m tas Dinsdag 26 Februari 1924 38e Jaargang LEVENSLEED. Mtenlanï. FEUILLETON. Ve Zeeuw m M-nwviKenMWjLw indien de bezuiniging maar op andere wijze mogelijk wordt, voer goed wordt uitgesteld. :fc ;Jc Maar, is 't nu wel zoo? Zullen zij inderdaad ran heel- of drie- kwart-scc. dem. kant weer net gaan doen of 't om de Vlootwet gaat, terwijl zij iets anders beoogen? Wij knippen het onderstaande uit een (verzonnen) gesprek, hetwelk' in „De Voorwaarts" staat, een soc. dem. blad uit Rotterdam. Wij spatieeren enkele vol zinnen, opdat men eens goed oplette, hoe slim en gemeen men daar optreedt. Het stukske is getiteld: Of» 't s t o e p i e". „Ach nee, wat moet ik met de „Voor waarts" doen? Me man koopt zoo nu en dan es een krant en dan kijk ik 'r ook wel es in, maar verder niks hoor". „HmZeg buurvrouw, kan je je nog herinnere, toen met die Vlootwet, toen we allemaal teekende en we avond aan avond uitging! om handteekeningen en we ein delijk zoo blij ware, toen dat ongeluksding van de baan was". „Ja, maar wat heeft dat er nou mee te maken". „Nee, hou nou es je mond. Toen heb- be wij vrouwen ook meegeholpen, de aan slag op onze kindere af te were. Toen heb je de krant toch dikkels bij me geleze". „Nou ja, 'k mos toch van een een ander op de hoogte weze". „Nou, op 't oogenblik wordt er weer een aanslag op de kinde ren gepleegd, vanwege de bezuini ging, zie je. Ze vonde, dat de arbei derskinderen veelte veel leere die motte zoodom mogelijk blij ve, d a's makke lij k voordegroote heeren zie je en daarom neme ze van dat beetje onder w ij s nog een stuk af". „Maar dat mag niet gebeure, buurvrouw, en as je een goeie moeder bent, dan help je mee, dat te verhinderen". „Zoo, enhoe mot ik dat anlegge?" „Wel, door in de eerste plaats je eige krant te leze. Om precies te weten, waarom 't gaat en klaar te staan as je noodig bent. Net as bij de vlootwet, zie je". Ziet ge 't nu? Zoo bereiken deze heeren een driedubbel doel: zij winnen er lezers van hun blad mee; zij sterken er de logen-actie door dat 't om de kinderen gaat; zij signaleeren tegelijk de regeering als een, die de arbei derskinderen dom wil houden, terwijl zij de schrijver is allicht zelf een opvoe der! weten dat meer dan één opvoeder den maatregel: toelating pas op 't6V2-de jaar toejuicht. Van dat soort zullen er nog wel meer volgen. Ook in Zeeland maken zij school. Safarisverlaging noodig? De vraag is gesteld, ook in de Kamer, of het niet mogelijk zou zijn het tekort te dekken, zonder de salarissen aan te tasten. Dieze vraag werd door Minister Oolijn ontkennend beantwoord. „Indien men, aldus de heer Colijn, niet overgaat tot salarisverlaging van de Staatsambtenaren in engeren zin, dan blijft men ook zitten met het tekort op de bedrijven van spoorwegen en de post. Dat wil dus zeggen, dat men, hoewel de korting op de ambtenaarssalarissen slechts 35 millioen bedraagt, een gat to dichten heeft van 60 millioen. Als men dus die korting op de ambte naarssalarissen tot een bedrag van 35 millioen niet toepast, dan heeft men niet om te zien naar 35 andere millioenen, en wanneer men die korting van 35 mil lioen op de ambtenaarssalarissen achter wege laat. heeft men om te zien naar 60 andere millioenen. s' Het komt dus hierop neer, dat, waar de bezuiniging, voor zoover die binnen niet al te langen tijd gerealiseerd kan worden, ongeveer 30 millioen bedraagt, men 100 millioen aan nieuwe belastingen zou heb ben moeten opleggen als men niet wilde overgaan tot korting op