Onderwijs. Staten-Generaal. Uit in Provincie. Kerknieuws. Het a u t o b u s-v r a a g s tu k. Naar de Msb. verneemt, is het thans «te meening der Regeering, dat de wet van 23 April 1880 op de openbare mid delen van vervoer zoodanig behoort te worden gewijzigd, dat een concessiestel sel voor het autobusverkeer mogelijk wordt gemaakt. Door het verleenen van concessies heeft de overheid het in haar hand om naast het stellen van voorwaar den voor veiligheid en orde ook de auto busondernemingen te verplichten bij te dragen in het onderhoud der wegen, waar van zij gebruik maken. Voor een regeling van het autobusverkeer in zijn geheel zal echter het rapport van de Staatscommis- sde-Patijn inzake het vervoervraagstuk dienen te worden afgewacht. Een onwillige gemeenteraad. Ondanks een aanmerking van Ged. Sta ten van Noord-Holland op de begrooting waarbij verzocht wordt de salarissen van Burgemeester en Ontvanger daarop te brengen voor bedragen door Ged. Staten vastgesteld, weigerde de raad van Hoog woud met 4 tegen 3 stemmen daaraan gevolg te geven. Evenzoo werd geweigerd gelden uit te trekken voor bijdragen aan de gemeente Hoorn ten behoeve van leer lingen uit Hoogwoud, die inrichtingen voor middelbaar en hooger onderwijs in die stad bezoeken. 'Een nieuwe Neder 1. leen in g? Naar het Vad. verneemt, is een nieuwe staatsleening van f 300.000.000 op komst. Bij navraag bleek het blad, dat ook de banken ervan vernomen hadden. Intus- schen werd omtrent het type der leening nog niets bekend. Men acht het in bank- tringen zeer waarschijnlijk, dat voor een belangrijk deel medewerking van het bui tenland zal worden gevraagd. Opheffing van kanton gerechten. De minister van Justitie stelt, om een bezuiniging van ruim f 225.000 te ver krijgen, voor de volgende kantongerechten op te heffen: Heusden, Veghel, Oirschot, Oosterhout, Tholen, Gulpen, Weert, Eist, Doesburg, Groenloo, Zaltbommel, Druten, Vianen, Kampen, Steenwijk, Goor, Schoon- hoven, "Ridderkerk, Sliedrecht, Hulst, Schagen, Medemblik, Purmcrend, Haar lemmermeer, Breukelen-Neyenrode, Wijk bij Duurstede, Woerden, Bergum, Bols- ward, Lemmer, Zuidhorn, Appingedam, Onderdendam en Hoogeveen. Congres Christel. Patroons organisaties. De Vereeniging „Boaz", federatie van Chr. Werkgeversvereeniiging, Chr. Midden stand svereeniging en Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft tegen 4 Maart a.s. te Amsterdam een congres belegd ter be spreking van den tegenwoordigen socia len ©n economischen toestand. De agenda voor de morgenzitting luidt: Opening door Prof. Mr P. A. Diepen horst, Voorzitter van „Boaz". Rede Excel- j lentie H. Colijn over den aLgemeenen economischen toestand. Rede Mr P. S. Gorbrandy over belasting- en handels politiek; gedachtenwisseling. Middag- zitting: Rede J. R. Snoeck Henkemans over arbeidswetgeving; gedachten wisse- ling. Slotrede Prof. Dr J. R. Slotemaker do Bruine. Uitgaven van de vloot. Als een kat in 't nauw zit, zegt de „Stan daard", maakt ze vreemde sprongen. Dat zouden we ook kunnen ze'ggen van onze R.K. collega aan de boorden van de Maas. „De Maasbode" begrijpt er nu niets meer van, zegt ze. Berst werd betoogd, dat de Vlootwet géén geld kostte, en nu wordt dë Marme- begrooting verhoogd tengevolge van den bouw van een deel van het materiaal, dat in het ontwerp Vlootwet voorzien was; Dat is niet duidelijk, zegt het blad en vereischt toelichting. Toch is het- zoo helder als glas. Althans voor wie lezen kan en wil. Voor wie tijdens de Vlootwetbehandeling niet mata glap was en zich verwaardigde om op de hoogte te komen. Velen hebben dat nagelaten, en we vree