No 109 Ilonderdag 7Februari 19*14 38e Jaargang LEVENSLEED. Buitenland, FEUILLETON. A Drukkers-Exploitanten ©OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Loste nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Na vijftig jaar. I)en 24 Januari was het een halve ■eeuw geleden, dat door de Nederland sche troepen de k'raton in Atjeh ver overd werd: 24 Jan. 1874. AI van 1872 af ha-ct de oorlog ge duurd. Generaal Kohier was gesneu veld: en Generaal Van Swieten, zijn opvolger, meende, als men den Kraton had. tie oorlog wel uit zou zijn. Doch toen begon hij p'as. De guerilla in het veroverde land kostte ons duizenden menscfeenlevens en millioenen schats. Groen van Prmsterer, en velen na hem, hebben dien oorlog als onrecht vaardig begonnen geteek'end. Elout van Soeterwoude, zijn vriend, daar entegen, heeft dien oorlog als nood zakelijk verdedigd. "Atjeh was een land van zeeroovers;' daar moest een krachtig bestuur komen om van dat volk een cultuurvolk te maken, dal rustigen arbeid en eerlijken handel stelde boven privaterie. Alsof onrecht oo-k jegens zeeroovers geen onrecht zou zijn! Toch hebben de antirevolutionairen toen men den Kraton eenmaal had, ingezien en voorgestaan, dat men nu voortvaren moest, voortvaren tot he! bittere einde. En zoo heeft men gekregen den toestand, waarvan de N. R. C. dezei dagen schreef. Thans wijst van Poeloe Bras de vuur toren den zeeman den weg naar Oost- Azie; Sabang is 'n veilige prachthaven, waar schepen van alle natiën kolen ko men innemen, een haven met een grooto toekomst, handel en scheepvaart bloeien, onregelmatigheden als voor dien oorlog, veel gelijkend op piraterie, zijn geheel uitgeslotenhet land zelf gaat voor uit, er wordt geld verdiend, en de At- jeher is daarvoor niet ongevoelig, rust en orde heerschen, een spoorweg door kruist het land en last not least: kinde ren en kleinkinderen van onze vroegere bevechters, die ons een woesten haat toedroegen, dienen thans als goede sol daten in de gelederen van het Ned.-Ind leger, en helpen de Ned. driekleur hoog houden. 31oge ons gezag, stoffelijk en gees telijk, dan nu ook bij den voo-rtduur Atjeh ten zegen zijn. En vergeten wij onze huld'e niet aan hen, die, onzerzijds, om dit te verkrijgen, hun leven hebben veil ge had. Geen dollemanswerk. „De Rotterdammer" schrijft: In hun gramstorigheid over den tegen spoed, die het Nederlandsche bedrijfs leven treft, klagen velen in bittere woor den Minister Aalberse aan. Door hem zoo heet 't in sommige kringen werd in roekelooze lichtzin nigheid met den wettelijken achturendag op^ ons volk een onduldbare last gelegd. Zij vergeten, dat schier geen wet zoo al gemeen door alle partijen werd toege juicht als de Arbeidswet van 1919. De verhoogde welvaart maakte toen de geesten tot diepingrijpende hervormingen willig. Hoe weinig Minister, Aalberse schuld treft, werd in. den breede uiteengezet door Dr Goudriaan in een der laatste afleve ringen van „Sociale Voorzorg". Hij wijst op het onloochenbare feit van de uitbreiding en vernieuwing van on derscheidene Nederlandsche fabrieken. Tientallen bedrijfsleiders hebben van het ■J«g^vw'<wacnrAKiaccvw^\«ftriiaiB<.M5»m^Miijnj,n mrjrygiv 42). De spottende glans verdween uit zijn oogen^ én maakte plaats voor een uit drukking van droevig medelijden en hij- zei op geheel veranderden toon: „O, hoe onstuimig spingt de jeugd naar het slagveld van het levenJe spreekt van de wereld overwinnen haar te onder werpen. Wiat weet je van haiar gevaren en vreeselijke verleidingen van het glin sterende drijfzand, waarvan de bek reeds opengesperd is om je te verslinden? De kwaadste duivel in de hel kan misschien even wachten en je illusies betreuren eer hij je ruw uit je dwaze draomen laat ont waken. O, je doet me denken aan een klein, onschuldig, gelukkig kind, dat aan het strand speelt als d-e hemel klaar is en de wind stil en alle dingen in rust zijn, be halve: „het water, dat tegen de rotsen aangolft, en: het langzaam gekabbel in t riet", een lief kind, zo-n-der vrees, dat mooie paarlemoeren