Briefwisseling. Leestafel. Gemengd Nieuws. Telegram». Laatste Berichten. larktfiericMeiL Burgerlijke Stand. iOoonVerkoopiDgen, Aanbestedingen, enz. RrcfetszakH. Oil de Pers. Kerktorens op Zuid-Beveland. /^SjoaJs reeds eerder gemeld, heeft de raaüï der gemeente 'Kruiningen beslaten tcjt «paetauratie van den haar toebehooren- de* laren der Ned. Herv. kerk. -Een dspi mooiste torens van Zeeland wordt hierdoor van ander-s dreigenden wissen cnxJergang gered. Die toren, die uit de eerste helft der vijftiende eeuw dateert, is omgetrokken in drie geledingen, waar- ra* de beide onderste vierkant, de bo venste daarentegen achtkant van vorm zipï. Hij; is opgetrokken van baksteen, verlevendigd door hoekblokken van zand steen; aan het achtkant bevinden zich 'pilasters met draagsteenen met kopjes onder de balustrade. Inwendig zijn aan zetten van een spits kruisgewelf op draag- steentjes met figuren bewaard. Niet irynder belangrijk is de kloeke tcsren van Kapelle; de restauratie ervan, is thans vrijwel voltooid. Die vier "hoek- to: entjes zijn bijzonder merkwaardig: Niet alleen zijn zij bijna uniek in Nederland alleen de Oude Kerk te Delft vertoont eenzelfde structuur ook om liet mate riaal verdienen zij de aandacht. 'Evenals de spits, zijn zij niet van hout en dooi lood of 'leien gedekt, als gewoonlijk, doch zij zijn geheel opgetrokken van baksteen. Bij de restauratie van deze torens, die zich in zeer verwaarloosden toestand be vonden, is zooveel mogelijk gebruik ge maakt van bet oude materiaal, voor zoo ver nöodig aangevuld met handvormsteen, afkomstig van afbraak, waardoor een fraai geheel ontstond. Die middentoren is gesierd met zandsteenen, de hoektoren tjes met baksteen-en hagels, die naar aan wezige voorbeelden grooténdeels zijn ver nieuwd. De' spitsen der hoektorens zijn met moderne looden pirons getooid. In de galmgaten zijn de oorspronkelijke tra- ceeri*g en de klankborden weder aange bracht. Als bijzonderheid moge nog worden ge meld, dat, ten einde voor de toekomsi de «adeelen van inwatering enz. te voor komen, luchtsyplho-ns zijn aangebracht, aarden buisjes, opi geregelden afstand tusec.hen de steen-en geplaatst; doordat zij va* dezelfde kleur zijn als de overige stoe*en, misstaan zij geenszins. Rqiven do zwaar geprofileerde spitsboog- nis, die toegang geeft tot den toren, be vindt zich een band met vier namen, waarschijnlijk van de kerkmeesters tij dens den bouw; in den korfboog zijn i* de steenen ingegrift het jaartal f 1427) en eenige meesterteekens, vermoedelijk va* de ambachtslieden, die aan den bouw hebben medegewerkt. Mede uit de eerste helft der vijftiende eeuw dateert de toren van Kloetinge, op getrokken in vier geledingen in harmoni sche samenvoeging van natuur en baksteen De achtkante spits is onlangs vernieuwd; daarbij is een zandsteen gevonden met het jaartal 1494. Vermoedelijk is dit ter ge legenheid van een gedeeltelijke vernieu wing aangebracht. '(„N. R..C.") Aan Heeren Berichtgevers. Belichten omtrent geschoten of gevon- de* aangeschoten wilde zwanen (den-en) en dergelijke vsprden niet meer opge nomen. „Tijdschrift voor Ervarings- Opvoedkunde" onder redactie van Dr Hamakei;. Dot in de maanden October, November en December verscheen van dit tijdschrift telkens weer een belangwekkend num mer. Inzonderheid zullen de artikelen van de* heer Bokhorst van Amsterdam de aandacht trekken. Men vraagt zich onder uet lezen wel eens af, of dit nu ook wel „Errarings-Opvoedkunde" is in den zin als het