[eding. urg. No 107 Dinsdag 5 Februari 1024 38e Jaargang ielburg. d voor 3 root e ept en lilt ite Premie. den: ebruari 1924, an een Woon- uurtje aan de raat; erfwerk aan en Woonhuis. Are Legpoters, te koop, ilfde Koe, Ajuinzaad, i een Vaarsje ïecht of Vrouw, Poeder- gegeven. A ËLË AR te Goes zal II uur, in Hotel .ening a f3. bij Boekhandel JK. VAN MARIS, scheweg. OP raad strekt: .V. Landb.-Mij. Te bevragen bij Krabbendijke. februari. 'ER, Westhoek, OP: 3ER, Noordweg OP: i f5 per K.G. i Mz., Kapelle O P: ANSE,Gapinge. >nd imer- en Metsel- WERSE, Grijps al in de familie helijk geworden woordige, wordt dra mogelijk waar te nemen, id, Koudekerke Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Loste nummers f 0.04 Prijs der Advertentiën: t4 regels f 1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Mensehelijke roemtaal. Ten aanzien van de theorieën en daden van een Lenin moge verschil lend standpunt worden ingenomen, zijn histcrri sche beteekenia zal wel door memand worden ont kend. Toch kan het ook zijn nut hebben om kennis te nemen van de wijze waarop men in communistische krin gen hier te lande oordeelt over den pas gestorven Russischen leider. Natuurgetrouw moet de schildering zijn, welke mevrouw Roland Holst, die immers in eigen persoon Rusland bezocht en met Lenin persoonlijk1 ken nis maakte, van den grooten revolu tionair gaf. Sprekend voor een kring van geest verwanten, gat' zij de volgende karak teristiek: „Hij (Lenin) versmaadde geen middelen, om de proletarische revolutie te doen zegevierenhij schrok niet terug voor een Tsje'ka, niet voor spionnage, niet voor mi litarisme, zelfs niet voor bloedver gieten; hij poogde niet zijn handen en zijn ziel onbevlekt te bewaren; hij had de onverschrokkenheid om af té schudden de op de proletarische re volutie zoo verlammend wekkende vrees daarvoor". Ziehier -de roeiptaal van den mensch. Hier wordt de zonde gehuldigd, de gruwel onomwonden geprezen. Hier wordt blijk gegeven van een gezindheid, die wel zeer verre is van -de taal uit Psalm 101„Ik zal geen Belialsstuk voor mijne oogen stellen; ik haat het doen der afvalligen, hei zal mij niet aankleven". Een Duitsche nota over {Ie Paltz. In de nieuwe nota aan de Fransche .regeering wijst de "Duitsche regeering op de zware verantwoordelijkheid van do Fransche, zoo deze niet spoedig haai' volkenrechtelijke en verdragsplichten na komt. De nota sbhetst uitvoerig de recht- streeksche en middellijke steun aan de separatisten, wier henden in overwegen de mate uit niet-Paltsers bestaat, dotor de Fransche militairen en overheidsper sonen, welke geleid hebben tot een toe stand, die een ernstige schennis beteekent van de soevereiniteit van het rijk en van Beieren en een dwang van 700.000 Weer-' loozie burgers., De Duitsche regeering verzoekt de Fransche nogmaals den wet tigen toestand in de Palts te herstellen, ■de separatisten te ontwapenen, niet ie beletten, dat zij uit de openbare gebouwen verdreven worden en de Duitsche over heidspersonen hun werkzaamheden on- beperkt te laten hervatten. Zij eischt ver der, dat de Fransche regeering de te rugkeer van de doorde separatisten ver dreven bewoners niet zal belemmeren en zich voortaan zal onthouden van elke in menging in binnenlandsche aangelegen heden en met name van eiken recht- streekschen of middellijken steun aan re volutionaire elementen in het bezette ge bied. Korte berichten. Er dreigt in Engeland weer een nieuwe spoorwegstaking. Mac Donald heeft Zondag zijn eer sten dag met zoon en dochter doorge bracht oip Chequers, het buitenverblijf