l\o S4I2 Woensdag SO Januari I9M 38e Jaargang Staten-Generaal. LEVENSLEED. Binnenland. Brukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureau*: Lange Vorstsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg1. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: •- Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Voor de Hongaarsdhe kinderen. Met hartelijker), dank verantwoor den wij hierbij de gaven, die we tot hiertoe ontvingen. Gaarne zouden wij a.s. Zaterdag het totale bedrag aan, het Hoofd-Cornité toezenden en ver zoeken vriendelijk hen, die nog iets voor het goede cloel willen bijdragen, ons hun gave vóór Zaterdagmiddag 12 ure te doen. toekomen. Spoedige hulp is hier dringend noodig. Met hartelijke aanbeveling Het Goesche Sub-Comité, Ds STEINZ, PH. WiESSELS., A. L. VAN MELLE. Kinderen van. Wed. D. f 1.75N. N. te G. f 1.75N. N. te B. 12.50; Dhr L. te G. fl; v. d. G. te N. 11; J. M. S. te K. 125; L. W. te G. f2.50; Kerkeraad N. H. Gem. te 's-H. Arendsk. f67.50: door mej. R. van H. N. te G. 11; mei. P. te G. f5; mei. O. te G. fl; dames H. te G. 15; me.] C. T. te G. 11; M. H. te G. 110; P. D. te KI. f2; lam. J. A. te KI. 13.50; N. N. te 'KI. 12.50; lam. Jan de J. te KI. 11.50; Dhr M. te O. 12.50; Dhr T. te G. f 1J. K. te 's-H. Hendrikskinderen f 2.50Dhr v. d. Wi le G. 15; J. R. te G. fl; E. R. te •G. 11.50; C. K. M. te G. 11. Totaal 1150. Tweede Kamer. Gistermiddag heeft de Kamer maar weer een heelen middag gepraat over den post éhèque- en giro-dienst. Mej. v. Dorp en dhr Oud weerden zich gisteren krachtig om veel kwaads van dezen vrijwel mislukten dienst te ver tellen. De eerste zei o.a.De kosten van de stopzetting zijn enorm; er is 12 millioen weggegooid. Wanneer men het systeem van de M. A. B. O. had gevolgd, had men kunnen volstaan met 500 man personeel; thans heeft men 1000 man noodig. Is het waar, dat er reeds meer dan 10 nieuwe machines zijn gekocht, die door 40 andere zullen worden gevolgd en die in totaal f250.000 kosten? Mej. v. Dorp begreep dan ook niet, dat do minister zijn licht niet eens had op gestoken bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging. Dhr Oud legde het er wat dikker op, toen hij den minister verweet, dat hij zich nipt mocht laten „bedot- jen"; zich niet Verkeerd mocht laten inlichten en zich staatsrechtelijk' jell's niet op overmacht mocht beroepen. Dat „bedotten" bleek een muisje met een staartje te zijn, want toen -dhr Krijger (C.-HA zoo iets tegen den heer Oud zei, als: „ik geloof, dat jij de Kamer wil bedotten", kwamen de poppen aan het dansen. De heer Oua protesteerde daartegen. De voor zitter: Het is het beste, dat we van! deze zaak een persoonlijk feit maken. Wenscht de heer Krijger het woord? De heer Krijger: Ik heb mijn inter ruptie al nader verklaard. De voorzit ter: Dat heb ik niet gehoord. Als de heer Krijger zich nu haar zijn plaats wil begeven. (Vroolijkheid). De heer Krijger verklaart, dat hij met zijn interruptie alleen iets wildé FEU iLLETÖi. 