No 98 Vrijdag 15 Januari 1924 38e Jaargang Staten-Generaal. LEVENSLEED. Buitenland. Gemeenteraad van Vlissingen. FEUILLETON. Ve Zeeuw Bains, omgedoopt in Grand Hotel B'ritta- nia, houdt verband met dit succes en achten wij van groot voordeel voor onze badplaats. Na groote moeilijkheden dooi de Rcerbezetting, wist de maatschappij eindelijk 7 October j.l., zij het met gel delijke offers, de toestemming der spoor wegen te verkrijgen, om de aansluitende Ci-treinen met slaapwagens naar Hamburg, Berlijn en Leipzig te leiden over Bent- heim, waardoor directe verbinding met on bezet Duitschland werd tot stand gebracht en het transito-verkeer geen verdere be lemmering ondervond. Het vervoer van fruit uit Zeeland naar Engeland was in het afgelooipen seizoen vrij belangrijk. Het vleeschvervoer met een specialen trein vanaf het Noorden des lands nam nog- in beteekenis toe. De Zeeuwsche landbouwautoriteiten maken ijVe rig propaganda voor het fokken van var kens meer te oriënteeren op de Londen- sche markt. Het aantal door het Nederlandsche loods wezen binnengebrachte schepen vanuit zee is aanzienlijk toegenomen en bedroeg in 1923 ongeveer 6000. Periodiek dieken er geruchten op, dat het Belgische Loods wezen zal worden verplaatst naar Zee- brugge en Antwerpen, voor den goeden gang ook van dien loodsdienst kan echter Vlissingen niet worden gemist, zoodat ook nu weer de laatste berichten zeer over dreven zijn. Medegedeeld kan echter wor den, dat gehoopt wordt op-een afdoende regeling tusschen de Belgische en de Ne derlandsche loodsbesturen. Wanneer het feit, dat Vlissingen zelfs in het buitenland Holland's stiefkind wordt genoemd, niet zoo bedroevend ware, dan zou men het belachelijk moeten noemen. Wij zijn geen stiefkind en laten ons ook niet als stiefkind behandelen. Sliefkinde- ren zijn voorkinderen van een der ouders maar Vlissingen is een oeroude, gezonde en zuivere loot van onzen Nederlandsen en stam, wij laten ons onze oude geboorte rechten niet ontnemen. Als op den voorgrond tredende Neder landsche belangen en het Nederlandsche prestige aan den Scheldemond gevaar loo- pen, zullen wij ons profest onverzwakt blijven laten hooren tot ons goed recht zal zegevieren. Wat moet men er van den ken, als onze ernstige pogingen om des lands belang aan onze Schelde te dienen, worden tegengewerkt in plaats van ge steund -waar zijn de geestdrift en de schoone beloften van 1919 voor Zeeland gebleven? 1 Maar de Nederlandsche pu blieke opinie staat nog onverdeeld ach ter Zeeland. Een bewijs daarvan is het Tweede Kamer-votum, waarbij' met 70 te gen 3 stemmen de verbetering van de haven van Vlissingen urgent is verklaard. Wiel ligt het terrein der havenuitbreiding desalniettemin nog omwoeld en braak en wachten de nieuw gegreven waterkeeren- de dijken tevergeefs op hunne bestemming omdat er toch weer het geheele jaar niets is gedaan aan den .kaaimuur, den rugge- graat van het geheele werk, doch bij de a.s. behandeling der Wiaterstaatsbegroo- ting zal ongetwijfeld op de uitvoering der motie-v. d. Voort v. Zijp krachtig worden aangedrongen. Ten opzichte van de Marinebelangen aan den Scheldemond is o.i. de fout begaan, aan de vraag of het zelfstandig Marine commando te Middelburg al of niet moest worden gehandhaafd, de opheffing van den torpedo- en onderzeedienst te Vlis singen vast te koppelen. Diit is ten nadeele van 's lands belang en ten nadeele van 's lands financiën, laat men dit ruiterlijk erkennen, dan is er nog veel te herstellen. Het geldt hier volstrekt niet alleen marine- belangen; wij zullen dan ook blijven pro testeeren totdat het kwaad