Binnenland. Oft its Provincie, Bij de gisteren gemelde ontploffing in een chemische fabriek aan de Raritan- rivier, in den staat New Jersey, zijn over de 30 menschen omgekomen. De firma hield zich bezig met. de bereiding van kunstmeststoffen uit explosief-stoffen, welke laatste na den oorlog van de regee ring waren overgenomen en uit de on gebruikte granaten waren gehaald. De nationale vergadering te Constan- tinopel heeft het voorstel tot het afzeten van den kalief en de afschaffing van het kalifaat aangenomen. De Turksch-Duitsche besprekingen hebben geleid tot het sluiten van een verdrag van vriendschap, dat morgen zal worden geteekend. De financier Morgan vertrekt van daag naar Napels. Men gelooft, dat hij gedurende zijn verblijf in Europa zal wor den geraadpleegd over de leeningen voor Duitschland en Hongarije. Te Athene is ingebroken in het Bul- gaarsche gezantschap. Ontvreemd werden tapijten ter waarde van 50.000 drachmen, Eenige diplomatieke stukken zijn even eens verdwenen. De inbrekers slaagden er niet in de brandkast te forceeren, of schoon zij wel hun krachten erop be proefden. Disteren hebben twee ongelukken met vliegtuigen plaats gehad, waarin 4 manschappen van het luchtwezen gedood en 3 ernstig gewond zijn. Het eene onge luk vond plaats bij Cambridge, waar 2 vliegtuigen in de lucht tegen elkander botsten en neerstortten, het ander bij Biggin Hill, het centrum van de luchtver dediging van Londen, waar een machine neerstortte, terwijl er foto's gemaakt wer den voor een fikn ten behoeve van de rijkstentoonstelling in Wembley. De werven te Stettin hebben het voorbeeld van die te Hamburg, Bremen en Kiel gevolgd en hun arbeiders uitge sloten. De uitsluiting treft 7000 man. Tengevolge van een verschuiving in de slakkenstortplaats van de mijn Nord- iStern te Essen zijn een aantal arbeiders naar beneden gestort en door de vallende brokken erts en steen bedolven. Twee hunner werden gedood, een levensgevaar lijk gewond en nog verscheidene min of meer zwaar gekwetst. JhrMr A. F. de Savornin Lohman De Ned. schrijft: Omtrent den toestand van onzen oud- hoofdredacteur Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman kunnen wij mededeelen, dat de Zondag minder gunstig is verloopen. De patient gaat langzaam achteruit. Het d i r.-g e ne r a a 1 s c h a p P. T. T- Volgens de Tel. acht men een terug keer van den heer E. P. Westerveld, den tegenwoordigen minister van Marine, als dir.-gen. der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, niet onwaarschijnlijk, zulks me de in verband met een mogelijke veree- niging van de departementen van Oorlog en Marine. Geen loonsverlaging. De directie van de Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo heeft den aangekondigden loonaftrek van 10 pet. teruggenomen. Er zal getracht worden dit bedrag op andere wijze te bezuinigen. Ned. Bond van Jong. Ver op G. G. Ds Vonkenberg heeft afscheid genomen als redacteur van het Bondsorgaan van dezen Bond. Vanaf 1 Maart bestaat de commissie van redactie uit de heeren: P. van Nes Cz., Bodegraven (eindredac teur), Dr C. N. Impeta, Kampen en Ds B. A. Knoppers, Amsterdam. Het jongste nummer bevat een „Ten afscheid" van Ds V., waarin hij (jpenlijk een woord van oprechten dank brengt voor het groote vertrouwen en al de liefde die hij gedurende al die jaren en Dok de laatste dagen van de bondsmak- kers mocht genieten. Op zijn beurt kan hij dan ook verzekeren, dat de stap hem niet gemakkelijk viel en dat hij dien slechts aarzelend deed. De Bond zoo schrijft ds V. verder --- is meer dan een stuk van mijn leven. Hij is mijn levensstuk. Mijn liefde