va» de Britsche gerste-minister. Nederlandsch Olympisch Comité. Aan de Olympische spelen te Parijs in dit jaar zullen ook vertegenwoor digers van Nederland deelnemen, wanneer ten minste de noodige geld middelen daarvoor beschikbaar zijn. Het N. O. C. beschikt helaas niet over voldoende fondsen en in den tegenwoordigen tijd is op steun van Rijk en Gemeente niet bepaald te rekenenToch vermeent het N. O. C., dat een waardige vertegenwoordiging van onze Landgenooten op die Olym pische spelen noodzaiktelijk is en dat deze vertegenwoordiging zoowel een nationaal als een internationaal be lang medebrengt. Nationaal, omdat o.m. in 1928 deze spelen te Amster dam zullen worden gehouden en wij dus ai een zeer pover figuur zouden slaan, indien wij thans niet in staat zouden zijn om onze vertegenwoor 'digers naar Parijs' te kunnen zenden terwijl wij over 4 jaar gastheeren moeten zijn. Internationaal, omdat in den tegen- woordigen tijd alle gelegenheden moe ten worden aangegrepen om de vol keren, buiten de politiek om, met elk ander in contact te brengen, vooral wanneer zij zich daarbij van hun beste zijde kunnen leeren doen ken nen. Het N. O. C. nu tracht overal in den lande geld te verzamelen, tenein de jnet' een waardige, flinke groep sportmannen te kunnen uitkomen, en de kosten (training, reis- en verblijf kosten, vergoeding voor verlies van arbeidsloonen, enz.) daarvan te kun nen bestrijden. Met een gelijk doel is hier ter stede een sub-comité, opgericht, bestaande uit de heerenJoh. Pilaar, P. C. La brijn, J. C. Dekker, C. F. Ruben, H. Jonkers, Mr Ph. R. Hugenholtz, Mr J. A. A. Fransen van de Putte, J. ^Bonnet en J. J. van den Berge. Het sub-comité stelt zich voor om door verkoop van daartoe vervaar digde N. O. C.-speldjes, voorname lijk door tusschenKomst van alle in Z.- en N.-Beveland bestaande veree- nigingen op sportgebied, en door het vertoonen van eenige spéciale sport films op een nader aan te geven dag, deze actie van het. N. O. C. te steunen. Allen, die iets voor sport voelen, wie de lichamelijke geoefendheid van ons volk ter harte gaat, kunnen dus spoedig op daadwerkelijke wijze daar van blijk geven. Bezuiniging b ij het R ij ksbouwweze n. Naar het „Vad." verneemt is de Rijksgebouwendienst er in geslaagd, alleen bij het Rijksbouwwezen een f 700.000 per jaar aan salarissen te besparen. In plaats van 5 rijksbouw meesters doet men het en het gaat best met éénook is 't aan tal Rijksarchitecten en Rijksopzichters belangrijk ingekrompen.' Niettemin werkt de Rijksgebouiwendienst snel. Zooals- men weet, heeft de Minister van Financiën na de goede en vlug ge oplossing van de Leidsc'he zie- k'enhuisellende,aan den Rijksgebou wendienst ook een plan gevraagd voor een uitweg uit de nog grootere 'Delft- scbe bouwellende. Naar het blad ver nam, heeft de Rijksgebouwendienst reeds een plan aan den Minister over gelegd. De knoeier ij e n b ij den zieke h- huishouw te Leiden. In verband niet de inbeslagname van goederen en effecten der verdachten van de knoeierij bij den bouw van het Leid- sche ziekenhuis, verneemt het „Vad.", dat de Rijksgebouwendienst aan de Justitie, die het onderzoek nog steeds voortzet, had gevraagd of het niet mogelijk zou zijn, stappen te dolen, opdat het Rijk niet ledig zou uitgaan, indien de van knoeierij verdachte eri in hechtenis ge- nofnien ambtenaren zich werkelijk hebben vergrepen en worden veroordeeld. Ten gevolge van deze vraag is men tot de inbeslagname overgegaan. De 1 o n s v er 1 a g i n g voor het spoorwegpersoneel. Op het congres der 'Ned. Vereen, van