Land- en Tuinliouw. Ingezonden Stukken. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Laatste BericMen. Leestafel. Openbare Verkoopingeu en Ver pachtingen. ds causa in de economie wegens zijn bijzotióere verdiensten op bet gebied vaiHbet; bodem^imdig onderzoek. Vattoaariieid voor Aardappelwraiziekte. Door 'het Laboratorium voor Mvcolo. gie en Aaf dapeplonderzoek is, in samen werking mei den Plantenziektenkundigen dienst een onderzoek ingesteld naai' de vatbaarheid van verschillende aardappel soorten voor de wratziekte. Het onder zoek is uitgevoerd aan het aardapipel- selectiestation te Oostwold. Vatbaar zijn gebleken: Afke, Antje, Bintje, Blauwputjés, Boe renjongens, Bravo, Concurrent, Duitsche muis, Dwuwe Jan, Eersteling, Effect, Eigenheimer, Elips, Enorm, Excellent, Excelsior, Franschen, Frisius, Geeltjes, Groninger Eroon, Ideaal, Industrie, Kam pioen, Koh-I-Nohr, Lena, Maaike, Milord, Manopool, Opperdoesclie ronde, Paul Kruger, Pieter, Present, Roode Industrie, Roermondsche Roode, Rotten, School meesters, Spilendo, Thorbec'ke, Tuinparel, Vroege van Bystein, de Wet, Zeeuwsche Blauwe. Weinig vatbaar of onvatbaar (dit laat ste is nog niet voor alle soorten uit gemaakt) bleken: Beres (laat), Favorite (laat), Fontein (half laat), Juli-muizen (vroeg),- Kruisling (laat), Lieuwe (half laat; Parnassia (laat), Roode Star (laat), Triumph (half laat). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Hoofdredacteur, Mag ik naar aanleiding van uw onder schrift op mijn „Ingezonden stuk" ge plaatst in uw blad van 2 dezer, nog eenige opmerkingen maken? In het algemeen kan ik niet inzien dat ik, alvorens iets verkeerd te mogen noe men, wat beters aan de hand moet doen. Wanneer ik diefstal veroordeel, dan rust daarom nog niet de taak op mij om dieven een ander middel a^in de hand' te doen waarmede ze den kost kunnen verdienen. Wanneer ik voor een huis, dat na een weinig storm is omgevallen, beweer, dat het slecht is gebouwd, dan wil dat allerminst zeggen, dat ik het beter kon. Mijn beweren, dat woordbreuk verkeerd is, legt dus mij niet den plicht op een weg aan te geven die uitnemender is. Desniettemin wil ik een weg wijzen die m.i. uitnemender is. Voorop stel ik ech ter, dat ook m.i. de plannen Co-lijn voor de ambtenaren zelf, ook m.i. het uit- nemendst zouden zijn als geen art. 40 bestond. Vergis ik me niet al te zeer, dan heeft men met art. 40 tot de ambtenaren wil len zeggen: eigenlijk moesten wij u thans nog meer salaris geVen, doch dat g,aat nu niet; maar stel u nu gerust;, wat je dan nu ook krijgt blijf je minstens hou den; m.a.w.zoodra er eens een reden zou ontstaan waarom zonder onze garan tie van thans uw salaris zou verminderd worden, dan is nu bij voorbaat u toe gezegd, dat die reden ongeldig zal wor den geacht. Met deze omschrijving wil ik slechts illustreeren, dat art. 40 voor de ambtenaren slechts waarde kon krij gen op een moment, dat er een reden voor salarisverlaging kwam te ontstaan. En n'u die reden er is, nu dus pas de waarde van, de garantie kan blijken, nu zou men de garantie eenzijdig van nul en geener waarde willen beschouwen. Zoolang Duitschland in vrede leefde, had België weinig aan de garantie, dat Duitschland België's grondgebied zou ont zien. Pas toen er oorlog was moest de waarde van de Duitsche garantie blijken en daarom trof het heel de wereld zoo pijnlijk, dat die waarde gelijk aan nihil was. Voorop imoet dus gesteld worden, dat de belofte, in art. 40 gegeven, bindend is. Het is echter in het belang van de ambtenaren zelf, dat de belofte ingetrok ken wordt. Wat ligt dan nu meer voor xde hand dan die ambtenaren te vragen