zen ,dat dit ook met de „Maasbode" het geval is geweest. Immers, al dadelijk is er dit zeergroote verschil, dat het ontwerp Vlootwet óók inhield een andere regeling der kostenver- deeling tusschen Nederland en Indië. O.a. zou Indië aan Nederland vergoeden 31/-; millioen per jaar als tegemoetkoming in de kosten der pensioenen. Met het verwer pen der Vlootwet verwierp men ook die nieuwe regeling der kostenverdeeling en dus ook de 3V2 millioen, die men anders gekregen zou hebben. Voorts verwierp men de regelmaat in de jaarlijksehe kosten. De Vlootwet legde vast een jaarlrjk- sche uitgaaf voor de Marine van 8.650.000 gulden, maar men wist dan ook, dat men er daarmee af was. Jaar op jaar werden die ruim 81/2 millioen in een fonds gestort en als er meer geld verbouwd werd, dan leende het fonds zoolang. Dat kwam dan later weer terecht als er eens minder gebouwd werd. De jaarlijksehe last voor den aanbouw was constant. Elk jaar hetzelfde bedrag. Die regelmaat heeft men niet gewild. Men wilde bij het oude blijven. Dat is door de verwerping der Vloot wet gelukt. Maar nu moet men langzamerhand niet de zaken gaan omkeeren en grieven gaan uiten tegen hetgeen men .zelf heeft ge- wenscht. En dan bovendien nog cijferfouten be gaan, o.a. door geen rekening te houden met de bijdrage van Indië voor den aan bouw van het nu voorgestelde. Want die bijdrage blijft wél, al missen we de 31/2 millioen voor de pensioenen." Allerlei. De leden van de Eerste Kamer zijn in openbare vergadering bijeen geroepen te gen Dinsdag 19 dezer, des avonds te 8V2 uur. Tweede Kamer. Ongeveer 21/2 uur heeft mr Troelstra gesproken, maar de inhoud van deze rede was omgekeerd evenredig aan haar lengte. Ook gisteren besteedde hij bijna een uur om nog eens minister Colijn persoonlijk aan te vallen. Of de rooden ook op de zen bewindsman verbeten zijn! Gisteren kreeg minister Colijn vooral de schuld van de bezuiniging op onderwijs, welke, gelijk bekend, de sympathie der socialis ten niet heeft, die alweer bezig zijn een stad- en landgeschrei te organiseeren in den geest van het anti-vlootwet-kabaai. Van de verschillende voorgestelde maat regelen verwacht de roode leider dan ook wel heel wat verknoeiingvan ons onderwijs maar weinig resultaten voor de bezuiniging. Hij diende dan ook een motie in, dat geen uitvoering zal worden gQgeven aan hel aangekondigde program van bezuiniging op het Lager 'Onderwijs, alvorens door een te benoemen Btaats- commissie is nagegaan, welke bezuinigin gen mogelijk cn gewenscht zijn op den grondslag der pacificatie en zonder aan randing van de kwaliteit van het onder wijs. Aan het slot van zijn rede hield dhr. Troelstra een beschouwing over den al- gemeenen toestand, dien hij nogal hoop vol inzag. Hoe is 't mogelijk! Eén ding vergat de .roode leider hij al zijn critiek: zelt een ander plan van bezuiniging te geven. Schreeuwen kunnen dat soort lie den meesterlijk, maar zelf een plan geven, daar passen ze voor. Het plan-Wibaut werd wel met. een enkel woord genoemd, maar Troelstra erkende zelf, dat het nog wat vaag was. De rede van den C.-H. heer Lovink was niet bepaald enthousiast tegenover minister Colijn. Hij vond de plannen van den. Minister vaag, noemde de belasting- projecten een „donkere bladzijde" daarin, achtte de actueele bezuiniging te gering en te slap aangepakt en vreesde dat het ongunstige in den toestand der financiën nog niet voldoende wordt ingezien. Er moest ook meer ernst worden gemaakt met het inkrimpen van den Staatsdienst. Een technische herziening van het tarief zou instemming kunnen vinden bij hem en zijn politieke vrienden (de christelijk- historischen) maar op hun steun voor overgang naar protectie zou de Minister niet kunnen rekenen. Men ziet hieruit weer, hoe moeilijk vooral in dezen tijd liet regeeren is. Doét de regeering wat, dan regent het hatelijk heden en verdachtmakingen van den kant der rooden en belanghebbenden. Een groot deel van ons volk blijkt voor be zuiniging nog niet rijp te zijn. En van andere zijde weet men het óók beter en beschuldigt den minister niet genoeg gedaan te hebben. De heer van Gijn (V.