Hit de Frovinsie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Middelburg die van v. d. Garde, en te Vlissingen die van Wed. A. J. v. Ockenburg. L. Penning komt. Dezer dagen hoopt'de heer Penning, de geliefde Volks schrijver en mede-redacteur van het be kende weekblad „Timotheüs", te Goes, Middelburg en Vlissingen een lezing te houden over Zuid-Afrika. Dat is inderdaad een belangwekkend bericht. Want het spreekt wel vanzelf dat ieder, vooral onze jongelingsschap, graag den man zal willen zien en hooren. Hoe éénig weet hij te vertellen in zijn boeken over „Blikoortje"; over Louis Wessels, de Held van Spionkop en de Leeuw van Modderspruit. Elke Zeeuwsche jongen tintelt als Pen ning schrijft over de transvaal. Welnu, zooals hij schrijft, zoo spreekt hij ook. Met gloed en overtuiging. Vol leven. Ter wijl treffende lichtbeelden zijn boeiende lezing opluisteren. Overal waar Penning komt, zijn de zalen vol. Laat onze woon plaats clan niet achterblijven. De aankondiging onder de advertentie- rubriek geeft duidelijk aan, waar de kaar ten verkrijgbaar zijn. Men voorzie zich tijdig van een toegangskaart. Want naar men ons meedeelt, moesten in andere plaatsen, o. a. te Groningen, Apeldoorn en Dokkum, velen buiten blijven, daar de zalen reeds stampvol waren. Te Zwolle was de groote Buitensocieteit gevuld met circa duizend belangstellenden. Mr H. v. d. Vegte, die aldaar den spreker inleidde, noemde de opkomst een schitterend succes! Mr Penning is onlangs teruggekeerd van een studiereis naar het door hem zoo geliefde Transvaal. Rijke stof voor nieuwe verhalen werd aldaar door hem verzameld. De beroemde slagvelden, de interessante Kopjes" werden door hem betreden en bestegen Van dit alles en nog zooveel meer ver telt „Oubaas" Penning, op die z.g.n. Zuid- Af rika-avond en, zoodat ieder met de groot ste belangstelling naar hem luistert. Wij meldden reeds dat dhr. P. te Goes optreedt 25 Febr. om half 8; en voegen er aan toe: te Middelburg Schuttershof 26 Febr., en te Vlissingen gebouw der C. L V. oor cl straat 27 Febr. De kindertreinen. De Ilon- gaarsche Berichtendienst meldt dd. 7 dezer aan. de Maasbode: In een telegram uit Boedapest wordt aan 't centraal-comité voor Hongaarsche kinderen te Den Haag gemeld, dat de on derhandelingen met "Oostenrijk over de doorreis der Hongaarsche kindertreinen nog niet tot overeenstemming hebben ge leid. De Oostenrijksche spoorwegdirec ties hebben de eerst gereduceerde ta rieven weer aanmerkelijk verhoogd. (Aan het Goesche subcomité is hiervan niets bekend, en de juistheid wordt ook door ons, op grond van ons verstrekte gegevens, betwijfeld. Red. Zeeuw.). In het jaar 1924 zal de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met in gang var, 1 April gesloten zijn; het wei- spel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 14 Juli geoorloofd wezen en de kooieenden door den kooiman moeten wor den opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. Verplaatst met ingang van 16 Febr. a.s. de schrijver S. J. Damen van het Postkantoor te Middelburg naar het post kantoor te Goes. De minister van arbeid heeft goed gevonden dat een vroeger toegekende bij drage voor woningbouw zal worden uit gekeerd aan de gemeente Hoedekensker- ke ten behoeve van A. Gastel f 300. Onder leiding van de diacones' Zs. Lippitz is te Heinkenszand een cur sus opgericht voor eerste hulp bij onge lukken, door dames. Die deelname was zoo groot, dat eenige dames moesten worden teleurgesteld voor dezen cursus, waaraan er thans 18 deelnemen. („M. C.") Aan den jachtopziener D. van Drïei te Oud-Vossemeer, is