de ambtenaars salarissen. Dat werd door de Regeering volstrekt onmogelijk geacht". Dit antwoord lijkt ons volkomen dui delijk. Als de salarissen ran de Staatsambte naren veilig gesteld moeten worden, dan moet dezelfde eisch worden gesteld voor de ambtenaren in de bedrijven, die dan met groote tekorten blijven werken. Niet-verlaging van de salarissen zou. dus beteekenen een ongedekt tekort van 60 fnillioen gulden. Is er geen andere weg? Onwillekeurig wordt de vraag gesteld of het dan niet mogelijk is, die 60 millioen op een of andere wijze te vinden, n.l. door grooter inkrimping en versobering van den Staatsdienst Ook op deze vraag bleef minister Oolijn het antwoord niet schuldig. „Wanneer men, zoo betoogde hij, nit de begrooting elimineert al die bedragen, waarop niet bezuinigd kan worden, dan houdt men een bedrag van 425 millioen 'over als object van bezuiniging. Daaronder is een bedrag van 210 mil lioen aan salarissen. W.anneer men die 210 millioen aan sala rissen zou willen uitschakelen, als object van bezuiniging, dan blijft er een bedrag van 215 millioen over cm te bezuinigen. Maar in die 215 millioen zitten dan nog de bestaande stortingen in het Ouderdoms- fonds en in het Invaliditeitsfoncls, zoadat men tenslotte overhoudt een bedrag van 178 millioen, zeg 180 millioen, als object van bezuiniging, waarop 90 tot 100 mil lioen zou mesten werden gevonden, d.i. ruim 50 pet op alle Staatsdiensten. Dat is naar het oordeel van de Regeering' eveneens volstrekt uitgesloten". Er is door deze heide ministers over tuigend gesprokén. Op meer dan één punt werd de oppo sitie ontzenuwd. En de Vrijheidsbond, bij monde van den heer Dresselhuijs, zeide steun toe aan de bezuiniginsplannen. Boter op het hoofd. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft Dinsdag den heer Marchant c.s. onder handen genomen. Er was van die zijde op gewezen, dat het financieel beleid van deze Regeering in een vorige periode te wenschen had overgelaten, dat zij in sommige opzichten te optimistisch was gestemd geweest. Die Minister ontkende dat niet. Maar, zoo vroeg hij, zijn de heer Mer chant en zijn vrienden wel de meest aan gewezenen, om de regeering daarvan een verwijt te maken? Immers hij zelf, die thans in mineur is gestemd, behoorende eenige jaren terug tot hen, die kennelijk van onze financien alles verwachtten. Ik veroorloof mij, dezen geachten afge vaardigde in gedachten te brengen Novem- Drukkers-Exploi tauten 0OSTERBAAM LE COINTRE GOES BureauLange Vorststraat 88—70, Goes Tel Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Kwtgeensch Paganisme. L'ieaer dagen is door den gemeenteraad van Kertgene een voorstel P. L. Dees reen houde dezen naam even vast! met 4 tegen 3 stemmen verworpen; nadat het krachtig was verdedigd door het lid notaris Markusse, en die met den voor stellen- en het lid Meulenberg, die win kelier is in de Kaa'istraat, ook daar lette tnen wel op! voor de invoering van het overheidsgebed in den Raad (want dal is bedoeld voorstel) stemde. Dit behoort de lezer te weten ter in leiding- op de volgende advertentie, die wij in „Het Noord-Bevelands Advertentie blad" vonden (wij spatiëeren enkele woor den): Cursus: Met genoegzame deelneming zal in de maanden Maart en April te Kortgene een cursus worden gegeven in 't bidden op Christelijk Gereformeerden grondslag, onder leiding van den heer P. L. D.omoor. Na de bidcursus wordt telkens ook: een les gegeven in het naalden slijpen om- der léïdiDg van