-B.) was niet on vriendelijk in zijn speech tegenover den minister, maar hij achtte toch de Memo rie van Antwoord te slap. Ook deze spre- ker vond (wat een contrast met de rede van Troelstra) dat de minister in deze financieele omstandigheden niet al te kieskeurig in zijn maatregelen moest zijn en niet te veel naar het volmaakte streven. Het tijdelijk staken der storting in het Invaliditeitsfonds achtte deze spreker „ca mouflage"; dat geld bleef men toch schul dig aan de Rijksverzekeringsbank. Met 's ministers belastingplannen stemde de heer Van Gijn in. Ook hij was van meening dat men, om kapitaalvorming te bevorde ren, het noodige moest halen uit verterings belastingen E11 wat het tarief betrof, had hij geen vrees. Tot slot een puntige, goed gedocumen teerde speech van den heer Schouten (A.R.) Critiek, zoo begon hij, is in verschillende opzichten vrij gemakkelijk. Bezuiniging eischt Hu eenmaal maatregelen, die in normale omstandigheden ook hier geen geestdrift wekken zouden. Men zegt, dat er van de plannen der re geering weinig is overgebleven. Men wenscht sterke mannen, maar daartegen over veroordeelt men hen, wanneer zij tot overleg bereid zijn. Men spreekt ook van onbesuisd, ruw optreden, omdat men in twee jaren de begrooting wil sluitend ma ken. Hoe moet het nu? Dhr Schouten nam daarna de andere opgeworpen plannetjes oinder liet mes. Zelfs den heer Dresselhuijs spaarde hij niet; W:at diens gedachten aangaat omtrent in perking van staatstaak en uitbreiding van het particulier initiatief ware het ge- wenscht geweest, indien deze zijn gedaoh- j den daaromtrent eens meer had uitgewerkt Wélke sommen zijn te besparen door het doen doorwerken van die gedachte inden 3 staatsdienst? Overigens heeft de Vrijheids- I bond meermalen hoogere uitgaven ge- j wenscht dan de regeering (spr. denkt aan het debat over de onderwijzerssalarissen j en de opheffing der rechtbanken te Zie- rikzee en Heerenveen). Dhr. Schouten kwam thans tot het plan van S. Di. A. P. en N. V. V., het z.g. plan-Wibaut: lot- onverwijlde bezui niging van tientallen milliaenen op le- gor en vloot; 2o. opheffen van de ver- j snippering van uitgaven bij het onder- wijs; 3a. vereenvoudiging van den dienst 1 der departementen. Laat dit bij elkaar 60 millioen opleveren. Maar die bezuiniging wordt slechts toegestaan mits wordt medegewerkt aan een democratisch her vormingsplan" met 11 punten, waar van sommige groote uitgaven medebren gen. Neem aan dat dit ook 60 millioen kost, dan is daarmede de bezuiniging geneutraliseerd en wordt het tekort niet weggenomen. Een fraaie methode! Dhr. Schouten concludeerde dan ook, dat het regeeringsplan het meest positief is van al wat we tot heden gezien en gehoord hebben aan bezuinigingsideetjes. De diefstallen in Z.