Staten-Generaal. LEVENSLEED. Uit de Provincie. Gevolgen van den d i s t r i - jbutietijd./ Nacjat vroeger was gepleit door jhr Kir E. C. U. van Doorn voor appellant en. door mr C. J. de Vries voor geïnti meerde heeft het gerechtshof te 's Gra- venhage bevestigd een vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de burge meester van 's Gravenzande als zooda nig de gemeente in rechte vertegenwoor digend, werd veroordeeld aan J. Ruin- aerd, koopman te 's Gravenzande te be talen een bedrag van f9354.74 met inte rest ad 5 pet. van den dag der dag vaarding, zijnde 13 December 1921 tot dien der voldoening. Allerlei. Met ingang van heden kan invoer van schoenmerk, waarvan het bovenstuk groo- tendeels van leder is vervaardigd, worden toegestaan, wanneer daartegenover staat, een aankoop van binnenlandsch schoen werk tot een tweevoudige waarde van het in te voeren schoenwerk. Tweede Kamer. De heeren Nolens (R.K.), Schokking (C.H.) en Rutgers (A.R.) hebben gisteren namens de drie groote rechtsche par tijen over de crisis en haar oplossing gesproken. Mej. v. Dorp (lib.) en dhr Kersten (St. Geref.) deden zich ook nog even hooren, de laatste vooral met prij zenswaardige beknoptheid. Maar, hoewel reeds de heeren v. Ravesteijn (com.) en Troelstra "(S.D.A.P.) hadden gespro ken. moesten van die beide partijen toch noig de heeren Wijnkoop (com.) en Scha per (S.D.A.P.) een duit in 't zakje doen. Die heeren zijn ook altijd veeleischend De heer Notens zei, dat het aanblijven van dit Kabinet ook voor hem niet de meest gewenschte oplossing is. De 'rech terzijde heeft daarop1 ook niet aange stuurd. Maar uit hetgeen gebeurd is, moet niet worden afgeleid, dat de samen werking tusschen de rechtsche groepen voor gewone zaken nu van de baan is. De samenwerking berust op een gemeen schappelijke levens- en wereldbeschou wing. Aan het adres der S.Di.A.P. zei dhr Nolens dan ook, dat alle leden der Room- sche Kamerclub zic'h tegen een samen gaan met vrijzinnig- en sociaal-democra ten hebben verklaard. Ook dhr Schokking oordeelde deze op lossing der crisis niet de gelukkigste. Het Kabinet heeft zich duidelijk uitgesproken, dat het bij de verwerping der Vlootwet de verantwoordelijkheid niet langer zou kunnen dragen. Spr. kwam er tegen cup, dat door rechts sabotage zou zijin ge pleegd. Hij sprak alleen voor zijn groep en verklaarde met nadruk, dat er aan sabotage geen gedachte is geweest. Overigens meende ook dhr Schokking ten aanzien der coalitie, dat er drio groepen zijn, die bij alle verschil, ver schillende zaken gemeen hebben. Do vraag, of de coalitie dood of levend is, hangt voor een groot deel af van links Van een geheime afspraak tusschen ka binet en rechterzijde is geen sprake. Het kabinet heeft zich dit keer niet verge wist van den steun der rechtsche groe pen. Het zal echter de zaken bezien vol gens zijn beginselen. Dhr Rutgers (A.R.) achtte ook het wederoptreden van dit kabinet niet nor maal. Het Kabinet kan voor een deel dö verantwoordelijkheid niet dragen, omdat die ten aanzien van de Vlootwet op 'de Kamer rust. Dat is de merkwaardige eanslitutioneele toestand. Die Kamer is daarvan de schuld. Aan de verklarin gen van steunverleening door de V.