i\ o Donderdag' £4 Januari 1924 38e Jaargang Staten-Generaal. Buitenland. LEVENSLEED. FEUILLETON. Brukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 7k Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiëii: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Het miljoenplan. Op verzoek van liet Hoofdcomité voor het Miljoenplan plaatsen wij hieronder de slot-vefantwoording voor wat Zeeland betreft. Arnernuiden f 13,65; Colijnsplaat, Kort- gene en Cats f 1278,'95; Haamstéde f486,35; Ierseke f7,27; Middelburg f 10; Oostkapelle f689; Oostburg f 300; Poort vliet f25; Tholen £6,25; Vlissingen f675; A^el f3119,85; „Uit Zeeland" f5; Anna Jacoba Polder f550; Ouwerkerk £30; Kruiningen f5,50; Aagtekerke f6,45; Zie- rikzee f3; Terneuzen f 426,50. Ontvangen door den hoofdpenningmeèster in totaal f7637,77. Ontvangen door den prov. penningmees ter: Aagtekerke f 1027,55; Arnernuiden f425; Biggekerke f 1152,64; Bruinisse £772,50; Brouwershaven f166; Biezelinge f62; Domburg f390; Grijpskerke f 1338,65; Goes (kieskring) f 13.883,70; 'Gapinge f269,25; Hulst f 188,60; Koudekerke f1625; Kamperland f302,60; St. Laurens f629,37; Middelburg f3537,68; Meliskerke f414,30; Nieuwerkerk f640; Oostdijk f 13,50; Oud-Vossemèer f202,95; Poort vliet f 195,10; Ritthem f 311,75Seroos- kerke f2106; Scharendijke f302,90; Sou burg f 1301,71; Sas van Gent f32,50; Schoondijke f500; Terneuzen f2557,27; Tbolen f330; Vlissingen f2620; Vrouwe polder f323,20; Veere f368,45; Wisse- kerke f192; Westkapelle f514; Zoutelande f497; Zigrikzoe f 651,771/2; Zaamslag f2844,95; 't Zand f65; Zonnemaire f278. Rentevergoeding f 302,981/2- Samen een bedrag van f 43.335,88. Totaal bij de beide penningmeesters f50.973,65. Onkosten Zeeland: nota drukwerk en adv., port en telegram, onkosten Zaam slag, onkosten Mr v. Bortel Middelburg I. z. Laernoes, enz., onkosten St. Maar tensdijk in totaal f 1131,63. Blijf dus na aftrek der onkosten over een bedrag van f 49.842,02. De netto aanslag was f 60.000te 'kort dus f 10.157,98. De hoofdpenningmeester S. BAKKER. De Penningmeester voor Zeel ind: CAL JOUW. Wat wij niet wisten. Weet men dat ons vaderland in 1921 op 't punt gestaan heeft te worden bloot gesteld aan een inval van buitenlandsche Communisten? Nu er een twist is uitgebroken lus- scken de leiders Wijnkoop en Sneevliet, den vertrouwensman van Moskou, komt Het Volk met de volgende onthulling: Sneevliet had het ook over den be kenden toestand in de Drentsche venen cn maakte er Wijnkoop een verwijt van, dat hij daar de gunstige revolutionaire situatie niet had uitgebuit. Hg dan zeide: „En zoo handelde de partijleiding, terwijl zij wist dat groote groepen Duitsche communis ten aan de grens gereed ston den, gewapend en wel, om op het eerste teeken hun Hollandsche ka meraden ter hulp te snellen." Groote groepen Duitsche communisten, dat wil wat zeggen. Misschien overdreef Sneevliet wel een weinig. Maar er is dan toch gevaar geweest voor overrompeling, in 1921. Net zoo goed als in 1918. Maar toen waren het niet de Duitsche 32). Of zij dat zijn! Ik vind, dat het gelaat van het kind, het aantrekkelijkste en be koorlijkste gezichtje is, dat ik ooit heb gezien. Er ligt zulk een zeldzame combi natie van verstand, kracht en verheven rust in haar uiterlijk, er straalt zulk een kalm, zuiver licht uit haar oogen". „Kind! Wel, zij wordt zeventien van