Posterijen en Telegrafie. it de Pers. wel degelijk is gerekend bij de vaststel ling van de salarissen. Wat het Rijk be treft, ieder rijksambtenaar kon zien aan komen, dat het premievrij pensioen er zou afgaan. Maar volgens B. en W. is het oogenblik nog niet daar, ,om voor de gemeente de pensioenkorting in te trekken. Spr. herhaalt de opmerking van B. en W., dat de belastingen in 1923 voor de kleinere inkomens niet hooger waren dan in 1914. (Dhr. Labrijn interrumpeert: „en dan de opcenten".) Weth. v. d. Bout er kent, dat die verhoogd zijn. Maar de kleinere inkomens hebben niet veel last van opcenten op de vermogensbelasting. We hebben in Goes geen opcenten op de tantièmes, geen retributies op de be drijven, geen zakelijke bedrijfsbelasting, en geen straatbelasting. Daarmee moet men ook rekenen. Laatst werd in 's-Heer-Arendskerke een gemeente-veldwachter opgeroepen op pen salaris van f1490. Al gaat daar nu 81/2 pet. af, dan is zoo iemand niet veel slech ter uit dan in Goes. Spr. meent, dat intrekking van het pre mievrij pensioen geen f 11.000, maar f8000 voordeel zou opleveren. Het per soneel van de gasfabriek zou toch onder die korting niet mogen vallen. Weth. Stieger wil nog enkele alge- meene opmerkingen maken. Spr. dacht bij het hooren van den "heer Labrijn aan een officier van Justitie, terwijl dan B. en W. de beschuldigden zijn. Spr. yoelt zich echter niet schuldig. Spr. is over tuigd zijn plicht gedaan te hebben. De kreet van bezuiniging is ook tot B. en W. doorgedrongen en zooveel mogelijk zou den zij hieraan tegemoet wijjen komen. Men zou door de vele lectuur der laatste dagen gaan denken, dat B. en W. pro centen of tantièmes van de belasting krijgen. Spr. is ook niet in zijn nopjes met de belastingen. Hij leest dat biljet heusch niet met, hetzelfde genoegen als een invitatie voor een diner. Maar het is de taak van B. en W. toe te zien op de arbeidsprestaties van het Gemeente- personeel maar ook te zorgen, dat het een menschwaardig bestaan heeft. En daarom achten ze het tijdstip voor pen sioenkorting nog niet gekomen. Tot deze conclusie zijn ze na rijp beraad gekomen, na de zaak van alle kanten bekeken te hebben. Dhr. Goedbloed is dankbaar voor de kalme stemming, waarin de beide wet houders gesproken hebben. Dat maakt het Spr. gemakkelijk zijn stem te be palen. Spr. kan zich vereenigen met het voorstel der fin. commissie. De directe belastingen in Nederland zijn veel te hoog. Spr. weet geen land met zulke hooige belastingen, al staat Engeland ongeveer met ons gelijk. Een directe belasting, waardoor men verplicht is 3 maanden voor de publieke kassen te werken, drukt de productie èn belet de kapitaalvorming. Dat treft te meer en is dubbel erg, nu we in de depressie komen. Die belas tingen moeten omlaag en mogen beslist niet omhoog. En dat laatste zouden we krijgen, als we op denzelfden voet voort gingen, temeer daar enkele hooge inko mens Goes verlaten. De inflatie dreigt van de zijde der publieke lichamen: rijk, provincie en gemeenten. Nu kan Goes die i inflatie alleen niet tegenhouden, maar men kan ze zooveel mogelijk voorkomen, door de belasting te verlagen. De infla tie treft voornamelijk de arbeiders en de middenstanders. Daarom is het eerste plicht van een publiek college te zor gen, dat de belasting omlaag gaat. Waai de rijksbelastingen ook erg zijn verhoogd, heeft de gemeente een dubbelen plicht, daar de belastingen toch uit één porte- monnaie moeten komen. Daarom zullen we aan de pensioenkorting moeten