urg No 0& Dinsdag W2 Januari 1924 38e Jaargang Jachthuis >n en partijen 5RS FRÈRES. fiaitenland. Biaoenlantl. Dit de Pmiirie. uisraad, rid Koffie, ENSCH, v-HoutVeiling. e Houtwaren, jAAR te Goes, zal ebruari 1924, lopeni atuurwijnen s, Likeurstokers een Geit, snstbode Dienstbode, FEUILLETON. LEVENSLEED. jaar H. B. S., dipl. 2 jaar werkzaam wboerderij, is ge mende werkzaam- ten. Boekhandel Van ;ing, Middelburg. tEIJBOER, Deur- voor de Nieuwe lel, op Januari 1924, lags om 10 uur, Driewegen; gs om 1 uur op woutsdijk, nopens hroten, Baddings, partij gepl. ea roote partij zware Spoorbiels. 0 uur te Borssele, is, voor den heer Gent, tegen con- lak 20, X 10 M., be- imer, verscheidene uken, enz. 31 December a.s. en, Tafels, IJzeren itrassen, Dekens, iet toebehooren, pstokken, Schilde- Lampen, Kachels ;n, Droogrekken, izette Vogels, 2 dezen, Glas-, Blik- Filter, Keukenge- irandbout, Kippen- met ankers en daags te voren. 1 stelt in vele aangeboden oopt dan in de van Wijnhandel der ÜLBURG. dkoope Wijnen. [wijn, uit p mporteerd ijn ik. Wijn he Wijn ÜQ Vijn, z. fijn f l „1.35 „1.50 1.50 „1.60 „1.60 „1.60 „2.75 „2.25 „3 70 „3.80 .3.75 Jewijn p L. ver p. L. lewijn p. L. f 3 50 en ter ver van- aakbrande- „2.- lij partij genomeD, t van teruggave van chen bruik van glaswerk, op gtevraagda larktprijs. Segeerstr., M'burg. aart. AdresN. en (Oude Dorp). ijk der tegenwoor- J. DE KAM, icht", Wissekerke. Mei lis, bij Mejuffrouw -DE WAGEMAKER, Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg1. Tel. no. 259 Verlengde werktijden. Het schijnt onmogelijk in alle bedrijven de werktijden te verlengen. Wij denken hier aan den arbeid in de textielfabrieken en de verplegingsdiensten. Maar zou dat in sommige Staats- en gemeentebedrijven zoo onmogelijk zijn? Dat het kan, is althans in Duitschland wel gebleken, en dat bet profijtelijk is eveneens. Blijkens mededeeling toch van het Pers bureau V. D. te Berlijn heeft de sociaal democratische regeering de werktijden tot 9 en 10 uur verlengd, op den Staatsdienst wordt krachtig bezuinigd en de regeering doet alle moeite tot herstel van evenwicht in de rijkshuishouding. Gevolg hiervan is stijging der ontvangsten van 15 tot 42 en 43 miljoen goudmark en een terug gang der uitgaven van 258 tot 180 en 165 miljoen goudmark. Indien het ook ten onzent zóóver komen kon, zou de waardevermindering van den gulden allicht tot staan gebracht kunnen worden. Bezuiniging gepaard aan meer- -dere werkprestaties, blijken nu reeds in Duitschland tot verbetering van den al- gemeenen toestand te leiden. De spoorwegstaking in Engeland. Bromley, de leider der stakende Engel sche stokers en machinisten, heeft ver klaard, dat het personeel aan den op roep gevolg heeft gegeven op een wijze, die al zijn verwachtingen overtrof. Hij noemt liet resultaat verbazingwekkend. Thomas, de secretaris van den natio- nalen bond daarentegen verklaart, dat de staking een volledig 'fiasco lijdt. Harer zijds zijn ook de spoorwegmaatschappijen tevreden. Het eerste gevolg intusschen van bet ingaan der staking was dat het verkeer zoo goed als volkomen kwam stil te lig gen. Gistermorgen ging het vervoer van de bewoners der omliggende graafschap pen naar Londen met zeer aanzienlijke moeilijkheden gepaard, doch. in den loop van den dag verbeterde zich de toestand geleidelijk. De' boottreinen, ook die op Harwich, zullen zoo goed als normaal loopen. De diensten op West en Zuid West Engeland zijn onzeker. Men verwacht, dat een van Ramsay Mac Donald's eerste daden na den val der conservatieve rggeering daarin zal bestaan, dat bij een krachtige poging zal aanwenden, om