Binnenland, Statcu-UeBeraal. Uit de Provincie. nog gemeld, dat de samenzweerders voornemens waren v. Seeckt, v. Kahr en v. Lossow uit den weg te ruimen en daardoor een omwenteling te bevorde ren, alsmede het proces tegen Hitier en Ludendorf te verhinderen. Uit de kringen van de Zeppelin maatschappij wordt aan de "Frankforter Zeitung geschreven, dat het luchtschip Dixmude voor korte vaarten gebouwd en daarbij zeer licht was. Het is daarom een fout geweest van het Fransche mi nisterie van marine de Dixmude voor een langere en snelle vaart aan te wij zen. In de Opper-Silezische metaalindu strie zijn 60.000 arbeiders uitgesloten. Zoo goed als alle bedrijven staan stil. De werkgevers hebben de uitsluiting afge kondigd ten gevolge van de weigering der arbeiders om de overeenkomst over den tienuurschen werkdag na te komen. De agitatie der communisten voor een algemeene staking is in het Roer gebied mislukt. In andere districten wint de beweging echter veld, zoo in tex tielfabrieken der districten Elberfeld en Munchen-Gladbaeh. Ook de gemeente werklieden in de Rijnsch-Westfaalsche ste den dreigen, in verband met de verlen ging van nun werktijd, met staking. Naar uit Port-Arthur wordt gemeld zijn door explosie van een hoeveelheid gasoline in een distilleerketel zes perso nen gedood, van wie een vermist wordt en de vijf anderen in de vlammen omkwa men. Verder werden 22 personen ernstig gewond. De Posterijen 8 millioen beneden de raming. Het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie heeft over de maand December opgebracht f 5.509.399 (v. j. f 5.139.236). De opbrengst over 1923 bedraagt I 65.974.109. Het vorige jaar (1922) was dit cijfer f 65.823.985. De opbrengst is over 1923 dus f 150.124 grooter geweest dan over het voorgaande jaar. De raming voor 1923 was f73.773.700. De opbrengst is dus f7.799.591 heneden de raming, gebleven. Een onthulling. Haar mededeelingen uit de, tsaristi sche archieven over omkooping van bla den met Russisch geld voortzettend, pu bliceert de kornmunistische „Humanité" ook de namen van Hollandsche bladen, die geld ontvingen uit Russische staats kas. Er is ook hij „De Telegraaf", die gedurende den oorlog Weemaal (op 1 Dec. '16 en op 1 Juni '17) f30.000 uit de Russische staatskas ontving „voor bijzondere supplementen, aan Rusland ge wijd". Ko 1 en p r ij zen in Rotterdam. Een 14-tal brandstoffenfirma's, waarbij de meest bekende zaken, te Rotterdam plaatsten in de bladen groote adverten ties, meldende, dat de kolen prijzen al daar zijn: Engelsche kachelkolen f 1.75 en Holl. of Duitsche kachelkolen f 1,95, beide p. 80 KG., nootjes III f 1.95 p. H.L., haard- kolen f 2.50 per H.L., eierkolen f 2.20, (Holl. anthraciet I f 3,10, II f 3.50, III f 3.20, Belgische f 3.20f 3.60, Wales-anthraciet f4.20—f4.70. Allerlei. Naar het „Vaderl." verneemt, is het gewezen vrijz.-dem. Kamerlid jhr mr E. A. v. Beresteyn toegetreden als lid van den Vrijheidsbond. Binnenkort komt de VlaaAsche leider A. Jacob, die in November van het vo- rge jaar uit de gevangenis ontslagen werd, na vroeger geweigerd te hebben voor- loopig in vrijheid te worden gesteld, op voorwaarde, zich van elke politieke actie te onthouden, welke voorwaarde hij in strijd achtte met de Belgische Grond wet, in Nederland. Hij zal in verschillende steden spreken over: Het Vlaamsch ver zet, o.a. in Zierikzee. Tweede Kamer. Vóór de Kamer aan den zoo noodzake lijken begrootings- en bezuinigingsarbeid gaat beginnen, zal zij eerst nog geruimen tijd zoek maken met na te pleiten over de crisis en hare oplossing en met te luis teren naar diverse interpellaties. Gisteren hebben vier