-D. en Vrijheidsbond hecht spr. niet te veel waarde. Hij oordeelt, dat alleen de mi nisters verantwoordelijk zijn voor het aanblijven van het Kabinet. Men heeft als eisch gesteld, dat de rechterzijde een 'kabinet zou vormen. Laat men zich echter goed in den toe stand van ons Parlement stellen. Er zijn hier alleen minderheden, en het is niet gemakkelijk om uit die minderheden een coalitie té vormen. Diat weet de linker zijde ook wel uit 1913 en 1915. Dhr Rutgers betoogde voorts, dat de .AR. partij geen bezwaar had tegen een extra parlementair kabinet van den heei Beelaerts, noch tegen een kabinet uit de twee andere rechtsche groepen. Voor den FEUILLETON 28). De prediker schudde zijn grijze hoofd en Edna zag tranen in zijn oogen, toen hij antwoordde: „Het berouw en geloof van iemand kun nen niet door een ander aan God aange boden worden. Zoolang Norman doorgaat zijn Schepper te verzaken, huiver ik voor zijn dood. Hij heeft een fijneren geest dan andere menschen; maar zijn geest js niet op God gericht het is nog erger, zijn 'geest bespot en lastert het geloof. In zijn jeugd beloofde hij een zegen te zullen worden voor de maatschappij en het Chris tendom; nu is hij een vloek voor de we reld en zichzelf tot een last." „Waardoor is hij zoo», geworden?'' „Door droevige omstandigheden in zijn jeugd. Edna, hij maakte het plan voor die mooie kerk, waar jij altijd naar mijn preeken komt luisteren, en liet ze ook bouwen en toen de kerk klaar was, ging hij naar de universiteit. Toen hij terug kwam, vermeed hij mij en hij1 heeft nog nooit de kerk van binnen gezien, die naar zijn smaak en met zijn geld gebouwd is. Maar zoolang nis ik leef, zal ik bidden eisch, dat de A.-R. zonden medewerken tot samenstelling van een linksch kabinet, bestaat echter geen grand. Dak zou na de beslissing van 26 October te veel ge vergd zijn. Dhr Kersten wees vooral de regeering op haar plicht om de defensie niet te verwaarloozen. Dhr Schaper kwam ook nog aan het woord. Mr Troelstra was Woensdag al te tam geweest en dies moest de onder voorzitter het nog eens dunnetjes over doen. De toon was wat „pittiger". Zelfs de „graflucht" van de coalitie (in aan sluiting zeker aan de vieze plaat in „het Valk") moest er bij te pas komen. Had de heer Snoeck Henkemans maar gesproken in plaats van den heer Schok king, dan was er misschien meer gezegd! Er moet in elk geval meer licht komen in deze zaak. Die tien R.-K. zijn murw gemaakt; men zal het zien bij de vol gende Vlootwet-behandeling! Deze of de volgende maand moet het tot Kamer-ontbinding komen. Aldus dhr. Schaper. Aan het slot kwam het nog tot een incident mei minister Ruys. Dhr. Schaper beweerde, dat deze minister in 1918 h e r h a a 1 d e 1 ij k heeft gezegd„Laten de heeren voorzichtig zijn! Ze kunnen naar huis gestuurd worden", waarop de mi nister uitviel: Ik tart u, een zinsnede uit de Handelingen aan te halen, waarin dit staat! De heer Schaper: Misschien staat het daarin niet, maar gezegd hebt grj het. De Minister (met de vuist op tafel slaande): Het eenige grapje, dat u ?n ik zich hebben veroorloofd was in de Staatscommissie voor de Grondwetsher ziening. Dat is de waarheid. Minister Ruys was in zijn antwoord aan de sprekers kort en bondig. In een goed kwartier waren ze allen beantwoord. Hij bracht dank aan de Kamerleden, die steun hebben toegezegd. Het is geen mis plaatste eerzucht, de Regeertaak weer óp zich te nemen. De toezegging van steun door de heeren Marchant en Dresselhuijs geeft moed. Spr. kan niet antwoorden op de vra-ag of een ander Kabinet onmogelijk was. Bet Kabinet immers is daar ge heel huiten gebleven. Het Kabinet is ook niet gemoeid geweest in wat onmiddellijk vooraf ging aan 7 Januari. De Ministeri- eele verantwoordelijkheid kan niet om vatten wat er tijdens de crisis gebeurde. Thans echter aanvaardt het Kabinet de volle verantwoordelijkheid voor rle Re geertaak. Spr. zal niet overleggen het door hem ontworpen accoord met de rechterzijde, dd. 1922, omdat daarvoor,de toestemming van alle partijen noodig zou zijn. Dat program is thans ook niet in het geding. Er