-Vlaan- deren. Gisteren heeft het parket van Antwerpen zich naar Clinge begeven om aan de grens met het parket van Mid delburg te Antwerpen in verband met de te St. Jansteen gepleegde diefstallen aangehouden personen te confronteeren met die, welke voor dezelfde feiten in Zeeland werden gearresteerd Bij Kon. besluit is aan mr. P. Die- leman, lid van Ged. Staten van Zeeland en advocaat te Middelburg, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie tot wegneming van on juistheden en aanvulling van leemten in de Nederlandsche Burgerlijke Wetgeving, zulks onder dankbetuiging voor do als zoodanig bewezen diensten. Het van het 14e Reg. Inf. te Mid delburg gelegerde gedeelte van de na- jaarsploeg 1923 komt van 27 Maart tot 9 April a.s. te Bergep. op Zoom in gar nizoen, tot het houden van oefeningen in grooler verband, in vereeniging met het 3e Reg. Inf. en met het aldaar ver blijf houdende detachement van het 14e Reg. Int. Met ingang van 1 Maart a.s. zijn verplaatst de kommiezen A. J. H. Peze van Ellewoutsdijk naar Prinoenhage, en A. van de Wege van Nieuw Namen naar Ellewoutsdijk. Vermist. Sedert Woensdag 30 Januari wordt vermist de 20-jarige A. M. v. M. Zij is op dien dag met den trein van pl. m. 2 uur uit Tiel vertrok ken met bestemming naar haar ouders te Vlissingen en sindsdien spoorloos ver dwenen. Ze was gekleed in grijs-bruin geruite mantel, grijs vilten hoedje, grijze japon met pompadour afgezet, zwarte kousen en lakschoentjes en had als ba gage een rieten reismandje, een carton- nen doos, waarop in drukletter stond Niemeyers tabak. Dengenen, die inlich tingen kunnen verschaffen wordt ver zocht daarvan bericht te zenden aan de ouders, Clijvérstraat 39 le Vlissingen. Vlissingen. Het raadslid, de heer P. C. Laernaes, heeft tot B. en W. de vraag gericht of het hun bekend is of uit de memorie van antwoord inzake de wa- terstaatsbegrooting, waarin gesproken wordt over den voorbereidingsarbeid dei- werken voor de haven verbetering te Vlis singen moet worden afgeleid, dat de kosten van de schadevergoeding der op!- stallen van de Maatschappij Zeeland, be groot op f 275.000, voor rekening der ge meente zullen kamen. De afd. van den Alg. Ned Chr. Amb tenaarsband herdacht gisleren op eenigs- zins feestelijke wijze haar 4 jarig be staan. De voorzitter, de heer P. Sinke, opende de vergadering met gebed en spra;ki een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat hoewel de afdeeling hier ter stede een harden strijd hoeft te voeren, zij toch steeds in 'heteekenis toeneemt. Met de bede, dat God de afd. bij den voortduur moge zegenen, eindigde hjij zijn pakkend openingswoord. De secretaris, de heer W. do Kam, leverde een uitvoerig jaarverslag. Hij gaf een overzicht van den arbeid, welke door de afd. was verricht en. wees er in dit verband op, dat de afdeeling inderdaad levensvatbaarheid heeft, indien maar alle Christelijke ambtenaren hun plicht ver staan door zich te organiseeren en zich te voegen bij de gelederen van den hónd. Spr .moest helaas constateeren. dat nog vele ambtenaren van overigens Christe lijke levens- en wereldbeschouwing van verre blijven staan en zich organiseeren in organisaties, waarin zij krachtens hun beginsel niet thuis behaoren. Elk Chris ten heeft de taak zich Christelijk te or ganiseeren. Gok de afgevaardigde van Middelburg voerde nog het woord. Twee personen gaven zich als lid der afdee ling op. Kapelte. Men deelt ons mede dat ook te Kapelle getracht zal warden een be waarschool te krijgen. Door het bestuur van het Nutsdepartement is met belang hebbende ouders hiertoe een vergadering belegd. De voorz. van het Dep. zette het doel uiteen. Spr. wees op het nood zakelijke hiervan vooral nu met de nieuwe wet. Beslaten werd om een lijst te daen circuleeren om de kinderen die hiervoor in aanmerking komen daarop in te schrij!ven. De leeftijd werd gesteld van 4 tot en met 6 jaar. Getracht zal warden een Nutsbewaarschool op te richten. Mocht het echter niet mogelijk blijken, zo» Zal toch aangevangen worden om de kinderen, die met I Mei naar school moesten, deze met 1 Mei naar de bewaarschool te zenden. Daartoe zal een leegstaand schoollokaal aangevraagd worden aan het gemeentebestuur. Kloetlnge. In de slecht bezochte ver gadering van de afdeeling van „Volks weerbaarheid" bleek uit het jaarverslag van den secretaris, dat de vereeniging thans 21 vrouwelijke en 103 mannelijke leden telt en dat, waar de gymnastiek- vereeniging .