den vrede in de spoor wegwereld te herstellen. Een factor van belang blijkt de onder linge vijandschap tusschen de vakver- eenigingen, welke tot uiting kwam op een vergadering -van .den machinistenbond, waar Bromley, de leider van den staken- den bond, de houding van Thomas, den leider van de nationale unie van spoor wegpersoneel, veroordeelde. De naam van Thomas werd in de vergadering zelfs door uitroepen van „Verrader!" begroet. De Engelsche regeering gevallen. De Engelsche regeering is gisteravond in het. Lagerhuis verslagen op het labour- amendement, dat „het onze plicht is, eer biedig Uwe Majesteit erop te wijzen, dat Uwer Majestëit's huidige raadslieden niet het vertrouwen van het Huis hebben." Dit amendement werd aangenomen met 828 tegen 256 stemmen, onder luid ge juich van de oppositie. Tien liberalen ■stemden voor de regeering. Het Huis is 30). „Ik ben niet ver doorgedrongen in de Arabische zeden en gebruiken, maar de letters, die in dezen ring gegraveerd zijn behaaren, naar men zegt, tot een vroeger dialect en moeten beteekenen: „Vredé zij ■over u", dat vroeger was, en dat, naar ik meen, nog altijd sedert onheuglijke tijden de -groet van de Arabieren is". iHij wikkelde het katoen er af, waarin het kleinood zat en hield het Edna voor. Het was een breede band van donker, zwartachtig goud, waarin 'n groote, halve maan-V ormige smaragd was gevat, be zaaid met mooie parels. Dan een Arabisch onderschrift en daarin was een ramskop gegraveerd, die op den eenen horen een kleine halve maan droeg en op de andere een ster. n Toen Edna voorover boog om den ring te bekijken, ging mr Leigh voort: „Ik begrijp niet recht het symbool van den ramskop en de ster; de halve maan is duidelijk genoeg". 1 „Be denk, dat ik de beteekenis wel ra de» kan". Edna's oogen glinsterden. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: P«r 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke retfel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. uiteengegaan tot lieden. Toen MacDonald en Baldwin de vergadering verlieten, wer den zij luide toegejuicht door hun aan hangers. Engeland zal nu hoogstwaar schijnlijk een arbeiders (socialistische) re geering krijgen. Het Panamakanaal zeestraat? Uit Washington wordt gemeld: De ma noeuvres in het Panama-kanaal zijn, naar de autoriteiten geloöven, weer mislukt. Een. bericht uit New-York meldt nader: In een redevoering voor de commercieele club van Cincinnati gaf kolonel Varilla een overzicht van zijn ontworpen plan om een zeestraat van het Panama-kanaal ie maken. Zijn redevoering werd gehouden eenige uren na de voltooiing van de Ams- rikaansche vlootmanoeuvres, die aange toond hebben, dat het bestaande kanaal niet langer té handhaven is en dat Ame rika er zoowel militair als commercieel belang bij heeft, dat het Panamakanaal in een open zeestraat veranderd wordt. Mohammedaansche Engelschen. Lord Headly, de eerste en gedurende lange jaren eenige Engelsche pair die, na een langdurig verblijf in Indië en Ara- bië, tot den Mohammedaanschen gods dienst was overgegaan, heeft deze week een nieuwen aristocratischen geloofsge noot gekregen in den persoon van den baronet Sir A. Hamilton uit Sussex, die zich eveneens tot den Islam bekeerd heeft. Hij is 47 jaar, beeft in den oorlog mee gevochten en is o. a. voorzitter van de conservatieve kiesvereeniging te Selsey (Sussex). Hij krijgt nu ook een Muzelman- schen naam, maar men hoopt in de krin gen der Londensche aristocratie dat deze wat minder omslachtig zal uitvallen dan die van Lord Headly, die officieel Sacfu- raliman Sjeik Ramahillah heet. Lord Headly