Zaterdag '46 Januari 1994 38e Jaargang No 99 ~£ERSTE BLAD. Buitenland. BinneMaii WAARSCHUWING. glazen flacons met geel etiket. Dit de Provincie. ütt nummer bestaat uit twee bladen Teneinde volkomen zekerheid te hebben tegen bederf der Fosters' Rugpijn Nieren Pillen door klimaatsiuvloeden als gevolg van de verpakking in houten doozen, besloten wij ons geneesmiddel in glas te verpakken. Weigert derhalve voortaan alle in bouten kokers verpakte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, doch eischt steeds dit geneesmiddel in Wacht U voor namaak! FOSTER-Mc CLELLAN Co. Londen, 19 Januari 1924. Drukkers-Exploitanten 0OS7ERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: RedaoHs no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. iiritnwaMHnihvm Ramsay Mac Donald. Ram say Mac Donald staat op hetoogen- blik in het centrum der Eurap'eescho belangstelling. Hij1 is de man, die dc verantwoordelijkheid op zich gaafe nemen Om roet een arbeidersregeering het groot ste rijk der wereld te besturen. In dc „Revue de Paris" wijdt Henry Di. Da- vray een beschouwing aan den man, die deze proef durft' wagen. Ramsay Mac Donald, die acht en vijf tig jaar and is, zag het levenslicht in een klein havenplaatsje van Schotland. Hij volgde alleen de lagere school, maai zijn onderwijzer interesseerde zich vooi hem en nam hem als hulp bijl zich, Zijn voor dien tijd zonderlinge ideeën hielden hem echter van- het onderwijs verwijderd en spoedig vertrok hij naar Londen, waar hij op een handelskantooi kwam. Zijn vrijen tijd besteedde hij bijna geheel aan de studie der natuurlijke we tenschappen. Eerst later van 1888 tot 1892 begon hij- zich als secretaris van een afgevaardigde aan politiek te wijden Hij- maakte reizen naar Z.-Afrika, Austra lië, Canada, Indië en naar verschillenda landen van Europa, tot hij eindelijk in 1906 door de kiezers van Leicester naai bet parlement werd gezonden. Ramsay Mac Donald, zegt Henry D Davray, heeft alle eigenschappen, maai ook alle gebreken van den autodidact (den man, die zichzelf gevormd heeft), doch steeds herkent men in hem den waren gentleman. Zijln arbeider-collega's, die vaak van heel gewone afkomst mei weinig beschaafde manieren zijn, zien in hem een voorbeeld van beschaving en courtoisie. Feit is, dat hij1 zelfs bij de geanimeerdste debatten de gave dei zelfbeheorsching bezit en ook tegenovei zijp. felsten tegenstander een beleefdheid weet te bewaren, welke zich nooit ver loochent. De arbeidersleider, die sinds 1911 we duwnaar is, was in het huwelijk getreden met de dochter van den bekenden che micus, professor John Hall Gladstone, een vrouw met een edel hart, die een ware steun voor Mac Dio-nald Was in dc moeiljjke dagen welke de labourpartij (spreek uit leeburpartij arbeiderspartij) ui haar eerste ontwikkeling doormaakte. Nog steeds splreekt Mac Dionald met den grootsten eerbied van zijn overleden echt- genante en hij heeft eenige ontroerende bladzijden aan haar gewijd. Mac Donald is vader van vijf kinde ren, twee jongens, van wie de een ar chitect is, de "ander te Oxford studeert, eri drie dochters, van wie de oudste miss Isabel Mac Donald, twintig jaar oud, binnen enkele dagen de honneurs in het nieuwe tehuis iu DioWningstreet zal moeten waarnemen. Tot dusver werkte de labour-leider in een studeervertrek op1 de eerste étage van zjjh woning, Waar op een steeds geordend bureau een heele collectie pij- pén ligt,' want ook' dè nieuwe premier is, evenals zijn voorganger Baldwin, een hartstochtelijk pijpenrooker. De wanden van zijd studeervertrek zijn tot over de helft met boekenrekken bedekt en boven de boeken ziet men een heel-e reeks portretten van Cromwell op alle leef tijden. wat er op.schijnt te wijzen, zegt Davray, welk voo-rbeeld de labour-kam- pi-oen zich gekozen heeft. Over de toekomstige politiek van Ram say Dac Donald meent de schrijlver zich niet te kunnen uitlaten. Te dien opzichte verwijst hij eenvoudig