Mevrouw Kaaistraat, daal den Heer Kaaistraat zelf door zijn studie in de wijs- en zwijgbegeerte te veel bezeten is. Veer de eerste les moet geleerd wor den P--, 58, 13 en 6e vers. Het voorloopig bestuur. Dat de steller dezer advertentie hier de raadsleden Dees en Meulenberg signa leert, is daaraan toe, de blaam van zoo iemand moge hun als lof gelden. Maar dat hij wel deze twee, maai niet den dorde in het gezelschap, den notaris Mar- kusse in dezen blaam betrekt, stempelt hem tot een lafaard. Ook de uitgever van genoemd blaadje hét zal toch wel niet dezelfde persoon zijn? gaat niet vrij uit. Een naamlooze advertentie opnemen beleedigend voor twee overheidspersonen, met misbruiking van een psalmvers of een Bijbeltekst, is een hoogst berispelijke daad, te ernstiger omdat de derde (ver moedelijk omdat hij een goede klant is va* fdeller en uitgever) hierbij ontzien wordt, en dit noemen wij verachtelijk. i i&e protesten. Bte protestvergaderingen zijn in aan- rcaht. Vergaderingen tegen wat de socia- liate* al sedert jaren zoo liefelijk bezig zijn ie kwalificeeren als volksver- dorwing". Bs soc. dem. pers is haar actie al be gon*?.». m herhalen onze waarschuwing: steunt ■deze actie niet, want de toeleg is, dat tgas* zal als laatst met de Vlootwet. Men gaf voor, dat het ging tegen de Vlootwet, maar het ging tegen het Kabinet en inzon derheid tegen minister Colijn, die van de baan moesten, dan waren tegelijk ook de bezuinigingsmaatregelen van de baan. Se» toeleg, die slaagde, doch geen voor deel bracht aan de „politieke goochelaars" <ee» woord van Troelstra), want toen bleek, dat de soci's noch de vrijzinnigen, tie regeering-staak konden of wilden over nemen, keerde het oude Kabinet terug en bleven de bezuinigingsmaatregelen, voor een deel althans, gehandhaafd. 0®k nu zalmen onzen goeden lieden weer wijs maken, dat het gaat alleen om de kinderen, maar de achtergrond, en dat is de regeering, die weg moet, wordt niet getoond. Btat derhalve niemand er in vliege. Wiat te minder behoeft, nu de maatre gel tot 1 Sept. a.s. is uitgesteld, en de •mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij, 54}. „Heeft u met haar gesproken over deze vreemde geestelijke afwijking". „Neen. Zij kent mijn wenschen en nn zij daarmee geen rekening houdt, zal ik mij niet vernederen mijn lippen op dit punt- tegenover haar te openen". „Vrouwen ontwikkelen steeds zulk een bewonderenswaardige scherpzinnigheid in bet lezen van eikaars beweegredenen, dat ik wa denken, dat Estelle's verstand wel een icoverwoord zou bedenken, om de gesloten kamer van Edna's hart te ope- ne* en een voldoende verklaring van haar onbegrijpelijk gedrag ZOu vinden". Meneer Murray nam zijn nicht bij de hand en trok haar naast zich op de sofa. „Die verklaring is heel eenvoudig, mijn waaide cynicus. Edna kan gemakkelijk Cordon Leigh's aanbod van de hand wijzen als «ij verwacht en alles in het werk stelt mb zich te verkoopen tegen een veel hoo- 'gere som, dan hij kan bieden". Terwijl juffrouw Harding deze woorden uitte, wendde mevrouw Murray zich snel ,iBI' teneinde de uitwerking daarv-an te k Neef en nicht lceken elkander strak aan en Norm an Arthur lachte bitter, terwijl hij Estelle's hand streek en zei: „Bravo! Gebruik een dief om een dief te vangen." Ik wist wel, dat je den spijker op den kop zou dl aan! Maar wie is die man, die haar schrijft van uit New York? Diit is al de tweede brief die ik van het postkantoor heb gehaald en wie zegt, hoe vaak er zulke