Mo 131 llinsdag 4 Maart 1914 38e Jaargang fMsiilani LEVENSLEED. A A Drukkers-ExploitantenÊ0ÊÊ^0? VERSCHIINT ELKEN WERKDAG. •ÖSTERBAAN LE COINTRE GOES JSÊF Ve Zeeuw Abonnementsprijs: i Per 3 maanden, franco per post, 13- 'Losse nummersf 0.1)5 Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Wedaotie no.'tl; Administratie no. 58 Postrekening No. ,36000. ,^—r Prijs der Advertentien: Bijkantoor te Middelburg: JÊÊÈfÊ$$ö^ ftÈbsig&f <—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Firma F. P. OHUIJ, L. Burg'. Tel. no. 259 WtmfflBr mQHr Bij abonnement belangrijke korting. DE BEZUINIGINGSPLANNEN. Nu de partijleiders in de Kamer niet mei andere plannen gekomen zijn en wij 't er dns voor houden mogen dat er geen andere bezuinigingsplannen zijn dan die van de regeering rust op iedereen de laak om de bezuinigingsplannen, ge lijk de minister van financiën die in de Memorie en in de Kamer lieeft voor gedragen en toegelicht, eenigszins van «leer naderbij te bekijken. Minister Colijn heeft ze in vieren ge deeld; namelijk: lo. alle nieuwe uitga- veu afsnijden; 2o. reorganisatie van den publieken .dienst; 3o. verlaging van de salarissen; 4o. enkele nieuwe indirecte belastingen. Wat het eerste punt aangaat wil dit 20go<sngeen wetten meer doorvoeren, die groote uitgaven vorderen, geen nieuwe subsidies; geen scholenbouw voorloopig meer. Do kosten der werkloosheid groo te ndeiels op de gemeenten overdragen, met handhaving van Staatssteun, voor die, welke het noodzakelijk noodig heb ben. Stopzetting van periodieke verhoo- girigcrt. Voorloopig achteruitstelling van het zevende leerjaar. JMu moot goed in 't oog gevat dat die stopzetting der periodieke verhoogingen niet dadelijk geschieden zal, wegens de hardheid van den maatregel; doch in de toekomst zal zij toch moeten plaats heb ben, doch met inachtneming van de mo- gelplieid, alles afzonderlijk te beoordee- ien. Ook de steun aan de werkloozen in de gemeenten zal niet dadelijk ophou den, hijzal slechts geleidelijk worden ingeperkt. Er moet gezonnen worden op mees' werkverschaffing. Op dc begrootingen is reeds 15 Va mil joen bezuinigd. Wat het tweede pünt aangaat. Uit dit punt kan niet meer dan vijftig miljoen worden gehaald. Voor wie meenen zou dat er moer uit gehaald kan worden, heeft de minister voorgerekend dat dit niet gaat. Immers met aftrek van alles waarop niet kan worden bezuinigd, blijft er voor den staatsdienst 425 miljoen, waarvan de helft salarissen zijn; blijft over 215 miljoen, waar nog biji zijn 45 miljoen voor stortingen en verzekeringen. Blijff: derhalve 180 miljoen. Daarop is ■derhalve niet zooveel meer te bezuinigen dan geraamd is. En dan moet die be zuiniging' nog vooral gevonden worden uit ontslag-verleening aan ambtenaren. En nu moet in de eerste plaats gezorgd, 4at niet ontslagen worden zij die een mooie betrekking hadden opgegeven om in den Staatsdienst te gaan. Hen te ont slaan zou veel harder zijn, dan tien pro cent Tan de ambtenaren te vragen, öe minister heeft dan ook zijn raming 90 miljoen op! de salarissen juist met het oog daarop tot 40 miljoen terug gebracht. Deze bezuiniging van vijftig miljoen zal dan ook niet dadelijk, maar geleidelijk kunnen gevonden worden. Siemand Zie in deze nadere verklaring eoa blijk van zwakheid; integendeel er bljjkt uit dat niet zoo maar luk raak zal worden verminderd. Hoe zal die reorganisatie van den staatsdienst nu geschieden? De minister zegt: „op' den duur" moet ik uit de beperking van den staatsdienst veertig miljoefi hebben, en hooger dan vijftig miljoen wordt het niet. Hij heeft er van in de hand circa tien miljoen; en au wil hij halen 12V2 miljoen uit onderwijs, 12Va miljoen uit leger en vloot, en 5 miljoen uit andere departe- roe*te>n; en die laatste heeft hij al. On- FEUiLLETOW. 