„S.S.S.", een onderafdeeling van V.W. B.H'. vroeger altijd subsidie noo- dig had, deze seen steun meer noodig heeit, daar die vereeniging er tiuantiëel goed voorstaat. De rekening over 1923 sluit in ontvangsten met f 72.52 en in uitgaven met f 35.88, zoodat een batig saldo van f36.64 rest. De aftredende bestuursleden C. Blomaard, Job Sinke, M. Kole en L. J. Dekker worden herkozen. 's-Gravenpolder. Woensdagavond verga derde de kolenvereeniging „De Kolen mijn". Aanwezig 25 van de 260 leden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er dit jaar in verschillende soorten brandstof is aangekocht gezamenlijk 6677 H.L., waarvoor in 't geheel is ontvan gen met inbegrip van de verkochte re serve kolen f 17440,19 en uitgegeven met inbegrip dor schuldaflossing f 16648,75, zoodat liet boekjaar een saldo aanwijst groot f 791,44. Het aftredende lid dhr. Zuidweg werd met groote meerderheid herkozen. Kruiningen. Dinsdagavond vergaderde de vereen, tot aankoolp> van steenkolen en aanverwante artikelen „Uit Voorzorg" alhier, onder voorzitterschap van dhr S. A. de Visser. Uit het verslag van den secr.-piennin.gm. dhr G. Duindam, bleek dat de omzet in 1923 van verschillende brandstoffen bedroeg 408i/2 ton; dat het ledental bij het einde van 't boekjaar was 195. Gedurende het afgeloopen jaar had den 11 leden om verschillende redenen bedankt, daartegenover waren 5 nieuwe leden toegetreden. De rekening van den penningmeester bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 12991.48, met een winstcijfer van f 130.19. De periodiek aftr bestuurs leden dhrn S. A. de Visser, A Kale Jz. en C. Wiandergem werden met groote meerderheid herkazen, terwijl in de vaca ture Stofregen werd gekozen dhr v. As. Wolfaartsdijk. Aan den oproep van den Ned. Chr. Landarb. Bond om ter openb. vergadering te koimen, was door een kleine honderdtal gehoor gegeven. De lei ding van deze vergadering was in han den van den lieer Pannekoek. hoofdbe stuurder van den Bond. Deze opent met gebed, en geeft daarna het woord aan den heerRunia, eveneens lid van het hoofdbestuur. Als wij, zegt spreker, de vraag aan de Zeeuwsche landarbeiders voorleggen: „Waarom vereenigen?" dan kunnen we daarop antwoorden„Ziet naar de ontwikkeling van het landbouw bedrijf in Zeeland". Door met vereende krachten den strijd aan te binden, heb ben uw vaders de landouwen ontwoekerd aan de zee. Als enkeling vermochten ze daartegen niets. Zoo staat het thans met de arbeiders eveneens. Het maat schappelijk gebeuren gaat niet ongestoord aan ons voorbij. Het is alles voor ons van groote heteekenis. Maar als enkeling missen we de kracht om aan dat maat schappelijk gebeuren richting en wending te geven. Dat is voor zeer vele jaren door eenvoudige landarbeiders doorvoeld. Maar ze verstonden niet de opgedane ervaring dat noch plaatselijk noch pro vinciaal verband voldoende was. Va.n de Diodlard tot 'de Schelde werd toen de leuze. En aanvankelijk is dat gelukt. Overal heeft onze hond zijn afdeelingen. Verder schetste spr. tot welken rijken zegen deze centrale organisatie had ge leid, en nog verder