RojmII tftoufc No 91 Donderdag If Januari 1924 38e Jaargang levensleed. Buitenland. Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: RetfaPtie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. BurgL Tel. no. 259 Voar lie Hongaartjes en Duitschertjes. Mede namens liet Goesche Subcomité voor de Misvesting voor de (28) Hon- gaarsche kinderen, waarvoor te Goes en omgeving' plaatsing is toegezegd, dringen wij er bij de gegadigden ernstig op aan hun woord toch niet terug te nemen, de wijl 't Comité (baron v. Vredenburch, Den Haag) alle moeite doet alsnog gunstiger voorwaarden te bedingen bij de Oosten- rijksehe regeering voor den doortocht door Oostenrijk. Allicht zou binnen enkele da gen kunnen blijken, dat deze pogingen slagen of althans kans krijgen van te zullen slagen. Die arme kinderen waren al te Budapest in den trein en moesten weer terug. De heer v. Melle las ons een brief voor van een Hongaarsch kind dat Hollandsch schrijft, en nu vraagt of er nog geen doen aan is dat haar zusjes alsnog naar Holland kunnen komen. Het is aandoenlijk om aan te hooren. Wij zouden derhalve de menschen, die zich hebben opgegeven willen vTagen: doet toch uw woord gestand, allicht komt er nog een gelegenheid. Inmiddels vragen wij tegelijk aan ande ren: denkt ook om de Duïtsche kindertjes. Hebt ge geen Hongaarsch kind aange vraagd, vraagt dan een Duitsch kind aan. want ook daar is nog groote behoefte aan steun. Van de 5000 kinderen kon het Comité 27 Dec. er slechts 250 meebren gen; de overige moesten worden teleur gesteld. Als er nu maar aanvragen ko men, hetzij bij ons, of bij ds Steinz of bij mej. v. d. Graaff te Biezelinge, dan wil het Comité zich weer wel met afha ling en aflevering der arme kleinen be lasten. Men vergete echter de jongens niet; meisjes worden er veel meer ge vraagd dan jongens. DE &.-D. EN DE LANDSVERDEDIGING. De heer Troelstra heeft in de volks vergadering der vorige week nogmaals vastgesteld dat de S. D. A. P. in zake de landsverdediging zich houdt aan haar leus: geen man en geen cent. Ditis echter oorspronkelijk niet de leus der sociaal-democraten geweest, althans in de Kamer niet. De vader van deze leus was de Friesche socialist v. d. Zwaag; zij werd de laatste jaren uitsluitend gepro pageerd door de communisten. De S. D. A. P. is derhalve op het standpunt der communisten overgekomen. Wat bij den snellen afloop der revolutio naire, anti-nationale gedachte en het aan zwellend geschreeuw in het sociaal democratische kiezerskamp tegen bot mili tairisme niet te verwonderen is. Zijn partijgenoot de heer Wibaut heeft de asii-leger- en vloot-gedachte nog wat aangedikt, en er bijgevoegd dat de be zuiniging door het Soc.-Dem. regeerings- program beoogd, niet op een tien miljoen zien zal. Wordt hij minister /van finan ciën, dan ^.al de ontwapening spoedig volgen. Alles onder het bekende motief van de larnlendigen onzer dagen (het zeer juiste woord is van een onzer rechtsche staats lieden afkomstig): „wij kunnen ons toch niet verdedigen", het afgezaagde motief ook van onze goede liberalen sinds 1848, de geestelijke vaders en grootvaders dezer ontwapenaars. Het is echter niet de vraag of wij ons land kunnen verdedigen, maar of wij kwam de nood, gelijk in 1914, weer eens aan de man paraat zouden zijn. En dat zulks kan en van invloed is, heeft 1914 bewezen. Anhteraf is uit de stukken gebleken VEU LLETON. '21% „Keen, neen, hij zal zoo lang mogelijk wegblijven. Hét is niet mood van hem. Hij v'ergeet zijn thuis en mij. Mijn eenzaam heid en angst zijn niets bij zijn vreeselijke wispelturigheid. Ik zal hem nooit meer 3101 „Maar hij houdt erg veel van u en dat zal hem naar u terugdrijven". „Hoe weet je dat?" „Benige oogenblikken geleden wees hij naar u en zijn gezicht was vol droefheid, toen hij tegen mij zei: „Houd mijn moeder gezelschap, terwijl ik weg beu en dan ben jij de eerste, aan wie ik eenige ver plichting zal hebben". Huil niet zoo, lieve mevrouw Murray. God kan 'op zee even good over hem waken als hier thuis." „O, maar hij zal niet bidden voor zich zelf l" snikte de moeder. „Des te meer moet u voor hem bidden'; en hij