Predikbenrten. Snderwüs. Ëfürie»! ld Nieuws. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 et- Bij apoth. en drogisten. reeds vele jaren zittende leden, door jon gere werd aangevuld, is thans met al- gemeene stemmen in een voltallige ver gadering besloten, om het wettig toe komende predikantstractement met de periodieke verhoogingen, volgens het Re glement op de predikantstractementen, te verzekeren, door den aanslag aan den Raad van Beheer te voldoen, dit als ge volg van een door het nieuwe bestuur genomen besluit, eerst in beginsel, en au, na een gehouden bespreking met Mr Bar leis over eenige voorwaarden, defi nitief. Axel is, overeenkomstig de verstrekte gegevens, door het bestuur in de 2e klasse geplaatst en betaalt bij overeenkomst de achterstallige aanslagen over 1922 en 1923, wat door weigerachtigheid van het oude bestuur niet betaald was. Nu onze gemeente aan haar wettige verplichtingen voldaan heeft, kan er handopening verkregen worden van den Minister om een predikant te beroepen. Van al de gemeenten van den Ring Axel is er nu slechts één gemeente meer (n.l. Terneuzen) die het wettig tractement aan haar predikant weigert te betalen, door den aanslag aan den Raad van Beheer *iet te voldoen. Tevens heeft het kerkbestuur aan de predikantsweduwe een jaarlijksche toe lage toegestaan en is bij de firma Dekkef te Goes een nieuw kerkorgel besteld. In verband hiermede en ook met spoe dig slagen van den kerkeraad met den be roepen predikant den Weleerw. heer ds Ruijs van Dugteren, die de toezegging van beroep naar deze gemeente heeft aange- iiomen, heerscht er bij de leden in 't al gemeen een hoopvolle stemming voor de toekomst. Een dankbaar' woord van hulde komt toe aan ons actief kerkbestuur, dat ons gered heeft uit die ellende, waarin wij door de schuld van anderen waren ge zonken, en dat nu met een warm hart krachtig medewerkt om den bbloei onzer kerk te bevorderen. Onder talrijke blijken van belangstel ling heeft gisteren ds W. L. Weiter, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gra- venhage, en hofprediker, zijn gouden amtsjubileum gevoerd. In den loop van morgen ontving de jubilaris o. m. de ge- lukwenschen van de commissie voor de Indische kerken, die bij monde van den heer Sik een cadeau aanbood, en de pre dikanten ds van Gheel Gildemeester en ds Vermeer, die namens het ministerie van predikanten een geschenk aanboden. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana brachten den jubilaris persoonlijk een be zoek, om hem met zijn jubileum de ge- lukwenschen aan te bieden. Ds Welter is in 1849 te Petersburg, waar zijn vader Nederlandsch predikant was, geboren. Hij studeerde te Utrecht, en was achtereenvolgens predikant te Bu- nik, Dedemsvaart, Heemstede, Zwolle. Arnhem en Den Haag (sedert 12 Dec. 1894). De Koningin benoemde ds Weiter tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Deeuw. Zondag 10 Februari. Goes, vm. ds Homburg, nm. ds de Vries, ar. ds Steinz. .Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. ds Homburg. Chr. Ger. Kerk. Biezelinge, vm. en nm. ds H. Janssen, legerpredikant). (Abusievelijk stond dit onder de Geref. Gemeenten). Geslaagd te Delft voor liet exa- mein voor cïviel-ingenieur d'e heer 1. A. t. Cruyningen te Zuidzande. Ongelukken. De landbouwer v. Dijk reed Woensdag met paard en wagen, waarop een varken was geladen, door het dorp Bakel. Plotseling begon het varken te schreeuwen, waardoor het paard zoo schrok, dat het op hol sloeg. Van Dijk riel van de kar en kreeg een schedel breuk. Zander tot bewustzijn te zijn ge- kamen is de man 's avonds overleden. Te