sprekers van links het woord gevoerd. Dhr. Dresselhuijs be gon schijnbaar heel boos, maar eindigde niet onvriendelijk. In het begin van zijn rede herinnerde hij aan de anecdote van den schoonzoon, die adviseerde zijn over leden schoonmoeder te begraven, te bal semen en te verbranden. Want: „zeker is zeker!" (gelach). Zoo zou het ook moeten gaan met het Kabinet Ruys de Beeren- brouck. Men heeft van dit Kabinet ver schillende ledematen verbrijzeld, maar tel kens kwam het weer opgewekt terug. Verleden jaar legde het Kabinet geheel onnoodig en geheel vrijwillig het hoofd op het blok. Het scherm is tijdens dit drama gevallen en de Kamer heeft, na den val van het scherm hot vallen van de bijl gehoord. En ziedaar, nu zit dit tooverkabinet na drie maanden rusten weer op zijn oude plaats. Waarom is niet geprobeerd een nationaal Kabinet te vor men, zooals spr. heeft geadviseerd? De minderheid der Kamer en van hel volk is absoluut geminacht. Die minachting heeft zich ook geuit in de adviezen aan de Kroon, waarbij de rechtsche fractie leiders bijna dagelijks werden gehoord, terwijl tal van vooraanstaande politieke figuren niet om raad werd gevraagd. Dat was hel booze begin. Maar liet niet onvriendelijk einde was: „Thans dienen Kamer en regearing krachtig samen te werken voor het her stel van het financieel en economisch evenwicht. Ik verklaar mij tot die samen werking gaarne bereid." Toen kwam Troelstra aan de beurt, die een zeer onsamenhangende rede hield. Toen hij Zondag te 's-Gravenhage voor zijn partijgenooten sprak, moet men zelfs op tiet podium hebben zitten geeuwen. Hetzelfde kan misschien gisteren in de Kamer hebben plaats gehad. Veel wilde hij weten over hetgeen zich binnens kamers tijdens de crisis had afgespeeld. Hij was blijkbaar erg nieuwsgierig. De verklaring, die de heer Ruvs heeft voorgelezen, had evengoed door een klerk kunnen zijn samengesteld. Alle contact met het volk wordt gemist en dat in een tijd, waarin men dit allereerst noo- dig heeft. Troelstra acht de regeering verantwoordelijk voor het verloop der crisis. De snorkende frasen uit het soc.-deni. manifest ontbraken echter geheel in zijn redevoering van gisteren. Zelfs met de Kamerontbinding, waarop de S. D. A. P. ^onverwijld wilde aandringen, was hij voor zichtig. Althans op de concrete vraag van den heer Dresselhuijs: Wanneer wilt u die Kamerontbinding? antwoordde mr Troelstra, dat ook vragen van practischen aard moeten worden overwogen. Wanneer er een conflict komt, zal men onmiddel lijk tot Kamerontbinding moeten overgaan, maar wanneer men reeds thans daarop aanstuurt, komen de begrootingen in 'net gedrang. Het onvriendelijkste wat mr Troelstra het Kabinet toevoegde was wel do ver onderstelling, dat een of meer van zijn leden zelf zouden hebben meegewerkt om lot de oplossing te geraken, waartoe het nu bij gebrek aan beter moest komen. Een gelijke mogelijkheid opperde ook mr Dresselhuijs. Mr Marchant, de derde spreker, was niet onvriendelijk jegens het Kabinet in zijn geheel, maar des te hatelijker tegen de rechterzijde en vooral tegen den heer Colijn. Hetgeen hij aan het adres der Minis ters te zeggen had, klonk wel heel sym pathiek. Hen treft geen verwijt, want wat ze deden, deden ze niet voor hun ge noegen. Ook de formule, waaronder de terugkeer van het Kabinet plaats vond, nam de heer Marchant in bescherming. De welwillendheid jegens de Regeering ging bij den vrijzinnig-democratischen lei der *zelfs zoo ver, dat hij, haar royaal zijn steun toezegde, zelfs voor maatrege len waartoe de vrijzinnig-democraten in normale omstandigheden niet zonden te vinden zijn. Maar o wee, die