r- Naar Canada Een Hofstede Kinkhoest Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. EER KERSTNACHT VOOR PARIJS Twee Bnrgerwoonlinim EEN BURGERWOONHUIS IN LIEFDE S LICHT ORGELS DE HOFNAR VAN GELRE BANK-ASSOCI AT I E DE CHRISTUS DER SCHRIFTEN AKKER's ABDIJSIROOP INSULAIRE HYPOTHEEKBANK 57* pO. PANDBRIEVEN Vereeniging ter bevordering van Christelijke Lectuur. MT* Voor f 12.50 ontvangen en f6.00 betalen fܧT' Vijf prachtboeken in dezen jaargang. Canadian Pacific Railway Cy, Coolsingel 91 - Rotterdam GANZEVOCRT'S ORGELHANDEL Gr. Markt 24. Kantoor GOES. Tel. No. 41 en 227. DEPOSITO'S CREDIETEN GIRO-REKENINGEN EFFECTEN - VREEMDE VALUTA'S LICHTSTRALEN OP DEH LEVENSWEG Het lidmaatschap kost slechts ZES GULDEN per jaar I I De Pandbrieven der Vrijdag 29 Februari 1924, H.H. Rijwielhandelaars, Grossiers en Smeden. KERVINK DEES, Terneuzen. Vrijdag 29 Februari 1924, in het openbaar verkoopen: TE KOOR: ever Calvin". Door een afgevaardigde van den kerkeraad en knapenvereeniging wenden woorden van gelukwensch gespro ken. En verder wordt de avond genoeglijk doorgebracht afgewisseld met voordracht en zang. Zoutelande. Donderdagavond liield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaar- lijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van dhr. A. Maljaars. Tegenwoordig 64 leden. Uit de rekening bleek dat de totale ontvangsten bedroe gen f87.398,78 aan spaargelden; aan ter mijn-deposito's was ontvangen f88.803,02, aan afgeloste voorschotten .f1923, in loopende rekening van de centrale bank f 24.342,52, van leden en niet-leden f 12.679.31; de totale uitgaven bedroegen f83.015,76, zoodat de inhoud der kas op 31 Dec. 1923 bedroeg f 4383,02. Aan spaargelden en termijn-deposito's werd terug betaald f38.613,09. Aan uitgaven voorschotten f 11.150; in loopende reke ning werd uitgegeven aan de centrale bank 1' 18.861,25, aan leden en niet-leden f 10.791,59. aan voorschotrente werd ont vangen f 1649,92 van de centrale bank, aan rente ontvangen f1859,85, aan rente op spaargelden werd uitbetaald of bij geschreven f 2721,30. Uit de balans bleek dat de bank aan voorschotten heeft uit staan f 38.569,50, van de centrale bank te vorderen f34.841,46; zij is schuldig per 31 Dec. j.l. aan spaargelden en ter mijn-deposito's f71.363,10. De netto winst over 1923 bedroeg f 192,89, welk bedrag in het reservefonds werd gestort. Als bestuurslid werd gekozen dhr A. Maljaars als lid van de Raad van Toe zicht dhr A. Kodde tot plaafev. bestuurs leden werden benoemd dhrn Fr. de Witte en A. Kodde, 't Salaris van den kassier werd voor 1924 vastgesteld op f 275. Het aantal leden der Bank bedroeg op 81 Dec. 107. Medegedeeld werd nog, dat voor 1924 de rente als volgt is vastgesteld voor spaargelden 3.96 pet, voor voor schotten 5,2 pet. voor loopende rekening (debet) 5.25 pet, voor loopende (credit) 3.75 pet, voor gelden voor een jaar vast bij de Bank gedeponeerd 4 pet. Bijgelo of. Wij lezen in „De West" van. Donderdag 22 Januari: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag merkte de beamb te van politie Stuger, die in burgerkleeren dienst deed, een groep personen op in de Gemeene Landsweg, hoek Groote Dwarsstraat. Klokslag twaalf uur zag hü, dat een man met een houwer een gat begon te graven in de straat. Hij wendde zich tot den man, met de vraag wat hij daar deed, waarop de man een brutaal antwoord gaf. Toen de ander zich als agent van politie bekend maak te, veranderde hij geheel van houding en gaf aanstonds zijn houwer af, die de agent in beslag nam. Op nadere vragen verklaarde de man, dat hij daar een gat dolf voor een zieke vrouw. Deze was, sedert een bevalling negen jaar