Postertje! en Telegrafie» ÜI! ie Pers. En dan, waar is de grens tusschen op bouwende en met-opibouWencle kritiek? Ik zou de bepaling daarvan niet gaarne over- laterf aan een publiek, dat achter alles personaliteiten zoekt en dat bij de pers ridders zeiven zoo weinig: karakteradel veronderstelt. De heer v. Melle zal natuurlijk gaarne toegeven, dat het de redactie toekomt de verzorging van de rubrieken te re gelen zoioals zijl dat verkiest en dat zij niet aan de lezers mag overlaten te bepalen wien zij' wiel iof niet aan het blad zal verbinden. Indien zij' de overtuiging heeft, dat een medewerker niet te goe der trouw is en bij' zijn wterk niet met eer en geweten te rade gaat, zal zij zich ongetwijfeld van zoo iemand ont doen, evengoed indien 't aan de ver- eischte kennis zou mangelen. Over de juistheid van het verslag in kwestie kan jk niet oordeelen; schiet het te kart, laat een deskundige het aan toon en, tenminste als de redactie tegen- kritiek toelaat, en dan niet met vage termen, maar met de .muzikale puntjes op de i's. Want als men schrijft, dat de uitvoering zóó mooi was, dat er eigenlijk niets minder gunstigs van gezegd .mocht worden, (dit staat niet bepaald in het artikel van den heer v. M.) dan stijft men het plubliek in zijn oppervlakkig oor deel en minachting voor de pers en dient men de zaak zelve allerminst. Als 't den heer 't Hqoft te doen is om de eere Gods en- de verheffing van de zangkunst en daarqm is 'them te doen dan zal hij na de lezing van 's heeren van Melle's stukje waarvan iqverigens de goede bedoeling niet in twij;- fel getrojkken wordt gezegd oï gedacht, hebben: neen, niet met zulke hulp! Bi. C. SLIGGERS. Geachte Redactie, Mag ik door middel van uw blad den bewoners van Wolphaartsdijk de nood zakelijkheid van een bewaarschool even in herinnering brengen? ,- J\Tu de leeftijdsgrens tot toelating der lagere scholen belangrijk zal worden op geschoven, is een bewaarschool, zoo al niet vroeger, m. i. thans zeer noodig. Wanneer in de nabije toekomst de kin deren niet vroeger dan op 61/2 -jarigen leeftijd toegang zullen verkrijgen tot de lagere scholen, zou een bewaarschool te Wolphaartsdijk voor het gemeen in veler-# lei opzicht een weldaad beteekenen. Wie neemt het initiatief? U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de plaatsruimte, teeken ik als J. SmOODIJK, Commies D. B. Wolphaartsdijk, Februari 1924. (De glachte inzender heeft gelijk. Niet allee* 'Wolphaartsdijk; ook vele andere plaatsen in onze provincie moeten een bewaarschool hebben. Op menige plaats zijn onze vrienden al sedert vele jaren j in verzuim. Laat in iedere plaats iemand der onzen het initiatief nemen. Aan Chris telijk. bewaarschoolonderwijs is in meer dere gemeenten behoefte. Red.) VERBETERING. In het no. van gisteren in het Ingez. stuk ran X sloop een fout in. Er staat: „Eenerzijds een veel te weinig gekende bloote waarheid, anderzijds een misschien niet als zoodanig bedoeld" enz. Dat „niet" was bij de correctie uitgevallen. Voorts valt een fout bij het opmaken ran 't Statenverslag te constateeren. De rede van den heer Welleman pag'. 2, kol. 5 regel 38 r. b. tot pag. 3, kol. 1, regel 22 r. b. moet gelezen worden als perste rede na het. algemeeri verslag over de Middengroep. f*emengd ieuws. -Ongelukken. Te Geleen viel een driejarig kind in een pot met kokend water en qverleed aan de gevolgen. Te Belfeld is uit de Maas oipgevischt het lijk eener jonge vrouw, die sedert 23 Dec. daar vermist werd. Te Amster dam is in een tram een der passagiers, een man van 78 jaren plotseling dood gebleven. Directeuren en arbeiders. Te Albi in Zuid-Frankrijk, bestaat een glasfabriek, die door socialistische pa- feotons beheerd wordt en waar slechts roo» 'de arbeiders werken. Sinds de oprichting jvan de fabriek, nu 30 jaar geleden, is deze zegenrijke inrichting een bron van geharrewar en