i\o I 33 Zaterdag 31 Februari 1914 38e Jaargang "eerste blaö. BiiMlanl Dit nummer bestaat uit twee bladen gemeenteraad van Goes. „DE ZEEUWSCHE DROGISTERIJ'' PUROL PUROL - Gemeenteraad van Vlissingen. De Zeeuw Drukkers-Exploitanten OCWERBAAW LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0$ Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. hwonniw/jHnjrffinwivuMncix»' Goes. Gisteravond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van wethouder Van den Bout, die met voorlezing van het gebed opent. 'Afwezig dhr De Looft' wegens onge steldheid. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Betreffende het vervolgonderwijs zullen B. en W. nader advies uitbrengen. 2. Verzoeken om afschrijving van be lasting.' Goedgekeurd. 3. Voorstel tot het toekennen van toe lagen aan onderwijzend personeel voor verrichte werkzaamheden buiten den ge wonen schooltijd. Dhr Labrijn vraagt, of dit voorstel alleen op grond van moreele verplichting gedaan wordt. De voorz. zegt, dat liet handwerk-enderwijs toen nog een tijd doorging, omdat er niets van een nadere rijksregeling bekend werd. Een voorstel, om dit onderwijs toch te vergoeden, werd door Ged. Staten niet goedgevonden, Nu mag het weer wel en vandaar nju dit voorstel. Dhr Labrijn vraagt, of deze vergoeding betrekking heeft cp een tijdvak, toen de hooge on derwijzerssalarissen nog niet golden. De voorz. antwoordt bevestigend. Dhr Van Poelgeest vraagt, of het hier weer een geval betreft, dat het Rijk, door het te laat bekend maken van een regeling, de schuld draagt van deze uitgaaf. De voorz. antwoordt bevestigend. Dhr v. Poelgeest vraagt inlichtingen over de bijzondere onderwijzeressen. Hebben de besturen haar niet uitbetaald? De voorz. zegt, dat ook die nu mogen worden vergoed voor haar werk volgens rijksbeschikking- Bedoelde Bijzondere onderwijzeressen- zijn voor dezen extra schoolarbeid nog' niet betaald, tiet voorstel wordt aangenomen. 4. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van leges. Aangeno men iz.h.st. 5. Voorstel tot aanvulling der op 28 December 1923 vastgestelde verordening tot wijziging van die op het marktgeld. Dhr Eckhardt zegt, dat er op de beurs graanzakken worden verhandeld. Is dat m arde? De voorz. zegt, dat dit nu ab soluut uit is. Dhr v. Melle vraagt, of het tegen een zekere vergoeding weer niet kan worden ^toegestaan, De voorz. zegt, dat er al lang geklaagd is over tekort aan ruimte. Zakken zijn een gewoon ar tikel en dat moet op de markt verhandeld wonden. Dhr Flink meent, dat graanhan delaars en bceren door dit verbod zullen wonden gedupeerd. Die voorz. zegt, dat het toch verboden blijft. Dhr v. Poelgeest heeft ook de klacht gehoord, dat er zoo veel op de 'beurs gebeurt, dat er voor de eigenlijke 'beursbezoekers geen plaats meer ;is. Men kan soms de beurs niet in of uit Zooi er geen doortocht .naar de Stalstraat kunnen gemaakt worden? Dhr Flink geeft in overweging het heffen van een kleine entrée. Dan houdt men er uit, die er niet' hooren en de gemeente beurt misschien nog'een voordeeltje. Dit voorstel zal aan de beurscommissie worden voorgelegd. 6. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1923. Dhr Labrijn vraagt inlichtingen sver de uitkeering van -f 99 aan den brugwach ter voor geneeskundige behandeling. De financieele commissie heeft gehoord, dat dit nu niet bepaald naodig was. Verder acht zij het niet in den haak dat de uitkeering al geschied is. Zoodoen de wordt men voor een fait accompli gesteld. Die voorz. zegt, dat de uitvoering van de verordening aan B. en W. is en dat deze gevallen meeren deels spoed gevallen zijn, waarvoor men den raad niet bijeenroepen kan. Dhr Labrijn zegt, dat bedoeld persoon geen kinderen heeft, f 18 weekloon en vrij wonen heeft, en is van een onbezwaard huis. hr Goedbloed zegt: laat in spoedeischen- gevallen de gemeente garant zijn, maar «r-vr dat later> indien "dit mo- s-eh)k blijkt, terugbetaald zal warden. De reaeneering van B. en "W. gaat niet op. liet blijkt dat B. en W. niet onderzocht ie ben. De Raad van Arbeid verkeert soms ook in gevallen van urgentie, maar 5, w,?,rül: deSeliik geïnformeerd. Dhr Flink trekt in twijfel, of de bedoelde persoon wel zoo kapitaalkrachtig is. Het huisje, dat hij in eigendom heeft, wordt verhuurd voor f2.50 per weck. Die voorz. zegt toe, dat B. en Win vervolg in dergelijke gevallen voorzich tig zullen handelen. De wijziging der be groeting wordt .goedgekeurd. Voorstel tot wijziging der begrooting van den keuringsdienst van vee en Tieesdh voor het jaar 1923. Goedgevon- 8. Begrooting van liet Gasthuis voor 1924. Dhr Crucq vraagt naar don stand oer ziekenhuisp'Iannen. De voorz. z'egt, dat er, naar hij gehoord heeft, drie plannen voor een ziekenhuis in deze gemeente zijn. Hij vindt dit wel wat veel. Dhr. Labrijn zegt, dat het Gasthuisbestuur vod goeden moed is, dat er zal komen een groot, modern ziekenhuis met 75 bedelen. De begrooting wordt goedgekeurd met een eindcijfer van f 41226.911/2. 9. Voorstel lot wijziging der Verordening op het beheer van het gasbedrijf. Aangenomen. 10. Voorstel tot wijziging der instructie van den directeur van het Gemeente- Gasbedrijf. Aangenomen. 11. Voorstel tot wijziging der verorde ning op het grondbedrijf. Aangenomen. 12. Verzoek van den heer A. Maar- tense om in erfpacht te mogen hebben een stukje gemeentegrond aan de 's-Heer Hendrikskinderenbarrière. Toegestaan zon der hoofdelijke stemming. 13. Voorstel tot onderhandsche verhu ring aan het Rijk van een stukje ge meentegrond aan de haven. Dhr Flink vraagt of het Rijlk hier een voorsprong heeft op particulieren. Betalen (leze laatsten voor een dergelijke- huur niet meer? Die voorz. zet uiteen, dat 't een historisch geworden toestand is. Ver moedelijk zal het dit jaar wel het laatste jaar zijn. Het voorstel wordt aangenomen. 14. Verzoek van den 'heer .T. A. L. Q. Fukken om op een terrein in bouwplan I bij een door hem te bouwen woonhuis, een paardenstal te mogen plaatsen. Ingekomen is een schrijven van de Gezondheidscommissie, dat zij adviseert op' dit verzoek afwijzend te beschikken. Tevens een adres van J. F. Jansen, fruit handelaar en A. de Bruine, aannemer, ook strekkende om het verzoek af te wijzen. Dhr v. Melle zegt, dat dhr. Jansen in datzelfde stadsgedeelte ook een paar denstal en mestvaalt heeft. De voorz. zegt, dat die noig juist in het oude gedeelte liggen. Dhr. Vienings verbaast zich over den tegenstand tegen de stallen. In don ouden tijd hielden vele menschen paarden en had men vanzelf ook een stal bij de woning. Natuurlijk moeten de noodige waar borgen voor de hygiëne gegeven worden. Adressant wil daarom schriftelijk beloven iederen dag de mest weg 'te halen. Wat is er dan tegen, om het verzoek toe te staan? Sipr. gelooft