rechterzijde. Dia heeft staatkundige obstructie of sabotage ge pleegd. Het was te laken, dat de rechter zijde niet alleen zeide „wij kunnen niet", maar ook „wij willen niet". „Rechts" wilde niet samenwerken met „links" en dat was de sabotage. Maar dhr. Marchant moest toch ook toegeven, dat de 50 te genstemmers geen kabinet konden vormen en dat was toch zeker hun eerste con- stitutioneele plicht geweest! Ook voor den heer Colijn waren wei nig liarlelijke woorden weggelegd. Zijn be zuinigen was niets dan bluf. We zullen eens zien. hoe dhr. Marchant straks stem-_ men zal, als die voórstellen aan de orde komen. Laatste spreker was dhr. v. Ravesteij'n (com.), die vocht tegen regeering en par lementair stelsel en het pleit voerde voor hel eenheidsfront der arbeiders. Prov. Staten van Zeeland. In de najaarsvergadering van 1922 be sloten de Staten om voor sommige amb tenaren, die op 1 Juli 1922 in dienst der provincie waren, de voorschriften van de tot dusverre gegolden hebbende provin ciale pensioenbepalingen van kracht te doen blijven, voor zooveel die bepalingen op het oogenblik hunner pensionneermg aanspraak geven op een hooger pensioen dan de pensioenwet 1922. Dit besluit werd ter kon. goedkeuring verzonden; dd. 4 Januari 1924 berichtte de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat hij in overeenstemming met zijn ambt genoot van Financiën van meening is dat dit besluit eenige uitbreiding behoeft, na melijk om die ambtenaren, die vroeger op 55-jarigen leeftijd met pensioen kon den gaan, doch nu eerst met hun 65ste jaar, vanwege de provincie een tijdelijk pensioen te verleenen van af den datum van' hun ontslag tot het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Daar Ged. Staten van meening zijn dat bedoelde aanvul ling geheel in overeenstemming is met de bedoeling, welke bij de Staten heeft voor gezeten ten tijde van het nemen van hun bovenbedoeld besluit, stellen zij voor tot die aanvulling te besluiten. Faillissement. Failliet verklaard Adriaan Jacobus Davidse, caféhouder, wo nende te Oost- en West-Souburg. Ongegrond zijn verklaard de beroepen van C. J. M. van Doosse- laer, G. Hamerlinck en H. F. van der Goore te Koewacht tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij word bevestigd het besluit van den raad i'an Koewacht, houdende hun niet-toelating tot lid van den raad, op grond, dat zij de kennisgeving, welke tot geloofsbrief strekte, niet binnen den daarvoor gestel den termijn hebben ingezonden. - Door Gedep. Staten is met ingang van 1 Dec. j 1. benoemd tot leden van de Prov. Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, dhrn V. M. Krepel te Nieuwei'kerk en H. J. Aernaiults Sluis. Met ingang van 16 Februari 1924 is overgeplaatst van Krabbendijke naar Waarde do besteller bij den Past- en Telegraafdienst J. Lobhezoo en met in gang van denzelfden datum de besteller hij den Post- en Telegraafdienst A. La- port van Waarde naar Goes (postkan toor). In de gemeente Oostkapelle is de standplaats van den Brigadecommandant der Bijksveldwacht opgeheven en is die bewakingskring ondergebracht bij de Brigade te Middelburg. De ele.ctrische tram V1 is- s i n g en Mid cl e 1 b u r g. De ontvang sten van de electrische tram Vlissingen Middelburg waren in het afgelaopien jaar f216.715 tegen f247.133 in 1922. De president-commissaris, de heer Van Be geren, wees in de vergadering van aan deelhouders op de concurrentie der autobussen, waardoor zoowel te Rotter dam als op de lijn VlissingenMiddelburg de ontvangsten bet. afgeloopen jaar aan merkelijk minder waren. Ongeluk bij het schieten. Eergister is b'ij het lossen van zooge naamde „vreugdeschoten" ter gelegenheid van een huwelijksfeest te Stoppeldijk een r oud gebruik in die streek een geweerschot plotseling afgegaan, waardoor vier der feestvierenden werden getrof fen. waaronder één levensgevaarlijk. De verwonde is in allerijl naar het zieken huis te Vlissingen overgebracht ter heel kundige behandeling. De politie te Stop peldijk, die een nader onderzoek naar het gebeurde instelt, nam het geweer cn de patronen in beslag. Middelburg. Met ingang van 1 Mei a.s. is door B. en W. op verzoek eervol ont slag verleend aan den heer J. II. S. de Hoogh, hoofdcommies ter gemeente-secre tarie over comptabiliteit en onderwijs. In hem verliest de gemeente een bekwaam ambtenaar, wiens verdiensten in Decem ber j.l. openlijk in den gemeenteraad werden gehuldigd, naar aanleiding van de samenstelling der begrooting. (M. C.) Gistermorgen heeft een agent van politie, daarbij geholpen door een bur ger, met keukenzout en zand een schoor steenbrand gebluscht in perceel S 87 aan de Jacob Qatsstraat- Ruim 800 ingezetenen dezer ge meente hebben een adres gezonden aan den raad, waarin ernstige klachten wor den geuit over den toestand der gemeen telijke begraafplaats en waarin met klem wordt aangedrongen op afdoende verbete ringen. O. a. wordt op een meer geregelde verdeeling der voor de graven bestemde ruimte aangedrongen; het maken van be ter begaanbare paden tusschen de gra ven; het bouwen van een wachtkameï en meer overleg bij de beplanting. Ook wordt nog gevraagd opheffing van de 4e klasse. Gisterenmiddag werd in St. Joris een druk bezochte vergadering gehouden, uitgaande van de afdceling Middelburg van de Ned. Vereeniging van Huisvrou wen. De heer van Lorre, vertegenwoor diger van de firma C- J- van Houten en Zoon te Weesp, sprak over „Cacao en Chocolade". De cacao neemt een aparts plaats in. Niet alleen omdat zij smakelijk en voedzaam is, maar omdat zij veel bewerking moet ondergaan, in tegenstel ling met koffie en thee. Het vaderland van de cacao is tropisch Amerika. Spanje, dat de cacao naar Europa bracht, hield de wijze van bereiding voorloopig geheim, maar in de 17de eeuw werd het geheim gestolen en verspreidde de kennis dei bereiding zich over geheel Europa. Ook in Nederland werd spoedig er mede aan gevangen. Spr. bracht ook op liet doek het etiquet van de vroeger zoo algemeen bekende Zeeuwsche chocolade. Zooals velen zich nog zullen herinneren, was dit geen poeder, doch koekjes. Spr. meent, dat de naam zeker is ontstaan doordat vooral koopheden uit Middelburg en Veere het product aanvoerden. De koek jes bevatten echter te veel vet en dit was oorzaak, dat meerdere personen na het gebruik last van hoofdpijn hadden. In 1828 werd aan C. J. van Houlen, wiens portret ook werd getoond, octrooi verleend voor de door hem gevonden be reiding tot poeder. Spr. wijst op de groote voedingswaarde van de cacao, namelijk 4167 caloriën op 1 K.G.; voor chocolade is dit 4760; voor brood 2528; voor erw ten 2710; voor eieren 1678; voor melk 672; voor vet rundvleesch 3057 cn voor mager 1214. Vervolgeus werden op het doek gebracht kieken van een moderne plantage. Thans wordt het product ook verbouwd in Afrika, on Ceijlon en op Java. Het laatste deel van de serie lichtbeel den gaf den aanwezigen een kijkje in de fabriek der firma Van Houten te Weesp. Achtereenvolgens zagen wij het schooiien en het branden der boonen; het uitpersen en verzamelen van de cacao boter, de molens voor het fijnmalen van de cacao tot poeder, waarbij ook een ouderwetsche molen; verder het vermen gen van chocolade en het vervaardigen van andere artikelen van chocolade, o. a. fondants. Spr. wees