naar een verklaring welke de Engelsche staatsman hem hij een bezoek in het begin van Januari deed„De labourregeering zal geen bond genootschappen zoeken en zal er zich - ook van onthouden door waarborgen den een tegen den ander uit te spelen.." ^•8 R"1 ®en Düitsch blad treft men een aan' waar'n- een merkwaardig heelft van de persoonlijkheid van den Engelschen arbeidersleider en tegenwoor. aigen eersten -minister wordt gegeven. „Toen de vroegere keizer", zoo lezen wij in dit blad, „de laatste maal naar Engeland gereisd was, leerde hij, aan een •déjeuner, dat de toenmalige minister van oorlog hem aanbood, ook Ramsay Mac Donald kennen. Het samentreffen was tevoren afgespro ken en de beide mannen hadden een lang onderhoud, streng onder vier oogen. De Duitsche pers was natuurlijk be- geerig te weten, wat de Duitsche keizer den leider der Engelsche socialisten ge- zegd had en zoo zond eén groot Berlijnscb pereagentschap 'n Duitschen journalist, die met Mac Donald bevriend was, naar Lon den om hem te interviewen. De journalist wendde zich eerst tot zijn intiemste vrienden, die naast hem in hot lagerhuis zaten. Er was slechts uit hen te krijgen, dat Mac zoo noemen zij hem amicaal hun wel gevraagd had, of hij de uitnoodiging' tot een onder houd met den keizer zou aannemen, maai hun geen woord had gezegd omtrent het geen er tusschen hem en den keizer ge sproken was. Dienzelfden avond beproefde de journa list zelf zijn geluk hij een klein souper, dat Mac Donald en zijn vrienden hem in het lagerhuis aanboden, als dank vooi vriendschapsdiensten, die hij hun bij hun herhaald verblijf in Duitschland had be wezen. De Duitsche journalist zat aan de rech terzijde van Mac Donald en deed wat hij kon om voorzichtig iets uit te visschen omtrent het gesprek, door Mac met den keizer gevoerd. Doch het eenige, wat hij te liooren kreeg, was, -dat de keizer uit stekend Fngelsch had gesproken. Langen tijd -daarna vroeg de journalist aan Mac Donald, of lip niet gemerkt had, wat hij indertijd van hem had willen ver nemen. Op die vraag kreeg hij' ten ant woord: „Zeker, ik heb het gemerkt, maar ik zou geen gentleman moeten zijn, wan neer ik ook maar één woord over hetgeen er in vertrouwen tusschen ons gesproken is, ihad losgelaten". „Dit karakteriseert den man", zegt net Blad. „Wat tusschen Mac Donald en den keizer gesproken is, dat weet 'heden, na twaalf of vijftien jaren, buiten hen beiden, nog geen m-ensöh". Na Lenins dood. Naar de Russische correspondent van de Manchester Guardian, Arthur Ran- some uit Moskou aan zijn blad meldt, Wiordt de kwestie van een opvolger voor Lenin daar betrekkelijk weinig bespraken, vooral wijl er al zoo lang drie vice- presidenten zijn, die hun Werk zonder zijn actieven 'steun verrichten. Het wardt dan ook geenszins onmogelijk geacht, dat dit systeem gehandhaafd zal blijven, of- y schoon volgens enkel-er meening Rv- koff, die met Kameneff en Kolinin het plaatsvervangende driemanschap vormde, goede kansen voor het presidentschap maakt. Ofschoon de communisten Trotzki's gi'ioote gaven gaarne erkennen, kunnen zij niet vergeten, dat hij eerst in 1917 tot de partij toetrad en dat zijn karaktei zich nooit onder de strenge partij-disci pline wist te buigen. Bij de dezer dagen plaats gehad .heb bende partijdiscussies heeft Kalinin dit nqg op bitteren toon aan Trotzki. ver weten. Echter gelooft men niet, dat hei jongste dispuut Trotzki's houding in dezo Omstandigheden zal beïnvloeden. Het drie manschap heeft,hem een telegram gezon den, waarin hein gevraagd wordt, indien z'n gezondheidstoestand 't toelaat naai Moisk-ou te komen om Lenin's begrafenis bij te wonen. 