PAX No 100 Ma anting 28 «Januari 1024 38e Jaargang Buitenland. POETS EXTRACT Binnenland. Staten-Generaal. dit de Promie. Gemeenteraad van Vlisslngen. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux; Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Hongaarsche kinderen. We ontvingen heden van het Hoofd- Comité in Den Haag een schrijven over het transport kinderen dat. begin Januari verwacht werd. De Oostenrijlksche regee ring eischt voor hun trein een belasting van i 4000. Van die f 4000 is reeds f1500 bjj elkaar, ncodig is dus nog f 2500. De 800 Hongaarsche kinderen staan gereed om naar Holland te komen, waar ze ver wacht worden met liefde. Oootenrijk's on barmhartige eisch belet ze te komen, zoo dat ze, blootgesteld aan de koude van den Hcngaarschen winter, in kamers waar niet gestookt kan worden, zonder voldoen de kleeding en deksel, ginds blijven moeten Voor prof. Kallay, die zich zooveel moei te en opoffering getroost heeft om plaat sing vcar hen te vinden, is dit een zeer bittere teleurstelling, en wie kan zich in denken het leed, dat er nu weer in zoo veel huisgezinnen heerscht, omdat de kin deren, die al reisvaardig waren, nu weer in de koude en het gebrek teruggestooten worden. Die oudste menschen in Hongarije herinneren zich niet een zoo: strenge win ter als daar heerscht. Het Hoofd-Coimité schrijft: ,;Wie helpt zorgen, dat de ont brekende f 2500 er komen binnen 14 da gen? Die Hongaarsche winter is zoo koud en de kleeding is zao> dun. Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht! Wie zendt een gift en verzamelt in zijn omge ving? Laat onze barmhartigheid Oosten rijks onbarmhartigheid ©verwinnnen". Prof. Kallay verzoekt dringend aan hen, die Hongaarsche kinderen verwachten, hun uitncodigingen niet terug te nemen. Hij verzocht ons uit zijn naam aan het volk Van Zeeland te vragen hem te helpen. Niet zijn vergeefschen arbeid, maar het droevig lot der kinderen gaat hem zoo ter harte. Ook wjj voegen onze dringende 'bede bij de zijne. Wij hebben bereids f50 in kas, als ieder wat doelkan daar web licht nog een nulletje achter komen. Voor heel Zeeland is dat niet te veel verwacht en dan zal van andere zijde de rest wel bijeen gebracht kunnen worden. Dlus vrien den, helpt ons, laat ons met vereende krachten de zaak aanpakken, en dan hoe eerder hoe beter, öndergeteek'enden zijn gaarne bereid giften, ook kleine, en zeer kleine, te ontvangen en dotxr te zenden aan het Hoofd-Comité. De ontvangen giften zullen verantwoord worden in „De Zeeuw". Het Goesche sub-Comité; Ds P. J. STEINZ. PH. WESSELS. A. L. VAN MELLE. Niet als bij ons. „Het Volk" juicht de Britsche collega's van de S. D. A. P., die nu het grootste keizen-ijk der wereld regeer en, warm toe, gelijk te begrijpen is. Maar juicht liet blad niet te vroeg? Immers de sociaal-democratten van de overzijde van het kanaal zijn heel andere menschen dan het meerendeel van hen die de oproerige krabbels in „Het Volk" lezen. Fanatiek tegen de „bourgeois" zijn zij nooit geweest. Nuchtere zin en ver draagzaamheid kenmerkten steeds hun op treden. De trade unions waren van ouds de veiligheidsklep tegen het revolutiona- risme, hetwelk in Nederland zijn verstand •over boord gooit en den boel op stel ten zet. Mannen als Bright, later Burns, en 'thans „Mac" hebben zich nooit onttrok ken. aan den plicht om waar 's lands belang het vorderde, hun oppositie te staken. Hun partij behoorde evengoed als de andere partijen, wanneer de tegen partij aan het roer was, tot „Her Maje sty s loyal opposition", en dan den klem toon op „loyal" (Hare Majesteits ko ninklijke oppositie, maar dan loyal door loyaal fatsoenlijk vertaald). Daarbij komt nog dat in diezelfde ar beiderspartij vele positief Christelijke man nen gevonden worden, zoodat een blad met oproerige krabbels er in, of een man dié van. schimpscheuten op Christelijke tegenstanders leeft, daar niet terecht zou kunnen. Bovendien beseffe men aan socialis tische zijde ten onzent, alvorens