Binnenland. Uit de Provincie. lichaam neerzag dat zij eens bewoonde. Hij lijdt reeds een jaar lang aan een verschrikkelijke en voortdurende hoofd pijn in het linker-gedeelte van zijn hoofd, die blijkbaar de verlamming heeft ver oorzaakt." De staking bij de Engelsche spoorwegen. De staking bij de spoorwegen doet de nijverheid reeds ernstig afbreuk, vooral in Zuid-Wales, waar volgens be rekening reeds vijftigduizend mijnwerkers werkloos zijn. Diit aantal zal vandaag, als men Noord-Engeland meetelt, waarschijn lijk tot honderdduizend 'groeien. De havens in Zuid-Wales beginnen den invloed der staking te voelen. De scheep vaart zal daar splaedig stil komen te liggen, tenzij er snel een regeling tot stand komt. Uit het bezette gebied. Na een Zondag te Essen gehouden vergadering van Duitsch spoorwegperso neel dat in dienst van de Franseh-Bel- gische regie werkt, is de secretaris van de vakvereeniging van spoorwegpersoneel Bohn, door de Franschen gevangen ge nomen. De vergadering had zich bezig gehouden met de door de regie betaalde lioonen, waarover onder het spoorwegper soneel sedert geruimen tijd groote onte vredenheid bestaat. Hongersnood. De hongersnood in de Basjkiersche re publiek (vroeger een deel van Rusland) mindert, doch in veraf gelegen streken van de republiek lijdt nog steeds een aanzienlijk deel van de plattelandsbevol king voortdurend honger en gevallen van hongersnood komen nog steeds voor. In het Noordelijk gedeelte van de republiek voeden de menschen zich reeds met de wortels van verschillende grassoorten. Tengevolge van den honger verdwijnt de geheele veestapel; de arme boeren ver- koopen hun vee; de rijken koopen het om als voedsel te dienen. Het aantal paar den is nu al met 80 percent verminderd, het hoornvee met 60 percent. Varkens teelt bestaat zoo goed als niet meer.- De zwaarste maanden ziet de republiek dan ook nog tegemoet. Wat de hulpactie betreft, constateert bet blad, dat van het totaal aantal hongerlijdenden in de repu bliek slechts 25 percent wordt gevoed van staatswege; de rest ziet met onge duld naar hulp uit. „Vreeselijk". Zooals men weet, wordt de eerste mi nister in Engeland, Baldwin, door den ex-Arbeider Mc Donald opgevolgd, ook als bewoner van diens ambtswoning. Op uitnoodiging. van mevrouw Baldwin heeft de oudste dochter van Ramsay Me Donald, de negentienjarige Isabel, gis teren een bezoek gebracht aan haar toe komstige woning in Downing Street no 10. Een lakei geleidde haar door de tal rijke vertrekken, welke de officieele wo ning van Engeland's eersten minister be vat en vertelde haar de voornaamste historische bijzonderheden. Heel even bleef ze beduusd staan, toen ze de zaal betrad, waar, enkele minuten voor haar komst, de laatste kabinetsraad van het ministerie Baldwin gehouden was, maar daarna zette ze haar onderzoekingstocht dapper voort. Na afloop liet zij zich, op de stoep, ten aanschouwe van een groote menigte nieuwsgierigen, fotografeeren, en in 't geheel niet verlegen, antwoordde ze een journalist op zijn vraag, hoe haar nieuwe woning haar aanstond: „Vreese- lyk groo en ingewikkeld om den weg te vinden, maar ik denk wel, dat 't er mij bevallen zal." Korte berichten. Van de Duitsche rijksregeering heeft de Duitsche gezant te Moskou opdracht gekregen aan de rouwplechtigheden voor Lenin deel te nemen en der regeering de deelneming van de rijksregeering met Lenin's dood te betuigen. Dinsdagnacht zijn er in geheel Est land tal van communisten gearresteerd. Onder dezen zijn ook leden van het par lement, die van poging tot revolutie be schuldigd woeden. De kapitein en twee marconisten van den Amerikaanschen kruiser 'Tacoma