hersteld wordt. Wiij achten het Nederlandsche volk te praktisch en te nuchter om snelvarende oorlogsschepen, die noodig zijn aan den Scheldemond en nergens beter dan te Vlissingen kunnen worden gestationneerd, te Den Helder te plaatsen, vanwaar zij: in acute gevallen te Vlissingen juist te laat zullen komen. Nog wordt Vlissingen bedreigd; nog hangt de stormbal uit; weest op uw lvoede (Applaus.) Hs De heer Landsman bracht als oudste in jaren den voorzitter hartelijk dank voor de belangrijke en gloedvolle rede en voor de opwekking tof krachtigen steun voor het behoud van het gemeenebest. Moge de retrospectieve blik op liet jaar dat achter ligt, niet bepaald tot ontmoe diging stemmen, maar in vele opzichten nog van betrekkelijke welvaart getuigen, de blik vooruit maant ontegenzeggelijk tot voorzichtig en wijs beleid. De leden hou den met den voorzitter de "hoop op betere tijden in het hart en désespereeren als goe de vaderlanders niet. Toch dienen zij in dezen tijd van teruggang en tegenwerking met 'beide voeten te staan op1 den bodem der werkelijkheid en mogen zij zich aller minst vermeien in het najagen van illusien nog minder zich verlustigen in utopiën. De oogen mogen wel wijd open zijn voor alle gevaren en bezwaren, die ons omringen en de handen mogen wel reppen om den ar beid, dien zij' te doen vinden, met vastbe radenheid te verrichten. Van ieder zal individueel trouw worden vereischt aan den eed of belofte. Gaan wij aldus spr. als mannen voort, blijmoedig en fier, en zij het ons aller streven, bij trouw aan onze beginselen, de algemeene be langen van de burgerij' te behartigen en te dienen. Moge Uw arbeid, alsmede die van de wethouders, ja die «van den gehee- len Raad onder Gods onmisbaren zegen strekken tot vernieuwden bloei der Schelde stad, die zich haar oude geboorterechten niet laat ontnemen, maar die getrouw aan het schoon devies van Zeeland's wapen weet te worstelen, maar ook in Godes kracht aan de gevaren en den nood weet te ontkomen. Ook deze rede van het jongste, tevens "liet oudste, antirev. lid werd met instem ming begroet. Tweede Kamer. Heden zal de verlenging van de Indi sche piroductenbelasting haar beslag wel krijgen en gaat ook de aardoliebelasting over 1923 er wel door. Wel zijn er rechts velen tegen, als welker tolken de heeren Bulgers van Rozenburg, Van Vuuren, Van Rijlckevorsel, en Van Boetzelaer van Dub beldam optraden, door den heer Gerritzen namens den Vrijheidsbond geflankeerd, doch, gelijk wij gisteren reeds zeiden, tegenover hen staan de vrij'zinnig- en so ciaal-democraten, welke laatsten zeker en de eersten allicht met het ontwerp! zul- Jen meegaan, ofschoon hiermede niet ge zegd is, dat de tegenstemmers ongelijk hadden. Immers het ontwerp' is in strijd met de door de Eerste Kamer aangeno men motie-v. Lanschot tegen verlenging der p'roductenbelastingenen het zou best waar kunnen zijd hetgeen zij1 bewieren, dat de minister met eenigen goeden wil Wel Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux; Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. IJ; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'n Mirttioen of tien op leger en vloot! D» Meer Wibaut heeft in eene rede on langs zjjh volgelingen voorgehouden, dat het pila» Gölijn niet deugdzaam is, niet aanvaardbaar. Zijn gezond verstand heeft «e» ander denkbeeld doen groeien. Lictor de Socialisten zou, wanneer zij hel land regeerden, op' leger en vloot danig bezuinigd worden, waarbij „op een milliaen of tien niet zal worden gezien". Deze uitlating van den heer Wibaut is reeds elders in do Pers terdege onderzocht. Dat onderzoek