Leestafel. Hoop ïertappa, taMeip, m. Allerlei Financieëie Berichten. Bil de Fers. ■artlterlrttea. Gemeenteraad van Middelburg. v«#r lik braken de sleeptrossen. Drie van (te 4 jollen zjjn reeds terecht, de vierde mei 2 opvarenden, is nog zoek. Vanuit Enkhuïzen ij oen boot ter assistentie vertrokken. Ben gevaar lijke gast. Op een der iaatete avonden omstreeks 9 uur, heeft een tot noa toe onbekend manspersoon zich toe gangj verschaft tot de woning van den land bottw«r K. te Apeldoorn. Na den in de woning ▼nrlonvenden knecht eerst om nachtverblijt en later om een stuk spek te hebben gevraagd, dat hein geweigerd werd, ging hij den knecht te lijf en greep daarbij een op tafel liggend brooxtaes. De knecht wist zicli den aan vallei erenwel van het lijf te houden, zoodat deze ten slotte hot hazenpad koos. De knecht had bi) Ie worsteling verschillende verwondin gen van niet ernstigen aard opgeloopen. Dooi de r««herche wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Inbraak. Gistermorgen is ingebroken m ete H. B. S. voor jongens te Leiden Door uitsnijding van een ruit heeft de diel zich toegang weten te verschaffen. Uit do directeurskamer is een bedrag van f 130 ge slote». - Ben tragisch sterfgeval. Wij meWolen reeds, dat bij den aanvang van do Maandag gehouden zitting van den gemeente raad van Leiden, terwijl door den burge- moefller eenige woorden van weemoedige hulde vrerdea gesproken aan de nagedachtenis van wijlen den oud-weth. mr J. C. van der Lip, welke staande door de leden werden aange hoord, eensklaps groote ontsteltenis ontstond tengevolge van het feit, dat een der leden, mevr. do Stoppelaar door een aanval van 'beroerte werd getroffen en achterover viel. Na «rit de raadszaal te zijn weggedragen, werd geneeskundige hulp voor haar ingeroepen, wasrwa zij per auto in zorgvollen toestand naar hare woning werd overgebracht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is zij, overleden. Mevr. de Stoppelaar geb. Zeeman, behoorde tot Ie C. H. partij. Zij bereikte den leeftijd van 53 jaar. Ontvoering van een minder jarige, Onlangs worden voor de rechtbank to Maastricht een paar zaken behandeld be- iKdlflKde vechlpartyen tusschen nichten onder ling te Sohinfeld. 't Ging tusschen de families fi. e» Th. Thans is ngav het Huis van Be- watüag te Maastricht overgebracht de oude R„ verdacht van ontvoering van een minder jarige, al. het jongste dochtertje der fa milie Th., een meisje van 17 jaar. Wat ■achter de zaak nog erger maakt is, dat ie ma», niettegenstaande herhaald aandringen niok kan of wil zeggen, wat er van het «eteja geworden is, of waar het zi°h be- vèiuk, aoodat hij ook nog onder verdenking ran een ander misdrijf staat. Teel kersen? In de Betuwe verwacht me» dit jaar een rijken kersenbloei, want ie hoornen knoppen buitengewoon. Ook de mm laten zich schitterend zien. Techtpartij. Naar het hospitaal' to 'fleorlen is overgebracht de Duitsche mijn- irarkwr R., die Zaterdag in de myn „Willem- Sophie* te Spekholzerheide twist kreeg met ■ae» «aderen arbeider en door dezen laatsten mo* ©en schop op het hoofd werd geslagen, waardoor L. levensgevaarlijk werd gewond. Do ■dada?, H., woonachtig te Heerlen, is aange- Ben verijdelde ontvluchting. Sea verpleegde van de stichting „Groot-Emaüs" voor verwaarloosde jongens en meisjes te femsï» wilde de stichting ontvluchten, om wear iiaar de groote stad te gaan. Bij den sprong uit het raam, dien ze daartoe wagen moest, kwam ze zoo te vallen, dat ze haar k>ea krak. Van de voorgenomen vlucht moest fo«a bcg:jjpelijkerwijze worden afgezien. Het ij s. Men meldt uit Volendam aan do JM.": De visschersvloot is na