BRONCHITIS ABDIJSIROOP Pandbrieven, ONESIFORUS-8ANK Geeft uit 5110-jarige Obligaties. Naar Canada 1 DE ALGEMEENE SPAARVERZEKERING ningsGK ujpoU KlLITEIfü SIGAREN ORGELS TANDARTS Binnenland. UMuagt nieuws. Duizenden lijden ellendig aan telkens terugkeerende aanvallen van bronchitis en denken er niet aan dat een blijvende genezing mogelijk is. Bronchitis is veelal het gevolg van verwaarloosde verkoud heid. Neem Akker's Abdijsiroop en gij zult onmiddellijk verlichting vinden. AKKER's 's Gravenliage, Anna van Saxenplein 3. Opgericht 1907. Coöperatief Spaarsysteem Gevestigd te GRONINGEN - Bijkantoor te ZWOLLE De Bank geeft uit: in stukken van f 1000.f500.en f 100.tegen den koers van 100 Jaarlijks wordt 4 A pari uitgeloot. Middelburg, Wagon aarstra at E 112. M'J tof Geldvsrschaffing voor Ktsrk- en Schoolbouw UTRECHT uiterst soSiede geldbelegging geen verlies door koersdaling. Canadian Pacific Railway Cy, Cooisingei 91 - Botterdam ANISTERDAMSCHE BANK Bijkantoor: BERGEN OP ZOOM GANZEVOORT'S ORGELHANDEL Winter PURGLI EEN WOONHUIS J. C.VAN DE VELDE Spreekuur te GOES eiken Dinsdag en Vrijdag van 9—5 uur bij dhr. ECKHARDT, Korte Kerkstraat 5. -12 cent. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met' /"UROL Doos 30 en 60 et. Bij apoth. en drogisten. Steunt de textiel-arbeiders. Het Chr. Nat. Vakverbond schrijft ons: Wij dc-en een beroep op al onze men- sclien de Textiel-arbeiders zco krachtig mogelijk te steunen. Iteeds tien weken lang duurt de staking Reeds zes weken zijn te Enschedé een 12.000 arbeiders uitgesloten. En sedert twee weken is dit aantal vermeerderd tot 22.COO, doordat toen ook in de overige plaatsen in Twente de uitsluiting inging. Wij behoeven de oorzaak van dit con flict niet opnieuw te bespreken. Zij is bekend. De arbeiders hebben herhaalde lijk blijk gegeven, bereid te zijn, de werk gevers tegemoet te komen. Nog pas weer hebben zij zich bereid verklaard, te wil len spreken met de werkgevers over voor stellen, die inhielden: loonsverlaging van 5 pet, een regeling van den werktijd, waar door per jaar 124 uren' langer kan worden gewerkt. De werkgevers wijzen alles af. Daartegen gaat de strijd der arbei ders. Ook in Twente moet het recht ver kregen, dat de arbeiders mee kunnen be slissen over de vaststelling hunner ar- beidsv oorwaarden. De werkgevers beweren, dat de Textiel industrie in zulk een gedrukten toestand verkeert, dat men jiu voor den tweeden keer een loonsverlaging van 10 pet moet doorvoeren. Bewijzen doen zij dat echter niet. De Kon. Stoomweverij te Nijverdal. die dezellde katoentjes fabriceert als Van Heek Co, heeft een loonsverlaging ech ter niet noodig. Daar is een regeling ge troffen met de organisaties, welke inhoudt, 100 overuren per jaar zonder verlaging der uur- en stukloonen. En met de Kerst dagen heeft deze firma de arbeiders nog een extra uitkeering gegeven van f 6 voor gehuwden, f4,50 voor ongehuwden, f3 voor tweegetouwenwevers en f 1,50 voor hulpweyers. Dot is toch heel wat anders dan voor den tweeden keer een loons verlaging van 10 pot, omdat het met het bedrijf zoo slecht gaat. D;e Textielarbeiders verdienen met har den arbeid een laag loon. De Twentsche bevolking is een nijvere bevolking; daar wordt hard en inspannend gearbeid. Daar is een arbeidersbevolking, die in de Ne- derlandsche industrie met eere mag wor den gemeend. Helpt daarom deze nijvere werkers in hun rechtvaardigen strijd. De steun uit Christelijken kring tot dusver ingekomen is nog niet voldoende Nog niet overal wordt voldoende aandacht aan dezen zoo ernstigen strijd geschonken. Dat moet beter worden. Het Chr. Nat. Vakverbond organiseerde een steunbeweging. De Chr. Besturen bonden moeten al hun krachten inspannen, elke week een zoo groot mogelijk bedrag op de steunlijsten van het C. N. V. te verzamelen. Er zijn besturenbonden, die lang niet voldoende presteeren. Er zijn belangrijke plaatsen, waarvan nog zoo goed als niets is binnengekomen. Vrien den herziet u. Pakt dadelijk aan, om daar in direct verbetering te brengen. Ook de afdeelingen der Chr. vakbonden op plaatsen, waar geen besturenbond is, moeten eveneens alles doen, om de steun beweging te doen slagen. Vraagt lijsten aan bij het C.N.V. W,erkt met- die lijsten elke week. Allen moeten we met elkaar doen wat mogelijk is om de Textiel arbeiders in staat te stellen, den strijd te kunnen volhouden. Atdeelingen van Patrimonium, Chr. Nat. Werkmansbond en het Ned. Lutkersche Werkliedenverbond, ook van u verwachten We steun. 