het la- oour-kabinet als „broeders van ons" toe te juichen, dat Mc Donald in zijn kabinet geflankeerd woidt meest door adellijke en strikt religieuse mannen, er is zelfs een ernstig protestant bij. Mannen van adel als Viscount Chelmsford, eerste lord der admiraliteit, oud-gouverneur van Queens land, en tot 1921 onderkoning van Indië, Lord Parmoor, lord President van den Kroonraad Council en een ernstig Christen, en Viscount Haldane, lord kan selier van de Rijksschatkist zouden in alle kabinetten een goed figuur maken Hunne sympathieën voor de arbeiders partij dagteekenen uit de oorlogsjaren, toen rechtschapenheid en nuchterheid weigerden in 't groote pleit om de macht, het voor het recht op te nemen, en voor Duitschland partij kozen. Wij zeggen dit echter niet om daarmee de beteekenis van den triomf van hot Britsche socialisme te ontkennen; inte gendeel wij verwachten dat de samen stelling van dit „socialistische" kabinet er des te duurzamer om zal blijken. Korte berichten. Waarschijnlijk zal een Britsche commissie zich naar Moskou begeven, om. de kwestie der erkenning van do sovjet-regeering door Engeland met do autoriteiten aldaar te bespreken. De spoorwegstaking in Engeland duurt onveranderd voort. Er wordt ech ter eenige verbetering in het verkeer ge meld. Po'ücavé en Benes teekenden eergis teren het tusschen Frankrijk en Tsecho- Slowakij'e gesloten verdrag. Die communistische partij te Mos- cou is overgegaan tot nieuwe terroris tische maatregelen. Reeds zijn vier dui zend personen gevangen genomen; in de laatste dagen schijnen talrijke huiszoe kingen te hebben pf.aats gehad. De Russische regeering besloot ter herinnering aan Lenin, den naam van de stad Petersburg te veranderen in Leningrad. Te Tokio, Jap'an, is de prins-regent kroonprins Hiro-Hito met prinses Nagako in het huwelijk getreden. Te Bombay is een staking in een weverij, welke een paar dagen geleden uitgebroken is, wegens niet-betaling van den boinus, thans over verscheidene we verijen uitgebreid en omvat nu elfduizend man. Vrijdag, dewijl in de Griekschc na tionale vergadering door de uiterste lin kerzijde een felle critiek op de regeering van Venizelos is 1915 en 1916 was uit geoefend, verliet deze staatsman ten toe ken van protest de vergaderzaal. De z.g. autonome regeering van de Paltz de separatisten zoo meldt men uit Spiers is voornemens een reeks inwoners van de Palts, die Clive over het separatistisch bewind ingelicht hebben, in hechtenis te nemen, hun ver mogen te confiske^en en hen het land uit te zetten. Zij bobben reeds alle roe rende en onroerende goederen van den wijnbouwer Poth uit Duerkheim in beslag genomen en andere leden van den bond van wijnbouwers uit die plaats met uitzet ting bedreigd. In Mariëndorf, een der industrieele voorsteden van Berlijn, is een groote fabriek van de firma Siemons en Halske tot den grond toe afgebrand. Daar de waterleiding bevroren Was, kon de brand weer weinig hulp verleenen. - Te Port William (Ontario N.-Am.) zijn zestien locomotieven vernield en een groot aantal loodsen, toebehooremde aan de Canadian Pacific, geheel in asch ge legd. In het noorden van den staat New- York heerscht zulk een hevige koude, dat de scholen en openbare gebouwen geslo ten moesten worden. Er w'erd ongeveer 40 graden Fahrenheit vorst geregistreerd. Te Modderfontein (Transvaal) heeft de bliksem voor de tweede maal in één week de bewaarplaats van nitroglycerine bij de dynamietfabriek getroffen. Een ont ploffing had plaats, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De arbeidersafgevaardigde Irving in het Britsche Lagerhuis is overleden. In Versecz (banaat) is de laatste pre sident der Russische Diaema (Rodzianko) overleden Kardinaal Gaspiarri heeft den solvjet- vertegenwoordiger te Rome namens den Paus deelneming "betuigd met het over lijden van Lenin. Te Buenos Aires is een vrouw aangekomen, die zegt prinses Olga, doch ter van wijlen den tsaar van Rusland, te zijn (ofschoon indertijd