OH de Pers. Ingezonden Stukken. Gemengd Mteaws. Allerlei. Telegrammen Gemeenteraad van Middelburg. Tenteazen. Dlhr J. J. r. d. Ouden, on derwasten sinds 47 jaren aan de Chr. mchooï alhier, gaat met 1 Mei de school en bet onderwijs verla,ten. Bfc Uniecollecte heeft opgebracht te Heintenszand met 's Heer Arendskerke en Nisae f 81,50. De heele collecte was 1 12.500 minder dan in 1922; gevolg van de tijdsomstandigheden en allicht ook van de bijdragen voor de Jubileumfeesten. Met twee maten. Onder dit kopje schrijft de Hoefijzer-redac leur ran „liet Handelsblad" l>e Minister van Waterstaat heeft een wets ontwerp ingediend tot het onteigenen van grond, noodig voo-r liet aanleggen van een nieuwen weg Den HaagDelftRotterdam. De kosten worden geraamd op vijf millioen. Dieaelfde minister heeft een post niet van 5 millioen, doch slechts van 8 ton op do begrooting voor 1924 teruggebracht to-t 1 ton. Het betrof namelijkde haven van Vlis- singen, tot wier verbetering bij de wet van "25 -fvili 1919 en waaraan de urgentie op 1 Dec. 1922 door de Tweeede Kamer met 70 tegen 3 stemmen is uitgesproken. Nu zijn in ons oog beide werken urgent. De 'haven van Vlissingen is hoogst onvol doende en de weg tusschen Den Haag en Rotterdam is het evenzeer, maar wanneer om de financiën, een van die twee werken zou Moeten worden uitgesteld of vertraagd, dan zeker het laatste. Ten eerste is men met dien wegaanleg nog niet begonnen. Mei; de Vlissingsche haven- vebre tering wel. Ten tweede is er nog geen wet die den aanleg gelast en geen uitspraak van de Kamer roor de .urgentie. Ten aanzien van de Vlis singsche haven wel. En ten derde is de ontworpen wegaanleg improductief werk, de verbetering van de Vlissingsche haven daarentegen productief. Die haven wordt nu voorbijgevaren door de groote scheepen. Niet omdat ze er niet graag in willen integendeel, ze beproeven het meer malen maar omdat ze niet kunnen. Dat lvoudt een belangrijke kans op verkeerstoe- neming, op nieuwe scheepvaart-, handels- en industriemogelijkheden uit ons- land. Maar de weg 'kan geen levend wezen en geen kilo goederen méér doen vervoeren. Er is, behalve de (zeer slechte) weg een zeer goede water weg «v er loopen twee goede spoorwegver bindingen tusschen Den Haag en Rotterdam De urgentie van nieuwen wegaanleg die wij zeker niet zullen betwisten kan dus alleen op grond van gerief worden gemoti veerd. Men zou het bijgevolg kunnen verstaan als de minister zeide: Met het oog op do financiën vind ik geen vrijheid om nu reeds «e ivuitgaaf van 5 millioen voor te bereiden voor een wel heel noodig, maar improductiel werk frnet de onteigening immers wordt ovei -den aanleg de facto beslist). Doch de minister gaat niet voor de finan ciën uit den weg nu het een improductiel werk betreft en lapt, ten aanzien van een productief werk, een Kamervotum èn «en wet eveneens de facto nog steeds aan zijn excellente laars. 1/s.m.jij— tj Buiten Terant woordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Nogmaals neemt ondergeteekende de vrijheid een plaatsje voor onderstaande in Uw -blad te vragen. De beer Dr Weijerman beeft een on derschrift gesteld op mijn ingezonden stuk; fulfcs kon verwacht worden. Hij! meent in een 8-tal punten van antwoord te 'moe ten dienen. Het is mijn bedoeling hem daar ep te volgen en nog een 9de punt voor Abomné in uw no. van heden daaraan toe te voegen. Ie. Dal Dr W. de plannen niet objectief beschouwt, wordt door mij gehandhaafd; het overige in punt 1 onderschrijft ook Vmdergeteek'ende, als dr W, zich daaraan houdt Hü 'vraagt in u,w no. 93 zijn kritiek als opbouwende kritiek te beschouwen; imaar wat is dan afbrekende kritiek? Aan Idat verzoek kan schrijver dezes niet vol doen. ■2. Door deskundigen zijn de berekenin gen nagegaan en 'als juist beoordeeld. 