leiden kan. Maar de Zeeuwsche arbeiders moeten verstaan dat de degelijkheid en deugdelijkheid die- heel hun leven siert, ook tot uiting 'komen motet in den organisatievorm. Met 50 cent per jaar kamt men niet waar men Wezen wil. Maar het gebrachte offer is goed besteed. Men heeft waar voor zijn geld. Hierna werden enkele vragen ge steld. Eindelijk kon men overgaan tot het inschrijven van leden. Hiervoor gaven zich 26 mannen ap. De bedoeling is, -over ongeveer 14 da gen weer te vergaderen. Als voorloopig bestuur werd gekozen: M. Bliek, P. Leijs, en D. Boone. Verwacht mag worden, dat het geplante stekje in groei zal toenemen. Ds Mantz sloot met dankgebed. De con tributie zal 20 cent per week bedragen. Dinsdagavond gaf de gymnastiek vereniging U.DI. een uitvoering in de groote zaal van Tavenu, onder leiding van dhr. v d. Kuil. De verschillende gymnastieknummers werden alle flink uit gevoerd. Vooral de damesafdeeling liet zien, dat zij flink geoefend had. De hee- ren lieten ons aan hoog rek en brug soms sterke staaltjes vau hun behendig heid zien.. Tot slot werden een paar goed geslaagde groepen vertoond met bengaalsc'h vuur. Met genoegen 'kunnen leden en directeur van U.D I. terug zien op deze goedgeslaagde uitvoering. Ellewoutsdijk. In de Maandag gehou den buitengewone algemeene vergadering van ingelanden van het Waterschap Elle woutsdijk, werd besloten tot uitvoering van de dobr het bestuur voorgestelde werken tot uitbreiding van eenige oever- werken bij Everinge, waarvan de kosten waren geraamd op f 14.179,261/2- Deze kosten kunnen gedekt worden uit de vrij- gebleven gelden der leening 1923, aan gevuld met een gedeelte der onvoorziene uitgaven. Deze laatste mededeeling van het bestuur werd door ingelanden met genoegen vernomen, omdat de beperkte geldmiddelen tegen zoo'n extra uitgaaf in den regel niet bestand zijn en een extra aanslag van dijkgeschot voor het loopende dienstjaar, door de uitvoering dier wer ken nu niet noodig bleek. De begrooting onderging, door toevoeging van verschil lende posten, een noodige wijziging. Aan den heer B. Burger, in zijn wensch ge steund door den heer Gele, werd door het bestuur, met instemming der verga dering, toezegging gedaan, dat in een volgende vergadering een voorstel zal worden gedaan tot aanslag in het dijk geschot van de vroonen en vrijlanden, j hetgeen alleszins billijk geacht wordt, toch financieel weinig voordeel voor het Wa terschap zal opleveren, daar het getal hectaren van deze gronden slechts 20 bedraagt. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om een stuk waterleiding, loopende aan den binnenberm van een zeedijk, te verleggen, nu er eenige ver zakking van dien dijk viel te bespeuren. In de a.s. Mei-vergadering zal deze .aan gelegenheid nader onder de oogen gezien worden. (G. Crt.) Wemeldinge. Gisternamiddag bemerkte de kapitein van de vrachtboot „Willem Teil" onder de lossing, dat zijn schip water maakte. Dadelijk werd het instroo- raende water door pompers uitgepompt en werd een noodreparatie aangebracht. Kortgene. Gisterenavond hield de werk- liedenvereen. „Onderlinge Hulp" alhier haar algemeene jaarvergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er was ontvangen f 1556.17 en uit gegeven f920.49, zoodat er een goed slot was van f 635.58, zoodat het een gunstig jaar geweest is, daar er maar 29 zieken zijn geweest van de 145 leden, welke aan ziekengeld ontvangen hebben f781. De af tredende bestuursleden werden allen met overgroot© meerderheid herkozen. De con tributie Werd met 5 cent pier week ver laagd en de uitkeering bleef dezelfde. Tot bode werd