Bit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. ZEMUWMHTS&HEID f overspanning slapeloosheid, onrust. I Gebruik MJNHAROT'Ó Zenuw-ia h let ten. Per koker75ct bijApolh. en drogisten. J 0 Kwam de minister wien niemand bij 't luisteren kwam storen aan 't woord, waarvoor hij zich natuurlijk achter de re- geeringstafel begaf, dan was alle roer loosheid verdwenen: de buigzame stem, fle welsprekende gebaren, het gehoorzame woord waren dan ras in de weer om de Kamer te boeien. Hoe schaarsch ook de aanteekeningen geweest mochten zijn, de keer Kuyper bleek goed te weten wat gezegd was en wist zijn antwoord tot •en mooi geheel op te bouwen. Dit be koort trouwens tot de meer bekenda naken. Prins Hendrik naar Spanje. Naar de Msb. verneemt moet het in het voornemen liggen van den Prins om op een nader te bepalen tijdstip in Maart zich in een der havensteden van de •liddellandsche Zee aan boord te bege ven van hef pantserschip Heemskerck, dat naar men weet, op het oogenblik een oefeningsreis in die Zee maakt, ten einde met dien bodem een bezoek te brengen aan Spanje. Mr v. Nierop. f Te Amsterdam is, bijna 80 jaar oud, overleden mr F. S. van Nierop; van 1879 tot 1905 lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, van 1883 tot 1899 lid der Staten van Noord-Holland; van 1899 tot 1921 lid van de Eerste Kamer. Prof. Hartman, f Gisteravond is te Leiden overleden de hooggeleerde heer professor dr J. J. Hart man, oud-hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde aan de universiteit aldaar. Hij werd geboren 14 Februari 1851 te Blankenham (O.), bezocht aldaar de volks school, daarna de Fransche school te Amsterdam en vervolgens het gymnasium aldaar. Jn 1869 werd hij student aan het toenmalig atheneum te Amsterdam en vervolgens aan de Leidsche hooge- school, waar hij den 16 Juni 1877 in de letteren promoveerde op een latijnsch proefschrift. Naar de „M. O." verneemt, zou tegen 10 April a.s. aan ongeveer 50 leden van 'tkorps mil. politie in Z.-Vl. ontslag zijn aangezegd, en niet tegen Juni, zooals reeds van andere zijde'; werd gemeld. Wi a a r s c h u w in g. Die commissaris van politie te 's Hertogenbosch deelt ter waarschuwing een en ander mee over een persoon, zich noemende dr Albert Neijmeij- er, zich ook wel noemende dr Ensler, maai' die blijkt te zijn een zekere Muller, wiens aanhouding reeds eerder is ge vraagd. Hij is als geestelijke gekleed en tracht missen te lezen, te prediken en biecht te hooren en tracht door bedel brieven giften bijeen te krijgen. Het sig nalement is: ongeveer 40 jaar, middelma tige grootte, ovaal wit gezicht* zonder baard, gave tanden, licht-blond baar, hoog voorhoofd, grijze oogen, scherpe kin, spreekt beschaafd, en draagt zwarten, op vallend langen overjas, met zwarte kraag, zwarte slappe vilthoed, zwarte kappen en gouden lorgnet. Omh oog gevaren. De van Ant werpen naar Amsterdam bestemde goede renboot „Stad Amsterdam 2" is bij Stave- nisse omhoog gevaren en blijven zitten. Het is de boot gistermorgen en gisteren avond niet mogen gelukken vlot te komen. Ben boot van dezelfde reèderij is in de .nabijheid ,om, indien noodig, hulp te ver- leenen. Hollandsche visschers diQor Belgische politieagenten mishandeld. Donderdagavond heeft te Ostende een ernstig pialiliemisdrijif tegen een zestal Hollandsche visschers plaats gehad. Het was ongeveer 10 uur des avonds dat de Breskensche visschers P-. C. van den Heuvel, Gom. Moelker, Iz. Vermeulen, Abr. Notebaart, Jaunis Notebaart en H. Erasmus zich aldaar in een café bevonden en een glas bier dranken, toen plotseling een Politiecommissaris met vier agen ten binnen kwamen en hen vroegen of ze Hollanders waren. Op' hun