No I SI Donderdag M Februari IDS4 38e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland Biimenlaii Staten-Generaal. Diï jsummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten ©QSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Reclattie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 twuimswM*?*''—r - nff[M De staking in Engeland. De, staking in de Engelsche havens! neemt meer en meer een onrustbarend ka rakter. aan. Men vreest voor uitbreiding en tevens voor onderlinge conflicten. Reeds hebben er verschillende vechtpar tijen plaats gehad tusschen postende sta kers en lieden, die goederen uit de pak huizen naar de stad wilden vervoeren, hetgeen op grond dor besmettings-theorie niet werd toegelaten-. De verklaring der regeering, dat zij het onnoodig opdrijven der prijzen afkeurde, heeft geen resul taat gehad. De vleeschprijzen. bijv. zijn meer dan 50 pet. gestegen. Dit heeft de regeering er toe gebracht kolonel Wedg wood te benoemen tot chef der „nood- commissie" uit het kabinet en hem uit gebreide volmachten te geven, krachtens de wet van 1920, zoodat hij het recht heeft prijzen vast te stellen, voorraden' in beslag te nemen en andere maatrege len tc treffen, die hem noodig lijken voor de levensmiddelenverdeeling. Te Grimsby hebben de spoorwegbeamb ten, die vischzendingen moesten behan delen, ook het werk gestaakt. Hetzelfde ■gebeurde te Huil. Bevin heeft den kanaalschippers, die tussohen Manchester en Liverpool schui ten voeren, gelast, het werk neer te leg gen. Hot zijn er tusschen de 500 en 600. De berichten van hedenmorgen luiden: Er is een gunstige wending gekomen, inzake de bootwerkersstaking. Het Hof van onderzoek heeft gisterochtend de uit eenzetting aangehoord van Bevin, den lei der der stakers. Toen het Hof des mid dags weder bijeenkwam, had er tot ver bazing der aanwezigen een onderhoud plaats tusschen Bevin en de hoofd vertegenwoordigers van de werk gevers. Naderhand werd bekend gemaakt dat de zitting van het Hof zou worden verdaagd. Het bleek, dat de reden dezer verdaging was, dat de werkgevers hun houding wenschten te herzien en boven dien wordt medegedeeld, dat de mogelijk heid bestond dat nieuwe rechtstreeksche onderhandelingen met de stakers zouden worden aangeknoopt met een goede kans top een regeling. Een politieke moordaanslag. Bonservizi, de algemeene secretaris van de fascisten in Frankrijk, de luitenant van Mussolini dus, is gisteravond omstreeks 10 uur, terwijl hij dineerde in een Itali- aansch restaurant van de groote boule vards, door een kellner neergeschoten. Hij is in hopeloozen toestand naar een ■der hospitalen gebracht en heeft twee kogels in het hoofd. De kellner, die on middellijk gearresteerd werd, was eerst gisterochtend in het restaurant in dienst gekomen. Men vermoedt met een Itali- aansch communist te doen te hebben. Deze politieke aanslag wekt natuurlijk groot opzien. Onlusten-geruchten. Volgens berichten uit goed ingelichte bron breidt het oproer onder de boeren- organisaties in Rusland zich steeds meer uit. De opstand beslaat reeds Zuid-Oost- Siberië en een deel van Centraal Rusland. Be bevolking bereidt een omverwerping* van het huidige regiem voor. De vorige week hadden ernstige onlusten in de om streken van Moskou plaats en ook po groms, die door het roode leger onder drukt werden. De boeren weigeren zich aan den militairen dienstplicht te onder werpen. Te Odessa hebben de onlusten reeds ernstigen omvang aangenomen. T)e revolutionnairen staken de magazijnen in brand. Dagelijks laat de