zijn gedurende den storm gedood. Een deel van de bemanning is door Mexicaan sche revolutionnaire zeestrijdkrachten ge red. De Tacoma is geheel vernield. De leider der Mexicaansche opstan delingen heeft aan den Amerikaanschen consul in Vera Cruz meegedeeld, dat zij besloten hebben, de blokkade van Tam- pico op te heffen. Het Engelsch-Amerikaansche ver drag nopens sterken drank aan boord van schepen is gisteren geteekend; binnenkort zal met andere zeevarende mogendheden over dergelijke verdragen worden onder handeld. Die Vereenigde Staten hebben weder om aan de regeering van president Obre- gon in Mexico (de wettige) oorlogsmateri- eel verkocht, w.o. 5000 geweren en 2500 „automatische pistolen". De Amerikaansche minister van Staat Hughes, heeft de Mexicaansche opstan delingen en hun* leider, generaal Huerta, gewaarschuwd, dat de Ver. Staten alle noodige maatregelen zullen nemen om de handel en vrijheid van beweging van de Amerikaansche onderdanen te waarborgen. De d'pi'amatische betrekkingen tus- schen Italië en Griekenland zijn hervat. Italië zal afstand doen van de Dode- canesus, de bekende twaa'f eilanden in de Egeïsche Zee, mits het daarvoor Rhodus en ander strategisch belangrijke eilan- den in de plaats krijgt. Bij het Zweedsche parlement is een •motie ingediend, die de wenschelijjkheid uitspireekt, dat Zweden ontslag zal ne men als lid van den Volkenbond, aange zien voldoende bewezen is, dat de Volken bond niet in staat is, zijn plannen te verwezenlijken. De zetters in het geheelSaargMed hebben den arbeid neergelegd met pro test tegen de arbeids'voorwaarden, die in het Duitsche tarief, aldaar ingevoerd, zijn vervat. Geen enkel blad verschijnt, en dat tegen de verkiezingen van a.s. Zon dag! Alleen de Vdlfcsstimme (soo. dem.) verschijnt nog. Er heerscht ernstige kolennood te Liverpool, zoowel aan bunkerkolen als aan kolen voor 'industrie en huisbrand. Vrachtbooten, die zouden uitvaren, heb ben daardoor reeds vertraging ondervon den, zoodat aan het eind dezer week ■de scheepvaart gedeeltelijk zal moeten worden stopgezet. Te New Orleans is Generaal Lee Christmas, de bekende revolutionnair, na een langdurige ongesteldheid overle den. Hiermede is een der meest eigen aardige figuren uit den stijd met de Roodhuiden heengegaan. - Tengevolge der hevige regens van de laatste dagen en het wegdooien van de sneeuw in de dalen zijn de Maas en de Sarnbre sterk gewassen. Zij staan 3 M. hoven winterpeil. De Sarnbre is buiten haar oevers getreden tussclien Charleroi en Namen en heeft de velden en verschil lende dorpsbuurten blank gezet. De Maas staat te Namen op de kaden. De scheep vaart is tot Luik toe gestremd. Het Duitsche rijksindexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud bedroeg op 21 Januari het' 1.08 biljoen-voudige van dat voor den oorlog, hetgeen een ver mindering van 2.7 pet., vergeleken bij de vorige week, beteekent. - De Belgische socialistische partij heeft een lang .telegram aan de Engelsche arbeider sregeering gezonden, ter gelegen heid van haar overwinning. Bij den hui- digen internationalen toestand, zoo zegt het telegram, is het optreden van een arbeiderskabinet in het machtigste rijk een grootsche gebeurtenis, die door alle arbeiders met opgetogenheid wordt be groet. Co lijn afgetreden! H. schrijft ons: Als minister? Neen, gelukkig niet. Als wat dan? „Het Volk" geeft daarop het antwoord in het nummer van Dinsdag j.l. Daarin leest mén, datTreub de groo'tste vjjand der arbeiders is! Dus Co lijn heeft als zoodanig afge daan. Het is een uitspraak van Stenhuis op een vergadering te Amsterdam, ter in zetting van den verkiezingsstrijd. Sten huis sprak