de regeering van hare belofte te willen ontslaan? Ja, werpt' men mij tegen, dat is weer theorie. Daarvan komt in de praktijk niets terecht. Doch dan vraag ik, zou het niet te probeeren zijn? En als 't mislukt? Dan gaan wij een stap verder- Wij kennen allen de gedwongen vrijwillige leuningen. De regeering zou, als niet vrijwillig door de „bezitters" werd deelgenomen in door haar geëmit teerde crisisleeningen die „bezitters" naar de grootte van hun aanslag in de ver mogensbelasting, gedwongen hebben obli- gatiën te nemen. Deze methode ware, zoo noodig, dan ook tegenover de ambte naren toe te passen. Gesteld, dat fx op de salarissen bezuinigd moet worden. Nadat alle salarissen tot het minimale gegarandeerde bedrag zijn teruggebracht moet nog xa galden bespaard worden. Daar de salarissen niet verder verlaagd kunnen worden, moet dus personeel ont slagen worden. Om alle wülekeur te voor komen wordt bij loting vastgesteld wie de gedupeerden zullen zijn, nadat zooveel mogelijk een en ander zóó is geregeld, dat de druk voor alle takken van dienst gelijk zij. Deze dwang, bij het regeerings- verzoek om afstand te doen van de rech ten in art. 40 den ambtenaren gegeven, zal zekerlijk ook vele onwiiligen ani- meeren aan het verzoek té voldoen. Volgens uw onderschrift zou ik wat voorbarig zijn geweest met het dikke ■woord „woordbreuk". Ik hoop niets lie ver. Ik hoop werkelijk van harte, dat ik •ue geheel vergis, want dat zou voor de christelijke politiek in Nederland verre weg het besje, zijn. Jk hoop .<-cjitqr, d*i: ik uit uw'naschrift dan ook aemonciusie mag trekken, dat „Do Zeeuw", wanneer eenmaal eens mocht blijken, dat mijn vrees voor „woordbreuk" niet misplaatst was, met alle kracht zal opkomen voor „woordhouden". Wanneer ik er gerust op was, dat de geheele christelijke pers dit zou doen, dan zou ik U gaarne mijn „ingezondens" besparen. Met Haagsche groeten en dank voor plaatsing. X. (Wij laten gaarne den geachten inzen der het laatste woord over deze quaestie. Wij hebben naar aanleiding van art. 40 (dat „staatsrechtelijk monstrum" volgens Minister De Geer in de Tweede Kamer 11 Mei 1922) meermalen gezegd: er is een noodstand, en aller medewerking is noodig, om het allerergste te voorkomen. Maar iri een paar woorden de oecono- mische, juridische, moreele en andere bezwaren tegen wat hij als „woordbreuk" ziet, doch welke bezwaren zie „Standaard" van 1 Oct. j.l. niet wor den gedeeld, op te heffen, ligt boven onze macht. Zelfs- Neerlands beste finan ciers zijn 't op dit punt met elkander oneens. Ook wij gevoelen het diep: het is en blijft een pijnlijke geschiedenis. lntusschen begroeten wij 't advies van X met sympathie; en wij namen ook met genoegen kennis van 't denkbeeld door een ambtenaar in De Ned. van gisteren aan de hand gedaan, n.l. opschorting voor tien jaar van betaling van een ze ker bedrag, met plan van betaling op het uitgestelde tijdstip met de rente. Red.) Ongelukken. Te Stadskanaal is een jong kindje van een wagenbewoner, vermoedelijk dooir de koude, overleden. Op het terrein van de Rietlanden te Am sterdam is een spoorwegarbeider door de gladheid gevallen en door een locomotief van een rangeertrein overreden en spoe dig aan de daarbij bekomen verwondingen overleden. Een houwer in de Oranje- Nassau-mijn te Heerlen is door afvallend gesteente gedooid. Te Amsterdam is een 23-jarige vrouw in een vaargeul tusschen het ijs geraakt en verdronken. Te Woer den is de bakker R„ toen hij den ouden Rijn was overgestoken en op den kant wilde stappen, zoodanig gevallen, dat hij dood werd opgenomen. Dezer dagen tverd de ongeveer 40-jarige schaatsenrij