'Ook gij maakt deel uit van de Christelijke arbeidersbeweging. Laat het ook u een voorrecht mogen zijn, hier te helpen in den strijd voor het recht. Steun lijsten worden u gaarne toegezonden. Houdt collectes op uwe vergaderingen. Trekt voor een keer een bedrag uit uw afdeelingskas en zendt dit op aan het bureau van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, Stadhouderslaan 45, Utrecht. Wij doen een beroep op allen, op alle Christenen, die het recht lief hebben, hier te helpen en te steunen. Er zijn er, ook buiten den arbeiderskring, die reeds hun gaven offeren. Maar het zijn er nog weinig Aan hen, die nog steeds afzijdig blijven, leggen wij de vraag vooir: moogt gijl u in dezen strijd van het recht nog langer af zijdig houden? Vechtpartijen in den Heer- sclien raad. Dinsdag is de raad van Hoer (L.) voltallig bijeen geweest in spoedeischende vergadering op verzoek van vier leden ter bespreking van wille keur der wethouders bij het te werk stel len van wei'kelojzen bij,de werkverschaf fing. Blijkens het verslag van de L. K is het er uitermate frisch toegegaan. De aanvragers verklaarden, dat hei besluit tot tewerkstelling alleen de kost winners gold en niet de niet-kostwinners. Toch is de zoon van het raadslid Neugen, een niet-kostwinner, te werk gesteld. Wethouder van den BoschIk heb de verantwoording op' me genomen voor aanstelling van den zoon van het raadslid Heugen, omdat ik het treurig vind, dat een oude vader als werklooze te werk wordt gesteld, terwijl een eveneens werk looze zoon thuis achter de kachel moet blijven zitten. Die heer Sistermans: Ik ge loof veeleer, dat het geschied is om een politiek vriendje te begunstigen. De heer Sistermans stelt een motie voor, welke o a. inhoudt dat de gemeente raad het tewerkstellen van den zoon van Heugen beschouwt als een ver krachting van het vroegere raadsbesluit, wijl die zoon geen kostwinner is, en dat de raad zijn wantrouwen uitspreekt te gen de beide wethouders, die den zoon van Heugen hebben aangesteld. Weth. v. d. Bosch betoogt, 'dat niet tegen het- raadsbesluit is gehandeld. D'e heer Sister- mans: Ik constateer, dat wethouder v. d. Bosch c(t)i jde lijst derwerkloozen den naam M. Heugen in H. Heugen heeft gewijzigd. Weth. v. d. Bosch: U is een leuge naar! Het publiek geeft teekenen van opwinding. De heer .SistermansMag ik den voor- n in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumatiek, jicht, podagra, ischias, stram heid, stijven nek en rheumatische zenuw pijnen. Proheer eens Akker's Klooster balsem. Hij maakt uw spieren lenig, ge neest alle ongemakken en lijden, die door bovengenoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij ver baasd en tevreden over de uitwerking er van. zitter verzoeken, den plaatsvervangend burgemeester te verzoeken, in het ver volg zich minder plat uit te drukken? De motie wordt met zes tegen vijf stem men aangenomen. Weth. v. d. Bosch: Ik heb naar plicht en geweten gehandeld. De heer Sistermans stelt nu een tweede motie voor, waarin de raad besluit den Commissaris der Koningin te verzoeken, ontslag te verleenen aan wethouder v. d. Bosch, als plaatsvervang-erd burge meester, aangezien deze door ontslaan van een ambtenaar ter secretarie, zulks uitsluitend met het doel op diens vader, het raadslid Piters, wraak te nemen, heeft getoond, niet het algemeen be lang, doch partijbelangen en persoonlijke belangen te