naar luid der berichten te Jekaterinenburg met de heele Czarenfamilie toch ook prinses Olga daar vermoord werd). Een Russisch diplomaat te Buenos Aires heeft de beweerde prin ses gezien, maar kan noch bevestigen noch tegenspreken, dat zijl prinses Olga is Te Mergentheim heeft de huwelijks voltrekking plaats gehad van prinses Nadejda van Bulgarije, de jongst© dochter van den vroegeren koning Ferdinand van Bulgarije, met aartshertog Albrecht Eu- genius van Württemburg. (Hij1 is geboren 5 Jan. 1895. Zij 18 Jan. 1899. Haar Oudere zuster Eudoxia geb. 5 Jan. 1898, is gehuwd met den Kroonprins van Servië.) -'De nieuwe minister van onderwijs in Saksen heeft de verordening van zijn voorganger opgeheven, volgens welke er in de openbare scholen buiten de uren bestemd voor godsdienstonderwijs, niet mocht worden gebeden. Staatsbegrooting. Veiligstelling van den Gulden. Ten aanzien van deze aangelegenheid knippen wij! uit de Staatsbegrooting 1921 het vofgendc Oolk heeft de regeering naarmate de economische omstandigheden zich on gunstiger beginnen af te teekenen met stijgenden aandrang getracht de Waarde daling van het ruilmiddel te keeren. Die (Omstandigheid, dat tot dusver de koers van den gulden zich heeft kunnen handhaven, mag alleendien leden aan leiding geven de regeering een minder ■oordeelkundig financieel beleid te ver wijten, die zich afvragen, off inflatie "Wel onder alle omstandigheden bedenkelijk is te achten. Ook op dit punt is intusschen de regeering steeds zichzelve gelijk geble ven in zooverre zij ook thans nog de inflatie ee n nationale ramp achten, niet het minst ook voor de minder kapitaalkrachtige klasse, die geen vermogen be zit, daf zij door tijdige om zie t- ting in waardehOudende fond sen voor d e pi r e c i a t i e (waardever mindering) kan behoeden, en die door de met infiatie onvermijdelijk gepaard gaande prijsstijgingen het zwaarst zoude worden gedrukt. Die regeeriug blijft dan ook thans nog Op het. standpunt staan, dat in het belang van de ge'heele natie het op pei 1 houden van den gul den het beleid in de naaste toekomst zal moeten beheer- schen. Dat een dergelijke p'oiitiek nega tief en eenzijdig genoemd zou mogen warden, acht zij onjuist, daar de herstel ling van. een gezonden economischen toe stand een noodzakelijke grondslag en een onmisbare voorwaarde is voor vooruit gang, onverschillig op welk gebied, zoo dat de vervulling van die voorwaarde noodzakelijkerwijs behoort vooraf te gaan. Dat niet reeds aanstonds biji de indie ning der begrooting een meer uitvoerige uiteenzetiing zou worden gegeven, van de maatregelen, welke ter verkrijging van de Yereischte bezuinigingen worden noodig jgeacht, is een onvermijdelijk gevolg van de wisseling, Welke midden Augustus in de portefeuille van Financiën heeft plaats gehad. De door de verwerping vaar de Vlootwet ingetreden kabinetscrisis heeft daarop' "een belemmerenden invloted uitgeoefend. De regeering zal er zooveel mogelijk naar streven, de indiening "der bedrijfsbegriOO1- tingen gelijktijdig met de Staatsbegrooting te doen plaats hebben. Uit Indië. De regeering ontzegde conform art. 47 van het Regeeringsreglement voor Ned.- Indië aan Abdoel Moeis het verblijf in alle gewesten buiten Java eu Madaera in het belang der oiplsnbare rust en orde Die krij'gsraad veroordeelde kapitein de V. wegens het aanzetten van luitenant G. tot verduistering van f33.003 tot 2 jaar. Te Medan zijn belastingfraudes op groote schaal ontdekt, die bedreven waren door onikooping van ambtenaren van den accountantsdienst van de belastingen. De boekhouder is gearresteerd en meer arrestaties zijn waarschijnlijk. Die Woningbouw. De regeering is van oordeel, 'dat zoo spoedig mogelijk moet worden terugge keerd naar den toestand, welken de Wo ningwetgever zich oorspronkelijk heeft ge dacht, n.l. dat overheidssteun alleen wordt verleend daar, waar dit ter verbetering van woningtoestanden onvermijdelijk is te achten. Die gewone woningproductie dient zoo