Aanbesteding j xydeiyke aanbieding WASCANA, miskleur Sigaren. SET D80KWEKS Jaarboek Geref. Kerken - Jaarg. 1924. Marktberichten, Leestafel. Ingezonden Stukken. RechtszakM. Posterijen en Telegrafie. Vraagt Uwen winkelier steeds en altijd JAKKEIQOEO met de twee Schapenkoppen HOOFD FIRMA F. A. BQOMSMA j Speenvarkens te koop, GOES. 00STERBAAN LE C01NTRE. Op Maandag 28 Januari 1924, aan te besteden: Het bouwen van een Winkel met Pakhuis en Bovenwo ning te Goes. Groote Nieuwhout-Veiling. Verhuurt Costumes voer Tooneel - Balsmasqué Bij inschrijving te koop: @331 groote partij nieuwe Houtwaren, een partij Spoorbiels. Partij nieuwe Houtwaren Het adres voor 00STERBAAN LE C0INTRE, WIE IN ZEELAND Te koop of in ruil: Een flinke nette Dienstbode een Arbeider, een Meid Wisselkoersen. Amsterdam, 17 Jan., 2 uur. Berlijn 0 630.64 per biljoen Brussel 11.2511.35 Parijs 12.45—12.521/2 Londen 11.41i/211.42% liollar 2.671/2—2.68% Weenen 0.37i/20.38% Goes. In „de Prjns van Oranje" gaf de afdeeling Goes van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst gisteren avond haar win terconcert. „Welwillende medewerking" werd verleend door den heer A. K. Zweede (Bariton) en J. Zweede (Piano) alsmede een strijkorkest. Hoewel het voldoende bekend is welken steun Toonkunst heeft aan de medewer king van genoemden Bariton-zanger, dient toch wol bijzonder vermeld de pracht volle vertolking van Brahm's „Vier ernste Gesange". Het is bewonderenswaardig met welk oen lichtheid deze stem zich in alle regionen van het toongebied be weegt. Voor het eerst troffen we aan het kla vier een plaatsvervanger voor den beken den begeleider van Toonkunst (dhr. Noske); maar deze plaatsvervanger mag er wezen! Zijn zware taak heeft de heer J. Zweede niet alleen correct óók schitterend ten einde gebracht. Wij raee- nen niet te veel te zeggen als we hem een veelbelovend klavierspeler noemen. Ook den strijkers, die het orkest moes ten vervangen komt een woord van lof toe voor samenspel zoowel als voor ge accentueerde voordracht hunner begelei ding. Het koor, naar we meenen, niet heel sterk bezet, zong met veel toewijding'. De geniale dirigent beeft door juiste dy namische nuanceeringen en de verdere middelen, welke den toonkunstenaar ten dienste staan, de koorwerken los gemaakt van het doode notenblad en voor onze ooren doen leven. Wie weet, hoe moei lijk het is dit een koor bij te brengen, zal het nauwgezet opvolgen der directie bewonderd hebben. Het kundig saamgestelde programma gaf oen prachtig beeld van twee zeer uite-enloopende Psalmencompositiesde fijne echt-Fransche Psalm 150 van César Franek en de heroïsche 114e Psalm door Mendelssohn bewerkt. De „Grosse Messe" van Schubert, naar den inhoud niet met onze overtuiging overeen komend, mag toch uit een rein muzikaal oogpunt beschouwd als een diep doordachte compositie, met vele prachtige momenten, beschouwd worden. Dhr. Lies heeft met zijn koor even juist gevóeld, dit echt Schubert'sche werk weergege ven; bijzonder het „Gloria" en „Credo" dienen daarbij vermeld. De concertzaal was goed bezet; toch heeft dit mooie Toonkunst-concert tal rijker gehoor verdiend. j—mu—m——M—ar*' wiM«aM«—uw*acst—wn—x Middelburg, 17 Jan. 1924. Boter f 1, part. f 1.10, eieren f 9 pari. f 10, poelje-eieren f 6. Op de graanmarkt was de aanvoer rede lijk. Tarwe f 11.75f 12.25, lange bruine boonen f 20—f 37, ronde bruine boonen f35-f45, witte boonen f20f36, kroon- erwten f 19f 23,50, maanzaad f 35f 39. KAPELLE-BIEZELINGE. Veilingsver. „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" Kleine veiling van 16 Januari 1924: Appels: Holl. zoet f 15f 