is geen nieuwe afspraak gemaakt tus schen Kabinet en rechterzijde. De hoognoodige bezuiniging zal ter hand worden genomen, evenals de mari tieme verdediging. De uitspraak der Ka mer van 26 October wordt door het ILa- binet niet als juist aanvaard en in strijd met 's Lands belang. Thans echter moet de volgorde worden omgekeerd, al was het alleen maar omdat de behandeling der besrootingen urgent is. Voor zoo ver de omstandigheden niet z ij n g e w ij z i g d, h 1 ij f t het f i n a n- eele plan uit de millioene n-no t a gehandhaafd. Apotheken. A.s. Zondag is te Middelburg de apotheek van J. C. v. d. Harst geopend en te Vlissingen die van S. J. Engering. Middelburg. Een 57-jarige vrouw die in de Singelstraat ten gevolge van de op de bevroren straten gevallen motregen ontstane gladheid, viel, werd in de Con cert en Gehoorzaal binnengedragen, waar een' dolkter constateerde, dat zij' haar rechter bovenbeen had gebroken. Per brancard is de vroiuw naar het gast huis overgebracht. De Vereeniging, tot Bestrij ding der T.B.C. alhier mag zich steeds in ©en welverdiende belangstelling ver heugen. Dit is ook gisterenavond weer gebleken toen de geheel e groote Schut tershofzaal niet een schare mannen en vrouwen, ouderen en jongeren, uit alle kringen der samenleving was gevuld om voor hem en hopen, dat God op Zijn tijd hem weer liet reine geloof van zijn jeugd zal teruggeven". „Mijnheer Hammond, is hij geen erg slechte man?" „Vroeger had hij het beste karakter, dat- ik ooit ontmoet heb, hij had een bijna vrou- welijk-fijnen smaak, en was altijd bereid te geven en te helpen. Maar nn hij zoo ongeloiovig geworden is, heb ik gehoord, dat hij bitter en gierig geworden is. Toch, hoe leelij'k hij zich ook gedragen mag, kan ik niet gelooven, dat hij zóó geheel afvallig is geworden. Hij is afgedwaald, maan niet heelemaal verloren. Maar laat hem maar aan Gods genade over, Die alleen hem kan oordeelen. Wij kunnen slechts bidden en hopen. Maar laten we doorgaan met de les". Du les werd hervat en weldra geëindigd maar Edna merkte heel goed, dat haar leeraar voor den eersten keer onoplettend (was en zij maakte op uit zijn zware zuchten dat zijn gedachten bezig waren met het ongeregelde leven van zijn vroegeren leer ling. Toen zij opstond om naar huis te gaan, vroeg zij den naam van den schrijver van het boek, dat zij voor mevrouw Murray wilde koop en en de predikant keek blij verrast op van haar plan. „Mijn lieve kind, wees voorzichtig, en de lezing van dr A. .1. Hoorweg: bij te wüiVejT. De voorzitter der afcleéling, de heer ds M. van Empel, deelde mede, dat de Vereeniging veel geld noodig heeft. Mid delburg 'heeft het voorrecht een districts- consUltatiebureau te hebben, maar de lei der heeft nu steeds een oog op het werk der Vereeniging en heeft op zaken ge wezen, die hij gaarne anders zag, o.a. moeten er een 10-tal ligtenten zijn, maar die kosten f 300 tot f 400 per stuk. Dit alles kan als allen lid worden. De heer dr Hoorweg wees er op, dat de t.b.c. een zeer bijzondere ziekte is en daarom ook de overheid er zich spe ciaal mede bemoeit. Er is geen ziekte, die zooveel slachtoffers eischt. Niet als pest, cholera of pokken komt de ziekte af en toe voor en vordert dan honder den slachtoffers, maar de t.b.c. vordert die iederen dag. In Nederland alleen 9 tot 10 duizend per jaar, en het aantal lijders is nog 5 maal zoo gyoot. De re geering: benoemde 3 speciale inspecteurs voor*de bestrijding en deze adviseerden tot het oprichten der consultatiebureaus, o.a. om te weten te komen waar de ziekte voorkomt en in' welke mate. Spr. deelde nu een en ander mede over bacteriën en bacillen en zeide, dat de tbc...