36). Het was laat in den nacht en nog al tijd dacht zij aan de toekomst en zij liep de kamer op en neer met onzekere passen als iemand, die verlangend naar dingen uitziet, die ver weg zijn en voorbifttaart "wat dichtbij is. Zij werd bleek en haar ge zicht stond strak. Een huivering door- '•oer haar, want de eerste opwelling van gloeiende geestdrift was voorbij gegaan cle opkomende gedachte had vasten vorm aangenomen en het plan der toekomst bakende zich in haar geest af. Op t laatst, toen een zwak licht haar waarschuwde, dat rij weldra in duisternis zon zitten, ging zij naar haar eigen kamer en het eerste daglicht scheen door het ïaam, toen zij naast haar bed neerknielde en bad: „O Heere, maak mij tot een goed instru- ment »ootr Uw werk; versterk en. louter mijn gemoed, geef mfj geduld en volhar ding en onwankelbare trouw; leidt mij in wsgen, die naar U voeren en stel mij in staat te handelen ter Uwer eere. Laat mij wsreldschen roem verachten en slechts 'mnken aan de verbreiding van Uw Evan gelie. o, mijn Vader en mijn God, zegen zeggen over de verantwoordelijkheid der" Ministers, die blijkens huil ver klaring in het geheel niet is geschaad! De Voorzitter: U hebt het woord „bedotten" dus heelemaal niet ge bruikt De heer® Krijger stemt toe, dat hij liet woord wèï heeft gebruikt, maar 'hij bedoelde het niet zoo. De heer Oud meent, dat de heer Krijger dan den heer Rutgers maar moet spreken over „bedotten", om dat die de Ministeriëele verantwoor delijkheid wel degelijk geschaad acht. De Voorzitter: Dan is hiermede het incident gesloten! (Vroolijkheid). Dhr Krijger bleef nog eenige oogen- bli'kken beduusd in zijn bankje zitten. Een bezadigd speechje hield dhr Schouten (A.-R.). Hij acht de Kamer niet het aangewezen college om te beantwoorden de vraag: centralisatie of decentralisatie? Hij zal dan ook niet voor de moties stemmen. De motie-Boon vraagt practisch liet ver laten van het centralisatiestelsel, en daarover kan de Kamer niet oordee- len. De Minister zei o.a. nog, dat liet gemiddelde saldo der rekeninghouders 1000 bedraagt, en voorts dat van de 12.000 rekeninghouders» met wie men tot overeenkomst trachtte te ko men, 117 rekeningen zijn achtergehou den wegens te groote verschillen; 9278 antwoorden werden ontvangen, waarvan 8433 volkomen accoord gin gen. 514 niet accoord, 294 maakten een kleine aanteekening, 237 stelden eenige vragen. De directie van de giro heeft geen open kaart gespeeld; zelfs bij persoon lijk bezoek werd de minister verkeerd of onvolledig ingelicht. De minister kon dus niet sneller handelen. Ten slotte werdén twee moties in getrokken en een van den héér Mar- c'hant verworpen met 49 tegen 16 st.. Een nieuwe Putsch in Beieren? De „Vossische" verneemt uit Miin- chen, dat de president van den bond Blii- cher een zeer scherpe rede tegen von Kahr gehouden heeft. Hij deelde tevens mede, dat er nog voor het begin van het Hitlerproces een nieuwe Putsch te wach ten staat, waarbij echter veel energieker opgetreden, zal worden* dan op 8 Novem ber j.l. Volgens den correspondent van d.e „Vossische" vat de Beiersche regee ring deze bedreiging ernstig op en zijn reeds beschermende maatregelen ge troffen. Dreigende spoorwegstaking in Duitschland Het hoofdbestuur van de spoorweg arbeiders in Duitschland tracht een al- gemeene spoorwegstaking uit te lokken als protest tegen de invoering van den 9-urigen werkdag. Men is met de stem ming daarover reeds begonnen; maar het resultaat zal zich nog wel even la ten wachten. In N. W. Duitschland wordt ijverig voor gestemd, te Bremen b.v. door 93 pet. en in Keulen door 90 pet. van de betrokken arbeiders. Desniettemin is twij felachtig, of de vereischte 75 pet. wel behaald zullen worden. In Beieren heeft von Kahr de stemming kortweg verboden, in Saksen hebben de militaire autoritei ten dat voorbeeld gevolgd. het werk, dat ik nu ga beginnen en laat het slagen. Neem mij als een werktuig voor het