voor Bond en Blad bleven dan ook onveranderd. Mijn belangstelling voor Vereenigings- en Jongelingsleven is, wat ze steeds is geweest. En daarom zal ik ook in de toekomst voor zoover tijd en kracht gedoogen gaarne Bond, Blad en Ver- eenigingen dienen, waar men mijn dienst mocht wenschen. Opgelegde schepen De opgelegde tonnenmaat in onze haven blijft dalen, meldt het „Hbl.". Op het oogenblik liggen nog slechts twee stoom schepen zonder emplooi en wel de „Sila- langka" (6645 bruto region en de „Sela- wati" (6640 ton, beide) van de „Neder land". Voorts ligt nog op de motorschoc- ner „Bovenkarspel" met 615 ton. De to tale opgelegde tonnenmaat beloopt dus 13.900 ton, tegen een maand geleden 39.571 ton. HetRijksinkoopbureau. Bij legerorder is bepaald, dat met in gang van 1 Mei a.s. in de behoefte aan brandstoffen, noodig voor de korpsen en Inrichtingen, ressorteerende onder het departement van oorlog met uitzonde ring van de artillerie-inrichtingen door de zorg van het rijksinkoopbureau zal worden voorzien. De directie van de voor noemde inrichtingen zal echter bij de aan schaffing van brandstoffen het rijks inkoopbureau moeten laten mededingen. Voortaan leveren kolenhandelaren dus geen brandstoffen meer voor de garni zoenen. De Postchèque- en Girodienst. Het Handb. verneemt, dat na de goed geslaagde proeve de machines van het Centrale Postgirokantoor te 's-Graven- hage zoodanig zijn verbouwd, dat de afrekeningstaten lieel wat verbeterd zul len kunnen worden. Zij zullen voortaan op wit papier worden gedrukt. De zoo genaamde „roetmop", dat vieze carbon papier, waarover iedereen 'klaagde, ver valt dus. Maar bovendien zullen in den tekst der afrekeningen voor eiken post afkortingen in letters worden geplaatst, zoodat men, vooraf wanneer men de af kortingen uit 't hoofd kent, onmiddellijk met een oogopslag, een volledig over zicht heeft over den aard der posten. Zoo beteekenen de afkortingen „St." storting, „Gi" giro, „Ch" chèque, „Lc" locale rekening, „Rt" rente, „Rg" recht, „Ac" automatische overschrijving, „Tr" tractement, pensioen, enz. en „Cr" cor rectie. In de cijfers, die geldsommen uit drukken, zullen punten en komma's wor den afgedrukt ter onderscheiding der duizendtallen, guldens en honderdtallen centen. En voor het opgestelde bedrag der bij- en afschrijvingen zal het woord „totaal" voluit worden afgedrukt. In de machines, welke (vóór de verbouwing) de oude „roetmop" afleverden, kwamen al deze aanwijzingen niet voor. De re keninghouders zullen ervaren, wanneer zij straks de verbeteringen onder oogen krijgen, dat zij een groote vooruitgang zijn. Er zijn ongeveer 25.000 rekeninghou ders, die de ontvangen stukken nog niet hebben teruggezonden. Men zou op het Spaarneplein te 's-Gravenhage wellicht mogen aannemen, dat deze zwijgende garde instemt met de ontvangen eindaf rekening, maar het is toch beter, dat ze dit dan ook even laat weten. Jhr Mr A. P. C- van Kar neb eek. „De Nederlander" komt uit het in de „Haagsche Post" door mevrouw Itallie met jhr mr Vau 'Karnebeek, den hoog bejaarden vader van onzen minister van buitenlandsche zaken (jhr mr dr II. A. v. Karnebeek), gehouden interview ook wat lOverncmen. Het is wel zoo belangrijk als hetgeen men in ons nommer van gis teren heeft kunnen lezen. „Ik ben van 1836. Geen wonder, uat ik versleten ben. Maar van een sterk ge slacht; mijn moeder werd drie en ne gentig. Toen ik zou geboren worden suk kelde mijn moeder veel: mijn vader was commandant van een fort tegen de Bel gen; moeder bleef angstig achter, dat begrijp1 je. Nou, ik was ook zwak, veel koorts, een levertraan-kind Gut