daar meer woorden, die wel aan de vergetelheid mogen worden ont rukt. Zoo zei hij: „Als de gulden zou moe ten dalen om de werkloozen voor honger te bewaren, danaanvaarden w ij dat. Dan moet het geheel maar lijden voor de enkelen". Het op 30 Oct. j.l. door Troel stra ingenomen standpunt, dat een beetje inflatie niet zoo erg is, en dat geleidelijk werd weggedoezeld, toen door de Christe lijke partijen maar al te duidelijk was aan getoond, dat door deze bewering de S.D.A.P. de belangen der arbeiders ver trapte, is weer naar voren gekomen en duidelijker dan ooit gezegd. Is de S.D.A.P. in deze ook niet „een schip zonder roer?" („Dan moet het geheel maar lijden voor de enkelen" zegt Stenbuis, maar dat dur ven ook wel mannen van protestanscli rechts zeggen. Wij kennen feiten. Red.) Spoorwegpersoneel. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Oud: „Is de minister bereid, om, hangende de ontslagaanvraag van het Kabinet, geen beslissing te nemen omtrent wijzigingen in de loomsregeling van het spoorwegper soneel?" heeft de minister van waterstaat geant woord: De regeering heeft geen aanleiding kun nen vinden, om de bedoelde beslissing aan te houden. Dienovereenkomstig is goed keuring verleend aan het door de directie der Nederlandsehe Spoorwegen gedaan voorstel tot opneming van een nieuw ar tikel 185 in het R.D.V., naar welk artikel te rekenen vanaf 1 Januari 1924 10 pet Van de thans geldende lootnen wordt in gehouden in afwachting van het tot stand komen van een nieuwe loonregeling. Een Zeeuwsche B r a n d w e er- bond. Woensdagmiddag waren vertegen woordigers van alle gemeenten in Zeeland bijeen geroepen ter bijwoning van een vergadering, uitgaande van het bestuur der Kon. Ned. Brandweervereniging. De vergadering, welke plaats had in de vergaderzaal der Prov. Staten te Mid delburg, werd geleid door den heer C F. H. Tuckermann, uit Driebergen, oud- coinmandant der Haagsche brandweer en voorzitter van genoemde vereeniging, die begon met er op te wijzen, dat hij, toen hij nog commandant in Den Haag was, be greep ,dat er een organisatie moest zijn en hij daarom den stoot gaf in 1916 tot het oprichten van deze vereeniging, in het bijzonder in het belang van het platte land. Aanvankelijk kwamen er leden, maar later bleef het aantal stationnair en voelde men dat een andere weg moest worden ingeslagen en decentralisatie in provin ciale bonden gewenscht was. Spr. breijgt dank voor den ontvangen steun van den Commissaris der Koningin bij zijn poging ook in Zeeland zulk een bond op te rich ten en wijst op de te dezer zake door den commissaris aan de gemeentebesturen ge zonden circulaire, aan de hand waarvan hij verder toelichtingen geeft over het doel van de Vereeniging. Men wil samenwerking zoeken met of ficieele organen voor bet bestrijden van branden; zorgen voor den aankoop van goed, deugdelijk materiaal. Ook wil men opkomen tegen verkeerde denkbeelden, die over de brandbestrijding bestaan. Daar onder behoort ook het idee, dat men een brandend perceel maar moet laten uit branden, omdat de assurantie er toch goed voor is en het huis mooier weer zal worden opgezet. Dit was ook in vroe ger eeuwen het geval, toen de Abdij gebouwen te Middelburg afbrandden, maar alle boeken gingen verloren. En bij bran den in het algemeen gaat er zooveel weg dat niet voor geld is terug te krijgen. Branden kunnen -werkloosheid ten gevolge hebben. Verzekering verlegt de schade alleen 'en in ieder geval gaat er een stuk nationaal vermogen verloren. Op de scho len moet reeds geleerd worden hoe met vuur en licht moet worden omgegaan, waartoe de vereeniging kan medewerken. In de brandweerverordeningen