-bacil over heel de wereld ver spreid is. Het is niet voldoende, dat de bacil in het lichaam binnendringt, ook do constitutie, het gestel en de uitwen dige 'levensomstandigheden van de bacil- dragers hebben invloed op het ontstaan der ziekte. Vooral de levensomstandig heden zijn een belangrijke factor. Wijzende op de verschillende vormen, waarin de t.b.c. zich openbaart, zegt spr., dat tering t.b.c. is, maar t.b.c. geen tering. De tering is een ernstige vorm van t.b.c. en hoe erg ook een geval is, men kan niet zeggen, dat het hopeloos is. Noodig is voor de bestrijding goede doelmatige vqe- ding, veel licht en zon, veel zorg voor het lichaam, waaronder niet te vergeten de huid, die; goed verzorgd, den weer stand zal verhoogen. Voor zuigelingen, die zeer vatbaar zijn, is de moedermelk hoogst gewenscht. Toen 50 jaar geleden het eerst de openlucht behandeling werd ingevoerd, werd dit ook door de medici zeer gek gevonden in het begin, nu wordt zij algemeen toege past. Na die invoering volgde spoedig de sanatoriumverpleging; welke men eerst al leen mogelijk achtte in Zwitserland. Dit is echter onjuist, want de resultaten in de Nederlandsche sanatoria zijn niet minder dan in de Zwitsersche. Spr. zegt, dat het voornaamste bestrijdingsmiddel is, het verbeteren der levensomstandigheden. In de pauze werden de biljetten, waar op men zich als lid der vereeniging kon opgeven, opgehaald en velen maakten van de gelegenheid gebruik zich te voegen bij hen, die reeds door een jaarlijksche bijdrage het nuttige werk steunen. Na de pauze vervolgde Dr Hoorweg zijn be langwekkende mededeelingen, naar aan leiding van een aantal door Dr C. Orhaan geprojecteerde lantaarnplaatjes. De aan wezigen maakten kennis met Dr Koc.h en andere vooraanstaande personen uit de t.b.c.-bestrijding, met de bacillen, en met, de verschillende sanatoria en wijzen van verpleging, terwijl ook enkele grafieken ten opzichte van den strijd tegen de volks ziekte werden getoond. Aan *het eipde van den avond dankte de voorzitter Dr Hoorweg voor zijn rede en Dr Oi'baan voor zijn hulp, waarna hij de vergade ring sloot. Op aandrang uit de vergadering werd aan den uitgang een collecte gehouden voor bestrijding der kosten. Vlissingen. B. en Wi. stellen den raad voor, waar voor de beerstoffen geen hoo- geren prijs kon worden bedongen dan f 1.60 per kub. M., deze ook voor 1924 weer in samenwerking met de gemeenten Middelburg en Goes te verkoopen voor dien prijs aan den heer L. Schipper te Leiden. Vervolgens stellen B. en W. voor overeenkomstig het verzoek van P. Wisse en 15 andere bewoners van den Vrijdomsweg om ter verbetering van dien weg een klinkerpad aaln te leggen van 1.50 M. breed, aansluitende aan de be strating van den Koudekerkschen weg, waarvan de kosten f 1403 zullen bedragen en waardoor het den bewoners mogelijk zal worden gemaakt hun woningen droog voets te bereiken. Verder stellen zij voor aan den kraandrijver bij het Haveribe- bovenal, wees standvastig, Onderzoek eerst je eigen gemoed. Laat je leven in navol ging van je geloof.zijn; laat theorie en praktijk tesamen gaan. Smeek om Gods bijzondere leiding voor den moeilijken toe stand, waarin jij verkeert, en jouw goede invloed in het gezin van mevrouw Murray kan boven alle verwachting zijn". Hij legde zijn handen op haar hoofd en ver volgde met trillende stem: „O God, indien het in Uw raad besloten ligt, maak haar het instrument tot bevrijding, voor het te laat is. Help mij haar goed te leeren. En laat haar rein leven, a.l de fouten en zonden vergoeden, die een zee van ellende hebben veroorzaakt". Hij keerde zich vlug om en verliet de kamer, voor