'Vervracht wordt, dat hij, tenminste voorloopig een eensgezind front met de partij1 zal vormen. Komt er een hoop? Nqg duurt de staking der Engelscho spoo-rwegmannen voort. Komt er een hoop op beëindiging? Mac Djonald heeft het ministerie van arbeid opgedragen terstond een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden van het spaorwegconflict en daaromtrent rapport uit te brengen. Dit rapport wordl ten spoedigste^ verwacht, naar men hoopt n-qg voor het einde der week, hetgeen zeer goed mogelijk is, daar de inhoud der gevoerde onderhandelingen aan ver schillende leden van het kabinet zoo- als Thomas en Henderson, reeds bekend is. Vermoedelijk zal het in te dienen rapport als basis dienen voor een aanbod tot bemiddeling. Korte berichten. Zondag wordt Lenin begraven. Te Parijs is, 86 jaar oud, overleden Auguste, prins van Arenberg, een der meest geziene figuren uit de Parij-sche aristocratie. Hij maakte zich naam in den oorlog ran '70, waar hij1 ook de vriend schap van Mac Mato-n verwierf. Hij laat een onmetelijk fortuin na. Het contract voor het bouwen van een brug voor de haven van Sydney, die bijna zes millioen pond sterling zal kos ten, zal met een Engelsche firma worden afgesloten. Nu de Mexicaansche rebellen de blokkade van Tampicko opgegeven hebben heeft het Amerikaansche departement van marine bevel gegeven den kruiser „Rich mond uit Tampico te doien terugtrekken. Naar verluidt, zal het bergingswerk vim de „Tacome", die den 16 Januari op dè rotsen van Banquilles liep, onverwijld be- qginnen. De kruiser „Omaha" en de zes torpedo jagers die zich nu in Vera Gruz bevinden, zullen eveneens worden teruggeroepen. In Eerlijn heerscht weder grooite bezorgdheid -over de Rijn- en Roerkwestïe. Men vreest, dat Frankrijk zich daar mili tair wil vastnestelen om de* kwestie der veiligheid op te lossen. Deze week mc-est een groot aantal mijnen in het Roergebied wegens gebrek aan wagons stilliggen. Die mijn Friedrich der Grc-sse in Herne alleen lijdt een ver lies van 4500 ton. Gisteren moesten de ar beiders, die reeds afgedaald waren, weer naar boven worden gebracht. Naar uit Essen gemeld wordt, heb ben de bezettende mogendheden te Dus- seldorf aan de pers verboden berichten over de ineenzakking van de franc op te nemen. Ook 'tpubliceeren van de nabeurs- koersen van de franc is verbo-den. Even eens is liet verboden aanvallen te doen op de regie. Het voorstel tot ontbinding van den Saksischen land-dag is met 51 tegen 37 stemmen verworpen. V-oor het voorstel stemden -de Diuitsch-nationalen, de com munisten en de linkervleugel der socia listische partij. Te Lauterrecken (Pruisen) is het bij een betooging van de bevolking tegen de separatisten tot een vechtpartij gekomen, waarhij -de separatisten blindelings o-p de menigte vuurden. Fra.nsche gendarmen kwamen de separatisten te hulp. terwijl des avonds te hunner bescherming Marokkaan- sche troep-en aankwamen. In den Berlijnscb en gemeenteraad is het gisteren zeer rumoerig toegegaan in verband met de verwerping van een voor- Stel van de communisten, die bijzondere maatregelen verlangden ten behoeve van de werkloozen. Van de openbare- tribune werden daarbij stinkbommen in- de zaal geworpen, waarop deze werd ontruimd. Het aantal Polen, dat naar Frankrijk verhuist, neemt voortdurend toe. Er zijn tot nu toe 500.000 Polen naar Frankrijk verhuisd, voor het grootste gedeelte land arbeiders en mijnwerkers. Vo-o-r liet- loo- pende jaar verwacht men nog een ver huizing van circa 20.000 Polen naar Frankrijk. Loonderving b ij v o r s t. De Minister van Binnenlandsdhie Za ken en Landbouw heeft aan de ge meentebesturen een schrijven gezon den, waarin wordt medegedeeld, dat, zooals bekend is, ingevolge de mede gedeelde regeling voor loonderving bij vorst, aan trekgerechtigde werkloo zen, die zijn „uitgevroren" op1 een v,an Rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing, gedurende de wachtweek eenzelfde bedrag kan worden uitge keerd als aan, niet-tegen werkloosheid verzekerden, t.w. f7. Op- verzoek van de bonden van landarbeiders beeft de Minister zich bereid verklaard goed te keuren, dat aan de trekgereentig- den te werk gestelden in de wacht week hetzelfde kan worden uitgekeerd als zij in totaal