daag". „Het komt er niet op aan, Ellen; voor mij zal zij altijd een zacht, weetgierig, aanhankelijk kind blijven. Ik sla haar dik wijls gade .als zij1 druk bezig is met' haar studies en ik vraag mjj af, hoe lang haar onbedorven hart gesloten zal blijven voor de ijdelheden en opervlakkige praatjes, waarin de meeste vrouwen belang stellen. Hoe lang zal het nog duren, dat deze diep zinnige studies haar zullen blijven bekoren ten ik beef, wanneer ik denk aan de toe komst, waarnaar zij zoo verlangend uit ziet". „Gordon schijnt haar zeer te bewonde ren", zei mevrouw Murray. „Verwondert je dit, Ellen? Kan iemand communisten, maar de Hollandsche soci aal-democraten, Troelstra voorop, gesteund door Heykoop, een der Rotterdam sche wethouders, die zijn opgetogen geest verwanten beloofde dat hij in geval er heibel kwam, zijn verstand overboord zou werpen en de revolutionaire horden met open armen ontvangen. Jntusschen doen wij deze onthulling bij de ervaring van 1918. Beide toch zijn een ernstige waarschuwing om het revo lutionaire gevaar dat nog altijd blijft drei gen, niet te onderschatten. Lessen uit de praktijk. Door Mr Troelstra wordt sinds 26 Octo ber krachtig geijverd vqpr een democra tisch Kabinet onder socialistische signa tuur. Nu hierop weinig kans bestaat, dringt hij aan op Kamerontbinding, dat geeft allicht een kansje op een sociaal-democra tische regeering. Alsof Nederland daar beter mee af zou zijn! Het socialistisch regime is in de Rijks- regeering van Duitschland overlieerschend. Heeft het succes gehad of heeft 't ge faald? Het mislukte verzet in liet Roergebied, door de regeering' aangestookt, en de poli tiek van de papieren marken bewijst meer voor 't laatste dan voor het eerste. En wat in Saksen geschied is, bewijst nog heel wat meer. Daar toch hebben de Socialisten gele genheid gehad zich uit te leven en de bevolking van de zegeningen van de Soc.- Democratie te doen genieten. En wat antwoordde de bevolking of liever wat antwoordden de kidzers'? „Het zonderlinge beleid van de so ciaal-democratische regeering in Sak sen en waarschijnlijk vooral de onsma kelijke kwestie-Zeigner, 'hebben 'het overigens niet onverwachte gevolg ge had, dat bij de gehouden gemeente raadsverkiezingen in Saksen de sociaal democraten een geduchte nederlaag hebben geloden. Eenerzijds hebben zij een aantal mandaten inoefen afst&an aan de communisten, doch over het algemeen valt anderzijds een zoodanige verschuiving naar rechts te constatee- ren, dat thans alle gemeenteraden in Saksen, behalve die van Chemnitz, een burgerlijke meerderheid hebben. De (soc.-dem.)' „Vorwarts'' spreekt dan ook onomwonden van de betreu renswaardige mislukking en de ernstige teleurstelling, welke deze verkiezingen hebben te weeg gebracht. Dat men overigens in Saksen genoeg begint te krijgen van de politiek, schijnt bewezen te worden door liet feit, dat 30 a 40 pet. van het kiezerscorps thuis gebleven is." Zoo schrijft nu niet een blad van Rechts, maar een neutraal blad De Telegraaf dat toch zeker dichter bij de soci's staat dan bij rechts. Neen, het socialistisch regiem is daar op een totale mislukking uitgeloopen. Het was nauwelijks aan het werk of de menschen hadden er al genoeg van. Wij zullen afwachten, hoe 't in Enge land gaan zal. Maar het program van de S. D. A. P. door den lïeer Wibaut verdedigd, voor spelt niet