weken a» de haven te hebben gelegen, weer uitge- Ttrea. Het is een tocht geweest, die dit viaschersdorp lang zal heugen. De wind liep naiw het Noord-Oosten en wakkerde steeds aan. Het gevolg hiervan was, dat het ijs weer naar de Volendammerhaven woei. Een leof dor vloot keerde in allerijl naar de haven terug, terwijl een 40-tal botters naai- Hoorn zeilde. Het binnenzeilen van de Volendam merhaven was bijna onmogelijk door den vloed en den sterken ijsgang. Telkens dreven de kotters voor het havengat weg en zeilden tegen elkander, waardoor veel averij werd op geloopen. Op de havenhoofden verdrong men zich om hulp te bieden. Vooral de bootsman Hews, die zich ook onlangs bij de reddings pogingen van de Hoornsche boot bijzonder onderscheidde, heeft veel gepresteerd; hij wierp touwen naar de schepen en slaagde er met zijn helpers in, ondanks den hevigen sneeuw- •torm, vele botters binnen te trekken. Helaas valt ook een slachtoffer te betreuren. De „vd. 172 werd achter op het roer aange varen, waardoor de 35-jarige schipper Jacob Smit een kiap kreeg van den helmstok, over boord viel en bijna onmid-lelyk in de diepte verdween. Het lijk van den verongelukte, die een vrouw met 5 kinderen achterlaat, is oog niet gevonden. De invloed van den bioscoop, in ien nacht van Zaterdag op Zondag werd *«n 14-jarige jongen zwervend in Apeldoorn aangetroffen. Naar de reden hiervan gevraagd, vertelde hij onder tranen niet naar huis té durven gaan, aangezien hij de f 1.25, welke lig van zijn moeder had medegekregen om broodschappen te doen, had besteed aan een kaartje voor den bioscoop, eenig gebak en wal visch. 7 maal 7 strafzaken. Uit Arnhem schrijft men aan het „Vad.": Het vorig jaar schoot een der leden van «en jachtgezelschap, dat te Eist een terrein bad gepacht, een haas, welke liep op een naburig terrein, waarvoor de jagers geen jacht- vergunning hadden. Een zekere S. stond deswege terecht voor hst kantongerecht te Eist, doch deze ver- blaarde, dat niet hij, doch een zijner vrienden, Wkore Wc, geschoten had. Als getuige werd gehoord een der drijvers, H„ die, in tegenstelling met de verklaringen van de eigenaars van het voor de jacht ver boden land en een veldwachter, mededeelde, dat S. den haas niet geschoten had. Het gevolg was, dat tegen H. rechtsingang werd verleend wegens meineed. Eenige dagen bracht hij in voorloopige hechtenis door, doch de verdediger, mr van Ditzliuysen, wist invrij heidstelling te bewerkstelligen. De hazen-tragedie wordt voor de recht bank thans voortgezet. Nu gaat de strafzaak tegen den drijver H., beschuldigd van mein eed en reeds voor de tweede maal is de behandeling geschorst. Bij deze gelegenheid werd als getuige ge hoord de jager S., die pertinent verklaarde, dat de beklaagde juiste mededeelingen had gedaan, omdat niet hij' S., op dien haas had geschoten. Het gevolg was, dat de officier van justitie ter terechtzitting vervolging wegens meineed en onmiddellijke inhechtenisneming tegen S. eischte. De rechtbank gelastte geen onmiddel lijke inhechtenisneming, doch wel het instellen van een vervolging tegen S. wegens meineed. Eerstdaags komt deze zaak voor de recht bank voor, waarbij de drijver IJ. opnieuw als getuige zal worden gehoord, om weer te verklaren, dat S. den haas niet geschoten heeft om daarna te vernemen, dat een tweede strafzaak wegens meineed tegen hem wordt aanhangig gemaakt. Enzoovoorts, enzoovoorts Want van de zijde van de verdediging zullen, steeds 7 getuigen zijn opgeroepen: 4 jagers en 3 drijvers, die allen zullen verkla ren, dat S. niet geschoten heeft. Aldus is voor de rechtbank te verwachten de behandeling van 7 