3. Dat dr W1. de aanhangige voorstellen niet de beste vond, is mij uit zijn stukken gebleken. Hij heeft echter nog geen goed- kooper aanbod gedaan aan de Provincie of de Gemeenten. 4. Letterlijk heeft dr Wl gelijk, prac tise!) komt net. op hetzelfde neer. Dat va,n die letterlijke opdracht is af geweken, kunnen ook zijd ondervindingen Ongeveer een jaar geleden; met de plannen flor Zuid-Bevelandsche Spoorweg-Maat schappij als voorbeeld dienen. 5. De eerste zin is mij niet duidelijk. Dat de P.N.E.M. sedert den afgeloopen zomer wel andere, maar niet veel betere voorwaarden aanbiedt is mij1 bekend. Met do kapitaallasten der hoogspanningskabel en de stroomverliezen blijft de P.N.E.M. retelling houden en dat moet ook. Hek zal geen enkelen Zeeuw in het harnas roepen om te protesteeren als de prijs per K.Wi.U. laag is. Dr W. vindt het aangaan van langjarige overeenkomsten met met-publiekrechtelijke lichamen niet veilig genoeg. De P.N.E.M. is geen publiekrechtelijk lidhaam en kan ook ontbonden worden. Wanneer men nagaat hoeveel van die min der-vei] ige contracten in Zeeland loopende rijn en de resultaten daarmee bereikt, waarneemt, is dit in het voordeel der niet- publiekrechtelijke lichamen. De volgen de gemeenten hebben dergelijke overéén komsten of concessies; Middelburg, Vlis singen, alle gemeenten op Walcheren, die gas van de gasfabriek te Vlissingen heb ben, Terneuzen, Breskens, Rilland, Krab- bendijke, Waarde Kruiningen, K ape 11e, St Maartensdijk, 's'Heer Arendskerke, Hein- kenszand en W'isserikerke (waai- het pu bliekrechtelijk bedrijf niet ging) en mo gelijk nog meer. Het ziet er donker uit in Zeeland. De Société moge van bestuurders ver anderen; het contract blijft gehandhaafd; de belangen der Société loopen parallel met de belangen der Provincie; het is beneden alle critiek te veronderstellen, dat de Société haar verplichtingen niet na zal komen, voor er nog een geteekend contract is. Zonder vertrouwen is geen zaak jot stand te brengen. Men moet ook de mogelijkheden onder de oogen zien. '6. Een prijs van 50 cent per K.W.U. beeft dr Wi. berekend naar de gegevens van Voorne en Putten; ondergeteekende kent daar den toestand niet, of gelijk stelling met de middengroep mogelijk is. Dat anderen de onjuistheden in dr W.'s berekeningen niet zouden kunnen aan- toonen, maakt het plan van hem- niet po pulairder. Het plan van dr WL is door deskundigen nagegaan, de resultaten daarvan zijn niet ten gunste van dit plan uitgevallen; ware dit anders geweest, zoo zouden de Staten thans iets anders hebben te beoordeelen. Diat de Société voor den aangeboden prijs per K.W'.U. kan leveren, zal toch wel dooi- haar berekend zijn. Dat dr W, dat niet kan gelooven, kan ik niet helpen; hij' kan echter wel veronderstellen, dal die te lage prijs zonder noodzaak hoog gehouden wordt om de overwinst te ver- rékenen.. Het algemeen belang wordt ge diend, doordat de K.Wi.U.-prijs verband houdt met den K.W.U.-prijs in Vlissingen; wanneer deze vólgens voorwaarden dei- concessie naar omlaag gaat, gaat ook de K.W'.U.