veroorzaakte rake klappen. Zóó zelfs dat de heer Wibaut in „Het Volk" kolommen ruimte noodig heeft om zich eenigszins te verdedigen, 't Is voor den socialist in Nederland een uitgemaakte zaak, dat geen leger en vloot noodig zijn voor Neder land en Indiën. Hoe de heer Wibaut aan die bedragen, „waarbij op een millioen of tien niet zal warden gezien," komt, vertelde hij zijn gehoor niet en verklaarde hij in zijn ver weer niet. In ,,Be Gemeente", orgaan van de vereeniging van Sociaal-Democratische ge meenteraadsleden van 17 Januari 1924, welk b'and je staat onder de redactie van J. F. Ankersmit, W. H. Vliegen en F. M. Wibaut, leest men o|p' blz. 26 o.m. het navolgende bericht, zonder eenigo bijvoeging of opmerking „Bijslag bij arbeidsloon (Rotterdam) Na uitvoerige discussies besloot de raad 30 pet. in het arbeidsloon der Rotterdam- sche arbeiders aan de Scheep'sbouwmaat schappij de „Nieuwe "WaterWeg" te ver goeden in verband met den aanbouw van enkele oorlogsbodems. Ook de regeering draagt een deel in de k'os ten bij." Wanneer nu de roode broeders, verlokt door vergoeding van arbeidsloonpercen ten, de vloo-t helpen uitbreiden, dan brengen zij het plan van Wibaut wel wat in gevaar; althans zal er wel óp1 'n mil liaen of tien moeten worden gezien. 0*s deert die gestadige aanbouw niet. Laten de roiode arbeiders hun leidsman ■niet in moeilijkheden brengen. Hij is voor volksvergaderingen nog zoo goed! Hedenmiddag vergaderde de raad voor de eerste maal in dit jaar. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid, dhr L. F. Barentsen werden •onderzocht en nadat tot zijn toelating was besloten, werd 'hij' beëedigd en nam zitting. Hierna hield de burgemeester, dhr C. 'A. van Wbelderen een uitvoerige Nieuw jaarsrede, waaraan wij1 het" volgende ont- leenen: Ook het malaisejaar 1923 ligt nu achter ons, wij hebben daarin gedaan, wat wij konden, om te behouden, waar wij' recht op hébben en dus kunnen wij' de dingen, die komen zullen, met een gerust geweten tegemoet zien. De bevolking onzer ge meente is in 1923 met 20 personen toe genomen en bedroeg op 31 Diec. j.l. 22439 zielen Sedert het uitbreken van den wereld oorlog is er te Vlissingen niet meer noe menswaardig gebouwd. Toch heeft Vlis- singen's bevolking groote reserves in de naburige gemeenten, waardoor haar ver dere groei slechts een woningvraag is. Vlissingen heeft niet minder dan 1500 a 1600 forensen, voor het meerendeel gezinshoofden Behalve voor vele forensen en voor wie zich te Vlissingen wil gaan vestigen, be staat er, naar spr berekende, voor 376 33). „Sc geef er niet zoo heel veel om, wat zij va. mij denken, maar ik ben verlan- ge*d om te vermijden hun opmerkingen over mjj te hooren. Ik ben dus besloten zooveel mogelijk mij buiten hun gezel schap te houden. Ik zal probeeren mijn plicht te doen in alle dingen en armoede ie gee* schande. Mijn grootvader was ar», «aar hij was edel en eerzaam en noo hoffelijk als een edelman. En ik eer sija dierbare nagedachtenis evenzeer, als wanneer hij in een paleis was gestorven. Ik schaam mij niet voor mijn afkomst, want mijn vader was even eerzaam en werkzaam als hij arm was en mijn moe der was even lief en goed als zij schoon was.'