snel mogelijk aan het parti culier bedrijf te warden overgelaten. Werkloozen naar België. In de laatste weken wlardt de stroom van Nederlandsche werkloozen, die in België arbeid komen zoeken, steeds groo- ter. Velen, verreweg het meerendeel, vin den evenwel ook hier geen arbeid en het gevolg daarvan is, dat de Nederlandsche Consulaten een buitengewone drukte bele ven van Nederlanders, die op geld voor de terugreis naar Nederland komen vra gen. In den loop van deze maand b.v. is het aantal tien maal grooter dan ge durende het zelfde tijdsverloop van het vorig jaar. Natuurlijk kunnen de Consu laten in dusdanige omstandigheden niet altijd hulp verleenen, te meer waar er personen Zijn, die van deze tegemoet- koning misbruik trachten te maken. Arbeiders naar F r a n k r ij k. Opnieuw is uit Graasbeekeen ploeg arbeiders naar Frankrijk vertrokken, dit maal naar het Noorden van het land, waar zij in het boschbedrijf aan de Maas worden te werk gesteld. B i o g r a f i e-N olens. Di. Hans geeft in „De Vrijheid" een biografie van Mgr. Nolens in 6 hoofdstuk ken als volgt: „Hebt ge de evolutiën van den heer Nolens opi het slap-gespannen koord der titutatuur al eens gevolgd? Neen? Dan noodig ik u even uit, de levens geschiedenis, de ontwikkeling, de carrière van den heer Nolens te lezen. Je weet, dat deze begaafde en invloedrijke man onlangs is bevorderd tót Minister van Staat. Verdiend. Ik geloof, dat de heer Nolens aan onzen Staat vele diensten bewijst, die openbaar, maar ook vele die niet openbaar worden. En zelf geeft hij om die openbaarheid niet. Zie hier echter z'n biografie: 1. W. H. Nolens. 2. Meester W'. H. Nolens. 3. Meester dflstor W. H. Nolens. 4. Monseigneur meester doctor W. H. Nodens. 5. Monseigneur professor meester doc tor W. H. Nolens. 6. Excellentie monseigneur professor meester doctor W. H. Nolens. Hoe vindt u dit filmpje? Is het geen merkwaardige levensbeschrijving En wij behaeven waarlijk niet aan te nemen, dat de heer Nolens aan het eind van z'n Latijn is. Niet zander spanning tenminste wacht ik op de volgende afle vering van dezen boeienden titel-roman." Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie.. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, "het 'zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f 0.65; in apotheken en dro gistzaken. (10) In do gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren de Meij wegens uitstedigheid en Sorel wegens ongesteldheid. Van den heer Van de Putte was een brief ingekomen, waarin hij aan B. Sn W. en de raadsleden dank bracht voor de steeds ondervonden aangename samen werking en de beste wensehen uitspreekt voor den bloei der gemeente onder Gods zegen. De voorzitter wees er op, dat de lieer v. d. Putte vanaf 2 October 1907 zitting had en zijn heengaan uit het college, waarin hij een werkzaam aandeel nam aan de werkzaamheden ook in verschil lende commissies. Spr. hoopt, dat de heer v. d. Putte langer dan dr Merckens die betrekking zal vervullen en nog veel zal doen in het belang van Zeeland en van Vlissingen in het bijzonder. Bij de mededeeling van de benoeming van een nieuwe steno-typiste (mej. E. J. Stroosnijder) aan het bureau van ge meentewerken na 't eervol ontslag' aan mej. Moggré, vroeg de heer Hensel of het wel noodig was in de ontstane vacature te voorzien en wees hij er op, dat er een wachtgelder is. De heer van Niftrik zette uiteen, dat in dit geval de benoeming noodzakelijk was. In verband met een klacht over het plaatsen van een schutting in de Frans Naereboutstraat en eenige opmerkingen van den heer van Hal, zetten de voorzit ter en de heer van Niftrik uiteen, dat de intusschen reeds opgeheven tijdelijke plaatsing van het schut slechts een proef was in verband met wijziging in de be stemming der school. Eervol ontslag werd verleend aan me vrouw J. A. Braat-Braat als regentes van het Gasthuis; aan den heer J. Dommisse als lid van het Burgerl. Armbestuur en aan den heer J. Boucherie als leeraar aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs. Benoemd werden: tot regentes van het Gasthuis mevrouw E. J. Hoog- kamer-Unger; tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. Loois Hzn.; tot lid van de commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs de heer H. C. Wesseling; tot tijdelijk leeraar in boek houden aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs de heer P. Tazelaar en tot leden der commissie van toezicht op het L. O. mevrouw M. Vader-Duyvckot en de heeren A. W. van Nieuwland, W. P. Edelman, J. D. C. de Vries en G. Jurry. In het bestuur der Zeevaartschool werd uit het midden van den raad benoemd de heer Wesseling. Alle voorstellen van Burg. en Weth., eerder vermeld, werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer van Oorschot wees er op, dat nu het plaatsen van een kruitmagazijn bij de Bomvrije kazerne is voorkomen, het plan bestaat in de ka zerne zelve een bergplaats op te richten. De heer van Niftrik zegt, dat dit uit breiding is, maar er zal op gelet worden of protest noodig is. De heer Hillinga wijst er op, dat na het aanbrengen van electrische lichtpun ten aan de Oostzijde van het Bellamypark toch ook bij ieder daarvan een gaslan taarn blijft branden en vraagt of dit wel noodig is. De heer van Niftrik zegt, dat die elec trische lichtpunten pas zijn aangebracht en hij de verlichting nog moet inspec- teeren. De heer van Bennekom vraagt dan ook te letten op den grooten afstand tusschen het eerste en tweede lichtpunt in het midden van het park, gerekend vanaf de firma de Veij Mestdagh. De heer Hensel vraagt nu 'toch eindelijk eens het rapport te publiceeren, dat uit gebracht is door den accountant Theune over de groenten- en fruitveiling. De voorzitter zegt, dat dit rapport ter visie heeft gelegen. De heer Hensel vraagt: Ook voor de pers? De voorzitter acht het een intieme aan gelegenheid; het is een rapport, uitge bracht aan B. en W. De heer Hensel acht het een groot belang, het rapport te publiceeren, daar het tot dezelfde conclusie kwam als dat door dr Staverman uitgebracht. Het geldt een zeer belangrijke aangelegenheid. Spr. heeft hel gelezen, maar meent niet, dat ook andere leden het lazen. De voorzitter zegt, dat zulks .een be wijs is, dat de belangstelling toch niet zoo heel groot is. De heer Hensel stelt voor het rapport te publiceeren. De heer M. Laernoes meent, dat het hier uitsluitend een rapport geldt, waarop B. en W. het hunne moeten opzetten. De heeren van Hal en v. Oórschot gaan met den heer Hensel mede, de laatste, omdat anders de conclusie ge trokken zou worden, dat er iets achter schuilt. De voorzitter zegt dat, als er zoo over gedacht wordt, het rapport voor de pers ter visie zal worden gelegd, maar komt op tegen het gedwing van den heer Hensel. De heer M. Laernoes blijft bezwaren voelen. De vergadering wordt te half vier ge sloten. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Tweede Kamer. Dje interpellatie van den heer Boon had Vrijdag plaats omtrent de werking van den Postcheque- en Girodienst en de stopzetting van dat bedrijf. De minister van Waterstaat, die zijln afkeuring over het gebeurde uitsprak, deelde mede, dat vermoedelijk over een p'aar weken de dienst zou heropend war den. Re heer Boon diende een motie in, waarin door de Kamer als haar oordeel Wiardt uitgesproken, dat het goed is, dat tot het herstel van algeheele centralisatie niet moet worden overgegaan, zoolang geen algeheele zekerheid is verkregen lOiver een regelmatige Werking. Dte heer Krijiger, ofschoon sterk de situatie afkeurende, kan zich echter niet vereenigen met 't denkbeeld om terug te keeren tot de oude regeling. Minister de Graaff zag zijn wetsointw<erp aangenomen met slechts 13 stemmen te gen: die van de Vrijjheidsbandens, Braat, mej. v. Dorp, drie Roouischen en dr Beuiner (A.R.) Verplaatst met 1 Eebr. de besteller A. de Pauw van Neuzen naar Rotterdam (postkantoor).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1