getwist geweest. Sinds Maandag is het weer „hommeles". De ar beiders der fabriek hebben toen namelijk .besloten, dat zij' de fabriek in eigen be heer zullen nomen, daar zij' geen behoefte gevoelen aan directeuren. Re afwezigheid van zulk' een behoefte is een meer ge constateerd verschijnsel, maar minder al gemeen is de opvatting verbreid, welke die der arbeiders blijkt te zijn, n.l., dat zij bb ontstentenis van een hartgrondig heim wee naar directeuren, zelf recht hebben op het bezit der fabrieken. Met deze ultra roode opvatting schijnen zells socialistische patroons zich niet wel te kunnen vereenigen, weshalve de roode iabrieksbestuurders het raadzaam oordeel den, een stokje voor de directoriale nei gingen hunner ondergeschikten te ste ken. Zij deden dit op een even goedkoope als doeltreffende wijze, namelijk, door den brandstoffentoëyoer in de fabriek stop te doen zetten. Om de verwarring nog grooter te maken ,zijn ook de socialistische werk lieden onderling verdeeld, en we! in drie groepen, n.l. aanhangers van de oude vak organisatie, 300 in getal; aanhangers eener onafhankelijke vakorganisatie, ten 'getale van 70 en een greepje van 35 man, behoorende tot een communistische be weging. r Met belangstelling ziet men in directo riale en arbeiderskringen het verder ver loop van dit roode conflict tegemoet, welks ontknooping ten zeerste kan bijdragen tot liet verkrijgen van meerdere kennis om trent de eventueele zegeningen van den toe komstigen socialistischen „heilstaat. („Msb.") Communistische tyrannie. Nadat het Italiaansche communistische par lementslid Bombacci met veel rumoer uit zijn partij: was gezet qmdat hij' zich in de Kamer openlijk aan de zijde der fascis tische regeering had geschaard wat be treft haar politiek tegenover Rusland, toog hij onlangs naar Moskou, om aldaar voor het uitvoerend Comité der Derde In ternationale zijd standpunt te rechtvaar digen. Dit bezoek is hem slecht beko men. Die machthebbers te Moskou hebben besloten Boanibacci vast te houden tot na de verkiezingen in Italië, ten einde hem te verhinderen aan den verkiezingsstrijd deel te nemen. - Een ontsl-ag. Die gemeente Scho ten heeft op verzoek' onmiddellijk' ontslag verleend aan dhr A. v. d. S. als directeur der gasfabriek. Volgens V. Dl. had dhr v. d. S. een vrij aanzienlijk bedrag dat hij had ontvangen, door den .verkoop van af valproducten der gasfabriek, niet in de gemeentekas gestort. („Vacl.") W)aar d,e G ir o-chaos toe leidt .Die ontvanger 'der directe belastingen te Harderwijk ontving, in ontwoord op een door hem verzonden waarschuwing, van dr H. te Ermelo het volgende antwoord: Wjijze: Io Vivat. Mijn geld is op Mijn geld is op Mijn geld is op de post En was 't niet op de post geweest Dian was mijn geld niet op geweest Mijn geld is op Mijn geld is op Mijn geld is op de post Het geel plak'aiat Het geel plak'aiat Diat zend ik naar de post Naar 't centrum van den girodienst En is men mij daar nu van dienst Mijn geld niet op Mijn geld niet op D a n is mijn geld niet op. Een reddende sprong. Te Glasgow was een schoorsteenveger bo ven aan een fabrieksschoorsteen aan het werk, op een hoogte van 60 voet, toen een stelling plank, die hij door middel van 'een touw wilde neerlaten, door een plot seling opstekenden wind werd „weggebla zen" en den man, die het evenwicht ver loor, de keus had tusschen 60 voet diep te vallen, of op een 45 voet lager gelegen dak te springen. Hij koos het laatste en redde zoo zijn leven, ofschoon hij leide 'beenen brak en kw.etsuren aan zijn rugge- graat opliep. Te Rheden heeft de inspecteur van een levensverzekeringmaatschappij bij de politie aangifte gedaan, dat een agent zijner maatschappij gelden, tot een bedrag van ongeveer f 500 zou hebben verduisterd Eenige dagen geleden werd op een boeldag te Dalen (Dr) een'oude Staten bijbel van het jaar '1636 verkocht voor