der H. te Zwolle, door een anderen lief hebber der ijssport zoodanig aangereden, dat hij op het ijs viel, een been brak en nog eenige andere verwondingen bekwam. Die man is aan de gevolgen van den val overleden. Hij laat een vrouw en dria kinderen achter. Te Delft is een '45- jarige expeditieknecht door een automo biel overreden en ernstig verwond. Bewus teloos werd hij naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand was hoogst zorgwekkend. Een te Smilde wonende 85-jarige vrouw- had het ongeluk te dicht bij de kachel te 'komen, met 't noodlottige gevolg, dat haar kleederen vlam vatten. Hulpvaardige buren schoten op 't hulpgeroep toe, rukten haai de kleederen af en wisten den brand spoe dig te blussclien. Het arme oudje had echter hevige brandwonden bekomen en 'is aan de gevolgen er van overleden. Een 12-jarige knaap is op het ijs te Venhuizen zoodanig gevallen, dat hij aan de gevolgen overleed. De moor d te Culemborg.Een der vier gearresteerden, verdacht van den moord te Culemborg, een metaalbe werker uit Utrecht, is door den rechter commissaris te Tiel in vrijheid gesteld. De rechtbank heeft rechtsingang ver leend tegen de drie andere verdachten, met hevel tot gevangenhouding. Moord. Gistermorgen is in zijn woning in de bosschen te Etten vermoord gevonden de 55-jarige landbouwer A. Naalden. De woonkamer van den versla- gene toonde een verschrikkelijk beeld van verwoesting. De man was vrij bemiddeld. Het parket te Breda stelt een onderzoek in. Omhooggevaren. Die passa giersboot Stad Zierikzee, Dinsdag van Rotterdam vertrokken, 'is in het Nieuwe Vaarwater omhoog gevaren. Een reserve boot heeft de passagiers afgehaald, die per extra-tram van Zijpe te Zierikzee zijn aangekamen. Getracht wordt de boot vlot te brengen. Terecht. De 12-jarige G. H. uit Assen, die sedert Zondag vermist werd, is terecht. Hij was stille jes op schaatsen naar familie in Friesland gegaan. Het stoomschip „Rondo" in gevaar. Een hevige storm woedt op de Zuid-Westkusten van Frankrijk. Sleep- booten zijn uit de haven van Brest ge stoomd om hulp te verleenen aan een groot Hollandsch stoomschip. Die naam van het schip is nq* onbekend. Door de directie van de stoomvaart maatschappij „Nederland" is draadloos bericht ontvangen van den gezagvoerder van het stoomschip „Rondo" uit de Golf van Biskaye, dat de sleepboot „Heemskerk" in de nabijheid is. De sleepboot heeft vastgemaakt, doch de ver binding is verbroken. Er wordt nu op beter weer gewacht. Andere sleepbooten zijn vertrokken om assistentie te ver leenen aan de „Rondo". Ernstige aanrijding. Dinsdag avond heeft op den straatweg tusschen Zeist en De Bilt een aanrijdiing plaats ge had tusschen een tram en een fourage wagen. Deze wagen reed op de tramrails en is door de bestuurder van de tram ze ker niet intijds opgemerkt. Nu lag er op den fouragewagen een groote boom, die volgens getuigen circa 2 M. van achten dei£ wagen uitstak. Toen de trambestuur der den wagen'op de rails bemerkte, heeft hij onmiddellijk geremd en zand gestrooid, maar het was te laat. De tram reed tegen den fouragewagen op, met dit gevolg, dat de boom door een voorruit van den tramwagen drong en een passagier raakte die zich op het voorhalcon bevond. Deze reiziger werd de borstkas ingedrukt en verwond aan eenige ribben. Moordaanslag. Reeds eenige dagen achtereen bracht een Diuitscher, ze kere T., bezoek aan den sigarenwinkel van den heer M. te Treebeek, onder de ge meente Heerlen. T. liep blijkbaar met min der goede bedoelingen rond, doch trachtte eerst gisterenmorgen aan zijn plannen tot diefstal uitvoering te-geven, daar M. toen afwezig was. T. kwam