welzijn van mijn geslacht en als dit aardsche leven voorbij is, neem mij dan op irt de eeuwige rust, die Gij bereid hebt vanaf het begin dezer wereld, om Jezus wil. Amen." HOOFDSTUK XI. Edna blijft thuis. Op zekeren middag, ongeveer een week na bet laatste bezoek van mijnheer Leigh, toen Edna van de pastorie terugkeerde, gaf mevrouw Murray haar een briefje van mevrouw Inge, die hen beiden invi teerde bij haar te komen eten dien dag. Zij zouden daar kennissen ontmoeten uit een ver afgelegen staat. MevTouw was al heelemaal gekleed en beval Edna zich vlug te kleeden. Edna zette haar hoed af, lei haar boeken neer en zei: „Verontschuldig mij alstublieft bij me vrouw Inge. Ik kan de uitnoodigïng niet aannemen eta ik lioop, dat u mij niet dwingen zult". „Onzin! Wees niet zoo kinderachtig en maak je dadelijk klaar; ik ben bang, dat we te laat zullen komen". Edna leunde tegen den schoorsteenman tel. Zij schudde haar hoofd en zei: „Mevrouw, dezen keer kan ik u niet ge hoorzamen. Laat mij u de reden zeggen. Op den avond van de partij bij mevrouw Textielstaking te Bombay. De dezer dagen uitgebroken staking in de katoenspinnerijen te Bombay heeft zich onrustbarend uitgebreid. Van de 85 spin nerijen zijn er thans 32 stopgezet, ter wijl reeds 60.000 arbeiders bij de sta king betrokken zijn. Men verwacht, dat alle spinnerijen heden zullen worden ge sloten, hetzij omdat dan alle arbeiders in staking zullen gaan, hetzij omdat fa brieken uit eigen beweging het bedrijf zullen stop zetten. De'staking is het ge volg van de niet-betaling van den toe slag, welken de arbeiders vier jaar lang hebben ontvangen. De Engelsche spoorwegstaking geëindigd. De voorwaarden, waarop de spoorweg staking in Engeland geëindigd is, zijn, dat ten aanzien van het theoretisch ge schilpunt, of de beslissingen van den loonraad bindend zijn, de directies erken nen, dat dit niet het geval is, doch dat ze zich door omstandigheden gerecht vaardigd achtten, aan 's raads beslissin gen effect te verleenen. De directies zijn voorts bereid, de gevolgen van de beslis singen van den loonraad voor de machi nisten en de stokers, wier loonen geba seerd zijn op de afgelegde mijlen, te ver zachten door een nrijlbasis, welke tot nu toe 120 bedroeg en door den loonraad ver hoogd was tot 150 mijl, terug te brengen tot 130, met dien verstande, dat de basis in Juli 140 en in Januari van het volgend jaar 150 zal worden, tenzij inmiddels an ders is overeengekomen. De directies her bevestigen, dat. door de beslissingen van den loonraad niemand zal worden ont slagen. Bromley, de stakingsleider, noemt de voorwaarden een groote overwinning, Mschoon niet geheel bevredigend. Aan den oproep van het stakingsbestuur om den arbeid terstond te hervatten is door de meeste stakers gehoor gegeven, maar in eenige centra toonden de mannen zich onwillig, daar zij niet in kennis waren ge steld van de voorwaarden, waaronder de arbeid moest worden hervat. Te Man chester weigerden om die reden de sta kers, aan het werk terug te keeren. Dreigende staking in de Engelsche havens. Terwijl gistermorgen in Engeland een vergelijk is tot stand gekomen in het spoorwegconflict, dat vele millioenen pon den schade heeft aangericht, heeft een dokwerkersconferentie hét parool uitge vaardigd, dat in alle havens van Groot- Brittannië met ingang van 16 Februari de staking zal worden afgekondigd, tenzij voor dien tijd een overeenstemming in zake het loongescliil mocht worden be