regeering honder den personen terechtstellen. Rykof. De Russische medewerker van „het Va derland" schrijft een en ander over den hedendaagschen regeeringsvorm in Rus land. "Wij lezen: Vroeger, d.w.z. in de eerste jaren van het bolsjewistisch bewind, w'as het Lenin >en Trotski, Trotski en Lenin» Altijd de zelfden. Tegenwoordig is het lang niet meer zoo eenvoudig." fa Rusland berust de hoogste regee- ringsmacht in handen van de Russische communistische partij, die uit 300.000 le den bestaat. Aangezien echter 300.000 menschen kwalijk een ministerraad kun nen vormen en daadwerkelijk regeeren kunnen, wordt deze taak door een cen traal comité van de Russische commu- nï t sO e partjj ui'geoefend, bestaande uit 56 personen. De oligarchie (regeering van weinigen) van het huidige Rusland, van het roode Moskou, dotóh nog te groot in aantal. En zoo kiezen zij uit hun midden het Kabinet, het bureau van het contrale comité der Russische communistische partij:. Het z.g. politbureau, de eigenlijke re geering van Rusland, bestaat uit zeven mannen: Lenin, Trotski, Sinovijef, Karne- nef, Stalin, Tamski. en Rykof. Na Lenin's dood bleven er zes over, waaruit, naar voor de hand lag, een oplvolger moest warden gekozen. Trotski, de zieke en verdrongene, Sinovijef, Kamenef en Stalin kwamen voor dezen ptost van den aan vang af niet in aanmerking, omdat het geen eigenlijke Russen zijn. Men had dus nog slechts de keuze tusschen Ry kof en Tomski en koos, omdat Rykof naar velen meenden .onpersoonlijker dan Tomski was, den eerste. Aldus is de keuze van Rykof tot voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen niet een nieuw bewijs van de voortreffelijke staat kundige eigenschappen der Spvjet-regee- ring, doch de eenige mogelijke oplossing. Overigens hecht men in het. buitenland aan het voorzittersambt van den Raad van Volkscommissarissen een geheel ver keerde en veel te groote beteekenismen wil, Ziöoals men dat 'in zijn eigen land gew.aon is, aan de splits van Rusland's regeering een enkelen man, een presi dent of een eersten minister of iets der gelijks zien. Dat komt echter geenszins overeen met het karakter van het bolsjewistisch staatsbeleid. Lenin, de eer ste bolsjewistische piremier, was een uit zondering in dit stelsel, waarvan hij zelf de oorzaak is geweest. Rvkof, z'ijn navol ger, bezit evenmin de werkelijke macht en bevoegdheid van een eersten-minister als Kalmin, de president van Rusland, die ook in het minst niet de functies van een werkelijk staatshoofd kan uit oefenen. Alexej Iwanowitsj Rykof (geboren in 1881 te Saratoif als zoon van een Rus- sischen boter) is van den beginne af (sedert 1903) met Lenin medegegaan en heeft sinds de eerste dagen van het bolsjewistisch bewind in Rusland een po litieke ral gespeeld, doch nooit een van piersoonlij'ke beteekenis of een ook maar ©enigszins beslissende. Hjij is reeds ten tijde van het militaire communisme voor zitter van den oppersten economischen raad geweest en dus medeverantwoor delijk voior de mislukking der communis tische proefnemingen in de economie. Toen Lenin van koers veranderde, moest hij aftreden en voor Bagdanof plaats ma ken. Dioich hij; werd benoemd tot plaats vervanger van Lenin en kreeg zoodoen de tijdens 'Lenin's ziekteperioden de ge legenheid met de werkzaamheden van voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen vertrouwd te worden. Wat Rykofs persoonlijkheid aangaat, is het van belang, dat hij een echte Rus en sympathiek is, bovendien is liij bemind. D|at is zeer gewichtig, want on der de .oiverige vijf medeleden van het politbureau is de minderheid Rus en slechts een enkele sympathiek ,o£ be mind. Ook valt opi dat kort. geleden en merkwaardigerwijze tegelijkertijd met het bericht van zijn benoeming, bekend werd, dat ook Rykof ziek was geworden. Het W'ardt haast een symbool: aan het hoofd van Sovjet-Rusland kan slechts een zieke staan De schrijver ziet de toekomst onder Rykofs bewind donker in. Gaat Rykofs ziekte door, dan is zijn plaatsvervanger Kamenpf, die de ziel is van het polit- bureau en de heftigste bestrijder van Trotski's oppositie, wiens trouwste vriend de Pool Dsersjinski is, die wel geen lid is van het politbureau, maar hij is het hoofd van de almachtige Tsjika, die het zelfs gelukt is Trotski en het roode leger schaak te houden. Dsersjinski heeft een zeer bonte loopbaan achter den rug eerst organiseert hij de Tsjika, dan wordt hij minister van vervoer, dan wordt hij be last met de organisatie van het groote kolenbedrijf in het Donetzbekken en ten slotte wordt bij tot voorzitter van den oppersten economischen raad benoemd. Daarbij is bet bijzonder pikant, dat hij bij al deze wisselingen zijn afschuwelijk ambt als hoofd der Tsjika behoudt. Zoo ook thans, nu van hem verwacht wordt dat hij alleen de verzorging van de boe ren met wat. zij noodig hebben, zal kun nen doorvoeren. Zooals men weet, hangt van de vraaf of de boeren tevreden kun nen gehouden worden, alles, ja, zelfs het bestaan van de macht der Sovjets af. Nu moet de Tsjika daarvoor zorgen, ter wijl noch de zuivere communistische volkshuishouding, noch de nieuwe eco nomische politiek daartoe in staat zijn gebleken. De gemoedelijke verdeeling der voor name post'en in deny staat (de bobsjewi- ken kiezen en benoemen zichzelf, zooals het te pas komt) bewijst, dat het Krem lin tegenwoordig verder dan ooit van de mocratische bestuursbeginselen afstaat 'en er haast Aziatische heerschersmethoden worden toegepast. Een zwoele, verstik kende lucht schijnt in het Kremlin te hangen. Zelfs al het luidruchtige ge schreeuw over de erkenning en andere voordeelen, die de Sovjetregeering heeft behaald, kan den indruk niet jvegnemen, dat in 1924, na den .dood van Lenin, een. bijzonder duistere en deprimeevende tijd in de geschiedenis van Rusland is begonnen. Kort» berichten. Volgens een scheidsrechterlijke be slissing zal voortaan op de werven ta Hamburg de werktijd 54 uur per week bedragen en zullen de loonen met 1 pen ning per uur stijgen. In een bosch nabij Münschweiler in de buurt van Spiers is het lijk gevonden van den separatistïsehen oud-burge meester van die plaats, die sinds eenige dagen vermist werd. Vele separatisten hebben anonieme dreigbrieven gekregen. De rechtbank te Breslau heeft een 21-jarig jongmensch, die per brief aan de Fransche militaire autoriteiten had aangeboden, inlichtingen over de in Ruitschland heerschende toeshinden te v-erstrekken, wegens het plegen van land verraad tot 2i/o jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In een groot aantal Saksische ge meenten zijn in de laatste dagen tal van communistische leiders, en wel voor namelijk communistische raadsleden en wethouders, in hechtenis genomen. De militaire autoriteiten, die bevel tot deze arrestaties hebben gegeven, zijn van mee- ning, dat zij nieuwe communistische on lusten aan het voorbereiden waren. De Hongaarsche minister van finan ciën is afgetreden tengevolge van tegen kanting tegen zijn financieele hervormin gen. De minister van handel neemt voor- loopig ook de portefeuille van financiën