No 91 Vrijdag' 18 Januari 1934 38e Jaargang Buitenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et, Bij abonnement belangrijke korting. NOG EENS DE ELECTRIFICATIE DER MIDDENGROEP. In aanvulling op hetgeen door ons reeds is medegedeeld in ons nummer van Dins dag 1.1., meenen wij goed te doen ook nog de volgende vragen en beschouwin gen van Dr Jenny Weijerman onder de aandacht onzer lezers te brengen. Stroominkoop bij de P.N.E.M., ten be hoeve van de Bevelanden en Walcheren, kan niet, naar men zegt. Die wijze van voorziening is te duur en zou voor de Provincie op zeer groote verliezen neer komen. Maar hoe kan men dan 'nu nog met diezelfde P.N.E.M. onderhandelen' zooals toch wordt medegedeeld dat geschiedt over stroomlevering ten be hoeve van Tholen en sterker nog van St. Philipsland en Schouwen en Duive- land. De afstand van het midden van den Slaakdam (grens van Noordbrabant) tot Burgsluis is gelijk aan ongeveer 3/i van den afstand van het midden van den Scheldedam (ook grens van Noord- brabant) tot Vlissingen. Het verschil in afstand zal den doorslag dus niet geven kunnen. Er wordt gewezen op de hooge kosten, die verbonden zijn aan den over gang van het kanaal door Zuid-Beveland. Maar wat zal dan de overgang over hel Zijpe naar Duiveland en over de Een dracht naar Tholen kosten? Men zal daar kabels moeten leggen. Waarom kan men een kahel dan evenwel ook niet in liet kanaal gebruiken? Men moet met groo- terc stroomverliezen 'rekenen, omdat de grootere centra in de Middengroep aan het verste einde van het net liggen. Maar daar staat minstens tegenover dat ter wijl St. Philipsland met Schouwen en Duiveland ongeveer 20.000 inwoners heeft, de Middengroep zonder Middelburg en Vlissingen, er ongeveer 76.000 heeft. Hoe kan men verwachten door onder handelingen met de P.N.E.M. voor de Noordgroep iets te bereiken dat voor de Provincie niet de allergrootste ver liezen zal geven, als stroominkoop van diezelfde P.N.E.M. ten behoeve van de Middengroep zoo duur en verliesgevend is, als wordt gezegd. Belangrijker acht ik zelf het volgende, dat ik in hoofdzaak reeds had opgesteld toen ik inzage kon nemen van bijlage No 3 e, zoodat ik met dit stuk pas op het allerlaatst rekening kon houden. Het voorstel is om, als eerst tot het geven van concessie aan de Société zal zijn besloten, daarnaaan de gemeenten te vragen of zij garantie .willen geven. Zoo ja, dan zullen niet zij, maar anderen buiten verdere medewerking of zeggen schap harerzijds, alles regelen. "Maar waarom geeft men aan de gemeenten zelfs geene gelegenheid om eerst eens te over wegen of zij, hetzij ieder voor zich haar plaatselijk net willen aanleggen en exploi- teeren, hetzij zich samen willen vereeni gen in eene distributiemaatschappij, die den stroom van de Société in het groot koopt, bijvoorbeeld aan de poort der centrale. De aanlegkosten van het hoogspannings net met schakelstations en transformato ren en van de laagspanningsnetten met al wat daartoe geacht kan worden In behooren, blijven dan even hoog'. De Pro vincie kan stellig even veilig en met meer reden nog haar renteloos voorschot ge ven aan bare eigen gemeenten. Omtrent eene dergelijke distributie maatschappij moge ik het volgende in overweging geven. .Eene nieuwe maatschappij zou een nieuw bureau en nieuw technisch per soneel behoeven, zal men zeggen. Maar zou er geen voTm te vinden zijn, onder welke het reeds bij de P.Z.E.M. jn dienst zijnde personeel ook in haren 'dienst, be nut kan worden. Maar nu de hoofdzaak. Zou niet de Provincie, beter nog dan een renteloos voorschot te geven, deel kunnen nemen in die distributiemaatschappij, alsdan in brengende f 1.500.000 of zooveel minder als de hpogspanningMeidingen met scha kelstations en transformatoren nader in werkelijkheid zullen blijken te hebben ge kost. Van het oorspronkelijke denkbeeld, dat de Provincie de electrificatie zou tot stand brengen, wordt dan veel minder ver afgeweken. Ook nu reeds- heeft de P.Z.E.M. als aandeelhoudsters naast de Provincie enkele gemeenten, zij het ook dat deze thans vrijwel alleen voor den vorm