brieven voor haar komen. Want de beide keeren, dat ik mijzelf de moeite heb gegeven, naar het postkantoor te rijden, heb ik daar een brief voor haar gevonden met hetzelfde handschrift". Hij haalde een brief uit den zak en legde dien op zijn knie en terwijl Es- telle er naar keek en daarop met een uit drukking van niet begrijpen opzag naar het eveneens nieuwsgierige gelaat van haar tante, streek meneer Murray met zijn hand over de oogen om hun ondeugende flikkering te verbergen. „Geef mij den brief, Norman; het is mijn plicht hem te lezen, want zoo lang zij onder mijn bescherming is, heeft zij geen recht, een geheime correspondentie met vreemden te voeren. „Neem mij niet kwalijk, als 'ik uw recht olm haar brieven te openen be twist. Het is noch uw zaak, noch de -mijne -dm haar voor te schrijven met wien zij al of niet zal oorrespondeeren, nu zij niet meer een kind is. U herinnert zich .ongetwijfeld, dat ik u tegen haar heb gewaarschuwd vanaf het eerste oogenblik ,dat ik haar had gezien en voorspelde, dat u in zak en asch uw liefdadige lichtgeloo- vigheid zqu 'betreuren? Ik verzekerde u toen, dat zij zou blijken een dievegge te zijn en u zwoer, dat zij een heilige wasl Maar niettemin, ik ben niet van plan nu tegen het allerlaatst nog een spion te worden en u te helpen in het verheven en eerzame werk om de brieven te onderscheppen van haar verren vriend." Kalm stak hij den brief weer in zijn zak. Mevr. Murray beet zich op de lip pen, hield haar hand uit en zei pp gebiedenden toon: „Ik sta er op den brief te hebben. Nu jij zoo plotseling buitengewoon consciëntieus wordt, zal ik haar den brief onmiddellijk brengen en een ver klaring eischen omtrent den inhoud. Nor man, ik ben niet in een stemming om te schertsen." Hij schudde alleen het hoofd en lachte. „De voorschriften van kinderlijke ach ting verbieden mij, dat ik mijn moeders nieuwsgierigheid aan zulk een strenge proef zou onderwerpen. Bovendien zon uw geweten, als de brief eenmaal in uw handen was, u zeker overtuigen van uw ber 1920, toen aan de orde was de inter pellatie van den heer Ossendorp over de onderwijzerssalarissen. De interpellant heeft toen een motie ingediend om de sa larissen vast te stellen naar de normen, voorgesteld door de Centrale Commissie van georganiseerd overleg. D© toenmalige Minister van Financiën berekende, dat de uitvoering van die voor stellen 78 millioen 's jaars meer zou kos ten, waarbij nog kwam een 60 millioen voor de ambtenaren, te zamen dus 138 millioen. De minister van Financiën wees er op, dat er spoedig een tekort was te verwach ten, dat, als de lasten er nog bij kwa men, niet te denken zou zijn, en ont raadde ten sterkste de aanneming der motie, die in het geheel ik herhaal het 138 millioen zou kosten. Deze waarschuwing heeft echter den heer Marchant, die geen verantwoordelijkheid blijkbaar te dragen had, niet weerhouden, zijn stem te geven aan de motie-Ossen- dorp. Ik meen, dat deze herinnering mij nerzijds het geheugen van den geachten afgevaardigde, die zeide, dat het geheu gen der regeering slecht was, te hebben op-gefrischt. Ook de heer Dresselhuijs verweet reeds bij een vorige gelegenheid den minister geldverspilling. Doch hem werd herinnerd dat hij in de angst-periode van 1918 op hervormingen tot een totaal bedrag van wel 410 millioen had aangedrongen. Inderdaad, wie boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan. Hoe is hel tekort berekend? Dioor verschillende leden van de Tweede Kamer