slechts f 1,60. De keeper heeft dezen thans weer verkocht voor f 150. Van het te Vlaardingen uit Narvik binnengekomen stoomschip „Sir Ernest Gassel" (Zweden) is tijdens een zwaren storm onder de Noorsche kust, de Zweed- sehe stuurman Kinell overboord geslagen en verdronken. Nabij Honfleur is een losse loco motief zijdelings op een passagiers trein ingereden. Verscheidene wagens werden opengereten en tal van reizigers zijn ge wend. Die hoofdconducteur van den trein werd gedood. Sir Henry Thornton, directeur van den Canadeeschen nationalen spoorweg, heeft een schema uitgewerkt, bij de uit voering 1 waarvan hij voortdurend met zijn personeel in verbinding kan staan door middel van de „draadlooze". Op verschil lende punten van den 22.000 mijlen langen spoorweg, van den Atlantischen Oceaan tot aan ld en Pacific, zullen draadlooze stations worden opgericht; aan de honderd duizend man personeel zal tegen den kos- tenden prijs een ontvangtoestel verschaft worden. Sir Thornton zal minstens eens per week' tot het personeel het woord voeren, de ambtenaren zullen eiken avond tot de mannen kunnen spreken. Uit zaken oogpunt vooral acht Thornton dit systeem van belang. Radio over den oceaan. Twee personen te Semote, in Britsch-Oolumbia, hebben dooi- middel van draadlooze tele grafie over een afstand van ongeveer zesduizend mijl hun broer in Londen een persoonlijk telegram gezonden, waarin zij van hun voorgenomen bezoek aan Enge land melding maakten. Diit Canadeesche telegram werd het eerst opgenomen door een amateur te Hertfort (Connecticut) die bet niet doorzond. Een amateur in Neder land, die het opving, zond het evenwel naar het aangegeven adres in Londen. Opiumdiefstal. Uit een che mische fabriek te Berlijn zijn 85 kilogram morphine, wellce bestemd waren voor ex port naar China, door onbekend gebleven daders gestolen. Acht huizen afgebrand. In het dorpje Belton (Leicestershire) zijn acht met riet bedekte arbeiderswoningen af gebrand, waardoor 40 personen dakloos zijn geworden. De brandspuit van de nabij gelegen dorpen waren defect, zoadat hen geruimen tijd duurde, voor de brandweer brigade van Loughborough arriveerde. Het vuur, door een sterken wind aange wakkerd, #tte zeer spoedig eenige wo ningen in lichte laaie. Mijlen in het rond was het vuur zichtbaar. Wonder boven wonder heeft niemand der slapende bewo ners eenig letsel bekomen. „De Daily Herald" vermeldt een ergerlijke wijze van Irinder-exploita.tie in J het kleermakersbedrijf te Londen. Die groo- te firma's besteden een groot deel van hun werk uit aan de z.g. thuiswerkers, meest vrouwen. Djeze beginnen, met de kleine kinderen, om ze zoet te houden, rijgdraden te laten uittrekken. Als de kin deren grooter worden, moeten zij helper, knoopen aanzetten en meer dergelijke Werkjes verrichten. Op die manier worden 'z ijstil gehouden en helpen mee een scha mel Icon te verdienen. Deze feiten zijn aan den dag gekomen bij een onderzoek van de vakvereeniging van kleermakersknechts, die het a,an den huisarbeid toeschrijven, dat hun Iconen zoo laag gehouden worden. De kleermakerijen maken zich van de zaak af door de verklaren, dat zij in de stad geen ruimte hebben om hun werkplaatsen uit te breiden. Te New Vork zouden die toestanden nog ergerlijker zijn dan te Londen. - - Zaterdag reed een vrachtauto, ge laden met drijfsteenen, te Noordwijk den Biarnboornweg in, toen een drietal kinde ren een winkel uitkwamen. Een der kin deren werd aangereden en kwam op het spatbord terecht en een ander kind van 6 jaar onder den wagen en werd voor dood opgenomen. - Geen uitgeslapen inbreker. Aan boord van de in de Scheepmakersha- ven te Rotterdam liggende motorboot „Kat wijk II" is vanmorgen door een agent va.n politie de 26-jarige schippersknecht V. gearresteerd. De man bad zich des nachts aan boord begeven met het doel, de roef leeg te 'halen. Hij' had