schelpen verzamelt om er een prachtig paleis van te bouwen Plotseling, als zij het droevige rui- scheu van de zee hoort, dat weerkaatst bloeitijdperk verstandig geprofiteerd door de verouderde inrichtingen te moderni- seer-en en verschillende bedrijfsverbete- ringen aan te brengen. Bovendien zoo vervolgt de schrij ver was er goede reden om te geloo- ven, dat bij het herstel van den inter nationalen handel de positie van Neder land tegenover zijn concurrenten op de wereldmarkt voor de eerste jaren "sterker zou zijn dan vóór 1914. Nederland had niét geleden van den oorlog: geen verlies van arbeidskracht of van vast kapitaal, een crisisschuld die, in vergelijking met de oorlogslasten der oorlogvoerenden, haast onbeduidend mocht heeten. Onder deze omstandigheden was 'de proef van den achturendag en van de 45-urige werkweek geen dollemanswerk. Het was een gewaagde proef die niet w-aagt, die niet wint. Tot zoover „„De Rotterdammer". Men lette wel op, deze dr Goudriaan is een vooraanstaand man in de S.Ü.A.P. Wrange vrucht. Waarlijk niet al te gewaagd was onze voorspelling, d:at de voorgeno men aansluiting van dën Bond van Nederlandsche Onderwijzers bij het N. V. V. wrange vruchten zou dragen. Weinig kon "echter worden voorzien de snelheid, waarmee deze profetie zou worden verwerkelijkt. Reeds vóór bet feit van hel offici- eele toetreden tot bet N. V. V. k'on plaats hebben, reikt men elkander de broederhand om eenparig actie te voe ren. Op het Partij-secretariaat der S. D. A. P. (dus op gewijden grond) had een bijeenkomst plaats van de be sturen van den Bond van Ned. On derwijzers, van het N. V. V. en de S. D. A. P. en de vertegenwoordigers der S. D. Kamerfractie ter bespre king van de onderwijsverslechterin- gen, aangekondigd in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I der Staats- be-grooting. Besloten werd een actie op touw te zetten ten einde de plannen-Colijn zooveel mogelijk te keefen. In bet Comité van Actie, dat de zaak zal uitvoeren, namen ook zitting de Voorzitter en Secretaris van den Bond. Zoo kan dus de Bond van Ned. onderwijzers geen dag en geen uur wachten om samenwerking te zoeken met hen, die staan op den bodem van -den klassenstrijd. De satellieten van Ossendorp staan schouder aan schouder met de ronde broeders uit N. V. V. en S. D. A. P. Blijkbaar is men van meening, dat de opvoedine tot. alle Christelijke en maatschappelijke deugden het best wordt bevorderd door gezamenlijke actie te voeren met ben, die den klassenstrijd prediken. Het zijn de openbare onderwijzers zelf, die de stutten onder liet gebouw 'hunner oude hope losrukken en niet zullen rusten vóór de verwoesting volkomen is. Toch zijn we van meening, dat het nu gebeurde de oogen zal openen van menig ouder, die tot beden het ge vaar niet zag, dat zijn kind dreigde. En als dat het geval is, wordt naast de wrange vrucht ook goe de vrucht geplukt. ttWAmrcmRa wxf xucMflS>,<MB;V8immiiiwi<WW ft# wordt in 't paleis van aangespoelde schel pen, verbleekt het kind van eerbied en verwondering het doet zijn mondje open het tracht het geheim te ontdekken; en terwijl heteentonige ruischen waarschuwt voor huilende stormen en gezonken sche pen, glimlacht het k'ind en luistert, kijkt slechts naarden roodac-htigen glans van het ruischende paleis en hoort slechts -die t-oovermuziek van de zee en de lucht betrekt, -de winden beginnen te stormen omdat zij verwoesten willen, en de groote diepte gaapt vreeselijk en moorddadig brullend om slachtoffers, donderende gol ven rollen over het teere paleis en voeren het mee terwijl het kind nog luistert naar het geluid van -de zee, wordt het opge nomen -en weggedreven op bulderende gol ven, naar een woesten oceaan, voortge stuwd met bijna menschelijfce berekening; en stom van angst zinkt het arme kind naar een laiatste, eeuwige rustplaats tus- schen de purperen schelpen! Zoo stop jij, Edna, je ooren dicht hij het geruisch der- schelpen en mijn waarschuwingen vallen als sneeuwvlokken, die smelten en ver dwijnen in een