is eenige weken geleden van zijn officieelcn pelgrimstocht naar Mekka teruggekeerd, waarheen hij wel on der zijn eigen naam en als Engelsch on derdaan getrokken is, maar waarbij hij zich stipt aan voorgeschreven ritueel en kleederdracht gehouden heeft. Behalve deze twee aristocraten is er nog een Mohammedaansche Lady, die als vrij excentriek bekend staat, nl. Lady Hes ter Stanhope, en die na eenige jaren van Omzwervingen met Bedouïnenstammen in de woestijnen van Arabië, als muzelman- sche naar Engeland terug is gekeerd. Korte berichten. Een zeppelin, die te Friedrichs- hafen is gebouwd voor de Amerikaansche marine, zal midden 'Maart proefvliegen Blijkt het luchtschip te voldoen dan zal het midden April den tocht over den Oce aan ondernemen. De staking in de Rijnlandsche elec- trisclie centrale, die de meeste steden in de Engelsche zone van stroom voorziet, heeft een onverwachte keer genomen, doordien de Engelsche bezettingsover heid 600 arbeiders heeft gerequireerd, met wier hulp vandaag het bedrijf zal worden hervat. Het gewone personeel van de cen trale blijft doorstaken. Het personeel van de Duitsche rijks- spoorwegen, dat 1 October nog een mil joen man beliep, zal den len April met tenminste 20 percent zijn verminderd. Aan het voormalige front, nabij repe- ren, wordt ijverig gewerkt aan het oprui men van de groote hoeveelheid prikkel draad, ijzeren platen, enz., welke aldaar nog steeds in liet veld verspreid ligt en het "bebouwen van het akkerland zeer „Zeg mij uw onderstelling; mijn eigen voldoet mij niet, daar de Arabische liefde voor schapenvleesch het eenigste is, wat ik raden kan". „O, mijnheer Leigh, kijk er nog eens naar en denk eens een oogenblik na". „Nu, ik heb er al zoo lang naar gekeken en over gedacht en ik heb u al ver teld, wat ik gevonden heb" „Denk eens aan Lucas II". Hij dacht een oogenblik na en antwoordde ernstig: „Het spijt mij te moeten zeggen, dat ik mij dat hoofdstuk niet zoo goed her inner om uw wenk genoeg te waardeeren." Zij aarzelde en haar kleur werd hevi ger, toen zij zachtjes antwoordde: „Meneer Leigh, de ster op den rams horen kan de ster van Bethlehem zijn, die over de kribbe scheen en het Arabi sche onderschrift is zeker de groet van den engel aan de herders. „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen", zegt Lucas: „Vrede zij over u", zegt de Islam." „Uw oplossing schjjnt goed, 'maar, neem me niet kwalijk, zij is geheel onjuist, daar u de halve maan en het kruis ver wart, twee tegenstrijdigheden, die elkaar eeuwenlang bloedig bestreden hebben." „U vergeet, meneer Leigh, dat het Mo hammedanisme niets is dan een reus achtig mengsel, en dat zijn schepper de sterk blijft belemmeren. Dagelijks brengen een aantal vrachtauto's deze laatste over blijfselen van den loopgravenstrijd naar Ieperen over. Binnen een drietal maanden hoopt men, in' den gewezen sector al daar, met dit werk klaar te zijn. Op de Berlijnsche levensmiddelen markt. waren visch en gevogelte gister iets goedkooper dan verleden week. De vleeschprijzen zijn onveranderd. Hetzelfde geldt, voor groenten. De staking in de Opper-Sileziscbe metaalindustrie is ten einde; het werk is overal hervat. De gemeenteraad van het YVeït- Vlaamsche stadje Veurne besloot in zijn jongste vergadering, tot het oprichten van een monument ter herinnering aan den sluismeester Cogglie, die, naar men weet, een voorname rol speelde bij do onder waterzetting van het IJzergebied in Octo ber 1914. De Belgische minister van justitie heeft bij den ministerraad een wetsvoor stel ingediend, dat boete en gevangenis straf bedreigt tegen hen, die zich over