586. Be kahier was in het halfdonker door de vallende schaduw van den komenden nacht; maar de laatste lichtstralen, schij nend laag uit het Wiesten, toonden Nor maas .gelaat, zooals hij daar stond, doods bleek, verstard, zijn trekken misvormd door een nauw verholen toorn. Hij boog zich voorover, greep haar ban- vouw^e 556 tesamen en ze stijf in de zyne houdend, drukte hij: ze aan zijn borst „Ha! Ik wist, (dat de hemel en de hel samenspande om jouw geest te vergiftigen ■dat je kinderlijk geweten werd ver ontrust (door bakerpraatjes van eeuwige vergelding dat je verbeelding werd ge prikkeld en je hart bedorven door de geslepen streken van dien ouden, ellen- <%en schijnheiligeHet zaad van gods diensthaat viel in goede aarde en ik zie een overvlotdigen oogst zich buigen voor »nijn sik'kel. O, je bent gemakkelijker te ^Kleiden dan ik' gedacht had. Je bent goed 'geoefend daar in de pastorie. Maar ik zaj Br was een trilling in zijn stem, als die een wild dier, gedreven uit zijn hol, derwijs en Landsverdediging moeten der halve de resteerende 25 miljoen leveren. Op' den duur moet dus en kan veertig miljoen op den staatsdienst wor den bezuinigd. Echter niet dadelijk; wij herhalen dit. Voor de begrootingen voor 1924 en 1925 kan er maar tien miljoen af; doch op den duur moet en zat het 40 miljoen worden. Dit is dan nu de bezuiniging op den Staatsdienst. Doch daarmee zijn we nog lang niet aan de 130 miljoen 'toe. De minister wil zestig miljoen haren uit de salarissen en uit spoor en post. Hiervan moeten de salarissen 35 mil joen leveren. Artikel 40 moet daartoe verdwijnen. D'otor staatslieden van allerlei richting is de noodzakelijkheid daarvan toegegeven; ook hebben zij toegegeven of ook wel terstond vastgesteld, dat de re geering hiertoe gerechtigd is. Zelfs de heer Marchant, heusch zoo geen warme vriend van de regeering, heeft de opmer king niet ingehouden dat vele salarissen zich lang niet genoeg aansluiten bij het geen plaatselijk wordt verdiend. Hoofden van schalen in betrekkelijk kleine ge meenten met vierduizend gulden inkomen sommige zelfs meer!^zijn geen zeld zaamheid. Ook do onderwijzerssaiaris- sen zijn veel te hoog. Om nu van die van andere ambtenaren maar niet'te spreken. Toch zal ook hier niet onverstandig worden ingegrepen. Die minister wil den druk daar het minst laten neerkomen, waar die het best kan worden gedragen. Eerst tien procent over heel de linie, en in het geheel twintig procent op den salarislast, waartoe nog overleg gepleegd wordt met de organisaties. Inderdaad een harde bood schap. Maar minder verstandige tegen standers daar gelaten, da ambtenaren ver staan best, zonder dezen maatregel waar tegenover zij trouwens geen anderen vermogen te stellen, zullen zij het kwaad der inflatie ondervinden. En het zelfzuch tige zeggen: dat hebben dan alle Neder landers te ondergaan alsof dit beter ware! vermag dit gevaar, waaronder Duitschland nog bezig is weg te kwijnen, niet bezwaren. W'anneer alles inzinkt, is Nederland weg. De overige 25 miljoen moet komen uit de salarissen der ambtenaren bij post en spoor. Natuurlijk moet men die 25 miljoen voor de tekorten op de bedrijven rekenen bij de 210 miljoen. Ook hier zien wij, dat de minister blijft in de eerst getrokken lijn. Wat heeft hij nu verkregen? Dat het oorspronkelijk geraamde tekort van 150 miljoen niet hooger werd, zelfs reeds met 15V2 miljoen werd verlaagd, zoodat het tot 130 millioen slonk. En opdat het tekort nu niet grooter worde, moeten er nieuwe belastingen komen. Van die 130 miljoen wordt verkregen: 