al het een en ander ingepakt. Blijkbaar was hij echter wat slaperig, althans hij is ingedut en bij zijn ontwaken zat de inbreker van aangezicht tot aangezicht tegenover een dienaar der gerechtigheid ,die het geraden had ge vonden eens poolshoogte te nemen omdat, hij meende, dat iemand, die aan boord van een schuit thuisbehoort, in 'n killen nach| bij Voorkeur het dek niet tot slaapplaats kiest. Wisselkoersen. Amsterdam, 6 Febr. 1924. Berlijn 613A6234 Brussel 10.87y2—10.97É| Plaxijs 12.32V212.421/a Londen 11.48 11.49 Dollar 2.661/1—2.663/4 Weenen 37i/437s/4 hart. Wij hopen onze dankbaarheid te bewijzen door daden van liefde jegens de zaak, die hij heeft nagelaten. D's J. P. v. Melle, van Kralingen, zwa ger van den overledene, optredende in plaats van den andsten broeder die door ongesteldheid afwezig is, herdacht dank baar de plaats welke de overledene in den familiekring innam. Hij: Jankte alle aan wezigen voor hunne deelneming, en uitte zijn blijdschap dat ook bij dit graf mocht getuigd worden van het leven dat den dood overwint. Dg Steinz las vervolgens op verzoek van den overledene Zondag 1 van den Heidelbei'gschen Catechismus. Dat is ge weest de kracht achter den man. Voor de jonge patroons is het een groot voor recht, dat zooveel goeds van hun voor ganger kan gezegd worden. Spr. wijst hen op de Bron zijner kracht: de genade Gods, die zich in hem heeft verheerlijkt. Daarom mag ook hier gezegd worden, gelijk geschreven staat: Zij verheerlijkten G o d in (hem). De oudste zoon, de heer C. Duvekot, dankte namens zijn moeder en de kin deren voor de laatste eer aan den ge liefden man en vader bewezen. KOUDiEKERKE. Benqemd tot onderwij zeres aan de Hervormde school alhier mej. de Hotndt te Rumpen (Limburg). OOSTBURG, 6 Febr. Tarwe f 11.50— f 12.25, Gerst (chevallier) f 11.50, Win- tergerst f 11.25, Rogge f 10.50, Haver f 9.50f 10, Kroonerwten f 20f 23, Brui ne boonen f 12f 30. a—r——awn—n—mti MONNIKENDAM. V.D'. Dcior de Noord- Westelijke stormen zijn door het Zuider- zeewater de aan de buitendijken gelegen straten overstroomd. In menig huis stroomt het zeewater binnen, zoodat de bewoners zich naar boven moeten be-, geven. Ooik het eiland Marken is door het hooge zeewater weer overstroomd. De paden zij'n niet meer begaanbaar en hei, water w'ast nog steeds. Die verbinding tusschen de buurten onderling geschiedt per roeiboot. BERLIJN. V.D|. Naar de bladen melden, hebben de Separatisten de stad Worms Ontruimd, waarna de Duitsche autoriteiten het bestuur weder oipi zich genomen heb ben. 1 Soes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Januari 1924: Telegrammenverz. 1117 ontv. 1217 overgen- 1635 totaal 3969. Gesprekkenverz. 4936 ontv. 4041 overgen. lokaal 88, totaal 9060. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld Telegrammen. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 16 5 21 Biezelinge 12 21 83 Borsselen 36 45 81 Colijnsplaat 36 37 73 Driewegen 13 17 30 Ellewoutsdijk 18 12 30 's Gravenpolder 16 34 50 's Heer Arendskerke 21 22 43 's Heerenhoek 24 24 48 's Heer Hendriksk. 11 2 Heink enszand 11 21 32 Hoedekenskerke 11 17 22 Kamperland 43 42 85 Kapelle 35 42 77 Kats 12 13 25 Kloe tinge 10 37 47 Kortgene 41 61 102 Kruinmgen 56 81 137 Kwadendamme 13 12 25 Nieuwdorp 18 20 39 Nisse 12 12 24 Oudelande 17 23 40 Ovezande 27 20 47 Rilland 20 53 73 Schore 36 15 51 Waarde 4 16 20 Wissenkerke 16 36 52 Wol (aartsdijk Gesprekken. in Ned.