anders. Bezuiniging op 't leger en niet op tien miljoen zien! En beslag leggen op de ondernemerswinsten! Maar als deze laat- het kind goed kennen en haar niet bewon deren en liefhebben?" „Als hij haar nederige afkomst maar kon vergeten als hij er slechts toe kon hesluiten haar te trouwen wat een schitterende partij zou dat voor haar zijn „Ellen! Ellen Murray! Ik ben verbaasd over je. Laat mij je mogen smeeken, in haar belang en in het jouwe en in dat van allen, die er in zijn betrokken, niet je kleinsten -vinger in deze zaatóte steken. Spreek geen woord tegen Edna, dat haar iets zou kunnen doen vermoeden. Laat Gordon niet merken, dat je droomt van zulk een verbintenis, want er staat meer op het spel, dan je misschien denkt". Hij was niet in staat den zin te eindigen want daar kreeg Edna hen in 't oogtoen zij maar even 't geliefde gelaat van haar leeraar zag, trok zij haar hand terug van mijn heer Leigh's arm, snelde op den predikant toe en nam zijn hand in allebei de hare. „O, mijnheer Hammond, wat ben ik blij1 u te zienIk heb telkens rond gekeken, in de hoop u te vinden. Mevrouw Murray, ik hoorde mevrouw Inge maar u vragen". Toen deze dame weg was, gleed Edna in een fauteuil naast die van den predi kant en vervolgde: „Ik wilde met u spreken over een ver andering in mijn studies." ste er nu eens niet zijn? En wat het eerste aangaat, tot hoe weinig miljoenen zal dergelijke bezuiniging mogelijk zijn, wanneer men den menschen dis men wegzendt, toch nog een wachtg'eldje zal moeten toekennen? De Saksers zijn al tot liet oude respect voor „het kapitalisme" teruggekeerd. Let er op. wie daar zullen volgen. Tweede Kamer. De Kamer heeft de besprekingen beëin digd over de moties in zake afkeuring van 't voornemen, bereids in begin van uitvoering door de regeering, om de ge huwde ambtenares, mits geen kostwinster, te ontslaan. Nu de minister toezegde dat ontslagene recht van beroep heeft op de commissie Schepel, gaf mej. Catz (C.-H.) en met haar mej. v. Dorp (1.) te kennen, te kunnen stemmen tegen de opponeeren- de moties van mej. Westerman (v.-b.) en mej. Groeneweg (s.-d.). Do principieele bezwaren tegen de vrouw ambtenares, werden door dr Beu- mer, die dit reeds meermalen deed, even gereleveerd (even, omdat het niet over t beginsel, maar over den maatregel op zichzelf ging) en dooi' den heer Kerstan kortelijk ontvouwd. Ten slotte werden de beide moties verworpen: ongeveer rechts tegen links (alleen Braat en een paar vrij- heidsbonders stamden met rechts tegen). De mölie-Groeneweg, die botweg hand having van alle gehuwde ambtenaressen (met iffvloeiing) verlangde, kreeg de stem men van bijna alle liberalen, zelfs ook van mannen als v. Gijn en Dresselhuys, zoodat opnieuw uitkwam, dat deze hee- ren, gelijk bij de Vlootwet, tegen de be zuinigingsplannen der regeering zijn, en 't vermoeden ontstaat (wij kunnen het natuurlijk mis hebben) dat zij in elk ge val tegen dit kabinet tot eiken prijs zullen blijven ageeren. Een lastig oogenblik had vóór de stem ming over de motie-Groeneweg de lieer Schaper, die in een hoofdartikel in „He! Volk", in strijd met de meening van de redactie en al zijn partijgenoóten, zich .voor den regeeringsmaatregel had ver klaard, en nu tegen de motie-Groeneweg behoorde te stemmen, en er toch voor wilde zijn. De man die maling heeft aan juristerij, liet zich, natuurlijk