rivier". „Neen, meneer, ik wil wel geraden wor den. Waartegen meent u mij -te moeten waarschuwen?" „De leegheid van het leven, de -dwaas- Korte berichten. - De pogingen om de Duitsche staats huishouding in evenwicht te brengen is in -de goede richting. In Januari D-edroe- gen de uitgaven slechts 1.9 millioen goud mark meer dan de inkomsten. T-o-en de Belgische soldaten in het bezette gebied drie Duitsche mijnwerkers uit een koffiehuis te Sterkrade wilden verwijderen, is een officier van den Bel gischen militairen veiligheidsdienst do-or Duitschers inet een mes gestoken. Zijn toe stand is zeer ernstig. De daders zijn aan gehouden. Die Mexicaansche regeeringstroepen hebben Cordoba veroverd. Die rebellen heb- ven Vera Cruz ontruimd en de leider van -den opstand, Huerta, is gevlucht. De „Neue Freie Presse" heeft van de Sovjet-regeering vergunning gekregen diplomatieke stukken uit het archief Krassin over het uitbreken van den oorlog te publiceeren. Daaruit blijkt' o.a., dat de Russische regeering de Oostenrijksche Voor een al te krachtig ultimatum tegen Servië gewaarschuwd heeft en dat Saso- nof, de toenmalige Russiscli-e minister van buitenlandsche zaken, bij het vernemen van den tekst van liet ultimatum uitriep: „Dat b-eteekent den Europeesche'n oorlog!" —r Het militaire gereohtsho-f te Tsjita (sovjet-Rusland) heeft Pepeljajef, den ge neraal mn de witte gardisten, en twintig medebeklaagden, tot den dood door den kogel veroordeeld en 57 andere beklaag den tot gevangehistraf. „Die Lancet" deelt mede, dat dr D. E. Derry, licogleeraar in de ontleedkunde aan -de geneeskundige school te Kaïro een bekend anthropoloog belast is met het onderzoek van -de mummie van Tout- ankh-amen en da,t Sir Archibald Reid hem -daarbij als Ro-entgenoloog zal bijstaan. Wilson is gisteren zonder ceremo nieel, doch -met de hoogste eerbewijzen in de kathedraal St. P-eter en St. Paul te Washington begraven. President Coolidgè, de leden van het kabinet en het corps diplomatique woonden den dienst bij. De regeeringsdepartementen en "alle handel on -nijverheid in het heele land staakten een oogenblik het w.erk ter herdenking van den doode. Wolff seinde over deze aangelegenheid het volgende: Aan den Duitschen gezant te Washing ton is op diens vraag door de rijksregee- ring meegedeeld, dat officieel deelnemen aan de begrafenisplechtigheid voor Wil son moest achterwege blijven, maar dat het aan hem werd overgelaten, of en in welken vorm hij persoonlijk daaraan wil de deelnemen.' Het vraagstuk is in. Engeland gere zen, nu de arbeiderspartij aan het roer jiivi'i biiHWIpmkjw» held van je wenschen, de trouweloosheid van de menschelijk-e natuur, die jij nu nog zoo hoog acht. Zoo zeker als je nu je vertrouwen stelt in demadel der mensch heid, zoo zeker zul je eens- tot de ervaring komen, dat zij even verraderlijk en boos aardig is, als Piaolo Orsini, die zijn vrouw, Isabella de Medici teeder in zijn armen nam en terwijl hij haar aan zijn hart drukte, haar een touw om den hals wond en .haar worgde;" „Ik weet meneer, dat de mensch van nature zwak, zelfzuchtig en zondig is dat zulke valsche, wreede monsters de ge- schiedboeken van ons voorgeslacht met bloed bevlekt hebben, dat de stroom van -den tijd no-qiit zal kunnen uitwisschen. Maar de wet van het evenwicht geldt hier even goed als elders en daarnaast staan edele, verheven heldenfiguren. Ik geloof, dat de menschelijke natuur .een eigenaardig meng sel is van boosheid en zonde en de over blijfsels van onzen Goddelijken oorsprong. Een waarachtig, doorleefd Christendom, is tenslotte het eenige, dat iemands leven en karakter verheft en veradelt, zoodat het goede in den mensch tot hooger ont wikkeling komt en het kwade steeds meer naar den achtergrond wordt gedreven. Zelfs al was de wereld geheel verzonken in zonde en godsdienstloosheid wat zij, is gekomen, van het officieele slaatsie- costuum, van de ministers. De zoogenaam de „gouden jas", het vroegere officieele costuum, kost ongeveer 150 p. st. De ko ning heeft echter reeds vroeger te ken nen