waar. Een vennootschap in het Noorder departement (Frankrijk) is in staat van beschuldiging gesteld, omdat zij twee landgoederen, waarvan de werkelijke waar- ide niet meer dan 750 duizend francs be droeg, op rekening der schadevergoeding met 9.370.000 francs heeft laten hoeken. Hoe ministers worden voor gelicht. Vroeger bestond in ons land en ook in vele andere landen een radio-luister - verbod: men mocht geen draadloos ont vangtoestel hebben, want men vreesde voor het telegraaf-geheim. Nu is zoo'n luisterverbod onhoudbaar gebleken, want de toestellen zijn tegenwoordig zoo een voudig geworden, dat een zeer kostbare inspectie-dienst nog geen voldoende toe zicht zou kunnen uitoefenen. Wie iets geheim wil houden, moet het maar niet draadloos in de lucht gooien of een voor- onbevoegden onontwarbare code uitdenken. In alle landen yan Europa en Ameri ka is het luisterverbod dan ook al historie. In elke plaats, groot of klein, ziet men tegenwoordig dan ook antennes de daken versieren. In ons Indië is men echter nog zoo ver niet. Immers, in de Memorie van Antwoord op de Begrooting van Koloniën is neer gepend „Het zich op radiogebied meer en meer. ontwikkelende amateurisme, dat naar het oordeel van de betrokken autoriteiten voor het telegraafgeheim een gevaar zou kun nen gaan opleveren, is voor de Indische regeering aanleiding geweest om een min der toegevende houding aan te nemen en maatregelen te treffen tot handhaving vaü het z.g.n. „luisterverbod". De heer Polak schrijft naar aanleiding hiervan in het „Handelsblad": Hier laten dus de ambtenaren bewust den minister een verklaring afleggen, welke zoo dwaas is, dat elke deskundige en ook elke ama teur er zich stuipen om lacht! Maar het ergste komt nog. We merkten boven reeds op, dat het lnisterverbod overal is afgeschaft, en dagelijks lezeif we in de couranten van radio-concerten en radio-redevoeringen, in Amerika ge houden en die op het vasteland worden geboord. Hier in Den Haag, onder den rook van het departement, hebben we tal van gelegenheden om door middel der radio ontvangtoestellen concerten te hooren, ter wijl ook de dagbladen alle radio-ontvang toestellen hebben. En wat laten nu de ambtenaren den minister in de Memorie van Antwoord mededeelen? „Voor de beantwoording der vraag, of het „luisterverbod" ook in andere landen bestaat, staan den minister geen vol doende gegevens ter beschikking." Deze geweldige onzin, door een minis ter in een officieel stuk onderteekend, is niet meer belachelijk, ze is in hoog© mate ergerlijk. De Zomertijd. Die Belgische autoriteiten onderhandelen, naar de „N, R. Crt" meldt, met de regee ringen van Frankrijk, Nederland en En geland, teneinde tot een gemeenschappe lijke regeling van het vraagstuk van der- zomertijd te geraken. Het wordt te Brussel waarschijnlijk geacht, dat de zomertijd op 15 April zou kunnen beginnen om op 15 Oct. te eindigen. Een bericht in de „Temps" meldt, dat de Fransche. regeering besprekingen heeft aangeknoopt met de Belgische en Engel sche regeeringen om tot een gemeenscha,p- pelijke regeling van den Zomertijd te ko men. Tot nog toe begint de zomertijd in Frankrijk in den nacht, volgend op den laatsten Zaterdag in Maart en eindigt in den morgen van den eersten Zaterdag in October, zooals nu ook voor óns land is bepaald, maar in geval van een internatio nale regeling is de Fransche regeerihg gemachtigd den aanvangsdatum; te ver schuiven naar den derden Zaterdag in April en den einddatum terug te brengen naar den tweeden of derden Zaterdag in September. Verhooging