-prijs voor ons omlaag. Bij contract moet vastgesteld worden hoe de werken uitgevoerd zullen worden; beeft de Société te klein berekend, dan zal haar vergrooting verhoogd moeten Worden en komt dan dichter bij de hoogere raming van den heer Streefkerk. Een waarschuwing daarvoor is onnaodig. 8. Die onmogelijkheid, dat alle gemeen ten tot samenwerking te brengen zijn, blijft voor mij bestaan. De Provincie ko'mt niet aanbieden; eerst moeten de gemeenten samenwerken en dan vragen. De opmer king over de vrije beslissing der gemeen ten is voor rekening van Dr Wl Diat ondergeteekende met zijn ingezon den stuk 'dr W|. een andere overtuiging zou brengen, is hem niet in de gedachte gekomen; het was er om te doen den lezers van dit blad eens iets anders te doen liooren. Ongeveer een paar jaar geleden werd uitstel of nader onderzoek gevraagd om trent de spoorwegplannen van dr W.; alles moest in 't geweer komen om hel nut van de spoor, zonder een kloppende exploitatie-begroeting te bevestigen; ml komt dr W. uitstel of nader onderzoek vragen voor een electrifioatieplan der middengroep met wel overwogen begroio- tingen, die na aflossing van het voor schot met rente voor de Provincie na plm. 25 jaren een bron van inkomsten kan worden, terwijl bet voorschot der Provincie aan de spoor nooit of te nimmer met rente terugbetaald wordt. Het thans gedane voorstel aan de Staten is, meen ik, in het voordeel en het be lang der Provincie en der Gemeenten, vandaar mijn uiting. Een betrouwbaar onderzoek1 beoogt geen bepaalde opvattingen. 9. M. d. R. Met Abomné debatteer ik niet; eerst Zijn naam onder zijn stuk zetten. Hij is echter een ridderlijke verdediger voor Dr W'. Ik doelde in mijn vorig stuk op de niet genoeg gewaardeerde Zuid- Bevelandsche waterleiding, en erken diaar- in het groote werk van dr Wi; me.er dan Abonné. Die bedoelde praatjes, M. d, R., op mijn woord van eer, kende ik niet. Mocht dr W. door die onwetendheid daar door toch gekrenkt zijn, dan vraag ik be leefd excuus. Aan 'di- W|. is een afschrift van boven staande door mij' toegezonden. Met dank1 voor de plaatsing verblijft Hoogachtend, D'. WL LIND'ENBERGH. 's Heer Arendskerke, 28 Januari 1924. (Gaarne hadden wij bovenstaand artikel terstond door dr Jenny Wieij'erman beant woord gezien, -opdat de lezer niet door een dergelijke discussje in ieder volgend nommer worde vermoeid. Ons blijkt echter dat 'dr J. W. tot eind dezer week uitstedig is, zoodat wij van ons voornemen om reeds nu met een onderschrift van dr J. W. het debat te sluiten, moesten afzien. Red.) Ongelukken. Toen Zaterdag een treinpioetser te 's Hertogenbosch op' het station van een trein stapte, werd hij door een juist binnenkomenden trein ge grepen die hem beide beenen verbrijzelde. Eenige uren later is hij' overleden. Te Amsterdam is Zaterdag een havenar beider als slachtoffer van de gladheid in de Houthaven te water geraakt en ver dronken. Hij was met eenige andere ar beiders ap een schip aan h'et werk, maar het dek was zóó glad, dat men besloot eerst zand te stranen. Een der mannen begaf zich van boord om zand te halen, 'maar keerde niet terug. Toen zijn kame raden op onderzoek uitgingen, zagen zij zijn pet op het water drijven. Die politie twerd gewaarschuwd en haalde na eenigen tijd het lijk van den man met een dreg Ofp'. Op de Maas, onder Kralingsche Veer is gistermiddag een roeiboot dooi een motorboot overvaren. De optvarenden van de motorboot werden plots dooi ,een schok opgeschrikt en toen ze vooi den boeg keken, zagen ze een roeibool zinken èn het hoofd van een man nog even "boven