gegeven, genoegen te nemen met een eenvoudig rokcostuum met korte broek, dat slechts een tiende kost van het staat siegewaad. Vermoedelijk zullen verschei dene nieuwe ministers deze concessie dankbaar aanvaarden. De Belgische prinses Louise had een proces aangespannen om wijziging te krijgen in een scheidsrechtelijke uit spraak, waardoor zij in staat zal zijn haai' schulden in marken en kronen te betalen naar den huidigen koers. De ad vocaat-generaal heeft conclusie genomen ten gunste van de prinses. De uitspraak volgt later. De ontvangsten op de Duitsche spoorweglijnen die thans onder Fransch- Belgisch beheer staan, bedragen ongeveer een dertigste van wat zij eveneens netto voor den oorlog opbrachten. De burgeroorlog in Mexico loopt ten einde; met de vlucht van Huerta is de ruggegraat van den opstand gebroken. Huerta is op weg naar Merida, de hoofd stad van Yucatan. De Amerikaansche consul-generaal te V-era Cruz méldt, dat de stad kalm door de opstandelingen ontruimd is. De stad staat, weer onder gezag van de ci viele overheid. De Amerikaansche kruiser Richmond is de haven binnengeloopen en de Amerikaansche admiraal werkt met hem samen om een normalen gang van zaken te herstellen. In het Saargebied zijn ernstige eco nomische botsingen te verwachten, daar de werklieden in bijna alle bedrijven loonsverhooging eischen, terwijl de pa troons daartoe slechts bereid zijn, mits er flinker gearbeid wordt en tevens van de gelegenheid gebruik willen maken om het vraagstuk van den werktijd tot op lossing te brengen. D-e vereenigingen van de stakende ty pografen hebben met een kleine meerder- hei besloten de staking op te betten. Veertien dagen lang zijn er in het Saar- bekken geen kranten verschenen. Brockdorff-Rantzau, de Duitsche ge zant te Moskou, schrijft over Rykof, dat hij een waardige opvolger van Lenin is en op den door dezen ingeslagen weg voort zal gaan. De Duitsch-Russische vriendschap zal van Rykof denzelfden steun verkrijgen als van diens voorganger. De Fransche douanecontrole in het Roergebied geschiedt voortaan niet meer aan de grens, doch aan kantoren midden in het gebied. Dit is verdeeld in drie districten, met Essen, Bochum en Dort mund als zetel van de douane. Het Duitsche gezantschap te Washington onthield zich op last van de Duitsche regeeriug van elk rouwbetoon naar aanleiding van Wilsons dood, omdat Wilson, toen hij stierf, ambteloos bur ger was. Tweede Kamer. De heer Braat heeft gisteren het hoog ste woord gehad. Niet over de Indische Begroeting, maarlaten wij het verslag uit de „N. R. O." maar even laten spreken. Die voorzitter stelt voer de berichten van afwezigheid van §nkele leden voor kennisgeving aan te nemen. Gode zij Idank, nog niet is dan nog zou een schitterend voorbeeld als meneer Ham mond, met zijn onveranderlijke volharding, in de Christelijke liefde en barmhartigheid en zijn zelfopoffering en onbaatzuchtigheid in staat moetem zijn alle mensohenhaters te -overtuigen van de mogelijkheid van een rein leven voor God doo-r -de kracht van het Christelijk geloof". „Bah. Spaar mij -dat! Het verwondert me niets, dat zoo'n jong, onervaren ding, als jij bent, misleid wordt door dat ver toon van rechtzinnigheid en zweert bij dien grijzen Tartuffe, dien schijnheiligen wolf, Allan Hammond „Zwijg, meneer Murray! U mag niet, u zult niet in mijn tegenwoordigheid met zulke woorden spreken over iemand, van wien ik zoo-veel houd -en dien ik hoolgacht boven alle menschen! Hoe durft u kwaad te spreken van -dien edelen Christen, die n -dagelijks in gebed opdraagt voor God om vergeving en vrede? O, hoe ondank baar bent u -en hoe onwaardig zijn liefde en gebeden I" Zij ha-d hem -onderbroken met een drin gend handgebaar en keek hem boos en verontwaardigd aan. „Ik bezit zijn genegenheid en voorbede niet en begeer ze ook niet". „Meneer, u weet, dat u het niet ver- De heer Braat (P. B.) verzoekt hierover stemming. Hij doet dit in verband met de door den minister van binnenlandsche za ken en landbouw genomen maatregelen be treffende den