den winkel binnen en sloeg de vrouw van M. met een steen op 't hoofd. Juist kwam een meisje aan- geloopen, waarop T. op de vlucht sloeg. Hij werd nagezet door den inijnpolitieagent S„ die hem te Heerlerheide arresteerde én hem aldaar aan de politie overgaf. Mej. M. werd niet ernstig getroffen. - Een gouden schat gevonden, de koninklijke bank van Canada te New- York is in afwachting van een beslissing der Engelsche regeering een schat gedepo neerd, welke uit de haven van Nassau, do hoofdstad der Bahama-eilanden, een Engel sche bezitting ten Oosten van Florida, is opgehaald. De schat bestaat uit gouden Spaanscho dubloenen met het jaartal 1790. Het goud werd gevonden door Jean Tolley, een vrouwelijke duiker van de „Submarine Film Corporation" van New-York. Door deze maatschappij zijn reeds talrijke opnamen on der water genomen. Toen Tolley Zaterdag bij een nieuwe opname diep dook, bemerkte zij, dat een stuk van een ijzeren kist uit het zand van den bodem opstak. De kist werd uitgegraven en aan boord geheschen. De gouden dubloenen hebben, volgens 'schat ting, een waarde van 120.000 gulden. Aangehouden. Het vorige jaar vertrok de Duitsche dienstbode van een familie te Bussum met de noorderzon; met haar verdwenen enkele zilveren en andere voorwerpen en een bedrag in geld. Dezer dagen is zij' te Amsterdam, waar zij zich biiji de politie meldde om een nieuwe betrekking te aanvaarden, als ge signaleerd aangehouden, waarna zij: ter beschikking van den commissaris van po litie te B'ussum is gesteld. De dochter van Minister Rays aangereden. De 20-jarige dochter van Minister Jhr Ruys de Bee- renbrouck slipte te Den Haag gisteren op den Hoogewal met haar rijwiel en Kwam met haar fiets terecht onder een auto, die daar ook juist ter plaatse door de gladheid uitgleed. Het ongeval liep won der boven wonder goed af. Mei. Ruys de Beerenbrouck bekwam alleen een lichte verwonding aan rechterarm en rechter heup en werd door de zorg van den Hulpdienst naar haar woning vervoerd. Te Nieuw Amsterdam zijn tengevolge van de koude bij' vier personen, die in het veld aan het werk waren, de handen en vo-eten bevroren.' Een mislukte wraakneming. Men meldt uit Eijsden: Voor circa ander half jaar geleden, kreeg de ingenieur Sehoofs van de Zinkwitfabriek, alhier, twist met één van zjjn arbeiders, een zekeren Beyers. Hjj werd door dien arbeider zeer ernstig mis handeld. De dader kreeg toen eenige maanden gevangenisstraf. Hij verklaarde later aan ver schillende personen, dat hij zich wel zou wreken. Eergisteren nu vervoegden B. en nog een persoon zich aan de fabriek. Zjj vroe gen den ingenieur te spreken. Daar men B. herkende, werd dit geweigerd, waarop beiden zich verwijderden. Toen iets later een em ployé op het terrein der fabriek een onder zoek instelde, vond hij daar B., die hem met een revolver bedreigde. Voor B. kon schieten, trok de employé, Biesmans geheeten, zelf zijn revolver, waarmee hij eenige schoten op den man loste. Deze zakte gewond in elkander. Biesmans ging daarep hulp halen, doch toen men op de plaats van het gebeurde terugkwam, bleek de gewonde verdwenen te zijn. Met behulp van eenige kameraden is hij vermoede lijk over de Belgische grens gevlucht. De marechaussee stelt thans een streng Onderzoek in, daar verondersteld wordt, dat nog meerdere personen bij het geval betrokken zijn. Zoutelande. Dinsdag vergaderde de Raad voltallig. De voorzitter opent met gebed. Hij wenscht in de eerste vergade ring van het nieuwe jaar de leden allen een gelukkig jaar toe, ook voor hunne gezinnen en bedrijven en hoopt,; dat zij samen onder 's Heeren zegen in het be lang der gemeente