No V rijdag 15 Februari 13S4 38e Jaargang iMeniani Uit de Premie. Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redaotie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Een vorstelijke verloving. Lil. Landen wordt gemeld, dat spoedig de verloving zal worden bekend gemaakt van Prins Nicolas van Roemenië, tharis in dienst .ap1 do Britsche vloot, met prin ses Mafalda van Italië. Dit zou een be kostiging zijn van de toenadering tus sehen Roemenië en Italië. Twee andere kinderen van koningin Marie van Roe menië zijn reeds getrouwd met loden der Servische en (ïrieksche vorstelijke families. Communistische relletjes in Duitschland In liet Erzgebirge zijn gisteren verschil lende aanslagen op fabrikanten en direc teuren van fabrieken gepleegd. Zoo- wier pen onbekend gebleven elementen een aantal handgranaten in de villa van den lieer Schmiedel, den directeur van de Rheinstrom A. G. te Schwarzenberg. In de eetkamer van do villa ontplofte een handgranaat. Het vertrek werd geheel ver woest. De heer Schmiedel, die in de kamer zat te lezen, werd zwaar gewond. Voorts werden handgranaten geworpen in het huis vau een fabrikant te Lauter. Daar werd slechts materieele schade ver oorzaakt. Algemeen vermoedt men, dat linksradicale elementen bij deze aansla gen de hand in liet spel hebben go- had. De strijd tegen de separatisten. Bij de bloedige gevechten, die te Pirma- .sens hebben plaats gehad zijn er in het geheel 45 personen gedood, name lijk 37 separatisten en 8 hunner tegen standers. Een groot aantal zwaargewon den van beide partijien verkeert nog in levensgevaar. In de- stad was gisteren .alles rustig. Oojk te Kaiserslautern is de rust niet meer verstoord. Die separatisten Wagen zich op straat onder bescherming van Fransche militairen. Een separatist is nog door de bevolking doodgeslagen. Té •Duerkheim heeft de bevolking het ge bouw van het districtscommando be stormd, nadat de separatisten op1 de me nigte hadden geschoten. Zeven separa tisten werden, nadat de bevolking het go- boiuw had' ingenomen, zoo mishandeld, dat zij naar liet ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De Pranschen bleven neutraal. Er w,ardt gemeld, dat ook nog bot singen hebben plaats gehad te Birkheim, waarbij verschillende separatisten zon den zijn gewond. De daling van de frank en tie duurte. De nieuwe en aanhoudende inzinking van den frank begint in België veel zorg te baren. Gister heerschte zelfs bij het ope nen der beurs in den hoek der wissel koersen een lichte paniekstemming, welke later echter eenigszins afnam, zoo meldt- ide „N. R. Crt". Met deze inzinking gaat natuurlijk een 'aanzienlijke stijging van de levensmiddelen en andere artikelen van dagelijksch ge bruik gepaard. Het verschijnen op de markten in Vlaanderen, Antwerpen Lim bing en in de Belgisch-Duit-sche grens streek van talrijke vreemde opkoopers, werkt deze stijging fel in de hand. Groote kwantiteiten varkens- en konijnenvleescli vertrekken iederen dag naar Londen, ter wijl vooral boter, eieren en groenten naar Nederland worden uitgevo-erd. Alleen via het oentraal-station te Antwerpen worden lederen dag met de expresdienst niet min der dan negentig duizend eieren naar Ne derland geëxporteerd. Het ligt voor de hand, dat de toenemende duurte alweer een aantal loongescliillen in het leven zal roepen.^ Gister werd reeds in de metaal industrie te Gent een algemeens staking afgekondigd. Ongeveer 3000 arbeiders zijn bh deze beweging betrokken. In een der Gentsche vlasspinnerijen wordt eveneens gestaakt. Verder wordt gemeld, dat de gouver neur van de provincie Luik opnieuw bij regeering aangedrongen heeft op maat regelen om het opkoopen van levensmidde len door Nederlanders en D'uitschers op e markten in de Belgische grensplaatsen tegen te 'gaan. Korte berichten. b° bekende bankier Vanderlip heeft ■geezga, dat er nog veel erger schanda- en gaande zijn dan dat van de Teapoit- Dlomepetroeumvelden. Hij wees o.a. op e uitbetaling van 950 milhoen dollar f het Veteranen-bureau en voorts het aanknopen ver boven de waarde van een zeker blad m Marian" door een pT m P'fs®en Jonder eenig fortuin. Bedoeld blad in Marion is de vroegere cam-ant van thans w'ijlen president Har- <lmS' N. R. Ct. Blijkbaar in samenhang met de com- ?