maandschrift bedoelt 1 Maar dit aeemt niet weg, dat er heel ja-elangrijke en behartigenswaardige dingen in staan. I]c wees er een vorige maal reeds op: de lagere school wordt voor een niet gering deel schuldig gesteld aan den veelszins verontrustenden toestand van menigen le venskring. En daar is veel waars in; laten we dat maar eerlijk bekennen, ook °P.OBS terrein. Maar menig ouder, die prijs stelt op een opvoeding en onderwijs i,naar de Schriften", zal toch niet geheel Instemmen met al de conclusiën van den schrjjver. En vooral niet met zijn ge dachte, dat we weer zoo ongeveer terug zuLen moeten gaan tot een lagere school, die voor allen één zal zijn of liever zal heeten te zijn! Toch, gelijk gezegd, toont de schrijver raak een onbevangen blik te hebben. Als 3 bijv. in zijn slotopmerking beweert, dat de school der toekomst weer „spaar zaamheid zal moeten loeren", om zoo doende groot en kléin af te brengen van het altijd maar „leunen op den Staat"; an zal haast niemand anders kunnen doen dan dit toejuichen! Onder de rubriek „Ervaringsmateriaal" Komt in het Novembernummer een' aan grijpende beschrijving voor van de ge- aragingen van een zwakzinnigen jongen. De heer Leene te Ermelo doet ons daarin zien, hoe onuitsprekelijk veel geduld en toewijding toch wel wordt geëischt in scholen voor zwakzinnigen en dergelijken. Zulk ervaringsmateriaal heeft ons ont zaglijk veel te zeggen. Men leze het: het zal tot groote dankbaarheid en waarJee- ïing stemmen. Het Decembernummer besluit als nr S ditmaal den jaargang. Voor den nieuwen zullen weer nieuwere dingen aan de orde gesteld worden, waarop we dan wel ho pe* terug te komen. Een in meer dan één opzicht interes sant artikel over „Krijgstucht" sluit deze aflevering. Velen zullen een minder mooie gedachte omtrent die zaak hebben: het is wel eens goed, zulke beschouwingen' te lezen Ongelukken. Te Burger Ooster- veld zijn van den arbeider F. beide voe ten bevroren. L-'e auto van dr De Hi. te Tolbert is tengevolge van een botsing tegen een boom in brand geraakt en verbrand. Die dokter liep brandwonden op. Te Haelen is Zaterdag de 17-jarige zoon van den landbouwer T., door een met paard bespannen kar overreden en gedood. Te Rotterdam is de 34-jarige S. door een vrachtauto overreden. Hij werd een eind medegesleurd en ernstig inwendig gekwetst. Men droeg hem het ziekenhuis hinnen. Daar is hij kort daarna overleden. Op het terrein van de gem. electrische centrale te Haarlem hadden twee arbeiders een benzinevat schoonge maakt en daarna met water eenige keeren omgespoeld. Den volgenden dag keken zij met een kaars of het vat goed schoon was. Ei' bleken nog benzinedampen in het vat te zijn; het sprong uit olkaar. De arbeider W'. kreeg een deksel tegen het been, waardoor dit op eenige plaatsen brak en de arbeider P. ernstige brandwonden in het gelaat. Te Drunen bij Waalwijk wordt sedert eenige dagen het 15-jarig meisje H. P. vermist. Men vreest, dat zij in de bosschen is verdwaald en van koude is omgekomen. De moord te Etten. 