reikt. Deze actie is het gevolg van de weigering der werkgevers om een loons- verhooging van 2 shilling per dag in te willigen. De conferentie welke het besluit nam, vertegenwoordigde 120.000 werk nemers en alle havens hadden order ont vangen plaatselijke onderhandelingen te weigeren. Korte berichten. De Fransche landingsplaats voor vliegtuigen, ook voor die uit Nederland, zal van Le Bourget bij Parijs naar Mont Valérien worden overgebracht. Laatst genoemde landingsplaats ligt dichter bij Parijs. De toestand, in de metaalnijverheid te Dusseldorf is weer verscherpt ten ge volge van nieuwe gewelddaden door ra dicale elementen. Vier groote fabrieken Inge, besloot ik nooit meer een uitnoodi- ging aan te nemen, want ik luisterde een gesprek af tusschen mevrouw Hill en me vrouw Montgomery, dat vootr mij bestemd was en het bedroefde en krenkte mij zeer. Zij noemden mij een „arme drommel en indringster", die eigenlijk in deze kringen niet thuis hoorde en zeiden, dat ik het leelijke voornemen had meneer Leigh om zijn geld te willen trouwen. Zij spotten er mee, dat wij bij: mijnheer Hammond He- breeuwsch leerden en zeiden, dat het slechts een middel was ooi- mijnbeer Leigh te vangen. Nu, mevrouw Murray u weet, dat ik daar nooit aan gedacht heb en al leen reeds het uitspreken van zulke lage berekeningen en onvrouwelijke motieven mij verwonderden en afkeer inboezemden; maar ik besloot voor mijzelf Hebreeuwscli te studeeren en elke ontmoeting met me neer Leigh te vermijden. Als de vriendin nen van zijn zuster zulk een meening over mij hebben, dan weet ik niet, wat andere menschen en mevrouw Inge zelf moeten denken. Dieze twee dames zeiden nog meer onpleizierige en onware dingen en daar ik zie, dat zij ook uitgenoodigd zijn van daag, zou het erg vervelend voor mij zijn haar te ontmoeten in mijnheer Leighs aan wezigheid". Mevrouw Murray fronste haar wenk brauwen, terwijl zij een diamanten arm band om haar aim knipte. „Ik heb al lang gevreesd overvallen te waar de vorige week het werk was hor vat, zijn nu weer stopgezet. De stakers hebben z.g. „overredingscommando's" ge vormd, die de woningen van werkwilli gen binnendringen, om hun de noodza kelijkheid der handhaving van den acht- uurschen werkdag onder het oog te bren gen. Dit. geschiedt vaak zoo hardhandig dat het tot ernstige mishandelingen komt, waartegen de politie vrijwel machteloos staat. 11 (N. R. C.) In. een oi'ficieele mededeeling van de Oostenrijksche regeering wordt verklaard, dat. het tekort der Oostenrijksche begroo ting weder verminderd is in een sterkere mate, dan voorgeschreven is in hel pro gramma der volkenbondsactie ter ge zondmaking van den financieelen toe stand Volgens een bericht uit Berlijn is de Poolsche gezant t.e Washington, Vro- blewski, die betrokken was bij een kwes tie van dranksmokkelen, door zijn resec- rins teruggeroepen. Er zijn teekenen dat het mond- en klauwzeer in Engeland thans aan het min deren is. De vorige week zijn er slechts 46 gevallen aangegeven, het. kleinste aan tal sedert 27 Augustus jl. Het spoorwegverkeer in Griekenland ondervindt veel belemmering van den herhaalden sneeuwval. In Macedonië zijn alle meren en rivieren dichtgevroren. 