geven aan handelingen, welke een on- gunstigen invloed kunnen oefenen op den koers van den frank. Op het centraal station te Darmstadt is een trein van 'de Fransch-Belgische regie op een stilstaanden trein geloopen, die op een zijspoor stond, waarbij 3 men schen zwaar- en 14 licht gewond zijn. 11e zwaargewonden moesten met steek vlammen uit den wrakhoop bevrijd worden. De Fransche militaire politie stelt een onderzoek in naar een aantal katho lieke geestelijken uit den Palts, die zich Zondag van den kansel hebben uitgela ten over het bekende verbod van generaal de Metz om van den kansel af het sepa ratisme te veroordeelen. Onder de katho lieke bevolking heerscht groote opwin ding. Het particulier initiatief. Nadat de Haagsche gemeenteraad het subsidie van f 10.000 voor 'de Burger wacht geweigerd had, zijn eenige bekende ingezetenen aan het werk gegaan om het. bedrag uit particuliere giften bijeen te brengen. Naar wordt medegedeeld, is dit hun op een klein bedrag na gelukt. Zoo hoort het! De forensenbelasting zal ver dwijnen? Naar wij vernemen zal door de rege6- ring een wetsvoorstel worden ingediend tot afschaffing van de forensenbelasting, met een terugbetaling vanaf 1921. Voor tal van gemeenten zal dit een leelijke strop worden. (Volk.) beginselen nam van de bestaande gods diensten. In een kabinet met geldstuk ken en medailles, dat aan meneer Murray behoort, heb ik een zilveren medaille ge zien, die Astaroth voorstelde, met het hoofd van een vrouw, versierd met ho rens en een halve maan, en een andere van geel koper^waarop Baal stond, een menschengezicht op een ossenkop en de horens waren omgeven door sterren. Toch weet ik niets van deze dingen en u moet het raadsel van dezen ring aan iemand voorleggen, die knapper is dan uw mede leerling in het Hebreeuwsch. „Vrede zij over u." „Ik herhaal: „Vrede zij over u" in het nieuwe jaar, dat wij beiden beginnen en daar u tenminste geprobeerd hebt het raadsel op te lossen, wilde ik u vragen om mij de eer aan te doen dezen ring- aan te nemen en te dragen als herinne ring aan onze vriendschap en onze ge meenschappelijke studie." Hij nam haar hand, en wilde den ring aan haar vinger doen, maar zij trok terug. „Dank u. meneer Leigh, ik waardeer de eer, maar u moet mij waarlijk veront schuldigen; ik kan den ring niet aan nemen." „Waarom niet, juffrouw Edna?" „In de eerste plaats, omdat hij zeer Onbewaakte overwegen. De Tel. vernam van de Directie der Ned. Spoorwegen, dat er van de ongeveer 2700 overwegen, die het heele spoorweg net telt, thans ongeveer 900 onbewaakt zijn. De autoriteiten stellen zich voor na verloop van tijd het aantal onbewaakte overwegen tot ongeveer 1800 op te voe ren, wanneer althans de ligging van de betrokken overwegen van dien aard is, dat de minister zonder bezwaar voor de algemeene veiligheid het verkeer ter plaatse mag niet te druk zijn en ook moet voldoende uitzicht naar alle kan ten verzekerd zijn ontheffing kan ver- leenen. De hierbedoelde ontheffing wordt niet dan na het instellen van een zéér nauwkeurig onderzoek verleend. Een an j ui s t be r ich t. Naar de Msb. verneemt, is het bericht van de „Financial News", volgens (het welk een Nederlandsche firma opdracht had gegeven voor het bouwen van een schip van meer dan 5600 tan bij' de Clyde Shipbuilding Co. te Glasgow, on juist. De Nederlandsche firma ((bedoeld is hier de firma Erhardt en Dekkers te Rotterdam) heeft een stoomschip van 5600 ton gekocht, dat bij genoemde werf reeds in verren staat van afwerking is. Van een opdracht geven voor den bouw van een nieuw schip is mets be kend. Allerlei. In verband