Heeze is het twee-jarig kindje ran een landbouwer in een ketel heete jandermelk gevallen en aan de gevolgen itiverleden. Te Volkel is de 51-jarige V. in een sloot geraakt en verdronken. Te Leiden zijn valsche zilverbons ran f2.50 in omloop. Ze dragen het seriemerk F. S. 973341 en in plaats Tan Rijkskantoren staat er op: rijskanto- ren. Te Haarlem werd de wagenvoerder van een eenmanswagen, toen de tram in de Jansstraat was, plotseling onwel. Hij viel achterover, en de tram reed door. De consternatie onder de passagiers Was groot. Op het Spaarne gelukte het een passagier, de tram tot stilstand te brengen. De wagenvoerder werd toen naar het St. Elisabeth Gasthuis ver voerd. Te Langeraar is gisteren de boer derij van A. Kempenaar geheel afgebrand. Ongeveer 100 stuks hoornvee en varkens die in den stal aanwezig waren, konden met moeite worden gered. De oorzaak van den brand is het vlamvatten van de zoldering, waaraan een petroleumlamp was bevestigd. Eenrare propagandist. Wa tergang, een gemeentegedeelte van Lands meer, herbergt, zc|o meldt „Het Volk", een zonderling personage. Een zekere K., schilder van beroep1, tot voor kort leider der afd. Watergang van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, is de geheele week dranken geweest, en heeft in dien tijd, behalve zijn week loon, ook zijn mooie jonge kippen, en de hokken en het karpet van den vloer in alcohol omgezet. Zijn toestand was een dier dagen van dien aard, dat de ge meentepolitie hem voor veiligheid van vrouw en kinderen, een nacht in het cachot stopte. Om erger te voorkomen, heeft de vrouw al haar meubeltjes, die ze maar even missen kon, bij buren en vrienden ondergebracht. Hij wilde, zooals hij tegen ieder, die het maar hooren wilde, vertelde, een persoonlijk voorbeeld geven van den jam mer, dien de alcohol bij den mensch te weeg brengt. Woensdagnacht is er brand uitge broken in een perceel te Beverwijk, welke brand door de politie i§ gebluscht. Als verdacht van brandstichting zijn thans aangehouden de bewoners G. en diens vrouw. De vrouw heeft reeds een vol ledige bekentenis afgelegd. De man blijft nog ontkennen. Beiden zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Blijft toch in de familie. Te Huizen nam ontslag als lid van den gemeente raad de heer Vos, de' heer Schaap ver vangt hem. Beiden zijn a.r. Inbraak. Een bejaarde dame, die met haar huishoudster te Venlo woont, heeft gisternacht bezoek gehad van een inbreker. Het heerschap heeft katm alle kamers door zocht en hier en daar wat geld weggenomen. Aan het zilverwerk schijnt hij zich niet te hebben durven wagenhet lag in de kast dooreengeworpen zonder dat er echter een stukje aan Ontbreekt. Wel scheen de dief een liefhebber van een goede sigaar, want een flinke partij werd meegenomen. Gesnapt. Ten huize van een bewoner van de Vischstraat te Helder is op vermoeden van diefstal, huiszoeking gedaan en zijn door de politie allerlei voorwerpen, als nautische instrumenten en tal van scheepsartikelen in beslag genomen. De bewoner, dio bekende, de voorwerpen van een Engelsch stoomschip ge stolen te hebben, werd in verzekerde bewa ring gesteld. Poging tot doods'lag. Te Son had de landbouwer J. R., eenig geschil over een paar gulden met den handelsreiziger J. van R. Gisterenavond begaf van R. zich naar den landbouwer om die f2 te voldoen. Daarbij ontstond een woordenwisseling en trok de landbouwer plotseling een revolver uit zijn zak en loste twee schoten op van R. Het eerste ketste en het tweede miste, doordat van R. uitweek. R. werd onmiddellijk gear resteerd, bekende, maai' wenschte de plaats niet