Diep in uw No 126 Woensdag 27 Februari 1924 38e Jaargang N, N SLEED. fddelburg. nis met Tuin, e Burgerwoning ilfvaarzen, necht Meisje, nstbode FEU LLETON. aldaar. Met - het zeer oto- lie zelfs .niet eischte het f. Tege* Van r oordeelingen wilde het O. mdat hij «dies misdaad af ;raf. Diezelfde geëischt. die rft. Tegen r. ren 'de B. 6 j. ebr. 1924. .d. Fahrieks- a f 1.25. middettpirgs winjktelprigs ct. f'6, mid'defi- winkelprgs eieren 15 ct. ïieren wordt >r 18440 eie- 0 stuks. rden reeds g«- /orige «plaag. 5 Febr. 1934. uimer aange- puikste par- oteering kon- ist later iets m geheel te .40, afwgten- 10.25—f 10.65. —f 12.50. Ha- f 11. Kleine 14. Kroon erw- ïokkers prijs- >oonen malle ht, puike f28 teit van f9 BERICHT. den ochtend 3-ld door het De Bilt. d 773.1 te te Karlsruh. vond van 27 'li toenemende ord westelijke ist zwaarbe- vaarscibgnlijk Later iets ering te kaop: ny, mak en ver en Groentekar bevragen Boekh. OOP: ct te betrekken, nieuwen Vlis- Te bevragen bij 5N, Bou wonder- ouburg) D TE KOOP: achteruitgang, iste buitensingels, irg. r 15 Mei a. s. of overleg. jn kantore van iFF. OOP: rekening. E, Korenpolder] OOP: rwoonhuis in. Adres: Vrij- uburg. kei huis te koop ud te Middelburg, jroentenzaak enz- jefeh. DHUIJ. id. A. CLARISSE, fes P. DEKKER, RT, „Monplaisir' raagt voor de aar. t Mei ^OOSTERMAN— r, Biezelinge. Orukkers-Exploi Uiten •0SFBFWAAN LE COINTRE BOES BorssEtwx: Lange Vofststraat G870, Goes Tel.: Redwlie no. II; Adminlslratie no.S8 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, JL. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abo«tflement$pr(j3: P«r 3 maanden, franco per post, fflk— Ltsee nummersfOLOS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij onttrekt zich. Onder dit kopje schrijft onze „Nieuwe Haagsche Courant": Die Bond van Ned. Onderwijzers, die onlangs besloot tot aansluiting bij het Ned. Verbond van Vakvereenigïngen, ziet zich voor die daad reeds een beloo ning toegekend. VVierd op de Bondsvergadering sterk gewerkt met het argument, dat het ver band tusschen N.V.V. en S.D.A.P. aller minst innig te noemen is, het blijkt thans wel anders. De Bond van Ned. Onderwijzers deed n.l. een manifest uitgaan tegen de onder- wijsverslechteringen van dr De Visser en herkreeg voor dit manifest de mede- onderteekening der S.Di.A.P., die zich daarmede voor den inhoud er van garant stelt en. den handschoen er v.oor op- Heemt. In dat stuk, waarin de brutaalste mis leiding aan het woord is, heet het, dat in de bezuinigingsplannen op het onderwijs een tweede aanval wordt ondernomen op het peil der verheffing en vooral de toekomst der arbeidersklasse. Deze tweede aanval heet dan nog onbeschaam der, nog ergerlijker, nog gevaarlijker dan de poging om de vlootwet er door te haler. En daarom moet een strijd ge voerd worden, zóó hardnekkig, zóó on verzoenlijk, zóó taai, tegen dat samen stel van wandaden als ooit te voren. Iedere vader, elke moeder, al wat voelt als arbeider, zegge als zich zelve: Ons beste bezit, onze schoone toekomst, het Kind staat op het 3pel. Voer deze botte en absolute ontkenning der werkelijkheid is de S.D.A.P. dus mede-verantwoordelijk. Hoe onwaar en bedriegelijk deze daad weer is, die den indruk wekt, alsof het onderwijs aan de bezuiniging zou kun nen ontkomen, wordt duidelijk voioï ieder, die bedenkt, dat minister Die Visser lang niet de eerste is, die dergelijke maatregelen bedacht. qjn voorganger daarin zoeke men onder ■de sec.