* Haar zachte stem beefde niet en er lag geen bitterheid in. Mijnheer Hammond kon haar gelaat niet zien, maar haar stem zei hem genoeg. Hij was tevreden en gerustgesteld. „Ik ben blij, mijn lieve, kleine Edna, dat jij de waarheid zoo dapper onder de oogen ziet en niet meer acht slaat op deae kletspraatjes dan noodig is om in inwonende gezinnen behoefte aan nieuwe woningen. In 1294 kan er dus niet genoeg te Vlissingen worden gebouwd! Voor de particuliere bouwnijverheid, schijnt men aan het begin eener herleving te staan. Behalve 8 particuliere weningen met rij'kspremie, die in 1923' zijn voltooid, zijn er 80 woningen voor particulieren ge zet, waarvan er 43 geheel gereed zijn. Ver der is het eerste blok van 48 'woningen van de bouwvereeniging „'Goed Wonen" in aanbouw, voor nog 72 woningen is reeds aan die vereeniging subsidie ver leend. f Onze gemeentefinanciën blijven zich in gunstigen zin herstellen. Terwijl op 1 Jan. 1920 onze gemeente nog bezwaard was met een tijdelijke crisisleening van 650 duizend gulden en een kasgeldleening van f 200.000, zal in den loop van dit jaar deze geheele crisisleening zijn afgelost en beschikken wij over zeer ruime kas gelden, de periodieke aflossing van ge wone leeningen bedraagt f 60.000 voor 1924. De plaatselijke inkomsten belasting beweegt zich in ee n sterk dalende lijn, het vermenigvul- digingcijfer voor den hoofdelijken omslag bedraagt voor het loopende jaar 1.34, voor de beide voorafgaande jaren resp. 1.7 en 2.2. Die gezondheidstoestand was gedurende 1923 bijzonder gunstig, epidemiën kwamen niet voor. Het sterftecijfer daalde zelfs tot 73A per duizend. De ziekenhuisoom- missie heeft haar belangrijk "werk vol bracht, naar aanleiding waarvan zij: Uwen Raad spoedig afdoende voorstellen zullen doen tot den bouw van een bescheiden nieuw gemeenteziekenhuis. Hierdoor zal nu ook de achterstand in de gemeentelijke ziekenzorg worden ingehaald. Op de politie is door versobering en in krimping f 9000 bezuinigd. Hoewel de werkzaamheden ter secretarie jaarlijks toe nemen, omdat het Rijk bij de invoering van wetten steeds meer medewerking der ge meentebesturen vraagt, is een in 1925 ontstane vacature niet- aangevuld. Bij het havenbedrijf \yas in het afge- loopen jaar de algemeene slapte in de scheepvaart en de bedrijven zeer merk baar, waardoor de resultaten belangrijk achter staan bij1 de vorige jaren, vooral bij 1921, toch zal de rekening nog met een batig spldo sluiten. Dat het bedrijf, niettegenstaande het zeer ongunstige weer tijdens het laatste seizoen geen verlies heeft opgeleverd, moet worden gewaardeerd. Bij onze Groente- en Fruitveiling wordt door versobering van het bedrijf en ver grooting van den omzet ernstig gestreefd naar een sluitende begrooting. Het on gunstige weer had echter in het afge- loopen jaar een slechten invloed op den aanvoer en op de kwaliteit der producten. De Kon. Mij „De Schelde" had op het einde van het jaar aan het werk 1935 Werk lieden en 261 ambtenaren, aan arbeidslooi- nen 'en salarissen werd in het afgelo-open jaar ongeveer f 3.13 millioen uitbetaald. Afgeleverd werden S.S. „Kertosono" met machines en ketels voor den Rotterdam- schen Lloyd, de onderzeebooten K IX en X voor het Departement van Koloniën en enkele losse ketels. Bij de Stoomboot Mij „Zeeland", Kon. Ned. Postvaart, nam in het afgeloopen jaar het personen- zoowel als het goederen verkeer toe. Do propaganda voor het ex- cursieverkeer FolkestoneWalcheren had veelsucces en lokte vele landgenooten naai- het schoone Kent en Engelse-hen naar ons mooie eiland. Die aankoop door de Maatschappfji va-n het Grand Hotel des de toekomst je gemoedsrust te verzeke ren. Als je eenige moeite hebt om me vrouw Murray te overtuigen van de juist heid van je inzichten op dit punt, laat het mij dan weten en ik zal met haar over dit onderwerp spreken. Goeden nacht! Moge God over je waken en je zegenen!" Toen de wees de feestzaal weer binnen trad, stelde mevrouw Inge haar aan ver scheidene heeren voor, die een introductie