StateMeneraal. i\o 9© Woensdag 1@ Januari 19^4 S8„e Jaargang Middelburg LEVENSLEED. of in ruil: p een Koe, üroonerwien i een Orgel, jcht en een Meid midsknecht Bakkersknecht, in Meid FEUILLETON. et in ke>t volk e bezuinigings- rkloozea, amb- in orerheids- zevende teer- :r achturenwet, )rming, nieuwe behoeften, dat andhaafd. anifestatie van )00 onderteeke- tionnement in de Tvreede geering ton ge- voor niet ge- !ig verzet den hun reaktion- Ijken. p „tot protest lag", tot ver tot bescher- wetgeving, ran de arbeiders- an den strijd ie. lans eischen is opdat de 'kie- n hooren. strijd beleggen P. en N. V. V. iet Gebouw voor or te Den Haag ham. 2Vs uur, en gevoerd door nhuis. voor do verder door genoemde id". t. Deze oproep P. er zich op do fel mogelijk ich klaarblijke- ,vil van allen, aterieele offers 1." «BERICHT. deli ochtend ld doOT het te De Bilt. 771.1 te Me-' entia. van 16 Jan.: ijke tot zuide- bewoilkt, droog over dag om uien Atlas A, 2 Vingerstukken gebruikte Drie- alies in goeden nog een,dubbele OWE, nieuw 9 en Moes. MEIJERS, imeerd Hoefsmid, kerke (W.) KOOP: irs, rekening Febr. ii.g IVIerriepaard, eulenboek, bij N. en St. Joosland. ig 3e kalf, bij [JD,Westkapelle Dl. KOOP: oedgekeurd op stam et de cijfers 9, 8, 9, ELSE, 'Kamperland. I. E. DUHOIS, B 98, Koudekerks. weer ruim dertig andsche Biggeni zware, bij 3, Varkensm. M'burg- jf Mei H. BRASSER, Rit- mtman. let Mei end met hoefbeslag- RSMARCK, Ovezand- mengd bedrijf. DEURWAARDER, kkerij, Souburg. P. LAMPERT Jz- WITTE. Biggekerke. welijk met Mei n Meid A. MOL, Landbouwer, koppen Drukkers-Exploitanten: 00STERBAAN LE COINTRE 0OES Bureaux: Lange Vorslstraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIj, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting. De gehuwde ambtenares. Nu inkrimping van het Rijks ainbtena- renpersoneel noodzakelijk is, moet de ge huwde ambtenares het eerst voor eervol ontslag in aanmerking komen. Hierin is niets onbillijks, integendeel het is logisch en rechtvaardig. Vooral in onzen tijd, nu wegens de algemeen keerschende werk loosheid zoovele mannen zonder werk zijn, is 't noodig dat in alle kringen waar gehuwde vrouwen en moeders werk ver richten, dat ook door mannen kan geschie den, deze vrouwen worden ontslagen. De regeering deed \vèl met in dezen het goede voorbeeld te geven. Het zou wat fraais zijn, indien zij de* gehuwde mannen ontsloeg en eerst daarna over ontslag der gehuwde vrouwen ging denken. Wij juichen dan ook dezen maatregel toe: ontslag aan de gehuwde ambtenares, indien zij namelijk geen kostwinstei' is, en dan in de eerste plaats haar, wier man ook een Rijksbetrekking bekleedt. liet is geen. aangename boodschap welke dezen menschen wordt thuis gebracht, en vooral aan sociaal-democratische zijde zal zij afkeuring vinden. Doch laat men aan die zijde dan in adat nemen, dat zelfs de heer Schaper, een staatsman met een kwarteeuw ervaring achter' zich, den maatregel in „Het Volk" heeft ver dedigd. Rovendien bodenkon zij dat zoodanige ambtenares niet maar zoo dadelijk aan den dijk gaat, en zeker niet naakt aan den dijk. Er blijft haar voldoende speling over om iets anders te beginnen. Boven dien ontvangt zij gedurende een zekeren tijd, naar gelang harer dienstjaren nog een deel van liaar salaris. Ook in de toekomst zal er voor de ge huwde ambtenaressen geen plaats meer in 's Rijks dienst zijn. Aan de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg toch is een concept Koninklijk Besluit ge zonden, behelzende dat voortaan ambte naressen bij huwelijk eervol zullen wor den ontslagen. De Commissie heeft met 8 tegen 4 stemmen over dit concept een gunstig advies uitgebracht. Een advies, waaruit blijkt, dat de Chr. Ambtenaren- organisaties het ten deze met de regeering eens zijn. En terecht. De gehuwde vrouw