ge- looven. Spr. bestrijdt, dat pensioenkor- ting juridisch niet toelaatbaar zou zijn. B. en W. erkennen trouwens zelf, dat ze niet voor bevriezing zijn, daar- ze later, op gunstiger tijdstip, tot salarisvermin dering willen overgaan. Als pensioenkor ting in 1923 onbillijk is, is het ook in 1933. Rechtens geven B. en W. zich dus gewonnen. Nu de vraag of het billijk is. Spr. voelt terdege het harde, gelegen in dezen maat regel, en Spr. zegt niet, dat de salarissen hier erg hoog zijn. Maar salarisverlaging, dus belastingverlaging is ook in het be lang der ambtenaren. Wat schiet tenslotte een ambtenaar er mee op, of hij f 1 in handen krijgt, als die maar f 0,80 of f0.90 waard is. Dat is camouflage. Gezien tevens het particulier bedrijf, waar veel verlaging wordt aangetroffen, kan Spr. meegaan met het voorstel der fin. commissie. Dhr. v. Melle wil bij het beoordeelen van dit voorstel blijven binnen de gren zen van Goes. Spr. vraagt, met welk percentage het totaal inkomen der inge zetenen gedaald is. Spr. weet van geval len, waar het I2V2 pet. gedaald is. Daar om kan Spr. niet inzien, dat het onbillijk is, dat van. de tractcmenten der ambte naren de pensioenpremie wordt afgetrok ken. Voor ieder geldt het: zet de tering naar de nering, andere krijgt de nering de tering. Misschien zou er voor sommige traktementen een herziening noodzakelijk zijn, als de korting werd toegepast. Dhr. Vienings zegt, dat eenige heeren uit den Raad, gedreven door de bezui niging, een blik hebben geslagen in de ge mee nte h uish onding en voorstellen de pensioenpremie ten laste der betrokkenen te brengen. Wordt dit voorstel aangeno men, dan beteekent dit in de praclijk een loonsverlaging. De pensioenstorting is geworden een inhaerent deel van de salarisregeling, zooals die door den raad is vastgesteld.- Indien de financieele toe stand der gemeente wanhopig zou zijn en de belastingdruk ondragelijk, dan zou nood wet breken. Maar spr. heeft niet de overtuiging, dat de fin. toestand wan hopig is, en dat Goes behoort tot de gemeenten, die berucht zijn vanwege haar hooge belastingen. Splr. verdedigt, wat hij in zijn kwaliteit als Redacteur van de N. Zi. Ct. heeft gezegd, dat de cijfers van de fin. cam. „sprekend, maar niet 'welsprekend zijn". De commissie maak te, naar nu blijkt, toch een ver gissing. Spreker zegt, dat men een onrecht doet, door de gemeenteambtena. ren van hoog tot laag aan te prikken. Daartegen baten geen fraaie theorieën van noodzakelijke belastingverlaging. Spr. wil deze niet met onrecht koopen. Vol gens spr. zijn de vergelijkingen met an dere plaatsen niet overtuigend. Tegenover den heer Labrijn wijst spr. op de verantwoordelijke positie van den Burgemeester. De gemeentebemoeiingen in de laatste jaren hebben een geheel ander en meer uitgebreid karakter gekre gen. Daarom mag daarvoor het salaris wel iets hooger dan vroeger zijn. Spr. zal jegen het voorstel der fin. com. stemmen Weth. v. d. Bout erkent, dat de be lastingen hoog zijn, maar een groot deel der gemeente-belastingen komt door rijks- maatregelen. Moeten nu de ambtenaren en werklieden indirect betalen aan dia rijksuitgaven^ zaoals b.v. voor 't onderwijs Spr. noemt Intrekking van de pensioen premie dubbele belastingbetaling dopr de ambtenaren. Dhr. v. Poelgeest vraagt aan B. en W. als de Raad niet meegaat met het voorstel der fin. comm., of dan B. en W. het heele jaar aan de salarissen niets zul len doen. De noodzakelijkheid van be zuiniging dringt tot de openbare besturen maar langzaam