op de groote hvgiëne bij het bewerken toegepast en toonde verschil lende foto's van de fabrieks- en kantoor gebouwen in- en uitwendig. Bij het verlaten der zaal ontvingen al len een doosje met enkele monsters der van Houten's producten. Goes. We wekken onze lozers op. om volgende week Donderdag 24 Jan. den prapaganda-avond bij te wonen, welke door de afd. Goes van de Geref. vereen, voor Drankbestrijding zal worden gehou den in de dubbele consistorie der Gere.f Kerk. Ds H. Veldkamp van Anna Jacoba- piolder zal een inleidend woord spreken, een solo kwartet zal eenige nummers ge ven; ds C. Ph. v. d. Vliet, Geref. pred. te Vlissingen, zal een rede uitspiteken, getiteld „Een internationale strijd". Voor verdere mededeelingen zie men de ad vertentie die in ,.D'e Zeeuw" zal ver schijnen. Men houde 24 Januari vrij. Ter waarschuwing. Naar ver luidt zijn bfj verschillende ingezetenen alhier in den laatsten tijd kippen ont vreemd. Bij nauwkeurig onderzoek is ge bleken dat alleen het spoor van een hond aanwezig is. Zoodat men er van over tuigd is, dat dit bloeddorstig dier zich met dat werk des nachts bezig houdt. Men zorge dus voor goede afsluiting. Wemeldinge. Woensdagavond vergader de de onderlinge varkenshond „Helpt Elkander" alhier, onder voorzitterschap van dhr W. A. Zuijddijk. Deze opent de vergadering en waar het juist 20 jaar geleden is, dat de vereen, werd opge richt, memoreert de voorz. een en ander over het ontstaan en bestaan. Die aftre dende bestuursleden worden herkozen. Door den penningmeester wordt re kening en verantwoording gedaan, waar uit o.m. blijkt, dat aan de leden weer alle geleden verliezen ten volle konden worden vergoed. Een bespreking aangaan de onderlinge aankoop varkensvoer 'wordt alsnog gehouden, welke zaak tenslotte wordt aangehouden. De secretaris levert als slot een verslag omtrent den alge meenen toestand en gebeurtenissen be treffende de vereeniging. Daarna slui ting. Kamperland. Alhier hebben de meisjes der Geret. Zondagsschool, welke wegens hun leeftijd de Zondagsschool .moesten verlaten, zich gevormd tot een Ger. Meis- jesvereen., die den naam draagt van „Mirjam". In hel bestuur hebben plaats genomen Wilhelmina de Smit, Anna Leendertse Cd., Picternella Leendertse Ld. en Pieternella Klap, resp. als secretaresse, penningmeesteresse. bibliothecaresse en algemeen plaatsvervangster. Voor de te houden vergaderingen heeft het bestuur der Chr. school een der lokalen beschik baar gesteld. Kloetinge. Woensdag vergaderde de vereeniging „Landbouwbelang". Voorzitter de heer Zandee. Dhr. C. G. van Liere brengt verslag uit over den toestand der vereeniging in 1923, waarin o. a. vermeld wordt dat 19 Januari 1923 de vereeni ging 147 leden telde en thans 140 leden bezit. Aan kunstmeststoffen was aan gekocht 117.015 K.G. De rekening 1923 wordt, vastgesteld op f 17.754,99 in ont vang en f 17.733,80 in uitgaaf. Batig saldo f21,95. In kas van vorige jaren f536,14, zoodat thans in kas in f557,33. Dhr. W. van Liere wordt met 27 der uitgebrachte 32 stemmen als bestuurslid herkozen. Hierna vraagt de heer Straub of het niet wenschelijk wezen zou om op de bezoldi ging van het bestuur eens te bezuinigen. Dit ontvangt per jaar f115. Volgens zijn meening zijn de werkzaamheden in de laatste jaren toch wel wat verminderd. De yoorzitter zegt dat, in tegenstelling daarvah, het bestuur in heel drukke ja ren geen opslag kreeg. De heer Oeie vraagt naar de salarisrcgeling van het bestuur, waarop de heer van Liere ant woordt, dat de secretaris en de penning meester ieder f50 en de bestuursleden elk f 5 ontvangen. Dhr. Stevens brengt eenige bijzon