zij zijn gezicht kon zien. Be sterke en duurzame genegenheid, die ontstond tusschen leeraar en leerling het gevoel van afhankelijkheid van el kaar komt zelden voor tusschen per sonen, die zooveel in jaren verschillen. B'aar Edna het gezelschap van mijnheer Hammond verkoos boven dat van de pre dikanten, die mevrouw Murray bezochten en die haar betrekkelijk vreemd waren, bracht zij de helft van haar tijd door in de rustige pastorie en de rest met haar boeken en muziek. D'at onder zoo gunstige omstandigheden haur vorderingen buiten gewoon snel waren, verwonderde niemand, drijf A. van Eenennaam, die reeds sedert 21 December 1922 wegens ziekte niet kaa werken zijn volle loon uit te betalen tot 30 Juni a.s. opdat in dien tij'd hij pen sioen kan aanvragen en de beslissing van den pensioenraad wel zal zijn ingekomen. Overeenkomstig de desbetreffende ver zoeken stellen zij voor aan mevrouw J. A. BraatBraat eervol ontslag te ver- leencn als regentes van het Gasthuis met ingang van 1 Febr. en aan den heer J. Dommisse als lid van het Burg. Arm bestuur met ingang van 1 Januari j.I. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het laatst bedoelde ontslag, heeft het Armbestuur het volgende dubbeltal inge diend 1. de heer J. Loois Hz., 2. de heer G. van Buffelen. Gisterenavond trad alhier in de Nieuwe Middelkerk als spreker op dhr. .1. Baas, uit Den Helder, secretaris van den Bond tegen het vloeken. In een boeiende rede, gestaafd door vele voor beelden, wees spr. op het vele misbruik, dat in ons land van Gods heiligen naam wordt gemaakt. Spr. besprak ook het werk van den Bond in den strijd daar tegen en wees op de resultaten reeds verkregen. Aan het einde der vergade ring gaven een 20-tal aanwezigen zich als lid van den Bond op. Nisse. Donderdagavond hield de land- bouwvereeniginig „Eendracht maakt Macht" haar jaarvergadering. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat het ledental thans 84 bedraagt. Voorts dat in 1923 waren aangekocht 1061 balen kunstmest voor ©en gezamenlijk bedrag van f 9320.80. De ontvangsten der ver eeniging' waren f262.15Vs en de uitgaven f 198.76V2, alzoo een goed slot vnn f 63.39. Als bestuurslid werd herkozen dhr. Jood Mol en gekozen inplaats van dhr. A. A. v. d. Poest Clement, die niet meer in aanmerking wenschte te komen dhr. L. Nieuwenhuijze. Besloten werd de mus- schenverdelginig als vereeniging niet meer ter hand te nemen. KIoetinge. Dioor de wijkzuster is weder in dank ontvangen voor verleende hulp 5»een gilt van f 10. lerseke. Door de rijksveldwachters is tegen den oesterwerker K. proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van oesters en het zich bevinden op een perceel aan den Iersekschen Dam. Wolfaartsdijk. Donderdagavond verga derde in de Chr. school alhier de Christ, schoolvereen. op Geref. grondslag. De voorz., dhr D.. P. Goetheer, opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze en sprak een kort openingswoord, waarin hij ook herdacht de zegeningen in het afgeloopen jaar geschonken. Daarna las de waarne mende secretaris, dhr F. Caan, notulen en jaarverslag. De penningmeester bracht eveneens een gunstig verslag uit. De twee aftredende bestuursleden, dhrn C. Re- mijnse en J. F. van Wiel, lieten zich een herbenoeming welgevallen. Daarna was aan de orde een onderwerp van dhr Jvan Wuijckhuijse, getiteld: „Luther en de .op voeding". Hij wenschte allereerst een en ander mede te deelen uit Luthers jeugd, vervolgens een blik te slaan in zijn hui selijk leven en daarna te letten op de be- teekenis, die hij had voor de opvoeding in school en huisgezin. Hij vertelde eerst over de eerste levensjaren van