No 114 Woensdag IS Februari 1924 88e Jaargang ^uneulaïfi LEVENSLEED. Buitenland. FEUILLETON. A A r Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIjj L. Burg. Tel. no. 259 Wees toch gewaarschuwd! Wij hebben in ons nommer van giste ren reeds toegegeven dat de verhooging van uen toelatingsleeftijd op de lagere scholen onze huismoeders ten platte- lande érnstig dupeert. Wij zijn echter gedwongen om aan dezen ingrijpenden regeeringsmaatrcgel, ook in dezen vorm, onze critiek te moe ten qnthouden. Wij leven nu eenmaal in een tijd die anders is dan een gewone. Er m o e t bezuinigd worden, ook op het Onderwijs. Vandaar deze abnormale maatregel. Er zit dan ook niets anders op, dan hierin te berusten. Doch bereids vatte men de koe bij de horens en éture aan op de stichting van een "bewaarschool. In ieder geval, men late zich nu eens niet vangen in dg fuik door roode dames en heeren straks op te zetten om u te doen teekenen op de lijst om bij de re geering te protesteeren tegen wat zij ge lieven te noemen: de verslechtering van het onderwijs. Want met.die verslechtering bedoelen zij dan niet alleen dat uw kind een jaar langer moet loopeii eer het naar de school kan, maar zij bedoelen er ook mee dat uw kind een jaar vroeger van de school moet ook. Dat zijn. twee dingen: het eene is dat uw kind 61/2 of bij de 7 moet wezen bij toelating, en het andere dat uw kind als „het» I2V2 of 13 is, van de school af .moet. De regeeringsmaatrcgel (het koninklijk besluit) bezorgt u derhalve een meeval ler en een tegenvaller. De mee vat Ier: dat uw kind een jaar vroeger van school kan; en de tegenvaller dat uw -kind een jaar later naar school kan. Steunt ge nu 't. adres door er je naam op te zetten, en de regeering voldoet er aan, of de Earner, door de roode agi tatie begeesterd, gelijk bij de Vlootwet, zendt de regeering naar huis, dan is de tegenvaller voor u van de baan, maar ben 11 ook de meevaller kwijt. En ten slotte bezuinigd moet er toch worden wat is dan beter: dat uw kind eerst op zijn zevende naar school gaat en gij 't op zijn dertiende reeds voor goed thuis krijgt; of dat het op zijn zesde naar school gaat, en de mogelijkheid blijft bestaan dat het niet voor zijn veertiende van de school af kan: met nog verplicht herhalingsonder* wijs tot zijn zestiende jaar toe. Men zij derhalve gewaarschuwd; en wij herhalen onze waarschuwing tot de leiders op de dorpen om de oogen flink open te houden; want de sluiperijtjes zullen, wel haast beginnen, indien zij al nipt hesonnen zijn. r* Sober of pover? Afgevaardigde Braat, die de laatste ja ren onze Staten-Generaal placht te ont halen op een wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd, bleef ook ditmaal zijn gewoonte getrouw. Wijkt het initiatiefvoorstel niet in hoofd zaak van 's 'heeren Braats vorige proeven van wetgeving af, de bijgevoegde memorie van toelichtingtoont, vergeleken bij haar voorgangsters, een merkwaardig onder scheid. Zij wordt namelijk kort en bondig samengevat in deze simpele woorden: «Dit wetsontwerp achten de onderge- iBekenden voldoende gemotiveerd door er op te wijzen, dat de zomertijd voor groote bevolkingsgroepen te veel schade en on- .4 fa. Het onderstaande, door ons genummerd 44a, moet gelezen worden vóór nr. 45, dat giste re* geplaatst is. Het letterkundig plan, dat zij gemaakt aad, was werkelijk eerzuchtig voor een rr"rv^e Van nauwelijks achttien jaar! Op een morgen in Maart, toen Edna de ontbijtkamer binnenkwam, zag zij dat me vrouw Murray buitengewoon ernstig keek. Zij zag een open brief op tafel liggen en raadde daardoor de oorzaak van de ver anderde uitdrukking op haar gezicht. Een oogenblik na hét binnentreden van me neer Murray zei zijn moeder: „Norman, de brief van je nicht E stelle brengt slecht nieuws. Haar vader is dood; de nalatenschap is heel gering; en zij komt hij ons wonen." .