nee, heelemaal niet knapi op de lagere school. We leerden er niets. Toen het gymna sium; daar 'leerden we ook niet veel." „U hield veel van vreemde talen?" „Weet u hoe ik Engelsch leerde? Ik las dolgraag romanstoen bracht mijn va der me Walter Scott mee. Mooie editie, heb ze nog. Ik kocht een dictionnaire, nam den kartsten roman voor het gemak, en heb hem doorgeworsteld." Leerde u dan geen Engelsch op het gym?" „Och, daar was ik toch nog lang niet aan toe. Nog veel te klein." „0 zioo, op1 die manier bedoelt u, dat u niet leerde opt school!" „Ik sp'ieek net zoo gemakkelijk En gelsch als Hollandsch. Fransch ook wel." „Dan heeft uw zoon die gave niet van een vreemde." We zeiden de heer Van Karnebeex is hoogbejaard; dit blijkt wel uit déze mede- deeling „Ik ging in de diplomatiesecretaris in Berlijn, in Amerika. Daar heb ik het laatste jaar van den oorlog Noorct-en- Zuid meegeleefd: 1864. Zoogenaamd „tegen de slavernij". Zeker: „Uncle Tom's Cabin" had invloed. Maar de ondergrond, de gedachte van de staatslieden Amerika wilde de éénheid: niet worden een tweede Europa, met de vele landen groepen gericht tegen elkaar; één ge heel. En zie nu de ironie: een halve eeuw later banleverseert Wilson Europa met: „Ieder volk heeft recht tot zich afscheiden, recht op een eigen bestaan". Ik zeg tegen mijn zoon: „Die kent zijn eigein vaderlandsche geschiedenis niet." En daarvoor heeft dan Lincoln zijn leven gelaten!" „Maar Wilson meende het goed?" „Volkomen Juist, alleen: hij was geen staatsman." „Was u al getrouwd in Amerika?" „Nee, nee." Ongeduldig weerden de handen af om de storing, „fk heb het beleg van Richmond meegemaakt; veer tien dagen in de loopgraven gelegen. Ge vaarlijk? Welzeker. In een open tent ge slapen, onder buffelhuiden, geen lakens, geen dekens, geen - water." Verbazing lachte in de stem van den grijsaard, dat ooit het jonge mensch in hem zóó iets on guurs zonder noodzaak had opu gezocht 1 Ook dit citaat veroorloven we ons nog; wij doen dit om het sympathiek tafereeltje dat er in wordt geschetst. De deur ging open, binnen kwam de zoon. „Dag mevrouw; vader." Voorzichtig boog het exotische hoofd van den zoon naar het Germaansche van den vaderhet oude richtte zich op en ontving op het voorhoofd den teeren kus. „Ik ga door naar moeder; ik zal niet storen." „Maai- stoor ik?" vroeg de bezoekster. Als op de teenen liep de zoon naar de deur; de handen achter den rug maak ten een flapperende beweging die betee- kende: „Zeg nu niets meer. Breek niet vader's vertellust." „Hij kcant iederen dag een paar ma;il", zei de vader met voldoening. „En dan wordt van alles besproken, en ook wel geraadpleegd?" „In het begin meer 'dan nu: hij kent nu zijn zaakjes wel." Een woorden pauze, de gedachten schreden verder. „Ik ben •ongerust over Europa. Daar komt weinig van terecht, dat wordt verbalkaniseerd ze zullen onder elkaar vechten tot het gedaan is. Vroeger was ik een liefheb ber van romans. Nu is de Werkelijkheid mijn roman. En kan het romantischer? De grootste fantast zou het niet zóó kunnen verzinnen." En dan nog het slot: „U hebt de weegschaal vau Europa wél zien op en neer gaan." „En nu w(ardt het de chaos, vooral ook in Octet-Europa. Er zijn te veel kwes ties die ze zullen gaan uitvechten." „Vechten lost nooit een kwestie op'," zeide de idealiste. „Maar de menschen doen het," ant woordde de practicus. „Ik hoop', quand-même, op den Volken bond." „D|ie doet ook goed. De beste kans geven ze hem, als ze niet te veel van hem eischen. Zijn invloed neemt toe." „Zullen we dan maar eindigen in majeur?" „Voorzeker in majeur: u wordt zeer hartelijk bedankt voor