10 miljoen door bezuiniging op den staats dienst (als eerste stuk1 van de 30 miljoen en straks 40 miljoen); 35 miljoen uit den salarislast; 25 miljoen uit de staatsbedrij ven (post en spoor); 20 miljoen uit het tijdelijk stop zetten van de bijdrage aan het invalid enfonds zonder schade voor de verzekerden; en 40 miljoen op indirecte belastingen, als thee, tabak,, rijwielen, weelde, hooge verteringen. Totaal 130 miljoen. Wat deze laatste aangaat, heeft de mi nister terecht opgemerkt, dat de menschen die b.v. f 25 voor een maaltijd uitgeven zooals dat wel gebeurt in de groote res taurants, best wat belasting kunnen be talen. Dat de regeering zich moet verzetten zonder Vooruitzicht op ontkoming, dat nog een tijdlang zijn jagers op een afstand houdt, wachtend op den dood. Die handen van het meisje deden haar pijn in de vaste omklemming en na enkele vergeefsche pogingen om ze te bevrijden vlood er een zucht van pijn ever haar lip pen en ze zei op fieren toon: „Neen, meneer, mijn afschuw en verach ting voor dien vorm van wettelijken moord dien men verzachtend „duel" noemt, is mij niet bijgebracht in de pastorie. Ik heb die geleerd in mijn prille jeugd, voor ik nog meneer Hammond kende. En of schoon ik er niet aan twijfel of hij stemt met mij in over de afschuw van dit ge bruik, zoo heb ik hem nooit dit onder werp hooren aanroeren". „Leugenaarster! Schijnheilige! Kleine, wilde wolf in lamsvell Denk je werkelijk, dat je mij kunt bedriegen? Denk je, dat ik gek ben, mij te laten meesleepen door je strakke ontkenning van een feit, dat ik weet? Een feit, waarvan ik de waarheid zou bezweren, al kostte het mijn leven?" „Meneer Murray, ik heb u nooit bedro gen en ik weet, hoe vertoornd u ook moge zijn. hoe hard en onrechtvaardig ook, ik weet, dat u in uw hart niet twijfelt aan mijn eerlijkheid. Waarom u altijd meneer Hammond uitscheldt ,als ik iets doe of zeg, (dat u niet aanstaat, kan ik niet be grijpen, maar ik' verklaar u plechtig, dat tegen den aandrang van sociaal-democra tische zijde om de schroef der directe be lastingen neg meer aan te zetten, zal wel geen betoog behoeven 11a de rede van den minister van financiën. Zelfs is het noodig zoodra de invoerrechten en de accijnzen wat meer in het laatje brengen, de directe belastingen te verlagen. Alle deskundigen op belastinggebied, zoo lezen wij in onze „Nieuwe Provinciale" zijn het er mee eens, dat er evenwicht moet zjjn tusschen directe en indirecte belastin gen. Voor den oorlog was het: van eiken gulden 45 cent directe, 55 cent indirecte belasting. Na den oorlog 72 cent direct en 28 cent indirect, zoodat de indirecte omhoog en de directe omlaag zullen moe ten. Bovendien zijn er inkomens, waar van 60 en 70 pet belasting wordt betaald. Vandaar dat zoovele van onze meest ver mogenden het land uit gaan. Reeds ging binnen korten tijd 240 miljoen aan kapi taal voor ons land verloren. Zoodra de inkomsten het lijden kunnen, zullen evenwel de indirecte belastingen weer verminderen. Doch de minister be rekent, dat op 40 miljoen moet worden ge rekend. Maar de eerste zorg is: dekking van het te kort. Volgt men de plannen van den minister, dan zal dit in 1925 het geval zijn. Wij hebben bovenstaande geschreven met spijt in de ziel, dat wij er toe genood» zaakt zijn door de treurige omstandig heden, waarin ons land en volk verkeeren. Verlaging van salarissen, bezuiniging op, allerlei gewenschte en noodige uitgaven, belasting op het kopje thee en de pijp tabak, het zijn altegaar hoogst onaan gename dingen. Maar plichtsbesef doet ons aan de regeeringsplannen steun bie den. Vooral de maatregelen door minister De Visser voorgedragen doen onaangenaam