'Gemeld wordt, dat nog een vrouw uit St Wiille- brord, van wie vermoed wordt, dat zij van de plannen der ver-dachten, inzake den moord op den landbouwer Naalden te Etten op de hoogte zou zijn, Vrijdag naar Breda overgebracht en in voorloopige bewaring is gesteld. Auto-ongevallen. De autobus, die de route Den Bosch-Rossum onder houdt, is Donderdag in een sloot gereden nabij Hedel. De 18 personen, die ver voerd werden bekwamen slechts weinig letsel. Enkele personen hadden lichte ver wondingen aan de handen door glasscher ven -der ruiten. Donderdagavond is een autobus te Hillegom geslipt, waardoor de wagen in een heg terecht kwam. Een ruit werd stukgeslagen, opdat de inzittenden er uit konden komen. Geen ongelukken. Vrijdagmorgen is de autobus van den dienst 'Echten-Leeuwarden in het water gereden. De acht passagiers kwiamen met den schrik vrij. De auto is zeer beschadigd Donderdagavond reed te Eindhoven een auto bij een poging om een handwagen te passeeren, tegen dezen wagen. Die bestuur der werd van den wagen geslingerd en bewusteloos naar het gasthuis vervoerd. Hij kon nog niet worden gehoord. Onder Alkmaar kwam een auto, waarin 2 personen gezeten waren, door de glad heid van den w-eg in botsing met een boom. B-eide heeren werden uit de auto geslingerd. Zij moesten naar Purmerend vervoerd worden. Hun toestand is rede lijk. Die auto- is zwaar beschadigd. Vrij dagmorgen reed een autobus uit Maassluis op de 's Gravenzandsche weg met vol gas tegen een machine van de Westlandsche stoomtram. Die autobus werd geheel ver nield en de eenige passagier, dhr Wi., zoodanig gew-o-nd, dat hij per rijtuig naar zijn woning moest vervoerd worden. Do chauffeur wist nog van zijn wagen te springen. Wieer een bestelling aanhet buitenland. Die Ro-tterdamsche carga doorsfirma Ehrhardt Dekkers heeft door bemiddeling van den Ro-tterdamschen scheepsmakelaar Arie Schippers aan de Clyde Ship Building Qy te Glasgow op dracht gegeven, voor haar rekening -een vrachtschip te bouwen van 5600 ton. („Tel.") Die Maas wast. Direct na het invallen van den dooi is de Maas gestegen en stijgt nog. In de laatste 24 uur is de rivier weer 29 c.M. gewassen. Te Maas tricht teekent de peilschaal 1.58 M. bo ven nul is 43.59 N.A.P. Belgie seint lang- zamen was. Haastige spoed. Iemand, vroe ger woonachtig in Enschedé, maar sedert een jaar werkzaam als keurmeester in de gemeente Deventer, had in Juli 1922 ge solliciteerd naar de betrekking van hulp keurmeester in de gemeente Avereest, doch hierop geen antwoord ontvangen. Donderdag-morgen echter werd te En schedé een brief aan zijn vroeger adres afgegeven van den burgemeester- van <Avereest met de mededeeling, dat de sol licitant niet in aanmerking kwam voor de betrekking van hulp-keurmeester in die gemeente. De brief was gedateerd 9 Jan. 1924. Dus na I1/2 jaar bericht. Beter laat dan nooit! Schip aangevaren. Het van Rotterdam komende Nederlandsche stoom schip „Holendrecht", kapitein P. A. Men- tink, is op de Theems door het stoomschip „Oorea" aangevaren. De kapitein deelt hierover o.m. het vol gende mee: We stoomden -de rivier op met een lading van Rotterdam voor Lou den en hadden een vaart van ongeveer drie kno-open. Het weer was zeer mistig. Ik stond op de brug met den tweeden stuurman en onze sirene deed zich voort durend hoeren. Omstreeks 3.30 uur meldde de uitkijk op den boeg dat een stoomschip naderde. Op hetzelfde oogenblik zag ik het uit den mist o-pdeemen. Ik trachtte een aanvaring te voorkomen, doch het stoomschip kwam recht op ons af en trof mijn schip juist voor de brug, rukte een gedeelte hiervan weg en stiet een groet gat -dwars in het schip. Ik werd onderste boven geworpen, riep vervolgens de be manning aan dek en beval allen naar het andere schip over te springen. Het leek of onze boot geheel in tweeën ge sneden was. Wie sprongen allen aan boord van de „Corea", dat in onze boot vastzat. Toen -de laatste man was overgegaan, raakte de „Holendrecht" lois en verdween in de mist. De bemanning en de kapitein beklaagden zich bitter over de bprooving van het verlaten schip gedurende den nacht door rivierschuimers. Ik heb niets meer overgehouden dan hetgeen ik aan heb, verklaarde de kapitein. De dieven hebben het kompas, onze kleeren en onze bedden meegenomen. De tweede machinist had een handtasch meegenomen. Ik "had 15 pond in mijn zak, zeide deze, maar ik ben ze kwijt met mijn kleeren en bed. De eerste machinist had alles verloren be halve de kleeren, die hij aan het lijf had toen het ongeval plaats greep: Hü vermiste oa. 40 pond, terwijl ook de steward al zijn kleeren en 20 pond miste. Treinbotsing. Zaterdagmorgen had aan het hoofdstation van Maastricht een botsing plaats van een binnenloopen- den .en een voor vertrek gereedstaanden trein. De stand van het signaal was veilig. Twee reizigers werden licht gewond. De materieele schade is gering. Post d-01 or een onbevoegde afgehaald. Te Heerlen heeft een on bevoegde, de post afgehaald bestemd voor de Geldersehe Credietvereeniging aldaar. Die dader was in 't bezit van een valsche volmacht en wist zoodoende beslag te leg gen op de stukken. Groot was zijn buit niet, want stukken van waarde bevatte de post niet. D© dader wierp de brieven in een urinoir aan het station. Dooi' de politie' wordt een streng onderzoek inge steld. Inbraak. Te Oldenzaial is door een Duitscher ingebroken bij de heeren D. 'in de Wilhelminastraat, S. in de Bentinck- straat, H. in de Ootmarsumsche straat en K. in de Gasthuisstraat, waar verschil lende voorwerpen en geld werd gestolen. De dader werd op heeterdaad door den nachtwacht betrapt. Toen hij dreigde te schieten, schoo-t de nachtwacht en trof hem in den buik. Hij is naar het gasthuis vervoerd. De diefstallen te B-udel. Wij maakten melding van de massa-inbraak in het dorp Builel. Een nader onderzoek heeft uitgemaakt, dat niet op vijf, doch op zeven plaatsen is ingebroken. Het ge roofde bestaat uit een niet groot bedrag aan geld en een aantal sieraden. De bru taliteit van de daders blijkt wel uit het feit, dat zij zich kalmweg in een keuken nabij het Liefdegesticht een maaltijd be reid hebben. Twee jongens verbrand. In een woning te Accringto-n (Engeland) zijn twe-e jongens, van 4 en 6 jaar, bij een brand omgekomen. De vader, een werk- looze, vervaardigde thuis vuurmakers. Toen nu -de- man een pan heete naphtalïne gereed zette om het bout daarmede te be strijken, werd de pan door een lpa-jarige baby -omver geloopen. Diaar de nap-htaline vlam vatte, rende de man met het kind naar buiten. Terugkeerend om 00-k zijn beide jongens te redden, kon hij' tengevol ge van de uitslaande vlammen en den ver- stikkenden rook niet meer do-o-r de deur naar binnen, terwijl de voordeur gesloten was. Onderwijl waren buren en brandweer lieden toegesneld, die den brand tot een kamer wisten'te beperken. Bij het open breken der deur vond men de twee knapen en een hond. De oudste jongen was reeds overle-den, terwijl de tweede enkele uren later overleed. Negen kin-deren verdronken. Een 20-tal kinderen waagden zich op het ijs van een vijver in de buurt van Longwy. Plotseling brak het ijs en negen kinderen verdwenen in de diepte. To-en zij opge haald werden, waren zij reeds overleden. Vijf en veertig jaar gevan gen. Tussehen 1870 en 1881 werden de Tole-dobergen in Spanje onveilig gamaakt door bandieten, die het reizen in die streek to-t een bijzonder gevaarlijke onderneming maakten. Een