zullen mogen werk zaam zijn. Ingekomen is een adres met 71 handleekeningen, uitgaande van de vleesch- en spekvereeniging, inhoudende een verzoek om over te gaan tot het in richten van een gebouw voor noodslach- tingen. De voorzitter deelde mede, dat het te laat is ingekomen om op de agenda te plaatsen, doch ziet geen bezwaar om het in behandeling te nemen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Dhr. Stroo voert aan, dat het hem ver wondert niets van dat adres te hebben vernomen, daar hij toch ook lid is van de vleeschvereeniging. Dhr. Koppejan geeft te kennen, dat het in de alge- meeno vergadering van de vleeschver eeniging is besloten. De voorzitter merkt op, dat het niet op hun weg ligt om daarover te oordeelen, dat Stroo dit maar moet uitmaken met het bestuur van de vleeschvereeniging. Dhr. De Visser zegt wel eenigszins van een andere meening te jsiju dan in de vorige .vergadering, 'ofschoon hij weinig waarde hecht aan de handteekeningen op het adres. Hij meent, dat er velen hebben geteekend zonder te weten waarvoor. Zonder hoof delijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, onder inachtne.- ming, dat de geraamde kosten niet te veel mogen worden overschreden. Mocht dit echter wel het geval zijn om er dan den raad nader over te hooren. B. en W. worden machtiging verleend de zaak ten uitvoer te brengen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat bericht is ingekomen van de belang hebbenden tot verharding van den Bou. dewijnskerkscheweg, dat de door den raad in de vorige vergadering gestelde bijdra gen, zjjnde f4250, zijn volteekend. De voorzitter zegt, dat overAIeze zaak moei weinig te spreken valt, maar eenvoudig te besluiten het verzoek in te willigen en tot verharding over te gaan. De voorzitter stelt als voorwaarde, dat de belangheb benden hun gedane bijdragen bekrach tigen op gezegeld papier, alsmede dat zij een persoon aanwijzen, die zich belast met de regeling van het vervoer dei- steen en zand, opdat B. en YV. weten tot wien zij zich kunnen wenden als het noodig blijkt dat vervoer moet plaats hebben. Verder deelde de voorzitter mede, dat aan Geel. Staten zal worden verzocht om do toegezegde bijdragen van belang hebbenden als schenking van gedane gel den te mogen aannemen, alsmede te ver zoeken een leening van ten hoogste f4000 te mogen aangaan tegen een rente van 51/2 pet. of zooveel minder als zij daarvoor kunnen klaar komen, met een aflossingstermijn van hoogstens 20 jaar of zooveel eerder als dit nidge!ijk is. Een concept besluit aan Ged. Staten gericht wordt voorgelezen. Dhr. De Visser doet de vraag of de leening niet te gering is bij mogelijke tegenvallen, hij stelt voor f 4500 te leenen. Dit wordt goedgevonden. Dhr. Adriaanse doet de vraag of het niet mogelijk is om het geld bij de boe renleenbank te leenen. Dhr. Maljaars voert hiertegen aan, dat zulks misschien moei lijkheden zou kunnen opleveren, aange zien de rente van gedane voorschotten door de bank niet altijd dezelfde is. Na de gedane besprekingen wordt zonder hoofdelijke stemming besloten tot ver harding van genoemden weg over te gaan. B. en W. stellen voor om aan de gemeentebesturen van Westkapelle en Domburg als aangrenzende gemeenten kennis te geven van hun besluit, alsmede aan het bestuur van den polder Walche ren. Vervolgens wordt B. en W. machti ging verleend om de voorbereidende werkzaamheden zoo spoedig mogelijk af te werken. Dhr. de Visser vraagt wat de bedoeling is van de storting der toege zegde gelden. De voorzitter antwoordt, dat.het de bedoeling is om als uitersten termijn van storting te nemen als de steen aan de