aandeelhoudsters zijn. De kosten van de laagspanningsnetten met alles wat verder noodig is voor de levering van electriciteit in het klein, worden in bijlage no. 3 e opgegeven als te zullen bedragen f 700.000. Voor op richtingskosten der maatschappij1, in rui men zin genomen maar daaronder niet rekenende jrente gedurende den bouwtijd en voor bedrijfskapitaal moet nqg f 100.000 worden geraamd. Die ge meenten zfmden deze f 800.000 samen moeten i nbrengen. Wanneer alle gemeen ten van Zuid-Beveland bewesten het ka naal, van Naoïd-Bev-eland en Walcheren, ouiten Middelburg en Vlissingen deel namen, zou dit o-ngeveer f 13 p.er in woner zijn. Voor ik verder ga, zij! gezegd, dat ik mijne beschouwingen beperk tot het ge bied, dat aak in de Statenstukken wordt behandeld, zoodat oostelijk Zuid-Beveland er Tuiten blijft, al acht ik' nog steeds die uitsluiting zoowel principieel als practisch onj uist. Aangezien alsdan de afschrijvingen be ter geregeld kunnen worden, waren van de genoemde f 8 30.000 door de gemeenten 1/5 deel, dus f 160.000 in te brengen als aandeden A en 4/5 deel, dus f 640.000 als obligation A. De rente op deze öbligatiën A ware nailer te bepalen naar den rentevoet, tegen welken 'cfe ge meenten Tiet voor cle voxstorting benoo- cfigae geril zullen kunnen leenen. Zoo mo gelijk waren annuïteitsleeningen van lan gen duur aan te- gaan. Uit het proivenu dezer leeningen moeten ook de aandeelen A door de gemeenten worden volgestort. Deze aandeelen A moieten preferent zijn, wat betreft dividend, tot zoodanig percen tage, als de annuïteit der gemeentelijke leeningen zal bedragen. De Provincie brenge hare f 1.500.000 oif misschien minder, maar ik zaU hierna steeds met dit roude bedrag re-"' kenen in voor 1/5 deel, dus voor f 300.000 in aandeelen B en voor 4/5 deel. dus voor f 1.200.000, in öbliga tiën B. Ten opzichte van deze obligation B en aandeelen B ware te bepalen, dat' de rente en de aflossing op de obligation en de betaling van dividend op de aandeelen zal geschieden .naar mate de uitkomsten van hét bedrijf dit ver oorloven, met dien verstande, dat zoo spoedig mogelijk op deze öbligatiën en aan deelen betalingen moeten geschieden tot zoodanige hoogte dat ook de Provincie zoo veel trekt als zij behoeft voor rente en aflossing op' de door haar ten be hoeve der volstorting aangegane leening. Ook de-ze leening ware zoo mogelijk eene langjarige annuïteitsleening. Be aldus opgerichte distributiemaat schappij- sluit nu eene overeenkomst be treffende levering in het groio-t met de Société. De ze moet zich daarbij verbin den om o-p- hare kosten de veranderin gen in en de uitbreidingen aan hare centrale aan te brengen, welke reeds, als noodig om gereg 1de levering in een groot, vërzorgingsgebied te kunnen waar borgen, nauwkeurig door den heer Streef kerk zijn omschreven en op "f 645.000 begroot; tenzij1 de Société nader kan aan- toonen dat de heer Streefkerk zich heeft vergist en vqlstaan kan worden met de door haar, in eene nota die is "Opgeno men in de laatstelijk verschenen bijlage n.oi Be, op £60.000 plus f 130.000 is f 190.000 be-groiote veranderingen en uit breidingen. In dit geval kan met die ver anderingen en uitbreidingen worden vol staan. Maar dit zal deugdelijk aangeloa-nd moeten worden, want het verschil is groot, en het mag er niet maar op1 wor den gewaagd. Die stroomlevèring moei vlot gaan en zonder stoornis. Eene on betrouwbare electriciteitsvoorziening is erger dan geene. In het voorbijgaan zij' er op' gewezen, dat in de stukken hinderlijke verschillen in de opgaven voorkomen, waardoor eene beoo-rdeeling zeer moeilijk wordt. D-e Société berekent in hare nu in bijlage no 3 e afgedrukte nota de kosten van vergrooting van het gebouw "dei- centrale, van nieuw aan te schaffen ma chines en eventueel ook ketels en van de distributienetten oip f 890.000, terwijl in bijlage noi 3 c commissarissen der P.Z. E.M. mededeelen (bladzijde 5), dat de Société daarvoor f700.000 had berekend. In deze nota, die nota bene moet die nen, zoio staat er, als grondslag van nader© besprekingen met" de