met de waterleiding-kwestie tusschen de huiseigenaren-organisaties en .B. en W.'van 's Gravenhage, zijn gisteren 150 përceelen van den watertoevoer afge sloten. Heden zullen circa 200 pierceeien worden afgesloten. In verband met de spoorwegstaking in Engeland heeft de K. L. M. maatregelen genomen, om extra-vliegdiensten tusschen Amsterdam, Rotterdam ën Londen in te leggen. Locaalspoor door Zuid-Be vel a n d. Wij meldden gisteren reeds het voornaamste van de uiteenzetting die de ingenieur, dhr v. d. Veen, gisterenmiddag in het „Schuttershof" te Goes voor ge- noodigden gaf over den aanleg van het nieuwe emplacement te Goes, noodig voor den locaal-spoorweg door Zuid-Beveland. VoOTaf echter voerde dhr dr J. W. Jenny Weyerman, directeur der N. V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland het woord. Deze vestigde er de aandacht op, dat hier geen feestvergadering gehouden wordt. Het scheepje zeilt nu wel aardig voort, begunstigd door een zacht windje, maar het ligt' nog niet gemeerd. De maat schappij wil nu maar alleen een bewijs van erkentelijkheid geven voor den on dervonden steun. Dat bewijs bestaat dan in de uiteenzetting der plannen door dhr v. d. Veen. Daarom zijn ook niet meer dere uitnoodigingen verzonden. Niemand is gepasseerd, maar de maatschappij meende, in verband met het karakter dezer bijeenkomst zich te moeten bepalen tot de Diagelijksche Besturen van Goes, Kloe- tinge en 'sHeer Arendskerke (in welke gemeenten het „emplacement Goes" is ge legen), het Bestuur der Breede Wate ring bewesten Ierseke, Kamer van Koop handel, Vreemdelingenverkeer, de Hanze, Handelsbelangen, de Z.L.M., als vertegen woordigers van Landbouw, Handel en Nij verheid en de heeren Pilaar, v. Dissel en v. Heel, met wie de Maatschappij! in kostbaar is en ik hem u niet ontnemen wil, en in de tweede plaats vind ik het niet goed geschenken aan te nemen van iemand die geen familie of heel goede vriend is." „Ik dacht dat we heel goede vrienden waren. Waarom kan dat niet?" Op dit oogenblik kwam mevrouw Mur ray de eetkamer binnen. Toen zij naar hen keek, zooals zij daar zaten in den opko menden zonneschijn, de mand met bloe- imen tusschen hen, en de hooge kleur en de bijna bange uitdrukking op het ge zicht van de een en den warmen blik uit de oogen van den ander zag, dacht zij een oogenblik aan het mogelijke lot, dat hen te beurt kon vallen en zij kleurde van pleizier, toen zij naar voren kwam, „Goeden morgen, Gordon. Ik ben blij je te zien. Hoe gaat het met Clara?" „Best, dank u wel. Ze is geheel in be slag genomen door de voorbereiding voor de avondpartij, zooals u zien zult uit de zen brief, dien ik u persoonlijk moest geven." Toen mevrouw Murray den brief door keek, wilde Edna de kamer verlaten; maar Mr Leigh riep uit: „Ga nu nog niet weg. Ik wilde mevrouw Murray vragen om iets voor mij te be slissen." „Wel, Gordon, wat is er?" zakelijke relatie staat en de pers, in wi« al de anderen tevens beschouwd worden te zijn uitgenoodigd. Dhr v. d. Veen zei nog, het een aan gename taak te achten, na 14 maanden ploeteren in papieren en teekeningen, n* in breederen kring bekendheid aan de spoorwegplannen te geven. Hij bracht dank! aan het personeel voor de medewerking en de autoriteiten voor het altijd spoedige goedkeuren der plannen. Bij deze plannen is zooveel mogelijk rekening gehouden met de bezuiniging, maar toch moest, om economische redenen met uitbreiding wor den gerekend. Getracht is van het bestaande emplace ment Goes te behouden wat mogelijk was. Maar dit is zeer gebrekkig ingericht en voldoet niet aan de eischen van het mo derne verkeer. Van