door den pachter van het jachtveld van die heerlijkheid tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag ver leend, in verband met de veranderingen in het uitoefenen van dat recht in de nieuwe wet vastgelegd. („M. C.") Vlissingen. Alhier is door een meisje aangifte gedaan, dat zij me.t slechte be doelingen door een onbekenden man <is aangevallen en op den grond geworpen. Door haar hevig schreeuwen ging de aanrander oip den loop. De politie stelt een onderzoek naar hem in. Voor een vergadering vanwege het iCamboi te Vlissingen gehouden is een motie aangenomen waarin aangedrongen wordt op vasthouden van de waarborgen door de regeering gegeven inzake de salarissen van het Rijkspersoneel. Bij beschikking van den Minister van Marine is met 11 Febr. de off. van adm. 2e kl. F. C. H. Schlamilch ge plaatst óp het wachtschip' alhier in plaats van de idem 2e kl. J. C. Beugelink, die 20 Febr. wordt overgeplaatst bij' de Marinekazerne te Willemsoord. Biezeiinge. Donderdavond was het jaarvergadering van „Ziekenzorg". Met 't bestuur waren aanwezig de eerevoorzitter Pr Pfeiffer, de wijkzuster en 27 leden. Uit verschillende verslagen bleek dat deze nuttige vereeniging in een bloeiende toe stand is en in veler behoeften voor ziet; zij, heeft 203 leden, een prachtige voorraad verp'legingsmateriaal en een saldo van f 334.16. De ontvangsten be droegen in 1923 f 204.50, de uitgaven f 177.18. Aan behoeftigen was 257 L. melk verstrekt, van het verplègingsmate- rifl&l was veel gebruik gemaakt. De af tredende bestuursleden A. v. d. Graaff en C. Lansen werden met bijna alge- meene stemmen herkozen. Dr Pfeiffer zeide toe een lezing te willen houden voor de vereeniging, wil ook gaarne een cursus geven in het behandelen van on gelukken enz. Aan de wijkverpleging werd weder f50 toegestaan. Krabbendijke. Het verzoek van de coö peratieve verbruiksvereeniging Helpt el kander", die de oude gereformeerde kerk kocht, om daarin een bakkerij met winkel in te richten, werd ingewilligd. Toen Donderdagmiddag een bruids stoet naar het gemeentehuis zou rijden, brak hij het wegrijden de achteras van een der rijtuigen, waarna het eene wiel wegrolde cn het rijtuig kantelde. Persoon lijke ongelukken kramen niet voor. Men koin in een auto, die juist aankwam, in stappen en de huwelijksvoltrekking kon even later plaats hebben. Katten dij ke. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering, werden de geloofsbrie ven van het nieuw gekozen raadslid W. B. van de Velde, onderzocht en tot zijn toelating besloten; waarna de beëediging plaats had. Medegedeeld werd de vermindering dei- jaarwedde der wethouders van f 75 op f 70 en van den burgemeester met 15 pet. Besloten werd te vragen die jaar wedde niet te ondergaan tot ook de jaar wedden van heeren Ged. Staten verlaagd worden en dan met hetzelfde percentage als van Ged. Staten. Besloten werd niet mede te werken tot oprichting van een provinciale brand weerorganisatie. Aan dhr W. M. Louwerse wordt terug gaaf verleend over de te veel betaalde hoofdelijken omslag over Sept. 1921 tot 1 Mei 1922. Tot lid van het Burgerlijk armbestuur wordt gekozen dhr J. M. Pie per. Besloten wordt de verordening hef fing schoolgeld niet te wijzigen ën aan Ged. Staten te verzoeken, dat het vervolg onderwijs gegeven wordt geheel volgens Prov. blad no. 50 van 1913, doch be sloten wordt- eventueel op te richten cur sussen van onderwijs te subsidieereh. Het kohier hondenbelasting 1924 wordt opgemaakt tot een bedrag van f 132. Kloetinge. De voltallige raadsvergade ring van Donderdag werd door den burge meester