«s°he agitatie zijn gisternacht te rangen Dordmund 4 bommen ontploft- drie daarvan bij1 het commissariaat van politie, de vierde bij de spaarbank. De ontploffingen hebben slechts geringe scha de aangericht. Uit Moiskou wordt gemeld, dat de terugkeer van Tr-otski - uit den Kauka- sus, waar hij om gezondheidsredenen vertoeft, voor onbepaalden, maar waar schijnlijk langdurigen tijd, uitgesteld is. Uit Moskou zijn verschillende specialisten ter behandeling van den patiënt naar den Kaukasus vertrokken. Een officieels mcdedeeling weer spreekt de berichten, die den laatsten tijd in verschillende bladen zijn versche nen over opstootjes tegen het sovjet- gezag in verschillende deelen van den bond van sovjetrepublieken. Die sovjet- regeering zit vaster in den zadel dan ooit. Met ingang van April zal de viieg- clicnst ToulouseDakar, in Fransch Sene- gambië, geopend worden. Zestig vliegtui gen zijn voer dezen dienst „beschikbaar, die het postverkeer tussehen béide plaat sen met negen dagen zal bekorten. - Naar verluidt, zo,u Ramsay Mac Donald nu reeds oververmoeid zijn, zoo dat men zich afvraagt, 01? de bezetting van do twee pasten van eerste-minister en van minister van buitenlandsche zaken niet te veel voor hem is. De afdeelingen van de Belgische Kamer hebben de beide wetsontwerpen tot wijziging van de wet op den aeht- urigen werkdag verworpen. Men was alge meen van meening dat er nu eerst een oen onderzoek moet plaats hebben naar de Werking van de wet. Dé. conferentie van werkgevers en arbeiders in het havenbedrijf te Londen is voortgezet. Vernomen wordt, dat de toestand zeer ernstig is. Na debat Werd een motie der con servatieven, voorstellend do benoeming van een comité, dat een onderzoek zou instellen naar de meest effectieve wijze om do Britsche industrie te beschermen tegen de buitenlandsche concurrentie met 290 tegen 1.03 stemmen in het Lagerhuis verworpen. De liberalen stemden met de labours' tegen. Tweede Kamer. De R. K. heer Van Vuüren verdedigde evenals den voirigen dag dhr Schouten het deed, de voorstellen van minister Cofijn ten aanzien van bezuiniging, en be lastingheffing. Alleen maande hij dezen minister-tolt voorzichtigheid in de keuze van zijn middelen, al moet hij het eind doel vasthouden. Tot links richtte Vleze spreker een gemoedelijk woord, oni toch, ter wille van het landsbelang, mede to werken aan het sluitend maken van het budget. De toestand is lieusch zoo roos kleurig niet als mr Trqelstria het deed voorkomen. Die tekorten zullen 'zoo gauw niet zijn verdwenen. f Mej. v. Dorp hield een verward betoog. Ze scheen het in de regeering te laken, dat deze alles zétte op een sluitende begrooting en volgens haar niets wilde ondernemen wat tot opbouw en herstel kan leiden. Een ander systeem gaf ech ter aok zij' niet. Zij gaf wel critibk op ide arbeidswet en op de -uitgaven voor wo ningbouw, en meende, dat Drësselhuijs dicht bij. Troelstra staat! Er moet ook komen een salarisregeling naar vraag en aanbad. Voorloopig moeten de salarissen zijn60 plot. boven die van 1914. Dihr. Marchant, hield weer een félle rede. Wie zou daar 'trouwens ook niet op gerekend hebben! De vrij!z. democraten hebben geen schuld aan den fin. lands- toestand, want indertijd hebben zij een kapitaalsheffing voorgesteld. Zelfs be weerde mr Marchant, dat de vrijiz. demo craten het ambtenarental hebben willen verminderen! Toch was deze spreker,nog fwel zoo vriendelijk om directe en indi recte bezuiniging noodig te achten. Maar natuurlijk: deugt het plan-Galijn weer niet. Men moet vooral geen program Van'bezuiniging geven, volgens mr M. Ja, ja, de heeren zijn bang voor de critiek van den heer Schouten. Even later verklaarde mr. M. zich weer tegen intrekking van artikel 40 en tegen verlenging van den werktijd. Wie uit deze vage rede nu pre cies lezen kan, wat de vrijz. democraten willen, is. een kraan! Dhr..Kersten hield daarna nog een rede, die in hoofdzaak tegen Rome ging, o.a, .tegen verkapte Roomsche processies, Roomsche concerten onder kerktijd, enz. Spr. verblijdde zich over de aangekondig de afschaffing der staatsloterij, maar vroeg