bevestigend antwoord werden zij1 gesommeerd mede te gaan en als 't ware naar het bureau geslagen. Op hun vragen wat zij toch had den misdaan om zoo mishandeld te wor den, was het eenige antwoord: slagen en scheldwoorden. Een van hen werd ge heel bewusteloos geslagen. Des anderen daags werden zij vrijgela ten en konden onder het uitbraken van gemeene scheldwoorden door de po litie, maken dat zij weg kwamen. De oorzaak van dit politieschandaal .moet zijn gelegen in 't feit dat te voren een politieagent is geslagen en een spie gelruit was ingegooid. Dit moet door Hollanders geschied zijn. Toen dit ge beurd is waren bovenbedoelde visschers jap zee. Zij staan dan ook geheel buiten ©en of ander voorval, dat daar moet plaats gehad hebben. Belgische visschers en de burgerij' wa ren de ongelu'kkigen behulpzaam om naar hun vaartuigen te gaan. Het is voor ons onbegrijpelijk, dat de politie zoo vreeselijfc ruw kon optreden, zonder dat zij wist of zij de schuldigen voor had, en hen geen gelegenheid heeft gegeven hun onschuld te bewijzen. De zaak is bij hoogerhand in onderzoek, zoodat dit muisje nog wel een staart Zal hebben. Br. Crt.) J Middelburg. Gistermorgen is een auto bus, welke na de reparatie beproefd werd ©p den Singel tusschen de Griffioen en de Oude Visscherij' in een sloot gereden. De beide inzittende chauffeurs kwamen met den schrik en een nat pak vrij1. De auto werd gistermiddag opgetakeld en naar de garag© gebracht. In de alg. vergadering van de Afd. Zeeland van de Ned. Vereeniging tot Be scherming van Dieren Maandagavond, werd door den secr., dhr IL van Waard, het jaarverslag uitgebracht. Het ledental klom tot 202. De af- deeling is vooral bekend geworden door het asyl, dat ook in 1923 weer zijn on misbaarheid bewees. Van de vogelverblijfplaats werd slechts voor twee verdwaalde postduiven gebruik gemaakt. Voor de zwerfdieren werd bij na altijd een goed tehuis gewonden. Het bleek bij het plaatsen van advertenties om plaatsing van een dier, hoe sommigen denken op die wijze een mooie hond te krijgen, alleen om hun hebzucht te be vredigen. Ook bij het afmaken van dieren van particulieren speelde het geld een gewichtige rol. Tegen het betalen van een vergoeding hadden velen bezwaar; zij namen dan het dier maar mede om het zelf te dooden. Voor particulieren werden totaal 51 dieren pijnloos afgemaakt. Vele klachten over dierenmishandeling kwamen in, jammer meermalen ongeteekendj waar door zij ter zijde werden gelegd. Door steun van de politie en medewerking van de afd. Vlissingen, werden meermalen mooie resultaten bereikt. ïegenover de ontnuchterende suhsidieweigering door de gemeente Middelburg ten behoeve van het asyl, staat de, voor elk dierenvriend ver blijdende bepaling, welke met de in wer- kingstreding der Vieeschkeurings- en Vee wet haar intrede deed, n.l., dat elk slacht dier bedwelmd moet worden, alvorens het de halssnede moet ondergaan. Met uit zondering van de ritueele slachting en de huisslachtingen, (wat nog zeer te bejam meren is) is dus voor goed een eind ge maakt aan deze brute wijze van dooden. In de vergadering werd als een staaltje van groote belangstelling in het werk der vereeniging gewezen op een arme vrouw, die een aantal opgespaarde halve centen aan de vereeniging schonk en schreef, dat als zij' veel had zij het de vereeniging ook zou geven. Daar den pen ningmeester dhr mr H. Pleyte, werd de .rekening overgelegd, waaruit blijkt, dat in 1923 werd ontvangen f 437,50 en uitge geven f 341,491/2, alzo© een goed slot von f 96.011/2, waardoor het tekort daalde van f 121.02 eind 1922 tot f 25,00i/a eind 1923. Vlissingen. Vrijdag 1 Februari a.s. wordt de nieuwe begraafplaats, genaamd