-Indië", maar tot nu heeft zij van haar bestaan nog niet naar buiten doen blijken. Zij oordeelde, dat het beter was eerst niet haar plannen gereed te zij'n en dan naar buiten op te treden. Nu zij echter zoover gevorderd is, dat zij Mnnen niet al te langen tijd tot gedeeltelijke uitvoering van haar plannen hoopt te komen, acht zij het noodza kelijk ons volk iets daaromtrent mede te deelen. De vereeniging (kortheidshalve ge noemd Indische Jonge Mannen Vereeni ging, I.J.M.V.) is Opgericht met het doel om onder de jonge mannen in Indië to gaan arbeiden. Want die jonge mannen, burger of militair, staan in de Indische maatschappij aan ontzettende gevaren en verleidingen bloot, -waardoor veien gees telijk en zedelijk ten onder gaan. Dit kan en mag niet langer voortgaan. V'ijj mogen niet lijdelijk toezien, dat een deel onzer jonge menschen in Indië geestelijk verloren gaat. Ejn daartoe wil de vereen, voorloopig twee dingen doen. Zij' wil personen uit zenden, oin onder de jonge mannen te arbeiden, en zijl wil vereenigingsgeboiuwen stichten, waar deze jonge menschen el kaar kunnen ontmoeten, een gezellig te huis vinden, zich lichamelijk en geestelijk kunnen ontspannen en ontwikkelen, enz. De geheele arbeid zal het karakter dra gen van het Y.M.C.A.-werk, waarmede men in Amerika en in E.ngelsch-lndië zulke prachtige resultaten heeft bereikt.. Diat hiertoe veel geld noodig is, zal ieder kunnen begrijipen. Maar de Ver eeniging' vertrouwt, dat dit geld er wel karnen zal, omdat het Nederlandsche volk iedere poging zal Widen steunen, welke wlordt aangewend om voor onze jonge mannen in Indië iets „werkelijk goeds tot stand te brengen. Steun ons dan door toe te treden als lid der I.J.M.V., als begunstiger, of met een gift in eens1). De heer ,T. de Vrjgs, Sneeuwbalstraat 35, Den Haag, zal, na mens ons gaarne mededeeljng van een en ander ontvangen en is tevens bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Het bestuur der I.J.M.V.: Dr C, W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, Oud-Zendingsconsul in N.-L, Voorzitter; Jhr Mr W. C. Quarles van Uffoird, Onder voorzitter; Dis-Hf Janssen, Secretaris; L. G. James, Penningmeester; L. P. de Gaay Ftortman, Oud-Hoof do ff. N.l.L.Ir. E. Middelburg, Oud-Hoofd v. h. Mijnwezen in N.-I.; Dr J. G. Scheurer, Oud-Zendings- I arts in N.-L; Dr P. C. W. v. d. Weide, j Off. v. Gez. Kon. Ned. Marine. J De statuten bepalen omtrent grond- i slag en lidmaatschap het volgende: Art. 1 2. De grondslag der Vereeniging is: de erkenning van Jezus Christus naar de Schriften als God geopenbaard in het vleesch. Art. 7. Leden zij'n zij; die in- j stemmen met het bepaalde in art. 2, zich verhonden hebben tot een bijdrage, welke minstens f 2.50 's ]aars bedraagt. Zij', die de Vereeniging met een bijdrage steunen, zonder haar grondslag te deelen, zij'n begunstigers. GOES. Heden werd het stoffelijk over schot ten grave, gebracht van wijlen den heer W. S. Duvekot. Op de begraafplaats was een talrijke schare vereenigd. Wij merkten onder meerderen op de predi kanten, de Kerkvoogdij en enkele leden van den Kerkeraad der N.-H. gemeente; den heer Makreel, chef van de zaak firma v. Nelle, waarvan de firma Gebr. Duvekot de alleenvertegenwoordiger hier 'ter stede is, den heer Labrijn, lid van den Raad en van de Commissie voor de restauratie van het kerkgebouw. Het personeel der firma droeg den overledene ten grave; wie niet mee droe gen, gingen vooraan. Eiij: de oipen groeve trad allereerst de heer v. d. Bout, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur naar voren, om den overledene, dien hij: Jen parel van het college noemde, te herdenken als de uitnemende kracht wiens adviezen steeds uitblonken door helderheid en be slistheid die wél deed, niet uit plicht maar uit behoefte. Spr. herdacht den overledene tevens als lid van de Com missie voor 't Handelsonderwijs, als hoe danig hij evenzeer hem had loeren waar- deeren. De heer v. d. Wart, president-kerk voogd, herdacht den heer D. als jongste lid der Kerkvoogdij, met wien hij slechts vier jaren mocht samenwerken, een tijd perk echter lang genoeg om hem te lee- ren waardeeren, om zijn warme liefde tot de kerk, een liefde waarvan 't geheim lag in de liefde zijns harten tot God. De voorzitter van den Voogdijraad te Middelburg sloot zich