-dem. Het was de heer De Zeeuw, wethouder van Onderwijs te Rotterdam, die reeds lang geleden, toen het finantieel nog lang zoo erg niet liep, de overtuiging had, dat op het onderwijs in de Maas stad ingrijpend moest worden bezuinigd. Om daartoe te geraken dacht hij die, dit tusschen haakjes, voorstander is van de opschuiving van den leerplichtigen leeftijd naar het zevende jaar een iweeploegenstelsel uit Een deel der kin deren zou 's morgens naar school gaan -de rest 's middags. Het denkbeeld is niet uitgeroerd, maar het plan, waartegen de roöde schoolmeesters heftig fulmineerden was toch maar gerijpt. Be heer De Zeeuw is niettemin lid der S.D.A.P. gebleven en kreeg jongstleden zouser zelfs een Eerste Kamer-zetel. lür is voor de S.D.A.P. dan ook alle rede» om zich te matigen in haar gehits tegen het Kabinet dat een onbeschaam de® aanval op het peil der arbeiders klasse wordt verweten. Ieder voelt, dat in zulk een critiek alle eerlijkheid en objectiviteit zoek is, dat zij daardoor onmogelijk er toe kan bij drage®, om in de moeilijkheden van het bedes den weg te wijzen naar oplossin gen, die minder bezwaarlijk zijn dan het geen aanvankelijk werd voorgesteld. S3er is in alles duidelijk: te midden van de nooden van dezen tijd jaagt de S.D.A.P. uitsluitend naar eigen succes en daarom komt haar houding over ge heel de lijn er op neer, dat zij zich aan elk» medewerking om ons volk voor 55). Meneer Murray wendde zich tot zijn •«voeder en zei achteloos: „Jk vergat u te vertellen, dat ik be richt van Clinton heb gehad vandaag. Hij heeft zichzelf hier voor enkele dagen uit- genoodigd en hij schreef mij om mij te zeggen, dat hij de volgende week verwacht kon worden. Zijn bezoek zal in elk geval jou wel welkom zijn, Estelle, en ik wensch je geluk tot de lijst van je bewonderaars te kunnen toevoegen de meest verfijnde wereldling, die ik ooit het ongeluk heb gehad te ontmoeten". „Horman Arthur, je moest je schamen om in zulke termen over je vaders neef te spreken. Je hebt niet veel achting en liefde voor je bloedverwanten". „Dat is slechts toe te schrijven aan het feit, dat ik hun karakters te goed keu. Ik heb meermalen ontdekt, dat hooge waardeering en intieme bekendheid el kander uitsluiten. Wat Clinton Allston be nefit al was hij mijn vaders zoon, inplaats T** neef, zoo zou mijn vleiende opinie groote economische en sociale gevaren te hoeden, ontbreekt. Haar ongebreidelde kritiek is baai- kracht. Moet daarmee worden opgehouden, dan men zie naar Diuitschland komt al spoedig de ineenstorting. Verfoeilijke demagogie. Wij namen gister 't vieze stukje over uit 't soc.-dem. dagblad van Rotterdam, „Voorwaarts" geheeten. IJ weet wel, van 'dat „Stoepie". Van ditzelfde gore stukje zegt nu een liberaal blad „Het Vaderland" bij schrij ven van niemand minder dan zijn poli tiek en hoofdredacteur den heer Rood- huijzen: „Onnoodig te zeggen dat wij de verfoeilijke demagogie van het sociaal democratische blad „Voorwaarts" om de verschuiving van den toelatingsleeftijd naar het zevende jaar voor 'te stellen als voortgesproten uit de zucht der groote heeren om het arbeiderskind dom te hou den, niet genoeg kunnen brandmerken. De „Voorwaarts" heeft blijkbaar geen 'ken nis genomen van hetgeen indertijd de zoo ervaren opvoedkundige het soc.- democratische Kamerlid Gerhard bij de behandeling der Onderwijswet heeft ge legd: zijn ideaal zou het wezen als het kind eerst op zijn negende jaar met liet loeren van lezen en schrijven begon. 1) Dit is juist. En het is niet minder juist, dat vele onderwijzers, p. a. de 'heer Voogd, soc.-democraat, de toelating op 51/2-jarigen leeftijd schadelijk achten en pleiten voor toelating op het zevende levensjaar. 