was gevraagd, hoe de Regeering het tekort berekend had. Belangrijk is het antwoord door Minister Colijn op deze yraag gegeven: „Het tekort, zooals het op de begroe ting, die ingediend is, voorkomt, is 98 millioen. Daarbij moet echter nl dadelijk worden geteld een bedrag van 12 millioen, omdat de Minister van Arbeid in den loop van dit jaar dient te komen met een wetsontwerp, waarbij een 50-jarige annuïteit van 12 millioen zal moeten worden vastgesteld ten behoeve van de storting in het ouderdoms- fonds voor de vrijwillige ouderdomsve- zekering. Dat maakt 110 millioen. Daarbij komt een bedrag van rond 6 millioen, waarmede de rente ran de Staats schuld zal worden verhoogd, wanneer de vlottende schuld geconsolideerd wordt. Te zamen maakt dit een tekort voor 1924 van 116 millioen. 1 Ik spreek nu niet over de nagekomen verho-oging van inkomsten, waardoor het 106 millioen geworden is; dat laat ik een oogenblik rusten. Daarnaast moest er op- worden gere kend, in de eerste plaats, dat de crisis dienst het volgend jaar moet worden ge bracht naar gewoon. Dat komt dus bij de 116 millioen en maakt te zamen 122 mil lioen. Dan is ook nog een niet onbelangrijke stijging te verwachten van den pensioen last over 1924 en verder moet er op wor den gerekend, dat -de doorwerking van ver schillende maatregelen, welke genomen moeten worden, zoo langzaam is, dat men eenigen tijd moet rekenen op een zeker accres. Al die factoren te zamen hebben wij begroot op 18 millioen. Met de 6 van de crisis maakt dit 24 millioen; 24 en 116 is 140, welk bedrag intusschen is terugge bracht op- 130 millioen, tengevolge van de omstandigheid, dat de middelen 10 mil lioen hooger kunnen worden geraamd". li,oogen plicht tegenover een „arm, oner varen, moederloos meisje" om den brief te lezen, voor haar verlangende vingers dien hadden omvat. Trouwens, daar komt zij aan en zij bespaart u dus de moeite om haar te zoeken. Ik hoorde haar zoo even de trap opiloopen." Voor mevrouw Murray haar veront waardiging in passende woorden kon lucht geven, kwam Edna binnen, in één hand haar stroohoed houdend en in de andere een mand, omrand met groote klimopbladeren en gevuld met prachtige groote en fijne aardbeien. De wandeling had meer kleur op haar gelaat geto-overd dan anders en zij had er nooit liefelijker uitgezien dan nu, terwijl zij haar weldoen ster naderde en de heerlijke, verleidelijke vruchten aanbood. „Mevrouw Murray, hier is een geschenk van meneer Hammond, die mij vroeg u te zeggen, dat deze aardbeien de eerste waren, die hij van het nieuwe bed heeft geplukt, naast de seringen. Het is een soort, dat hij verleden jaar uit New- York heeft laten komen en hijl zal er u een paar stekjes van zenden. Heeft u ooit zulke mooie aardbeien gezien? Wij' heb ben ze in de pastorie gewogen en er gaan zes in een pand." Zij zocht een mooi bosje uit om ze te la ten zien en had de wolk op mevr. Mur- VERSCH1JNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: P«r 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie»: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting. De lage franc. Te Brussel, Antwerpen, Luik en in aa- dere steden van het land bevinden ziek thans een zeer groot aantal Nederlander» en Engelschen, die in verband met de» lagen stand van den frank voor hooge bedragen aankoopen doen. Vooral luxe artikelen, zijden stoffen, pelsmantels e» confectie van de beste kwaliteit worden in groote hoeveelheid door deze buiten landers opgekocht. Aan