P.Z.E.M., stelt de Société ook de kosten van het hoogspanningsnet op f 1.200.000, ter wijl de gedetailleerde, blijkbaar door de P.Z.E.M. opgemaakte begrooting van het hoogspanningsnet, welke in bijlage no 3 e dadelijk achter de nota der Société is .afgedrukt, als eindcijfer f 1.532 399 aan geeft. Of .is in dit laatste bedrag ook Oos telijk Zuid-Beveland begrepen? Dan mocht dit wel zijn gezegd. Behoorlijk rendement der kapitaaluit gaven, welke door de Société gedaan moe ten warden, kan zij- verkrijgen door de hoogerstelling van den prijs, tegen wel ken de stroom zal worden afgenomen. Na tuurlijk moet haar ook eene zekere mini mum-afname gewaarborgd worden en evenzoo moeten bepalingen worden ge maakt -over den duur der stroomleverings- overeenkomst. Dit laatste is al evenzeer van belang voor de afnemende partij, die tevens moet zorg dragen dat deugde lijk wordt vastgelegd, wat zal geschieden als op eenig tijdstip de So-ciété met de levering in gebreke blijft. Als vei koopprijs van den stroom wordt in de Statenstukken genoemd 45 cent per lv.W.U. voor licht. Hoeveel die prijs voor kracht zul bedragen, blijkt niet. Ik most dus .onderstellingen maken. Laat ons voorloopig het. groot-verbruik van kracht buiten beschouwing laten en den verkoop prijs voor klein-verbruik aannemen op 25 cent per K.W.U. Laat ons verder aannemen dat de Société voor haar deel krijgt 8 cent per K.W.Udooreen voor licht en krachtstroom, al ben ik over tuigd dat de P.N.E.M. op den Scheldedam zou kunnen leveren tegen nog iets lageren prijs. Dian blijft dus 37 cent per K.W.U. en 17 cent per K.W1U., onderscheidelijk voor licht- en voor krachtstroom aan de distributiemaatschappij, tot dekking harer uitgaven en tot 'het maken van winst. Het stroomverlies ware aan te nemen oip 25 pet. Laatstelijk sêfireet mij een zeer deskundige, in verband met plannen voor eene andere groepvoorziening, dat niet op meer behoefde te worden gere kend. Ook de uitkómst in Voorne en Putten bewijst het, waar het verlies over 1923 bedroeg 22i/3 pet. Dit 'brengt de nuttige prijs, olm het zoo te noemen, voor elke verkochte K.W.U. opi "30 resp. 13 cent. In de Slatenstivkken staat dat de So ciété in het eerste jaar rekent op een verkoop van 229.000 K.W.U. Naar mijne overtuiging en ik zal zoo aanstonds zeg gen waarelp: die steunt, is deze raming te laag. Maar voorloopig worde zij aan gehouden. Uit de in de Statenstukken, onmiddellijk op1 de opgave van de raming voor het eerste jaar, volgende blijde mededeeling' dat de Provincie, als totaalsom van 8 cent over elke verkochte K.W.U. in het 10de jaar f 100.000 zal ontvangen, kan worden berekend dat voor dat 10e jaar, op een verkoop van 1.250.000 K.W.U. ge rekend wordt. Wel wordt nu laatstelijk op blz. 1 van bijlage no 3 e gesproken van 1.200.000 K.W.U., dus 50.000 K.W.U. minder, maar in hare, in dezelfde bijlage afgedrukte meergenoemde nota neemt de Société als grondslag eener berekening 1.247.000 K.W.U. Met liet roinde bedrag- van 1.250.000 K.W.U. mag dus verder worden gerekend. Hoeveel K.W.U. van de genoemde to tale hoeveelheden in elk jaar, naar de 'berekeningen der Société en der P.Z.E.M., voor licht geleverd zullen worden en hoe veel voor kleinkracht, kan ik niet vinden. Ik moet. dus weder eene onderstelling maken. Laat ons aannemen dat die hoe veelheden in het eerste jaar zullen zijn 150.000 K.W.U. voor licht en 73.000 K.W.U. voor klein-kracht. Laat ons ver der aannemen dat de verhouding in het 10de jaar zal zijn 700.000 K.W.U. voor licht en 550.000 K.W.U. voor kleinkracht. De distributiemaatschappij zal dan voor alle andere uitgaven dan stroominkoop, uit haren stroomverkoop beschikbaar hebben in het eerste jaar: 150.000 X 30 cent f45.000 79.000 X 13 cent f 10.270 Samen f 55.270 en in het tiende jaar: 700.000 X 30 cent f 210.000 550.000 X '13 cent f 71.500 Samen f281.500 Inkomsten uit verkoop van kracht stroom aan grootverbruikers laat ik bui ten beschouwing. Die kunnen in com pensatie worden gebracht door hem, die meenen mocht dat ik de nu volgende raming van uitgaven te laag stel. Welke zijn de uitgaven? Uitgaande