behoort in haar gezin, onverschillig of dat gezin uit slechts twee of uit meer personen bestaat. Op haar, die geen kin deren tot haar „last" of, zooals 't behoort, tot. haar lust heeft, rust inderdaad niet de lichtste taak in dezen. Moeders met groote gezinnen zullen ons dit terstond toegeven. En. niet zij alleen. En ook niet Chr. vrouwen alleen. Leest maar wat o. a. mej. Ida Heijer- rnans, inderdaad geen vrouw van rechts, schoon blijkbaar een vrouw van recht! in ..Het Gempene Best" schrijft: „De vrouw die trouwt weet wat zij aanvaardt, dat in het normale geval kinderen uit haar zullen geboren wor den, welke iemand anders noodig heb ben dan een moeder, die buiten haar gezin werk wil verrichten. Tenslotte kan niemand twee meesters dienen, ook de vrouw niet. Hoe kan zij èn een goede ambtenares zijn ën een goede moeder? De praktijk wijst maar al te dikwijls uit, dat óf de ambtenares óf het gezin in het gedrang komt. En soms, of mis schien dikwijls, is het kind de niet-be- geerdc lastpost, het wezentje, dat de 'handen bindt, belet dat twee het 'huis verlaten: vader èn moeder, twee voort durend genietenvader èn moeder, twee het stofferijke der aarde ruimschoots hebben. De waarachtige bevrijding der vrouw kan slechts die der moeder zijn, omdat haar bestemming het moederschap is. De moeder wordt niet gediend, als men haar twee zware taken op de schou ders steeds wil leggen." Dat ook deze vrouw tegen ontwrich ting van het gezinsleven waakt, valt te loven. Hot zal meer en meer blijken, dat de meerderheid der natie' erkennen gaat, dat het dien kant uit moet: de gehuwde vrouw in 't. gezin; .geen gehuwde amb tenaressen meer in Staats- of Gemeente dienst. En het is thans liet geschikte oogenhlik om dezen maatregel door te voeren. nu."» "o i can v. 26). Berouw over haar hardheid en mede lijden met mevrouw Murray's verdriet, deed haar zachter gestemd zijn tegenover hem. Zij' zocht de mooiste witte camelia uit haar mand, ging naar hem toe, en hem de bloem toereikend, zeide zij: „Dag mijnheer. Ik hoop, dat u een aan gename reis zult hebben". „En de reis uitstrekken tot 't on eindige, nietwaar? Ah, je biedt mij een vredesteeken aan? Ik heb je er voor ge waarschuwd, dat ik er geen acht op geven zou. Je kent mijn motto: „Niemand tergt mij straffeloos!" Maar nu, dank je wel voor dit lieve vredesteeken. En nu je dan weer geneigd bent vrede te sluiten, wees dan zoo vriendelijk de poort voor mij te openen". Zij zette haar mand op de stoep en liep de laan af, terwijl hij nog enkele woor den met zijn moeder sprak. Edna wist, dat hij van plan was verscheidene jaren weg te blijven, en terwijl zij1 medelijdeii had met het verdriet, dat haai' weldoen- Tweede Kamer. Na een langen rusttijd van bijna 3 maanden zijn de Kamerleden gisteren weer aan het werk getrokken. Er was zeer veel belangstelling vooi; de mededee- ling, welke door de Regeering zou wor den gedaan in verband met het beëindi gen van de Kabinetscrisis. De Kamer leden waren bijna voltallig opgekomen, aan clo ministerstafel werden alleen de beeren Colijn en de Visser gemist en de gereserveerde, de publieke en de pers tribune benevens de diplomaten- en amb- tenaarsloges waren propvol belangstellen den en nieuwsgierigen. Gisteren, vóór 12 uur stonden al ver scheidene personen in rijen geschaard voor den ingang tot de publieke tribune der Tweede Kamer, om zich bij de te 2 uur aanvangende vergadering van een plaats te verzekeren. Allereerst werd dlir. de Groot als Ka merlid in de plaats van prof. Visser van IJzendoorn beëedigd. Daarna legde Minis ter Ruys de Beerenbrouck de volgende verklaring af: „M. de V. Die Kabinetscrisis, welke in trad na de beslissing van deze Kamer op 26 October j.l. krachtens welke het ontwerp-vlootwet werd verworpen, hééft op 7 Januari j.l. geleid tot