17, Campagnezoet f 15f 17, Blomzoet f 18, Huismanszoet f 11f 15, Domme d'Orange f 22, Armigiaard f 26, Courtpendu le soort f 17f 19, Court pendu 2e soort f 12f 14, Reine d'Or f 12, Reine d'Or le soort f21; Zure Belle fleur el soort f 18f 28, 2e soort f 14 f21, Goudreinetten le soort f24f42, 2e soort f 13f 21, zoete appels f 20, zure appels f 12. Peren: Gieser Wildeman f32 f35, Kleiperen f33f37. Alles per 100 K.Cr. Diversen: Uien f5 per 100 K.G.; roodekool f 7f 8, wittekool f 7, savoye- kool f 4f 9, boerekool f 3, kipeieren f 8, poeleieren f7.10 per 100 stuks. OOSTBURG. Tarwe f 11f 12, Cheva- liergprst f 11.50, Rogge f 10.25, Haver f 10, Kroon erwten f22f 23.50, Bruine boonen f25. Evangelisatiebibliotheek. Kampen J. H. Kok. Over het nut eener zoodanige bibliotheek bestaat geen verschil meer; en wat den zegen aangaat, (hen zij om zich spreidt, daarvan komt men niet zoo vaak iets te weten. Het in de aarde gestrooide zaad moet eerst ster ven, zal 't ontkiemen, en eerst ontkiemen zal 't opschieten en vruchtbaar blijken. Zoo is 't ook met 't Evangelie, én ook met den arbeid der Evangelie-bibliotheek. Dat zij in een behoefte voorziet, blijkt wel uit de bree- de reeks van uitgaven, die reeds uit haar zijn voortgekomen. Wij mochten al op meer dan een er van de aandacht vestigen. Dit maal doen wij 't ook op onderstaand viertal: Het Christendom voor de Vierschaar. De Sabbat. Wat is godsdienst Het Communisme of de Gelukstrein op liet doode spoor. Reide laatste zijn van H. J. v. d. Munnik, den schrijver van het pittige vlugschrift: „82 stroomingen en niet ééne bron". BÜ getallen verspreid kosten deze vlug schriften per stuk aanmerkelijk minder dan per eenling gekocht. Daarom zal men wjjs doen zich te vereenigen met anderen en langs dien weg gezamenlijk aan te koopen voor de verspreiding. Alle vier zijn het waar dig. Zoo vriend als tegenstander kan er goed mee zijn. Liturgische Handboekjes. Baarn, Deze serie wordt uitgegeven vanwege den Liturgischen Kringde predikant Blaauw, Eg- gink, Oberman, ter Haar Romeny, en ande ren. De kring stelt zich ten doel studie le maken van het liturgisch vraagstuk en leiding te geven aan het streven naar Litur gie. De Kring zag deze Handboekjes allereerst gaarne in bande nvan predikanten, maar ook van gemeenteleden. Na deze beide I en 11 zal nog een Begrafenisdienst en een Avond maalsdienst verschijnen. Dr Joh. Wagenaar heeft de muziek der liturgische antwoorden her zien of opnieuw gecomponeerd. No. I be antwoordt de vraag: Waarom Liturgie?; no. II behandelt den Predikdienst. Wie overeenkomst en verschil wil zoeken tusschen de Liturgie naar 't llapport der Geref. Kerken en deze Handboekjes, profiteere van deze gelegenheid. Slechts ééne vraag zij ons toegestaan liturgie en een begrafenis dienst. Ver gissen deze protestantsche hoeren zich ook? (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Heilige plicht. Het motief voor ieders optreden in de politiek moet en mag slechts zijn „het zoeken van de eere Gods". Als een heilige plicht moet men het beschouwen; als uitgangspunt voor al zijn spreken en handelen. Er is na 26 October, den dag van de verwerping van de Vlootwet, veel gespro ken en veel geschreven over de oplossing van de crisis. Vele goede woorden bob ben hun weg gevonden tot de harten van lien, die meeleefden in den donkeren toestand cn die met spanning de oplossing tegemoet zagen. Ontegenzeglijk; onze Christelijke bbla- den bobben, zooveel in hun vermogen was, hunne lezers op de hoogte gehouden en -getracht een zoo zuiver mogelijk beeld te geven van den algemeenen toestand. Maar er waren er