kan gaan, waarheen hij wil, hij kan nooit uit Gods gezicht raken of uit Zijn genadige handen. De dochter der Syro-Fenicische vrouw uit Marcus 7 werd niet gered door haar eigen gebeden, maar dat Duitschland bet reeds voor 1900' ont worpen veldtochtsplan (het plan Von Schlieffer) waarin een doortocht floor België e n N e de r 1 a n d voorgeschreven stond, wijzigde, zoodra na 1900 bekend was geworden dat Nederland zijn veld leger tegen een dergelijk doortochtsplan aan de grenzen paraat hield, zoodat Ne derland als land van doortocht (plan Von Mollke) werd geschrapt. Ook van Engelsche zijde is in 1914 door niemand minder dan lord Churchill, den oorlogsman, om dezelfde reden vast gesteld de onwenschelijklieid om Neder land in den oorlog 'te betrekken. Dal Nederland buiten den oorlog bleef, is Gods werk, een waarheid die boven alle andere vaststaat; doch de middelen door den Heere God hierbij gebruikt zijn deze geweest: de zorg der Nederlanclsche regeering voor een zoo goed mogelijke armee en vloot. Een omstandigheid die geruststellend werkte en tot eendracht stemde; want hoe dachten de sociaal-democraten zei ven er over? Van. Schaper wist men 't al dat -hij, zoo de nood aan den man kwam, met zijn geweer naar de grenzen zou snellen. En Troelstra ook niet mis sprak 't bekende mooie woord: de nationale gedachte moet nu de nationale geschil len overheerschen. En dit sprak nu dezelfde man, die had durven schrijven.„aan een vaderland gelooft bijna niemand meer; om er warm voor te kunnen worden, drinkt men zich gewoonlijk eerst een halven roes". 'Maar toen was er geen wolkje aan de lucht. Doch in 1914, toen er gevaar dreigde, sprak hij eerstgenoemde schoone woorden in onze Tweede Kamer, en schreef hij in zijn boek over den oorlog dat „de beweging voor het geen man en geen cent uitloopt op pure demagogie". En nu het gevaar weer geweken schijnt, wat wij nochtans weigeren te gelooven, moet. diezelfde demagogische leus weer als verkiezings- en agitatieleus dienst doen. Met den heer H u g e n h o 11 z is het al hetzelfde. Hij, die nu ook weer in dit koor van geen man enz. meezingt, en bij het jongste Vlootwetdebat gewaagde van „notedoppen" en „prutsvlootje", sprak it) 1915 onder den indruk van het dreigend gevaar en van den koenen moed der Belgische broeders het onverholen uit „in het vervolg met wat minder geringschat ting te zullen spreken van wat ook met kleine middelen is te bereiken". Het is noodig op dit gevaarlijk dualisme ouzer goede sociaal-democraten telkens te wijzen, en de onbetrouwbaarheid hun ner argumenten aan te toonen. Wat iedereen, die dergelijke uitspraken als bovengenoemd, naast elkander legt, gemakkelijk afgaan zal. Laat men ook naast de tegenstrijdige woorden van Nederlandsche sociaal democraten, de feiten spreken, waarmee in het buitenland hunne geestverwanten deze woorden, o. a. geen man en geen cent! hebben weggeslagen. De leider der soc.-democraten in België, minister Vandervelden, wilde „een leger hebben in staat om ons land te verdedigen in de ure des gevaars", en 't Belgische kabinet, waarin vier sociaal-democraten zitting hebben, bezorgde en verzorgde tot nog toe een leger dat minstens vijf maal zoo groot en 14 maal zoo duur is als iu 1914; dat namelijk 1250 miljoen francs kost tegen 90 miljoen francs voor den oorlog. En de sociaal-democratische door haar moeders geloof, waaroim zou God dan uw zoon niet redden, als u bidt en gelooft?" Mevrouw Murray drukte Edna vaster te gen zich aan en kuste haar innig. „Jij bent mijn eenige troost. Als ik jou geloof had, zou ik niet zoo ongelukkig wezen. Mijn lieve kind, beloof mij' één ding dat iederen keer, als je bidt, je mijn zoon zult gedenken en God smeeken hem te bewaren op zijn zwerftochten en hem vei lig bij zijn moeder terug te brengen. Ik weet, dat je niet van hem houdt, maar wil je het niet doen voor mij?" „Mijn gebeden zijn niet veel waard, maar ik zal er altijd aan denken voor hem te bidden en, mevrouw Murray, laat heel uw gezin, terwijl hij weg is, gezamen lijk bidden voor den afwezige. Grootvader bad iederen morgen en iederen avond en dat maakte iederen dag