toch ook niet, aai Bouwplan 1 een liofje moet worden. Die te bauwen stal zal zelfs een aesthe- tiscli uiterlijk hebben, wat men niet van alle schuurtjes, etc. in de beide Bouw plannen kan zeggen. De voorz. z'egt, dat B,. en' VVt. een beetje bang geworden zijn van het geval-Jacobs. Daarom stellen zij! in deze gevallen steeds afwijzend vdor. In het geval-Jacqbs is zelfs tot bij Ged. Staten gerequestreerd, die er voor 'hier geweest zijn. Dhr v. Poelgeest heeft den indruk ge kregen, dat daar koimt een zaak in wij nen. Sprekers bezwaar is niet zooz'eer het houdem van een paard, maar er wordt hier grond verkocht voor een zaak, oen bedrijf. En is dat toegelaten? Dhr Labrij'n zegt, dat de Omwonenden er sterk tegen op' komen. Zij! moeten den grond aldaar duur betalen en ze zullen n/u daar een stal in hun buurt krij'gen. Spir. zal dan ook tegenstemmen. Dhr v. Melle acht het een gevaarlijke zaak, om dit verzoek toe te staan. Dhr. Eckhardt blijft bij zijn vroeger standpunt: zoolang het betreffende*arlikel niet ver valt, moeten dergelijke verzoeken alle worden afgewezen. Het voorstel van Bi. en YV. om liet verzoek niet toe te staan wordt aange nomen met 9 tegen 3 st. (tegen dhrn. Buis, Vienings en Crucq). Rondvraag. Dhr. Eckh'ardt vraagt of geen verordening kan gemaakt worden, dat niemand op het ijsmag voor het goedgekeurd is. Gisteren zijn weer bijna 2 jongens verdronken. Men mag: niet in de vest zwemmen, maar waarom wel op het ijs loepen? De voorz. zal de zaak onderzoeken en zoo mogelijk met nadere voorstellen komen. Dhr. Flink: de borden „gevaarlijk ijs" hangen er dikwijls zóó lang, dat de kracht van de waarschuwing teloor gaat. Dhr. Labrijn brengt een woord van dank en hulde aan het Burg. Armbestuur, dat op zoo royale en welwillende wijze de gemeente tegemoet is gekomen bij den steun voor werkverschaffing. Dhr. Goedbloed vraagt naar het onder zoek der autobussen. T'ot welke resul taten zijn B. en YV. hier gekomen? De voorz. zegt: 't is een Uiterst moeilijk vraagstuk. Met vele gemeenten is gecor respondeerd. Er zijn hier en daar wel verordeningen, maai veroordeelingen blij ken vaak niet mogelijk. Dhr. Goedbloed: 't is wel een moeilijk vraagstuk, maai er is toch wel wat te bereiken. B.v. in Botterdam zijn vaste standplaatsen aangewezen en wordt controle gehouden op clc betrouwbaarheid der autobussen. De voorz. zegt, dat dit laatste van hoo- gerhand komt Dhr. Goedbloed: het geval- Deu Haag bewijst, dat B. en YV. ook groote bevoegdheid hebben. De voorz. zegt, dat B. en YV. er ernstig naar stre ven om een doeltreffende verordening sa men te stellen. De regeling van liooger hand zal wel zeer spoedig volgen. Dhr. Sticger vraagt of er van den Raad niet een verzoek moet worden gericht tot den Commissaris der Koningin om H. M. de Koningin te verzoeken bij Haar bezoek aan Zeeland ook Goes te bezoe ken? Dhr. Labrijn doet een voorstel in dien geest. Dhr. Crucq zegt, dat het hem weinig interesseert. Het voorstel wordt stilzwijgend aangenomen. Dhr. Vienings wil de wachtende auto bussen op de Groote Markt doen station- neeren op een strook van het Stadhuis naar de Muziektent en de strook voor dat doel bestraten. Dhr. v. d. Bout zegt, dat. ook dit plan 'is besproken, maar de kosten zijn zeer 'hoog. En als de bus- houders dan weigeren om zich aan de regeling' van het verkeer en. aan dei retri butie 1e