Noor- derbegraafplaats, aan het Koopmanvoet pad in gebruik genomen en dus het kerk hof „Vredehof", aan den Koudekerkschen weg, uitgezonderd het Israëlitisch gedeelte gesloten. Goes. Lezing over 'Canada. Het blijkt wel, dat er hier en in de omgeving veel belangstelling voor Canada gevon den wordt. De bioscoop, waar dhr. v. Tol namens de Canadian Pacific Railway Co. gistermiddag over Canada spreken zou, was tjokvol, hoewel hier ten vorigen jare dezelfde spreker hierover ook het woord heeft gevoerd. Na een kort inlei dend woord werden twee films afge draaid. De eerste liet zien, hoe het Ca- nadeesche leven zich heeft ontwikkeld. Een duidelijk beeld werd gegeven van de cultures, waarbij vooral de mooie ma chines voor ploegen, zaaien, maaien en dorschen bewondering afdwongen. De vol gende film gaf een idee van de levendige, welvarende, moderne steden' in Canada. Dhr. v. Tol wees daarna op den voor uitgang van Canada. Zoo is, om iets te noemen, de stad Winnipeg in 30 jaar van 5000 inwoners geklommen tot bijna 200.000 inwoners. Juist het vele geschrijf over Cauada in den laatsten tijd heeft dit land meer bekend gemaakt. Spr. betoogde daarna, dat de Canadian Pacific betrouwbare inlichtingen geeft aan hen, die willen emïgreeren. De C. P., die niet allereerst direct, maar zeker indirect belang heeft bij de ontwikkeling van Ca nada, heeft het meest tot den bloei van dit veelbelovende land bijgedragen. Deze Mij. heeft 13 groote hotels, ieder van 500 tot 700 kamers, een eigen spoorweg systeem (32000 K.M.), 84 stoomsche pen, 200.000 K.M. telegraafnet, eigen mij nen, bosschen en fabrieken, enz. De C. P. brengt de emigranten verder dan een Canadeesche haven, want hier aangekomen, beginnen de moeilijkheden pas. De Mij. kan zeggen, waar ge onge veer komt te wonen. Verleden jaar zijn weer 528 personen uit Nederland naar Canada gegaan. En dit aantal zal grooter moeten worden. Hier worden de toestan den onhoudbaar, de grondprijzen en pach ten zijn veel te hoog, in Canada ligt het land te wachten. Het is er geen paradijs, men moet er hard werken, men moet durf, energie en wilskracht bezitten en, vooral in liet begin, moet men tegen ont beringen bestand zijn. Ook het taalver schil is aanvankelijk lastig. Maar er is voor den werker een toe komst. En toch blijven velen liever hier, omdat vader en grootvader het ook ge daan hebben. Aan een boerderij te komen, gaat hier slecht. Studeeren kan men nog, maar vele advocaten en ingenieurs kun nen geen bestaan vinden. De bevolking van Nederland neemt ieder jaar met 100000 personen toe. De Vereen. Staten sluiten de deur. De industrie kwijnt in Nederland en de hooge belastingen druk ken. In Canada is een toekomst en de belastingen bedragen er in totaal van een inkomen van f 25000 :f 500. Het land is er goedkoop. (1 H.A. kost er plrn. f 125, en deze som kan men nog-vjn 35 jaar afbetalen). Bij behoorlijken wisselbouw is bemesting niet noodig. Daar komt nog bij, dat de moeilijkheden voor de emi granten veel geringer dan vroeger zijn. De beste tijd van vertrek is eind Febru- ari tot midden of eind Juni. Nu volgde een bijzonder mooie film, rijk ook aan fraaie natuurtafereelen, ovei 1 de frrigatie (bevloeiings)werken in Al- berta, eigendom van de Canadian Pacific. Droge Prairiën worden door irrigatie her- schapen in bloeiende korenvelden. Aan den lieer Schaalje, pas uit Canada teruggekeerd, vroeg dhr v. Tol daarna eenige bijzonderheden, teneinde te bewij zen, dat hij de waarheid gesproken had. Dhr Schaalje zei o.a. dat zijn loon in 't begin was 25 dollar per maand, later 60 in het voorjaar, 50 in Juni en Juli en 60 a 65 in Sept. en Oct., alles met. kost. en inwoning. De