aan te duiden, waar hij het wapen geborgen had. Hij zegde in schrik en drift gehandeld te hebben. Toen de heer B. uit Haarlem Woensdag nacht huiswaarts fietste, reed hij onder Scho ten tegen een ijzerdraad, midden over den weg gespannen. Door de vaart brak de draad. De hoer B. reed ongoveer tweehonderd meter verder, toen een tweede draad hem trof, ditmaal tegen de kin. Nu evenwel had de aanraking noodlottige gevolgen: de heer B. verloor zijn evenwicht en smakte met geweld een vijftal meters verder bezijden den weg. De draad was bevestigd aan de borden, welke de maximumsnelheid vermelden. Het lijdt geen twijfel, of hier is boosaardig opzet in het spel. Argelooze fietsers worden in dezen strik gelokt, met het kennelijk doel ze te berooven. De heer B. heeft politiegeleide verzocht en verkregen en zoo zijn tocht voortgezet. De inbraken in het Gooi. Wij meldden reeds vroeger, dat de inbrekersbende grootendeels gepakt is, die te omstreken van Hilversum onveilig maakte. Het zijn er vier. Het ging eerst niet gemakkelijk vat op tien te krijgen, doch uit verhooren van de leden van een concurreerende misdadigersbende, welke in November j.l. veroordeeld werd, kreeg de politie de noodige gegevens. Zekere B., die in de strafgevangenis te Arnhem zit opgesloten, daar liij medeplichtig is ^an een reeks inbraken, welke met de in het Gooi gepleegde misdrijven niets uitstaande hebben, is de directe oorzaak geweest van de arres tatie van het thans opgesloten viertal. Aan een zeer streng verhoor onderworpen, deed B. verschillende bekentenissen, die tot ge volg hadden dat de gebroeders Z., en de beide R.'s in arrest werden gesteld, terwijl thans tevens tot arrestatie werd overgegaan van 8- te Hilversum. Natuurlijk zal ook de tot nieuwe bekentenissen gebrachte B. zich voor de Gooische inbraken te verantwoorden krijgen. Hij wordt teruggebracht naar de ge vangenis te Arnhem. De gestolen voorwerpen zijn echter nog niet teruggevonden. Msb. In tal van kerken in liet Yonne- departement, te St. Fargeau, Sept-Fonds, St. Martin des Champs werden in den laatsten tijd op geheimzinnige wijze dief stallen gepleegd, waarbij schilderijen, hou ten beelden, ramen, voorwerpen van oude kunst verdwenen zander dat het aanvan kelijk gelukte den dader te ontdekken. Echter begon de verdenking te vallen op een jongeman, zoon van een oud-lid van den algemeenen raad van het depar tement, die zich an lik waar noemde en te St. Fargeau woonde. In November is deze jongeman, toen men meende ge noegzaam aanwijzingen tegen hem te heb ben, in hechtenis genomen. 'Zijn huishoud ster had n.l. aan den rechter van in structie te Joigny verteld, dat zijl een stccnen madonna-beeld had moeten schoonmaken, waarvan de beschrijving overeenkwam met die van het uit de kerk van St. Martin des Champs gestolen Moeder-Godsbeeld. Een tweede aanwij zing waren de vingerafdrukken, die de dief had achtergelaten bij het stelen van ramen uit het kerkje van Sept-Fands. De afdrukken, bleken geheel met die van de vingers van den verdachte avereen te kamen. Dinsdag is de jongeman tot der tien maanden gevangenis veroordeeld. Amerikaanse h! De volgende ge schiedenis speelde zich niet af in de Far West, doch in beschaafd Amerika. Een schiet partij tusschen de 56-jarige mevr. Clark, de' verslagen candidate voor het burgemeester schap van Palmetto (Lousiana) en den 50- jarigen heer Meyers, tegencandidaat, eindigde met den dood van beiden. Mevr. Clark be schuldigde Meyers haar herkiezing onmogelijk te hebben gemaakt, door het laten komen van zijn broeder uit Port Arthur (Texas). Deze eene stem beteekende de nederlaag