uw belangstelling in een zóó oud man." Van oude menschen en de dingen die voorbijgaan," peinsde de bezoekster na. Hoe hield die bijna 'negentigjarige staats man, in prachtig-sterk geconcentreerde aandacht, gebeurtenissen vast, systemen, gedachten! Dat ze nog éénmaal ópflon- kerden in levenden staat, vóór ze werden tot „geschiedenis"..... samen met hém. Militairen. Bij Kon. besluit is nader bepaald, dat bij overlijden van een jaarwedde genie tend militair in werkelijken dienst of met bezwaar der schatkist opi nonactivi teit, jaarwedde te goed wordt gedaan tot en met den dag van overlijden. Zoo spoedig mogelijk na het overlijden van een jaarwedde genietend militair, wordt aan zijne weduwe een heclrag uitgekeerd, gelijkstaande met de bezoldiging van den •overledene over een tijdvak van 6 weken. Laat de overledene geen weduwe na, dan geschiedt de uitkeering ten behoeve van de minderjarige wettige of erkende na tuurlijke kinderen van den militair. Ont breken ook zoodanige kinderen, dan ge schiedt de uitkeering indien de overledene kostwinner was van ouders, broeders, zus ters, of meerderjarige kinderen, ton be hoeve van deze betrekkingen. Indien de overleden militair geen betrekkingen, als hiervoren bedoeld, nalaat, kan het be doelde bedrag door of namens den mi nister van oorlog geheel of ten cieele worden uitgekeerd voor de betaling- van de kosten der laatste ziekte en der be grafenis, zoo de nalatenschap' van den overledene voor de betaling dier "kosten ontoereikend is. De Zomertijd en Handels politiek. In een onder voorzitterschap van prof. mr P. A. Diepenhorst te Amsterdam ge houden vergadering van den Chr. Boeren ten Tuindersbond heteft dhr v. d. Heuvel over den Zomertijd gesproken. Z.i. moet men zich onverzwakt verzetten tegen de handhaving van den Zomertijd, waartegen zijn hoofdbezwaar is, dat nadeel wordt gebracht aan den plattelander, om den stedeling gemak te verschaffen. Hij adviseerde op het platteland wel de klok te verzetten, maar alles een uur later te doen aanvangen. In April en September brengt de zomertijd de meeste schade aan den landbouw. De voorzitter meende, na dat eenige discussie was gevoerd, dat de zomertijd een onrecht is voor den land bouwer, doch de voorgestelde maatregel om alles op het platteland een uur te ver vroegen, een chaos zal verwekken. Dit is niet de gewenschte manier van oppositie. De plattelanders moeten steels voortgaan den stedelingen te wijzen op het onrecht hun door den Zomertijd aangedaan, tot ook bij hen de oogen zullen opengaan, Daarna was aan de orde: Handelspoli tiek (vrijhandel of bescherming). De heer Biemond meende, dat niet meer gespro ken moet worden van protectie of vrij handel, maar dat men zich moet afvragen: wat is voor ons land het- beste? Als een handelscontract gesloten moet worden, Waarmee de Boerenstand te maken heeft, staat Nederland altijd zonder wapen. Er moet meer op aangedrongen worden, dat de regeermg haar behoeften in het land zelf en niet in het buitenland betrekt. De voorzitter meende, dat tegen het stand punt van de liberalen, die den vrijhandel als dogma aannemen, een opportunistisch standpunt ingenomen moet worden. De vrijhandel moet alleen in zekere tijden zijn recht hebben en moet afhankelijk zijn van den toestand van het land en van de verschillende bedrijven. Het Rotter Jams ch e Havenconflict. In een gisteravond gehouden vergade ring is besloten, de staking bij Thomp son's Havenbedrijf, C. Swarttouw en T. Swarttouw te Rotterdam onmiddellijk op te heffen. Gisteravond te 10 uur is het werk voor deze bedrijven hervat. In deze conferentie is men tot overeen