gedurende birn „trek ken" ontvangen n.l. *9.20. De Minister noodigt derhalve de gemeentebesturen uit, aan ben, die de wachtweek reeds hebben doorge maakt, gedurende deze vorstperiode, en „uitgevroren" waren op een van Rijkswege gesubsidieerde werkver schaffing alsnog f2.20 uit te k'eeren en op hen, die alsnog „uitvriezen" en een wachtweek' moeten doormaken, de hiervoor omschreven regeling toe te passen. Het, Rijk draagt ook in deze extra-uitgave het gewone werk'ver- xschaffingssuhsidie bij. De Minister wijst er nog op, het extra bedrag, dat de verzekerden boven de gewone uit- keering (f 7 in de wachtweek) c.q. kas- uitkeering (t.w. f7.20 per week) ten volle uit te betalen en daarop geen korting toe te passen, voor zoover de gemeentebesturen wellicht reke ning houden met gezinsinkomsten. Toelating tot de Lagere school niet o-p- 6 maar op 7 j a a r. Bij Kon. besl. is bepaald, dat art. 1 van het Kon. besl. van 13 Decem ber 1.920 no. 37, gewijzigd1 bij1 be sluit van 1 October 1921 no. 61 wordt gelezen als volgt: „De kinderen, die tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, moeten bij hét begin van het schooljaar of van dén schoolcur- sus den leeftijd bereikt hebben van zeven jaren, verminderd met. zooveel tijd. als de helft bedraagt van dert klasseduur dier school. Onder school jaar of schoolcursus wordt verstaan de in het leerplan der school vastge stelde klasseduur". Redder C o 1 ij n Een tabakshandelaar uit Utrecht schrijft in „De Maasbode": Mij werd te koop aangeboden een partij gekorven Oriëntalisehe Tabak, liggende in een der Veemen. Daar ik wel interesse voor die tabak had, meende ik op- de deswege gedane of ferte in te gaan. De gedachte kwam echter bij mij op, of mogelijk' de bu reaucratische „Tabakswet" niet hier of daar een artikel bevatte, dat den door mij geprojecteerden eerlijken, re- elen handel een spaak in het wiel zou steken, en... ja wel; genoemde wet, die op- zoo- velerlei manieren han del en industrie tracht te Vernietigen, bleef ook' ten deze niet in gebreke; de Inspecteur der Belastingen deelde mij op aanvraag mede, -dat ik' de be doelde gekorven Tabak niet mocht koopen krachtens de Tabakswet; ik meen, omdat ik fabrikant-winkelier benduseen Tabaks-hande laar, wiens zaak over een paar j aren 100 jaren bestaat, die p1 e r s o o n I ijk een veertig tal jaren een eerlijken han del in Tabak dreef, wordt door den wetgever van z ij n eigen Land verboden Tabak te koopen. Iets zoo absurd is alleen denkbaar wanneer men denkt aan boos opzet; aan den opzet om den kleineren fa brikant te nekken. De bepalingen der huidige Tabakswet, bet is de mee- nmg van zeer velen, en alleen deze meening is nog denkbaar, zijn er blijk baar op ingericht den kiemen man af te maken. Echter Minister Colijn is weer in het Land; op dezen krachtigen man, zoo zeer op' de hoogte van Han del en Industrie, is thans aller hoop gevestigd. Evenals de hoogste func tionarissen aan Financiën en Justitie, evenals meerdere Professoren en vele andere mannen van wetenschap1, even als elk vrijheidminnend, rechtgeaard vaderlander, moet, ook ongetwijfeld Excellentie Colijn een liandel en in dustrie fnuikende wet als „de Ta bakswet" veroordeelen. Dra grijpt Zijne Excellentie den be zem en vaagtweg al die dwaze be denksels en uitbroedseis van eene muffe, dorre, handel en bedrijf be- nadeelende bureaucratie. Arme nraden. Onder voorzitterschap- van Mr J. Everts werd te Utrecht een verga dering gehouden van de Vereeniging van Secretarissen van Armenraden. Na afdoening van verschillende huis houdelijke zaken werd besproken de vraag in hoeverre het mogelijk' is om een centraai informatie-bureau te ves tigen, waar inlichtingen kunnen wore den ingewonnen omtrent de werk wijze van verschillende personen en instellingen van weldadigheid. In deze en vorige vergaderingen van genoem de vereeniging werd vastgesteld hoe telkens in den lande inzamelingen werden gehouden voor liefdadige