ook, die meer deden, en dat meerdere heeft velen tegen do borst gestuit, want dat sproot niet voort uit een „Heilige plicht om de ecre Gods te zoeken". Dat meerdere hebben b.v. de lezers van „De xStandaard" en „De Nederlander" opgemerkt. Het bestond in kleine en grootere schermutselingen, wie toch kon worden aangewreven Je op lossing van de crisis te hebben .be moeilijkt. Ik wil hier niet allerlei feiten opnoe men als b.v. de bewering, dat de Anti- Revolutionairen door hun star volhouden aan gestelde eischen, een goede oplossing van de crisis in den weg stonden, of een verwijt aan de Chr. Historischen over bet stellen van den eisch, dat niet da oude mannen, maar pieuwe inannen moes ten optreden, wilden zij dezen hun ver trouwen schenken; neen er is al te veel over geschreven. Men had mogen verwachten, 'dat juisi door den val van het Ministerie nauwerfl aaneensluiting zou worden gezocht dooi de Christelijke partijen, die door hunna beginselen, ontleend aan Gods Woord, zoo dicht bij elkaar staan, van wie gezegd kan worden, dat zij feitelijk bij elkaar be lmoren, omdat zij in Christus hunne een heid moeten zoeken en vormen. Men kon dat verwachten, want immers het ging in die Octoberdagen niet slechts om de Vlootwet; het ging ook nog niet alleen om de gevreesde bezuinigings maatregelen. De diepste oorzaak moet nog verder worden gezocht. En deze moei niet worden gezocht in het stoffelijke, maar in het geestelijke. Het ging om do aloude leuze: Vóór of tegen God. En waar zij, die zich keeren tegen God zich zoo nauw hadden verbonden, lag het dan niet voor de hand, dat de Christelijke partijen nog hechter dan zij aaneenslui ting gingen zoeken? Dat dit zoeken niet direct zal gaan in een richting van b.v. hereeniging van de Anti-Rev. en Chr.-Hist, partijen, is mis schien wel goed, want hoe schoon dii ideaal moge zijn, op dien weg liggen nog steeds vele voetangels en klemmen. Maai te veel gevraagd is het toch wel nisL dat de eerste stap op dien weg van meei eenheid moge zijn een stilzwijgende af spraak tusschen alle A.-R. en C.-H., tus schen de bladen van deze beide partijen om zeker van nu af aan eens voor goed op te houden met het bespreken van elkanders fouten. Wanneer werkelijk het zoeken van de eere Gods als een Heilige plicht, als het uitgangspunt wordt ge voeld, dan moet men dit nalaten, want het is or in geen enkel opzicht bevorder lijk voor. Laten de sprekers, zoowel van A.-R. als C.-H. zijde, de andere Ghriste Iijke partij toch met rust laten en wordt men b.v. door -een vraag gedwongen te spreken, dan dit gedaan met de meeste omzichtigheid, wetende, dat men moet aanroeren een uiterst teere kwestie. Met hel „één in Christus" voor oogen, moet men zelfs den .moed hebben de vragen onbeantwoord te laten, als men bevreesd is, zich misschien onbewust te zullen begeven op bet glibberige pad van verdenking. Spreekt of schrijft men met het doel om van bevriende partijen zieltjes te winnen, ja dan zal jn die richting mis schien iets kunnen worden bereikt, maai dan gaat dit ten koste van hoog geeste lijk -goed, waarop zeker van toepassing is; „Wal haat het u, zoo ge de geheele wereld wint cn lijdt schade aan uwe ziel". Moge de zeer duistere toestand, waarin we thans verkeeren, toch niet die schade doen vermeerderen, maar integendeel dit goede voortbrengen, dat meer en meer gestreefd worde naar aaneensluiting van wat bijeen behoort. En wordt dit ideaal misschien niet zoo spoedig bereikt, het begin kan toch zeker zijn, dat meer waar- deerend over elkander wordt geschreven en gesproken, niet slechts door Anti-Rev. en Chr.