1) „Ik bon er van doordrongen, dat, wan neer men eerst op het negende jaar met onderwijs in lezen begon, dit de ontwikke ling van bet kind buitengewoon ten goede zou komen. Het is nu eenmaal een klas sieke gewoonte om daarmee te beginnen en nu is bet mijn grief aan de onderwijzers, dat zij niet in de eerste plaats onderzoe ken of dat wel juist is, maar allerlei me thoden zoeken om dat werkje zoo goed moge lijk in de laagste klasse te doen." Bovenstaande woorden - zijn uitgespro ken in de zitting van 28 April 1920; ter wijl wij in dit verband nog pens weer herinneren aan de woorden van Prof. Casimir: „Langen tijd al heerscht in de kinderzielkunde de meening dat zeven jaar een keerpunt is in den ontwikkelingsgang van het kind. Het schijnt dat de hersen- igroei na het zevende jaar minder snel gaat en dat het opzettelijk onder wijs dan het best kan beginnen." Om te onthouden. Haastig gebakerden onder de Eng'el- schc sociaal-democraten zijn niet best te spreken over de navolgende door den .minister van buitenlandsche zaken, te vens eerste-minister, Mac Donald, in het Lagerhuis gesproken woorden Denkt men söms dat de ontwapening nader kan worden gebracht, wanneer Engeland zijn oorlogsschepen laat ver roesten? Ik trek mijn woorden van vroeger niet in, dat de naties, die haar vertrouwen stellen in de bewa pening, ten slotte bedrogen zullen uit komen. Maar welk een zonderlinge op1- vatting van het pacifisme hebben die genen, die lachen om de bewering, dat het een verkeerde methode van ont wapening is om de oorlogsschepen uit een te laten vallen. Dat is niet de over hem dezelfde zijn. Estelle, ken je hem?" „Ik heb niet liet genoegen, maar ik ver heug mij er op, hem te ontmoeten. Eeni- gen tijd geleden, juist vóór ik Parijs ver liet, ontving ik een briefje van hem, waar in hij zeide zoo spoedig mogelijk de ge legenheid te zullen zoeken kennis met mij te maken". „Om jouwentwil, Estelle, ben ik blij, dat Clinton komt, want Norman is zoo schan delijk zelfzuchtig en verwaarloost zoo zeer zijn plichten als gastheer, dat ik weet hoe je je hier wel valak moet vervelen". Mevrouw Murray was te zeer uit haar humeur om te letten op de gevaarlijike flikkering in de oogen van haar zoon. „Zeer waar, moeder, zijn aangename en aanpassende natuur doet hem groote aanspraak maken op uw genegenheid en wetende, wat van hem wordt verwacht, zal hij' zich beleefdelijk tot haar meest trouwe vereerder verklaren, vóór hij vier en twintig uur in huis is geweest Nu, als zij hem wil aannemen als man en u •wilt er slechts in toestemmen om hem als uw zoon te accepteeren, dan verzeker ik u, dat ik hem gaarne alles zal over dragen en voor mijzelf slechts een jaar geld behouden voor mijn reisuitgaven. Ik wil gaarne het landgoed tusschen hen bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heerlijk wrijfmiddel, zei het zijn verzachtende zui verend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder ge bruiker geprezen bij brand- en snijwonden, winterhanden en -voeten en alle huid aandoeningen. manier am tot ontwapening te komen, en zal ook nooit 'mijn manier worden." Nu zijn de 'Engeische som-democraten niet van hetzelfde makelij1 als de Ne- derlandsche'. Zij zijn nuchterder. Zij gooi en hun (gezond) verstand niet zoo maar over boord. Zij zetten de zaken niet op stelten. Toch zijn er ook wel van het Nederlandsche soort onderen die kunnen het zich derhalve voor gezegd houden, dat er van ontwapening vooralsnog geen sp'rake is. Trouwens in Rusland is het al niet veel anders, immers daar heerscht het mili tairisme niet minder oppermachtig dan onder het bestuur der trawanten van den