moet meer eenheid komen en de vereeniging bevor dert ook wetenschappelijk onderzoek van brandbluschapparaten. Het doel 'is in alle provincies een bond te stichten, die dan ieder een afgevaardigde hebben in het bestuur der vereeniging. De vereeniging wil officieel adviseur worden van de re geering en hoopt dat in de bondsbesturen een vertegenwoordiger van de provinciale besturen zal zitting nemen. De vereeni ging geeft een maandblad uit en gaf uit Oranjeboeken, met rapporten, enz. Ver der houdt zij vergaderingen, congressen en tentoonstellingen. Te Utrecht zal een brandweermuseum komen, terwijl geza menlijke inkoop ook op het programma staat. Spr. wijst er op, dat het blusschen van een brand niet zulk een eenvoudig' werk is als velen denken. De gemeenten moeten elkaar onderling helpen en bij verschil in de wijdte van slangen enz. kunnen practische koppelstukken dit ver helpen. Het werken der Bonden zal zijn in het financieele voordeel der gemeenten. In Utrecht en Zuid-Holland is reeds een brond en Overijssel zal spoedig volgen, terwijl ook in andere provincies de op richting in voorbereiding is. Als contri butie voor de vereeniging is vastgesteld voor gemeenten tot 100Ö inwoners f3; voor 1001—2000 f4; van 2001—5000 f5; van 5001—10.000 f6; van 10.001—20.000 f 7 en van 20.000-50.000 f 8. De bon den kunnen een zelfde contributie hef fen al of niet met toepassing van oen vermenigvuldigingscijfer. De gemeenten hebben dan stem naar het aantal, inwoners en wel volgens ge noemde schaal resp. 1, 2, 3, 4, 5 en 6 stemmen. Na de belangrijke en met aandacht ge volgde uiteenzetting v»lgde eenige dis cussie, welke wij in het kort laten volgen. De heer Wemelsfelder uit Vlissingen zeide dat Zeeland eigenaardige rftoeilijk- heden oplevert, waarop de inleider o. a. zeide, dat hij samenwerkt met het rijks bureau voor drinkwatervoorziening, o. a. ohi bijv. in Zeeuwsch-Vlaanderen te doen begrijpen hoe een waterleiding ook in het belang van de brandbestrijding is en hoe slechts geringe kosten haar daarvoor bruikbaar doen zijn. De heer Vader uit St. Laurens deelde mede, dpf zijn gemeente reeds tot aan sluiting aan .een eventueel op te richten Zeeuwschen Bond besloot. Ook de lieer Van Rees van Scherpe- nisse voelde veel voor den Bond en stelde enkele vragen, waarop de inleider o- a- antwoordde, dat voor afgelegen plaatsen, deelen eener gemeente, een motorspuit wel gewenscht is, maar men voorloopig zou kunnen volstaan met een aantal brandbluschapparaten. De heer Hage van Bruinisse wijst er op, dat er op het platteland middel- eeuwsche toestanden bestaan en hij zal gaarne in de vereeniging van burgemees ters en secretarissen het idee verdedigen. Na nog eenige besprekingen bleek, dat men nog niet tot het definitief oprichten van den Bond kon hesluiten, omdat be halve St. Laurens geen enkele gemeente imperatief mandaat had gege.ven. Reslo-,- ten werd daarom een commissie te be noemen, die de oprichting verder zal voor bereiden. In deze commissie namen zit ting de heeren P. J. Wemelsfelder, com mandant der brandweer te Vlissingen; P. Vader Hz., seer, van St. Laurens; P. van Rees, S. Hage, P. W. Maarleveld, J. W. A. State, jhr. U. W. Lewe van Nijenstein en F. Blok, resp. burgemeester van Scher- penisse en Poortvliet; Bruinisse; Bier vliet; Colijnsplaat en Kats; 's-Heer Arends- kerke; Axel. De heer Tuckermann sloot de verga dering met den wensch dat de commis sie spoedig succes op haar werk moge hebben en Zeeland een der eerstvolgende bonden zal tellen. Bij het verder werken zegde hij zijn volle medewerking toe. Door W. B., 29 jaar, oesterkweeker te Ierseke, is