hierbij aan, ook in dit college zal 't gemis diep gevoeld worden. De heer Roose sprak namens het per soneel om uHing te geven aan aller dank baarheid en droefheid. Een hunner had bij zijn sterven gezegd: wij verliezen in hem een vader; en dit is ook zoo. Hij leefde met zijn personeel mee, droeg hen op zijn Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 7 13 20 Biezelinge 115 72 187 Borsselen Colijnsplaat 271 288 559 Driewege'n Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 280 298 578 's-Heer Arendskerke 275 353 628 's-Heerenhoek Heinkenszand 72 68 140 Hoedekenskerke 76 55 131 Kamperland 309 188 497 Kapelle 325 346 671 Kats 46 40 86 Kortgene 295 269 564 Kruiningen 379 383 762 Kwadendamtne 42 28 70 Nieuwdorp Nisse 58 87 145 Oudelande 72 100 172 Ovezande 149 127 276 Rilland 160 199 359 Schore Waarde Wissenkerke 89 77 166 Wolf aartsdijk Kloetinge 14 3 17 öpöïsare ferkoofimgen en Ver pachtingen. Febr. i 1 6 Kapelle, verp. land, v. Dissel. 7 Kattendijke, inspan, de Kok. 7 Middelburg, huis, Struve. 8 Middelburg, inboedel, De Neeling. 8 Goes, afbraak, de Wilde Heijboer. 8 Borssele, jachthuis en meubelen, Pilaar. 6 Grijpskerke, huizen, land, enz. v. d. Harst. 8 Valkenisse, hakhout, Loeff. Goes, afbraak, de Wilde Heijboer. Arnemuiden, drie huizen, Struve. Ierseke, dwarsliggers, de Kok. 12 Goes, zeugen, loopvarkens, de Wilde en Heijboer. 12 Goes, huis, Pilaar. 12 Vlissingen, huizen, Paap. 12 Groede, hofsteedje, Beuning. 13 Wemeldinge, huis, Pilaar. Y.M.C.A.-werk in Nederlandsch-lndië. Reeds ten vorigen jare werd opge richt de „Vereeniging tot behartiging van de geestelijke belangen der jongemannen 8 9 9 De dood van Lenin. Die „Stand." geeft in een hoofdartikel een treffende vergelijking tusschen Robes pierre en Lenin. Twee „groioten" der Revolutie. „Groot" in de verschrikkelijkheid. Die niet uit bloeddorst moordden in 't groot, neen! die, vreeselijfce verblinding! werkelijk meenden dat ze daarmee 't vonnis voltrokken aan een duizendwerf doodschuldige klasse, die van alle macht en kracht beroofd worden moest, wilde kunnen doorbreken 't waarachtige heil der menschbeid. 'tWas voor beiden een satanisch: Ik kan niet anders! En we kannen 'tbest aannemen, als levensbeschrijvers oins ver tellen, dat die Lenin b.v. in zij'n balling schap 'n zachtaardig man was, die geen kip1 kwaad zou doen. Ziehier 'n stujksken uit de St.-beschqu'- wingen Toen Robespierre tot matiging wilde over gaan, werd hij omvergeworpen door zijn me destanders. Hij was zijn kracht kwijt. En hij viel onder de moordbijl, die hij dagelijks tot schrik van zijn volk te werk had. doen stellen. Met Lenin ging het eenigszins anders. Hij had van de weeke massa van het Russische volk, aan de despotie gewend, geen kwaad nog te duchten. Hü werd geveld door zijn eigen teleur stelling. Zijn ziekte werd geheimzinnig genoemd. Maar men behoeft de verzen van Mevr. Ro land Holst, gewijd aan het breken van een ideaal', maar te lezen om te begrijpen, wat er in de ziel van dezendespoot en tegelijk gevangene der revolutie, moet zijn omgegaan, toen hij het roer moest omwerpen uit eigen- behoud. Men ziet in dit omwerpen van het roer, in dit terugkeeren tot „kapitalistische" me thoden., een daad van wijs beleid. Indien het Lenin, zooals blijkbaar zijn opvolgers, louter te doen ware geweest om het be houd van de macht, allicht ware hij niet getroffen door de verlamming, die lichaam en geest neervelde, zooals de storm het den eikenboom doet. Zijn vaste hoop op een wereldrevolutie, die de ellende zou hebben verspreid, de vloedgolf der mislukking zou hebben ver breed en daardoor voor Lenin minder ge vaarlijk gemaakt, werd beschaamd. Hij, die steeds vooruit ging door bloed en tranen heen, hij moest terug. En van dat oogenblik af zien wij zijn kracht inzinken. Als een gebrokene ligt hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3