voor mevr. Clark. Mevr. Clark en haar dochter Wilda brutaliseerden Meyers op het perron van> het station Palmetto en na een hevige woordenwisseling trok mevr. Clark een re volver uit haar kleeren en schoot op Meyers die gewond werd. Meyers pakte haar aan, trok zijn eigen revolver en schoot haar dood. De dochter nam de revolver van haar moeder en vuurde, doch Meyers, die ook schoot, was haar voor. Het meisje viel gewond neer. Een jongere zoon van mevr. Clark, die zich achter bagage verborgen had, nam daarop de revolver, schoot op Meyers en doodde hem. De toestand van de dochter is zoodanig, dat zij waarschijnlijk aan de verwondingen zal overlijden. Een smokkelaar betrapt. Op het Delftsche Poortstation heeft de Centrale Recherche den te Antwerpen wonenden Neder lander C. J. Wi., aangehouden, die twee zware koffers bij zich had, terwijl men hem van smokkelhandel verdaGht. Het bleek, dat men een goede vangst had gedaan. In de koffers bevonden zich ongeveer 40 brownings, 100 flesschen eau de cologne, 25 pakken speel kaarten en andere artikelen, alles uit België naar hier gesmokkeld. Tegen W., werd proces verbaal opgemaakt. Juweelendiefstal onder nar cose. De Berlijnsche. politie is er in ge slaagd, de hand te leggen op een bijzonder gevaarlijken inbreker, Georg Rosskopf ge- lieeten. Bij een in zijn woning géhouden huis zoeking werd, behalve de van de door hem gepleegde hoteldiefstallen afkomstige voorwer pen, ook een doos gevonden, waarin een aantal glazen buisjes met morphine zaten. Deze vondst herinnerde de politie aan een grootera juweelendiefstal, die in den nazomer van het vorig jaar veel opzien gewekt had. Toentertijd werd door een tot nu toe onbe kend persoon, die een buitenlander scheen te zijn, een dame, onder gebruikmaking1 van nar cotische middelen, van een groot aantal kost bare juweelen beroofd. Thans is gebleken, dat de misdadiger van toen niemand anders geweest is dan ,de hoteldief Rosskopf. Einde Augustus van het vorige jaar had hij in de Leipziger Strasse de bewuste dame de be hulpzame hand geboden bij het dragen van een zwaar pakket. Hij deed zich voor als Hollander en stelde zich onder den naam van Reinke voor. Zijn houding was uiterst galant. Hij noodigde de dame tot een bezoek aan een theater uit, na afloop waarva neen vriend, die hem met „baron" aansprak, zich bij het tweetal voegde. De drie personen begaven zich daarop naar een restaurant, waar de dame een glaasje likeur gebruikte. Van wat er verder gebeurde wist de dame zich later .niets meer te her inneren. Zij ontwaakte in een ziekenhuis, waar ze in bewusteloozen toestand was binnen gebracht en waar men ook met veel moeite er in geslaagd was, haar in het leven te behouden. Al haar juweelen bleken verdwe nen te zijn. Daar Rosskopf sinds jaren geen vast beroep uitoefent, maar desondanks zich in vele speelclubs vertoonde, kan men .met beslistheid aannemen, dat hij zich aan meer dergelijke misdaden heeft schuldig gemaakt. In zijn woning is een groot aantal dames- kleeren, van hoteldiefstallen afkomstig, ge vonden. Bij de menscheneters. De En- gelscho reiziger Penrose is in de binnenlanden van Nederlandsch Nieuw-Guinea door men scheneters vermoord. Penrose had al sedert zijn 16e levens jaar een reizend, avontuurlijk leven geleid. Het is thans, uit de in Devonport ontvangen brieven bekend geworden, dat Penrose ver moord is aan de Boven-Digoel, 400 mijl het binnenland in. Penrose was op zijn tocht vergezeld door zekeren Thomas Jackson, doch deze was tijdens den overval niet in do buurt. Wel waren een inlandsche bediende en inlandsche draagkoelies bij hem. Op