Tsaar. Zelfs daar rekent men met de werke lijkheid. Geen ontwapening, zoo de bond genoot of de tegenstander niet voor gaat. f» Herziening van het tarief. De regeering staat niet op het standpunt der protectie, en dat is maar goed ook. Maar zij wil ook niet angstvallig vast houden aan de vrijhandelstheorie. Van ouds hebben volksvertegenwoor digers uit de handelssteden en de centra der industrie den vrijhandel verdedigd. Zoo deden van ouds de Rotterdammer J. M. Voorhoeve en de Tvventh Van Al phen, beiden antirevolutionair. En zoo doet, vergissen vrij ons niet, ook de Steenwijksche klein-landbouwer Wed kamp. Iets anders is echter of deze laatste met de rechtsche partijen niet zal te vin den zijn voor steun aan het regeerings- denkbeeld: verbetering van het tarief. Want ,ons tarief is slecht, omdat het willekeurig is in het belasten en vrijstel len van artikelen, wat volgenderwijs door de regeering is aangetoond: „Gelakt leer is onbelast, inaar manu facturen zijn belast. Spijkers 'zijn onbe last, schroeven belast. Het verleent in heel veel gevallen een avereehtsche bescherming. Boeken, prenten en andere drukwerken zijn on belast, maar het papier, waarop die drukwerken gedrukt moeten worden, is belast. Kranen, schroeven, moeren, manome ters en allerlei artikelen, die noodig zijn om hier fabriekswerktuigen te kun nen samenstellen, zijn ieder voor zich belast, maar worden zij', aan z'ulk een werktuig bevest:gd, het land binnenge bracht, dan zijn zte onbelast. Dat noem ik avereehtsche bescher ming. Maar vooral geeft de toepassing van het tarief aanleiding tot een ontzaglijke hoeevelheid geschillen. Dat is zoo ge weest van 1862 af, en in 1877, bij dei' herziening, is het niet verbeterd; bij de ontwikkeling van de techniek is liet integendeel voortdurend toege nomen. Daarom geloof ik, dat er alle reden is een herziening van het tarief met sp'Oed ter hand te nemen, wanneer er maar eenig uitzicht is, dat het op een 'behoorlijke wijze kan Worden tot stand gebracht." De regeering heeft na deze uiteenzetting herziening van het tarief van invoerrech ten zoo mogelijk aangetoond. De ervaring met de bescherming der leerindustrie .opgedaan geeft wel aanlei ding ;oin deze toeztegiging, maar dan in nog eenigszins stelliger zin, met ingenomen heid te aanvaarden, en de uitwerking met gerustheid tegemoet te zien. U. verdeelen en mijzelf vol vreugde voor goed buiten het hereik stellen van een beris ping over mijn geërfd goed humeur. Als jij, mijn dierbare nicht, Clinton maar kunt overhalen tot deze schikking voor je eigen en mijn moeders geluk, dan zal ik je eeuwig dankbaar blijven. Je zult voor mij zoo het pad vrij maken voor een uit stapje naar Thibet en Siberië, waarover ik reeds lang loop te denken. Onthoud dit voorstel, wil je, vooral wanneer de bekoorlijkheden van „Le Bocage", den diepsten indruk op je maken. Denk er aan, dat je hier meesteres kunt worden op den dag, dat je met Clinton trouwt, maak, dat mijn moeder hem als zoon aan neemt en laat mij gaan. Indien mijn voor waarden niet royaal genoeg zijn, bespreek het dan met Clinton, zoodra je maagdelijke terughoudendheid je dit toestaat en stel mij in kennis met jullie ultimatum; want ik heb zoo volkomen genoeg van dit akelige huis, dat ik tot bijnia eiken prijs bereid ben het te verlaten. Daar komen de tirannen van de buurt aan, de nieuwe rijken, je vrienden de Montgomeries en de Hills. Ik zou nog liever den smerigsten Roodhuid de hand drukken, dan hen! Ik hoor mevrouw Montgomery vragen of ik thuis ben en de dames. Zeg haar, dat ik in Spitsbergen ben of in Tokio, waar ik IJs