stemming gekomen, over de arbeidsvoor waarden. De patroons hebben een premie van f 1,75 per week boven het loom toe gezegd, terwijl de premie van de tonnen- regeling zal worden herzien. Ook andere grieven, o.a. omtrent de wijze van betaling zijn onder de oogen gezien. Tevens hebben de arbeiders te kennen gegeven, dat zij den 8-uren dag onverzwakt willen hand haven. („Tel.") Allerlei. Blijkens de Memorie van -\ntwoord op het wetsontwerp betreffende verhooging van den accijns op hier en van hef in voerrecht op bier en op thee, zal het invoerrecht op thee teruggebracht worden tot f 75 per '100 K.G. Die heffing van een invoerrecht op koffie is nog in het sta dium van overweging. In een te Rotterdam gehouden verga dering van slagere uit het geheele land werd een molie aangenomen, waarin bij de regeering wordt aangedrongen op ver vanging van de tegenwoordige methode van veraccijnzing van slachtvee door een uniforme rundvleeschbelasting. Wij vestigen de aandacht op den bron zen noodpenning, welken het Provinciaal Zeeuwsch Comité tot leniging van den nood in Duitschland (voorz. mr G. J. Sprenger, seer. Henri Dronkers) bij de Kon. Utrechtsche fabriek van Juweelen, enz. C. J. Begeer liet slaan ter herinne ring ja 11 hetgeen door de Zeeuwen voor Noodlijdend Duitschland werd gedaan. Aan de eene zijde een korenaar met het jaartal 1924 en het randschrift: „Mutter, Mutter, gib mir Brot"; aan de andere het Zeeuw- sche wapen met het antwoord; „Wij Zeeuwen willen helpen". Dis prijs van de zen penning is 50 cent; een andere in Jübi.Ieumbrons kost 25 cent (bij afname van minstens 100 stuks 20 cent). Wjj ver wachten dat velen dezen herinnerings- penning zullen willen bezitten. Scholen, Zondagsscholen, enz. zijn geschikte plaat sen, waar hij kan worden uitgedeeld. In het comité hebben o.a. zitting: Mevr. H. P. den Bouwmeester te Middelburg, en dhm C. A. v. Woelderen te Vlissingen, Joh Pilaar te Goes, H. M. Markusse te Kort- gene en L. J. Geehoedt te Terneuzen. Door den Commissaris der Koningin is den lieer Eraser, arts te Schoondijke, mpt 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie,, zetel Oostburg. Door den Commissaris der Koningin is aan Jan van Sluis, veldwachter te Oostkapelle, met ingang van 1 Juni a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend. Auto-ongeval. Zondagavond om streeks vijf uur heeft bij het buitengoed van den heer Kuijpers op de Antwerpsche- straatweg bij Bergen op Zoom een auto ongeval plaats gehad, dat nog betrekke lijk goed is afgeloopen. De auto van dok ter Staverman uit Vlissingen, waarin de eigenaar met zijn echtgenoote en zijn 4 kinderen gezeten waren, slipte juist voor het hof over den weg en kwam in de breede sloot terecht. Alle inzittenden lie pen hierbij verschillende, alhoewel niet ernstige, verwondingen op. Ze werden naar 't Alg. Burger Gasthuis te Btergen op Zoom vervoerd, alwaar na verbonden te zijn de dokter en twee kinderen weder om konden vertrekken. Mevrouw Staver- inan en twee kinderen, een meisje en een jongetje, moesten echter ter verdere ver pleging in het Gasthuis "blijven. Ook de auto werd vrij ernstig beschadigd. (Zoom). Nader vernemen wij, dat het jongste kind met vrij ernstige halswonden in het gasthuis moest opgenomen worden. De overigen kwamen met den schrik vrij. Middelburg. Het comité voor de Tweede Nijverheidstentoonsielling, welke van 27 Mei tof, en met 5 Juni (met uitzondering van Zondag 1 Juni) in het Schuttershof wordt gehouden, werkt geregeld voort om ook deze tentoonstelling wederom goed te doen slagen. En al is er nog voor en kele standen plaats, er is alle reden om