onderwerpen? Dhr. Crucq vraagt naar cle bepalingen van den verkoop van bouwgrond in Nieuw Goes? Is het waar, dat de grond daar is opgekocht voor speculatieve doel einden? De voorz. zegt, dat dit onwaar is. De grond wordt niet verkocht, als geen plan voor bebouwing wordt inge diend. De grond wordt alleen voor eigen gebruik verkocht. Dhr. Goedbloed blijft het een punt van bespreking achten, te behandelen den eventueelen verkoop van huizen door de bouwvereeniginigien. De voorz. zegt, dat hierover nog niet is gesproken. Daarna sluiting. Uwe Geneesmiddelen, Chemicaliën, Droge rijen, Verband-, Toilet- en Ziekenverplegings- artikelen kunt U aan laagste prijzen bekomen in A. C. VA83 DEI» KEST, Asa. Apotheker, Groote Markt 9, Goes, naast Firma A. M van Kaimthout Co. Doos 90 - 60 - 30 ct- Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Springende Lippen Ruwe en Schrale Huid geneest men met PUROL BljApoth.enDroglsteii In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad was dhr P. G. Laernoes wegens uitstedig- heid afwezig. De geloofsbrieven van dhr J. A. Berger werden onderzocht en tot zijn toelating werd besloten. Deze legde de beloften af en nam zitting. Bij het ingekomen stuk betreffende de opheffing van den Armenraad, wees dhr Hensel er op, dat men vooi zulk een nuttig instituut toch welf 350 mocht overhebben. De voorzitter zegt, dat het rijk- den raad op heeft ge heven en B. en W. na informatio een z.g.n. particulieren armenraad niei durven aanbevelen. Van dhr J. de Meij was een dank betuiging ingekomen voor den aan- genamen omgang. De voorzitter wees er op, dat men in dhr de Meij een der bekwaamste en scherpzinnigste raadsleden verliest. Als eerste voorstel kwam aan de orde, dat tot het aangaan eener geld- leening van f 194.400 met de N.* V. Bank van Ned. gemeenten, voor een bouwvoorschot aan „Goed Wonen", ten behoeve van d'en bouw van 72 woningen. De Commissie voor de financiën wilde voorschrijven, dat hij de uit voering der werken, als regel Vlis- singscne werklieden in dienst te ne men. Dit werd door B. en W. over genomen. Dhr Lindeijer acht bet toch wel wat al te scherp, dat het nemen van Vlissingsohe arbeiders wordt voorge schreven; de wensChelij'kheid uitspre ken is z.i. voldoende. Dhr Van Oor schot acht een strakke bepaling in zake het te werkstellen van Vlissing- sche arbeiders zeer gewenscht. Dhr Huson deelde mede, dat slechts een bankier te Vlissingen een aanbod voor de leening deed, maar tegen zeer ongunstige voorwaarden. Dat de wo ningen leeg zouden kunnen komen te staan, geldt ook voor woningerl van andere bouwvereenigingen. Nu zijn de woningen broodnoodig en moei men trachten de vereeniging te hef pen zonder al te grooten stap vooï ue gemeente. Dhr Lindeijer zet de geschiedenis van den bouw der woningen van Goed Wonen" uiteen; ook den bouw, waartoe in 1921 besloten werd1. Dhr Hensel zegt, dat men den ver keerden weg opgaat; nu de particu liere houw weer toeneemt; en hij vraagt of dan nog vereenigingsbouw moet worden gesteund. Op gemeen- tebouw lieeft. men ook reeds 70 tot 80 duizend gulden verspeeld. Dhr van Oorschot zegt, dat de par ticuliere bouw werkt voor den Mid denstand, niet voor arbeiders. Dhr Huson geeft een donkeren kijk op nog heerschende woningtoestan- deif en onbewoonbaar verklaring ia niet mogelijk door gebrek aan goede woningen. Dhr Hensel meent, dal f5.36 huur per