„Dan zal 't niet lang duren of ik zit in Hammerfest bij de middernachtzon 1 Ik zou wel eens willen weten wie hahr uit- aoodigde?" „Denk er aan, dat zij de dochter is aangenaamheden veroorzaakt en voor bijna nipmand in den lande penig nut of voordeel afwerpt en. voor hen, die 's mor gens vroeg op hun arbeidsplaats moeten zijn, een soort lijfstraf beteekent." Nietwaar, in de beperking toont- zich de meester! Wc verstaan het dat de heer Braat, in zijn landelijken eenvoud wars van alle overdaad, zijn wetgevend talent weet in te toornen. We verstaan het dat de heer Braat, fel gekant als hij steeds was tegen alle bureaucratie en ambtenarij, het navolgens waardig voorbeeld geeft in administratieve zelfbeperking. Daar is immers een gepaste sober heid! Gewis en zeker! Doch cleze soberheid is wel te onder scheiden. van die andere, welke menigeen betracht wanneer hij belangrijke onder werpen aansnijdt zonder de zaken mees ter te zijn. Dat is soberheid uit nood! Een soberheid, die juister wordt ge karakteriseerd door het woord „po ver- li e i d". Een blijvend gevaar. Van het begin af is het optreden van den heer Braat in de Tweede Kamer (min gelukkig geweest. Braat toch was de man, die zich aan diende als de kampioen voor de belangen van het platteland. Braat was de eminente leider van „den Plattelandersbond, die orde zou scheppen in den chaos van regeeringsmaatregelen. Braat was de regent bij uitnemendheid, die den heeren in den Haag wel eens zou duidelijk maken hoe men een land be stuurt. En welke van al deze hoopvolle ver wachtingen werd nu werkelijkheid? De jaren die voorbij gingen wezen wel uit, hoe aan dez-e al te stoute verwachtin gen de bodem werd ingeslagen. Waarheid is, dat van de herscheppende kracht, van den beteekenenden invloed, dien de Plattelander in ons parlement zou uitoefenen, tot heden niets bleek. Waarheid is dat, wanneer de heer Braat een zaak in het centrum zijner belang stelling trekt -en in de Kamer als verdedi ger optreedt, het belang der kwestie eer geschaad dan bevorderd wordt. Waarheid is, dat niemand meer er toe heeft bijgedragen om het platteland in dis- crediet té brengen en zijn bewoners 'be lachelijk te maken dan juist dezelfde heer Braat. Ook nu weer door zijn schier kinderlijke obstructie bij, de behandeling der Indi sche begrooting, teekende hij feitelijk reeds het doodvonnis voor zijn ontwerp tot afschaffing van den zomertijd. Zoo is de heer Braat voor de belangen van het platteland oen b 1 ij v e n d g" e- vaar. Duitschland's betalingscapaciteit. Volgena- bericht uit Brussel heeft Jas- par, in den Belgischen ministerraad, spre kend over de commissie van experten, verklaard, dat uit de werkzaamheden dier commissie gebleken is, dat Duitschland ieder jaar een voor de schadevergoeding toereikende som zal kunnen betalen. De deskundige comité's zijn thans zoo van mijn zuster; zij heeft geen ander tehuis en het is heel natuurlijk, dat ze bij mij komt, haar naaste familie, om lief de en bescherming." „Schrijf haar per keerende post, dat u haar graag ieder jaar drie duizend gulden wilt geven, onder voorwaarde, dat ze er gens anders gaat wonen." „Onmogelijk! Ik kan haar niet zoo diep beleedigen." „U denkt zeker, dat ze veel van ons beiden houdt?" „Zeker, Norman. We hebben alle re den dat te gelooven." Norman leunde achterover in zijn stoel en lachte spottend. „Ik zou het heusch wel eens leuk vinden te stuiten op iets, dat uw won derbaarlijke en oneindige goedgeloovigheid overtrof! Als E stelle Harding een lid van ons gezin wordt, pak ik mijn koffer en ga naar Tromsö! Zij komt hier (ongevraagd en zij zal spoedig blijken een voortdurende twistappel te zijn. Ik wil graag mijn for tuin met haar deelen, maar ik zou nog liever pen maand lang door het ramp zalige district van Konstantinopel zwer ven, dan haar hier te zien, afhankelijk van ons! U probeerde het, toen ze nog' een kind was en we vochten en kibbel den onophoudelijk. We beginnen natuur goed als gereed .met hun onderzoek in Duitschland. •Gisteravond was men in welingelichte kringen te Berlijn van meening, dat de nieuwe op te richten goud-bank niet in Nederland doch in