en sneeuw. Die Zuiden- en Zuid-Westenwind heelt het ijs in de Oostzee overal in beweging gebracht. Alle wateren zijn weder met zwaar drijïijs bedekt en voor schepen zander ijsbrekers onbevaarbaar. Uit Kiel wordt gemeld: Het linieschip „Braunschweig" treeft in de beide laatste dagen acht Duitsche schepen en één En- gelsch stototoschipi uit het ijs bevrijd. In geheel West- en Midden-Euroipa heer- schen sterke sneeuwstormen en sneeuw val, die talrijke verkeersstoringen veroor zaken. Tengevolge van de koude (30 graden C. ander nul) en den enormen sneeuwval zijn in Rusland alle treinen z'oowel voor personen als goederenvervoer belangrijk vertraagd, vooral in 'de streek tusschen Lwoff en Wilna. Hel proces-Hitler. De behandeling van het proces-Hitler is te München begonnen. Er .waren uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen. De officier van justitie las eerst de veer tig bladzijden tellende dagvaarding voor. Daarin wordt geconstateerd, dat de be klaagden, steunende op gewapende machtsmiddelen, opzettelijk in vereeniging het hebben onderstaan de Beierscho en de rijksregeering gewelddadig uit den weg te ruimen, de grondwet van het Duitsche rijk en Beieren gewelddadig te wijzigen en in Beieren en het rijk een anti-grond wettig regeeringsgezag te vestigen en dat derhalve alle beklaagden zich aan hoog verraad hebben schuldig gemaakt. Aan het slot zijner vier uren lange verdedigingsrede in de middagzitting zei- de Hitler o. a.„Ik kan niet' erkennen, dat ik schuldig ben. Ik beken de daad. Er is geen hoogverraad bij een hande ling, die zich tegen het landverraad van 1918 richt. Ik wilde het beste voor het volk." Op een vraag van den voorzitter of hij de gevangenneming der ministers wil de, antwoordde Hitier bevestigend. De ministers zouden echter den volgenden dag weer vrijgelaten worden. De inbe slagneming van gelden was van hem uit gegaan. De verdere ontwikkeling der din gen had hij zich zoo voorgesteld, dat een reusachtige nationale golf in heel Duitschland zou losbreken. Korte berichten. Te St. Petersburg is een delegatie van O astenrijksche industrieelen aange komen. Het doel is in nauwer aanraking Ruwe enSchraleHuid DOOS 30, 00.90 Cent. Bij Apoth. eo Drogisten. n PhiirmXabr. A-Mijtiliardt Zeisl te treden met de industrieele organisaties der Noord-Westelijke gebieden van Rus land. Binnenkort verwacht men te St. .Petersburg de opening van een gemengde iRussisch-Oostenrijksche maatschappij, wel ker werkzaamheid uitsluitend op1 hot ge bied van aankoop van landbouwproducten en asbest zou liggen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat er botsingen hebben plaats gehad tusschen de politic en syndicalisten. Er zijn. twee pldlitie-agenten en twee voorbijgangers ge kwetst. Er zijn ook tal van aanhoudingen gedaan. De Fransche regeering1 tracht zoo veel mogelijk strenge maatregelen te ne* men tegen de handelingen, die de daling van den frank kunnen bevorderen. Zoo zijn er in het bergachtige gebied van hel departement der Aveyron vier Italianen, fabrikanten van stoelen, die betrapt wer den op handel in Fransche gouden munt voorloopig in de gevangenis opgesloten Uit de aangifte voor de successie belasting blijkt, dat ex-president Wilson een fortuin van 225.009 dollar heeft 11 age laten. Een zware gasontploffing heelt in de oude stad Frankfort a. M. vele huizen onbewoonbaar gemaakt. Er zijn tal van gewonden; acht menschen zijn Zwaar ge kwetst. Men wil in België een aantal passa gierstreinen afschaffen, teneinde tot be sparingen te komen. Verscheidene bewoners van Luik blijken aangetast te zijn door een