aan; doch de minister zelf is 'de eerste om zijn spijt uit te spreken over de plannen 'die hij verplicht is te verdedigen en uit te voeren. Waarlijk, zoo er één is, die met leedwezen zijn mooiste idealen op schoolgebied moet laten varen, dan is hij het; en wij gevoelen 't dan ook diep, dat hij «de vorige week' in de vergadering der Tweede Kamer moest klagen, daar niet voor zijn plezier te staan. Nog (eens, 't is geen aangename bood schap, maar het schijnt ons de beste weg toe. Steune men daarom de regeering in haar moeilijke taak, en deinze men niet terug voor een offer. Nog niet bereikt. Toen de Lager Onderwijswet 1920 in artikel 20 het imperatieve voorschrift bracht, dat aan élke openbare school een Oudercommissie zou worden inge steld, werd daarmee een nieuw instituut ingevoerd. Nieuw althans in zooverre als hiermee voor het eerst bij1 het openbaar onder wijs contact werd gezocht met de ouders, wier kinderen de school bezochten. Min of meer bedeesd werd zoo de juistheid erkend van de leuze, die een der grondslagen vormde van het bijzonder onderwijs: de school aan de ouders. Erkend dient echter, dat deze opzet al te bescheiden was en van eenigen invloed en medezeggingschap der ouders in de zaken der school geen sprake kon zijn. Menige plaats gaf dan ook het feit te aanschouwen, dat de onderavonden, hij nooit, zelfs niet indirect, heeft ge zinspeeld op de kwestie van duelleeren, zoolang ik hem ken. Meneer Murray, ik weet, dat u mij volkomen gelooft, als ik deze woorden zeg". Een lichtrcode tint verscheen langza'am op zijn wangen, iets, dat men hoop ge noemd zou hebben in de oogen van een anderen man gluurde schuw van onder zijn zware, donkere oogleden door en een ■trilling voer door de bloedlooze lippen. Haar dicht n'aar zich toetrekkend, zoo- dat heur haar zijn voorhoofd aanraakte, fluisterde hij: „Als ik in je geloof, mijn dan is het in strijd met mijn gezond oordeel, mijn wil en ervaring en op zekeren dag zul je mij een zeer vernederende straf laten betalen voor mijn zwakheid van het oogenblik. In ieder geval, vanavond vertrouw ik je"; en meteen wierp hij haar handen ruw van zich, (draaide zich snel om en verliet de bibliotheek. Edna ging zitten en bedekte het ge laat met de handen, maar zij kon niet ont komen aan het zien van een feit, dat haar verbaasde en verschrikte iets, dat haar deed beven van het hoofd tot de voeten en beschaamd en vernederd in haar stoel deed ineenkrimpen. Tot nu toe had zij gemeend, dat zij haar hart vol komen begreep en er onbeperkt meesteres van was zij dacht, dat slechts verstand een voorwerp van aanhoudende zorg der Oudercommissies, meer als een last werd beschouwd dan dat ze reden gaven tot blijdschap'. Elders weer viel een dusdanige ontaar ding van het karakter der ouderavonden te bespeuren, dat het eigenlijke doel gansch en al werd voorbijgeschoten en alles wérd gericht cup1 vermaak en jolijt. Zoo groeide hier een oudeicommissie scheef, werd d a a r een andere topzwaar. En het feitelijke doel, waartoe aoor den wetgever deze commissies werden ingesteld, scheen zóó zware eischen te stellen, dat waarlijk wel alle krachten mochten worden ingespannen om het be oogde doel te bereiken. Nu het nog zoover niet kwam, doen de Oudercommissies beter haar aandacht te wijden aan het volbrengen harer door do wet opgelegde taak. Hun taak. Wat was dé taak, waartoe zich het nieuwe instituut der Oudercommissies in het leven geroepen zag? Niets anders dan 'dit: het bevorderen van den band tusschen school en huis. Dit was de Bedoelingdat de ouders, die vroeger leefden ver van de school, door den arbeid der commissieleden zou den warden opgewekt tot meerdere be langstelling