doel einden, terwijl bleek, dat op' bedrie- gelij'ke wijze liefdadigheid werd voor- gewenü, terwijl de inzameling ge schiedde voor eigen beurs. Op deze wijze worden telken jare duizenden guldens opgezameld, die hun bestem ming niet bereiken, terwijl deze gel den ten nutte hadden kunnen wor den gemaakt voor liefdadige instellin gen, die in deze tijden in moeilijke financiëele omstandigheden verroe ren. Er wordt een Commissie samen gesteld bestaande uit de h'eeren: G. van Roekei, Mr A. K. S, Pastor, H. H. A. S. Vranckèn, welke Commissie de opdracht ontvangt een plan op te stellen tot vestiging van een cen- tralen inlichtingsdienst. Behandeld worden verschillende klachten, die zijn ingekomen over de onvoldoende registratie door de betrokken plaat7 sings-Comité's Van buitenlandsche kin deren, die tijdelijk in Holland worden ondergebracht. Deze zaak zal aan hangig gemaakt worden bij het Cen traal Comité te 's-GraVennage. Allerlei. Naar de „Avondpost" verneemt heeft de alg. secretaris van 'het Ned. Trekpaardenstamboek bericht ontvan gen van de directie van den Land bouw, dat de invoer van 3000 zwa re paarden uit ons land door de Duit sche regeer mg is toegestaan. Er zal een commissie worden in gesteld, tot het instellen van een on derzoek ter zake van de verantwoor delijkheid en de mate kan aanspra kelijkheid voor de débacïe van dén Postchèque- en Girodienst. Rheumatiek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tablettea (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten.- Met de St.Grt van Wioensdag is ver zonden de akte betreffende de N.V. Ga rage, Agentuur en Handelsmaatschappij „Luctor" te Middelburg. Verplaatst met ingang van 1 Febr. a.s. de besteller J. L. Venteville van Rotterdam (postkantoor) naar Neuzen. In verband met de spoorwegstaking in Engeland varen de mailbooten dep maatschappij „Zeeland" thans eerst naar Folkestone om de reizigers vanuit' Vlfs- singen te doen de backeeren en vertrek ken door naar Dover, waar de reizigers komende uit Engeland, worden opgenomen. („M. O.") Naar we vernemen is de wachtpost no 29, bewoond door J. de Bath, aan de lijn Boosendaal-Vlissingen, met ingang van heden als bewakingsdienst opgehe ven en zal deze vervangen worden door waarschuwingsborden. Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag 30 Januari te 2 uur, worden de onderstaande zaken 'behandeld: Notulen, Stukken. Benoeming lid B. A. Verlenging tijdelijke benoeming Marktmeester. Wfijzi- ging verordening op beheer en inrichting van Bestuur der Godshuizen. Af- en over schrijving Gemeente-begrooting 1923. Naam van straat door vroegere Bagfjuhof. Nadere regeling nopens graszetting van Zijkanten der singels. Verhuring gemeente- woning St Janstraat aan het Rijk. Crediet vooi' aanschaffing van 2 motor-brand- spuitjes, en verbetering Jeronimusstraat en Volderijlaagte. Beslissing op verzoek tot wijziging verordening op de heffing van schoolgelden Lager Onderwijs. Ver zetten jaarmarkt 1924. Aanschaffing schoolbanken school G. Bezwaarschriften tegen aanslagen straatbelasting 1922 en 1923 en Schoolgeld Openbaar Lager On derwijs 1922'23. De Kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft besloten op Donderdag 28 Febr. in de Noord erkerk het feit te herdenken, dat vóór 350 jaar het eerst weer de Ge reformeerde prediking werd gehouden na teruggave der stad aan den Prins van Oranje. Dis L. Bouma en ds Telkamp zul len in die bijeenkomst het woord voeren. Gisteravond, omstreeks half elf ia in de Electro-bioscoop tijdens de voor stelling een film in brand gevlogen. Het vuur deelde zich aan de omgeving mede en alles liet zich in den beginne ernstig aanzien. Van verschillende kanten kwam hulp opdagen, eerst werden emmers water op de brandende cabine geworpen, en toen ook een deel der brandweer aanwezig was, werden een paar slangen op de wa terleiding geplaatst en gespoten, waarna

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1