zoogenaamd, bevredigendoor de belofte van mej.Groe neweg, dat in liet aanvankelijk systeem van „afvloeiing" dat zij terug wenschte voorzoover het aan haar lag de gehuwde ambtenares niet geheel zou vergeten wor den maar een plaatsje achteraf zou brij gen onder de rubriek: ambtenares mei de minste dienstjaren. En de heer Schaper schikte zich gewillig naar het bestel van de vrouw, al zal hij in zijn hart het hoon- „Wacht dan tot morgen, kind. Ik ben hier vanavond alleen maar even geko men, om Gordon een pleizier te doen en nu sluip ik gauw weer weg." „Maar, mijnheer, ik wilde alleen maar zeggen, dat ik geen tijd meer wil ver spillen met Hebreeuwsch te leeren, maar dat ik die studie later weer wil opvat ten, als ik meer vrijen tijd heb. U was er toch in het begin ook niet erg voor, dat ik Hebreeuwsch studeerde. Gelooft u niet, dat dit een best plan zou zijn?" „Kind, heb je genoeg van 't He breeuwsch?" „Neen, mijnheer; integendeel, het heeft een wondere bekoring voor mij, maar ik geloof toch, dat ik, tenminste voor het oogenblik, deze studie maar niet zal voort zetten. Ik zal er wel voor zórgen, niets: te vergeten van wat ik al heb geleerd." „Je hebt zeker een bijzondere reden voor dit besluit, niet maar?" Zij hief haar oogen naar hem op en zei eerlijk: „Ja, mijnheer, die heb ik." „Het is goed, lieve, doe zooals je wilt. Goeden nacht." „Ik wilde, dat ik nu met u mee kon gaan." „Waarom? Ik dacht, dat je nogal plei zier had in den avond. Edna, kijk mij eens aan." gelach dat bij zijn ommezwaai uit de Kamer opsteeg, hebben gebillijkt. Nog een tweede motie-Westerman, die echter later worclt behandeld, werd inge diend, uitsprekende dat het voornemen der Regeering om het gehuwd-zijn van de ambtenaressen op zichzelf aanleiding te doen zijn tot ontslag zonder de billijk heid en economische gevolgen te over wegen, niet tot uitvoering behoort te worden gebracht. De Kamer begon niet de algemeene beschouwingen over het ontwerp verlen ging der productenbelasting (in Ned.- tndië) en invoering van een aardolie belasting. De eerste spreker, de heer IJzerman (soc.-dem.), verdedigde met warmte het ontwerp van den minister van koloniën; wat dezen bewindsman wel nog nooit van eenig sociaal democraat zal zijn te beurt gevallen. Nu, het kon dan al moei lijk anders, want in dit ontwerp wordt de „Koninklijke" aangepakt. Gaat dit ontwerp door, dan wordt het ten doode gedoemde uitvoerrecht op pe troleum, althans voor een jaar, door een aardoliebelasting vervangen. Dat kouit naar schatting neer op een bedrag: van 13 millioen (volgens optimisten 16 .mil lioen), dat zou komen in de plaats van de 5 millioen, welke het uitvoerrecht onge veer opbracht. Wat de prod'tictenbelastin ge n (suiker, koffie, Javatabak, Sumatra- tabak, thee) betreft, in de memorie van antwoord wordt liet rendement van liet belastingjaar 1923 op ruim 7 mil lioen gesteld. Voor de sociaal-democraten om van te watertanden. Als 't recht is doen w ij dat ook. Het schrikbewind van Hejjas. In het Ilongaarsche parlement heeft de afgevaardigde Drisdy een onthulling ge daan over het schrikbewind van Hejjas. Hij noemde de namen van de vermoorden en van de moordenaars. Hij beweerde, dat de terroristische brigade nog steeds be staat. Haar centrum is te Boedapest. Aan het hoofd van de brigade staaij Hubel cn Hejjas. Minister Rakovsky, die de ver gadering bijwoonde, was