geopend met den gebruikelijk en heilwensch in de eerste vergadering in een nieuw jaar. Ingekomen zijn: Schrijven van den Mi nister van Waterstaat, waarin wordt me degedeeld, dat. het onderhoud van den Rijksweg, in verband met den nieuwen weg op denzelfden voet zal blijven voort gaan met het oog op het verkeer, en mededeeling van Ged. Staten dat de be- grooting nog niet, en de plaatselijke in komstenbelasting wel goedgekeurd is; de jaarwedden der wethouders .op f 100 en die van den burgemeester op f 1530 wordt gesteld, en dat zij bezwaar maken tegen de opheffing van het vervolgonderwijs en er hun goedkeuring niet aan kunnen verleenen. Ged. Staten wijzen er op, cur sussen -te formeeren voor onderwijs na den leerplichtigen leeftijd of het sub sidieeren van zoodanige, door particu lieren opgerichte cursussen. De Raad be sluit, wanneer zoodanige cursus zal op gericht worden, deze dan te subsidi eeren. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt dat er over schoolverzuim niet te klagen is. Voorzitter dezer commissie is de heer Houtekamer; secr. de heer Blok, terwijl de heeren J. Oele, G. Harinck en P. D. Hoogstrate tevens zitting in vermelde commissie hebben. Voor kennisgeving aangenomen. In de begrooting 1924 wordt in den post onvoorziene .uitgaven een wijziging gebracht in Verband met de regeling der jaarwedden van B. cn W. Wordt beslo ten aan K. Meulpolder de gemeentehor- berg weder voor één jaar te verhuren en wel onder dezelfde voorwaarden en den zelfden huurprijs. Wordt op verzoek aan mej. J. J. Talsma, onderwijzeres, eervol ontslag verleend tegen 1 jMaart en wordt uit het 3-tal mej. Passenier, mej. Bak en mej. Wielandt, mej. J. J. Bak, thans onderwijzeres te Sluiskil, als zoodanig benoemd. Ingekomen een schrijven van het Dag. bestuur der' maatschappij tot 'bevordering van Landbouw en Veetelt om subsidie te willen verleenen voor een op te richten cursus in landbouwhuiskou-dknde, en het beschikbaar stellen van een* verwarmd, verlicht en scho-ongehou-den lokaal. Aan vankelijk waren voor dezen cursus 11 deelneemsters, 2 hebben zich teruggetrok ken en met 9 leerlingen kan niet begon nen worden daar het beperkte aantal 10 wezen moet. Besloten wordt-, zoo die cur sus doorgaat, subsidie te verleenen. Na dat dhr Staub daaromtrent eenige inlich tingen gevraagd heeft, merkt dhr Trimpe op, dat f 2,50 per uui" voor de onder wijzeres geen bezuinigen kan genoemd wor den. Besloten wordt toe te treden als lid tot de vereen, van Ned. Gemeenten, daar dit verschillende gemakken oplevert, o.a. inlichtingen, besparing op materieelkosten 'door gezamenlijken aankoop, e.a. De jaar- lijksche kosten bedragen plm. f 25. (Dhr Straub is er tegen), alsmede tot de Kon. Ned. Brandweervereniging, daar deze ver eeniging zeer nuttig werkt ook op het ge bied van gezamenlijken aankoop van brand blusehmiddelen. De kosten van lidmaat schap van de Kon. Ned. Vereen, en dat van den Bond van Zeeuwsche vereenigin- bedragen tesamen f 8 per jaar. In verband met een ingekomen aanvrage i stellen B, en W.. voor de rooilijn voor aan den nieuwen Rijksweg te bouwen per- ceelen te bepalen op een afstand van 18 -M. uit de as van den weg. Na eenige dis cussie hierover en eenige besprekingen over het rioleeren, stelt de voorz. voor de zaak uit te stellen en eerst grondig te onderzo-eken en het advies van den ge- toeente bouwmeester in te winnen hier omtrent, welk voorstel wordt aangenomen. Dhr Lenshoek merkt op, dat, zoo men niet voorzichtig daarmede is, men in moei lijkheden kan komen. De voorz. deelt medé, dat het huurcon tract van de woning