zeke ren ochtend, omstreeks drie uur werd het kamp plotseling overvallen door inboorlingen, die doodstil en onbemerkt waren naderbij geslopen. Een regen van speren daalde neer en Penrose, die een revolver onder zijn kus sen had liggen, had geen tijd meer om het wapen te grijpen. Zwaar gewond en ondraag lijke pijnen lijdend, moest hij toezien bij wat er verder gebeurde. De aanvallers hadden van de inlandsche koelies van Penrose er drie gedood en zeven ^gewond. De menschen eters legden nu vuur aan, waschten de drie lijken en aten die op, terwijl Penrose in zijn ellende moest toekijken. Twaalf uur later kwam Jackson met gowapendea opdagen en verjoeg de menscheneters. Nadat Penrose nog in staat was geweest, mee te deelen wat gebeurd was, stierf hij. Jack Dempsey, de wereldkampioen, zwaar gewicht boksen, heeft eenige dagen geleden een vliegongeval meegemaakt, dat voor hem ten slotte goed is afgeloopen. Met een van zijn secretarissen de wereldkampioen houdt er blijkbaar verschillenden op na maakte hij een tocht per watervliegtuig. Door een motordefect viel het toestel van een geringe hoogte in de golf van Florida. Ongevallen kwamen hierbij niet voor, doch het toestel werd door den stroom meegevoerd, waardoor het in ernstig gevaar kwam. Na twee uur ontdekte evenwel een visschersvaartuig de drenkelingen, waarop de wereldkampioen, nat en koud, mot zijn gevolg uit den minder pret- tigen toestand werd verlost. D'© losgebroken Quo Vadis- leeuw. De Romeinsche berichtgever van de „Voss. Ztg" seint aan zijn blad een uitvoerig relaas over de reeds in bet kort door ons gemelde angstige scène, die zich bij een opname voor de film „Quo Vadis?" te Rome heeft afgespeeld, en met den dood van één der acteurs eindigde. Wie laten thans aan de hand van het verslag een aaneengeschakeld verhaal van het gebeurde volgen: De lilm-maatschappij „Anibrosio" wilde een nieuwe „editie" van de film- „Quo Vadis?" doen vervaardigen en had een overeenkomst met den leeuwentemmer Schneider, die vijftig exemplaren van de gevreesde woestijnbewoners bezit en de laatste dagen met zijn dieren m het cir cus „Adriano" was opgetreden, gesloten. Van genoemd circus waren 26 leeuwen naar liet film-theater, bij den botanischen tuin gelegen, overgebracht. Dinsdagmiddag nu had men de leeuwen scène, bij het tooneel van de ter dood brenging der Christenen behoorend, wil len „filmen". Men had een soort podium opgericht, waarop de spelers moesten plaats nemen. Dit podium was ongeveer 3 M. hoog. De arena was in twee deelen verdeeld. Aan de eene zijde hadden de „martelaren'' zich moeten opstellen, ter wijl aan den anderen kant de leeuwen door traliewerk van hun slachtoffers gescheiden, zouden „acteeren". Die dompteur Schnei der was in eigen persoon aanwezig om de opvoering te leiden. Om 3 uur 's middags begon ,de opname. De spelers hadden op het podium plaats genomen, Onder hen bevond zich, als senator gekleed, de 50-jarige film-acteur' Palombi. Toen de leeuwen uit hun kooien ge dreven werden, zag men de leeuwin „Eu ropa" zich oprichten en zich met één sprong midden onder de spelers werpen. Een onbeschrijfelijke paniek maakte zich van de acteurs meester, die als waanzin nigen naar den uitgang drongen. Het ge lukte allen, zich jn veiligheid te stellen, behalve Palombi, die door de leeuwin werd vastgegrepen, welke hem naar de keel vloog. De ongelukkige poogde zich te ver dedigen, doch verloor het evenwicht en viel in de arena. D'e leeuwin, die eenmaal bloed geroken had, besprong nu opnieuw haar slachtoffer en begon dep. ongelukkige te verscheuren. Mevrouw Schneider, de echtgenoote van