niet in staat op deze beweringen te antwoorden. Na Lenin's dood. Door gansch Rusland heeft het bericht van Lenin's dood zich met buitengewone snelheid verspreid. In alle wijken van Moskou liep het volk te hoop. De menigte belegerde de kranten en de districts- sowjets om te vernemen of het bericht waar was. In de- arbeiderswijken speelden zich tragische tooneelen af. Uit de stem ming bleek, dat een onwankelbare trouw het land vervult. Er is echter geen spoor van verwarring te bespeuren, eerder blijkt een krachtige, onwrikbare wil om Lenin's erfdeel te handhaven en verder te ontwik kelen. De bekendmaking van het al-rus- sische sowjet-congres legt den nadruk op de steeds sterker en gunstiger wor dende positie van de sowjet-regeering en geeft als voornaamste taak aan het ver bond tusschen boeren en arbeiders te bewaren en de politiek van den staat, welke gericht is op bevestiging van de volksheerschappij, ten volle uit te voeren. De revolutionaire raad van oorlog heeft een order aan leger en vloot uitgegeven, welke aan het slot zegt: „De geboden van Lenin en de trouw van het roode Zij aarzelde een oogenblik en gehoor zaamde hem toen. Hij zag tranen in haar oogen. Heel rustig haalde de oude man haar arm door de zijne en bracht haar naar de veranda, waar slechts een enkel paartje op en neer wandelde. „Er is iets, dat je hindert, Edna. Wil je mij niet in 't vertrouwen nemen?" „Ik heb het gevoel, dat ik een valsche positie hier inneem en toch zie ik niet, hoe ik mij daaraan kan onttrekken, zon der mevrouw Murray onaangenaam te zijn en haar wil ik tot geen prijs leed doen zij is zoo edelmoedig en vriendelijk voor mij geweest." „Verklaar je nader, lievre kind." „U weet, dat ik geen cent in de wereld heb, behalve wat mevrouw Murray mij geeft. Ik zal mijn brood moeten verdienen door mijn eigen werk zoo gauw als u mij ver genoeg acht om les te geven. En on danks dit alles wenscht zij, dat ik deze menschen zal bezoeken en met hen om gaan op denzelfden voet als zij, terwijl ik weet, dat zrj mij alleen verdragen, zoo lang ik onder haar dak ben, omdat zij dit van hen verwacht. Vanavond hoorde ik twee van haar vriendinnen mij bekri- tiseeren en bespotten. Zij vonden het be lachelijk van haar te probeeren, dat ver wende poppetje van onbekende afkomst leger en de roode vloot zijn en blijven de steunpilaren van de sowjetmacht.." Door de talrijke verdere bekendmakingen van allerlei organisaties en militaire groepen uit alle deelen van den bond van sowjet- staten en de vele moties loopt als een. roode draad het gevoel van diepe smart smart en de vaste wil tot een standvas tige handhaving van Lenin's geboden. Er werden in de straten van Moskou, groote biljetten aangeplakt om 'de bevol king het overlijden van Lenin mede te deelen. De roode vlaggen, die overal in de stad wapperden ter eere van den ver jaardag van de revolutie, werden on middellijk ingehaald of omfloersd. Vau alle openbare gebouwen woei de somjet- vlag halfstok. In de kazernes werd Dins dagavond een order van Trotski voorge lezen, welke het overlijden van Lenin ter kennis van de soldaten bracht. Toen Kalinin aan het sowjet-congres het overlijden van Lenin mededeelde, brachten zijn woorden een onbeschrijf- lijken indruk te weeg. De vrouwen en tal van grijsaards braken in tranen uit. Het congres zong vervolgens de revolu tionaire treurzang: „Gij vielt als slacht offer." Omtrent de begrafenis meldt men dat drie dagen achter elkaar duizenden en duizenden uit alle omringende dorpen en steden naar de hoofdstad kwamen ge stroomd om getuige van de begrafenis te zijn. De zaal, waarin de lijkkist werd ten toongesteld, was geheel met palmen ver sierd. Ontelbare kransen waren aan het gebouw bezorgd. De extra-trein, ïyaarmee het lijk uit Gorki naar Moskou werd overgebracht, kwam heden te ongeveer 2 uur in de hoofdstad aan, onder het luiden van alle kerkklokken. Duizenden soldaten bewezen het lijk de militaire eer aan het station en op den ganschen weg waar zij als een haag aan weerskanten geschaard stonden, van het station naar het gebouw der vakvereenigingen waar het lijk tot de begrafenis werd ondergebracht. Het klokgelui duurde tot de stoet het gebouw van de vakvereenigingen had bereikt. De vrouw en de zuster van Lenin en Trotski, die met ziekteverlof te Archangolskoje vertoeft, waren bij de begrafenis tegen woordig, welke vermoedelijk heeft plaats gehad op het Roode Plein voor den ge denksteen, die ter eere van de slachtoffers van de revolutie in een der muren- van bet Kremlin is geplaatst- Lijden. Een Engelsch blad herinnert aan het geen een zijner speciale correspondenten, die Lenin ruim een half jaar geleden te Moskou bezocht heeft, reeds toen aan zijn blad schreef: „Lenin sterft een lang- zamen, afgrijselijken dood. Zijn gcheelo rechterzijde is nu verlamd en hij kan zijn rechterarm noch rechterbeen meer bewe gen. Ook zijn tong is gedeeltelijk verlamd. Hij stamelt nog klanken maar niemand kan meer verstaan wat hij zeggen wil. Hij ligt nu terneder in den verschrik- 'keüjken toestand van iemand, die licha melijk dood is, terwijl zijn geest nog hel der is. Hij heeft geen eetlust meer, geen spierkracht en geen stem. Zijh oogen Staan altijd wijd apen en met begrijpende blik volgt hij alle bewegingen van zijn zuster, zijn verpleegster en geneeshee- ren. Hij is niet in staat iemand iets mee te deelen, behalve opt hoogst primi- tievo en gebrekkige wij|ze, door gebaren oi klanken. Het scheen mij toe alsof ik een lijk aanschouwde waarin de ziel ech ter nog aanwezig Was, die op het koude en ongetwijfeld lagen stand, binnen te smokkelen in de hoogste kringen. Er wer den nog andere dingen gezegd, die ik niet kan herhalen, maar die mij duidelijk toonden, hoe ik hier word aangekeken en ik wil niet blijven in een positie, die mij blootstelt aan zulke opmerkingen. Me vrouw Murray dacht, dat het goed voor mij was hier te komen vanavond; maar het was een vergissing. Ik meende dat al voor ik kwam nu heb ik het bewijs, dat mijn voorgevoelens juist waren." „Kun je mij niet vertellen alles wat er werd gezegd?" „Ik deins er voor terug om het te her halen, zelfs tegenover u, mijnheer." „Heeft Mijnheer Leigh het géhoord?" „Ik hoop het niet." „Mijn lieve kind, het doet mij zeer leed te hooren, dat je zoo wreed bent ge wond, maar zet het weer van je. Die op pervlakkige, hartelooze menschen staan I ver beneden je, je moet medelijden met hen hebben. Probeer je gedachten met verhevener dingen bezig te houden en verspil geen aandacht aan de ijdele woor den van die arme, vergulde saïonmotten, die in hun dwaasheid niet in staat zijn hun eigen onwaardigen en beklagens- waardigen toestand in te zien." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1