geleden, zeer lijdende en had gedroomd, dat zij beterschap zou vinden, indien zij ter plaat se, staande in een gat, een bad kreeg met een aftreksel van zekere kruiden. Daarvoor bevond zich liet gezelschap ter plaatse. Da zieke vrouw was aanwezig, terwijl een andere vrouw een gegalvaniseerd bekken droeg met het noodige voor het kruidenbad. De beambte nam ook het bekken in beslag, terwijl hij aan de vrouw gelastte hem te volgen naar het naburige politiestation. Onderweg bleek de vrouw zoo zwak te zijn, dat zij bij het loopen moest worden ondersteund. Tot twee maal toe kreeg zij echter een soort begees tering. De zwakke vrouw slingerde dan krachtig hare geleiders van zich af, viel op den grond en stootte ,al stuiptrekkende, aller lei verwarde klanken uit. Na zoon aanval stond de vrouw weder op en vervolgde haren weg, nog zwakker dan tevoren. Dat de vrouw werkelijk ziek was, bleek ook uit haar ver magerd gelaat, dat ingeschrompeld was tot een kindergezichtje. Het ongelukkig stel men- schen werd, na verhoord te zijn, weder vrij gelaten. Termen voor een strafvervolging wa ren in deze niet aanwezig. Het geval is echter een sprekend bewijs, welk jammerlijk bijgeloof er nog heerscht. N. R. C. Opzienbarende arrestatie. Ook Medan blijft verder niet buiten de groote golf van corruptie en fraude, wel ke schier de geheele wereld schijnt- te overstroomen. 'tGing als een loopend vuurtje door de stad, dat er aanzienlijke fraudes zouden zijn gepleegd bij den gou- vernements-belasting-acconntaats-dienst en dat de heer B., werkzaam bij dien dienst, zou zijn gearresteerd. Inderdaad is de officier van justitie overgegaan tot het arresteeren van genoemden B., die wordt verdacht van afpersing bij het opmaken van de rapporten betreffende den aanslag in de O. W;.-belasting. Naar we hooren, heeft de gearresteerde reeds ten volle bekend. Die gouverneur en ook de inspecteur van financiën ontvingen eenige maanden geleden reeds anonieme brieven, waarin werd meegedeeld, dat- de belasting-accoun tantsdienst knoeide. Er werd een nauwge zet onderzoek ingesteld, met het resultaat dat men einde November zoover was, dat enkelen van het ondergeschikte personeel van den betreffenden dienst zich per brief wendden tot de Chineezen, die groote oorlogswinsten hadden gemaakt, met de belofte hen, tegen behoorlijke betaling, hulp te zullen verleenen door middel van het inleveren van frauduleuze accountants rapporten. Zoo bleek later, dat een Chi nees, van wien persé bekend was, dat hij tienduizenden oorlogswinst had gemaakt volgens de boeken, waarin dus fraude was gepleegd, niets had verdiend. Teen gelukte het in December een brief te onderscheppen, die door een Chineesche krani van het kantoor van den belasting accountantsdienst u-as geschreven aan een Gninees, die in de O. W'.-belasting aan geslagen moest worden. Na langen tijd ondervraagd te zijn, bekende de krani den brief te hebben geschreven. D'e Chi nees, aan wien het schrijven was gericht, bekende den brief ontvangen te hebben, doch het bedrag, dat de krani hem vroeg, had hij nog niet betaald wegens gebrek aan contanten. Bij het verdere onderzoek kreeg men spoedig verdenking tegen een der leden van het Europeesche personeel, met het resultaat, dat deze preventief is gezet. Er scnijnt verder verdenking te be staan, dat bij: de fraudes ook betrokken ia een gewezen gouv.