week voor dë arbei ders te duur zal zijn en wil daarom wachten. Het voorstel werd aangenomen mei 17 tegen één stem, die van dhr Hensel. De andere vroeger gemelde voor stellen werden aangenomen. Tegen een nog ingekomen voorstel om 'hen paar gemeentewoningen te verknopen, verzette zich dhr \ran Oor schot. Dhr Hensei wil juist zooveel mo gelijk' gemeentewoningen verkoopen. Dhr Huson meent, dat de gemeente geen huisbaas moet gaan spelen. Ei zijn vele huizen, die een strop zijn voor de gemeente, zooals die in ae Verkuyl Quakkelaarstraaf en de wo ningen v(an hoofden van scholen. Hel voorstel werd aangenomen. Het Beursgebouw. Door dhr Hensel was gevraagd of B. en W. de waarschijnlijkheid nog groot achten, dat voor de restauratie van het aangekondigde beursgebouw rijks- en provinciale subsidie zal wor den verkregen en als dit niet zoo is, of zij dan niet van oordeel zijn, dat de tijd is 'aangebroken om dit ge bouw, dat op 't oogenblik allermiqst een sieraad der stad genoemd kan worden zoo spoedig mogelijk weer van de hand te doen. B. en YV. antwoordden hierop, dat de voorzitter der rijkscommissie voor de monumentenzorg verklaard heeft, dat de restauratieplannen zijn instem ming en goedkeuring hebben, maar dat de financieele toestand zoodanig is, dat voorloopig niet op subsidie va.lt te rékenen. B. en W. meenen! echter, dat het gebouw daarom niet moet worden verkocht, doch hebben wel overwogen het weer te verhu ren tot tijd en omstandigheden zich zoodanig in gunstigen zin zullen wij zigen, dat gelden voor de restaura tie ter beschikking zullen worden ge steld. Dhr Hensel meent, dat het huis te veel .aan rente kost, de restau ratie zal duizenden kosten en subsi die is nu niet te verwachten. Dhr Van Hai bracht nogmaals de verplaatsing der Zaterdagavondmarkt van het Bellamypark naar de Oude Markt ter sprakë en vroeg of B. en YV. naar de mogelijkheid daarvan' reeds een onderzoek' hiebben ingesteld. Dhr van Niftrik zegt een nader voor stel in de volgende vergadering toe. Nog geen eind der Engelsche havenstaking Het verzet in dokwerkerskringen tegen het voorloopig vergelijk blijkt grooter ge weest te zijn da.n men in de best inge lichte kringen dacht. Op de bijeenkomst van vertegenwoordigers der havenarbei ders uit alle havens des lands, brach ten zij het niet tot goedkeuring der voor waarden en de bijeenkomst moest worden verdaagd, zonder dat een besluit was genomen. Zoolang de voorwaarden niet zijn aangenomen door de vertegenwoor digers der districten, duurt de staking voort. De gang van zaken heeft natuur lijk algemeen teleurstelling gewekt. De builenpest in Zuid-Afrika. Nog steeds veroorzaakt de gevreesde ziekte der builenpest groote ongerustheid in Zuid-Afrika vooral in den Vrijstaat. De 'ziekte breidt zich nog voortdurend uit. De meest ernstig aangetaste districten (worden geteisterd door een ratten- en muizenplaag, waartegen de autoriteiten vergiftige gassen aanwenden. Hot passa- giersverkeer is aan verschillende beper kende bepalingen onderhevig. Zeer waar schijnlijk zal de regeering binnen enkele dagen drastische maatregelen nemen om de ziekte zooveel mogelijk te beperken. Hongarije. Het plan van den Volkenbond voor de financieele hervorming van Hongarije is door de commissie van herstel met al- gemeene stemmen goedgekeurd. De on derpanden, die de commissie had met be trekking tot de inkomsten en