-Hist., maar door alle Christelijke partijen, die als middelpunt hebben één zelfden God en Heere. Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank te Middelburg ver leende rechtsingang met bevel tot gevan genhouding van den verdachte en last ,tot instructie der zaak tegen P. A. V., 22 jaar, werkman, wonende te St.-Jan steen, gedetineerd, verdacht van poging tot doodslag gepleegd tegen Van de G. in den nacht van 16/17 December 1923 te St.-Jansteen, gepleegd door op dezen een revolverschot te lossen zonder hem evenwel te raken. De Rechtbank te Middelburg heeft naar de openbare terechtzitting verwezen met bevel tot gevangenhouding van de beklaagden de zaak tegen J. F. de V. en E. de V., arbeiders te St.lansleen, beiden gedetineerd, beklaagd van diefstal met braak en medeplichtigheid daaraan, gepleegd te St.-Jansteen op 25 Januari 1923 in de R.-K. pastorie aldaar, bij welke gelegenheid een belangrijk bedrag j aan effecten engelden, benevens zilve ren gebruiksvoorwerpen werden ont vreemd. St. L. VAN 'T-HOFF. Rijkspostspaarbank. Op gave uitsluitend betreffende het postkan toor Goes en zijne hulpkantoren, over de maand December 1923. In den loop der maand werd ep spaar bankboekjes ingelegd f54035.42, en te rugbetaald f 33866.30, derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f20169.12. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 46. Door tusschenkomst dezer kantoren werd tor Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f500. Rijkspostspaarbank. Op gave uitsluitend betreffende het postkan toor Middelburg en zijne hulpkantoren, over de maand December 1923. In den loop- der maand werd op spaar bankboekjes ingelegd f 65492.12i/2, en te rugbetaald f 65815.60, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 323.471/2- Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 73. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1600. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 17 Jan., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769,8 te Stock holm, laagste 746,8 te Valentia. Verwachting tot den avond van 18 Jan.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige sneeuw of regen, af nemende vorst tot lichte dooi. Wij geven kennis van de voor spoedige geboorte van 2 Dochtertjes die wij IZA en HENDRIKA noemden. C A. BLOK. D. J BLOKVan Overbeeke. Kapelle, 15 Jan. 1924. Het Bestuur der Vereeniging tot Stichting van Scholen met den I Bijbel op Geref. Grondslag te j* Rilland-Bath roept voor haar op ongeveer 1 Mei a. s. te openen school, sollicitanten op voor VERSCHENEN Heden overleed na een lang durig, doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer JAN RIJNBERG F.Cz in den ouderdom van bijna 83 jaar. Uit aller naam, Wed. J. RIJNBERG— Helmstkijd. Eilewoutsdrjk, 16 Jan. 1924. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Echtge- roote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, PIETERNELLA WOUTERS. in den ouderdom van bijna 82 jaar. Uit aller naam, H. MELIS. Zoutelande, 16 Jan. 1924. Heden overleed in de volle verzekerdheid des geloofs, na een langdurig en geduldig lijden, tot onze diepe droef heid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA VERHAGE Wed. van J. de BOKS, in den ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam, CHR DE BOKS. Middelburg, 17 Jan. 1924. der bedoelde school. Acte Schoolraad en acte Fransch gewenscht. Stukken iu te zenden vóór 1 Februari 1924 bij den Secretaris E. TANGE te Rilland Bath. Prijs f 3.80gecartonneeril fl. Behalve de portretten der in 1923 overleden Predikanten is aan dezen jaargang als bijlage toegevoegd een foto van de afgevaardigden ter Generale Synode van Utrecht. De Uitgevers: HO cents Cetailpr. voor f 6.75 per 100 (Franco). 