den temmer en bij de opname voor „matrone" spelend, wilde den aangevallene te hulp ijlen, maar kon dit voornemen niet uitvoeren, daar de paniek achtige vlucht der overigen haar dit be lette. D'e dompteurs dreven dadelijk de overige leeuwen in hun kooien terug, daar de dieren bij het ruiken van bloed on rustig berden. Die leeuwin, door een schot in den rug getroffen, liet haar prooi los doch de arme Palombi wa,s zoo vreeseljjk toegetakeld, dat hij kort daarna stierf. De acteur Jennings, die te voren bij een leeuwenscène meegespeeld had, en thans te Berlijn is, deelde aan de Vossische nog het volgende mee: Voor de circus-scènes, waarm de Chris tenen voor de leeuwen worden georpen, zijn 54 leeuwen van den bekenden domp teur Schneider uit Dresden naar Rome overgebracht. Die film-opname stond onder regie van Georg Jacoby, die hierbij samenwerkte, ihet een zoon van den befaamden Gabriele d'Annunzio. Acht dagen voor het ongeval was het bij een Quo Vadis-opname reeds bijna tot, 'een ongeluk gekomen. De hoofd-acteur, Emil Jannings, die de rol van Nero speelt, was toen zelf in groot gevaar, om door een leeuwin aan gevallen te worden. In de scène, waarin Nero op een ruststoel liggend, van een terras af, de levende fakkels (de in zak ken genaaide Christenen worden hier door poppen voorgesteld) gadeslaat, en op zijn schoot drie jonge leeuwen houdt, waar mee hij speelt, wordt de moeder-leeuw door een „slaaf", (Schneider) onderaan de trappen van het terras gevoerd. Schnei der houdt de leeuwin daarbij aan een dun nen metaaldraad vast. Toen de leeuwin echter plotseling den „keizer" met haar jongen gewaar werd, rukte zij zich los en sprong, den temmer meetrekkend, met één sprong de zes treden van het terras op. Nero-Jannings was met één even krach tigen sprong de zes treden afgesprongen en weggeijld. Die acht „negers", die naast Nero's ruststoel stonden, waren inmiddels tegen het latwerk de coulissen opgeklau terd. De leeuwin zelf, die door het ge schreeuw en misbaar der „slavinnen", „se natorsvrouwen", en uit elkaar stuivende „senatoren" met aan hun hoofd de „arbiter elegantiae Petronius", door de schelle lichten en kleurige costuums zelf een wei nig van de kook geraak geraakt was, wist intusschen niets beters te doen dan onder den ruststoel te kruipen en haar jongen te likken. Zij werd door Schnöider in haar kooi teruggebracht. De Christenen, die verscheurd worden, zijn, het behoeft geen betoog ook slechts poppen, die met rauw vleesch zijn opgevuld. Om de leeuwen er goed in t« laten happen, laat men de beesten eenige dagen vasten, zoo vertelde de heer Jan nings. (Wie ter wereld kan nu toch zulk ge vaarlijk, onwaar gedoe mooi vinden; en op 't doek gebracht toejuichen en be- weenen! Bah! Red. „Z.") De slag bij Roemerswaal. Het jaar 1574 is voor onze va deren goed begonnen. Mondragon werd door de onzen in Middelburg belegerd. Heel Walcheren bijna was door de Nederlanders op de Span jaarden heroverd, maar Middelburg en Arnemuiden waren nog in Spaan- sche handen. Mondragon deed daar, wat de beroemde Fransche veldheer Masséna later, in de dagen van Na poleon, doen zou bij de verdediging van Genua. Iloewei de honger zijn troepen ge weldig teisterde, zoodat dagelijks ver scheidene burgers en soldaten den hongerdood stierven, gaf hij geen kamp. Ili' rekende stellig op ontzet en Requesens was ook vast besloten, dat te beproeven. Een zoo beroemd veldheer, als Mondragon, mocht :hij niet aan zijn lot overlaten. Middelburg was bovendien een hoogst belang rijke en rijke stad. Nauwelijks had! hij dus de regeering van Alva over genomen, of hij zette zich