door. B.v.aan de Goes- sche gasfabriek deed men alsof er geen wettelijke verlenging van den arbeidstijd was toegestaan. Spr. meent, dat de ge meente geen jaar lang kan wachten met bezuiniging. En zeker mag geen personeel meer worden aangenomen op de oude voorwaarden. Spr. vraagt van B. en W. voorstellen, hoe de salarisregeling zal moeten zijn, als er 10 pet. en hoe ze zal moeten zijn, als er 20 pet. gekort wordt. Die voorstellen zou spr. graag spoedig zien. Spr. acht een pensioenkorting1 van 8,5 pet. onbillijk. Als er gekort moet worden, dan niet alleen op de pensioenpremie. Wanneer B. en W. verklaren, dat zij spoedig de door spr gevraagde voorstellen zullen in dienen, is spr voor 't oogenblik tevreden. Spr is er van overtuigd, dat die korting van 10 of 20 pet zeer spoedig zal moeten komen. Laten dan de betrokkenen tijdig weten, welke hun verminderde salarissen zullen zijn. Op een vraag- van dhr v. d. Bout zegt dhr v. Poelgeest nog, dat de werktijdver lenging aan de gasfabriek ruim f 8000 besparing zal brengen. Maar dat men hier mede IV2 jaar gewacht heeft, is voor spr een bewijs van bevriezing. Dlhr v. d. Bout zegt, dat b.v. de politie 60 uur per week werkt. Dhr v. Vloten geeft aan dhr v. Poel- i geest in overweging te stemmen voor het voorstel der fin. comm. Hij is er immers van overtuigd, dat de salarissen omlaag moeten en het zal een geruimen tijd duren eer de voorstellen van R. en W;. komen. En komen die voorstellen, dan k'an er gerekend worden met de toegepaste pen sioenkorting. Dhr v. Poelgeest vraagt aan B. en W. indiening van de door hem gevraagde voorstellen binnen drie maanden. En wordt eerst de pensioenkorting toegepast, dan' weten P. en W. daarmede misschien geen raad bij hun voorstellen. Dhr Goedbloed erkent, dat de intrekking- van de pensioenpremie een stomme be zuiniging is. Het gaat met hetzelfde per centage. Maar is er een beter middel? Spr roept in de herinnering van dhr v. Poelgeest terug, de indertijd toegepaste verhooging. Wat kostte dat een tijd en moeite! Daarom kunnen B. en Wl geen termijn noemen en beloven. Is de pensioen korting ingevoerd, dan is dat misschien een prikkel voo-r B. en Wl om spoedig met voorstellen te komen. Dhr. Vienings is het eens mét het idee- v. Poelgeest. Dhr Goedbloed zegt: Laten we ons geen illusies maken, maar de Raad zal altijd verschillen van meening over de vraag, of het moment van bezuiniging is aangebroken. Dhr. Labrijn begrijpt den heer v. Poel geest niet. De statistiekcijfers zeggen, dal toch het leven pl.m. 20 pet. goedkoopei is geworden. Is nu het moment vooi verlaging niet gekomen? Er is maar één plaats in Zeeland, waar de belastingen hooger zijn en dat is Oostburg. Goes is met de belastingen Den Haag, R'dam en het goedkoop deel van A'dam reeds Voorbij. D,e heer Labrijn noemt nog vele cijfers. Dhr. v. d. Bout acht dit een goo chelen met cijfers. Dhr. Labrijn: pardon, dit is de waarheid. Het voprstel der fin. com. om tot pen sioenkorting over te gaan, wordt ver worpen met 7 tegen 6 st. Tegen dbrn: v. d. Bout, Stieger, v. Poelgeest, Vienings, de Looff, Crucq en Buis. Vóór dhrn: v. Melle, .Goedbloed, Labrijn, Eckliardt, v. Vloten en Flink. 