Zwitserland zal worden gevestigd. Men verwacht, dat de nieuwe goudmark in waarde gelijk zal worden gesteld aan de tegenwoordige rentemark, zoodat ook deze voor 1 billioen papier- mark inwisselbaar zal zjjn. Het échec der separatisten. Nadat de regeeringsgebouwen te Mainz en Bingen door de separatisten waren ontruimd, is thans geheel Rijn-Hessen van separatisten gezuiverd. Het staatskurhaus te Bad Ems, dat se dert begin November 1923 de zetel der regeering van Dorten was, is door de separatisten ontruimd en do vlaggen zijn verwijderd. Dorten zelf was reeds eenigen tijd verdwenen. Het vermogen van Rockefeller. Thans is bekend geworden, hoe groot het fortuin is, nagelaten door William Rockefeller, den broer van John D. Sr. Het valt niet mee, ten minste indien men. zich herinnert, dat William Rockefeller altijd beschouwd werd als een der ver- rnogendste mannen van de wereld. De nalatenschap bedraagt namelijk bruto 10.000.000 dollar, doch na voldoening' van alle vorderingen slechts 4.000.000 dollar. Dit gieheele bedrag komt aan fa milieleden, waarvan 500.000 dollar aan aandcelen in de Standard Oil Cy. Hel, blijkt, dat er in de duizende aandeelen waren van de in den loop van den tijd waardeloos geworden maatschappijen, vooral zilver-mijnbouw in Zuid-Amerika.' Korte berichten. De staking der metaalbewerkers m het Rijnsch Westfaalsche nijverheids- gebied is nu volkomen geëindigd en wel met een nederlaag van de arbeiders over de geheele linie. De achtuursche werkdag is voorloopig begraven. In een huis in aanbouw bij Rem- sclieid is eau wapendepot ontdekt, 't welk liandigranalen, dynamietpatronen en an dere ontplofbare stoffen bevatte. In 1923 hebben in Duitschland 2513 couranten en tijdschriften opgehouden te bestaan, en zijn 913 nieuwe couranten en tijdschriften verschenen. Thans verschij nen in het geheel 8641 couranten en tijdschriften. In de fabriek van de Steenolie maatschappij te Boedapest is een onder - grondsch oliereservoir ontploft, waardoor de geheele fabriek in de lucht vloog. Een régen van steenen bracht groote schade toe aan de omgeving; het aantal slachtoffers is nog onbekend. Er moes ten .soldaten worden ontboden om de orde te handhaven. Volgens mededeelingen in de Pool- sche pers heeft bijna een derde der glas fabrieken en 40 pet. der metaalfabrieken het bedrijf stilgelegd. Ook van de che mische fabrieken werkt slechts 60 pet. Ook uit de steenkoolindustrie, waar ten hoogste 4 uur per dag wordt gewerkt en uit de textielnijverheid komen zeer ongunstige berichten. De crisis blijkt zich voortdurend verder uit te breiden. - Gisteren heeft het te New-York zoo heftig gesneeuwd, dat voor dezen win ter tot nu toe een record is gevestigd- De sneeuw ligt twee voet hoog in de straten. Met ingang van 1 April wordt het 'lijk den strijd direct weer!"' „Maar mijn lieve jongen, er zijn rechten, die voortspruiten uit natuurlijke banden en die men niet kan miskennen. Die arme Estelle is wanhopig en heeft recht op onze genegenheid en liefde." „Arme Estelle! Ze is niet half zoo be klagenswaardig als wij, die haar gezel schap te genieten krijgen." Meneer Murray lachte weer, sloeg een taptoe met zijn vork op den rand van zijn bord, stond op en ging weg. Me vrouw Murray zuchtte zwaar en Edna vroeg „Wanneer verwacht u uw nffcht?" „Overmorgen. Ik heb haar in geen jaren gezien, maar men zegt, dat ze heel bekoorlijk is en zelfs Norman, die haar in Europa ontmoette, zegt, dat zij er goed uitziet. Zooals je al hoorde, vroeger kib belden ze verwoed en hij kreeg een on- redelijken afkeer van haar. Maar ik hoop, dat alle jeugdherinneringen verdwijnen zullen, als ze elkaar beter leeren kennen. Lieve kind, ik heb verschillende bezig heden vandaag en moet op jou rekenen, om het in orde brengen van E stelle's kamer te regelen. Zij krijgt de kamer naast de jouwe. Zorg, dat alles in orde is. Je weet dat Hagar ziek is en de andere meiden zijn zorgeloos." vliegveld te Evere-Haren bij Brussel weer voor het verkeer opengesteld. Van