voor het onderwijs. Dit was do bedoeling: dat men onder wijzers en onderwijzeressen, voorheen veelal als vreemden beschouwd, zou gaan achten als de liefdevolle medeopvoeders van het kind. Doch hiermee is dan de werking vrij duidelijk omlijnd. Buiten het arbeidsveld der commis sie valt al datgene, wat de teere taak van het leggen van een band tusschen school en 'huis zoo gemakkelijk schaden kan. Buiten het arbeidsveld der com missie valt iedere protestbeweging en agitatie, als niet liggende in de lijn harer wettelijke bevoegdheid. De in Zuid-Beveland vanwege een oudercommissie opgezette grootscheep- sche beweging tegen de bezuinigingsplan nen der regeering, mist dan ook eiken re» eelen grondslag. In plaats van blijk te geven van 'juist inzicht en kennis van 'zijn taak, toont men absolute onkunde omtrent zijn be voegdheid. Oudercommissies, die zóó handelen, ne men niet nauwgezet haar taak waar, doich overschrijden haar competentie. Haar leden zijn niet te roemen om hun voortvarendheid, maar te mispirij- ezn om hun onwetendheid. Het fascisme in België. Door de Belgische fascistische groe peering, welke over aanzienlijke bedragen blijkt te beschikken, wordt, sedert eenige weken, op buitengewoon actieve wijze pro paganda gemaakt onder het Belgische officierencorps. Reeds zouden, naar het heet, vele officieren van de garnizoenen te Brussel, Gent en Luik als lid tot de fascistische organisatie zijn toegetreden. Ook doet in de hoofdstad het door velen als een grap beschouwde gerucht de ronde, dat de fascisten tegen einde Maait •of begin April een staatsgreep zouden beramen. Onder de voorstanders der en geweten daar heerschten. Maar in het laatste uur was het plotseling opgestaan in gevaarlijken opstand, 'had het van zich geschud, alles wat haar tot nu toe dier baar was en het had brutaalweg Norman Arthur Murray tot zijn koning uitgeroepen Zij kon haar nieuwe gevoelens niet ont leden, die niet gehoorzamen wilden aan de inspraken van haar gewond zelfrespect; en met bittere schaamte en zelfverwijt en diepe droefheid besefte zij, dat zij dezien zondigen, godslasterlijken man had leeren liefhebben, den man, die haar eerwaarden grootvader had beleedigd, die spotte met alles, wat haar lief en heilig wa,s en die haar tegenwoordigheid in zijn huis nau welijks kon verdragen. Aan (dit gevaar had zij nooit gedacht Wcfnt zij 'had altijd gemeend, dat liefde slechts kon bestaan, wanneer hoogachting en onbegrensd respect de aarde toebereid den. En zij was er Zich zeer goed van bewust, dat het karakter van dezen man haar van het eerste uur van hun kennis making af, afkeer -en vrees had ingeboe zemd. Tien dagen geleden had zij hem nog beslist gevreesd en ontweken; uu, tot haar verbazing, v and zij hem op den troon Van haiar hart, spottend met elke rede neering. Deze plotselinge ommekeer ont stelde en vernederde haar en zij besloot het gevoel onmiddellijk den kop in te drukken, het koste wat het wil. Toen fascistische beweging zouden een paar bekende politici worden gerekend, terwijl een generaal, die aan den IJzer een voorname rol speelde, eventueel de mili taire leiding op zich zou nemen. (N. R. C.) Een kardinaal en de politiek, In een herderlijken brief aan de Belgi sche geestelijkheid legt de uit den oor log nog welbekende kardinaal Mercier, na eerst oen schilderij te hebben opge hangen van den huidigen nood in België, er den nadruk op, dat de overwonnenen (de Duitschers) zelf een schijnbaar failliet hebben bewerkt en zich liever vierkant hebben laten ruïneeren door een onbe perkte inflatie, dan de schuld af te doen, waartoe zij zich naar recht verbonden hadden. Hierop laat de kardinaal volgen