komen. Ofschoon men on middellijk, bijgestaan door de rivierpolitie, trachtte den drenkeling met dreggen op te halen, slaagde men hierin niet. De verdronkene is de 35-jarige L. de V., nit Krimpen aan den IJsel. Gister middag is te 's Gravenhage aan een bouw werk een verbindingsschakel van een stei ger gebroken. De 51-jarige metselaar P., en de 30-jarige T., vielen en kwamen op den schriksteiger terecht, die ook brak, en vielen vervolgens op puin en steenen Zij bekwamen inwendige kneuzingen bn Wonden aan het gelaat. Die steiger was van deugdelijke constructie; het ongeluk is aan onvoorziene omstandigheden te wijten. Gistermiddag vond op den Rijs- wijkschen weg te Den Haag een vrij vrij ernstig auto-ongeluk plaats. De chauf feur S. reed daar in een matigen gang, toen een meisje, wier identiteit nog niet vast staat, doch vermoedelijk een Duit- sche dienstbode, die rechts reed, plotse ling den Weg overstak om van richting te gaan veranderen. Haar fiets werd doior do auto gegrepen. Tengevolge van den val is het meisje bewusteloos geraakt. Haar toiestand is zorgwekkend. Op een ij|§schots. In de Ore- sund bij Kopenhagen raakte Maandag een groote ijsschots los, waarop zich meer dan honderd menschen bevonden. De schots dreef de zee in en het was te ■danken aan de spoedige hulp der vis- schersvaartuigen en een reddingsstoiom- boot, dat allen gered konden worden. Inbraak. Te Halfweg "is inge broken ten huize van den landbouwer Kr., in den Hoiutrakpiolder. De dieven zijn door het opschuiven van een raam binnengekomenDe brandkast werd ge forceerd en daaruit een belangrijk be drag aan geld 'Ontvreemd. 1 Verduistering. Te Assen is gisteren gevankelijk binnen gebracht TI. van E., vooi werker der gemeente Ha- velte, verdacht van verduistering van gel den die hij, van de gemeente ontving ter uitbetaling aan de .arbeiders. - Auto met goud aangehou den. Men meldt uit 'Vaals aan de „T;el."; Die vorige, week Zaterdagavond trachtte een autq, waarin zich twiee per sonen bevonden, ongehinderd de Belgi sche douane tusschen Vaals en Aken te p'asseeren. Die auto Werd aangebonden Men bemerkte na .onderzoek, dat zich daarin voior een waarde van 900.000 francs aan gouden 20 mark-stukken en Engelsche ponden bevonden. Het geld werd in beslag genomen. De heide per sonen, die zeiden, voor rekening van de Amsterdalmscbe Dank dit geld naar Duitschland te moeten transporteeren, zijln .gearresteerd. D'e autoi had ongehinderd de Nedeiiandsche douane te Vaals ge passeerd. Nader is bekend geworden, dat de beide aangehoudenen zich reeds meer malen in de buurt van Vaals ophielden. Aanval van gemaskerde bandieten. Maandagavond 7 uur dron gen twee gemaskerde bandieten binnen in de keuken van notaris Beckers te Hoensbro'ek. Zij poogden tevergeefs de twee dienstmeiden 'Onschadelijk te maken door haar een prop in den mond te werken. Een der bandieten bleef bijl de twee meisjes achter; de ander begaf zich naar de voorkamer, waar twee dames aanwezig waren. Ook hier werd ge tracht dezen het roepen te beletten. Dloch ook hier mislukte het, hoewel de ban diet nog een schot loste, waardoor nie mand gewand Werd. Door de achterdeur zijn de bandieten daarop gevlucht, zonder iets mee te nemen. Hij had ze nog niet geteld. Zondagavond laat vond een vrouw te Fe- kela. nog een jongske van een jaar of vijf bij de straat. Ze herkende het kind,, bracht 'tnaar huis, naar de ouders, die reeds sliepen. Zij klopte aan. „Missen ie gain kind?" ,,'k Wait 'tnait, 