rooversb-ende, b-ekend on der den naam Juanillones, werd in 1879 onschadelijk gemaakt. Vier leden der ben de werden geworgd in Toledo, maar de vijfde, Moraleda genaamd, werd tot ge vangenisstraf veroordeeld. Thans is hij vrijgelaten, na 45 jaren gevangenisstraf te hebben „uitgezeten". Hij heeft thans bekend gemaakt, dat hij van plan is, zijn vroeger rooversleven opnieuw te begin nen en, onmiddellijk na zijn terugkeer in» zijn geboortestad, is hij' naar de bergen getrokken, om de 140.000 gouden realen op te graven, welke hij daar begraven had voor hij gevangen werd genomen. Ernstigi ongeluk te Rotterdam. ROTTERDAM. V. D. Zaterdagnacht had hier aan de Wijnhaven ligplaats genomen de motorboot Wilhelmina, waarin zich o. m. bevond 30.000 Liter benzine. Heden morgen kwart over 7 begaf zich de 20- jarige dekknecht G. v. d. Linden met een petroleumlamp naar de machine-kamer om den motor vóór tij verwarmen. Waar schijnlijk hebben hier benzine-dampen ge hangen, althans de knecht was nauwe lijks beneden of met een geweldigen slag volgde een ontploffing. De schipper A. Maatje en zijn vrouw, die te bed lagen, werden uit het bed geslingerd en kwa men onder een weggeslagen ijzeren schot terecht. Ze werden geheel verbrijzeld en waren onmiddellijk dood. Een 21/2-jarig kihd kwam er met lichte schrammen af. De dekknecht geraakte in brand, maar sprong over boord, zoodat hij er met lichte brandwonden afkwam. De brand weer bracht de boot tot zinken. Ds G- J. A. Jonker overleden. Te Utrecht overleed Zaterdagmiddag op 59-jarigen leeftijd plotseling ds G. J. A. Jonker, Ned.-Herv. predikant, aldaar. Ds Jonker diende achtereenvolgens de ker ken van Leusden, Vlaardingen, Haarlem en Utrecht. Oplichterij. AMSTERDAM. V. D. Aan 23 bijpostkan toren alhier werd Zaterdag een postvvis sel van f 300 aangeboden, waarop overal het geld is uitbetaald. Later bleek, dat de postwissels valsch waren. De poste rijen zijn dus voor f 6900 opgelicht. De vervalsching is goed gelukt. Zelfs kwamen op de postwissels, die uit Utrecht kwa men, vele stempels voor. Loonsverlaging. HENGELO. V. D. Bij de „Heemaf" is met ingang van 15 Febr. 10 pet. loons verlaging aangekondigd. De komst der Hongaarsche kinderen. Zoo is dan nu da overkomst der Hongaar sche kinderen een geldkwestie geworden. Volgens schrijven van de N. R. Crt. (och tendblad Donderdag) vraagt de Oostenrijksche regeering een tolgeld van plm. 3300 gulden voor een trein mét 600 kinderen. Aan dien eisch kan naar het schijnt niet worden vol daan. De kinderen, die al ingeladen waren, zullen niet kunnen overkomen; voordat (naar De Telegraaf van heden meldt) de Donau weer bevaarbaar is. De Donau is bevroren! 0£ het daar ook vriest! Stel je voor de Schelde bij Antwerpen, of de Maas bij Rotterdam be vroren! Of het daar ook winter is! En of het daar ook noodig is, dat die 600 kinderen, die in Budapest in den trein zitten te wachten, spoedig naar Nederland worden gebracht. Het plaatselijk comité van Krabben- d ij k e heeft aan het hoofdcomité in Den Haag twee honderd guldon aangeboden, als deel van het tolgeld voor den kindertrein. .Wij verwachten hier 50 kinderen f4 per kind. Wanneer andere Bevelandsche comité's dit voorbeeld eens wilden volgen en wanneer ook in die gemeenten, waar men voor de Hongaren nog niet heeft gewerkt ik denk b.v. aan een paar groote en welvarende ge meenten in mijn nabijheid een paar men- schen aan den arbeid wilden gaan, zóó, dat het tolgeld althans voor den wachtenden trein kon worden