honger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 11 Jan. 1924, waarbij hij wegens diefstal van een du'f is veroordeeld tot 2 m. gevangenisstraf. De Gebroeders Karamazow. Over bovenstaand machtig, diepzinnig werk van Dostojewski sprak gisteren avond in de Bogardzaal te Middelburg Dr H. Th. Oberman, Hervormd predikant te Rotterdam. Spr. begon met te herinneren aan een der laatste brieven van Dostojewski, waar in deze schreef, dat het zijn begeerte was zich nog eens uit te spreken in een machtig werk. Dostojewski is niet in de eerste plaats litterator, hij is predi ker. Zijn stijl is sober. Het gaat hem om den inhoud. Analytisch te werk gaande, grijpt hij ten slotte de synthese. Zijn kritiek is heviger dan die van Ibsen, minder romantisch dan die van Tolstoi. Hij geeft echter niet alleen kritiek, ver twijfeling, ook opbouw. Men daalt bij hem in de graven. Dostojewski teekent den idealen Rus met zijn ontwaakte energie. Hij brengt de prediking van den Rus- sischeiï Christus. Nergens wordt de zegen van den kloos terkluizenaar zoo schoon geschilderd ais in de „Gebroeders. Karamazow". Behoefte gevoelend aan geloof, wilde Dostojewski aan dezen tijd een boodschap brengen van verzoening, wilde hij prediken den Russischen Christus. Het heil zal van uit Rusland opgaan, zoo ziet de schrijver het en zoo heeft hij het gedroomd. Al zijn boeken zijn evenals de schrijver zelf van onaaptrekkelijken vorm. Dosto1- jewski zelf stoot af, zijn gelaat naar bin nen gekeerd, zijn hoofd breed en groot. Als in een verrukking schreef hij zijn wer ken, welke zijn te vergelijken met een soort Byzantijnsch bouwwerk, b.v. de Aya Sofia, iets, waarin uiterlijk geen lijn schijnt te zitten, maar waar van binnen allés sierlijk on prachtig is. De roman „De Gebroeders Karamazow" is bedoeld als een strijd tusschen het goede en het kwade, machten, die worste len om de ziel van de menschheid, van Rusland, van één Russisch officier, die gegeven wordt als type van den echten, stalen Rus. De hoofdgedachte is die van het drama, de onrechtvaardige veroordeeling van den oudste der gebroeders. In de Karamazow gaan we den lou teringsberg op. De mensch is beest en engel, die tegen elkander strijden. In 't be gin van 't boek is het beest boven, in 't midden de geweldige worsteling tus schen goed en kwaad, aan 't eind wordt de wellust aan den draak gelaten, maar de cherub staat voor God, de engel is boven, het beest onder. Over den eigenlijken inhoud van het werk handelend, teekent Spr. op meester lijke wijze de hoofdfiguren "en verhaalt hij de meest aangrijpende tafereelen van het machtige scheppingsproduct, om ten slotte met zijne beschouwing te eindigen. Middelburg. Alhier is den Officier van Justitie voorgeleid J. J. de F., arbeider, 27 jaar, wonende te Sluiskil, verdacht van diefstal van een rijiwiel te Terneuzen op Zaterdag j.l. Verdachte is na ver hoor door den rechtercommissaris over gebracht naar het Huis van Bewaring. Vlissingen. In de vergadering van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, werd ge kozen verklaard in de vacature van dhr G. v. d. Putte, dhr L. F. Barentsen (A.R. r Luitenant ter zee 2e kl. van de Kon. Marine-reserve A. Boosman, is ontheven van zijn plaatsing te Willemsoord en in het genot van groot verlof gesteld. Luitenant ter zee le kl. J. Lagaaij, uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt ter beschikking gesteld. Die torpedist-majoor W'. Bakker, is overgeplaatst van het wachtschip te Wil lemsoord naar het wachtschip- te Vlissingen Goes. De lezing van V r ij d a g. Wij herinneren de lezeressen en lezers uit Goes en omstreken aan de lezing, die morgen (Vrijdagavond) alhier