s ch oenpr ij ze n. De schoenfabrikanten hebben besloten om wegens de voortdurende enorme stij ging der voornaamste grondstoffen de prijzen hunner fabrikaten met 5 pet. te ver- hoogen. Indien de prijzen van overleder, zoolleder -en fournituren binnenkort weer tot op het niveau van voor 1 Jan. 1924 zouden teruglaopen, zullen de prijaeu we der gereduceerd worden, terwijl bij ver der stijgen der lederprijzen een nieuwe verhooging echter niet kan uitblijven. (Een minder aangenaam gevolg van het schoe nenwetje?) Melklevering aan Du it s c h 1 and. Gisteren isin Den Haag onderhandeld over een nieuwe overeenkomst inzake de melklevering aan Duitschland. Naar wij vernemen, zijn de zdken tot aller genoegen geregeld en is een overeenkomst gesloten waarbij voor de miaand Maart gemiddeld minstens 75.000 L. melk per dag a;a,n Duitschland zal worden geleverd. Zeer waarschijnlijk zal odkf in April melk door Duitschland worden afgenomen, doch voor die maand is nog geen definitieve overeen komst getroffen. („Msb.") Allerlei. Prov. Staten van Friesland hebben met 26 tegen 22 stemmen een motie aange nomen, waarbij aan Gedep. Staten ver zocht wordt de bruggen op Zondag van 's morgens 8 tot 's avonds 5 uur te sluiten. De Minister van Onderwijs heeft, naar thans vernomen wordt, officieel zijn toe stemming verleend tot het plaatsen van het raam van Toorop in de Domkerk te Utrecht. Die afdeelingen der Eerste Kamer heb ben gekozen tot rapporteurs over de In dische begrooting de heeren Die Waal Ma- lefijt, (a.r.), Die Jonge, Cramer en Van Kol (soc.-democraten) en Verkouteren (christ.-hist.). Die Chr. Hist. Kiesvereeniging te Oos- terland heeft een motie aangenomen, te gen de opschuiving van den leerplichtigen leeftijd en een schrijven gericht aan het Kamerlid Krijger te dier zake. Ook de Anti-Rev. Kiesvereeniging nam een motie van afkeuring van het desbetreffend Kon. Besluit aan. De Koningin-Moeder schonk een gift aan de Christelijke Vereeniging van Jonge Mannen te Den Haag naar aanleiding van de in het gebouw der Vereeniging gepleeg de inbraak. Tweede Kamer. Het gebeurt nogal eens bij; de begroo- tingsreplieken, dat de Kamerleden onder elkaar vinnig ruziën, maar dat de re geering vrijwel buitfin schot blijft. 'Iets dergelijks was ook gisteren het geval in VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OI Prijs der Adverientlën: t4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. de Kamer. De interrupties knetterden af en toe lustig, de discussies waren nu e* dan fel, maar het ging zoo goed als geheel buiten de regeering om. Dhr. Dres- selhuijs haastte zich, om vóór hij naar Middelburg op reis ging, nog vlug .zijn repliek te houden, waarin hij weer ge ducht leed aan de oude liberale kwaal: eigenwaan en grootspraak. Men vraagt zich toch wel eens af, hoe de zoo danig afgetakelde en weinig meer beteekenende Vrijheidsbondsche fractie in de Kamer zoo'n air durft aannemen. Ook gisteren weei hoorde men den heer Dresselhuijs te keer gaan over het regeeringsplan, dat hij lapmiddel en broddelwerk gelieft te noemen, hoort men hem alle frac ties in gebreke stellen, omdat niemand eenige lijn naar verbetering van het eco nomisch leven had aangegeven als of het werken voor een sluitende be- grooting door de regeering; niet een voor name stap in die richting mag worden genoemd en hoort men hem roemen, dat zijn fractie het monopolie bezit in dit opzicht, dan vraagt men toch wer kelijk, waar de man den moed vandaan, haalt. Dat alles durft beweren de lei der van een partij, welke