te vertrouwen, dat er ook dit jaar geen plaatsje zal open blijven, waarbij een goed deel der stands zal zijn ingenomen door vroeger hier nog niet geëxposeerde fir ma's. Ook van de huisjes op Oud-Mid delburg zijn de meeste reeds verhuurd en in een paar ervan zal een bijzondere attractie worden gevestigd. Voor een ge regeld op het marktplein spelend strijkje zal worden gezorgd. Een belangrijke be slissing lijkt ons, dat men de jury za.1 doen bestaan uit personen uit andere plaatsen, wat zeker, vooral tegenover stadgenooten-exposanten, gc wens dit is. Dc commissie overweegt ook hoe het bezoek van buiten de stad zoo groot mogelijk te doen zijn en besloot reeds op 29 Mei (Hemelvaartsdag) van Zierikzee een daarvoor afgehuurde boot te doen varen rechtstreeks naar Middelburg, tegen een matig tarief. Voor Schouwenaars das een mooie gelegenheid voor een gemak kelijk bezoek aan Walcheren. Goes. Door mej. H. H. de Wolff, adjunct- directrice van den keuringsdienst van Waren alhier, is met ingang van 1 April a.s. als zoodanig eervol ontslag aange vraagd, zulks wegens benoeming tot apo thekeres aan een ziekeninrichting te Rot terdam. Vlissingen. De maximum asbelasting voor motorrijtuigen over de draaibrug over de Marinesïuis alhier is nader gesteld op 1300 K.G. en de maximum wieldruk voor andere voertuigen op 650 K.G. De Willem II I-kazerne. B. en W. zijn voornemens aan den raad voor te stellen de Willem III-kazerne in een be hoorlijken toestand te brengen. De groo- tere zalen, ook die voor de kindervoeding, zullen geheel opgeknapt worden; één der zalen wordt voor gymnastiek-lokaal in gericht. Boven zal een eenvoudige wo ning voor een concierge gemaakt worden en de kleinere zaaltjes worden ingericht voor vergaderingen, enz.' Reeds hebben een groot aantal vereenigingen zich voor gebruik der zaaltjes opgegeven. De politie heeft een ^4-jarigen arbei der aangehouden, verdocht van inbraak in de asphaltfabriek aldaar, de man is aan de justitie te Middelburg voorgeleid. Krabbendijke. In de gehouden verga dering van de Jandbouwvereenigmg „E. M. M." afd. van de Z. L. M. werd beslo ten een proefveld aan te leggen en ver schillende velden na te gaan om te ko men tot zuiver en gezond pootgoed. Dhr. J. D. Woutersen stelde zijn collectie ter beschikking van ,3e vereeniging. Beslo ten werd een commissie te benoemen, die zicli in verbinding zal stellen met den landbouwconsulent en den betrokken landbouwonderwijzer. Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. 63 leden telt, zes leden hebben bedankt, drie traden toe. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan. Aangekocht werd 221.360 K.G. kunstmeststoffen voor een bedrag van f 23.242,16. De inkomsten met inbegrip van het saldo bedroegen een som van f 663,001/2, de uitgaven f483,91, dus een goed slot van fl79,09i/2. De heeren Jac. Smit, J. D. Woutersen en C. C. Welleman werden aangewezen om de rekening na te zien. Na afloop van de huishoudelijke vergadering hield dhr. L. van Dijk, secretaris van de Z. L. M., een lezing over „De beteekenis der Z. L. M. in dezen tijd en in welke richting haar afdeelingen zich behooren te ontwikke len in het bijzonder met betrekking tot den gemeenschappelijken aankoop". Het laatste deel der voordracht werd toege licht met, een, collectie van 130 zeer fraaie lichtbeelden, w.o. een uitgebreide reeks oorspronkelijke opnamen van een reis door Zuid-Amerika naar de salpeter- velden en Chili, een serie havengezichten te Rotterdam en Delfzijl, henevens een aantal kieken der E. N. C. K. te Vlaar- dingen en het groote landbouwpakhuis te Meppel. Met een woord van dank