kost was er goed. De heer Butijn deelde eeft en ander mede uit een brief, dien hij van zijn broer in Canada ontvangen had. Deze laat ste verdiende in Juli 50 dollar per maand (gezegd was 25 dollar), in den oogst 75 dollar, begin Januari 25 dollar. Ook deze raadt emigratie aan. Een ander aanwezige zei, dat zijn twee zoons in Canada zeer tevreden zijn. Ze verdienen resp. 30 en 70 dollar. Dhr. v. Tol concludeerde: Canada is en blijft het eenige land, waar voor iemand, die werken wil, een mooie toe komst is. Na deze lezing werden nog eenige vragen gesteld. Tot slot volgde nog een mooie film over de veeteelt en zuivelbereiding. Kapelle. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt het Poststation Kattendijke op geheven en de brievenbesteller daar ter plaatse aan bet Hulp Post- en Telegraaf- en Telefoonkantoor Kloetinge toegevoegd. De bestaande bestellingskring ondergaat hierdoor eenige wijzigingen. De kombe- stelling blijft onveranderd, doch onder de buitenbestellingen zal worden verstaan: 's Gravenpolderseheweg tot en met Alber- tinahoeve, Molenweg, gehucht Abbekinde- deren, Kapelschestraatweg met woning van Koeman, Mounikendijk met buslichting 'sHeer Elsdorp met Elsahoeve en het Vogelenzangsche weegje. Wijk „De Groe" ^al vanuit 's Gravenpolder worden be steld. De inwoners van Kloetinge worden er -op gewezen, dat het afhalen van post stukken op Zondag met ingang va.n 3 Febr. a.s. tusschen 11.15 en 11.30 zal moeten plaats hebben. Het poststation Kattendijke, thans resor- teerende onder Kloetinge, zal opengesteld worden op werkdagen van 8 uur v.m. tot 8.30; van 1210 n.m. tot 12.25 n.m. en van 4.45 n.m. tot 5 uur n.m., terwijl op Zondag poststukken tusschen 11.20 en 11.35 des v.m. afgegeven worden. Waar Kattendijke vroeger één verzending van poststukken had, krijgt het met deze wij ziging twee verzendingen. Domburg. Maandagavond hield het on dersteuningsfonds „Onderlinge Hulp" on der voorzitterschap Van dhr J. Wisse, een algemeene vergadering, die door 49 leden werd bijgewoond. De vookz. her dacht in zijn openingswoord het over lijden van Joh. Maas, die bijna 15 jaar, als commissaris in hët bestuur zitting had. Het ledental was met 8 vermeerderd en telt tnans 139. Het boekjaar leverde een batig soldo op van f 199,68. De kas be vat thans f 1997,32. Aan ziekengeld werd f 884 en f 25 bij overlijden uitge keerd. Ook werd nog het 15-jarig be staan van het fonds herdacht, waarbij' een terugblik werd geworpen op hetgeen is gepasseerd. Tot commissaris werd be noemd dhr H. van Eijzeren, tot lid van de commissie van Toezicht dhr C. Vreeke Johz. Souburg. Dinsdag had een algemeene vergadering plaats van de afdeeling der Vereeniging tot Ckr. verzorging va* krankzinnigen, in een lokaal van de school biet den Bijbel. Na de opening door den Voorzitter, bracht de secretaris M. .Jozi- asse, het jaarverslag uit. Dioor den arbeid van het bestuur bleek het ledental met 20 te zijn vermeerderd, terwijl enkele le den door den doodv werden weggenomen. Ds Sundermeijer van Ritthem had zich be reid verklaard een spreekbeurt in de Ger. kerk te vervullen, de opkomst was goed. Voor tot de verkiezing van bestuursleden werd overgegaan, deelde de voorz. mede, dat br. A. Wisse, penningmeester der af deeling, door voortdurende ongesteldheid zich genoodzaakt zag zijn ontslag te nemen zoodat er 3 bestuursleden moeten gekozen worden. In de vacature A. Wisse werd benoemd A. de Visser, verder werden gekozen; P. Wisse Sr, en M. Joziasse. Tot afgevaardigde naar de jaarvergade ring werden benoemd ds van Willenswaard, J. Cijsouw, A. de*. Visser, A. Melis. Tot het nazien der boeken van den penn. werden gekozen dhrn A. Ballast en J. Cij souw. Uit het jaarverslag van den twee den penningmeester bleek het volgende: ontvangsten f 152,35, uitgaven f 140,21. 