maal 7, dus 49 straf zaken, wegens meineed. Dit proces kan alzoo jaren duren Auto-ongeval. Ds Van Dijke van Oud-Beierland kwam Zaterdagavond met de veerboot <van 7 uur van Gorinchem naar Sleeu- wyk over en wilde zich nu met zijn auto naar Werkendam begeven. Bij het afrijden van de veerboot reed hij tegen een paal, waarna de gang van de auto onvast werd en hij even verder van den hoogen rivierdijk in het griendhout stortte. Een wiel en een lantaarn waren stuk en het stuurrad was stukgetrok ken, maar de voorruit bleef heel en dominé kon ongedeerd uit de auto op den dijk ko men. Een vriendelijk onderdak werd Z.E.W. verschaft en omstreeks 8 uur werd hij per auto van Werkendam gehaald om daar te preeken. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad te Middelburg waren de volgende ingekomen stukken. Drekening van het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" over het op. 18 September gegeven kinderfeest door de gemeente ter gelegenheid van het 25- jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Uitgegeven werd f 2572,27V2. Uitgetrokken was Voor den raad f 2500 zoodat er een tekort is van f 72.27V2. De rekening der gemeentelijke sportterreinen Voor het terrein aan de Nadorst werd ontvangen f 1356,22, uitgegeven f 270,05, batig saldo f 1086,17. Voor het terrein achter de meelfabriek werd aan huur ont vangen f 480,45, uitgegeven f 92,15, ba tig saldo f 388,15. Voor de tennisbanen werd ontvangen aan huur f 1198,60, uit gegeven f 6,50, batig saldo f 1192,10. Het batig slot bedroeg dus f 2666,54V2. Van G. J. La.mbertz was wederom een adres ingekomen. Vervolgens het reeds in druk verschenen verslag der Gezondheids commissie. Uit het jaarverslag van de Avondschool voor Nijverheids-onderwijs blijkt, dat aanvang 1923 de school 187 leerlingen telde en aan het einde van het schooljaar 1922—1923 183. Br wer den 152 leerlingen bevorderd, waarvan 20 eea einddiploma kregen. Voor he; Icer- jaax 19231924 meldden zich 220 leer lingen aan. Van het gemeentebestuur van Maas tricht onder dankbetuiging voor verstrekte gegevens staten gevende een overzicht van belastingen en schulden van 24 gemeenten. Uit die staten blijkt, dat Middelburg vol gens de ramingen in 1923 per inwoner f 37,25 en in 1924 f 33,43 per inwoner aan belasting vordert en daardoor gere kend vanaf de hoogste gemeente in 1923 de 9de en in 1924 de 15de plaats inneemt De schuld per inwoner bedroeg op 1 Ja nuari 1923 f 111,57 en op 1 Januari 1924 f 111,34 en staat Middelburg in beide gevallen op plaats 23. Van den secr. der Vereen, van Kermis- vakgeuoolen „Ons Belang", een schrijven, waarin deze zegt dat hem is ter oo-re ge komen, dat het plan bestaat in den zomer van 1924 de traditioneele kermis, met het oog op het bezoek van H.M. de Koningin niet op den gewonen tijd te houden. Hij dringt er met klem op aan, de kermis op den gewonen tijd te houden. Een adres van I. J. Deist, die er op wijst dat door hem niets is ontvreemd, dat an dere werklieden, die wegens diefetal bij de bedrijven tot gevangenisstraf werden veroordeeld, niet zijn ontslagen, dat een werkman, die wegens diefstal was ont slagen, weer is aangenomen. Waar adres sant zich echter bij het besluit van den raad moet neerleggen, vraagt hij hersteld te worden in de aanspraken op pensioen, daar hij 27 jaar in gemeentedienst is ge weest. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag ,in de vorige vergadering, is door- den archivaris het volgende antwoord in gezonden op de beide volgende vragen, wanneer de Spuibrug is vervallen. Toen het Molenwater als zoodanig verdween, het werd in 1817 gedeeltelijk en in 1859 geheel gedempt is ook het Spui- kanaal opgeheven. De naam Spuibrug komt in 1840 in een officieele wijkverdee- ling nog voor, in de in 1872 vastgestelde alfabetische lijst der namen van straten niet meer. Een adres van den heer J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge, waarin deze mededeelt dat op 31 December j.l. geëindigd is zijn erfpacht op 93 en 270 c.A. grond aan den hoek van den Pottenbakkerssingel en de Zandstraat en op 45 c.A. aan de Zandstraat. Wlaar aan adressant gebleken was, dat B. en W. den hoek van den Pottenbakkerssingel en de Zandstraat waar de tram langs rijdt gaarne wilde afsnij den, verklaarde hij zich bereid een stuk grond aan den Pottenbakkerssingel ter lengte van ongeveer 17 M. aan de ge meente af te staan en voorts het op den hoek staande gebouw gedeeltelijk af te breken, terwijl verder ten behoeve van die afsnijding van den - erfpachtgrond een stuk ter lengte van ongeveer 16 xk, M. zou worden afgenomen. Overlegd werd, dat daarvoor de overschietende erfpachts- grond eigendom van adressant zou worden en er dus een ruiling met gesloten beurzen ztja jplaats hebben. Het college van R. en W. meende echter alleen daartoe te kunnen medewerken, als adressant boven dien f 2500 betaalde. Wiaar ook het ver bouwen van de woning ongeveer f 2500 zal kosten, zou dit voor adressant op onge veer f 5000 komen en hij wil dan liever nieuwe uitgifte in erfpacht. Adressant meent alle recht te hebben zich over deze onwelwillende houding te beklagen. Ten slotte vraagt adressant aan den raad of hem de erfp<achtsgronden te verkoopen voor zoover bebouwd en de andere weer in erfpacht te geven, óf alle perceelen op langen termijn in erfpacht te geven óf alle aan hem te verkoopen. Uit het verslag over 1923 betreffende het gymnasium blijkt, dat dit thans be zocht wordt door 63 leerlingen, onder wie 15 meisjes. Een adres van 6 hoofden va.n gezinnen uit woningen aan Bree en Ragijnhof, die moeten worden afgebroken wegens den bouw van nieuwe woningen, waarin zij verzoeken, hen niet dakloos te maken. Het zou een schande voor den raad zijn deze menschen in den steek te laten. Zij wijzen op het huis op den hoek van den Pottenbakkerssingel en Zandstraat, dat nu al l1/» jaar leeg staat en goed ruimte zou bieden voor hen. Die heer Mes heeft het volgende schrij ven ingezonden: „In de „Midd. Crt" van 22 December Avordt een voetbalwedstrijd aangekondigd achter de meelfabriek op 25 December des morgens te 10 uur. Zulke wedstrijden vallen onder publieke vermakelijkheden en daarop is toch zeker van toepassing de Zondagswet. Maar deze wordt titans niet meer toegepast en daarom noodig ik B. en WL uit den Raad voor te leggen een verordening, waarin verboden wordt, op Zon- en feestdagen een wedstrijd te doen aanvangen voor ,s middags één uur". Van de afdeeling Volksonderwijs een adres om in verband met het veranderen van den tijd van toelating op de lagere school - de kinderen in de gelegenheid te stellen op de gemeentebewaarschool te 'blijven, tot zij dien leeftijd hebben be reikt en aan die school een gediplomeerde leerkracht meer aan te stellen. Bij de reeds uit de gedrukte stukken: overgenomen mededeeling, dat B. en Wi. er van zijn afgezien de Aveekmarkt in de week voor de kermis en in de kermis- week te verplaatsen naar Groenmarkt en Raians, zijn de desbetreffende ontvangen brieven overgelegd. Uit het schrijven van den waarnemenden commissaris van politie blijkt, dat deze geen bezwaar ziet in de verplaatsing. Die marktmeester heeft he slist bezwaar tegen een verplaatsing. Ten slotte meldt het bestuur van den Markt- koopliedenbond, dat oiote hij tegen een verplaatsing is, en dan in de opbouwweek nog liever de Markt op Woensdag ziet gehouden, dan haar te verplaatsen naar andere pleinen Van R. en Wi. is nog een voorstel in gekomen om de subsidie voor de Kinder voeding te verhoogen met f 700. De Kerkhervorming te Middelburg. 