'kheb ze nog nait telt. Eine tweie tiene elf tw'aak ja, wacht is Janman ontbreekt." En Janman werd nog binnengeloodst. Hernieuwde inbraken. Voor eenigen tijici maakten wij' melding van een serie inbraken, die te Budel gepleegd -werden. Hoewel de politie een ijverig onderzoek instelde mocht men er niet in slagen eenig spoor te ontdekken. Daar entegen werden de bewoners van het vroeger zoo vreedzame dorp dezter. dagen verrast otp' een hernieuwde poging tot inbraak. Met een ladder wen} getracht het bovenhuis te hereiken. De bewoner cnn'waakte en Dste twee s hoten <yp den inbreker, zoadat deze op de vlucht sloeg. Het eigenaardige van het geval is, dat de inbraak plaats had vlak naast de ka zerne. Men heeft hier 'te dosn met een zeer brutale bende. Voor de bewoners is het te hopen, dat deze inbrekers spoe dig achter slof en grendel gezet kunnen warden. R a 11 e n p> 1 a a g. Uit Noord-Ooste lijk Brabant wordt gemeld, dat de land bouw aldaar groot nadeel ondervindt van de rattenplaag. In een boerderij te Uden werd bij het darschen een 50 tal groote ratten gevangen en afgemaakt. Een n a a k 11 o o p e r. Te Simpel- veld en Wittem werd de laatste dagen de 'Omgeving onveilig gemaakt door iemand, die zander kleeren rondzwierf, en bij het naderen van menschen zich in de bois- schen terugtrok. Ten laatste is hij gegre pen. Hij bleek een krankzinnige Duitseher te zijn, die reeds geruimen tijd daar vertoefde. Hij is naar het krankzinnigen gesticht 'te Venrav overgebracht. Dluitsche dienstboden. De Diuitsche pérs bevat thans berichten over den terugkeer van Duitsehe dienstmeis jes uit ons land naar hun vaderland. Sommigen schatten het aantal meisjes, dat sinds Nieuwjaar naar Duitschland is teruggekeerd opi 5000, anderen mee- nen, dat er zelfs 10.000 teruggekeerd zijn. Deze getallen lijken ons beide wel erg hoog. Inderdaad gaan vele meisjes, en niet alleen meisjes, naar Duitschland terug en dat is zeer begrijiptelijk nu do Mark gestabiliseerd is. Denkt men daarbij aan de verhoogde p'askosten, dan is voor de Duitschers een verblijf in pns land niet meer zoo aanlokkelijk dan korten tijd geleden in de billioenen-pe- riode. O or logs v 1 ieger-kleerm a- k e r. Te Maassluis is een oplichter ge arresteerd, die voorgevende, dat hij een Duitsehe oorloigisvlieger van adellijke af komst was, die o.a. voor Verdun roemrijk had gestreden, eerst eenige weken vrij 'Onderdak enz. heeft genoten bij een menschenvriend in de buurt van Rotter- dam en daarna bij een inwoner van •Maassluis. Van laatstbedoelde wist hij ook nog reisgeld voor de terugreis naai Duitschland los te krijgen. De man bleek een Hoillandsche kleermaker te zijn. Tram in brand. Zondagmiddag geraakte een motorwagen van 'de Haag- sche tram in brand. D oorzaak hiervan moest weer w'orden gezocht in het vlam vatten der schakelkast. De brand w'as zoo hevig, dat de vlammen 'boven den tram wagen uitsloegen. Een geweldige pa niek ontstond. De talrijke passagiers dron gen zenuwachtig gillend door "den dich ten rook naar den uitgang. Spoedig' .was de verbïjlstering zoo groot, dat de groote zijruiten werden verbrijzeld en verschil lende personen door de vensters een goed heenkomen zochten Het publiek, dat zijn bezinning totaal verloren had, ging den conducteur, die natuurlijk geheel onschul dig aan dit ongeval was, te lijf en drong hem van den Wagen, zdodat de man in de .glasscherven terecht kwam. en bloe dend verwond Werd. Dlaarna keerde de woede der passagiers