Spoor- en tramwegpersoneel is na lang durige besprekingen de volgende motie met groote meerderheid van stemmen aangenomen: „Het Congres aanvaardt de wijzignigen in de arbeidsvoorwaarden Zoo- als deze zijd aangegeven door de directie, waarbij' echter aan de navolgende drie bezwaren zal moeten worden tegemoet gekomen: de sub 1 en 3 genoemde loons verlagingen moeten zich inderdaad blijven bepalen tot eene verlaging van daarin genoemde percentages zoowel Wat het loon als de periodieke verhoogingen be treft, zulks met dien verstande, dat de uurlaonen worden afgerond opi de gebrui kelijke wijze (t.wl. i/2 cent en minder is 0, fooiven i/2 cent is 1 cent), het eerste lid sub 9 komt te vervallen; de Neder- landsche vereeniging verbindt zich daar tegenover om over de reedt ingevoerde 4e klasse en de nu in te voeren ver laagde loonregeling niet te procedeeren en de reeds aanhangig gemaakte proce dure in te trekken. In de laatste alinea van punt 11 de woorden „te maken" te vervangen door „aan de organisaties voor te leggen"; en punt 7 moet ver vallen. Allerlei. De Zomertijd zal aanvangen 30 Maart en eindigen 5 October. Inmiddels heeft de heer Braat voorgesteld den Zomertijd af te schaffen, en dus het Koninklijk besluit te vernietigen. De .oud-minister Kolkman is "lijdende. Hem zijU de laatste sacramenten toege diend. Toch is er nog hoop op beterschap. De R.K. band van spoor- en tramweg personeel heeft zich met de voorstellen der directie in zake de loonsverlaging vereenigd mits de afronding der uurloo- nen en der periodieke verhoogingen ver zekerd is. Faillissementen. Failliet ver klaard Jacobus van Drongelen, aannemer te Hoek. Rechtercommissaris Mr P. J. van Borfcel. Curator Mr Anne Bolle te Mid delburg. Te Hoofdplaat is in een sloot het lijk gevonden van den heer L. S. Goes. Bevolking gedurende de maand Januari 1924 (2e helft). Ingekomen: J. F. Alders, handelsver tegenwoordiger, van Utrecht, Gr. Markt 21; W. Francke, expediteur, van Vlissin gen, M. H. Trompstraat 15; J. J. Verbee- men, zonder beroep, van Winschoten, Schengestraat 25; A. Lefeber, winkelier, van Vlissingen, L. Kerkstraat 37; A. de Coninck, koopman, van Zierikzee, 's-H. H.kinderen s traat 47; J. Jobse, kleerma ker, van Sliedrecht, Nieuwstraat 40; ,Ch. L. Vermeulen, chauffeur, van Hoedekens- kerke, Wijngaardstraat 17; B. Horst- Möckel, kantoorbediende, van Chemnitz (D.), Opril Beestenmarkt 2; L. Westdorp, veldarbeider, van Kattendijke, Schelde- straat 8; II. J. Ulderink, hoofdbew. ge vangenis, van Hoorn, Rommerswalestraat 9; C. L. Koevoets, gasfitter, van Rotter dam, Korte Vorststraat 25. Vertrokken: A. J. H. Meertens, canri.- landmeter, naar Amsterdam; J. VJ. Gans, letterzetter, naar Axel; H. Loontjes, bil jartmaker, naar Middelburg; S. M. Kloos terman, zonder beroep, naar Middelburg; J. Baarends, strijker, naar Rotterdam; Wed. J. de Witt, zonder beroep, naar Den Haag; A. Kooman, postbeambte, naar Bresken s; P. Snoep, molenaar, naar Nieuwvliet; A. C. F. van Poucke, onder wijzeres, naar Vlissingen. Aan den heer K. H. van Faassen te Middelburg is met ingang van 1 Febr. jl. eervol ontslag verleend als onderwij zer, belast met de tijdelijke Waarneming van de betrekking van onderwijzer aan de Openb. Lagere School A alhier. Voor de militielichting 1925 zijn in deze gemeente ingeschreven 77 per sonen. Hier ter stede is opgericht een Christelijk Letterkundige Kring, welke zich blijkens den naam, ten doel stelt de beoefening van de letterkunde. Voorzitter is ds J. H. C'. Kamsteeg, secretaris de heer W:. L. B. J. Diekker. Reeds zijn