Laat ons, in afwachting dat Duitschland ons betalen zal, ons zelf voor den on dergang behoeden. Vroeg of laat zal Duitschland betalen. Ik kan er niet toe besluiten daaraan te twijfelen. Als het er niet goedschiks toe besloot, vertrouw ik er op, dat de herinnering aan onze duizenden helden, die hun leven hebben gegeven voor de zegepraal van het recht boven onrecht, de volken en hun regee ringen den plicht zou opleggen het tot een vrijwillige of tegen spartelende onder werping te dwingen. Ik kan niet gelooven, dat dc handhavers van het recht de ne derlaag zullen lijden en de overwonnenen van nu de overwinnaars van de toekomst zullen zijn. In het belang des lands maan ik u aan kalm te blijven en te vertrouwen. Sneeuw en ijs. Over het noorden van Engeland heeft Zaterdag een. felle sneeuwstorm gewoed, terwijl over het Zuiden des lands bij helderen zonneschijn .alles in opgewaaide stofwolken gehuld werd. In Schotland en het Noorden van Engeland bleven vele treinen in de sneeuw steken en de reizi gers moesten soms den heelen nacht in den trein doorbrengen. In de streken waar de boeren schapen fokken, is men zeer bezorgd voor de kudden. In Aber deenshire zijn een diligence, die met paar den bespannen was, en een auto-bus om gewaaid (zonder nadeel voor de passa giers gelukkig). In Inverness lag de sneeuw van zes tot twaalf voet dik. Niet alleen zijn overal veel lammeren omge komen, maar in de hoenderparken in Yorkshire is ook een groote sterfte onder de vroeg uitgebroede kuikens voorgeko men. In de landelijke districten Aberdeen shire en Banffshire kwam de sneeuw bijna tot de daken der huizen. Vele ge- zinnin zitten gevangen in hun woningen en moeten daar blijven totdat de hulp brigades de sneeuw komen weggraven. Zes treinen zijn ingesneeuwd. De duurte in België. De correspondent van de N. R. C. te Brussel meldt, dat zich op de markt te Mechelen relletjes hebben voorgedaan. Oud-strijders ten getale van verscheidene honderden met muziek en vaandels zijn naar de markt getrokken en hebben ge- eischt dat de boter niet voor meer dan 16 frank verkocht zou worden. De boeren moesten toegeven en hun boter tot dien prijs verkoopen. De politie was vrijwel machteloos. Korte berichten. Tengevolge van een verkeerden wis selstand is er te Parijs een trein, kort na het verlaten van bet St. Lazarus- station, ontspoord. Twee dooden en vijf tien gekwetsten, van wie drie ernstig. mevrouw Murray haar had gevraagd, of zij iemand anders meer lief had dan me neer Leigh, dacht zij neen, wist zrij dat zij die vraag naar waarheid ontken- tiend moest beantwoorden. Maar nu, zij' probeerde de twee mannen te vergelijken, pleitte zulk een vreemd, teeder verlangen in haar hart voor Norman Arthur, en ver zachtte zijn ernstige fonten, dat het meisje in strenge zelfbeschuldiging de handen wrong en een snik opklonk uit Ae diepste diepte van haar ziel. Toen zij het eerst de droeve ontdek king deed, kwam haar geweten ontstel^, in opstand, tengevolge van de roekelooze slechtheid van den man. Maar na een poosje kwam daarbij nog de stem van haar vrouwelijken trots, die bloedde bij de gedachte om een ongevraagde en on beantwoorde liefde in haar hart toe te laten. En aan die dubbele kracht van geweten en trots scheen het schuldige hart zich wel te moeten onderwerpen. Tot op dit oogenblik had zij niet ver moed, dat er iets verachtelijks was in haar karakter, al was zij zich heel goed bewust van haar eigen gebreken en zon den. Maar nu had zij de achting voor zichzelf verloren. De kalme, effene gang van het leven, dat zij zich had voor gesteld, had een hopeloozen schok ge kregen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1