andere ba ten, worden vrijgelaten en kunnen wor den aangewend als waarborgen voor het verkrijgen van de benoodigde leening, die, naai' men verneemt, ongeveer tien mil- lio en. pond zal bedragen tesamen met eenige leeningen op korten termijn. Verschillende betalingen zullen worden' gevorderd van Hongarije gedurende de eerstvolgende twintig jaar, maar, naar wordt beweerd, zullen deze geen invloed, uitoefenen op de Hongaarsche stabiliteit. De eerste twee en een half jaar worden slechts eenige leveringen in natura ge- ei scht. Korte berichten. Volgens een bericht uit Stuttgart zijn verleden jaar alleen uit Zwaben bijna zestig duizend personen naar Amerika verhuisd. Rusland denkt heelemaal niet aan toetreding tot den Volkenbond. Het be schouwt dezen bond als een werktuig! der imperialistische staten ter onderdruk king van de kleine volken. Op 29 Februari zal door geheel Rusland de vijfde verjaardag van de op richting van het Roode leger gevierd wor den. Dit zal geschieden door militaire demonstraties, die moeten aantoonen hoe strijdvaardig dit leger is. De Sowjet-regeering is door Oos tenrijk erkend. Australië krijgt de grootste brug ter wereld. Deze brug zal in de haven van Sydney worden gebouwd. Zij zal onge veer zes millioen pond sterling kosten. Er zullen acht jaar heengaan met den bouw ervan, waarvoor 50.000 ton staal noodig zullen zijn. De brug zal de hoog ste zijn tef wereld bekend en bij hoog water een doorvaarthoogte hebben van 170 voet. Er heeft een gevecht plaats gehad in den staat Nabha (Britsch-Indië) tus- schen een Britsche troepenafdeeling en 500 gewapende en 6000 ongewapende fa natieke Akalis. Deze laatsten werden te ruggedreven en lieten veertien dooden en 34 gewonden achter. Honderd opstande lingen werden gearresteerd, o. w. een lid van het Indisch nationaal congres. ÏJï t v aa r t M r K o 1 k m a n. Gisterenmorgen werden de plechtige uit vaartdiensten in de Roomsche kerk' aan de Princessegracht te 's Hage gecelebreerd voor de zielerust van den overledene. Dr Nolens, al de ministers (met uitzondering van YVesterveld en dr de Visser), de Bel gische gezant, de presidenten der Kamers, de meeste R.K. Eerste-en Tweede Kamer leden, de A.R. Kamerleden Rutgers en Monté ver Loren, de C.H. Kamerleden Schokking en Tilanus, de V.B. en V.D. Kamerleden Van Gijn en Mar chant, de griffier der Tweede Kamer, de R.K. le den van den Raad van State, R.K. Staten leden, Rruysten, hoofdredacteur, en Sin- kei, directeur van „De Residentiebode", van welk 'blad de overledene president- commissaris was. De mis van Requiem werd opgedragen door pastoor Bulten. Daarna werd het lijk naar de R.K. be graafplaats gebracht, waar o.a. aanwe zig waren de oud-ministers Pop, Gooi, Wentholt en v. Swinderen, minister YVes terveld, oud-Kamerleden en Kamerleden van alle richtingen, o.a. Schaper en Van Zadelhoff als vertegenwoordigers der Soc- Dem. Kamerfractie, de Statenleden van Baren en Brunt namens de rechtsohe Sta tenfractie en vele andere autoriteiten. De directeur-generaal der poster ij e n. Naar in welingelichte kringen verluidt zou, volgens de „Tel.", de heer Duyn- stee, inspecteur der Posterijen, .destijds toegevoegd aan den postchèque- en giro dienst, in aanmerking komen voor de be noeming tot directeur-generaal der pos terijen en telegrafie. Het blad heeft ech-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1