van het- hoofd der School is gepresenteerd en no-g niet is geteeken-d. Hij vraagt daaro-ver de mee ning van den Raad. Dhr Straub stelt vo-or, dat dhr Houte kamer binnen 14 dagen moet teekenen en zoo niet, dat de huur dan met 1 Mei zal eindigen, welk vo-o-rstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag wijst dhr Lenshoek op het verdwijnen van de boomen aan de z.g. weidjes. Hij keurt dit ten zeerste af, om dat de boomen no-g niet slaohtbaar zijn en ten tweede, om-dat hiermede een stukje natuurschoon, hetwelk altijd zeer aan trekkelijk was, verloren gaat. Hij vindt het ten zeerste jammer en wil een kapverbo-d zien te krijgen, waarop de voorz. zegt, dat -dit bezwaarlijk zal gaan, maar wil overigens het voorstel van dhr Lenshoek om een schrijven naar den Minister te richten, wel steunen, teneinde deze schen ding van het natuurschoon te voorkomen. Dhr Straub merkt op, -dat de toestand aan -de sloot achter de Barak achter het Armhuis niet -erg rooskleurig is en vraagt of B. en Wl hun aandacht daar aan willen schenken, wat ter zijner tijd zal geschieden. W-emeldinge. Woensdagavond hield de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs al hier haar jaarvergadering. Behalve de leden der vereeniging waren ook de ouders der schoolgaande kinderen tot bijwoning dezer vergadering uitgenoedigd. Velen hadden daaraan voldaan, zoodat er on geveer 100 personen aanwezig waren. Die voorz., -cis Drost, begon dan ook met zijn blijdschap uit te spreken voor deze tal rijke opkomst, en nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze door Z.WelEerw. was geopend ,las spr een gedeelte vo-or uit Matth. 15, en -sprak een openingswoord naar aanleiding van -de geschiedenis van de Kananeesche vrouw. Met n*lruk wees spr er o-p —na eerst -een levendige be schrijving van het feit zelve te hebben ge geven hoe alles in deze geschiedenis toch neerkomt op tie groote liefde vo-or het kind -en hoe het o-ns aller trek is ieder op zijn plaats en wijze - - voor het waarachtig heil van zijn kind werk zaam te zijn. Na de notulen van de vorige ledenvergadering volgde het jaarverslag van den secretaris over 1923. .Dit verslag was niet zeer optimistisch gestemd, ten gevolge van de technische herziening van de L.O.-wet was er thans een leerkracht minder aan de school dan vorig jaar. Het aantal leerlingen bedroeg 207. zoodat er maar vijf leerkrachten mochten zijn. Het verslag van den penn. dat nu volgde, kon wat opgewekter zijn. Het bleek, dat zijn jaarrekening met een batig saldo- sloot. D-e commissie tot nazien dezer rekening adviseerde bij mo-nde van dhr Florisse tot goedkeuring -daarvan en décharge van den penn. Alzo-o werd dan ook b-esloten. Dhr Van Mo-ört, hoofd -der school, zette daarna uitvoerig uiteen, welke wijzigingen de L.O.-wet in den laatsten tijd reeds heeft ondergaan en welke bij de aanhangige wetsvoorstellen no-g dreigen. Ook Z.Edele wekte alle aanwezigen op tot een meeleven met de- school en een gedenken van school en personeel in gedurig evo-orbede. De voorz. dankte daar op alle aanwezigen voor hun tegenwoordig heid en o-ok vooral die dames, die er voor had-den willen zorgen, dat er in de pauze chocolade 'kon worden rondgediend. Dhr Florusse maakte zich -daarop tot tolk der vergadering, om een woord van dank te uiten jegens bestuur en personeel voor alles wat -door hen voor de vereen, en de school wordt gedaan en spoorde de aanwezigen tot een trouwer bezoeken der vergaderingen aan en sloot daarop de vergadering met dankzegging. Kruiningen. Voor den dienstplicht, lich ting 1925, hebben zich in deze gemeente 45 jongelingen aangemeld. Oudelande. Donderdagavond" hield het Ziekenfonds „Onderlinge Hulp" haar 5de jaarvergadering. De vo-orz. dhr J. Geldof Jz. opende de verg. en sprak in zijn ope ningswoord over het feit, dat de vereen. 