dienen. Weth. v. d. BoschEr schijnt een ziekte in Heer te zijn uitgebroken. Eerst was er één gek, nu zijn er al drie gekken. Ik zal uitleggen waarom Pe voorzitter verzoekt parlementair te blijven en ingevolge vroeger genomen raadsbe sluit in apenbare vergadering niet "dieper op deze personenkwestie in te gaan. Weth. v. d. BoschIk word in het open baar aangevallen; ik wil me ook in het openbaar verdedigen. Aan dien ambtenaar is ontslag gegeven, omdat hij getracht heeft zich gelden uit de gemeentekas toe te eigenen, en om den ambtenaar van wantrouwen te vrijwaren. Wie knoeit moet er uit. De heer Sistermans: Het is een per soonlijke wraakneming. De tweede motie- Sistermans wordt met zes tegen vijf stem men aangenomen. De heer Piters stelt voor, de werkver schaffing onmiddellijk stop te zetten, in afwachting van een nadere regeling. De heer Heugen: Als de werkverschaffing morgen stil ligt, kom ik met alle "werkloo zen voor jouw deur demonstreerenDe lieer Piters: En dan krijlgen we een.... mooien optocht. (Hilariteit.) De heer Heugen: Waarom wil u de werkverschaffing stopzetten: De heer PitersWegens de misbruiken van de wethouders. De heer Curis wijst er -op, dat ernstige misbruiken zijn voor gekomen, die niet door den bengel kun nen. De raad besluit rrret zes tegen viei stemmen de kwestie met gesloten deu ren te behandelen. Weth. v. d. Bosch. Dan verzoek ik den voorzitter, te mogen heengaan. Als het publiek weggaat, heb ik er niets meer aan! Het naspel der geheime vergadering is nog frisscher geweest dan de openbare zitting. De heer Heugen wenschte niel aan die besloten vergadering deel te ne men, maar bleef in een aangrenzend ver trek. In die vergadering, welke besloot Maandag de werkverschaffing stop te zet ten, werden vuisten geheven en scheld woorden geuit. De raadsleden lie pen met opgeheven vuisten elkander om de tafel achterna Hi er en daar werd een opstop per uitgedeeld. De burgemees ter en de veldwachter waren niet in staat om de orde te her stellen en in arren moede werd de vergadering gesloten. Buiten stonden een paar honderd men- schen op den afloop der vergadering te wachten. Toen de bezuinigers buiten kwa men, kwam er beweging. Scheldwoorden en bedreigingen klonken- De bezuinigers gingen weer terug naar het raadhuis. Daarop kwamen de burgemeester en de veldwachter naar buiten, beiden gewa pend met een revolver. Onder hun ge leide werden de raadsleden naar huis ge bracht. Tot laaf in den avond bleef het in liet anders zoo rustige dorp, ru moerig. Zindel ij kheid in de winkels. Men schrijft aan het „Hbld.": Er zijn in Amsterdam nog ontelbare winkeliers, die met onreine handen -eetwaren en versnaperingen afwegen en in de zakken doen, waar dit toch met tang of schep kan geschieden, die Rheumatiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 et. Bij apoth. en drogisten. dikwijls niet meer dan een handreiken van hen afliggen. In het buitenland, is men zulk een hygiënische bediening gewoon. Mij per soonlijk is het voorgekomen hij twee firma's, die zeer ontstemd waren, toen ik hen hierop attent gemaakt heb en om die reden wei gerde, de waren, in ontvangst te nemen." De Redactie van genoemd blad zegt hier van o.a. Het zijn niet alleen de banketbakkerszaken, waar nog veel te veel „met de handen wordt gewerkt" en waar (een andere zonde tegen de zindelijkheid!) de eetwaren aan stof en ander, onrein zijn blootgesteld. In een vrij groote, zeer druk beklante confiseurszaak, waar ik een vaste telefoonklant was, ben ik er meermalen met groote verbazing getuige van geweest, dat (in de morgenuren) de winkel vloer werd bijgeveegd, terwijl de onbedekte schalen met gebakjes rustig in de open etala gekasten en op d,e toonbank stonden en op de stapels schuimpjes en suikerboonen een flinke portie stof kwam neerdwarrelen. Toen ik de winkeljuffrouw op haar verzuim tracht te attent te maken, verwaardigde zij zich ampex-, mij een antwoord te geven. Een ander voorbeeld: in