niet-inwilli- ging van het verzoek om ontslag van het zittend Kabinet. Nu de vorming van ©en nieuw mi nisterie, ondanks dit tijdsverloop, onmo gelijk bleek en daarbij een langer slepend blijven van de crisis niet in 's lands belang kon worden geacht, meenden wij ons niet te kunnen onttrekken aan den plicht de verantwoordelijkheid voor bet bewind te blijven dragen. Onder deze .omstandigheden stel ik er prijs op, met het oog op de verdere sa menwerking met de Staten-G eneraal en de klaarheid in de verhouding tot deze vergadering, het volgende te verklaren: De beslissing der Kamer van 26 Oct. wordt door het Kabinet in de gegeven omstandigheden als feit aanvaard. Het treffen van een voorziening inzake die /maritieme verdediging zal daardoor eerst kunnen volgen op maatregelen tol herstel van het financieel evenwicht. Deze, reeds beraamde, maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's Lands financiën doormaken, staan thans op den voorgrond. Middelerwijl zal de Regeering de verzorging van de mari tieme verdediging opnieuw ter hand ne men. Zij behoudt zich voor dienaangaan de spioedig nadere voorstellen in te die nen. Bij de beantwoording van het Voor- loopig Verslag dezer Kamer betreffende Hoofdstuk I der Staats begrooting voor 1924 zal de Regeering de meest geschikte iiimtranomia ster hierover had, zoo kon zij toch niet anders dan verheugd zijn, dat zij: zoolang bevrijd zou zijn van zijn tegenwoordigheid. Langzaam reed hij door de iepenlaan, wier takken zich reeds over zijn kinder hoofd hadden uitgespreid, en toen hij de poort bereikte, die Edna openhield, steeg hij van zijn paard en zeide: „Edna, als je even trouw in alle zaken bent, als je hebt bewezen te zijn in je antipathie, dan ten ik veilig dezen sleu tel in je handen geven. Het behoort bij dien marmeren tempel in mijn zitkamer en opent een graftombe, waarin ik mijn laatste wil een plaats gegeven heb, als ook een doos papieren van waarde voor mij en nog eenige andere dingen, wa r ik grooten prijs op stel. Br is geen an dere mogelijkheid om het open te krijgen, dan met dezen sleutel, en niemand anders, als ikzelf, kent den inhoud. Ik wensch den sleutel in jouw handen te laten op twee condities: ten eerste, dat je het nooit aan iemand zult zeggen zelfs niet aan mijn moeder, of haar maar doen ver moeden, dat je den sleutel hebt; ten' tweede dat je mij plechtig belooft, dat je de tombe of den tempel niet zult openen, of ik moest na den tijd van vier jaren niet terugge keerd zijn. Het is vandaag de tiende De cember vier jaren na dezen datum, ge'eg nheid vinden omtrent verschillende daarin ter sprake gebrachte punten van Rpgeeringsbelrid nacfer haar meem'ng uit een te zétten. 1 Regeering nu doet een beroep op do medewerking van do Staten-Generaal in de overtuiging, dat zij handel! in den geest van Uwe Vergadering, wanneer zij haar thans uitnoodigl tot gemeen- schapipelijken arbeid ton einde aan de hangende vraagstukken de oplossing 'te geven, die het land zoo dringend be hoeft." De indruk, welken de regeeringsverkla- ring wekte, bleek niet ongunstig te zijn, althans aan do rechterzijde. Maar wat links, speciaal de S. D. A. P., hierover zal te zeggen hebben,' zal vandaag wel blijken. Vanmiddag om 1 uur wordt de bespreking van de regeeringsverklaring aan de orde gesteld. Wanneer deze be sprekingen zijn afgeloopen, worden eerst eenige kleinere wetsontwerpen behandeld, vervolgens de interpellatie-Westerman en Boon respectievelijk over ontslag aan ge huwde ambtenaressen en over den Post- chèque en Girodienst en liet wetsontwerp lot wijziging van de Indische Begrooting in verband met de tariefswijzigingen om daarna met de Algemeene Beschouwingen over de Slaatsbegrooting te beginnen. Natuurlijk zal een deel der Kamer wel pogen om den tijd te verspelen met aller