5 jaar bestaat en flink vooruit gaat en hoopt, dat verder de vereen, een krachtig bestaan mag hebben. Die secr. en penn. gaven hun jaarverslag. D-e vereen, telt 34 leden en 8 begunstigers, de kas is groot f 1036,96V2. Het lid A. Vo-gel, die nog steeds in liet gasthuis te Middelburg verpleegd wordt, werd in het verslag met deelnemende woorden herdacht. D-e aftre dende bestuursleden J. Geldo-f Jz., J. Koo- man -en K. Louwers-e werden herkozen, de b-o-de herbenoemd. Besloten werd f 15 al-s salaris te betalen voor de secr. en penn., dat voortaan ten allen tijde nieuwe leden zullen worden aangenomen, dat de leden elk jaar, op of na de jaar verg., op verlangen kunnen veranderen van klas, waarin ze staan geboekt; dat ontbinding Id-er vereen, niet kan plaats hebben, zoo lang -er nog 5 leden zijn. Daarna sluiting doo-r den voorzitter. Wissenkerke. In de vergadering van dé vereen. „,Spaarlust" 'alhier, werd gecon stateerd, dat over het jaar 1928 5l/2- pet op ieders aandeel in het bezit kon worden bijgeschreven. Voorts bleek, dat dhr M. van der Wieele zich wegens ongesteldheid genoopt had gevoeld zijn ontslag te nemen als penningm. D-e voorz. herinnerde er aan, -dat Van der W-eele- gedurende 27 jaar trouw en ijverig -dien p-ost had bekleed waarvc-or hij hem onder applaus der ver eeniging -een woord van hulde bracht, terwijl tevens werd besloten hem tot dank een suprise tp schenken, waardoor de af tredende (oud-Penningmeester) bij de aan bieding zeer vereerd bleek te zijn. Als penn. wed nu benoemd de secr der vereen, dhr Jo-h. Page-e en in diens plaats tet secr. dhr Joh. Ileuseveldt, die tevens als vice- voorz. blijft fungeeren. Wegens periodieke aftreding der commissarissen werden her kozen de heeren M. H. va nllee en Marcus de Smit. Bresken s. Die gemeenteraad besloot met algemeen© stemmen niet toe te treden tot de Ze-euwsch-Vlaamsche Waterleiding. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen t-e Puttershoek W. L. Melder te Benthuizen; te Oude Tonge D. Bax te Noorden, die voor Loon op Zand heeft bedankt; te Capelle a. d. Usel J. L. Klomp te Schore. G-eref. Kerken. Beroepen te Bruinisse-Oosterland C. A. Vreugdenhil, cand. te Botterdam. Bedankt voor Heemse door J./Ubels te Varsseveld. Ds A. Vrijlandt hoopt 16 Maart a.s. afscheid te preeken te Slochteren, en- op 23 Maart .d.a.v. intrede te doen te Biervliet na bevestiging door ds H. F. de Puy, uit Cadzand. De classis Tholen der geref. ker ken heeft in haar vergadering van Woens dag aan ds A. H. v. d. Kooi emeritaat verleend op diens verzoek wegens ziekte. Z.Eerw. hoopt 30 Maart a.s. afscheid te preeken. Het Natibriaal Zendingsfeest zal Woensdag 2 Juli gehouden worden op cle Raaphorst onder Wassenaar, welk land goed hiervoor door H. M. de Koningin beschikbaar is gesteld. De Synode -en de predi- kantstr acte ment en. Prof. Mr L. .1. v. Apeldoorn, hoogleeraar aan de Gera. Universiteit van Amsterdam, geeft in een brochure advies, welke houding de ge meenten moeten aannemen tegenover het synodale reglement op de predikantstracte- menten enkomt tot de volgende con clusies 1. In de eerste plaats standvastig de betaling van den aanslag te blijven wei geren, zoolang de Synode niet hee'ft aan gewezen den rechtsgrond waarop haar eisch steunt. Maar dit is niet voldoende. Tegenover den aanval van de Synode op de zelfstandigheid Uwer gemeente is een offensief optreden Uwerzijds ni'. i. een eisch van zelfbehoud. 