zich tegen den wagenbestuurder, die een pak slaag op liep. Zijln pet werd hem van het hoofd geslagen en even later totaal vernield teruggevonden. Beide mannen konden dien dag geen dienst meer doen en moesten, geheel ontdaan, huiswaarts keeren. Uit een brief van een Belgischen rij- wielenf abrikant Wij hebben bet vermaak, om u laten te weten, dat wij onze voorlegging voor Hol land en 4e Hollandsche Kolonie overge geven hebben aan den Heer XX. Den Heer X, zal het vermaak hebben, van u in kort komen te bezoeken, en zal u onze beste prijzen laten zien. Wij aanbe velingen u onze bijzonderste artikels die volgen Rijwielen opgericht met onze merk. Rijwielen opgericht zonder merk, of de merk van den pleiter. Slijk-bewaaiders in hout en stal. Opperste banden merk XX. Wij zjjn verzekert als gijl meeste eene bestelling doen voor de proeve, dat gij ons zult gansche tevredenheid geven en dat gij in vervolg eene trouwe pleiter van ons huis zult worden. Altijd verkleefd aan uwe orders, ont vangt, Ifeeren onze volijverige groeten. Wij wilden ons het vermaak niet laten ontgaan, onzen verkleefden lezers deze proe ve van taalverbastering voor te leggen, zegt „Het Hand,". Wiat is een paradox? Als een vader, die bankroet gaat, zijn zoon over verkwisting onderhoudt. Als een kettinghond vrij rondloopt. Als een predikant, die over de nederigheid preekt, trotscli is op zijn preek. Als een dollar-millionair bedelt en van een werkman een aalmoes krijgt. Als een generaal tegen den oorlog is. Als een paradox geen tegenspraak uitlokt. Die kon je om een bood schap sturen! Twee O.-W.ers woonden te Sckeveningen. Op een dag vertelde de een, dat hij naar Weenen ging. „Wat", zei de ander, „als jij naar Weenen gaat, doe dan mii een plei- ztér en ga even bij Rabbijn Posno aan en doe hem de groeten van mij, ik zal je voor je weggaat het adres geven". Den volgenden dag vertrok de man. Het ongeluk wilde, dat de trein te laat aankwam, zoodat heel Weenen al in rust was, toen de trein bin-, nenstoomde. „Ja", dacht de bood schapper: „ik moet toch mijn plicht doen". Hij zocht dus de straat, waar Rabbijn Posno woonde en belde aan. Verschrikt stak de Rabbijn het hoofd uit het raam en riep: „Wie is daar?" „Mijnheer Posno, ik moet u de groeten brengen van mijnheer Riw lin uit Soheveningen". Woedend riep de Rabbijn: „Zeg tegen mijnheer Rwlin, dat hij mijn hielen kan likken", en smeet woedend het raam dicht. Verdrietig ging de boodschapper verder - en dacht bij zichzelven„Heb ik daarvoor nou zoo een omweg ge maakt, alvorens ik naar mijn hotel ging? En wat voor een boodschap heb ik nog gekregen? Daar heert Riwlin niets aan! Ik moet hem een heele boodschap brengen en niet een halve!" Hij keerde op zijn schreden terug ,en belde nogmaals aan het huis van den Rabbijn. Deze riep weer woe dend „Wie haalt mij nu weer uit mijn bed?" „Ik hen het", riep de boodschap per: „Vertelt u mij eens: U zei, d'at mijnheer Riwlin uw hielen likken moest, maar moet hij daarvoor naar Weenen komen, of komt u daarvoor naar Scheveningen. Hij begreep niet, waarom het raam weer met een smak werd' dichtge gooid. (Volk.) Een aardige drukfomt! In Italië is 't bij een terechtzitting tegen bandieten gewoonte, deze menschen in ee« kooi te sluiten. „De Maasbode" had hierover een be richt onder den titel: „Amok in een mensch-beestenkooi", daarmee bedoelend, dat de bandieten in de kooi erg te keer gingen. Het „Overijselsch Dagblad" dat het bericht overnam plaatste er boven: „Am or in een mensch-beestenkooi". (Voor wie de fout niet terrstond verstaan ziji herinnerd, dat Amor, de '•schoonste on der de goden, door de Grieken gehouden werd voor den god der liefde, en nog Steeds afgebeeld wordt- als een gevleu geld jongeling, gewapend met pijl en boog) cJwwi iir/r.