Luther, daarna over zijn studietijd in Maagden burg en Eisenach. Daarna schetste hij hem als een zorgvol, liefderijk huisvader. Ook op het gebied van opvoeding en on derwijs was Luther hervormer, ook hier wilde hij loutering, terugkeer tot Hem, van Wien ook de opvoeders waren afge weken, opdat de jeugd zoiu toenemen in wijsheid en in grootte en in genade bij God en de menschen. In de eerste plaats drong hij met kracht aan op een Christelij ke opvoeding. Hij richt zich gedurig tot de ouders, de onderwijzers, tot de over heid, hij vermaant hen zich de kinderen aan te trekken. In zijn geschriften gaf hij ouders en onderwijzers tal van .nuttige wenken. Zeer bekend is de brief, die gericht was aan alle burge meesters en raadsheeren in Duitschland, waarin zij werden vermaand, om1 Chr. scho len op te richten en te onderhouden. Ook legde hij bijzonder den nadruk op de leervakken zingen, natuurkennis en vader- landsche geschiedenis. Op verzoek van den spr zong men; „Een vaste burcht is onze God". Bij de rondvraag ontstond een zeer ernstige bespreking over de vraag die in staat was, de vorderingen van een aangeboren talent en goede vlijt naar waarde te schatten. Mevrouw Murray volgde de geestelijke en lichamelijke ont wikkeling met een gemengd gevoel van vreugde en trots. Als zij zich van die gevoelens rekenschap had gegeven, zou zij gezien hebben, hoe lief zij Edna had en hoe zij haar noodig had tot steun in haar leven. HOOFDSTUK IX. Gordon Leigh. Gedurende het eerste jaar van meneer Murray's afwezigheid schreef hij korte brieven met lagge tusschenpoozen, het tweede jaar werden de brieven zeldzamer en nog korter. Maar tegen het eind van het derde jaar schreef hij vaker en ver telde van zijn plan om eerst Egypte weer eens' te bezoeken voor hij naar zijn ge boorteland terugkeerde. Hoewel geen zinspeling op Edna werd gemaakt, las mevrouw Murray haar dik wijls bbeschrijvingen van een mooi land schap voor, nu eens geschreven aan den voet van de Mauna Roa of de Mauna Kea, dan weer op den top van den berg Ophir, vanwaar men door wuivende wouden van notenmuskaat en kruidnagelboomen,. het blauwe water van den Indischen Oceaan zag vloeien of het zilveren schuim aan welke middelen zouden kunnen worden aangewend, om in ons orthodoxe dorp toch meer kinderen op de Chr. school t« krijgen. Op verzoek van den voorz. eindigt dhr J. v. Wuijckhuijse met dankgebed. Kruidingen. Woensdagavond Veel dooi de afdeelingen van het Ned. Jongel. Verband, Kruiningen, lerseke, Waarde en Rilland een gecamb. verg. gehouden in het Zondagsschoollokaal alhier. Nadat het bondslied was gezongen ging dhr Kool haas voor in 't gebed, waarna hg alle* welkoim heette, in 't bijzonder de afd. Rilland, die met niet minder dan 20 le den met hun eere-voorzitter Db Visser tegenwoordig waren. Hierna werd een bijbellezing gehouden uit 2 Sam. 2, waar over de heer Koolhaas een inleiding gaf. Hierna deed vr. Lobbezoo uit Ril land in zijn opstel iets hooren over het leven van Ulrich Zwingli. Hierna gaf vr. Pieterse uit Kruiningen nog een voordracht ten beste, getiteld: „Jezus in de herberg", ook vr. Nieuwenhuize van dezelfde afd. deed nog hooren „De arme weduwe", waarop Ds Visser deze gezel lige verg. sloot met dankzegging aan God. De Knapenvereen. „Obadja" zal D.V. 24 Januari haar 40-jarig bestaan gedenken. Dioior goed gerucht en kwaad gerucht heeft deze vereen, zich geduren de 40 jaar in Kruiningen staande gehou den. Soms was '1 alsof 't einde nabij was, oim dan plotseling weer op te flikkeren en dan eenige jaren flink te bloeien. Oorspronkelijk in een kleine huiskamer met 4 a 5 leden begonnen, is de ver eeniging onder