2. Ik adviseer daarom Uw College in de tweede plaats ook de betaling der quota (waartoe Gij niet verplicht zijt, om dezelfde redenen als waarom het regle ment op de predikantstraktementen ver bindende kracht mist), voor het vervolg te weigeren, zoolang de Synode niet af ziet van dwangmiddelen. 3. Maar daarnaast zal het ook noodig zijn bij de Synode zelve krachtig te pro testeeren tegen haar gezagsaanmatiging. 4. En eindelijk geef ik Uw College in overweging een protest in te zenden bij den Minister van Financiën tegen de wei gering der besturen om een aanvrage om handopening door te zenden aan het ministerieel Departement, wanneer de -ge meente niet voldaan heeft aan de bepalin gen van het onwettige synodale regle ment. Ik weet wel dat, als de Minister van Financiën hierin medegaat rn-et de gemeenten (wat hij zal moeten doen, in dien hij niet de hand wil leenen aan de onderwerping van de gemeente, ook wat beheersaangelegenheden betreft, aan de Synode) door haar het recht te geven rechtstreeks de handopening aan te vra gen, de kerkelijke besturen niettemin steeds behouden het dwangmiddel van weigering van de approbatie der beroeping. Maar het protest bij den Minister zal er toe kunnen medewerken, de Regeering de oogen te openen voor het onrecht, dat de door haar in het le ven geroepen Synode tegenover de ge meenten pleegt. V e r h o- o g- i n g van aanvang schooljaren. Het Tweede Kamer-lid Kl-eerekoper, -deelde in een te Apeldoorn gehouden vergadering mee, niet bij ge ruchte, maar als feit te hebben vernomen, dat kinderen beneden 7 jaar, -die al op school zijn, eraf moeten. Bij informatie bij een dei' leden van het Rij'ksscho-oltoezicht en ten stadhuize te Amsterdam, bleek men daar niets te weten van terugwerkende kracht van den "nieuwen maatregel, zegt „Het Handels blad", zoodat dit wel een valsch gerucht zal geweest zijn. „De Nederlander" meldt, dat te Kethel een openbare school met twee lo kalen wordt -gebouwd voor 10 a 12 leer lingen, en -dat vo-or die twee lokalen 1600 viek. M. gro-n-d is gekocht, terwijl de Chr. School voor 7 lokalen 1000 vierk. M. voldoende vond. Voor 10 a 12 vijf en der tigduizend, straks veertig duizend gulden uitgegeven, ro-ept het blad uit: dat is geen bezuiniging. Geslaagd te 's-Gravenliage voor het machinistenexamen de heer P. Krul le Vlissingen; cn voor het stuurliedenexa men groote stoomvaart eerste stuurman de heeren ,T- Visser, B. de Boer en A. P. Menage. Te Neu Ruppin is heden de fabriek van de bekende birandbluschapparaten ge deeltelijk door brand vernield. Gisternacht heeft een springtij Ham burg burg geteisterd. De steiger bij Neu- mulchen is overstroomd, zoodat de boo ten niet meer kunnen aanleggen. Te Sankt Pauli drong het water over den kaaimuur en bedreigde de kelderwoningen. Die politie heeft de heele communis tische groep uit den gemeenteraad van Wnrzen, wegens ophitsing tot verzet te- -gen het staatsgezag, in hechtenis geno- men. Indeva 1. Een landbouwer te Weert miste geregeld haver en gelastte zijn zoons op een en ander te letten. Deze legden eén val in de haverkist of ton en lieten de zaak op zjjn beloop, totdat dezer dagen hun krijgslist lukte en ze een buurman ge vangen hadden, Dat die niet al te vroolijk keek na een nacht gevangenschap, laat zich -denken. Eenigen tijd geleden werd aan het postkantoor te Heerlen door een onbe voegde een postwissel geïnd van de Rijks verzekeringsbank. Het is de recherche na veel moeite mogen gelukken den dader op te sporen. Het is een Belg, tijdelijk