even plechtig als een Zondag". Mevrouw Murray zweeg een poosje en antwoordde toen aarzelend; „Ik kan wel voor mezelf bidden, maar ik vind het niet prettig het hardop te doen". Weer zweeg zij eenige oogenblikken voor zij vroeg: „Edna, zou jij in het gebed willen voor gaan in mijn plaats?" „Het is uw huis en als u niet zelf minister Granting in Zweden verdedigde een oorlogsbegrooting van 100 miljoen gulden. ■la maar, zegt mr Troelstra, de sterke man is het proletariaat, die zal in de tóekomst de oorlogen voorkomen, bij voorbeeld door alggmeene werkstaking. Zou hij er echter zelve wel hard op rekenen, waar de feiten hem zoo luide tegenspreken In Italië marcheerde dezer dagen dit proletariaat- achter Mussolini aan naar Corfu. In Hongarije kreeg de regeering den banvloek der socialisten Oudegeest en Fimmen voorop thuis omdat zij re volutionaire opwekkingen had" bestraft; terwijl diezelfde socialisten den munitie- aanvoer naar Polen trachtten te verhinde ren; en de socialistische regeering in Duitschland tot sabotage in het Roer gebied tegen Frankrijk aanzetten; niet welk gevolg? Dat Hongarije stilletjes voortging met haar straffen, Polen zijn munitie kreeg en Duitschlands verzet murw ge slagen werd. Neen, op'de macht van het proletariaat valt niet te rekenen. Bovendien, zoolang de zonde heerscht, zal er gevaar voor meeningsgeschil onder regeeringen en volken zijn, en daarmede de mogelijkheid van oorlogen. Daarom kan ook Nederland nimmer ontwapenen, al streeft het naar bewapening op be scheiden schaal. Daarom blijft het de dure plicht eener volksvertegenwoordiging om de regeering de door haar noodig ge keurde gelden voor de landsverdediging immer toe te staan, en hiermede ook de pogingen te schragen van hen die ter bescherming van ons koloniaal bezit, de kurk onzer nationale welvaart, de vloot zoo immer mogelijk te verbeteren. Niet om den mogelijken vijand aan te vallen, maar om tegen diens aanslagen gewaar borgd te zijn; en zulks is alleen mogelijk wanneer hij ziet dat Nederland, zij 't ook al met kleine kracht, waakt op de fron tieren in eigen land, en op de wateren die onze Oost omspoelen. Rijksmiddelen. De gewone Rijksmiddelen hebben in December ruim drie millioen minder opge bracht dan in dezelfde maand van liet vorige jaar. In vergelijking met October, toen het verschil twaalf miljoen, en met November toen het tien miljoen bedroeg, schijnt dit resultaat niet ongelukkig; men lioudc echter in 't oog, dat ook Decem ber 1922 een zeer onvoordeelige maand was in vergelijking met de aan baar voor afgaande, en in vergelijking met Decem ber 1921. Ee gioote verschillen met verleden jaar zitten in de inkomstenbelasting en de belasting op het personeel; die elk ruim een miljoen minder opbrachten dan in de gelijknamige maand van het vorige jaar. De overige minder opbrengende middelen verschilden slechts enkele tonnen in op brengst. Zoo brachten de invoerrechten 2, de dividendbelasting 4, suiker 5, ge distilleerd 6, tabak 8 ton minder op dan in December 1922, een verschil dat onge veer wordt opgewogen door de 1,8 mil joen koogere 'opbrengst der successiebe- belasting. Bij de overige middelen wegen kleinere stijgingen en-dalingen vrijwel te gen elkaar op. Dat de inkomstenbelasting de grootste vermindering aanwijst, is niet te verwon deren. Hier vertoont zich, gelijk reeds eenige maanden te voren, de natuurlijke daling, gevolg van het verminderd na- wenscht te bidden, dan kunt u wel een formuliergebed lezen; er bestaat een boek: „Gebeden voor huiselijk gebruik". Ik heb het gezien in de pastorie en ik kan er een meenemen uit,een boekwinkel als u het wilt". „Je kunt dat boek wel voor mij koopen. Maar Edna, ga vandaag niet naar de les; blijf thuis bij mij; ik ben zoo eenzaam en somber gestemd. Ik zal mijnheer Hammond wel vertellen, dat ik je niet missen kon. Bovendien heb ik je hulp noodig voor het ordenen van eenige waardevolle dingen van mijn zoon, die hij heeft achtergelaten. En, o ja, nu denk ik er ineens aan, hij heeft mij gezegd, dat hij wilde, dat jij1 enkele van zijn boeken of manuscripten nam om ze te bestudeeren. Dit is een groote