ijverig aan het werk. En hoewel hij, evenals zijn voorganger, door. geldgebrek werd ge plaagd, wist hij toch twee vloten hij een te brengen; ééne te Bergen op Zoom en ééne te Antwerpen. Langs de beide takken van de Schelde zou den die vloten afzakken, zich bij Vlis- gen vereenigen en dan met vereende krachten Middelburg ontzetten. Onze mannen evenwel waakten. Zij wisten heel goed, dat, als eenmaal de beide vloten der Spanjaarden zich met elk ander vereenigd hadden, zij tegen die macht niet zouden zijn opgewassen. Zij moesten dus die vereeniging tij dig trachten te beletten en dat is op 29 Januari 1574 schitterend gelukt. Ho Spaansche vloot bij Bergen-op- Zoom zeilde dien dag af. Zij stond feitelijk onder beval van den dap peren generaal Romero, maar deze was geen zeeman. Wel had hij on der zich een goed zeeman, als de Glimes, maar hij sloeg diens raadge vingen in- den wind en de uitkomst was noodlottig. Requesens zelf stond op den dijk bij Schakerloo het vertrek van zijn vloot te aanschouwen. Hij had groote verwachtingen op haar gebouwd1, maar reeds het begin was niet geluk kig. Bij het lossen van saluutschoten toch vloog een der Spaansche sche pen, door eigen kruit, in de lucht, en dat drukte reeds dadelijk het mo reel der Spanjaarden neer. Bij Roe- merswaai wachtte Boisot hen op. Het vaarwater was daar nauw, zooaat de Spanjaarden daar geen gelegenheid hadden hun groote macht van 75 sche pen te ontplooien. De geest zijner mannen was uit muntend. De nederlaag van de Span jaarden voor Alkmaar had hen aan- emoedigd, en van uit Vlissingen had e Prins hen bezocht. Hij had hen gewezen op het groote gewicht van Middelburg als den sleutel van Zee land en allen vermaand hun plicht te doen. De strijdlust was zelfs zoo groot, dat do kapitein van Boisot's schip, die met een zware ziekte aan den wal lag, zich naar zijn schip liet roeien, toen hij hoorde, dat het op vechten gmg, en het bevel over zijn schip weer opeischte. Weldra begon de strijd. Met een artillerie-gevecht hielden de onzen zich niet op. Even min als bij den slag op- de Zuiderzee. Zij wisten wel, dat zij het daarbij moesten afleggen omdat hun schepen te klein en him geschut onvoldoende was. Alleen van het gevecht van man tegen man verwachtten zij heil. En teren was hun doel, en toen de Span jaarden naderden gingen zij direct op de voorste schepen af. In den be ginne leed vooral het schip van Boi sot zware verliezen. De manschap en waren op het dek gebleven, om adelijk voor het enteren gereed te zijn en niet onder dek gegaan totdat de eerste losbranding van den vij and had plaats gehad. ITet schroot vuur der Spanjaarden had dus eerst onuer die samengepakte massa een geduchte uitwerking. Boisot zelf werd ewond, maar niets kon onze zeebe en weerhouden. W el dra waren zij de Spanjaarden op het lijf en toeri was de strijd vrij spoedig beslist. Een zekere Jasper van Zoetelandt deed, wat Jan Haring gedaan had in den slag bi] de Zuiderzee. Onder het ge vecht naaide hij de Spaansche admi raalsvlag naar beneden, maar hij bracht er het leven af terwijl Jan Haring zijn stoutheid met zijn leven had moeten betalen. Romero zelf zag ten slotte ook geen andere uitkomst dan over boord te springen. Hij zwom naar de plaats waar Requesens stond en zeide tot deze, dat hij 'n generaal was en geen zeeman, en dat hij het er, te water, nooit beter af zou brengen, al kreeg h Sjiook nog 100 vloten onder zijne bevelen. Tenslotte werden vijftien Spaansche schepen door de onzen ge nomen, terwijl ruim 1200 Spanjaar den waren gesneuveld. De strijd was

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2