de grens te Es- schen hebben de douanebeambten het zoo druk door den enormen uitvoer naar Nederland, dat liet personeel dag aan dag verscheidene uren moet overwerken- Spoorwegveer Harwich-Zeebrugge. Inden loop van Maart zal waarschijnlijk de nieuwe spoorwegveerdienst tusschen Harwich en Zeebrugge beginnen, die door een maatschappij, gesticht door de Lon don North-Eastern Railway en de Bel gische staatsspoorwegen, zal worden ge ëxploiteerd. Zoowel in Harwich als i* Zeebrugge zijn speciale kaden aangelegd voor het landen der treinen. De dienst zal worden verricht, door twee booten, waarvan één in reserve blijft. De booten zullen den afstand van 84 mijl met een snelheid van 10 knoopen afleggen. Hei grootste voordeel der nieuwe instelling' is, dat het tweemaal verladen wordt ver bieden, met de vertraging, kans op be schadiging en diefstal, daaraan verbon den. Korte Berichten. -Uit Tirana wordt gemeld, dat een student, Bekir Walter gelieeten, drie re volverschoten gelost heeft op Zogu, mi nisterpresident van Albanië. Zogu is slechts licht aan het been gewond. De dader is in hechtenis genomen. Er heerscht overal kalmte. In het Engelsche lagerhuis is me degedeeld, dat een regeling is getroffen met Duitschland volgens welke Engeland in plaats van zijn deel te voTderen van de Duitsche uitvoerbelasting door de en tente opgelegd, de bewuste 26 pet. in Engeland zal heffen. De Duitsche regee ring heeft deze regeling gisteren eveneens goedgekeurd. De militaire bevelhebber te Berlijn heeft elf leiders yan de stakende arbei ders in het graanbedrijf gearresteerd we gens het aansporen tot staking in een bedrijf dat voor het openbare leven on ontbeerlijk is. Gemeld wordt, dat Noorwegen zij» neutraliteitsverdrag, dat in 1907 met Frankrijk, Rusland, Engeland en Duitsch land was gesloten, heeft opgezegd. Volgens berichten uit Rome zou er nog steeds sprake zijn van het huwe lijk van den Belgischen kroonprins met de Italiaansche prinses Giovanna en van het huwelijk van den Italiaanschen kroon prins met de Belgische prinses Marie Josée. De luchtpostdienst Brussel-Parijs is 'tot 1 Mei stopgezet. In Duitschland is opnieuw zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer er door belemmerd wordt. Tengevolge van de strenge vorst en de opgewaaide sneeuw wordt het spoor wegverkeer in de directies Lemberg en Wilna ten zeerste belemmerd. ray's gelaat niet opgemerkt „De aardbeien zijn erg mooi. Ik ben me neer Hammond zeer verplicht." De strengheid van haar toon verbaasde Edna, die snel op keek en de ontstemming las, die op haar gelaat lag geschreven. Zij blikte onderzoekend van den een naar den ander. Er was een benauwende stilte en, voelende, dat aller oogen op haar waren gericht, nam Edna haar hoed op, die op den grond was gevallen en vroeg: „Zal ik de mand in de eetkamer brengen of die hier laten?" „Je behoeft de moeite niet te nemen, die ergens heen te brengen". Mevrouw Murray legde haar hand op den belknop en belde luid. Edna zette het fruit op de groote tafel en vermoedende, dat zij te veel was, ging zij naar de deur. Maar meneer Murray stond op en ging naar haar toe. „Hier is een brief, die gisteren aan kwam". Hij overhandigde haar den brief en toen zij het eigenaardige handschrift her kende, gleed er een glans van genoegen over haar gelaat. Zrj hief haar heldere oogen tot de zijne op en mompelde: „Dank: u, meneer", en trok zich terug in haar eigen kamer. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1