350-jarige herdenking van de stich ting der Hed. Herv. Gem. 1574—1924 door Chr. Hondius. Een commissie nit den Kerkeraad droeg aan den heer Chr. Hondius de samenstel ling van bovengenoemd vlugschriftje op, en bezorgde de verspreiding er van op Zondagsscholen en scholen. Twee goede gedachten, waarvan de uit voering voor wat de samenstelling aan gaat. „uitnemend is geslaagd.. Want de heer Hondius is een geschiedkenner, die als oud-onderwijzer den takt bezit om voor ieder verstaanbaar aan de kinderen onzer eeuw over te vertellen hetgeen hij uit oude schrijvers heeft opgediept. Be knopt, en toch goed doende uitkomen waar 't om gaat: n.l. dat Middelburgs overgang menschelijkerwijs gesproken, het behoud van Vlissingen, Veere en Zie- rikzee ten gevolge had, en 't ontzet van Leiden, waarin de Zeeuwen zulk een groot aandeel hadden, mogelijk maakte. De overgang van Middelburg naar den Pi ins van Oranje, door p'rof. dr P. J. Blok. Middelburg, Van Ben- them Jutting. De Leidsche hoogleeraar, geschiedvor- scher als weinige, deed Middelburg de eer aan deze rede te komen uitspreken in haar Nouderkerk, en de Midde liurg- sche uitgever haastte zich zijn rede uit te geven. Wie de rede met belangstelling volgden, kunnen haar nog eens rustig lezen, en wie haar niet konden beluiste ren, vinden in 't gedrukte woord van den hooggeleerden redenaar een kostelijke ver goeding voor dit gemis. Zij is een ge denkstuk met vele bijzonderheden, uit welke de heldenmoed onzer oude geuzen- zonen wordt gekend en de ontzaglijke beteekenis van Middelburgs overgang naai de zijde der Vrijheid door een dank baar- nageslacht nog eens wordt door voeld, gelijk die in deze rede Averd ver tolkt, terwijl do valsche schaduw op den Prins van Oranje geworpen, als zou hij de onderdrukking van het Catholicisme, op dien overgang gevolgd, zou hebben gewild, wordt weggevaagd. Zoo konden Koomschen en Protestanten beide op den gedenkdag van 22 Febr. j.l. door deze imposante rede worden gesticht. Den hoogleeraar dank dat hij deze rede aan de pers afstond, den uitgever dat. hij zich gehaast heeft haar door den druk te vereeuwigen. Middelburg. Door den hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat werd heden aanbesteed het uitvoeren van bag- gerwerk in het Nederlandsche gedeelte van het kanaal van Terneuzen en in de West- en Oostbuitenhaven te Terneuzen. Inschrijvers waren: de firma T. den Breejen van den Bout te Nijmegen voor -29 c. per kub. M. voor het kanaal en 13,4 c. voor de havens; J. Kraaijënveld en E. van Noordenne te Sliedrecht bij een 48-urige werkweek 42 c. per kub. M. voor het kanaal en 13,7 c. voor de havens, en bij een 62-urige werkweek resp. 40 en 11,5 c. AMSTERDAM. V. D. Hedennacht heeft een zware brand gewoed in een meubelfabriek van de Fa. Luijbe in de Haarlemmer-Houttuinen. Ook de beide aangrenzende perceefen, waar in o.a. een meubelhandel, der Fa. Eunen, een goederenhandel en eenj steenhouwerij waren gevestigd, brand den zoo goea als geheel uit. De scha de is zeer groot. Bas in den mor gen k'on de brandweer het blus- scihingswer'k langzaam verminderen. BERLIJN. V. D. Te Hamburg vreest men voor uitbreking van een groote werfarbeidersstaking. Ook wordt met een uitsluiting gedreigd. Een waarschuw ing die tel kens herhaald moet worden. O n ze hoogere standen zijn voorgegaan met op weelderige soirées, waarop heel de om