betaald, dan konden wij onze kinderen met Gods hulp nog binnen 14 dagen van den trein afhalen. ,Wjj hier op Krabbeiidjkewij willen onze kinderen hebben. W, i 11 e n de andere gemeenten ook? En willen de gemeenten, die door Prof. Kallay zijn overgeslagen een handje helpen Dan komt de trein. Kr. W.. A. D. Rotterdam, 14 Jan. 1924. Graanmarkt. Tarwe tamelijk aange boden, langzaam, onveranderd verkocht f 11.90f 12.50, afwijkende f 11f 11.50, Rogge niet getoond, Gerst (chevallier) f 12.25f 12.75, Haver onveranderd f 9.75 f 10.75. Kleine groene erwten flauw, onveran derd f20f25; krao-nerwten f20f25; Schokkers f 18—f 22.50, bruine boonen vaster gestemd f 30f34, overigens f»20 f 28, alles per 100 K..G V e e m a r k t. Aanvoer360 vette runde ren, 253 vette kalveren, 849 schapen en lammeren, 1072 varkens. Prijzen per 1/2 K.G.koeien 35, 50—52V2, 571/260, ossen 50, 55, 60, stieren 47V2, 52, 55, vette kalveren 60, 721/2, 85, scha pen 40, 45, lammeren f 27f 37 per stuk. Varkens 36, 38, 40. Koeien en ossen aanvoer ruim, handel kalm, prijzen niet zoo stijf als vorige week. Enkele puikbeste 21/2 ct. boven noteering. Stieren aanvoer onbeduidend, weinig handel geen hoogere prijzen. Vette kalveren aanvoer flink, handel minder goed, prijzen van de mindere soort lager. Enkele le klas -kalve ren 571/2 ct. boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer middelmatig, handel kalm, prijzen vrijwel onveranderd. Bij uitzondering voor enkele puikbeste lammeren f5 a f6 boven noteering. Varkens aanvoer ruim, han del lui, prijzen over 't algemeen lager. En kele puik-beste iets boven noteering: V002 het buitenland werd weinig gekocht. Zaden: Bruin Mosterd f 40f 42, Geel Mosterd f 30f 33, Blauw Maanzaad f 38— f 40, Karwijzaad f 130f 132, Lijnzaad (blauw) f 23f 25, Lijnzaad (wit) f 24f 31, Kanarie- zaad f 19—f20, Koolzaad f22—f23. Vlas: 28553 K.G. blauw f 1.20—f 1.55J, 4050 K.G. .wit Zeeuwsch f 1— fl.20, 5000 K.G. Holl. geel fl.20—f 1.55, 13500 K.G. Groningsch f 1.15f 1.55. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers f 7.25f 7.50, Zeeuwsche Eigenheimers f 7— f 7.25, Blauw© Eigenheimers f 6.50f 7, Zeeuwsche Bonte f 8f 8.25, Zeeuwseho Blauwe id.Poters f 4.50f 5, Red Star f 0 f 6.50, Bravo's f 6.75f 7.25, Limburgsche industrie f 4.50f 4.75, Limburgsche Red Staï id., Drentsche aardappelen f 4f 4.50.- Eieren 1012. MIDDELBURG. Bevallen: J. Bolier, geb. Augustijn, z.; P. H. J. Bostelaar, geb. Bod- bijl, z. Overleden: P. ;W( v. d. Kamer, 82 j., geh. met M. N. Veltmaat; J. Marijs, 72 j„ geb. met J. v. Schaik. GOES. Geboren: 12, Jan Anthonius, z. v.. Marinus Johannes Govers en Johanna Eli zabeth Pieternella Walrave14, Elena Anna, d. v. Adriaan Leendert van den Berge e* Dirkje Jacoba Vermeule. De Rijkswaterstaat heeft het uitroe ren ran zinkwerk en bestortingen aa* de Westzijde ran de Wester- of Koop mansharen en tussehen bet Walen- en Leug-enaarshoofd en ran bestortinge* rond de koppen der hoofden ran de zee wering te Wissingen, opgedragen aan de* heer J. Roskam Cz. te Sliedrecht roor f41.440. ARNEMUIDEN. Door not. r. d. Harst werden Zaterdag alhier publiek rerkoebt: lo. een huis, Westdijkstraat B 1, groot 143 cA„ aan den heer J. ran Reizen Dz. alhier roor f2200; 2o. -een huis en tuin, Westdijkstraat A 103, groot 387 cA., aan den heer B. J. la Soe alhier roor f3050; 3o. een huis, Westdijkstraat A 121, groot 152 cA., aan den lieer J. .ran Belzen Jz. te Vlissingen roor f 2850. Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Jan. 1.45 uur. Berlijn 0.6010.61 per biljoen. Brussel 10.9511.10 Parijs 1212.15 Londen 11.4211.43 Dollar 2.693/4—2.70i/i Mfeenen 0.371/2—0.38 In de zaak tegen W. P. r. P. e* H. W. (Brusselsche Bank) is de gevan genhouding Van de beklaagden weder met 30 dagen verlengd. De zaken tegen J. F. de V., 39 jaar, en E. de V., 30 jaar, veldarbeiders' te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middelburg ter zake van diefstal van ef fecten en zilver in de pastorie te St. Jansteen, ijijn naar "de terechtzitting rer- wezen, met bevel tot gevangenhouding van de beklaagden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naai' waarnemingen in den ochtend van 14 Jan., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.0 te Neufahr- wassèr, laagste 743.4 te Valentia en Renn. Verwachting tot den avond van 15 Jan. Matige tot zwakke Zuidwestelijke tot Zui delijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijn lijk eenige regen. Later iets zachter. De Constitutie en de Crisis. J'hr Mr A. F. de S-avotmin Lo-hman, Minister van Staat, schrijft o.m. in „De Nederlander" Het constitutioneel Koningschap ten onzent -onderstelt, dat er altijd Ministers te vinden zijn; ontbreken die, dan staat de machine automatisch stil. Dan is er revo lutie zander bloedverlies, maar ook zon der zin! D© ontwikkeling van onze staatsinstel lingen heeft meegebracht dat, hoewel de Kroon 're-geert, de uitvoerders van de* Koninklijken wil sterk gecontroleerd en gebonden worden door de Vertegenwoor digende Collegesde Staten-Generaal. Om iets tot stand te brengen behoeft het Kabinet de medewerking der meerder heden in die Colleges. Het Kabinet moet als het ware-, wil 'tiels tat stand brengen, door die meerderheid geïnspireerd zijn. Dit onderstelt de aanwezigheid van twee partijen, of van meerdere mits één daar van in getalsterkte de helft der Vertegen woordiging overtreft. Deze groep moge -onderling verdeeld zijn, mits zij1, wil zlij oiptred-en als regeeringspartij', zich da* ook in staat gevoelt zoo noodig het be staande Kabinet te vervangen. Uit den loop der dingen gedurende de crisis is gebleken, dat er noch een on verdeelde, noch een onderlings-verdeel- de meerderheid in de Volksvertegenwoor diging is, geschikt of bereid het bestaande Kabinet te vervangen. Wel bestaat er een meerderheid, eea zeer groote zelfs, maar die meerderheid berust op een eenheid van overtuiging omtrent vraagstukken, die op dit moment niet aan de orde zijn en welker oplos sing niet van dringend belang is. Wel zijn uiterst belangrijke vraagstukken aan de orde, maar deze staan geheel buiten de eerstbedoelde beginselen; zij raken alle burgers gelijkelijk, onverschillig van welke richting deze zijn. De Kroon heel't het bijna-onmogelij'ke gedaan om deze groote meerderheid in de gelegenheid te stellen een kabinets formatie te bevorderen, waarvan de leden iOp den steun mogen rekenen der meer derheid, onverschillig welke soort vraag stukken aan de orde komen. Hare pogin gen zijn niet gelukt. Aanvaardde zij het aangeboden of aangevraagd ontslag, dan zat zij zonder 'Ministers, wat onzie Con- stitu ie niet toelaat. Haar bleef dus niets over dan de Mi nisters aan het bestuur der zaken te laten. Was dit voor de demissionnaire Mi nisters aannemelijk? Ja; immers zij kon den een Kamerontbinding provoceeren, wat zij niet vermochten zoolang omtrent de ontslagaanvrage niet was beslist. Maar dié ontbinding kan tot geen re-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3