-accountant, thans par ticulier accountant, de heer S. K., wiens bureau gisteren door de justitie is ver zegeld. Wat het bedrag der door afper sing verkregen gelden betreft, dit loopt in de tienduizenden, wellicht in de tonnen. Men begrijpt, dat het onderzoek bijzonder ingewikkeld is, daar de betrekken Chinee zen, die, als ze bekennen, eveneens straf baar zijn wegens omkooping, niet het min ste losgelaten. De gearresteerde jonge man die een betrekkelijk klein salaris had, zag er immler tolt in de puntjes uit, hield er een tijdlang een automobiel op na en een luxueus gemeubileerd huis(N. R. C.) Lijfstraffen. Lord Lambourne (liet vroegere Lagerhuislid kolonel I.ockwood) heeft in het Hoogerhuis het denkbeeld geopperd om het brandmerken weer in te voeren. Lord Gorell had er op gewezen, dat de straffen tegen kindermishandeling onvoldoende waren en op wetswijziging aangedrongen, waarop lord Lambourne te kennen gaf, dat kinderbeu- lcn gebrandmerkt moesten worden, opdat iedereen hen herkennen zou. Graaf de la Warr zeide, dat de regecring er zich niet van be wust was, dat de huidige straffen onvoldoen de waren, doch dat zij elk geval, dat haar ter kennis werd gebracht, nauwgezet zou on derzoeken. Lord Buckmaster verklaarde zich tegen lijfstraffen, die hij ruw en vernederend achtte. Burggraaf Cecil was van meening, dat stokslagen voor bepaalde soorten misdrijf een goede straf vormden, doch men moest de straf met de grootste zorg toepassen. De lord kanselier verklaarde ton slotte, dat hü de zaak in overweging zou nemen. Het beste middel zag hij in het wakker schudden van de openbare meening. De particuliere schulden van Prinses Louise van België. Het Hof van Appèl te Brussel heeft vonnis geveld in liet proces van de Duitsche en Oostenrijk- sche schuldeischers tegen prinses Louise van België. Het Hof besliste, dat de door haar in Oostenrijk en Duitschland gemaakte schul den in de valuta dezer landen en tegen den koers van den dag der betaling kun nen worden afbetaald. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie.) De P. N. E. M. en onze defensie. Hooggeachte Redactie, In de vcrloopen dagen is er heel wal ge schreven en gesproken over de electrificatie der Middengroep van onze Provincie Walche ren, Zuid-Beveland en Noord-Beveland. Verschillende middelen tot oplossing zijn aan de hand gedaan, maar als niet-deskundige laat ik gaarne in het midden, welke dier op lossingen de meest gewenschte en geschikte is. Dat in verband met de belangrijkheid der zaak in de laatste Statenzitting dan ook be sloten is, nog geen uitspraak over de wijze van systeem te doen, kan ik mij heel goed indenken. Echter niet, dat aan Ged. Staten opdracht word gegeven, nog eens te gaan onderhande len met de P(rovinciale) N(oordbrabantsche) E(lectriciteits) Maatschappij), over stroomle- vering aan Walcheren, Zuid- en Noord-Reve- land. Wie zou dat ook kunnen denken na het echec, dat voor een paar jaren de toen malige Minister van Waterstaat leed met zyn stelsel van 3 electrische Centrales voor ons geheele land (uitgezonderd de Vesting Hol land)? Met instemming is in die dagen van dreigende Rykseiectrificatie de actie van Ged. Staten begroet tegen voorziening van stroom uit Geertruidenberg. Actie, gegrond op materiëelo argumenten (groot aantal storin gen), maar voornamelijk voorts ook voort komend uit militaire overwegingen. En hoe nu dan zoo ineens die verandering van houding bij velen? Is het misschien, omdat de mobilisatie weer reeds eenige ja ren achter ons ligt? Toch blyVen, zoowel nu ais toen, dezelfde argumenten gelden, en gaarne vestig ik er daarom nog eens weer de aandacht op. Van daar dan ook dat ik tot opschrift nam: „De P. N. E. M. en onze Defensie". Niemand zal n.l. de waarde van een goedo electriciteits voorziening voor de verdediging van ons land ontkennen, met name ook in die streken, waar onze troepen weerstand heb ben te bieden achter dijken (de kust) en de groote rivieren. Geen wonder dan ook, in verband daarmee, dat Walcheren en Zuid- Eoveland door hun speciale ligging beschouwd worden een hooge waarde voor onze lands verdediging te bezitten. En juist in een der gelijk gebied, strategisch van groot gewicht, dient dan ook byzondere zorg en aandacht aan de electriciteitsvoorziening besteed to worden. Al verdient daarom ook soms uit tech nisch en economisch oogpunt één groote Elec trische Centrale aanbeveling (voor deze streken blijl' ik daar weer buiten), van militair stand punt bezien, is juist het omgekeerde hef geval. Dan hebben een aantal kleinere Cen trales de voorkeur, hetgeen ieder begrijpen zal, als ik wijs op de vernieling der ge houwen, enz. in oorlogstijd. De andere Cen trales kunnen dan inden ze tenminste met elkander in verbinding staan de werkzaam heden van een vernielde Centrale overne men. Heeft men echter één groote Centrale dan is bediening vanuit een andere niet mogelijk, eenvoudig, omdat die er niet is. Hierom dus allereerstdient stroomlevering van de Centrale der P. N. E. M. te Geertrui denberg reeds afgekeurd te worden. Maar, daar is nog meer. En wel de kwestie der boven- en ondergrondsche leiding, Welko der twee men ook nenïe, van Geertruidenberg naar de Zeeuwsche Middengroep is de eenige weg er voor de dam, die Zuid-Beveland met Noord. Brabant verbindt. Maar op hoe korten afstand is die leiding hij Woens- drecht niet van de Belgische grens? En door welk terrein? Geen gemakkelijker en prach tiger operatieveld voor een eventueelen vy- and. Ongeveer een half uur tot drie kwartiei marcheerende door grootendeels bedekt ter rein, om dan de boven- en ondergrondsche leiding te verstoren of te verbreken. En als gevolg daarvan geheel Zuid- en Noord-Beve land alsmede Walcheren verstoken van electri- schen stroom! Een tweede argument dus tegen stroom levering vanuit Geertruidenberg. Een argu ment, gedeeld door niemand minder dan den Commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde, en dat uit eco nomisch oogpunt van evengroot belang is als van militair standpunt. Want, is de leiding afgesneden, dan zal eveneens de niet-militair van licht en kracht verstoken zijn. En moet ik u nog schilderen tot jvelk een schade en- welko toestanden dit in die omstandig heden aanleiding zou geven? Gezien dit. alles herhaal ik het daarom nog eens, dat het besluit der Prov. Staten tot onderhandeling met de P. N. E. M. verwon dering moet wekken. Moet het gevaar door een achterdeurtje weer binnengehaald worden? Het is toch wol te hopen van niet, want by eventueelen oorlog zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Maar.... nog is het niet te laat! U, hooggeachte Redactie, hartelijk dankend voor de my zoo bereidwillig verleende plaats ruimte, teeken ik hoogachtend, J. HOMMES, Res. Ie Luitenant der Infanterie. P. S. Voor breedere studie en beschouwin gen over deze kwestie verwijs ik o.a. gaarnn naar een artikel van don Res. Kapitein G. W. Graafhuis, voorkomende in „Mavors", 14e Jaargang No. 10/11, blz. 401416. Nieuwdorp, 22 Februari 1924. (Wij onthouden ons van opmerkingen, ra kende de techniek; doch mogelijkheid van verbreking der stroomleiding door den vij and zal ook wel niet uitgesloten zijn, wan neer de electrische stroom geleverd wordt b.v. vanuit Vlissingen. Intusschen de zaak is in onderzoek; wij achten 't niet gewensoht hierop vooruit te loopen. Red.) V. C. L. 1924 Voor 1924 zijn verschenen en werden aan de leden VERZONDEN door N. W. VAN BIEMEN DE -IEL Geïllustreerd met Penteekeningen van J0 SPIER Groot 178 bladz. Prijs f 1.50 In prachtband f2.20 Geschikte emigranten, die