9Het drankverbod heeft zich in Tur kije niet lang kunnen handhaven. In den laatsten zomer, na veel uitstel eindelijk wet geworden, is het drankverbod thans in het parlement weer om hals gebracht. Bij de begrootingsvoorstellen was een ontwerp om den drankhandel als een staatsmonopolie te herstellen. Dit ontwerp werd met algemeene stemmen aanvaard. Naar gemeld wordt, valt er in de maand Januari een aanzienlijke duurte- golf te Boedapest te constateeren. Vleesch en vet ziin met 30 pet. en alle verdere levensmiddelen met 1030 pet. geste gen. De textiel-producten zijn 40 pet. duurder geworden. Daarbij komt, dat de omzet zeer gering is, daar de koopkracht van het publiek zoo goed als uitgeput is- De stakingsbeweging in het Wupper- dal duurt onveranderd voort. Men vreegt, dat de staking zal overslaan naar de stedelijke arbeiders in Barmep. Het feit, dat de Franschen te Mainz 100.000 goudmark, het eigendom der Duit- sche regeering in beslag hebben geno men, wekt te Berlijn groot opzien. Het geschiedde zoogenaamd om de boete binnen te krijgen voor den moord op den Franschen professor Constant, doch dit kan het werkelijk motief niet zijn, aan gezien de Fransche krijgsraad had uit gemaakt, dat deze moord door een separa tist was begaan. „De' Telegraaf" en „Russisch geld". 't Was heelemaal niet aangenaam voor „De Telegraaf" dat de „Humanitó" zoo met ronde yvoorden vertelde, dat „De Telegraaf" zestig duizend gulden had ont vangen voor Russische propaganda en dus vloog „De Telegraaf" op „Het Volk" aan, dreigde het met haar advocaat. Doch nu krijgt „Het Volk" steun. ui i wnn. waomnrmixsvrv nwaaacvmCTra sugraae nert worden door een of andere uitbarsting van mevrouw Montgomery's onhebbelijk heid. Zij beoordeelt zonder twijfel jouw motieven naar die van haar aanstellerige dochter Maud, die, naar men zegt, al haar aandacht aan Gordon, om zijn fortuin, wijdt Ik 'zal de eerste de beste kans waarnemen om haar te doen begrijpen, dat het erg onbehoorlijk is van iemand, wier vader beschuldigd is van inbraak en uit den staat verbannen, om zooveel nadruk te leggen op de armoede van anderen, als een hinderpaal om in goed gezelschap te verschijnen. Wat mevrouw Hill betreft, wier ouders beslist achtenswaardige, zelfs heel beschaafde menschen waren, ver wachtte ik, dat zij zich minder druk zou maken op het punt van iemands afkomst. Ik dacht ook, dat ze beleefder zou zijn en minder kwaadaardig. Alles wat je hoorde was vreeselpk .lomp en in werke lijk beschaafd gezelschap is lomp zijn slechter dan boosaardigheid; maar hoewel het vervelend is, is het niet de moeite waard er acht op te slaan. Ik zou ze niet het plezier willen doen me terug te trek ken uit -een positie, die je zoo schitte rend vervult". „Ik vind het niets naar om thuis te blijven; integendeel, ik doe het liever, want ik zou mijn boeken niet graag willen verruilen voor alle diners, die ooit ge geven werden". „Er is geen reden voor jouw om van De heer Van Oss, die behalve redac teur van „De Haagsche Post", ookfinan- cieele specialiteit is, schrijft in zijn blad over de f 60.000, aan de „Telegraaf" door Tsaristisch Rusland uitgekeerd voor spe ciale bijvoegsels. Hij herinnert eraan, da< de Engelsche „Times" met dit systeem van andere landen begonnen is: „Ieder een begreep, dat zij zich daar zwaai voor liet betalen; en wat die bijlagen den Engelschen belegger hebben gekost, is zelfs bij benadering niet te zeggen". Er had door de Russische regeering een „stelselmatige omkooperij" der Europee- sche pers plaats, „ten einde de leeningen los te krijgen" voor „een in waarheid insolvent land". En „ook „De Telegraaf' schijnt niet vrij uit te gaan" mét zijn f 60.000, „een bedenkelijk royale betaling voor een bijlage, waarvan