*«<nniTor»!.Mr—nw— AMSTERDAM. Het gerechtshof heeft lieden bevestigd de beslissing van de Rechtbank om de N". V. Brus sel sche Bank niet failliet te verklaren. ATHENE. Nadat Venizelds de Ka mer verlaten had is met 209 tegen 59 stemmen een motie van vertrou wen in Venizelos aangenomen, in ver band met de Koningsquaestie. ATHENE. Venizelos lijdt aan een ernstige hartaandoening. De toestand! is zeer zorgelijk. Hij werd uit de Ka mer naar huis vervoerd, doch de spe cialisten vreezen, daar hij reeds vier maal een aanval moest doorstaan, hem niet te kunnen behouden. De In specteur van 'Gezondheid is aan het ziekbed ontboden. GENEVE. De maritieme conferentie onder auspiciën van den Volkenbond voor uitbreiding der maritieme ver- dTagen van Washington, zal, naar thans is vastgesteld op 14 Febr. a.s. te Rome worden gehouden. Verwacht wordt, dat ook sovjet-Rusland ver tegenwoordigers naar de conferentie zal zenden. De hedenmiddag gehouden vergade ring van den raad van Middelburg, werd door den burgemeester geopend met een toespraak, waaraan wij ont- leenen. Een groote verbetering van d'en eco- nomischen toestand is ook' het afge loopen jaar uitgebleven, en tengevol ge daarvan is van opleving van zaken in onze stad nog geen sprake. Toch moet worden vermeld, dat onze groot te fabriek, n.I. de „Vitrite .Works'' een jaar van veel grootere productie hadi dan vorige jaren, en, daardoor zijn aantal werklieden aanzienlijk uit breidde. De werkloosheid eischt nog steeds groote zorg en ook veel geld. Moge te dien opzichte dit jaar gun stiger eindigen dan het begonnen is. Nog steeds blijft groote zuinigheid in het beheer der gemeente een duro plicht. Toch maakt onze gemeente ten opzichte van andere gemeenten geen kvvaad figuur, hetgeen zeer dui delijk blijkt uit de cijfers, zooals dezo voorkomen in een brochure, uitgege ven door de Nederl. Maatschappij voot Nijverheid en Handel te Haarlem. In 1923 is de Algemeene Woning bouwvereniging, met steun van Rijk en Gemeente, begonnen met den bouw van 38 dubbele arbeiderswoningen aan het Bagijnhof. Ook van particu liere zijde is vorig jaar weder aange vangen met het stichten van wonin- gen. Vermoedelijk zal de woningnoöd nu dit jaar wel grootendeels, al is het dan nog niet geheel, verdwijnen. De verbouwing van onze Gasfabriek liep vorig jaar ten einde. De in werking getreden Wet op het Lager Onderwijs doet zijn invloed reeds gevoelen. Een direct gevolg was een besluit tot opheffing va.n school I. Volgens mijne meening zal die in vloed dit jaar tengevolge hebben, dal ons College bij U met voorstellen zal moeten komen waardoor het Open haar Onderwijs in onze Gemeente weer sterker in het gedrang zal komen. Door 'het aan den hoofdcommies den heer Harmsma, verleende eervol ontslag, en daarop gevolgde reorga nisatie op de Secretarie, k'on een be langrijke besparing op de personeels uitgaven der Secretarie worden ver kregen. Ook kwam met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een regeling tot stand voor de financiëele controle. De gezondheidstoestand was gedu rende het afgeloopen jaar goed. Epi demiën kwamen niet voor, terwijl do

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3