de reiskosten kunnen betalen, kunnen door onze tusschenkomst in Canada op een boerderij geplaatst worden in een hun passende, goed betaalde betrekking. VRUCHTBAAR LANDinHuurkoop|nabij spoorwegen,markten en scholen Kostelooze betrouwbare inlichtingen worden verstrekt door den Manager voor Holland Afdeeling Kolonisatie en^Ontginning en bij den Agent M. MAGIELSE, Markt 20, Goes. Geregelde passagiers-, vrachtgoederen- en pakketdienst. Diezerstraat 116 - Zwolle heeft steeds een groote voorraad in eenvoudige en luxe modellen in eiken en noten kasten RUILEN REPAREEREN VERHUREN Groot 183 bladz. dook H. S. S. KUYPER Prijs f 1.50 In prachtband f2.10 Een^verhaal uit het begin der zestiende eeuw dook J. C. HOMOET Met teekeningen van J. C. MILGEN Groot 169 bladz. Prijs f 1.25 In prachtband f 11 De Heere der Heerlijkheid door OTTO BOK CHERT Vertaald door Dr C. N. IMPETA Gróót 400 bladz. Prijs f2.25 In prachtband f2.90 Keur van woorden uit de Heilige Schrift voor eiken dag van het jaar, morgen en avonduur Met een voorwoord van Prof. Dr H. H. KUYPER Vertaald üxt het Engelsch door C. M. E. KUYPER Groot plm. 800 bladz. Prijs f 1.— In prachtband f 150 Het aangewezen middel om de afschuwe lijke benauwdheden te verzachten en te voorkomen is Akker's Abdijsiroop. Deze bezit ongeëvenaardeslijmoplossendeeigen- schappen, bevat geen verdoovende bestand- deelen,onschadelijk voor kinderenen vol wassenen bij aandoening van borst en keel. Alom verkrijgbaar in kokers van ;fc 230 gram f1,50, i 550 gram f 2,75 en dr 1000 gram f4.50. Eischt kokerverpakking. Behal've deze vijf prachtboeken mag elk lid voor f 5. GRATIS boekem uitzoeken uit den Catalogus der Vereeniging. Geen betere weg -dus om voor weinig geld een schat van boeken te bekomen, fpy" Wenscht men de boeken in Stempelband te ontvaDgen, dan word't de contributie verhoogd met den prijs dier banden. Vraag t het uitvoerig geïll. prospectus, dat gratis wordt toegezonden. KAIWPRN J- H. KOK te Zierikzee, mogen in aanmerking konjen voor een alleszins solide en goed rendeerende belegging. Z\j behooren tot de Fondsen, in welke de Rijksverzekeringsbank hare gelden siag beleggen. Aan Pandbrieven in omloop voor ruim IP/2 millioen gulden. Verkrijgbaar a 100 pCt. bij Heeren Agenten en Correspondenten. De Notaris L. A. BETH te Ove- zande, zal op des namiddags te I uur, te Borsseten, in de herberg van dhr. J. Wabeke, ten verzoeke van dhr. C. NIJSSE te Borsselen, in bet openbaar verknopen: met BOOMGAARD en BOUWLAND te Borsselen, samen groot 4.63 10 H.A. Te veilen in perceelen, combina tiën en massa. De helft der koopsom kan als le hypotheek op het verkochte ge vestigd blijven. Lakken en Nikkelen van Rijwielen, Kachels en Huishoudelijke Artikelen. Bronzen, Staalblauwen en Polijsten van koperen voorwerpen, zooals Gaslampen enz. enz. Solied werk. Billijke prijzen. Beleefd aanbevelend, Lak- en Nikkelinrichting De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder, zal ten verzoeke van den heer H. WABEKE, op des voormiddags 11 uur, in de her berg van dhr. Otte te Krabbendijke, met het recht van erfpacht op den grond te Krabbendijke, aan den Zuidweg, samen groot 10 A. 37 cA. Het huis, A no. 172, is verhuurd aan den heer Van der Soest tot 1 Mei 1925 voor f 6.per week, het andere, A no. 178, is te aan vaarden 1 Mei a.s. Te veilen afzonderlijk en gecom bineerd. met vóór- en achtertuin- Beneden twee flinke kamers met alkoof en keuken, boven slaap kamer met zolder. Groot 256 c.A., staande aan den Westsingel No. 117 te Goes. Te aanvaarden ongeveer half Mei. Te bevragen bij den bewoner J. CRUCQ.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 6