de productie onmogelijk een tiende van het ontvangen bedrag kan hebben gekost", gelijk de schrijver getuigt na 't exemplaar van hei bijvoegsel van 26 Juni '1917 gezien te hebben. Het blad meent, dat zeer te recht aanmerking op deze zaak ge maakt is. D r K u y p e r inde Kamer. Een oud-Kameroverzicht,schrijver gaf in' de „N. R. Ct." de volgende Kuvper-her- innering Een minister pleegt tijdens de debatten rustig in zijn fauteuil te blijven, naarstig aanteekeningen makend. Hij mag al eens even met dezen of gene een praatje gaan maken, 't zij om inlichting, 't zij om zich wat te vertreden, als regel zit hij toch achter de ministerstafel. Niet aldus Dr Kuyper. Deze was hard hoorend, dal hem noodzaakte dicht bÜ de aan 't woord zijnde leden te gaan zitten. Sprak een afgevaardigde vanaf den lessenaar naast den griffier, dan zetelde de heer Kuyper in de dichtstbijzijnde bank der rechterzijde, terwijl hij plaats placht te nemen vlak vóór een spreker, die in zijn eigen bank stond te óreeren. En dan moest ge Dr Kuyper 'daar zien- zitten! Als een blok. De armen over elkaar gekruist, het hoofd een weinig voorover gebogen, staarde hij ernstig voor zich uit, door gebaar noch beweging toonend, wat bij hem omging. Zelfs de meest, felle passages van een tegenstander vlak bij hem vermochte» zelfs geen reflexbeweging van den stil luisterenden bewindsman op te wekken Alleen ging af en toe diens rechterhand naar den vestzak om daaruit een pot loodje op te diepen, om-daarmede op een smal strookje daartoe gereed liggend pa pier een korte aanteekening te maken. 't Moet voor menigen heetgebakerden spreker wel eens geweest zijn om ture- luursch te worden, niet meer beweging in het massieve blok daar voor hem te kunnen krijgen. Maar toch nog- liever die onbeweeglijk heid dan dal de minister een andere hou ding aannam om stukken te onder teekenen, door den bode in een groot vloeiboek voor hem gelegd. Met onver stoorbare bedaardheid werd blad na blad omgeslagen, telkenmale op rustige wijzs de handteekening gezet. Ik zie dat nog: eerst zoo'n groote V met lansen uithaal, welke letter tot K werd gemaakt met een klein streepje, waarop de rest van den naam volgde. De spreker, die dit onderteekenen met z'n wijsheid mocht begeleiden, behoefde zich niet gevleid te gevoelen. jezelf een kluizenaar te maken, alleen om dat twee lompe, malle babbelaarsters bij' jou in ongenade gevallen zijn. Je hebt tijd genoeg oan te lezen en te studeeren en ga maar met mij uit als ik dat geraden acht". „Maar, mijn lieve mevrouw Murray, mijn positie in uw familie, als een onbekende, afhankelijk van uw liefdadigheid, dwingt mij te „Diat is een zaak, die de dames Hill én Montgomery niets aangaat, en dat zal ik hen ook terdege aan het verstand bren gen. Ik sta er op, dat je de heele zaak zult vergeten. Maar hoe lang wil je me nog.laten wachten?" „Het spijt mij, dat u de zaak niet v*an mijn standpunt kunt bezien, maar na dit voorval kan ik u niet meer naar diners en partijen vergezellen. Als u wilt, dat ik in uw eigen huis. in gezelschap zal verschij nen, zal ik met plezier aan uw wensch voldoen. Maar de achting voor mijzelf ver biedt mij met menschen om te gaan, die rnjj belasteren, uit vrees u te beleedigen» Het is voor mij1 erg pijnlijk, lieve mevrouw Murray, om tegenover u ondankbaar en koppig te schijnen, maar dezen keer kam ik uw wensch niet vervullen". (Wjordt vervolgld). i I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1