de sporen blijft dan ook zoowat niets over, van de gebouwen iets meer. In het verdere deel van zijn rede deelde spr mede, dat 3500 M. spoor moet opgebroken en 12.800 M. nieuw ge legd moet worden. Ook beantwoordde spr nog de vraag, hoe aan den grond, benoodigd voor de ophooging van sommige gedeelten van het terrein te komen. Spr. denkt van het hooge terrein ten Oosten van de siroopfabriek 20.000 kub. M. af te kunnen halen. Dit is noodig voor ophooging van het ge deelte bij den Poelweg, eveneens ten Zui den van de lijn. Voor het terrein bij Fran ken en Van Wjeel en andere plaatsen zal In totaal plm. 30.000 kub. M. zand en voor de spoorbaan zelf plm. 30.000 kub. M. ballast-zand moeten worden aangevoerd Om elk van deze beide hoeveelheden aan te voeren zou een jaar noodig zijtn, als per dag- één trein met zand arriveerde. Spr zal echter trachten 2 treinen per dag te krijgen. Bij de bespreking waarvoor de ge legenheid werd gegeven zei dr Folmer van Driewegen gehoord te hebben, dat het 2V2 jaar zal duren eer de spoorlijn klaar is. Zal men het werk bij den Kloe- tingschen overweg in den bietentijd ver richten? Dat zou gevaarlijk zijn voor het verkeer. Dhr v. d. Veen antwoordt, dat de weg daar niet opgebrokten wordt, alleen de bestrating. Het is de bedoeling het werk daar nog voor het najaar te doen plaats hebben. Op een vraag van dhr Chamuleau ant woordt dhr v. d. Veen, dat het de bedoe ling is, het bestek „emplacement Goes" in eens te doen aanbesteden. Dhr v. d. Veen deelde ook mede, dat hij hoopte dezen zomer nog de lijnen te kunnen aan besteden, waarvoor het bestek bijna klaar is. Natuurlijk duurt het nog een paar jaar eer het heele werk gereed is. Dhr Gheysen vraagt, of er bij: den aan leg geen gebruik kan worden gemaakt van electriciteit. Dr Jenny Weyerman antwoordt, dat hij nu 10 jaar gewerkt heeft, om de spoor hier te krijgen. Spr heeft niet den moed, om nu de plannen weer van de electrificatie te doen afhangen. Spr is er voor om voOr- loopig van motorkracht gebruik te maken. De sporen, de baan moeten er toch zijn. Later kan dan wellicht eventueel nog een electrische bovenbouw volgen. Djat zal van de stroomkosten afhangen. Spr zou het echter nu betreuren, indien alles weer naar een verre toekomst werd verschoven. Bij de gebouwen is met een eventueel la tere electrificatie gerekend. Hierna maakten de aanwezigen gebruik van de gelegenheid om de teekeningen, die 'van zeer veel werk getuigden, te be zien. Applaus loonde de moeite der heeren dr Jenny Weyerman en v. d. Veen. i „Ten eerste, neemt u het verzoek van mijn zuster aan?" „Zeker en ik zal Edna vanavond mee brengen, tenzij zij liever thuisblijft bij haar boeken. Ik laat haar altijd maar doen, wat zij het liefste wil." „Nu onze kleine twist. Hier heb ik een eigenaardigen ouden ring, dien zij meer waardeeren zal, dan iemand anders. Nu wil ik, dat zij dien aanneemt als verjaar daggeschenk. Maar zooeven weigerde zij hem te dragen. Kunt u mij' niet helpen, lieve mevrouw Murray?" Zij nam den ring en bekeek hem en zei toen „Ik vind, Gordon, dat zij groot gelijk had; maar ik vind ook, dat zij nu, met mijn goedkeuring, niet hoeft te aarzelen hem in 't vervolg te dragen als een tee- ken van jullie vriendschap. Edna, houd je hand op!" Hij deed den ring aan haar vinger en toen zij haar hand terugtrok, kuste me vrouw Murray haar voorhoofd. „Zeventien all Kind, ik kan het haast niet gelooven. En jij, Gordon? Mag ik vragen hoe oud je bent?" „Vijfentwintig het spijt mij, dat ik het zeggen moet. U hoeft mij niet te vertellen (Wordt vorrolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1