zal gehouden worden in de schouwburgzaal van het „Schuttershof" (vroegere Sociëteit) te 8 uur. Spreekster, mej. Frida Katz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het onderwerp: „De rechtspositie der vrouw". Het zal wel niet noodig zijn tot ■een trouwe opkomst.van alle belangstellen den op te wekken. Mr Frida Katz is de bekende rechtsgeleerde, die door woord en geschrift, en ook in de vergaderingen der Tweede Kamer als pleitbezorgster voor het Christelijk vrouwenleven zich in tal van harten een plaats veroverd heeft, en wier streven het is mede te werken aan de opruiming van alle staketsels, die de verheffing der vrcuw tot dekplaats welke haar van Godswege toekent, in den weg staan. Aan de oplossing van het vrouwen vraagstuk is men ten onzent nog lang niet toe, en ook aan de rechtspositie van de vrouw ontbreekt nog veel. Dit te hoeren uitleggen door een Christenvrouw, die de wetten kent, in de rechten gepromoveerd is en bezield is met de ernstige begeerte hare zusteren ook in dit opzicht te dienen en vooruit te helpeu, en zulks niet door •den revolutionairen eisch van gelijkstelling maar door den Christelijken oproep tot gehoorzaamheid aan Gods Woord en Wet, ons dunkt, het zal door velen een voor recht geacht worden, van deze gelegenheid gebruik te maken. De eerste provinciale, pluimveeten- toonslelling is voor het bestuur een waar succes gewdest. Het aantal bezoe- kers(sters) bedroeg Dinsdag, 478, en gis teren 165; totaal 643. De totaal-indruk der bezoekers was deze: een mooie ten toonstelling, een mooie gelegenheid, een mooie opzet. Het bestuur komt voor een en ander ©en woord van lof toe. Bevolking gedurende de le helft der maand Januari 1924. Ingekomen: D. Everaers, postbeamb te, van Stavenisse, Gouwerstraat 2; C. Klap, sergt maj. inf., van Vlissingen, Wil- helminastraat 56; E. Flahr, koopman, van Hamburg, 'sH. II. kinderenstraat 63, A. J. Reilingh, leerares, van Arnhem, Mag- daleiiastraat 13; J. Walraven, huishoud ster van Middelburg, Ad, van Westerwijks buurt 19; J. C. Windhorst, modiste, van Ter Neuzen, Lange Vorstetraat 32; K. Wielemaker, vertegenw. land. kolonisatie, van Souburg, Schengestraat 58; L. B. J. Timmerman, reiziger, van Rotterdam, Beestenmarkt 6; Wed. H. van Essén, z. beroep, van Oudelande, Koningstraat 6: 0. H. van Riet, verpleegster, van Middel burg, Wijngaardstraat 18. Vertrekken: A. Sandee, wagenma kersknecht, naar 'sHeer Arendskerke; A. 0. Baaten, onderwijzeres, naar Etten en Leur; D. de Kok, bakkersnecht, naar Nieu- werker; J. Brandenburg, reiziger, naar Middelburg; H. van 'tWesteinde, grond werker, naar Den Haag; B. J. Stom, win keljuffrouw, naar Tilburg. De minister van binnenlandsche zaken heeft de verdeeling in stemdistricten voor de'verkiezing van leden der Tweede Ka mer in kieskring XII voorzooveel de ge meente Goes betreft, met ingang van 15 Mei 1924 nader geregeld in de „Stort" aangegeven. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van Vreemdelingenverkeer besloten elk jaar op een of meer plaatsen van Zuid en Noord-Beveland wedstrijden uit te schrijven in versieringen der voortuintjes. Dit jaar is daarvoor aangewezen Kloetinge Verschillende prijzen zijn uitgeloofd. Kloetinge. Men meldt ons, dat de be diening van den overweg bij wachtpost 40 (aan den Moolweg) onder deze ge meente met ingang van 26 Januari 1924 des voormiddags te 6.25 uur wordt opge heven. De overwegafsluiting wordt dan verwijderd en zullen waarschuwingsbor den bij- 'dien overweg worden geplaatst, welke nu reeds aanwezig zijn. Wemeldinge. De passagiers-telegraaf- boot III, kapt. De Visser, kwam gistermid dag met plm. vijf uur vertraging alhier