'Aan de stichting werd in 1923 afgedra gen f 94,35. De voorz. dankt den tweeden penn. P. Wisse Sr voor zijn arbeid. Be sloten werd in het voorjaar een spreker in het belang der stichting te laten op treden. Daarvoor zal de Herv. kerk aan gevraagd worden. Blij de rondvraag wordt voorgesteld het bestuur met 2 leden uit te breiden, we gens toeneming van het aiantal leden en ■alzoo het bestuur op 8 leden te brengen. Dit wordt goedgevonden. Tot bestuursleden worden nog gekozen dhrn A. Ballast en J. Cijsouw. Dhr P. Wisse Sr bracht ver slag uit van de jaarvergadering 1923. Dhr A. Ballast eindigde de vergadering met dankzegging. St. Laurens. Onder voorzitterschap van dhr P. Boon hield de A. R. kiesvereeni- ging Dinsdagavond een openbare verga dering. Na een opwekkend woord om de organisatie steeds meer te steunen, gaf hij het woord aan dhr P. Gilde, die op duidelijke wijze een verhandeling gaf over „Inflatie". Hij besprak de oorzaken, wel ke tot inflatie leiden; het middel om dit te voorkomen en de gevolgen, welke in flatie teweeg brengt. Speciaal werd ge wezen op de groote nadeelen, welke ont staan in het landbouwbedrijf, en hoeveel vooral de kleine man er onder te lijden heeft. Als tweede spreker trad op dhr J. Wi van 't Ho ft. Deze behandelde den toestand, ontstaan door de verwerping van de Vlootwet en den moeilijken tij1', waarin we verkeer en; Uitvoerig stond spr stil bij de defensie van Indië; waarom deze kwestie zoo urgent is en welke verwikke lingen in en om onze bezittingen in Oost- Indië verwacht kunnen worden. Heftig bestreed spr de leuze der S.DlA.P. „ont wapening", die niet strookte met ver schillende uitlatingen van hare voorman nen en daarom slechts kan worden aan gemerkt als een valsche politieke leuze. Ernstig- werd de nadruk gelegd op de schuld, welke ook de Christenen dragen door niet of te weinig nakomen van liet groot en eenig gebod van de liefde, waar door zij' mede oorzaak waren, dat ver schillende wetten, welke de vrijheden van het volk aantasten, noodig werden. Ge wezen werd o.a. op de arbeidswet. De tijd, waarin we thans leven, stelde spr in het teeken van moed en zelfver loochening, zoowel van de zijde van de Regeering, als van de zijde van het volk. Vooral zal er veel zelfverloochening noodig zijn, om zonder morren en klagen te aanvaarden de onaangename maatrege len, welke zijn aangekondigd. Tegenover de sfeer van onrust en zenuwachtigheid die de socialisten zullen scheppen als mid del om de reactie te keeren, moeten wij de regeering verdedigen, haar steun en sterkte verleenen door onze publieke opi nie en rust trachten te brengen overal, waar onrust wordt gezaaid. Nadat de voorz. beide sprekers een woord van dank had gebracht voor hun leerzame verhandeling, sloot dhr L. Da- vidse de samenkomst met gebed. N. ©n St. Joosland. Maandagmiddag ver gaderde de raad. De voorz. sprak de beste wenschen uit voor de leden, hunne ge zinnen en voor de gemeente, waarvoor Wieth. Wuttel namens den Raad dank be tuigde. Aan de orde is het aangehouden voorstel van B. en W. om aan mej. J. W. Happée een cadeau te geven ter gelegen heid van haar huwelijk. Thans werd dit Voorstel aangenomen met 4 tegen 3 st. Tegen dezelfde heeren als de; vorige keer. Uit de reeds vroeger gemelde voordracht, tot onderwijzer aan de O. L. school wordt benoemd met 5 st. dhr P. A. Vermeulen, no; 1, thans tijdelijk als zoodanig aan de Rijks Leerschool te Middelburg werk zaam. Op dhr Louwerse te Vlissingen, no. 2, werden 2 st. uitgebracht. Als bouw kundige dezer gemeente werd met alg. stemmen