6. Behandeling van de gemeente-hegroo ting voor 1924 met de bijbehoorende be- drijfsbegrootingen. Algemeene beschouwingen. Dhr. Crucq werpt een terugblik op de verkiezingen. De recbtsche Raad is ver dwenen. Maar spreker wenscht niet bij de linksche meerderheid ingedeeld te wor den. Spr. ontkent de tegenstelling rechts- links in den Gemeenteraad. Spr. heeft van de rechtsche politiek nooit veel gemerkt. Waarom geen afschaf fing der kermis en uitvaardiging vloek- verbod? Van de liberale politiek verwacht spr. ook niet veel. De Vrijheidsbond is een verzameling van diverse pluimage. Van den Bout moest er in, maar het was te doen om andere heeren er in te brengen, die hem zouden dwars zitten, die, vol gens zijn eigen partijgenooten, te royaal met het geld omspringt. Zóó zijn de libe rale kiezers bedrogen. Het gaat niet om rechts of links, maar voor of tegen de arbeiders. Vele kiezers hebben niet gestemd op den Vrijheids bond, gaan met de beginselen dezer partij niet accoord, maar stemden op den heer v. d. Bout. (De voorz. dringt aan om te komen tot de begrooting 1924.) Dhr. Crucq: dat komt straks. Deze Raad is geen juiste afspiegeling van de meening der kiezers. Wat de financiën betreft, de belastin gen zijn hier zoo hoog niet. Hot hardst schreeuwen zij, die nu precies en juist worden aangeslagen. Over 't algemeen is de financieele toestand in Goes goed. Spr. dringt aan op wederinvoering van herhalingsonderwijs. Ook vraagt spr. of er een plakverbod is? Bij de jubileum feesten blijkbaar niet. Spr. betreurt verder de afschaffing van het presentiegeld der Raadsleden. Dhr. Vienings vindt het voorbeeld van dergelijke algemeene beschouwingen zeer slecht. Spr. hoopt, dat dit voorbeeld niet zal worden nagevolgd. Spr. komt op tegen de bewering van dhr Crucq, als zouden de S.D.A.P.'ers alleen zijn de pleitbezorgers van de arbeiders klasse. Volgens de Gemeentewet zitten de leden hier voor het algemeen be lang, hot belang der gemeente. Er zijn ook nog middenstanders en andere ge meentenaren. En wat hier gedaan is voor de arbeidersklasse, is gedaan met de medewerking van alle partijen. Spr. meent verder te mogen concludeeren, dat het financieele beleid van B. en W. en den vroegeren Gemeenteraad geen blaam treft. Wat betreft het presentiegeld der Raads leden, gaat Spr. accoord met dhr. Crucq. Dhr. Buis acht het rapport der fin. com. meer winderig dan lijvig. Het is persoonlijk, wat betreft de wethouders salarissen. Waarom doet ze in dezen geen voorstel? Spr. leest weer enkele cijfers voor, waaruit volgens Spr. blijkt, dat Goes niet zoo duur is. Blijkens het slot van haar rapport, is de fin. com. onmachtig lo bezuinigen. Spr. is er niet tegen, bij iedere vacature te overwegen of voorzie ning noodig: is. Spr. noemt verder als bezuinigingsobjectenburgerwacht, bij baantjes van secretarie-personeel in diensturen, vreemdelingenverkeer, straat werk, enz. Vóór beperking der politie zou Spr. zijn, als hij was overtuigd, dat het mogelijk was. Hij zou dan nog liever bet afstervingssysteem willen toepassen en dat willen bevorderen (algemeen ge lach!) Dhr. v. Poelgeest brengt een woord van hulde aan de fin. com. voor haar arbeid in zoo korten tijd. Spr. is tegen vermeerdering van uitgaven als zieken huis, electrificatie. Spr. zal dan ook tegen elk voorstel stemmen, dat vermeerdering van uitgaven beoogt. Spr. is geschrok ken van het bedrag, dat liet hoofdstuk Onderwijs kost. Het vraagt bijna 1/4 van alle uitgaven (f 66.600). Ook de volks huisvesting kost f 10.300. Daarvoor heb ben we gekregen een uitbreiding van 300 woningen, alzoo een betere woningtoe stand. De hoofdelijke omslag bedraagt f 163000. Gelukt het dus f 1630 te be zuinigen, dan zal nog maar 1 pet. op de belasting gekort kunnen worden. Dhr. Goedbloed brengt eveneens dank aan de fin. com., maar uit haar rapport volgt tevens