géving den zondaar in den mensch ver geten deed, de belijdenis van den Man van Smarte te huwen aan de verfijnd heden van een wereldsche genotzucht. Slechts één grens bleef nog een tijdlang onoverschreden. In o>ns goede vaderland ging een man of vrouw, die Jezus liefhad, nog niet publiek uit. Een Christen in deze landen ging niet naar de comedie! Maar nu in de laatste jaren zelfs die grens niet meer heilig bleek; en men van links en rechts hoorde van vaders en moeders uit de kringen van het reveil, die niet inzagen waarom men zijn kinderen zulk een on schuldig genot onthouden zou, en er nu onlangs zelfs een zoo sterke genotzucht, ook in Christelijke kringen bleek te wer ken, dat de lafste grappen en gansch zou- telooze liedekens door mannen van naam onder de Christenen in bescherming wer den genomen, ja, in verband met muzikaal genot, onder Christelijke vlag, zelfs wer den aanbevolen; nu scheen ons de maat der wijs vol te loopen, dat langer zwijgen plichtverzaking ware geweest en ernstige waarschuwing ter weer vastzetting van de oude palen geboden scheen. Dr KUVPER, in 1891. Dirie soorten Godlooche naars. Johannes Linke, schrijver van het boek: „Brood en brokken", zat eens aan één tafel met eenige jongelieden, die het hadden over God, en over het al of niet voortbestaan na den dood. Zij noem den zich met blijkbaar welgevallen athe- isten, godloochenaars. Toen hij een poosje had toegehoord, zeide Linke eindelijk: „Hoeren, er zijn drie soorten godlooche naars. De eerste zijn diepe denkers, die bij de studie der wijsgeerige stelsels van vroeger of later op dwaalwegen geraken en God eindelijk kwijt geworden zijn. Ik weet niet, of het diepe, wijsgeerige stu diën zijn, die noodlottig geweest zijn voor uw geloof aan God". Zij ontkenden dit. „De tAA'eede soort wordt gevormd dêor hen, die met holle hersens als bloedvinken eiken marktschreeuwer zijn lied nafluiten en als de papegaaien, de woorden, die zij het vaakst hooren, naklappen, of als de apen, zich altijd aan de mode houden, zonder ooit tot. eenige zelfstandigheid of karakter te komen. Ik hoop niet, dat u bij deze groep behoort". Ook dit ontkenden zij, maar begonnen zich blijkbaar minder op hun gemak te gevoelen. „Nu dan, de derde soort bestaat uit dezulken, die geen goed geweten hebben, in wier levensAvandel iets niet deugt, zoo dat zij wel wenschen moeten, dat er geen heilig en rechtvaardige God bestaat. Want dit is hun duidelijk: als er een God is, zal het een angstig tooneel zijn, als zaj na den dood voor Hem moeten verschijnen. Daarom troosten zij zich met de bewering: Neen, daar is geen God, zondig maar ver der naar hartelust! Een vierde soort is er niet heeren". Linke stond op, groette en ging heen. C,Klanken des Vredes") Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Febr., 1,45 uur. Berlijn 0.58—0.59. Brussel 9.709.80. Parijs 11.20—11.30. Londen 11.51 - 11.52. Dollar 2.6S-2.68V2. Weenen 0.370.38. Kuyper-Colijn. Aan den jongsten Haagschen brief in „De Tijd" is het volgende ontleend De politiek van ons land heeft jaren gestaan in het eene teeken: tegen Kuy- per. In dat teeken was de linkerzijde één en onverdeelbaar. De heele politiek concentreerde zich om zijn persoon, om, naar gelang van de om standighedenMinister Kuyper; Kamerlid Kuyper; de Standaard-Kuyper; de Heraut- Kuyper; Kuyper, die niet in de Kamer wilde; Kuyper buitenaf. Wat hij deed en waar liij was: hij was de man <?n tegen hem ging de strijd. De linkerzijde heeft dezen boeman nu enkele jaren gemist en dit gemis zwaar gevoeld, zwaarder misschien dan de anti revolutionaire partij. Zij de linkerzijde had met hem en met zijn