dorheden omtrent het Land- bouwschoolondenvijs naar voren, waarhij bezuiniging een groote doch ook een eenigszins gevaarlijke rol speelt. Daarna deelt de voorzitter nog mede, dat een cursus in Landhoüwhuishoudkunde zal geopend worden. Den lieer Kielstra, met den heer van Dijk inmiddels ter vergade ring gekomen, wordt het woord gegeven. Hij doet eenige interessante mededeelin gen omtrent de organisaties op landbouw gebied en zegt dat ze in dezen tijd van malaise wel wat achteruit gaan. Deelt o. a. mede, dat van de 10685 grondgebrui kers boven 1 H.A. in Zeeland er 4505 lid zijn der Z. L. M., wat ongeveer 42 pet. is. Zuid-Beveland telt ongeveer 2463 be drijven, waarvan er slechts 793 bij de Z. L. M. zijn aangesloten. Veel grond gebruikers zijn hier niet georganiseerd. Spreker vraagt„Waarom"? Hij antwoordt hierop, dat het grootendeels een zekere lakschheid js, misschien ook een zekere onbekendheid met wat de Z. L. M. doet. Spreker merkt op, dat niet alleen de ambtenaren reclame moeten maken, doch dat dit ook van de leden zelf moet uit gaan, omdat de Z. L. M. tracht zooveel mogelijk voor hen te hereiken. Hij deelt nog mede dat in 1918 het ledental van 4000 in één jaar tijds tot 8500 klom, wel een bewijs dat de leden toen gevoelden elkaar noorlig te hebben. Eendracht maakt macht. Nadien is het ledental teruggegaan tot 5550. Spreker zegt dat f 1 contributie benevens 15 ct. per H.A. niet te hoog is om toe te treden, doch dat dit dikwijls als argument wordt gebezigd tegen liet lid worden van de Z. L. M. Het woord wordt daarna ann den heer van Dijk, 2e secretaris der Z. L. M., gegeven, die een voordracht met lichtbeelden houdt over het onderwerpGeorganiseerde aankoop en bereiding van enkele kunstmeststoffen. Alvorens te beginnen houdt hij een korte inleiding omtrent kunstmestaangelegen- heden. Hij toont o. a. aan, dat de landbouw gebonden is aan samenleving en zegt o. m., dat het Centraal Bureau niet voel steun vindt in Zeeland, dat we er te lauw tegenover staan. Met dp zeer fraaie licht beelden toont spreker .aan, hoe verschil lende kunstmeststoffen gevonden worden, hoe ze voor den handel gereed gemaakt worden, hoe het vervoer en het laden en lossen in de groote zeehavens geschiedt, enz. enz. *- De voorzitter dankte de heeren sprekers voor hun medewerking, doch in het hij zonder den heer van Dijk voor zijn leer zame voordracht. Krabbendijke. Raadsvergadering op Maandag 14 Januari. De voorz. opent op gebruikelijke wijze de vergadering. Aan wezig zes leden. Dhr. Woutersen is we gens ongesteldheid verhinderd. Ingekomen is een verzoek van dr Hondelink om een verwarmd schoollokaal te mogen gebrtii ken voor het houden van een cursus in eerste hulp bij ongelukken. Met alg. st. wordt besloten dit toe te staan. Van den gemeente-geneesheer is verslag in gekomen over den gezondheidstoestand van Krabbendijke over het afgeloopen jaar. Deze wordt gunstig genoemd. Alleen onder de kinderen waren vele gevallen van mazelen voorgekomen. Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. 'Staten is bericht gekomen, dat zij hun goedkeuring aan de begroo ting niet kunnen hechten. Tot 1 April wordt deze goedkeuring verdaagd. Bij hel beroep van dhrn Lenshoek inzake be lasting is de gemeente door de Kroon in 't gelijk gesteld. Ged. Staten hebben de jaarwedde van de wethouders op f 135 bepaald. Van Ged. Staten is een schrij ven ingekomen, waarbij de gemeenteraad in kennis wordt gesteld, dat door ds de Jong en 7 ingezetenen beroep is aange- teekend tegen het besluit van de vorige vergadering om gelden beschikbaar te stellen tot stichting van een Hervormd Christelijke School. Daarna is aan de orde hot verzoek van het bestuur voor Christelijk onderwijs op Ger. grondslag om subsidie voor een cur sus voor de rijpere jeugd. Voor dezen cursus bobben zich 6 jongens en 7 mois jes aangemeld. In de vorige vergadering is aan de afd. Volksonderwijs reeds sub sidie verleend voor een dergelijkcn cur sus. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie aan genoemd schoolbestuur ook toe te staan. Dit voorstel wordt'met alg. stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Vogelaar of er al een bestem ming is voor den grond, die gedurende de bietencampagne op verschillends plaat sen verzameld is. De voorz. antwoordt, dat alle burgers grond kunnen krijgen. Daarna wordt de vergadering gesloten. (G. Crt.) - Dinsdag vergaderde de A.-R. Kies- vereeniging onder voorzitterschap van den heer C. P. Vogelaar. De voorz. herinnerde in zijn openingswoord aan de Kabinets wisseling. Daarop sprak de heer P A. Schwartz, burgemeester van Rilland- Batli, over „Overheid en Zondagsrust". Na gewezen te hebben op roeping en taak der overheid naar Calvinistisch be ginsel, werd de vraag gesteld, wat onder Zondagsrust te verstaan is. Aangetoond werd vervolgens hoe ook ten aanzien van de Zondagskwestie de overheid een taak te vervullen heeft, terwijl ten slotte werd gewezen op de middelen, die ter bevordering van het beoogde doel die nen te worden aangewend. Een belang wekkende bespreking volgde, waarbij, de spreker gelegenheid had om zijn oordeel aangaande enkele punten uitvoeriger uit een tc zetten. Vanuit de vergadering werd erop aangedrongen om een volgend maal als onderwerp aan de orde te stellen „Bedrijfsmedezeggingschap". Nadat de spreker in dankzegging was voorgegaan, sloot de voorz. deze uitnemend geslaagds vergadering. Kapelle. De vereen, tot Stichting en Instandhouding van een school mot den Bijbel kwam in vergadering' bijeen in een der schoollokalen, voorzitter dhr Th. Pos sen. Na een inleidend word van den voorzitter en jaarverslagen schelste het hoofd der school dhr PottjewrjH in een met zorg opgesteld verslag, de lijdens periode met het U.L.O. en thans de verbouw (opknapping) van de school. Spr. critiseerde de houding van weth. Vereeke inzake den schoolverbouw en ageerde vooral tegen den laster als zouden drie bestuursleden niet voor het ingediende hauwplan van 12 Nov. 1.1. geweest zijn. Dit is, volgens Spr., onjuist. De school telt 87 leerlingen,in de U.L.O. klasse zijn 12 leerlingên, 3 voor de tweede en 9 voor de derde klas. Meegedeeld werd, dat de U.L.O.-school stopgezet zal wor den 1 Mei a.s., volgens- besluit genomen in de vergadering "van IS April 1923. Ook zal met ingang van dien datum de onderwijzer P. Bostelaar op wacht geld gesteld moeten worden. Die altre dende bestuursleden Th. Fossen en Q. v. d. Vrie werden herkazen. De laat ste heeft echter bedankt. Beslo'en werd om met het oog op1 het 40 jarig be staan der vereeniging een ouderavond te houden en ook de kinderen te trao- leercn bij den overgang. Bij de rondvraag vraagt dhr Keim of het bestuur reeds heeft beslo'en om 3e aanbesteding van de schaolveibouw pu bliek te dacn plaats hebben. De voorz. antwoordt hierop dat publieke aanbe steding zal plaats hebben. Ds Scheele beëindigt deze vergadering met dankzeg ging, die duurde van zeven uur tot half twaalf. Nieuw- en St. Joosland. Door de ijve rige nasporing van den gemeenteveld wachter Boekhout is de door I. de K. (niet de R.) gestolen fiets opgespoord bij een ingezetene van Vrouwepolder, aan wien de K. hem had verkocht voor f20- Verder is ook bekend geworden dat de K.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2