een huldiging van B. en W. en den ouden Raad, want haar be zuinigingssommen zijn niet hoog. Spr. had wel gaarne gezien, dat de fin. com. ook haar aandacht had geschonken aan de volkshuisvesting. De loonen dalen, dus de huren zullen ook naar beneden moeten. Dan zullen de woningbouwvereenigingen zich niet meer kunnen bedruipen en is de gemeente aansprakelijk. Kunnen de bouwvereenigingen geen huizen verkoo- pen, desnoods met eenig verlies? Dhr. Labrijn merkt nog op, dat de heeren S.D.A.P.'ers voortdurend komen met gegevens, die „oue kost" zijn. Dat is een bewust uitspelen van onware ge gevens. Dat is misleiding. De nieuwe cij- j fers zijn gansch anders. Ook zegt Spr., dat de volkshuisvesting in Nov. reeds door de fin. com. ter sprake gebracht j is en zijn verliezen voorspeld. Ook Spr. j brengt een woord van hulde aan B. en W., j wat niet uitsluit, dat er hier en daar j nog niet meer te bezuinigen zou zijn. Wel wil Spr. zich de hulde aan het vroeger beheer voorbehouden. Daarna wordt de vergadering geschorst tot 's avonds half 8. dorp in de buurt van Toulouse (Fr) de politie. Een onderzoék heeft aan het licht gebracht, dat de 65-jarige in den 'oudejaarsnacht door zijn vrouw was ver moord; het lijk heeft zij met een bijl in stukken gehakt. Op nieuwjaarsmorgen was zij gezien, een plak op een handwagen Voortduwend. Hoewel de omstandigheden op .overstelpende wijze tegen de vrouw getuigen, blijft zij ontkennen. Die bijl, veel bloedvlekken en sporen van menschelijke hersens zijn in de woning van den ver- mioorde gevonden. Een beer verbrand. Bij het te Zeist gehouden gecostumeerd avond- ijsfeest vloog bij een der deelnemers, de als beer verkleede heer S., de lampion in brand. Bij het uitslaan van de lampdon vatte plotseling het berencostuum vlam. Gelukkig schoten dadelij|k verschillende 'toeschouwers te hulp; en wisten door het aftrekken van de brandende ptels erger te voorkomen. Behalve inet den hevigen schrik en een verbrande pols kwam de heer S. er gelukkig zonder verdere ern stige gevolgen af. Een troostprijs, den heer S. aangeboden, was wel op z'n plaats. Verstikking. Die gezusters Ju lienne en Lucie Janssens, 80 en 70 jaar oud, woonden verscheidene jaren in een huisje te Duinkerken. Vrijdag kwam een neef hun nieuwjaar we'nsohen, doch tot zijn verwondering vond hij de deur ge sloten. Niemand van de buren had de oudjes dien dag gezien. Men sloeg een ruit in, en drang d© woning binnen. In de slaapkamer vond men het lijk van Julienne Janssens. In de keuken lag haar zuster bewusteloos. De oude vrouw werd in zargwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. De gaskraan stand geheel open. Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Decembe r 1923 Telegrammenverz. 1049 ontv. 1038 overgen 1684 totaal 3771. Gesprekkenverz. 4553 ontv. 3381 overgen. lokaaltotaal 7934. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld Telegrammen. Kantoren. Baarland Biezelinge Borsseleu Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 's Heerenhoek 's Heer Hendriksk Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloetinge Kortgene Kruinmgen Kwadendamiue Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolf aartsdijk G e s p r e 1 Kantoren. Baarland Biezelinge Borsselen Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Scbore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Kloetinge Verz. Ontv. Tot. 3 G 9 13 18 31 56 38 94 38 32 70 6 12 18 11 7 18 15 26 41 12 23 35 22 24 46 4 3 7 7 29 36 9 18 27 38 31 64 41 49 100 6 15 21 