geheim zinnige ziekte, welke naar het heet een soort van schijndood-verwekkende her senontsteking zou zijn. In de bosschen nabij Poperinghe in West-Vlaanderen is een everzwijn neerge schoten. Daar een deel van de arbeiders in de Berlijnsche metaalnijverheid gewei gerd heeft aan de overeenkomst tot ver laging van den arbeidstijd tot 54 uur per week mee te werken, hebben 50 fabrieken, waarin tezamen ongeveer 8000 man werkzaam Zijn, tot uitsluiting van de Werklieden besloten. Men vreest, dat de beweging zich verder zal uitbreiden. Er dreigt in Engeland een groote crisis in de textielindustrie, aangezien de bond van fabrikanten in het spinners- bedrijf besloten heeft over te gaan tol een algemeene uitsluiting, die 150.000 ar beiders zou omvatten, tenzij1 het geschil over het stukloon binnen een week ge regeld is. Dp nationale vergadering van Grie kenland heeft met 233 tegen 106 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitge sproken. (Dit bericht komt na het tele gram, van gisteren, dat de regeering ge vallen is, doordat de nationale vergade ring zich uitgesproken heelt voor de in stelling van de republiek, zonder de kie zers eerst te raadplegen. Klaarblijkelijk heeft de Kamer met het latere votum te kennen willen geven, dat zij er prijs opi stelt, dat de regeering niettemin aan blijft. N. R. Ct.) zeker binnen niet al te langen tijd hoop te zijn". Terwijl de bezoekers in de salon werden gelaten, sprong hij door het open raam ap het terrras en verdween. De inhoud van den onverwachten brief verraste en verblijdde Edna veel meer, dan zij zou hebben willen erkennen. Me neer Manning schreef, dat hij op het punt was Gin voor eenige weken op reis te gaan en hij toevallig haar brief in han den had gekregen. Bij een tweede lezing had iets eigenaardigs in haar stijl hem getroffen en bewogen haar verzoek nog eens in overweging te nemen. Hij be sloot haar te verzoeken het handschrift (voor zoover het was geschreven) hem te zenden voor onderzoek. Als zij het da delijk opzond, zou het hem nog bereiken eer hij zijn huis verliet en zijn antwoord vervroegen. Allerlei heerlijke gevolgtrekkingen nit dezen tweeden brief makend en bevend van opwinding en blijdschap, haastte Elna zich om haar handschrift klaar te maken voor onmiddellijke verzending. Zij wikkel de het zorgvuldig in dik papier, verzegelde het en schreef het adres en toen viel zij op haar knieën en met gevouwen handen rustend op het pakket, bad zij ernstig, dat Gods zegen het mocht vergezellen en haar pogingen zou kronen. Zij vertrouwde haar schat niet toe aan de handen van een bediende, maar zette haar hoed op en liep terug naar de stad. Aan het postkantoor ontving zjj een recu voor het pak, dat zij als expresse ,stuk verzond en de beambte verzekerde haar, dat het nog met den avondtrein wegging. Met een zucht van verlichting aanvaardde zij den terugweg. Toen Edna weer op haar kamer kwam, ging zij voor haar schrijftafel zitten om nog eens op haar gemak den brief te lezen, die haar zoo gelukkig had gemaakt En juist toen zjj hem weer had opge vouwen, trad mevrouw Murray de kamer binnen en sloot de deur achter zich. Haar gelaat was strak en bleek; zfj liep op Edna toe, keek haar onderzoekend aan en haar stem was hard en koud, toen zij zei: „Ik wensch den brief te zien, dien je heden hebt ontvangen, daar het niet te pas komt, dat je zonder mijn voorkennis brief wisseling houdt met een vreemdeling. Ik zou dat niet hebben kunnen gelooven, dat 'je je schuldig kon maken aan zulk ee» gedrag". (Wordt vervolgd). oppen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1