herbenoemd dhr A. Barentsen te Middelburg. De huur van de woning- waar het hoofd der school in woont, werd wederom bepaald op f 250. per jaar. Van S. Janse Sz. was bericht ingekomen, dat hij het ledigen der gemeente-aschbakken niet meer kan doen' voor f 60 per jaar. Mocht er niemand voor te vinden zijn, die dit werk wil doen, dan zal hij' het in 1924 doen voor f 100. De voorz. deelt mede, wat weth. .Wattel in onderhandeling 'is over deze zaak, en stelt voor dat de Raad B. en W. machtigt verder te han delen naar omstandigheden. Aldus be sloten. Goedgevonden wordt plaatzand to koopen van schipper De Rooiji te Veere door tusschenkomst van A. Reijnoudt te Middelburg voor f 1,25 per ku'b. M. franco op den wal alhier, terwijl aan J. Houterman glhier gevraagd zal worden, of hij zand wil leveren voor de bestrating in de Kruisweg en als men eventueel te kort komt voor bestrating, tegen den prijs van f 2 per voer. Hierna doelen B, en W. ïnede, dat volgens hun berekening met den bouwkundige in 1924 vervoerd zal moeten worden ongeveer 125 kub. M. zand; 6000 keien, 14000 klinkers, 18 kub. M. grind, en 22- a 25 voer oude keien en brik. Op voorstel van B. en Wi zal hiervoor een inschrijving plaats hebben. De raad wenscht deze inschrijving open te stellen voor alle ingezetenen. De sehool- geldregeling wordt gewijzigd als volgt: 10 ct pei week, le klas (oud 15 ct) 15ct. p. w., 2e kl. (oud 20 ct) enz., terwijl! als onbelastbaar blijft f 700 (oud f600). De 4 laagste klassen worden thans zoodanig geregeld, dat elkte klas met f 200 op klimt (oud f 300) De andere klassen blij ven onveranderd wat het belastbaar in komen betreft. Tegen de wijziging van het belastbaar inkomen stemden de bei de wethouders. Van P. de Visser e.a. was een verzoek ingekomen om verharding van den weg, onder aan den ouden dijk. B. en W. mee- nen, dat verbetering noodig is, doch voor verharding is geen geld beschikbaar. Zij zouden een voetpad willen aanbrengen en dan bij de begrooting 1925 het adres ver der behandelen. Na breedvoerige gedach- tenwisseling besloot de raad met 5 tegen 2 stemmen op het verzoek afwijzend te beschikken. De weth. stemden tegen. In gekomen is de beslissing van Ged. Staten dat do gemeente-begrooting nog niet is •goedgekeurd. Adhaesie aan het adres van werkendam werd overbodig geacht, om dat deze gemeente reeds in de actie der vereen, van Ned. gemeenten is betrokken. De voorz. deelt nog mede, dat het stei ger- en kaaigeld in 1923 heeft opgebracht f 1426,34. Raming f 2400. Na een ge heime vergadering te hebben gehouden werd besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van de wed. J. Verscfciere, 0111 financiëele hulp tot betaling van ver- plegings- en operatie-kosten op grond, 'dat zij niet in de termen valt uit do ge meentekas steun verleend te worden. Geref. Kerken. Beroepen te Katendrecht H. Popma te Voorlhuizen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Kampen door J. P. Mete ring te Nieuwpoort. Ds J. E. Goudappel, van Utrecht, is Zondag te Emliclilieim bevestigd door ds E. Kolthof, van V^ldhausen, met de woorden 1 Cor. 4:14; en deed intrede met een predicatie over Ps. 5117. Aan zijn voorafspraak ontleent „De Standaard" het volgende Gij zult het verstaan, aldus Ds Goud- appel, wanneer ik het voor u uitspreek, dat de wisselende, soms schokkende aandoeningen der laatste maanden nog niet bezonken zijn in mijn ziel en dat ik de rustige kalmte van mijn geest nog niet geheel herwonnen heb. Om tot u te komen hebben we veel, dat ons lief was, moeten achterlaten, tot in ons huis gezin toe. Toen ik van Utrecht schei den moest, was het niet maar de aandoe ning van het oogenblik, die mij aan greep. Neen, de