19 40 59 42 33 75 54 62 116 6 13 19 21 32 53 6 4 10 9 21 30 15 17 32 28 35 63 24 12 36 12 22 34 27 20 47 32 41 73 ken. Verz. Ontv. Tot. 16 13 29 105 58 163 213 211 424 132 87 219 268 292 560 204 233 437 68 59 127 108 89 197 231 137 368 288 319 607 71 32 103 307 258 565 317 279 596 39 30 69 55 81 136 63 47 110 156 138 289 190 175 365 85 65 150 20 2 22 Minister Ca 1 ij<n lid der financieele commissie. In den gemeenteraad van Posterholt werd het belangrijk besluit genomen om een com missie voor de financiën in te stelten. Een snuggere onder de vroede vaderen martelde zijn hersens af aai een goeden candidaat te Vinden en potloodde ten slotte peinzens-mcede den naam van Mi nister Co'ijn op het stembriefje. Die pu blicatie daarvan bracht natuurlijk alle lachsp'eren in beweging, V r e e s e 1 ij k. Ongerust, omdat hij sedert een week zijn vader, een bejaar den man van 65 jaar niet gezien had, waarschuwde een man te Lavardac, een Onze Pers en de Crisis. De Standaard (a.-r.) begint een reeks artikelen over de crisis, waarvan het eerste „Terugblik" is getiteld. Hier aan is het volgende ontleend: Dat er ten slotte geen andere uitweg zou overblijven dan de zittende ministers te dwin gen om te blijven zitten, daaraan zal op 26 October en kortdaarna wel haast nie mand geloofd hebben. Toch is dit bijna ondenkbare geval, her haling van hetgeen in 1907 met het kabinet- De Meester geschiedde, nu een- feit geworden. Dat deze oplossing een goedeis, zal wel door niemand worden staande gehouden, maai de vraag is, of er ten slotte een betere te vinden ware geweest. De ervaring dei- laatste 2^' maand geeft niet veel uitzicht op een bevestigend antwoord. Het blad treedt dan in de geschiedenis en het verloop van de crisis. Over de opdracht aan de rechterzijde schrijft het blad: Naar den vorm ongewoon, was er toch misschien wel meer van te maken geweest dan nu geschied is. De opdracht hield in elk geval een duideljjken wenk in en, indien er maar waarlijk eenheid aanwezig ware ge weest, zou reparatie aan den vorm, vóór het tot formatie kwam, nog wel mogelijk zijn .ge bleken. Tot dat stadium is het evenwel niet geko men. Naar de bladen meedeelen, heeft een der 3 groepen besloten tot het zenden van een afzonderlijk antwoord, zoodat de twee overige geen aanleiding hadden om verder te beraadslagen. De Stand, herinnert dan aan de consul tatie van mr Cort van der Linden en de wqigering, enkele dagen daarna van de ontslagaanvrage van het kabinet. Men fs wellicht geneigd om tusschen die twee feiten verband te leggen, om' het tweede te beschouwen als gevolg van het door den heer Van der Linden uitgebracht advies. Toch zouden we willen raden om liever geen conclusies van dien aard te trekken. Het advies van Cort van der Linden is uiter aard geheim. Maar niet onmogelijk is het, dat er over enkele weken een en ander uit openbaar wordt. En dan is het maar beter zich thans niet te verdiepen in gis singen, doch af te wachten of er straks open baarheid zal worden gegeven aan de gedu rende den loop der crisis uitgebrachte ad viezen. Wat openbaar werd, kan besproken worden. Voor het overige beide men den juisten tijd. R. (mr V. H. Rutgers) in De Rotter dammer is van oordeel, dat wij in een constitutioneel niet-onbedenkelijken toe stand zijn geraakt. Het zou weinig beteekenen, grieven tegen het Kabinet te formuleeren wegens zijn aan blijven. Want grieven tegen een Kabinet moe ten, als zij wèl iets beteekenen, leiden tot het aftreden van het Kabinet; en aftreden heeft