ongeveer 20 leden toegetreden, onder wie meerdere dames. Die Kring is gisteravond den lite- rairen arbeid, begonnen met een hijeen- komst, waarin dr J. J. Preuniger van Wolfaartsdijk op voortreffelijke wjjze „Bouwmeester Solness" van Ihsen heeft ingeleid. Vlissingen. Alhier is gistermiddag een 10-jarig joingetje, dat hard op straat liep, met zulk een kracht tegen het lemiQen van een wagen aangekomen, dat zijtn borstkas werd ingedrukt en hij aan inwendige verbloeding is overleden. Kloelingë. De voordracht voor onder wijzeres aan de o. 1. school alhier luidt als volgt: mej. M. J. Passenier, Haarn- stedq; mej. J. J. Bak, Sluiskil; mej. L. A. Wielandt, Eisen (gem. Markeloo). Wemoldinge. Maandagnamiddag kwam alhier zwaar lek binnen het van Duitscn- land naar België bestemde Duitsche rijn- schip „Mannheim 21", schipper Hauck, geladen, met kolen. Bedoeld schip was bij het doorvaren van de Dordtsche brug gistermorgen tegen een der peilers geva ren, waardoor het middenscheeps werd getroffen en veel water maakte. Met pom- pers aan boord werd getracht het schip boven water te houden, waarbij het de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. Hoedekenskerke. De voor de landbouw- vereeniging „Onderlinge Hulp" alhier gele verde patentkali bleek na onderzoek door het rijks landbouwproefstation te Maas tricht geen patentkali te zijn, doch een minderwaardig mengsel. De partij is in haar geheel aan den leverancier terug gegeven, wien thans is opgedragen, werke lijk patentkali aan de vereeniging te leve ren. Dit is dus wederom een waarschu wing voor hen, die -alsnog gewoon zijn, hun kunstmeststoffen buiten een bestaan de landbouwvereeniging om te betrekken. Als regel geldt dan, dat deze partijen niet door het rijks landbouwproefstation worden onderzocht en blijft het dus een raadsel, welke waar men voor zijn geld heeft ontvangen. Ovezand. Door de rijkspolitie zijn 2 ver lofhouders alhier bekeurd wegens over treding der Drankwet. Kapelle. In de gemeenteraadszitting van Maandag hadden, na het uitspreken van de gebruikelijke nieuwjaarsrede door den burgemeester, de volgende verhandelingen plaats. De circulaire Werkendam over liooger en middelbaar onderwijs wordt terzijde gelegd. De commissie tot wering van schoolverzuim biedt haar jaarverslag aan; 0. m. wordt meegedeeld, dat 69 verzorger? van kinderen ter verantwoording zijn op geroepen. Het bestuur van het fanfare korps „Ons Genoegen" bericht, dat het tekort volgens haar financieel verslag f 420,15 is. Door B. en W. van Kruiningen is het steigerhout van den toren alhier aangekocht voor f 334. De voorz. leest voor het overlijdensbericht van het oud raadslid dhr. W. Slabbekoorn. Hij wijdt een woord van dankbare nagedachtenis aan den overledene, die veel presteerde als raadslid 35 jaar lang en als wethouder 29 jaar. Weth. Vereeke stelt voor namens den Raad deelneming te betuigen. Wordt aldus besloten. Meegedeeld wordt, dat de ver. „Eigen Erf", gevestigd te Goes, bericht, dat door haar na onderscheidene pogingen aange wend te hebben, geen grond langs min nelijken weg kan gekocht worden. Plan nen tot aankoop van grond zijn gedaan bij dhr. W. de Groene. Dhr. Fraanje wil gaarne de financieele gevolgen weten. Dhr. v. Wingen: het is een mededeeling aan B. en W.; we hebben die nu niet te bespreken. De voorz. deelt mee, dat tot op heden nog geen vrijwillige bijdrage voor het to renuurwerk is ingekomen, ,waarop dhr. Fraanje opmerkt te kunnen constateeren, dat de animo niet zoo groot is als wel scheen. Het verzoek van dhr. C. J. Butler om vergoeding ingevolge art. 13 1. o.