eer, kind, want hij weigerde menig volwassene toegang tot zijn kamers. Kom maar mee, ik zal zijn bezittingen open sluiten". Zij gingen samen door den koepel en traden de kamers binnen; Mevrouw Mur ray begon met de cameeën, gegraveerde edelsteenen, antieke vazen,drinkbekers, enz. zorgvuldig in het kabinet te plaat sen. Toen zij de kamer doorliep, vielen tranen op de kostbare voorwerpen en eindelijk naderde zij den mooien minia tuurtempel en stond stil om naar het slot te kijken. Zij koos den kleinsten tionaal inkomen, die nog geruimen tijd zal aanhouden. De opbrengst over het volle jaar 1923 is dan ook nagenoeg 21 miljoen bij die van 1922 ten achter. De opbrengst der gezamenlijke midde len over het geheele jaar is circa 429 miljoen, tegen circa 469 miljoen in 1922, een verschil van circa 40 miljoen gulden. Het algemeen beeld is derhalve het- zelfde als wat zich thans voortdurend ver toont. Do zelfstandige ondernemers wor den het meest getroffen; de loonen en salarissen zijn slechts weinig gedaald; doch de ondernemers hadden vorig jaar de klappen al beet; en de dividenden der naamlooze* vennootschappen konden, de aanwending van reserves ten spijt, evenmin op peil blijven. Handel en wel-'- vaart gaan steeds verder langs de da lende lijn. Dat de zegelrechten een halve ton en de registratierechten ruim drie ton naar boven gingen behoeft geen be wijs te zijn dat de inzinking, die ook bij deze middelen begon, is tot staan gekomen. Doch de vermogensbelasting en de in komstenbelasting met haar teruggang van ongeveer een miljoen in December; en van resp. 5- en 30 miljoen in de twaalf maanden van het vorige jaar, vormen steeds meer het donkere punt op den middel enstaat. Dit alles wat den gewonen dienst be treft. De middelen van het leeningfonds 1914, voornamelijk bestaande in opcenten op vermogens- en inkomstenbelasting; en in de opbrengst der verdedigingsbelastingen, volgen een gelijke dalende lijn. In October j.l. was het resultaat 9,3 miljoen tegen bijna 13 miljoen in 1922; in November ging de opbrengst van 15 miljoen op 11 Va miljoen terug; en in December van 10 miljoen op 8V2 miljoen. En over «het geheele jaar van 132 miljoen op 106 miljoen. O.W.-belasting komt niet meer in; in tegendeel er werd ook nu weer 21/2 ton aan te veel geïnde O.W.-belasting terug gegeven. De toekomst blijft donker. De Fransche franc. Havas meldt uit Parijs, dat de maatre gelen, welke de ministerraad gistermor gen heeft genomen, tweeledig zijn: nl. de tijdelijke spanning op de buitenlandsclie wisselmarkt tegengaan en het financieel evenwicht van het land, op onomstootelijke grondslagen vestigen. Dis staatsfinanciën lijden onder de nietnakocning van de ver plichtingen der Duitschers, waardoor de schuld van Frankrijk met 100 milliard francs toenam. De bovengenoemde maat regelen zullen in hoofdzaak bestaan in sleutel van den bos, die uit twaalf be stond, uit en probeerde of deze in het sleutelgat paste, maar hij1 was te groot; toen probeerde zij het sleuteltje van haar horloge, maar zonder gunstigen uitslag en een verdrietige uitdrukking kwam op haar droevig beschreid gelaat „Norman heeft vergeten mij het sleutel tje te geven." Edna kleurde en bukte om een zwaar, kornalijnen zeehondje, dat op bet 'kleed gevallen was, op te rapen en zei haastig: „Wat denkt u, dat er in dien marineren tempel zit?" „Ik weet er niets vanbet is één van de Oostersche luxe-voorwerpen van mijn zoon. Ik denk, dat hij het gebruikt als een kastje voor zijn papieren." „Laat hij het sleuteltje gewoonlijk bij u, als hij weggaat?" „Het is den eersten keer, dat hij: van huis gaat voor langeren tijd sinds hij dit kleinood meebracht uit de Oost. Ik moet hem over het sleuteltje schrijven, vóór hij uitzeilt. Het hangt aan zijn horloge ketting." Toen Edna in haar kamer was, borg zij het vervelende sleuteltje weg en dacht nog eens na over de onverwachte omstan digheden, die haar niet alleen den plicht oplegden voor den reiziger te bidden, maar haar ook noodzaakten aldoor een VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. een verhooging van alle belastingen met 20 pet, waarvan men een