ook afschaffing van vaccine- en stem- dwang, benevens een verbod van lijkver branding, eèn vloekverbod en een voorstel 0111 de Kamerzittingen met gebed te ope nen. Ook deze spr. had critiek op sociale verzekering en arbeidswet. Hij nam 'took op vóór de subsidie aan de paarden fokkerij in Zeeland. De onderwijzerssa- iarissen zijn volgens hem te hoog. Dé opschuiving van don -toelatingsleeftijd tot de school heeft zijn sympathie niet. Bezuiniging o p he t L. O. Ten opzichte van de gewone lagere school, kondigt de Memorie van Antwoord ■over Hoofdstuk I een regeling aan, waar door in de laagste twee klassen de onder wijzers zullen worden vervangen door hulp onderwijzeressen met een eenvoudiger di ploma en een salaris van f' 1009 a f 1300 's jaars. De invoering van dezen maat regel zou geleidelijk geschieden, door tel kens een vacature van onderwijzer door een hulponderwijzeres aan te vullen, totdat in elke school de vereischte verhouding zal zijn bereikt. Ongetwijfeld heeft men hier te doen met een ingrijpenden maatregel, die meer dan eenige andere er toe zal leiden, om de hoo- ge kosten van het lager onderwijs binnen eenigszins beperkter grenzen te houden. De maatregel ligt in dezelfde richting als de invoering der onderwijzeressen met beperkt diploma, waartoe in de Onderwijs wet 1920 in beginsel is besloten. Intus- schen had men 111 1920 nog een andere voorstelling van die onderwijzeressen als thans. Dit blijkt in het bijzonder uit het bezoldigingsbesluit waar liet salaris dezer onderwijzeressen geregeld was op een be drag van f 1600 tot f 3200. De in voering van onderwijzeressen met beperkt diploma door de lager onderwijswet 1920 was, vergeleken hij hetgeen thans is voor genomen, slechts een lichte wijziging van het vigeerende stelsel. Meester 1 ijk trekje. De heer Duys spreekt veel, interrum peert veel. Begrijpelijkerwijze raakt zoo nu en dan een pittige opmerking verzeild in den overstelpenden woordenvloed. E,en dergelijke rake interruptie maakte de heer Duys Dinsdag, toen Mr Dresselliuijs zijn redevoering uitsprak. Scherp critiseerende de regeeringsdaden van Minister Colijn, verklaarde Mr Dres selliuijs toch niet mee te gaan met die op positie welke het „Weg met Colijn" aan heft. Snel interrumpeerde toen de socialisti sche afgevaardigde: „Ja, Colijn het laten opknappen en jullie den boel opscheppen". Met meesterlijk Rekje is hier de oppo sitie geteekend, niet ongaarne ziet' meer dan één vrijheidshond er de verwezenlij king van menigen regeeringsmaatregel te gemoet, maar om zelf niet het odium te ■dragen van de harde bezuinigingsmaatre gel ijk, die noodzakelijkerwijs een of an deren kring moeten treffen, trekt men' in de oppositie duchtig van leer. (Rott.) Boter en rruarga r i 11 e. Het bestuur van den Algemeenen Nederl. Zuivelbond (F. N. Z.) heeft besloten, er bij de regeering op aan te dringen, dat voortaan scherpe scheiding worde gemaakt tussehen den verkoop van boter en van margarine, ook voor de bedrijven, welke niet bij de boter-oontrole zijn aangesloten, zulks tot het tegengaan van fraude en het weren van oneerlijke concurrentie der mar garine. De F. N. Z. zal voorts een licht reclame organiseeren in de voornaamste steden in het belang der natuurboter en tot meerdere bekendmaking van het Rijks- botermerk, en in advertenties op het mis leidende in de reclame voor bepaalde soor ten margarine te wijzen. Een niet alledaagsch besluit. De broodbezorgers van verschillende in stellingen en bakkerijen in Den Helder hebben een vergadering gehouden tot be spreking en 't nemen van maatregelen te gen het borgen van brood, waarvan die bezorgers veelal de dupe worden. Van pa troonszijde waren ook vertegenwoordigers aanwezig. Besloten werd gezamenlijk over te gaan tot het aanleggen en in stand houden van een z.g. zwarte lijst, waarop de wanbetalers genoteerd zullen worden. iDeorganiseerd overleg Rijksambtenaren. In de laatste vergadering van de cen trale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenaarszaken is naar aanleiding van een nader regeeringsschrijven aan de commissie nogmaals ter sprake geko men de door de regeering noodig geoor deelde salarisverlaging van het rijksper