de nieuwe .luchtvaartverbinding Rotterdam- Bazel met landingen te Antwerpen, Brus sel, Luxemburg en Straatsburg wordt veel verwacht. In de Sallrainer Alpen is .een gezel schap van 5 personen, die een ski-tocht maakten, door een lawine bedolven. Tot dusver is nog slechts van één dame hel lijk gevonden. Onbekende inbrekers hebben 13 schil derijen, die zij op deskundige wijze had den uitgezocht, gestolen uit het kasteel van den prins van Scliaumburg-Lippe. De Fransclie regeering spreekt of ficieel de- bewering van zekere bladen tegen, dat zij ooit van plan zou zijn ge weest, eenige van haar koloniën, 0. a. de Antillen, aan de Ver. Staten te verkoo- pen. De Amerikaansche regeering zeil heeft trouwens dit gerucht bespottelijk genoemd. De Duitsche communisten zouden voor heden betoogingen en onlusten voorbereiden. De regeering treft tegen maatregelen. De Zwilsersche regeering heeft aart de Fransche definitief geantwoord, dal zij in zake het zone-geschil beslist wei gert nieuwe diplomatieke onderhandelin gen aan te knoopen. De Fransche arbi- tragevoorstellen worden onaannemelijk verklaard. De Belgische ministers zijn, op aan' dringen ,van Theu'nis, -elk in hun begroo ting zoodanig aan het inkrimpen gegaan, dat zij al vast, op papier, een totale ver mindering van 800 millioen francs hebben verwezenlijkt. Zijn-Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In doo- zen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, eertijds met zooveel be langstelling tegemoet gezien, werden gis teren geopend met een redevoering van Braat. Typisch verschijnsel! We zullen aan het gepraat vain dezen man niet te veel eer bewijzen. De Kamer kon moeilijk anders doen dan telkens vjeer deze „rede" onderbreken met lachsalvo's, voor al als hij vreemde woorden in een mal verband gebruikte en daarvan niet veel bleek te snappen. Hij maakte 0. a. een opmerking over bevoorrechting der Room- sche boeren en meende dit te moeten verklaren uit de rectificatie. (Hilariteit). Hij meende dan die mededeeling over die bevoorrechting te moeten beschou wen als „slip of the mond". (Daverend gelach.) Tegenover de bezuinigingsplannen der Regeering, van dewelke de plattelander niet veel verwacht, hief de heer Braat den kreet aan: terug naar 1914! Waarmee dan bedoeld wordt, dat op hardhandige manier dient te worden opruiming gehou den onder de ambtenaren, zonder dat de Regeering zich om het georganiseerd over leg bekommert, noch ook zich van wacht geld of pensioen iets aantrekt. Een andere bezuinigingsmogelijkheid ziet de Plattelander in het inkrimpen van Medelijden met juffrouw Har-dings ver driet deed Edna haar kamer met. nog meer zorg dan anders inrichten en het feit, dat er een onherstelbare veete bestond tus- schen de vreemdelinge en Nörman, gaf haar de hoop, dat zij een geestverwante zou vinden in de bezoekster, die verwacht werd. Op den middag van haar aankomst stond Edna voorovergebogen om iets van haar gezicht te zien en toen zij haar langen rouwsluier terugsloeg, voor de hartelijke begroeting barer tante, was Edna's eerste indruk: „Wat is zij mooi en wat ziet zij er gebiedend uit!" Maar eenige minuten later, toen mevrouw Murray haar voor stelde, en de trotsche schitterende, on rustige oogen van juffrouw Harding op Edna's gezicht neerzagen, ging Bdna on willekeurig achteruit, en huiverde, want een onbedrieglijk, instictief gevoel zeide haar, dat zij nooit vriendinnen zouden worden. Estrelle Harding was niet jong meer; de jaren hadden haar uiterlijk iets hards gegeven, en een zekere kalmte en be slistheid. Haai- gezicht was altijd vrien delijk en nooit zou men daaruit gevoelens kunnen lezen. Zij leek verrassend veel op mevrouw Murray, en toch waren de lijnen van haar VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. het aantal ministeries tot een maximunt van 7. Dhr. Wijnkoop verkocht 0. a. den vol genden onzin: Zijn idee is, om Oorlog en Marine te verminderen met f 100 mil lioen, dan is het tekort weg en Oorlog en Marine