toeneming der ontvangsten met 5 milliard francs ver wacht; voorts hoopt men door strenge toegepaste bezuinigingen en het verijdelen van belastingontduiking 2 milliard francs bijeen le brengen. Tenslotte zal geen en kele toeneming van uitgaven meer worden veroorloofd. Ook de vrienden der Fransche natie ontkennen tegenwoordig niet meer, dat de geheele financieele politiek een grondige herziening behoeft, wil men de bevolking de ellende van 'een voortdurend in waar de verminderend ruilmiddel besparen. In het jaar tijds dat Poincaré de lakens uit deelt, zakte de franc van 22 tot 12 cents. Indien niet spoedig wordt ingegre pen, bestaat er groot gevaar vóór een verder voorthollen op den fatalen weg. Reeds nu zal men niet kunnen ontkomen aan sterke salarisverhoogingen voor de zeer groote groepen van Staats- en Ge meenteambtenaren. En als het wereldher stel uitblijft, en Duitschland niet kan betalen omdat zijn export geen surplus laat boven den invoer, dan wordt in bet eind ook Frankrijk kind van de rekening. Overigens leert het Fransche voorbeeld ons nog eens weer, boe moeilijk het is, om op den weg der inflatie tot stil stand te kamen. Nederland putte er leering uit. De politieke toestand in Engeland. Dje parlementaire medewerker van de „Daily Telegraph" constateert, dat er niet de minste twijfel bestaat, dat de socialistische leider den steun zal krijgen van de meerderheid der liberalen. De libe ralen stellen zich op bet standpunt, dat, aangezien zij den stembusstrijd hebben gevoerd, om de regeering ten val te brengen, zij thans hun pioging moeten herhalen. Enkele liberale stemmen zullen niettemin worden uitgebracht op1 de' regee ring en een zefcer aantal liberalen zal zich van stemming 'onthouden. Dit belet niet, dat de 'uitslag van de stemming in het lagerhuis niet twijfelach tig wordt geacht. Ramsay Mac Donald's rede over de buitenlandsche politiek was heftig. Zij was gericht zoowel tegen Frankrijk als tegen het kabinet-Raldwin. De regeering verweet hij in de krachtigste termen haar werkeloosheid. Ramsay Mac Donald en zijn collega's zullen den verstoorders van den Europee- schen vrede toeroepen, dat zij een einde aan het spel moeten maken. Lloyd George wenschte hem met deze voornemens geluk, maar geloofde niet dat hij' veel resultaat zou bereiken of dat. Frankrijk, pp het eerste bevel van het hoofd eener socialistische regeering, die zelfs geen meerderheid in het lagerhuis heeft, van zijn aanspraken kan afzien. Korte berichten. Er is indertijd gemeld, dat zendingen voor het onbezette Duitschland, die door het bezette gebied gaan, vrij1 van rechten zijn. De Rheinisch Westfalische Zeitung meldt echter, dat deze zendingen in het bezette gebied, wat betreft de douane rechten, warden behandeld alsof zij voor dat gebied bestemd waren. Volgens de Vossische Zeitung zijn er oiver Kehl-Ludwigshafen groote hoe veelheden meel uit Frankrijk naar Duitschland gezonden, die door den lagen stand van den frank zeer goedkoop kun nen warden aangeboden. -Met betrekking tot den voorgenomen aanslag óp' generaal von Seeckt wordt aandenken te hebben aan den man, dien zij eigenlijk haatte en aan wien z'ij nu voortdurend herinnerd werd. Den volgenden dag, toen zij, als ge woonlijk, naar de les ging en de reden op gaf van haar afwezigheid, merkte zij, dat mieneer Hammond's hand trilde en er kwam een blik van 'bitter verdriet in zijn oogen. „Alweer op reis! en zoo spoedig! Zoo erg ver weg van alle goede invloeden!" Hij legde de Latijnsche spraakkunst neer en liep naar het raam, waar hij eenigen tijd stilstond en toen hij terugkeerde naar zijn leunstoel, zag Edna iets onrustigs in zijn gezicht. „Is hij niet hier gekomen om u goeden dag te zeggen?" „Neen, mijn kind, hij komt nu nooit meer in de pastorie. Toen hij nog eer» jongen was, .onderwees ik hem in dezW kamer, juist zooals ik jou hier nu onder wijs. Maar sinds vijftien jaar heeft hij de woning hier niet betreden en toch kan ik nooit slapen vóór ik voor hem gebeden heb. „O, ik ben zóó blij dat te hooren! Nu weet ik dat hij welbewaard zal zijn." (Wbrdt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1