door den voorzitter dhr. G. A. van Nieuwen- huyzen, aan den spreker werd de verga dering gesloten. Driewegen. De raad vergaderde Maan dag. Afwezig dhrn J. G. Nieuwenhuize en M. Nijsse. Het kohier hondenbelas ting voor 1924 werd opgemaakt op f96. De armenbegrooting over 1923 werd goed gekeurd met f8414,20 in ontvang en 15333,7OV2 in uitg., alzoo met f3080,49t/a goed slot. In verband met het niet goed keuren van het besluit tot opheffing van het vervolgonderwijs, werd nu besloten voor een eventueelen particulieren cursus f40 uit de gemeentekas te verleenen, op voorwaarde van minstens 10 leerlingen en niet minder dan 100 lesuren. Op een verzoek van den Minister van Arbeid tot toetreding Werkloosheidsbesluit 1917 wordt voorloopig niet ingegaan. Ten slotte werd besloten bij Ged. Staten aan te dringen op verlaging van de tractementen der tegenwoordige ontvangers, nu ook de tractementen der burgemeesters en wet houders zijn verlaagd. Waarde. In de op Maandagnamiddag gehouden raadsvergadering werd het pri mitief kohier hondenbelasting over 1924 vastgesteld op f 130. Besloten werd toe te treden tot de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. Met betrekking tot den Prov. JSrandweerhoud werd besloten niet toe te treden. Een geldleening werd aangegaan ad f 600 voor uitbreiding van de gemeenschappelijke gasfabriek „Oost einde" te Krabbendijke en de herstelling- wericen aan de haven publiek te besteden. Kapelle. Het bestuur van den cal. Wil- lem-Armapolder plaatste gistermiddag op de voordracht voor waterbouwkundig op zichter: no. 1 Jan Schipper Dz. tc Ka pelle;. 2 G. Lindenbergh te Wemeldinge; (en 3 A. J. Visser te Tholen. 62 personen hadden gesolliciteerd. "Zaterdag was het 25 jaar geleden dat dhr. P. Staal als gemeentebode in dienst trad. Des middags werd dhr. Staal ten gemeentehuize gecomplimenteerd door burgemeester en gemeente-ambtenaren. Namens B. en W., raad en gemeente ambtenaren werd den jubilaris een zil veren bril met dito doos en inscriptie, aangeboden. Dhr. Staal heeft met nauw gezette plichtsbetrachting steeds ten gc- noege zijner superieuren zijn taak vervuld. Het ontbrak hem geenszins op dien dag aan belangstelling. Ritthem. De boerenleenbank hield Maan dag haar algem. jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording over het boekjaar 1923 bleek, dat er minder geld omgezet was dan 't vorige jaar. Het salaris van den kassier werd vast gesteld op f 225. De heer P. J. de Pigter werd als bestuurslid herkozen en dhr. J. Meliefste als lid van den Raad van toezicht. Wegens het bedanken van dhr, J. J. Mesu te Nieuw en 'St. Joosland als lid van den Raad van toezicht werd ge kozen dhr. C. Wisse te Ritthem. De voor zitter sprak in de vergadering (dhr. Mesu was afwezig) hartelijke woorden van dank voor 't geen dhr. Mesu voor de leenbank heeft gedaan, eerst 4 jaar als voorzitter, dan 4 jaar als lid van den Raad van toe zicht. De heeren Js Breel en P. Schout werden als plaatsvervangende bestuurs leden herkozen. De rente voor .spaargeld werd bepaald op 3,84 pet. en voor vooi- schotten op 5,25 pet. De provisie van voorschotten op een kwart pet. en van leopende rekening op een tiende pet Aan het bestuur werd overgelaten den rent* voet met 1 Juli te wijzigen. Het te ver strekken voorschot aan één lid weru verhoogd van f 5000 op f 7500. Om onkos ten te vermijden werd aan de leden, hun hoekje nog niet hebben afgehaa dringend verzocht zulks te doen. Zierikzee. De benoeming van den heer Melis tot Rijksklerk ter inspectie directe belastingen alhier is ingetrokken, en 's

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2