8 ii m ff 5.75 per 10GG stuks Y 3.per mille reductie. Onbek. afn. remb. of tegen toez. bedrag. TEURLINCüX-JAMS£BI, Sigarenverzendhuis, Eindhoven. des namiddags ten twee uur, zal de heer E. VERBEEM, wonende te Goes, in de Melkoalon „Flora", Groote Markt te Goes, trachten Bestek en teekening verkrijgbaar ad f4.per stel ter Stoomdruk kerij van GEBR. SIEPMAN te Goes. Inlichtingen te bekomen bij den Architect b. DE KONING te Goes. DE WILDE HEI (BOER, Deurw., zullen voor de Nieuwe Goesche Hout handel, op Maandag 2f Januari 1924, a. Des namiddags om 1 uur, op het dorp Kruiningen, b. Des namiddags om 3 uur, aan de Halt te Rilland .jÉflÈtfe COéTUMIÈRE N. Boteringestraat II, Groningen. TELEFOON 936 en alle andere gelegenheden. Agent: F. J. MURK, Grimeur, MIDDELBURG. a. 12 zeer zware Olmenboomen, metende tot 2.35 M., staande op de bolstede „De Kouse" onder de gemeente Heinkens- zand, waarvan aanwijzing ge schiedt door den heer M. DIELE- MAN, aldaar. b. 3 Olmen, gemerkt en staande op de Havenstraat onder de gemeente Wolfaartsdijk, waar van aanwijzing geschiedt door den Jachtopziener A. DE BbL, aldaar. Inlichtingen te bekomen te Kloe- tirge bij de heeren LENSHOEK, j alwaar inschrijvingsbiljetten per j perceel worden ingewacht vóór of op Dinsdag 22 Januari a. s. De Deurwaarders ROSIER en VERVAAT, zullen ten verzoeke van de Nieuwe Goessche Houthandel F. C. A. H00RNICK, 1. op liaandag 21 Januari 1924, n.m. 2 uur, bij De Roode Leeuw" te N. en St. Joosland; 2. op Dinsdag 22 Januari 1924, a. v.m 10 uur bij het Station j te Domburg; j b. n.m 1 uur bij het Station te Aagtekerke; c. n.m. 3.30 uur bij het Station I te Westkapelle; i 3. op Woensdag 23 Januari 1924, n m. 2 uur bij dhr. Wagenaar te Koudekerke 4. op Vrijdag 25 Januari 1924, a. v.m. 11 uur op liet dorp te Oostkapelle; to. n.m 2.30 uur op het dorp te Serooskerke 5. op Zaterdag SS Januari 1924. a. v.m 10.30 uur op het dorp te Vrouwepolder; to. n.m 2 uur bij den molen te St -Laurens, veilen en irerkoopen i alsPlanken, Balken, Baddings, Delen, Latten, Tengels enz. Voorts een partij gepl. en gescli. Dak-, Vloer- en Zolderdelen enz benevens te N. en St. Joosland verkoopem w. o. Vlotdelen, Schroten, Bad dings, Ribben, Latten, partij gepl. en gesch. enz. TE KOOP: Een Burgerwoning met Tuin, aan den Seissingel te Middelburg. 1 Maart ontruimd te aanvaarden. Adres J. DINGEMANSE, Lange- viele K 213, Middelburg. I TE KOOP: Mooie antieke eikenhouten Secretaire voor f 65 en een geheele Kru'deniersinventaria als Toonbank, Koffiemolen, Maten en Gewichten, enz. enz. Ir.l. Boekh. DHUIJ, Middelburg. is GOES. met advertentie-reclame eon GROOT en KOOPKRACHTIG publiek wil bereiken, moet zijn annonces plaatsen in het Dagblad „DE ZEEUW". Een Kerinioleti Atlas A, 2 Mangeimoüens, Vingerstukken en Moes, een gebruikte Drie» hoekkachel, alles in goeden staat, tevens nog een dubbele Mangel molen OWE, nieuw Vingerstukken en Moes. H. L. MEIJERS, Rijks Gediplomeerd Hoefsmid, Serooskerke (W.) bij W. WISSE, Mariekerke te Meliskerke. 1 gevraagd. Adres G M KRIJGER, Korte Noordstraat L 104, Middel- i burg. Met Maart gevraagd met werkend erezin, woning be schikbaar. A. M BOOT, Wilhel- minapolder, Wolfaartsdijk. Met Mei gevraagd, bij P. LAMPERT Jz. Adres L. L)E WITTE, Biggekerke. Wegens huwelijk met Mei j e e n M e i d gevraagd H. A. MOL, Landbouwer Oudelan-'e. Met Mei een Dienstbode gevraagd in klein gezin, genegen 2 a 3 koeien te melken, bij Wed. J. MOL, Kapelle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 4