soneel. Namens de regeering werd door minister Westerveld meegedeeld, dat op de salaris- "sen van het rijkspersoneel dat der militairen, werklieden, en onderwijzers in begrepen, doch dat der staatsbedrijven (b.v. posterijen, telegrafie en telefonie) uitgezonderd over 1924 ongeveer 14 millioen bezuinigd zal moeten worden. Ove rigens ligt het niet in de bedoeling van dc regeering, verdere werktijdverlenging door te voeren, nooit de bijdragen voor pensi oenen te verhoogen. Na langdurige discussies staakten de stemmen over liet door de vertegen woordigers van 5 ambtenaren-organi saties gedane voorstel om aan de regeering mede te deelen, dat do centrale commissie het nutteloos acht, na dere besprekingen en onderhandelingen ter zake met de regeering te voeren, met liet doel, tot overeenstemming omtrent deze sa laris-vermindering' te geraken, tenzij de fegeering vooraf schriftelijk eenige mee- deelingen verstrekte, o.a. omtrent de ver dere maatregelen,' die de regeering nog ten opzichte van het overheidspersoneel denkt te nemen en omtrent den tijd, gedu rende welken de ambtenaren vian verdere bezuinigingsmaatregelen verschoond zullen blijven. Voorts verwachtte men van de regeering de toezegging, dat zij een zoo nauwkeurig mogelijke opgave zou verstrekken van het bedrag, dat sedert 1921 reeds op de amb tenaren-salarissen was bezuinigd door de heffing van pensioenpremie, verlenging van werktijd, intrekking van het garantie loon voor gehuwden, enz., en behielden de vertegenwoordigers der organisatie zich het recht voor, oin na kennisneming van het standpunt der regeering en de daar aan ten grondslag liggende gegevens, deze aangelegenheid in hunne 'besturen te be spreken. Zondagsluiting. De raad van Katwijk beeft besloten, tot winkelsluiting op Zondag; op werk dagen voor 's morgens 5 en na 's avonds 9 uur. 's Zaterdags en op dagen, aan erkende Chr. feestdagen voorafgaande, mo gen de winkels tot 11 uur geopend blij ven. 's Zondags mag melk worden afgele verd tot 's morgens negen uur. Kiosken en strandtentjes vallen onder de winkels. De maréchausaéea in W>es11 and. In het Westland wordt gemopperd over liet aanmatigend optreden door opspo- rings-anibtennren, met name door maré chaussees. Een boer in Naaldwijk heeft op een stuk land, 100 M. van zijn huis, wat var kens loopen. 's Morgens, 's middags en 'savgnds moet hij die dieren voeren, en hij legt dan dat- stukje weg van 100 M. op een fiets af. Daarvoor gebruikt hij ech ter niet zijn mooie fiets, waarmede hij naar het dorp en naar de stad gaat. Nee, hij heeft nog een oude, verroeste kar staan, die nog net geschikt is om er 'mee door' net land te rijden. Komen op een keer twee maréchaussées aan, die den man bekeuren, omdat er geen bel op die fiets zit. Een rijwielhandelaar is gewend om twaalf uur te gaan eten. Zijn vrouw waar schuwt hem altijd. Op een keer is het wat later, de kleine jongen komt uit school en staat in den winkel te kijken, boa vader een band repareert. Juist kamt' een klant binnen. En terwijl vader hem helpt, zegt hij tegen zijn*jongen: Zeg, pomp jij even dien band op. Twee maréchaussées komen langs en maken proces-verbaal op. Als vader wat meegevoel inroept, en ver telt, hote de vork in den steel zit, zegt een der politiemannen: de maréchaussées geven geen pardon. Een tuinder had op- zijn land gewerkt Toen de schemering gevallen was, hield hij op met werken. Maar hij wilde de schuit nog even in de sloot aan de andere zijde van het land gaan leggen. Daarvoor moet hij aan de korte zijde van zijn land door een stuk open water. Komen twee maréchaussees aan, die prooes-verbaa] opmaken. In de boot had een licht moeten staan. Een andere tuinder heeft een lamme vrouw. Sinds jaar en dag was hij gewoon zijn vrouw 's avonds naar familie te bren gen, die drie honderd meter verder aan een vaart woont. Hij zette de vrouw dan in de schuit en voer naar zijn familie. Op een avond komen twee maréchaussées langs, die den man aanroepen en proces verbaal opmaken. In de schuit had een licht moeten staan. Toen de man zei, dat al jarenlang zoo gedaan te hebben, zonder dat gemeente- of rijkspolitie wat gezegd had, zei een der maréchaussées: „Man, je zit er vies in". De zaak kwam voor het kantongerecht en de man werd veroordeeld tot f 5 boete. Hij vertelde aan den kantonrechter van dat: „man, je zit er vies in". De kanton rechter vroeg aan den maréchaussée: „Is dat waar?" Die maréchaussée: „Ja, Edelachtbare". De kantonrechter: „Dan breng ik' de boete tot fl terug. Eigenaardig is het volgende geval waar door bet optreden der maréchaussée juist een overtreding is gemaakt. In Naaldwijk is een café, dat volgens de wet tappen en Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3.