gevraagd hadden. En ofschoon haar hart loodzwaar was <yi haar wangen pijnlijk gloeiden, zoo beheerschte zij zichzelf en praatte opgewekt met iedereen, tot me vrouw Murray haar zeide zich klaar te maken om te vertrekken. Verheugd ging Edna naar de gang om haar mantel en sjaal te halen en nam afscheid van de gastvrouw, die haar een compliment maakte over haar lieftallige verschijning, die hedenavond zoozeer was opgevallen. Edna voelde zich verlicht en betrekkelijk gelukkig, toen het portier van het rijtuig achter haar werd gesloten en zij zich alleen bevond met haar wel doenster. I „Wel, Edna, ondanks je tegenzin om te gaan vanavond, heb je je bewonde renswaardig gedragen en het scheen, dat je je ook wel amuseerde." „Ik dank u, mevrouw, dat u alles ge daan heeft, wat in uw macht was, om den avond aangenaam voor mij te maken. Ik geloof, dat uw vriendelijke begeerte om mij ie doen genieten van de partij, mij nog het meest pleizier heeft gedaan." Dankbaar bracht zij mevrouw Murray's hand aan haar lippen en de laatste ver moedde weinig, dat op dat oogenblik tra nen over haar wangen stroomden, ter wijl de woorden van het gesprek, dat zij1 had gehoord, haar nog spottend in de ooren klonken: „Mevrouw Murray en zelfs mijnheer Hammond maken het plan om haar aan Gordon Lëigh uit te huwelijken. Verbeeld je, ze studeert Hebreeuwsch met hem. Een prachtige historie. Ze deed beter te rug .te gaan naar haar waschtobbe en spinnewiel. Ze zal wel veel Hebreeuwsch leeren! Haar begeerige oogen zijn gericht op Gordons groot fortuin en mevrouw Murray is dwaas genoeg om te denken, dat hij in de val zal loopen. Ze zal hem zeker met iets beters moeten vangen dan met Hebreeuwsch en een paar donkere oogen,i of ziji zal het spel verliezen. Gor don zal haar als een zottin laten staan, want, zooals de meeste jonge mannen, zal hij haar in het begin wel attenties bewijzen. Ik ben verbaasd, dat mevrouw Inge het meisje wil ontvangen". Zoo was de eerste kennismaking der wees met wat men verstaat onder „de hoogere kringen". Zoo was haar verwel koming in het gezelschapsleven. Toen zij 's avonds haar hoofd op het kussen legde, kon zij niet nalaten uit te roepen: „Moge ik bewaard blijven voor zulke aristocraten! Dan verkies ik verre de eeltige, maar uitgestrekte handen, de ge bruinde armen, den onontwikkelden geest, de eenvoudige, maar vriendelijk kloppende harten van lieden van nederige geboorte HOOFDSTUK X. In de bibliotheek'. Toen dominéé Hammond Eldna's besluit om niet verder te gaan met de studie van het Heebreeuwsch mededeelde aan mijn heer Leigh, xroeg deze geen verklaring en drukte hij- geen verbazing uit, maar de predikant zag, dat hij op zijn lip beet en ongeduldig een afdruk van den hak van zijn schoen in de steenachtige aarde trapte. Toen mijnheer Leigh ook verder elke toespeling op haar opzettelijk ver meed, was hij er zeker van, dat het ge sprek, dat Edna had gehoord, ook de ooren van haar partner moest hebben be reikt en hem vervuld met een bevredigende verklaring van haar veranderd plan. Ver scheidene weken zag Edna haar vroegeren studievriend niet, en zij was in haar ge dachten meer dan ooit vervuld met haar VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf9.05 Prijs der Advertentie»: 14 regels f 1.20, elke regel meer 80 et. Bij abonnement belangrijke korting. DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN, Mannen zoowel als vrouwen hebben om- der zenuwachtige, beproevende omsta*- digheden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen va* gevatte influenza of koude te bestrij den. Het bloed raakt overladen met over tollig