dieper liggende snaren van mijn gemoed werden ontroerd. Bij de herinnering aan zooveel droefs, verrast het me zoo blij, dat er onderscheidene broeders en zusters van Utrecht hier te genwoordig zijn, om van hun belangstel ling en liefde bewijs te leveren. Ontvangt mijn warmen dank brs., zrs. voor dit groote blijk van uw trouw. Ik weet, dat er uog velen zijn, die u graag vergezeld hadden. Brengt hun mijn hartelijken groet over en weest, er van verzekerd, dat uwe waardeering van mijn persoon en werk, uw trouw en moedig rechtsbesef, waar mede gij mij gesteund en terzijde gestaan hebt, mij ter rechter tijd een kostelijk geschenk en een genade van mijn God zijn geweest, die onvergetelijk in onze dankbare herinnering zullen voortleven. Twee steekproeven. Onlangs verscheen er een preek van een predi kant, die midden in zijn werk door den dood overvallen werd; men vond hem dood aan den weg. Men geeft na zijn dood de preek uit, die hij den vorigen Zondag in zijn plattelandsgemeente ge houden had. Geen gelegenlieidspreekje dus, geen opgepoetst dingetje, geen afge past collegedingctje. En al zal iedereen kunnen zeggen ik doe het anders, toch zal ook ieder, die van goeden wille is, een diepen eerbied krijgen voor den man, die week aan week in een kleine plattelandsgemeente, zonder gerucht, werk levert als dit: mooi, berekend voor het publiek, waarvoor hij optreedt, rijk aan gedachten en regelmatig aan stofverdee- ling en allerminst aan gedachtenlijmsel. Dat is werken, niet voor het oog der menschen, .maar voor het oog .van God. Zulk een steekproef kan zijn nut hebben om geringschattende en generaliseerende critiek recht te zetten. Menschen, die zoo werken, en zoo werken blijven, moeten toch wel hoog staan. En wie weet, hoe vee! anderen er zijn, die het volhouden, al zweeft hun naam niet op lippen en lipjes? De lezer zal weten, wien ik be doeld heb: wijlen Ds Koopmans van Raamsdonkveer. Dit schreef Ds K. Schil der in de „Bazuin". Even verder voegt hij daaraan toe: „Dezer dagen kwam nóg een preek in liet licht van de hand van een gestorven predikant. Met wijziging van omstandigheden kan daarvan weer hetzelfde getuigd worden als van de an dere, die bovenbedoeld is. Deze preek is van wijlen Ds .G F. Kerkhof (van Oost en West-Souburg)". Op den man af. Ds Couronne, die in de 18e eeuw predikant was te Leeuwarden, werd nu en dan wel eens beetgenomen en lastig gevallen door de hovelingen van den Stadhouder van Fries land. Op zekeren Zondag, toen de stad houder met zijn gevolg in de kerk was, preekte hij over Handel. 8:2640, waarin ons de ontmoeting van Philippus met den Kamerling van Candacé, koningin der Mooren, wordt bericht. De predikant verdeelde zijn tekst als volgt. Wij zien hier, zeide hij, in een ka merling le. Iets vreemds een hoveling, die in den Bijbel leest; 2e. Iets nog vreemder een hoveling, die zijn onkunde bekent; 3e. Iets nog veel vreemder een ho veling, die verlangt 'iets te leeroa; 4e. Iets allervreemdst een hoveling die zich bekeert. Men zegt, dat Ds Couronne in het ver volg geen last meer had van de hovelin gen van den Frieschen stadhouder. De hoofdbesturen der samenwer kende zendingscorporaties hebben ter ver vulling van de tweede vacature tot zen- dingsdirector benoemd Mr J. M. J. Schep per, zendingsconsul met verlof, die deze benoeming heeft aangenomen. Besloten is, voorloopig nog niet in de derde vacature te voorzien. Tot onderwij'zer aan' de openbare school te Ammerstol is benoemd de heer WL I. Maas te Gort gene. Benoemd tot directeur der Cl)rist. kweekschool te Dordrecht dhr D. W'. Ok- ker, leeraar aan genoemde kweekschool.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2