— Lom nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. SLEEPT GIJ U iederen dag naar 'uw werk, afgemat en uitgeput door pijn 111 den rug? Bij dui zenden is dit het geval. En hel is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar wor'den zoo dikwijls ver waarloosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oor zaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze ge zond. Voortdurende rugpijn is een waar schuwing van nierzwakte, evenals .pijn lijke, ongeregelde urineloozing en abnor maal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatisclie pijnen", hoofd pijn, vermoeidheid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om "de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en te genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Fester's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar i'n apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (40) slijten mag. De caféhouder slijt alleen omdat hij tappen te lastig vindt. Op een dag komen twee maréchaussées langs, die vragen den caféhouder, of hij alleen slijt. Ja, zegt de man. Waarop de maréchaussées constateeren, dat hij in overtreding is, want boven zijn deur staat niet: „Niet voor verkoop per glas". Het hoefde daar ook niet te staan. De nxaré chaussées vergisten zich en de caféhouder heeft geen verstand van zaken. Dus staat er nu boven de deur: Niet voor verkoiolp ppr glas. En dat is een overtreding. De opper-waclitmeester van de maréchaussée zit daar nu een beetje mee. Hij is al aan den chefi-veldwachter komen vragen of die dat zaakje voor hem wilde opknappen. Deze dankt daar echter voor. Wat te be grijpen is. Bakkers en bodes worden geregeld, be keurd; wanneer ze hun paarden en wagens e6n oogenblik alleen laten. Men kent dat. Diie paarden weten de klanten evengoed te vinden als de baas zelf. Ze loopen er zelf al naar toe. De maréchaussées maken daar voor proces-verbaal op, want, de paarden moeten telkens vastgebonden worden. Een bakker werd bekeurd, omdat hij vijf minuten voor tien versch brood verkocht. Een jongen, die met een hoedekar petro leum rondbrengt, werd bekeurd, omdat een riem te smal was. Die dorpspolitie h'ad het tuig notabene goedgekeurd. Dit zijn de sprekendste staaltjes, die wij hoorden. Het comité, dat samengesteld is uit leden, die zelf nog nooit met de maré chaussée in aanraking gekomen zijn, ver zamelt thans al deze gevallen. Het plan is ze op een openbare vergadering te be handelen, er dan een rapport van de ma ken, dat aan den minister van Justitie zal gezonden worden. (Vad.) Allerlei. De heer König zal ontslag vrage»» als directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Middelburg die van v. Pienbroek, en te Vlissingen die van S. J. Engering. Verbindingsweg Zeeland Noor d-B r a b a n t. Het antwoord van den minister van waterstaat ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Kersten betreffende het nemen van maatregelen ter. verbetering van den verbindingsweg van Zeeland met Noord- Brabant luidt: Van het auto-ongeluk, dat plaats greep aan het eind van den „Derden weg" te Rilland-Bath, bij den Separatiedijk, heeft de ondergeteekende kennis genomen. Dat de toestand ter plaatse voor het verkeer te wenseben laat, is hem bekend. Het weggedeelte, waarop het ongeval plaats greep, ligt echter niet in een rijksweg en zal ook niet door het rijk in beheer en onderhoud worden overgenomen. Wel maakt dit wegvak deel uit van de be staande verbinding tussehen Zeeland (Kapelle) en Noord-Brabant, doch de aan leg van een nieuwen weg tussehen deze beide gewesten, waarvan de uitvoering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1