aan. Genoemde boot was nabij Dinsel aan den grond geloopen en geruimen tijd blij ven zitten. Oc'genschijnlijk heeft de boot- geen averij bekomen. Ierseke. De aanvraag tot bouwvergun ning voor de nieuwe school der Geref. Gemeente, is door B-. en Wi. niet toege staan, als in strijd met de gemeenteveror dening, die verbiedt het bouwen aan niet- öpenbaren weg. Reeds waren op het terrein boomen uitgedaan en de eerste werkzaam heden uitgevoerd. Hansweert. Het Ned. zeilschip „Alba tros", schipper Terstege, komende van België en bestemd naar Sommelsdij'k is gisterenavond op den Oosthavendam om hoog gevaren en blijven zitten. De sleep boot „En Avant" heeft nog getracht het schip vlot te sleepen doch dat wilde met het vallend water niet meer gelukken. He den nacht is het schip vlot gekomen en heeft zijn reis voortgezet. Nisse. Op de Woensdagavond gehouden jaarvergadering waren' aanwezig 39 leden. Na voorlezing der notulen werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Mee gedeeld werd, dat het ledental thans 100 bedraagt, voorts, dat in 1923 zijn geleverd 944 H.L. steenkool, 892 H.L. eierkolen, 228 H.L. nootjeskolen, 80 H.L. anthraciet, 5050 K.G. sloffen en 10580 K.G. giet- cokes. De totale ontvangsten waren f 5533,76 en de uitgaven f 5521,39, al- zoo een goed slot van f 12,37, maakt te zamen met goed slot van vorige jaren f 138,40. Herkozen werd als voorz. dhr C. Fierloos en als commissaris dhr J. Bos en gekozen als secr.-penn. inplaats van Iz. Jansen, die da^ gemeente verlaat, dhr O. Otte, welke allen hun benoeming aan namen. Oudelande. Woensdagavond hield de k.R. kïesvereenigi-ng „Vreest God, eert Jen Koning", haar 17e jaarvergadering. De voorz. wijst in zijn openingswoord op ien donkeren, politieken toestand van ons land, en op de trouw, die Wij aan onze cegeering schuldig zijn. Verslagen volgen van secr. en penn. Na de jaarverslagen volgt het verslag van den afgevaardigde naar het provinciaal comité, waarbij in het bijzonder de uiteenzetting van de rede van mr Rutgers belangstelling had. Als bestuursleden worden herkozen: G. Douw en D. Meulenberg. Als afgevaardigde ter eerstkomende deputoten-vergadering wordt M. Meulenberg Gz. gekozen. Voor het pro vinciaal comité wordt als afgevaardigde A. Buteijn gekozen. Voor de kieskringcen trale zijn het dhrn D. Meulenberg en M. Meulenberg Cz. 's-H. Hendrikskinderen. Woensdagavond hield ds J. H. G. Kamsteeg een lezing over Mathilda Wrede, een Finsche barones. Met een korte inleiding over de legende van een Italiaansch Koningszoon, die zijn ko ningstroon prijsgevgnd, zijn leven in dienst stelde van liet verslagene en verlorene, schetste spr het moeizame, aan opoffering zoo rijke leven van deze Finsche heldin. Het waren voornamenlijk de gevangenliui- zen, waar de ernstige misdadigers zuchtten die tot terrein en voorwerp gekozen wer den, om den troost des Evangelies te bren gen. Wat een machtigen invloed ten goede bleek haar prediking gehad te hebben, toen in de revolutie van 1918 de gevangen poorten ontsloten werden en de ontstane partijen bij beurten het gezag verkregen. Met een heenwij'zing naar den Groeten Koningszoon, Die Zijn heerlijkheid ver liet, om in onze verlatenheid en gevangen schap vrede en licht te brengen, besloot spr deze met veel aandacht gevolgde le zing. Oosfkapelle. Zondagavond heeft alhiei een brutale aanranding plaats gehad Mej. E. R„ dienstbode alhier, is dool verschillende personen, vermoedelijk uil Serooskerke, aangevallen. Na hulpgeroep zijn de aanranders op de vlucht gegaan De pol.tie van Serooskerke en Oostkapelle stelt een onderzoek iii.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2