weder van de ervaring, die ik verkreeg in Voorne en Putten, raam ik voor de directe bedrijfskosten in het eer ste jaar, later wordt het meer, f 50.000 Voor onderhóud en vernieu wing raam ik f 23.000 zijnde 1 pet. over het volle be drag van f 2.300.000. Wat in eenig jaar op dezen post over blijft worde gereserveerd in een onderhouds- en vernieuwings fonds. Dit is tegenover de aan vankelijk langzame aflossing bij eene annuïteitsleening wensche- lijk; misschien moeten later nog extra-stortingen in dit fonds worden gedaan om het voldoende lioog op te voeren. Annuïteit obligatieleening A, aannemende deze op 6,6 pet. f 42.240 Samen f 115.240 (Slot volgt.) De ontvangst. Dat de brij nooit zoo heet gegeten wordt als zij wordt opgeschept, is ook weer uit de redevoeringen van het drie manschap Troelstra-Marchant-Dresselhuijs gebleken. De verslagen van hunne toe spraken tot hun kiezers waren lang niet malsch. Eerstgenoemde o. a. had gespro ken van den boel op stelten te (zullen) zetten; en zijn vriend Stenhuis gewaagde van „een geest van onrust en zenuw achtigheid op de fabrieken en werkplaat sen en overal (te) zaaien, opdat het on mogelijk zal blijken, dit parlement in stand te houden". De Qppositie in de Kamer heeft aan deze demagogische kreten niet beant woord. Het kabinet is er zeer goed afgekomen, De „rechterzijde" evenwel heeft het moeten kunnen. Natuurlijk heeft de beer Colijn, dien men ten onrechte voor den baas van 't spul houdt, in zijn afwezigheid nog wel een en ander op zijn brood gekregen. Maar dit is te begrijpen. Hij is nu een maal de opvolger van dr Kuyper, van den man met wiens overlijden men de anti-revolutionaire partij eveneens dood en begraven waande. Nu moeten natuurlijk de fiolen van den toorn worden uitgegoten over het hoofd van hem, die den lei- dersstaf, dr Kuyper uit de hand geval len, opgeraapt heeft en met zegen han teert. Hier moet menige tegenstander nog aan wennen. uncw.a^uanii' u iiw iih.m im ii iK^iir:wM»v^xf™viw,-.iTior^x-cntto(»».-.a.''.w*trBT» Troizki af. De „Echo de Paris" verneemt uit Stock holm Trotzki heeft het uitvoerend co mité van dé communisten-partij verlaten. 1-Iij is thans, voorloopig althans, ter be schikking gesteld van de regeeringspartij. Het triumviraat, Kameneff-Vinowicff-Stali- nin, tracht hem als opperbevelhebber van het leger te vervangen door den cavalerie- chef Boedienny. De Fransc'he franc. De Fransche ministerraad heeft de ver schillende maatregelen goedgekeurd, die vastgesteld zijn voor den steun van den frank. Ten eerste onderdrukking van be lastingontduiking door strenge controle op de geldswaardige papieren en verhooging van de boeten; ten tweede onderdruk king van de speculatie in franken en open bare fondsen; ten derde het heffen van 2 tienden op de gezamenlijke belastingen; ten vierde machtiging om bij decreet maat regelen te nemen van administratieve re organisatie, noodig om te komen tot be zuiniging van een milliard frank op de be grooting. De regeering zal de kwestie van vertrouwen stellen voor deze verschil lende ontwerpen. De ministerraad beeft ook besloten een wetsontwerp in te die nen, waarbij de regeering gemachtigd wordt bij decreet den invoer te verbie den van die goederen, waaraan het land geen behoefte heeft. Dreigende slaking in Engeland. Officieel wordt meegedeeld, dat de spoorwegstaking in Engeland Zondag om middernacht zal uitbreken. Henderson zet echter zijn pogingen tot bemiddeling voort en heeft' gisteren te Londen den 'geheelen aag met de spoorwegdirecties onderhan deld. Met betrekking tot den toestand in het mijnbedrijf wordt gemeld, dat bij de stem ming onder de mijnwerkers 510.000 stem men zijn uitgebracht voor het beëindigen van 'de tegenwoordige overeenkomst en 114.000 daartegen. De wolvenplaag in Rusland. Uit officieele meedeelingen uit Karpa- tho-Rusland blijkt, dat daar een groote wolfplaag heerscht, al zijn de daarom trent verspreide geruchten soms wel wat overdreven. Alleen te Lisitsjof is een mensch door een dollen wolf gebeten en aan de gevolgen in het instiiuut Pas teur overleden. Daar zijn ook 