benoemd G. Bouwen se. Oostkapelle. Dinsdagavond kwamen de leden en begunstigers van den Chr. Nat. Werkmansbond in feestelijke jaarverga dering bijeen. De voorz., dhr. I. Breel, sprak een hartelijk welkomstwoord, waar na ds Gijsman voorging in gebed. De secretaris gaf verslag; de vereeniging telt 14 leden. Hiervan zijn er 7 in het er aan verbonden Ziekenfonds. De inkomsten van het Ziekenfonds waren f 28,60, de uit gaven f 60,40. Verder is de avond gezel lig doorgebracht met muziek en zang, voordrachten, enz. Ds Gijsman sprak een opwekkend slotwoord. Vrouwepolder. Dinsdag hield de Bur gerwacht haar jaarvergadering. De secre taris meldde, dat de oefeningen heel goed werden bezocht. In de maand Sept. werd een scliietoefeningsproef afgenomen door den Weled. Gestr. heer kapitein Dliont uil Ginneken, waarbij slaagden in klasse A de heeren St. de Roo, L. Schoe, P. Schoe en Jac. Duvekot; in klasse B: T. Kerkhove en C. Vermeulen; in klasse C: K. Osté, M. Louwerse en G. Vlieger. Voor koningsschuttel' 2de klas: H. Pol derman, St. de Roo en L. Schoe. Tot schuttel-koning der vereeniging Vrouwe polder dhr. L. Schoe. De kas heeft een batig saldo van f8,92. Door vrijwillige bijdragen en door de subsidie van het gemeentebestuur is de financieele toe stand der vereeniging goed. Zierikzée. Maandagmorgen ontdekte men bij den aanvang der werkzaamheden op de Vruchtenwijn- en Consérvenfalnïek aan de Kadeweg alhier, dat ongenood© gasten een bezoek aan de fabriek hadden gebracht. Door inklimming n.l door een raampje der W. C., is men in de fabriek gekomen, waar men overal naar 'tsehïj'nt eens gekeken heeft, want alle deuren standen wijd open. Eindelijk is men op 't kantoor gekomen na de deur, die daar toe toegang gaf, te hebben geforceerd. In een laadje van ©en daar staande bu reau heeft men den sleutel der brandkast gevonden en deze laatste opengemaakt, doch vreemd genoeg het daarin aanwezige geld, pl.m. f 160, niet mede genomen. Verschillende dingen zijn nage snuffeld, maar niets wordt vermist. De po litie doet ijlverig nasporingen. (Z. Nsb.) Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Utrecht dr F. W. A. Korff te Heemstede en dr S. F. II. J. Berkel- bach van der Sprenkel te Haarlem. Beroepen te Sint Annaland E. Schim mel te Jaarsveld. Bedankt voor Garijp door A. C. H. Vol- lenweider te Cubaard. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Edam door O D. Blocker te Wildervank. - Ds Laman, Geref. predikant te As sen, neemt zijn catechisaties weer waar; ds v. d. Kamp, Geref. predikant te Ba- rendrecht, hoopt weldra zijn ambtswerk weer op te vatten; ds v. d. Kooi, Geref. predikant, hoopt 30 Maart afscheid te nemen van zijn gemeente te Bergen op Zoom. 1 f Toelating op 7-jarigen leef tijd. De heer J. Korver, oud schoolopzie ner te Helder schrijft ons, dat de moei lijkheden, die zich kunnen voordoen, door dat de toelatingsleeftijd tot de lagere school verhoogd is, opgelost worden door het volgende: laat het eerste leerjaar lagere school beschouwd worden als voor bereidend onderwijs, zooals dat tot nu toe op de fröbelschool wordt gegeven. De 'leerkrachten daarvoor hebben dezelf de bevoegdheid als de fröbelonderwij zeressen. De zes leerjaren 713 jaar zullen dan voldoende blijken, om het leerplan af te werken en de kinderen blijven 7 jaren op- de school. In beginsel lijkt dit denkbeeld wel aan nemelijk, mits er de hand aan worde gehouden, dat in dat eerste leerjaar, dat niet onder de leerplichtwet kan vallen, geen lager onderwijs wordt gegeven, en er dus geen clandestien 7e leerjaar komt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2