leiding van den tegen- waordigen leider W. de Back een flinke knapenvereeniging geworden, die veel en goed werk doet. Er belooft veel belang stelling te zijn voor de vereeniging en den leider ter gelegenheid van dit heugelijke feest. Brui nisse. In de sp oedeischende raads vergadering op 14 Jan., waren afwezig de heeren van den Berg en de Waal. Ingekomen was een inededeeling van mej. wed. M. Jumelet, dat op- 11 Jan. is over leden haar echtgenoot, in leven gemeente ontvanger. De voorz. wijdt eenige waar- deerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Spr. zegt dat de ge meente in hem een trouw ambtenaar verliest, die zijn ambt gedurende 121/2 jaar met de meeste nauwgezetheid heeft verricht. Spreker herdacht hem ook als raadslid, hoe hij ook in deze functie vroeger de belangen der gemeente heeft behartigd. Die voorz. deelt mede, dat R. en W. hebben besloten om voor den over ledene een eigen graf beschikbaar te stellen. Hieraan hecht de raad zijn goed keuring. Een besluit van Ged. Staten, inhoudende, 'dat de beslissing op de be grooting 1924 is verdaagd tot 1 April, was ingekomen. Op een verzoek van het bestuur dei- Christelijke school om een. voorschot van f 650, ingevolge art. 60 der L.O.-wet, wordt goedgunstig beschikt. Afwijzend wordt beschikt opi het verzoek van P. B.ossers te Nieuw-Vosmeer om een sub sidie van f 103 voor een autobusdienst Anna Jaooba PolderRoosendaal. (M. Ct.) Bruinisse. Op 1 Januari 1923 bestond de bevolking uit 2665 personen. Er werden geboren 50 pers. en er vestigden zich 65 pers. Er zijn overleden 32 pers., terwijl er 81 vertrekken. De bevolking nam dus met 2 pers. toe, en droeg 1 Jan. 1924 2667 personen. Zuiddorpe. De bevolking bestond op 31 Dec. 1922 uit 542 mannen en 514 vrouwen totaal 1056. Zij vermeerderde door geboorte van 9 m. en 2 vr. totaal 11 kinderen, door vestiging van 27 m. en 23 vr., totaal 50 personen. Zij verminderde door overlijden van 5 m. en 3 vr., in het geheel 8 personen en door vertrek van 47 m. en 41 vr.,, totaal 88 personen. Die bevolking bestond op 31 Dec. 1923 uit 526 m. en 495 vr., totaal 1021 pers. De bevolking is alzoo verminderd met 35 personen. Qostkapelie. Donderdagavond gaf d9 Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" haar uitvoering in de Geref. kerk. De voorz., dhr J. de Kam Andr.z., opende op de ge bruikelijke wij'ze, en gaf den directeur, dhr J. de Pagter, van Serooskerke, de lei ding in handen om het programma af te de kust van Malakka. Bij zulke gelegen heden luisterde zij aandachtig, verrukt over de tropische natuurweelde en zijn groote verbeeldingskracht, over zijn prach tige schilderingen, die haar niet minder leken dan de penteekeningen van een be roemd teekenaar. Diie brieven schenen even veelkleurig getint als de Polynesische en Maleische luchten bij zonsondergang, waar van hij vol geestdrift vertelde en als de weergalooze bloemen- en bladerpracht vian hun rustige, geurige dalen. Gedurende eenige dagen na de ontvangst van eiken brief was mevrouw Murray ernstiger en droever, maar het spook, dat Edna ver ontrust had, was geheel verdwenen, en slechts wanneer de aanraking van het gouden sleuteltje haar opschrikte, was zij zich bewust van den vagen angst voor een kwaad, dat ver weg was, maar lang zaam en zeker naderde. Nadat zij vier jaar geleerd had, kreeg zij heel veel zin om den Talmud te lezen en om door te dringen in de geheimenissen en schatten, verborgen in die onuitputte lijke bron van mythen, legenden en sym bolen. Zij vroeg mijnheer Hammond, om haar Hebreeuwsch te leeren en de be ginselen van het Cüialdeenwsch. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2