het juist willen doen, doch- niet kunnen doen. Het Kabinet is nu in de exceptioneele positie, dat liet niet ten val kan worden gebracht. Voor het Kabinet moge dit een kracht zijn (of schijnen I), voor de betee- kenis en positie van het parlemeü( is het een ernstige verzwakking. En het onverant woordelijke bedrijf van 26 October treedt thans wel in het helderst licht. Van den toestand zal nu moeten gemaakt worden wat ervan te maken is. Wat regeering en Sta ten-Generaal thans aan juiste constitutioneele positie te kort komen, zal moeten worden aangevuld door dubbel besef van verantwoordelijkheid in dezen zorg- vollen tijd bij het hanteeren hunner constitu- tionqale bevoegdheden, hij het nastreven van 's lands welzijn. Uit de N. Haag sche Crt. (a.-r.): Voor wal ons betreft zien we in het Kabinet- Ruys niet meer het Kabinet der rechter zijde, in den zin zooals het dit tot 26 October 1923 was. Los van de parlementaire coalitie tot tijd en wijle van de zijde, dia het accoord verbrak, de grondslagen vooi het onderling vertrouwen zullen zijn her steld gevoelen we ons ook vrijer tegenovei het Kabinet, al zullen we onze eigen par lementaire en politieke verantwoordelijkheid in verband met de belangen des lands geen oogenblik uit het oog verliezen. Voor zoover het zal behartigen hetgeen in de bestaande omstandigheden voor allo dingen klemtherstel van het economisch leven en voorzorgen tot het weren van den vTeemden meester voor het grondgebied dos Rijks zoo in Europa als in Azië, zijn we, zonder ons recht tot critiek geheel prijs to geven, tot loyalen en warmen steun bereid. Ook waar het Kabinet nog gelegenheid mocht vinden de geestelijk-zedelijke volksbe langen te behartigen, zal het ons aan zijn zijde vinden. Overigens behouden we ons ton volle onzo vrijheid voor, ook al blijft het Kabinet ons in het algemeen en in sommige zijner leden bijzonder sympathiek. .Mocht om een voorbeeld to noemen straks opnieuw de dubbele diplomatieke ver tegenwoordiging op Italiaansch grondgebied aan een beslissing gorden onderworpen, dan ware het niet onmogelijk te achten, dat, op grond van gewijzigde omstandigheden en ver houdingen, ten aanzien van één dier posten nadere overweging wijziging in ons vroeger oordeel kan brengen. Dat intusschen het Kabinet bij het „za ken doen" het gemakkelijk zal hebben ge- looven we niet. Begrootingen en bezuiniging moeten nu snel worden afgedaan en geëffectueerd. En dal zal niet gaan langs een pad met rozen. Daai zullen, trots alles, de mannen van de ne gatieve en destructieve politiek wel vooi zorgen. Maar dan voorzien we, waarop we reeds meermalen doeldenKamerontbinding. En dan is te verwachten, dat de uitspraak van het Nederlandsche volk vernietigend zal zijn voor allen, die het Kabinet-Ruys ovex de Vlootwet hielpen struikelen, in de hoop het daarmede tevens doodeljjk iu zijn be- zuinigingsstreven te treffen. Zoover is het echter nog niet. Wellicht komt bij sommigen de wijsheid, als Zij de door hen aangerichte schade zullen hebben aanschouwd. Dan komen er weer nieuwe mogelijkheden en zal het politiek kunnen der rechterzijde niet langer in zijn ontplooiing worden belem merd door allerlei andersoortig streven, waar door het vanuit het niet-protestantsche deel der parlementaire coalitiein de laatste jaren gekruist werd, maar waarbij gemis aan po litieke bezonnenheid geleidelijk do noodza kelijkheid van nieuwe oriëntatie in eigen kring voor aller oog heeft duidelijk gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 6