4 paarden en een os door wolven gedood. Overi gens vallen vrijwel uitsluitend schapen aan de wolven ten offer. Men strooit vergif in de nabijheid van de dorpen en plaatst klemmen en vallen, daar de sterke sneeuwval de jaclit onmogelijk maakt. De bevolking dringt aan op verstrekking van vuurwapenen, doch de overheid is daar huiverig voor, daar te voorzien valt, dal de verstrekte jachtgeweren vooral voor stroopersdoeleinden zullen worden ge bruikt. De overdreven verhalen .dienen om de overheid ten deze tot toegeven te bewegen. Korte berichten. Uit Osaka (Japan) wordt gemeld, dat in Jokohama de inwoners op straat kam peeren omdat zij vöor nieuwe aardschok ken vreezen. Bij Kamasoera, een badplaats op ongeveer 15 K.M. van Jokohama ver wijderd, hebben zich groote scheuren in den bodem voorgedaan. Schepen voor zien db inwoners van drinkwater; de tramdienst staat stil. Er zijn te Jokohama drie dooden en twaalf gekwetsten. Scho len, fabrieken en ziekenhuizen zijn in gestort. DE WERKELIJKE OORZAAK VAN PIJN LIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekende naam roor pijn in de gewrichten, den rug, de lede maten en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek 'noemt men ischias, in de rug- spieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urine- kwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuwpijnen, water zuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (38) Twintig duikbooten en verscheidene andere vaartuigen van de oorlogsmarine zullen vandaag een rouwbetooging hou den boven de plaats bij Portland, waar de onderzeeër L. 24 verleden week ge zonken is. Er zal een salvo gelost wor den en een krans in zee geworpen wor den.. Tegelijkertijd zal er aan den wal een rouwdienst gehouden worden. Asquith heeft in het Engelsclie Lagerhuis meegedeeld, dat cle liberalen de labour-motie van wantrouwen zullen steunen. De nederlaag van de regeering is dientengevolge onvermijdelijk. De beslis sing zal Maandagavond vallen. Ook ie Brussel is gisteren een fijne regen gevallen, terwijl het daarop wader vroor. Straten en wegen waren zoo glad, dat tal van ongevallen zijn voorgekomen. Koning Albert kwam per auto van het kasteel Laeken. Te Schaarbeek aange komen kon de automobiel niet verder over den gladden weg. De koning besloot toen de tram te nemen. De conducteur en de passagiers herkenden hem. Kalm haal de de koning 25. centimes voor den dag en betaalde zijn kaartje. Naar de bladen melden is de toe stand op de arbeidsmarkt in Duitschland iets verbeterd. Ook te Berlijn, Hamburg, Munchen en Lubeck daalde het aantal steuntrekkende werkloozen. De gemeenteraad van Spiers heeft met algemeene stemmen betaling gewei gerd van de door de separatisten opge legde boete van 20.000 goudmark voor de begrafeniskosten van Heinz. De stroomvoorziening van het Rijn land en Westfalen is ernstig in gevaar; gebracht doordat de arbeiders van de Goldenmijnen in staking gegaan zijn. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zou den te Friedrichshafen voorbereidingen voor een communistischen staatsgreep zijn ontdekt. Er zou een groot aantal per sonen gearresteerd zijn. Overleden is de heer 'Hans Bitter, tweede burgemeester van Berlijn. Rilter behoorde tot de socialistische partij en heeft zich van schoenmakerskind via het kleermakersvak tot zijn hooge positie op gewerkt. Een waterleidingskwestie in Noor d-H o 11 a n d. In Zuid- en Noord-Scharwoude zijneen groot aantal huiseigenaren, die weigeren hun woningen aan te sluiten bij de water leiding, wat volgens de ingevoerde bouw verordening moet geschieden. De kanton rechter te Alkmaar heeft er thans een 25-tal veroordeeld tot f 2 boete subs. 1 dag. De bevolking der groote steden Op 1 Januari was de bevolking van de groote steden boven de 50.000 in woners als volgt: Amsterdam 706.000, Rotterdam 535.000, 's-Gravenhage 370.000, Utrecht 148.000, Groningen 95.000, Haar lem 79.000, Arnhem "75.000, Nijmegen 72.000, Leiden 68.000, Tilburg 63.000, Maastricht 56.000, Dordrecht 55.000, Apel doorn 51.000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1