Zomertijd. De voorzitter stelt voor, hierover bij zitten en opstaan te stemmen. De heer Braat heeft hiertegen bezwaar. Die voorzitter brengt daarop het voor stel in hoofdelijke stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 53 stemmen tegen 1 stem. De. voorzitter stelt voor om onmiddellijk na afdoening der Indische begrooting aan de orde te stellen het wetsontwerp tot na dere wijziging van de Indische Tariefwet. Die heer Braat vraagt hierover het woord Die voorzitter; Te laat! De heer Praat maakt bezwaar. Spreker had, vóór de hamer viel, zijn hand al op gestoken. De voorzitter heeft niets te maken met vingers o-psteken; we zijn hier niet op de lagere school; de hamer is gevallen. De voorzitter deelt verder mee, dat de Central© Sectie heeft besloten, om Vrij dag a.s. verschillende wetsvoorstellen in de afdeelingen te onderzoeken, w- o. de voorstellen van wet van de heeren Braat c.s. en Staalman c.s. inzake den Zomer tijd. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling van de Indische begrooting, afdeeling: Onderwijs en Eeredienst. Die voorzitter geeft alsnog het woord aan den heer Van Zadelhoff (s.-d.), die eenige opmerkingen maakt over de positie der Indische onderwijzers, welke, ondanks de verzekering van 't tegendeel, onder dezen minister weinig b-eteékent, o-.a. blij kens de overplaatsing van onderwijzers om politieke redenen, waarin hij een aan tasting van hun rechtspositie ziet. De Minister van Koloniën heeft met groote belangstelling de rede van mevr. Die VriesBruins Over den toestand der volksgezondheid gehoord. Zij drong o.m. aan ,op de instelling van een lichaam als de Gezondheidsraad of Tets van dien aard. Dte verwezenlijking van dit denk beeld is eerlang tegemoet te zien. Het is echter niet juist dat de regeering niets in die richting doet. In 1900 werd voor den gezondheidsdienst twee miljoen uitge geven, thans 16i/3 miljoen. Ook doet de regeering wat zij' kan in de bestrijding vah malaria en andere ziekten. Het zie kenhuis te Batavia voldoet aan alle eischen van de hygiëne. Aan den heer v. Zadelhoff antwoordde de minister dat de rechtsp'ositie der onderwijzers in Ned.- Indië, de-ze geheel dezelfde als die van de andere ambtenaren. De regeering heeft echter het volle recht om elke reden een ambtenaar over te plaatsen. Van wei-plaatsing om politieke gezind heid is 'alleen sprake, indien men door zijn -Optreden in een zekere streek niet kan worden gehandhaafd. De voorzitter stelt voor de beraadsla ging te sluiten en hamert ijlings een aan tal artikelen af. De heer Braat vraagt stemming. De voorzitter\V aarover De heer Braat: Over artikel 1. De voorz'tter: dat hebben w§ al een jaar geleden behandeld. De heer Braat: Dan over het artikel dat aan de orde is. De voorzitter: Ik stel voor en bloc te stemmen over de artikelen 501 tot en met Mevr. De Vries-Bruins (s.d.)Mijnheer de voorzitter! De voorzitter: O, u wenscht te repli- ceeren? Mevr. Dje VriesBruins: Ja, mijnheer de voorzitter! -dient, maar ik' kan u verzekeren,dat hij n toch lief heeft en voor u bidt". „Hoe weet jij dat alles?" i „B-ij toeval, toen hij verrast en bedroefd was over uw vertrek voor die lange reis van u naar het Oosten". „Hij maakte natuurlijk van die gelegen heid gebruik om je al mijn snoode zonden, de misdrijven en -dwaasheden nit mijn jeugd te vertellen en mijn „Neen, meneer; hij vertelde miji niets, behalve, dat u niet meer zoo veel van hem hield als in uw jeugd; dat u van hem vervreemd was; en toen weende hij en zei: „Be houd toch nog van hem en ik zal bidden voor hem, zoolang als ik! leef'. „Onmogelijk! Je kunt mij niet bedriegen. Heel -diep in zijn hart vervloekt en haat hij mij. Zelfs een broedende duif ach koon! Allan Hammond is maar een mensch en het zou onnatuurlijk zijn .totaal onmo gelijk, dat hij nog goed dacht over zijn ouden leerling. Onmogelijk! Meneer Murray stond pp en bleef met een boos gezicht voor den haard staan. Edna nam de gelegenheid waar om zacht jes te zeggen: (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1