-wet om vergoeding van reiskosten voor zijn leer- plichig kind dat de U.L.O.-school te Goes bezoekt,'wordt ingewilligd. Besloten werd om een half jaar de helft der reiskosten per spoor te vergoeden. De rooilijn, voor het gebouw van M. Krijnsen in Dijkwel werd vastgesteld op 5 M. uit den Slootkant. Na enkele opmerkingen werd goedge keurd de wijziging begrooting dienst 1923. Dhr. Fraanje wijst er op, dat ook andere gemeenten (spr. wijst op Scliore) hebben bij te dragen voor hun schoolgaande kin deren; voor ons is dit nu f67,33. Nadere vaststelling begrooting dienst 1924 volgde. Over het tractement van den burgemeester ontspon zich een lange dis cussie. Gewezen werd op de houding van Ged. St. inzake de te treffen regeling. Met 4 tegen 3 stemmen, die van de h.h. v. d. Have, Ganseman en Vereeke, werd beslo ten het aanvangssalaris te houden op f 2100 en periodieke verhooging op f 150. Aan Ged. St. zal dit worden medegedeeld. Als gemeenteopzichter werd benoemd dhr. Adr. Ie Clercq te Kruiningen; vast stelling van de instructie volgde. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd gekozen dhr. H. Slabbekoorn met algemeene stemmen in de vac.-C. Stevense (overleden). De voorz. deelt mee, dat een tijdelijk onderwijzer aan de openb. school zal be noemd moeten worden in de plaats van dhr. Wondergem. Machtiging tot oproep wordt verleend. Bij de rondvraag vraagt dhr. Fraanje om verbetering van den Eversdijkschen weg. De voorz. deelt mee, dat te weinig macadam is ontvangen, anders was dit reeds geschied. Dhr. v. d. Have verzoekt medewerking van B. en W. tot aanlegging van de waterleiding aan den Dijkwelschen weg. Ook deelde spr. mee, dat het be stuur van het Nutsdepartement straks met een aanvrage zal komen om een school lokaal, dat overig is, in .te kunnen rich ten voor "bewaarschool, die vooral met die nieuwe wet, straks broodnoodig is. Spr. wijst ook voor de zooveelste maal (ook dhr. Ganseman wees hierop) op de gevaarlijke bocht bij dhr. M. Eversdijk; gememoreerd worden de verschillende bot singen en aanrijdingen die reeds voor kwamen. Iedereen, aldus spr., is het roe rend eens, dat noodzakelijk een spoedige verbetering eerste eisch is, vooral nu met die groote bussen en de vrachtauto's; ongelukken kunnen niet uitblijven. Voor gesteld wordt om dezen weg aanzienlijk te verbroeden en grond te onteigene* daartoe van dhr. M. Eversdijk. De voorz. zegt toe, stappen te willen doen om tot goede resultaten te komen. Ook dhr. v. d. Have zegt toe, zooveel mogelijk medewer king te willen verleenen. Wissenkerke. In de Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering waren afwezig wegens ongesteldheid weth. Buijze en het lid De Feijter, can welken laatstgenoem den een bericht was ingekomen, dat hij voor zijn lidmaatschap van den Raad be dankte. Re voorz. gaf een overzicht van den toestand der gemeente over het jaar 1923, welke door dhr Van Hee beantwoord werd. Ingekomen was o,a. e«|ii bericht van mi' Dieleman, dat de gemeente het proces tegen de ambachtsheeren Van Kampernieuwland, inzake de weegbrug te Kamperland, in tweede instantie gewon nen had, welk bericht de raiad met applaus begroette. Verder van Ged. Staten een bericht, dat de jaarwedde van den Burge meester met ingang van 1 Jan. 1924 was bepaald op f 2640, een vermindering dus van 15 pet. Voorts, dat de jaarwedde van elk der weth. was bepaald op f 180. Aan het adres van de gemeente Werkendam!, aan H.M. de Koningin, inzake de onder wijswetten, werd geen adhaesie betuigd. Die vraag der gemeente Cortgene om een bijdrage gedurende 30 jaar ad f450 in een aldaar op te richten U.L.O.