urinezuur, de nieren Worden onder mijnd door de te groote inspanning e* sploedig volgen verschijnselen als hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspan ning, urinekwalen, graveel, Waterzuchtig» oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijVe schouders en pijn in den rug. Daartegen warden Foster's Rugpij» Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uit- stel leidt vaak tot rheumatiek, spit, steen vorming;, ontsteking - van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongenees lijke kwalen kunnen door verw'aarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zior- gen en overwerking, tocht, koude, epi demische koorts, schadelijke bezigheden, enz., wendt u dan met vertrouwen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist- kaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten Opdruk). (32) betere voorstellen dan deze had kunnen indienen. Intusschen heeft de .minister beloofd dat, mocht de nieuwe Indische belasting regeling flip 1 Jan. 1925 niet zijlr tol; stand gekomen, zoodat opnieuw naar een tijdelijke oplossing zou moeten worden gezocht, deze in geen geval zal bestaan in bestendiging der aardoliebelasting. Deze belofte heeft allicht ten goede ge werkt, althans op de rechtsche Woord voerders. Twee hunner althans, de heeren v. Boetzelaer en v. Vuuren, hebben zich bereids er bijl neergelegd. Korte berichten. De commissie, in 1919 door de Duitsche Nationale Vergadering benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van en de gebeurtenissen tijdens den wereldoorlog, zal het resul taat van haar bevindingen neerleggen in een boek, dat in 10 doelen zal verschjjL nen. Het plersaneel van het departement van buitenlandsche zaken in Duitschland is met 520 personen verminderd, het geen vergeleken met 1 October een ver mindering van 18.2 procent beteefcent. Op de Bochumer Verein heeft ee* ernstige ontploffing plaats gehad, waarbjj twee arbeiders ernstig werden gewand en één licht. Het indexcijfer volor het koninkrijk België is op 15 Januari tot 480 geste gen. Voor Brussel was het 502, voor Antwerpen 490, voor Luik 485, voor Gent 480, voor Name n483. De Belgische minister van handel en nijverheid heeft omtrent de toepassing van de wet op den achturigen werkdag medegedeeld, dat er 875 vergunningen verleend waren olm langer te Werken, dan den wettelijken tijd. Zij' zijn verleend na overeenstemming tusschen industri- eelen en arbeiders. In 1922 en gedurende de eerste 10 maanden van 1923 zija studiën. Hierdoor raakte de pijnlijke her innering aan het verjaringfeest meer e* meer o-p den achtergrond, tot op ee* morgen, toen zij terugkwam! van de pas torie, mijnheer Leigh zich bij haar voegde én haar verlof vroeg haar thuis te bren gen. De klank' van zfjn stem, de aanraking van zijn hand, bracht haar in herinnering 'al de onaangenaamheden en de ondervon den beleedigingen terug en riep te voor schijn den blos der verlegenheid, die zoo dikwijls wordt toegeschreven aan andere oorzaken, dan waaruit zij werkelijk voort komt. Na enkele alledaugsche opmerkingen Vroeg hij: „Wanneer komt mijnheer Murray thuis?" „Ik heb er geen idéé van. Zelfs zij* moeder is onbekend met zijn plannen". „Hoe lang is hij afwezig geweest?" „Vandaag juist vier jaar". „Werkelijk, zoo lang? Waar is hij?" „Ik geloof, dat zijn laatste brief ge schreven was uit Edfu, en hiji zei niet» over zijn thuiskomst". „Wat vindt u van zijn eigenaardig ka rakter?" „Ik weet bijna niets van hem, daar ik nog te jong was, toen ik hem hier zag, om mij een opinie over hem te vormen". (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1