ver blijf houdende te Heerlen. - Te Lanteren werd door een trein een paard van den landbouwer G. dood gereden. Gestrafte vaderliefde. De fuselier V. uit Bandoeng, die een volwas sen dochter heeft en die voor haar de ge varen van het in de kazerne blijven wonen met re-den vreesde, had deswege vergun ning 'verzocht buiten de kazerne te mogen slapen. Dit werd geweigerd. Later vroeg de fuselier ditzelfde aan een liooger chef. Het verzoek werd wederom geweigerd. Die fuselier diende toen een v erzoek in om vrijwillige afvloeiing uit het leger. Dit "verzoek werd eveneens geweigerd. Thans deed men den fuselier V. een besluit van afvloeiing toekomen wegens anti-militaire eigenschappen. De fuselier V. mo-et het leger uit omdat hij anti-mili taire eigenschappen bezit, welke bestaan in den wensch buiten de kazerne te mogen wonen om zijn dochter te behoeden. Vrij willig, zonder meer, mocht de fuselier niet afvloeien, toen zijn verzoek geweigerd was. Hij moest toen -speciaal afvloeien „we gens anti-militairistische eigenschappen". Is hierbij neg commentaar noodig? vraagt „De Loc." De dingen zijn zoo volkomen onbegrijpelijk, dat men niet weet wat ervan te zeggen. Ambtelijke s 1 o f k e i d. Het „Bat. Nbl." vertelt van een staaltje van de zaak Van B-enneko-m: hoe een chéque, door den heer v. B. uitgeschreven tot betaling van een schuld aan den lande, oninbaar b'leek om-dat hij intussche-n failliet was verklaard. Men beeft hier te doen, zegt het blad, niet met een poging van -den heer B. om zich aan een financieele verplichting te onttrekken, maar wei m-et een sterk spre kend staaltje van ambtelijke slofheid. In derdaad betaalde de heer v. B. het be trokken landskantoor met een chèque. Het ging om f 3145, wegens d-oo-r hem ont vangen huishuur van p-erceelen, welke do-or hem voor het gouvernement waren aange kocht. Inderdaad kon de chèque niet verzilverd worden, wijl hij, v. B„ intusschen failliet was verklaard. Maar tusschen afgifte der chèque en aanbieding bij de bank lagen ni-et eenige -dagen, doch vele maanden. •Om nu precies te zijn: de chèque werd 14 Februari uitgeschreven, terwijl de fail lietverklaring 22 December werd uitgesp-ro k-en. Al dien tijd heeft de chèque dus er gens op een schrijftafel gelegen Natuurlijk zal er wel weer een veront schuldiging voo-i' gevonden worden. Tien tegen één -dat de betrekken ambtenaar het te -druk had. Prettige verhouding. De beide wethouders van Hattem hebben in openbare Raadszitting verklaard besloten te hebben,-geen vergadering met den bur gemeester meer bii te wonen alvo-rens zii zich ter plaatse, waar zulks behoort, héb ben vervoegd en ter sprake ^gebracht de han-delwüze van -den burgemeester, die in strii-d met liet besluit van B-. en W'. van rente en aflossing van -de Qhr. School ad f 7500 gel-den heeft betaald voor rente en aflossing van gemeenteschulden. - Te Bo-chum, nabij Essen, hebben Woensdagavond roovers een tram aange vallen, na den weg met steenen o-nklaar te hebben gemaakt. Zij schoten het tram personeel, dat- uit den wagen sprong neer en ontnamen den conducteur zijn geldtasch waaro-p zij de vlucht namen. DORDRECHT. Hedenmorgen te 6 uur vond de heer A. van Vuren zijn ouders, den heer D. van Vuren, koster van de Chr. Ger. Kerk (Kromhout) en diens echtgenoote, bewusteloos te bed, terwijl de slaapkamer gevuld was met kolendamp. De spoedig ter plaatse zijnde geneesheeren consta teerden den dood van den heer Van Vuren. De vrouw werd per brancard na,ar het ziekenhuis vervoerd. Men hoopt haar in het leven te kunnen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2