-school met een adres van 68 ingezetenen, die dit verzoek steunen, wordt verdedigd door de heeren v. Nieuwenhuijze, De Regt en Van Hee. welke laatste den termijn op 5 jaar zou willen stellen. De voorz. antwoordt, dat 30 jaar geen willekeurig cijfer is, maar verband houdt met een te sluiten 30-jarige annuïteitsleening. Verder acht ook hij het gewenscht, bij toestemming bij zondere voorwaarden te stellen inzake de toelating van leerlingen en bij eventueele opheffing der school. Het lid De Regt doet daarop het voorstel, de gevraagde subsidie te verleenen, dat, in omvraag ge bracht zijnde, met 5 tegen 4 stemmen wordt verworpen. Daarna wordt aan de orde gesteld een voorstel van B.«en W'. om toe te treden tot lid der vereeniging van Nederlandsche gemeenten, tegen een contributie van f 55 per jaar, waar het gebleken is, dat deze vereeniging bij de regeering voor de belangen der gemeenten in de bres springt en ook de gemeenten haar kracht moeten zoeken in samenwer king, het lid Van Hee heeft daartegen bezwaar, daar hij vernemen heeft, dat deze vereeniging accoord gaat met de voor gestelde wijziging der gemeentewet, waar bij aan de dagelijksche besturen nog groo- ter macht zal worden toegekend dan nu reeds het geval is en de raden nog meer als non valeur zullen worden beschouwd. De voorz. zegt, voor dit laatste niet zoo erg bevreesd te zijn, maar bovendien niet goed het .verband te zien tusschen 'deze twee zaken. Waar de vereen, v. Gem. onze actie tegen de schoolwetten heeft over genomen, daar zijn wij reeds, afgezien van de resultaten, welke die beweging zal afwerpen, zedelijk verplicht ons bij haar aan te sluiten. Dat lidmaatschap is op zegbaar en de raad zou daar zekér toe overgaan, wanneer die vereeniging din gen zou doen, die niet met zijn belangen zou strooken. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Aan den Raad wordt vervol gens overgelegd een rapport van den ge meente-opzichter over de kosten van sloot- demping te Kamperland langs den Veer- weg, waartoe te benutten de peenslik, die in groote massa op de Kade aldaar aan wezig is. De kosten worden geraamd op f800 per 100 M. en gelet op den ongun- stigen tijd en op het feit, dat het geen productief werk is, vinden B. en Wi. geen vrijheid een voorstel tot demping te doen, daarentegen willen zij een oproeping doen van gegadigden voor dien grond, waarbij dan de bewoners van den Veerweg de voorkeur zullen hebben, aldus wordt be sloten. In de begrooting 1924 in verband met enkele wijzigingen door Ged. Staten aanbevolen, worden deze aangebracht. Verder moet de motie tot verlaging van de jaarwedden boven de f 1000 met 10 pet, die bij' de behandeling der begrooting is aangenomen geworden, worden omge zet in een verzoek. De voorz. vraagt of de raad daartoe bereid is en dan tevens deze gelegenheid wil aangrijpen, deze mo tie in haar algemeenheid te wijzigen, daar het niet in de bedoeling kan hebben ge legen, ook den veldwachter met dit volle bedrag te treffen. Na discussie stelt de heer van Hee voor, om waar de burgemeester 15 pet. is gekort ook den secretaris daarmede te treffen en de overige ambtenaren met een jaarwedde in geld boven de f 1500 met 10 pet. en die bo|ven de 1000 gld. met 5 ptt. Weth. v. d. Maas stelt voor -olm opi de jaarwedden boven de f 1500 10 pet. te korten en daarin ook begre pen de burgemeester, en van de jaar wedden boven de f 1000 een korting van 5 pjot. toe te passen. Over het voorstel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1