lei interpellaties. Zoo gaat mej. Wester- man intérpelleeren over het. ontslag der gehuwde ambtenares, een ontslag, dat ieder verstandig menscli als zijn brein niet is beneveld door dwaze feministische ideeën toejuicht. En zoo wil Wijnkoop interpelleeren over het spoorwegpersoneel. He! spelletje begint alweer. Als de Kamer bij het weldenkend deel der bevolking haar prestige wil hand haven, zal ze heel gauw aan den bezuini- gingsarbeid moeten beginnen. Daarop wordt gewacht. Er moest gisteren nog gekozen worden een lid der huishoudelijke commissie in de vacature-Visser van IJzendoorn. Dat vlotte echter niet best. Na een viertal stemmingen volgde een herstemming tus- schen de hoeren Dresselliuijs en Hugcn- lioltz, waarbij de eerste 42 en. de laatste 41 stemmen verkreeg. Dhr. Dresselhuijs had zich even van te voren verwijderd. Had dhr. Hugenholtz (die waarschijnlijk blanco s(emde) op zichzelf gestemd, dan had liet lot moeten beslissen. Tot voorzitters d„er 'afdeelingen zijn ge kozen de heeren Rutgers, Marchant, No- lens, Schokking en Van Wijnbergen; tot tweede voorzitters de lieeren Sasse van IJsselt, Van Gijn., Snoeck Henkemans, Van der Molen en Gerhard. Het Engelsche Parlement. Gisteren is het Engelsche Lagerhuis geopend. Het biedt nu, dank zij den uitslag der laatste verkiezingen, een gansch anderen aanblik dan voorheen. De conservatieven zijn erg verzwakt, de liberalen en arbeiderspartij geducht ver sterkt. De Koning sprak gisteren de troon rede uit. Die plechtigheid ging gepaard met de gebruikelijke statie. Het aantal leden van alle partijen, dat in het par lementsgebouw tegenwoordig was, was zeer aanzienlijk en geen etikel incident deed zich voor. Vele socialistische par lementsleden, die op het voorplein van het parlementsgebouw stonden, toen het koninklijke rijtuig passeerde, juichten de en hen ik dan hier niet aanwezig, en heb je gegronde reden mij doo-d te wanen, neem dan dezen sleutel fdien ik gaarne zou willen, dat je op je lichaam droeg) en deel mijn moeder dit onderhoud mee, en, open dan de tombe. Kun je de verzoe king weerstagn om die in te zien? Bedenk je goed, voordat je antwoordt. Hij had den sleutel van zijn horlogeket ting losgemaakt en hield dien in zijn hand. „Ik zou liever de opdracht niet op mij nemen, mijnheer Murray. U kunt toch zeker uw moeder beter vertrouwen dan mij, een vreemdelinge?" Hij fronste de wenkbrauwen en mompel de een vervloeking, en riep toen uit: „ïït zeg je, dat ik hem in niemands han den wil achterlaten dan de jouwe. Wil je mij je belofte geven, ja of neen?" Hij zag er daarbij zoo wanhopig en zoo verdrietig uit, dat het Edna pijnlijk aandeed en na een oogenhlik van na denken en een korten, inwendigen strijd, stak zij haar hand uit en zeide, hoewel met zichtbaren tegenzin: „Geef mij dan den sleutel; ik zal uw vertrouwen niet teleurstellen". Hij gaf haar den sleutel in de hand en vervolgde: „Mijn moeder houdt van je tracht souvereinen hartelijk toe. (De Engelsche socialisten stellen zich dus niet zoo kin derachtig aan als de Nederlandsche.) De troonrede zal natuurlijk aanleiding tot uitvoerige debatten goveh, welke de batten, naar men verwacht, met een nederlaag der regeering en het aan het bewind komen van een arbeiders-regee- ring zullen eindigen. Nieuwe aardbeving in Japan. De telefonische verbinding tussclien Osaka en Tokio is verbroken door een sterke aardbeving, welke gisterochtend om kwart voor zes plaats greep. De tram- dienst en de watervoorziening te Tokio zijn stopgezet. Ook het spoorwegverkeer Tokio-Yokohama is stilgelegd. Er zijn branden uitgebroken in Sugamo, een voor stad van Tokio. Een trein stortte in de rivier Banyugawa. Zes treinen werden tusschen Gatamba en Tokio door don aardschok omvergeworpen. Nadere berichten uit Toki'o maken mel ding van zes dooden en 200 gewonden. Te Yokohama zijn, vier personen gedood en twintig gewond. Gemeld wordt, dat zes honderd huizen zijn verwoest. De aardbeving duurde twaalf minuten Admiraal Von Tirpitz verhuurt kamers. In de „Kreuzzeitung" van een dezer dagen leest men de volgende advertentie: Wohn- und Schlafzimmer (el. Licht, Tel., Ofenheizg.) hei Grossadmiral v. Tirpitz z. vermieten. Dr v. Tirpitz, v. d. Héydtstr. 