in de laatste jaren nog oneindig meer met het geld wilde smijten dan regeering; en rechter zijde wilden toestaan. En dan, waar het eigenlijk op aan komt, waar blijft het concrete bezuinigingsplan van den Vrij heidsbond? Het is bij ons weten nog niet getoond. Wel wordt gebazeld over „de gezonde liberale gedachte", alsof die red ding zou kunnen brengen Toen dhr. Dresselhuijs durfde beweren, dat de Vrijheidsbond langs den weg Van vrede en verzoening het doel wü be reiken, in tegenstelling met de sociaal democraten, die den haat en den strijd willen, werd nil den rooden hoek heftig geïnterrumpeerd: „Zie TwentheZie Twenthe!" (Groot rumoer.) De voorzitter (hamerend): Er is geen enkele reden om den heer Dresselhuijs niet de gelegenheid te geven zijn program te ontwikkelen. (Vroolijkheid.) Als curiositeit vermelden wij; nog, dat hij den heer Colijn schetste als „het gemiddelde tusschen een leeuw ((mil- lioenennota) en een schaap (memorie van antwoord), een ongetwijfeld prachtige en zeldzame aanwinst voor den politieken dierentuin. Mevr. Bronsveld (R.K.) nam het met warmte op voor de Regeering, die aan het euvel der huwende ambtenares een einde wil maken. Met een beroep op prof. Struycken schetste zij in de gehuwde ambtenares de ontaarding van het gezins leven, het z.g.n. zwangerschapsverlof kwia- lificeerend als een treurig lapmiddel. Ook van den meer practischen kont de kwes tie beziende, oordeelde de katholieke af gevaardigd© het een ongezonden toestand dat de gehuwde vrouw de plaats inneemt van den man, die door haar toedoen zich de kans op gezinsformatie ziet bemoeilijkt. Dhr. Kuiper (R.K.) acht het juist gezien, dat de regeering doorgaat met het steunen van sommige industrieën, zonder daar bij in overdrijving te vervallen. Voor het vraagstuk der bedrijfsorganisatie, die spr. een zeer belangrijken factor acht in het reconstructie-proces, vraagt spreker de volle aandacht der regeering:. Wijnkoop hield ook nog een speech, bereid naar het bekende communistische recept, waarin natuurlijk weer geducht werd afgegeven op het kapitalisme. Maar op de vraag, die dhr. Duymaer van Twist tot zesmaal toe deed, waar dat zoo sterk vermeerderde kapitaal dan zat, kregen we geen antwoord te hooren. Dat is te moeilijk voor David. In de speech van jnr Dresselhuijs was één rake zet en wel, dat blijkbaar de so cialisatie dood is, want er is bij deze algemeene beschouwingen niet van gerept. Dhr. v. d. Waerden (soc.-dem.) poogde in een ietwat armelijk speechje hier tegen op te komen. Wanneer iemand kracht termen gebruikt, is dit in den regiel een bewijs van tekort aan argumenten! Welnu, dhr. v. d. W.. zei o.a.: „Tot die con clusie komtde heer Dresselhuijs ver moedelijk door kortsluiting in zijn her sens tengevolge van politieke hartstocht! De socialisatie is echter niet dood. Er zijn zooveel zaken geweest, waarvan de Vrii heidsbond beweerde, dat ze dood wareiF Staatspensionneering, algemeen kiesrecht, e.d.! Spr. noodigt den heer Dresselhuijs uit tot een debat bij de begroeting van Arbeid over de medezeggenschap, die nog altijd in het program van den Vrijheids bond staat. Biaarna was het woord aan mr Troelstra. Minister Colijn bleek nog zoo onjuist niet te zijn ingelicht over de volksmisleiding, waaraan de S.D.A.P. zich inzake de Vloot wet heeft schuldig gemaakt. Van ver schillende zijden hebben ook wij hooren beweren, dat de roode huisbezoekers toen maals beweerden, dat de Vlootwet 300 mil joen in 't gelieel of (ook wel per jaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1