ook! Er is nog een andere weg: men kan de rente van de Staats schuld afschaffen; dat is precies 116 millioen! Een Russische methode! Volgende spreker was dhr. Dressel- huijs, de leider van den Vrijheidsbond. Deze meende, dat het Kabinet, na de jongste crisis, is verslapt. De bezuiniging heeft zich beperkt tot het niet-storten van een zeker bedrag in het Invaliditeits- fonds en men moet nu de rest halen uit belastingen, die den Roomschcn lief zijn, indirecte heffingen. Van Bezuinigings minister is de heer Colijn Belastingminis ter geworden. Nu echter de heer Colijn op Onderwijs sterk wil bezuinigen, zegt „De Bode": „Colijn moet weer weg!" Dien kreet neemt spr. echter niet over. Evenals de heer Braat had de leider van den Vrijheidsbond in verband mei de 50 millioen bezuiniging een razzia ver wacht onder het ambtenarendom, waar van er zoo al een groot aantal konden „afvloeien" als men tijdelijk een ande ren norm aan den arbeidstijd wilde stel len door b.v. een algemeen verlof uit te vaardigen voor een 53-urige werkweek. Dhr. Dresselhuijs wilde de Staatsbe moeiing beperken tot gevallen van mis stond. Voorts ware er meer aan het par ticulier initiatief over te laten en niet- rendeerende Staatsbedrijven zouden in ge mengde bedrijven kunnen' worden omge zet. In zake het veelbesproken a r t i k e 1 40 v an het Bezoldigi n g s besluit stelde mr Dresselhuijs zich op het standpunt va* ,mr Z. van den Bergh,. dat dit artikel geen wettelijke hinderpaal is om tot verlaging der salarissen te komen. Al deze redevoeringen waren niet per soonlijk tegen minister Colijn gericht. An ders was bet echter met de laatste, die van den rooden leider. Ook dhr. Troelstra sprak nl. een deel van zijn rede uit. Vandaag zal hij verder spre ken. Deze ging heftig te keer tegen, den heer Colijn. Hij betoogde ,dat de heer Colijn achter de schermen zijn eigen terugkeer schijnt te hebben bevor derd. Hij zóu wel een motie willen in dienen om uit te drukken 'dat de heer Colijn hier niet hoort. Toen dhr. Troelstra zei: „De heer Co lijn is een cijferdemagoog", antwoordde de minister droogjes: „Bedoelt u de f300 millioen van de Vlootwet?" De heer Troelstra: „Jawel meneer! De demagogische manier, waarop u het volk hebt voorgehouden, dat de Vlootwet niets zou kosten." Minister Cólijn„Dat wil zeg'genniet meer dan de vloot reeds kostte!" De heer Troelstra: „Juist, dat bedoel ik. Toen hebt u gegoocheld met cijfers!" Minister Colijn: „-De demagogie was aas den kant van de f300 millioen I" Even later weer een vinnige woorden wisseling tusschen die beiden. Dhr. Troel* stra zei: „De „Standaard" heeft zich niet ontzien de kortstondige daling van den gulden in November 1923 toe te schrij ven aan de verwerping van de Vlootwet, o,fschoon ieder wist dat dit een algemeen verschijnsel in Europa was". Minister Colijn: „Dat was .„De Stan daard", niet ik?" De heer Troelstra: „Maar de heer Co lijn is zeer-nauw verbonden aan „'De Standaard". Minister Colijn: „Ik geef u de verzeke- 'gezicht geheel anders. Zij keek Edna btijna feoud en streng aan, moer onderzoekend dan beleefd, was ze, en zei: Ik wist niet, tante Ellen, dat u logé s had". ,,Ik heb op 't oogenblik geen logé, lie veling. Edna woont hier, Herinner je je niet een van mijn brieven, waarin ik schreef over dat kind, dat hij het spoorweg ongeluk gewond was?" „Zeker. Ik verwachtte een kind te zie* en zeker geen volwassen vrouw". „Voor mij is zij slechts een kind. Maar ga mee naar je kamer.. Je zult wel ver moeid zijn van de reis". Toen zij de zitkamer verlieten, bleef Bdna in één van de .hoeken van de sofa zitten, teleurgesteld en bedroefd, - „Zij- mag mfj niet, dat is heel duidelijk. Maar ik houd evenmin van h'aar. Zij is mooi en slank, maar volstrekt harteloos". Dat was de conclusie van Edna's eerste kennismaking met Estrelle en zij- nam een boek om het kleine voorval te vergeten. Zij las tot de dames terugkwa men en biji het vuur gingen zitten. TWordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1