15, Berlin W. 10. De Sovjet-tyrannie. Uit officieele statistieken der sovjet regeering blijkt, dat er in Rusland tol September 1920 de statistieken zijn dus nog enkele jaren ten achter in 't geheel 2 millioen personen zijn ter dood gebracht, of gevangen gezet, waarondei 28 bisschoppen en aartsbisschoppen en 1215 priesters"; ruim 15000 professoren) onderwijzers en artsen; 54000 officieren en 250.000 soldaten; bijna 828.000 boe ren; 355.000 intellectueelen en 192.000 arbeiders. Bidden verboden. De aandacht der sovjet-regeèring is in den laatsten tijd gevestigd op de popu lariteit, welke de opnieuw gevangen ge nomen patriarch Tikhon nu nog meei dan tevoren geniet. Kerkdiensten worden gehouden om voor den patriarch te bid den. De regeering heeft nu aan alle plaat selijke overheden een circulaire gericht, waarin verklaard wordt dat, wijl .burgei Tikhon zich heeft schuldig gemaakt aan crimineelc vergrijpen, élk demonstratie! bidden voor hem als een misdaad moei worden beschouwd, waartegenover do autoriteiten moeten optreden. Weerspan nige kerkgenootschappen kunnen van hun gebouwen, voor den ©eredienst bestemd, beroofd worden. Kinderen in zee geworpen. Een der moeilijke regelingen, welke ui! het Turksche vredesverdrag van Lausanne voortvloeit en steeds dringender om op lossing vraagt er valt in deze kwestie alleen reeds met den terugkeer van 350.000 Grieken en Turken naar hun res pectieve landen rekening te houden is hel emigratie- en immigratievraagsihk tus schen Turkije ©enerzijds en de verschil lende Balkan-staten van den anderen kant Duizenden Mohammedanen bijv. wachten in Smyrna op immigratie in ïurksch ge bied. De immer nog uitblijvende regeling heeft thans reeds een droevig gevolg ge had. Een groep van 160 Mohammedanen uit Servië afkomstig, die naar Constant! haar in mijn afwezigheid gelukkig .te ma ken; en als je daarin slaagt, zou je de eerste persoon zijn ter wereld, aan wie ik verplichting zou hebben. Ik heb in mijn kamer aanwijzingen liggen, wat be treft het ordenen van mijn boeken en verdere dingen op mijn kamer. Aarzel niet om eens iets in te kijken, waar je belang in stelt en wil dan ook zoo nu en dan de stof eens afnemen. Nu, vaarwel, kind; wil vooral goed voor mijn moeder zot- tf gen Hij stak haar de hand toe, zij gaf hem de hare slechts voor een oogenblikje en hij besteeg zijn paard, nam zijn hoed af en reed weg. Na de zware poort gesloten te hebben, leunde Edna met haar gelaat tegen de ijzeren spijlen en keek den vertrekkende na. Soms benamen enkele hoornen haar 't gezicht; maar opeens, bij een kron keling van den straatweg, zag zij, dat hij zijn paard liet keeren, als wilde hij terug komen. Enkele oogenblikken bleef hij zoo staan en keek terug, maar plotseling verdween hij, en met een zucht van onbeschrijfelijke verlichting wendde Edna haar schreden naar huis terug. Toen zij de plaats na derde, waar mevrouw Murray nog altijd zat, met den zakdoek voor 't gezicht, ver- nopel was gekomen ondanks het. verbod der Turksche regeering, vertoeft hiei reeds meer dan. een maand aan boord van een stoomschip, wachtend op een be wijs om aan land te gaan. De immigran ten worden nu wanhopig en in dezen toestand van troosteloosheid hebben eeni- gen van hen hun kinderen over boord en in zee geworpen. Hoé men in Frankrijk den ach (urendag toepast. Hel. Hbld. heeft omtrent de handhaving van den achturigen werkdag in