strijd tegen hem, haar bestaansreden verloren: de grondslag van haar eenheid. En nu komt Colijn en steekt als Dr Kuyper boven het gras uit. Hij is een van de menschen in wie* geloofd Avordt, die vereerders om zich heenschaart. Hij doet het. misschien wel niet moer maar dan toch wel in breeder kring, om dat hij is een man uit het leven, die in 't leven getoond heeft, wat te kunnen. Het werkje ,dat gedaan moet worden is juist een kolfje naar zijn hand. Hem steunen, hem aan een aureool helpen als redder onzer financiën, hij', die al rond loopt met het aureool van redder onzer mobilisatie in 1914? Neen alles liever dan dat. Het eenheidsfront is dadelijk hersteld. Leest de redevoeringen en resumeert den inhoud. Of men het dien van den heer Marchant of van den heer Troelstra doet, niemand zal zeggen: zij zijn het kabinet, de coalitie of ik weet niet wat anders te lijf gegaan. Neen bet was alles tegen Colijn: tegen Colijn als krachtpatser, of tegen Colijn als politiek opportunist; tegen Colijn als doordrijver of als windvaan; tegen Co lijn als den steilen man of als den man, die -aan zwakte ten onder is gegaan; te gen Colijn die zijn program tegen alles in doorzet en tegen Colijn die heelemaal geen program heeft; tegen Colijn, die bluft en tegen Colijn, die camoufleert,- tegen Colijn, die tegen beter weten op timist en Colijn, die tegen beter weten pessimist is; tegen Colijn als steil-anti- revolutionair en als wispelturig demagoog. Men Jkan in de bestrijding de meest tegenstrijdige dingen vinden, naar men ziet, maar of ze het eene of het andere zegt: het gaat altijd tegen Colijn. Men behoeft zich geen illusie te ma ken, zoo gaat het door tot en in 192& en zoo gaat het bij de verkiezingen ran dat jaar. Wat Minister Colijn doen zal of niet doen zal, zijn program uitvoeren of niet, de verkiezingsleuze langs het geheele een heidsfront der linkerzijde is in 1925: Op tegen Colijn. Dresselhuijs, Troelstra en Wijnkoop zin gen mee in deze cantate allen even zuiver en men hoort tusschen hen geen verschil. Als verkiezingsleuze is het niet kwaad gevonden. Het pakt, men begrijpt het en 't is verstaanbaarder dan een program. De Vrijheidsbond heeft niet alleen, naar haar loffelijke gewoonte, ongerust over den indruk van haar verleden voorde zooveelste maal een nieuwen naam; lig beeft, met de anderen gemaakt een cry voor de verkiezingen. OOSTBURG. -Tarwe f 12,50—f 13,25, Gerst Chevalier f 12,25, Rogge f 10,50, Haver f1010.25, Kroonerwten f23 f .23,50, Bruine boonen f15f24. ROTTERDAM. Ter Rotterdamsche vei ling, Delftschestraat 43, waren gisteren aangevoerd 125.000 eieren. Prijzen: kip eieren f6.50f8.85, eendeieren f7.95— f8.55 per 100 stuks. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-B© v." Veiling van 26 Febr. 1924. Goudreinetten 2532, Zure Bellefleur 1825, Fran- sche Bellefleur 1617, Roode Paradijs 16, Court Pendu 1522, Pomme d'Oranje 1617, zoete Bellefleur 1617, Gieser Wildeman 31, Spruiten 2737, Sjalotten 20, Uien, groote, 3.504.90, uren, kleine 500, uien, stek 100—200, Aardappelen groote 560, aardappelen, poters 4504S0, alles per 100 K.G.; Honing 5160 per flacon. VLISSINGEN. Op de heden gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed: Campagnezoet 2225, zoete belle fleur 1922, zure bellefleur 19, zoete ermgaard 2223, court pendu 2223, Court pendu 22, grauwzuur 21, remie d'or 20, grauwzoet 24, kleiperen 17, wit lof 4352, bruine boonen 2224', uien 610, koolrapen 24, spruiten 32—39, kroten 5.56, wijnpeeën 46, peeën 3 alles per K. G.; kipeieren 69 per 10 stuks; boerekool 2-4, savoye kool 5.58.5,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3