een bekende co mestibleszaak in de pude stad werden de ver schillende fijru: vleeschwaren door het be dienend pei-soneel met de vingers op do cartonnetjes en schaaltjes uitgevlijd. Ik wacht te mfjn beurt af en stond langer dan misschien noodig was aandachtig toe te kijken. Een der bedienden, wiens nagels niel uitblonken door overgroote zindelijkheid, had bovendien dikke, blauwroode winterhanden vol kloven en barsten. Ik bleef staan kijken en verbaasde mij, dat geen der meisjes en vi-ouwen, die in dezen winkel hare inkoopen kwamen doen, bezwaar maakte tegen een dergelijke bediening. Toen ik eindelijk „aan de rij" was en eens informeerde of niet op een andere manier met de vleeschwaren kon woi-den omgesprongen, kwam de chel naar mij toe met de kort- en-bondige mede- deeling, dat zoo'n gepruts met vorken en tangeljes veel te veel tijd kostte. Daai'voor was het personeel te duur en de verdien sten te gering. In ontelbaar veel kruidenierswinkels (ik ken ze zoo in alle deelen van onze stad) zijn de bakken met meel, suiker, gort en haver mout onbedekt, liggen ook andere onverpak- le eetwaren, 1 die niet voor afwasschen in aanmerking kunnen komen, heel den dag open en bloot. Inderdaad, er zijn in .onze winkels nog heel wat wantoestanden op gebied van hy giëne en zindelijkheid, en het ligt op den weg der huisvrouwen om (ieder bij baai- eigen leveranciers) voor zoover noodig op verbetering aan te dringen. Alom verkrijgbaar in kokers v. 230 gr. a 1.50, v. 550 gr. a 2,75 en v. 1000 gr. a ƒ4,50. Eischt kokerverpakking. met stortingen vanaf f 3.per maand. Ingeschreven voor 28 ttflillioen Gulden. IIÜIDimraiEEIIlIIIMEIillitillEïiiiBlEli'Jlië ©e Directie: M. BROUWER. Mr H. VAN DER VEGTE. F. J. BOLT. Beleggingen uitsluitend in eerste hypotheken, zoodat koersverlies is uit gesloten. Vraagt inlichtingen voor agentschap en gratis brochure aan het Bijkantoor te Directeur s C. C-.^RIAWTZ. Deze Obligaties vormen een 4 daar de Bank haar gelden onder hypothecair verband uitleent aan Kerken, Scholen, Stichtingen van Barmhartigheid en derg. De Obligaties zijn na HO jaren a pari inwisselbaar, derhalve Inl. worden verstrekt door de Directie der Bank te Utrecht, en voorts te Geschikte emigranten, die de reiskosten kunnen betalen, kunnen door onze tosschenkomst in Canada op een boerderij geplaatst worden in een hun passende, goed betaalde betrekking. VRUCHTBAAR LAND in Huurkoop nabij spoorwegen, markten en scholen Kostelooze betrouwbare inlichtingen worden verstrekt door den Manager voor Holland Afdeeling Kolonisatie en Ontginning en bij den Agent M. MAGIELSE, Markt 20, Goes. Geregelde passagiers-, vrachtgoederen- en pakketdienst. KAPITAAL f 55.000.000 RESEKWE f 42.000.000 Houdt iederen DIHSDAG zitting in Hotel „De Korenbeurs", Groote Markt, GOES Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten, het nazien van Uitlotïngen, het sluiten van Prolongatie en Beleening, het verzilveren van Coupons. Colijnsplaat door dhr. J. VAN DIS. Goes, Mr J. W GOEDBLOED. Kxabbendijke, J. DE KONING Serooskerke (WB. MELIS. Veere, W. DE WOLF. Middelburg, Mr. G. W. v. d. BEND, Lange Delft VlissingeD, M. VADER, Kasteel straat 105. Zaamslag, J. HAAK TEN KA ATE. Zierikzee, W. DE BRUIJN. Zonnemaire, L. BUNSCHOTEN. Wissekerke, J. d. DE REGT, Voorstraat. Oiezerstraat 116 - Zwolle heeft steeds een groote voorraad in eenvoudige en luxe modellen in eiken en noten kasten RUILEN REPAREEREN VERHUREN Winterteenen Winterhanden. l DOOS 30. 60.90 Ct.g BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN Notaris J. C. KRAMgte Kapelle, zal op Woensdag 23 Januaag 1924, voorm. 12 uur, in de herberg van J. Menheere te Biezelinge, publiek verkoopen g met annex Schuurtje, Erf en Tuintje, a.d. Blaaspoort D 33 te Biezelinge, groot 1 A. 46 c.A,, eigen dom van dhr. Jb. Fossen. Op gebruik 1 Mei 1924. Betaling 12 Februari 1924. En Gros voor Zeeland: J.J.LAGAAY VLISSINGEN.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 6