Frankrijk speciaal ten aanzien van het lossen van schepen en het uitvoeren van reparatie werkzaamheden in St-Nazaire, dezelfde plaats waar het nieuwe passagiersschip, der Stoomvaart-Mij. Nederland zal wor den gebouwd, berichten ontvangen, die haar o.m. het volgende in de pen geven: Wat ons omtrent de werktijden niet de wettelijke maar de werkelijke wordt medegedeeld, wijst op een volkomen anar chie, zooals zij hier te lande slechts heeft bestaan in den tijd, toen van staatswege nog in het geheel niet ingegrepen was in de regeling van den arbeidsduur. De acht- urendag is in deze Fransche haven en stellig niet alleen daar ter plaatse een dóode letter. Niemand houdt er zich' aan. Controle van hoogerhand vindt niet plaats. Vervolgingen wegens overtreding van de arbeidswet worden niet ingesteld. Een gevolg van dezen toestand is, lat de bootwerkers, wanneer er een schip moet worden gelost, zoo noodig uren na het einde van den officieelen arbeidstijd blij ven doorwerken om gereed te komen. Evenzoo gaat het bij de reparatie-inrich ting en. Ons wordt een recent geval mede gedeeld, waarin voor reparaties aan een Nederlandsch schip te St. Nazaire op Za terdag van half acht des ochtends tot 4 uur 30 des middags werd gewerkt, met 1 uur rusttijd, op Zondag van 6 uur 's morgens tot 2 'uur 's middags, zon der rusttijd, en op de gewone werkdagen van 71/2 uur 's ochtends tot 4 uur 30 's namiddags. Voor dit extra werk op Zondag was geen verlof aangevraagd. Voor dezen Zondagsarbeid werd het ge wone loon betaald, zonder bijslag. (Ideaal zal wel niemand, en zeker geen Christen, zulke toestanden noemen. Red. Z.) Toen later spoed achter den arbeid moest worden gezet in verband met dei» vastgestelden datum van Vertrek, werd nachtarbeid verricht. Dezelfde ploegen die 's middags lialf vijf naar huis waren ge gaan, kwamen 's avonds run acht uur terug, en werkten door tot 4 uur 's mor gens. Voor dit overwerk werd een derde betaald boven het gewone loon. Op den laatsten Zondag werd, om gereed te ko men, van 's middags 2 uur nog door gewerkt tot 's avonds 7 uur. Even on regelmatige en lange werktijden kwamen voor bij het bekleeden van stoomketels. Het waren Fransche arbeiders, die zich zonder eenig bezwaar aan dergelijke werk tijden onderwierpen, en niet buitenland- sche emigranten, van wie dit in elk geval eerder had kunnen worden verwacht. Korte berichten. In verschillende gedeelten van Zwit serland valt nog steeds veel sneeuw. De Arlbergspoorweg is opnieuw door een la wine geblokkeerd. Verscheidene dorpea in de huurt van Genève zijn door den zwaren sneeuwval geïsoleerd. - Uit New-York wordt bericht, dat 32 inspecteurs van politie en 85 andere politiebeambten worden vervolgd wegens slapheid, inzake de sluiting der kroegen. oorzaakte de aanraking van het sleuteltje dat zij stevig in haar hand hield, haar een pijnlijk gevoel van geheimhouding en een lichte blos van schaamte kleurde haar wangen; want het leek haiar een beleedi- ging voor haar weldoenster', Idat de zorg voor de papieren haar onthouden zou worden. Zij wilde stilletjes naar haiar kamer gaan om het sleuteltje te verbergen; maar me vrouw Murray riep haar en toen zij naast haar ging zitten, sloeg de ongelukkige moeder haar armen oim de wees heen en terwijl zij haar wang tegen Edna's hoofd legde, schreide zij heftig. Een beetje ver legen, maar toch lief en zacht, probeerde Edna haar te troosten. Zij streelde de witte handen, die haar met bijna wanhopi- gen angst vasthielden. „Lieve mevrouw Murray, wees toch niet zoo diep bedroefd; hij komt misschien veel eerder terug dan u denkt. Hij zal gauw genoeg krijgen van het'reizen en trekken en terugkeeren naar zijn eigen thuis en naar u, die zooveel van hem houdt". (Wlordt verrolgtd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1