tramhalte is aangevoerd of zooveel eerder als belanghebbenden zulks willen. Zelf heeft spr. van een belanghebbende gehoord, dat zij het geld zouden willen storten vóórdat er iets is gebeurd. Dhr. Janse vraagt wanneer de voorzitter de steen zou willen aanvoe ren. Deze geeft Janse te kennen, dat op de goedkeuring van Ged. Staten moet worden gewachtwanneer deze is ver kregen, dan kan de levering van de steen worden aanbesteed. Bij de rondvraag vraagt dhr. Koppejan of het den voorzitter bekend is, dat een buis in de rookleidingen der school is gesprongen. De voorzitter zegt, dat hem hier niets van bekend is. Dhr. de Visser zegt, dat er wel een weg gevonden moest kunnen worden, dat er niet zooveel kolen gebruikt werden, want dat is bijna 1 H.L. per dag. Ook dhr. de Witte zegt, dit te hebben vernomen. Dhr. Adriaanse wijst nog op den slechten afvoer van net wa ter in de gemeente; het zou wel aanbe veling verdienen als nog een paar vergaar- of zinkputten werden aangebracht. Dhr. Koppejan zegt, dat door de ingezetenen te weinig de hand wordt gehouden aan de zuivering, ook aan de straatreiniging. De voorzitter zegt in deze zaken onder zoek toe. Hierna sluiting met dankzegging. H. M. de Koningin heeft gis- tenniddag in audiëntie ontvangen een deputatie, bestaande uit den Groot meester der Orde van Vrijmetselaren, mr W. Sonneveld; den Groot-secre taris, H. P. van Nieuwenburg, en den beer Morris Robinson, lid der Orde van Vrijmetselaren in Zuid-Afrika, ter overhandiging aan Hare Majesteit eener cassette, inhoudende een waai er, bestema als huldeblijk' van de Zuid-Afrikaansche leden der Orde van Vrijmetselaren, onder het Groot-Oos ten der Nederlanden, bij gelegenheid van het regeeringsjubileum der Konin gin. Bedoelde waaier is daar te lan de vervaardigd van struisveeren en ivoor, versierd met een gekroonde W van goud, waarin edelgesteenten. De cassette is vervaardigd uit slangenvel. Alles is afkomstig uit Zuid-Afrika.. De heer Morris Robinson voornemd heeft het geschenk uit Zuid-Afrika naar ons land overgebracht, is daar na uit Nederland vertrokken naar En geland, maar was te 's-Gravenhage teruggekeerd om bij de overhandiging tegenwoordig te zijn. Daarna heeft de Koningin ontvan gen een deputatie uit het agitatie comité in zake het ontslag van de gehuwde ambtenares. Ten slotte ontving de Koningin in tegenwoordigheid van verschillende hooggepl atste waardigheidsbekle ders ten Hove, deh Sultan van Boeloen- gan, die dezer dagen ons land ver laat om na een reis naar Konstan- tinopei en Caïro naar Mie terug te* keeren. oac - De Sultan verkreeg van Hare Ma jesteit, tot wie hijc zich in jzijn lands taal richtte, toestemming om aan H. M. voor Prinses Juliana te mogen aanbieden, drie groote, kostbare vazen, in het Maleisch aangeduid als tempa- jan jang, en welke volgens aloude gewoonten bij de Dajafe in gebruik zijn. Na de aanbieding nam de. Sultan afscheid van de Koningin, naar aan leiding van wier Jlegeeringsjubileum hij naar Nederland was gekomen. De Sultan was Maandag j.l. door den Prins, die indertijd bij een af- scheidsaudiëntie van den Sultan op het Loo niet, aanwezig kon zijn, in afscheidsaudiëntie ontvangen'. W. H. Vliegen. Naar „Het Volk" verneemt, zal dte voorzitter der S. D. A. P., de heer W. IJ. Vliegen, ter genezing van zijn pleuritische aan doening, zich half Februari geduren de een week of zes naar, het Zuiden begeven. HOEK VAN HOLLAND. V.D. Bewesten den Waterweg is een stoomboot gestrand. Sleepbooten vertrekken derwaarts. PARIJS. V.D. T'wee vloedgolven, één in den nacht van Dinsdag op Woensdag en één op Woensdagmorgen hebben groote schade aangericht over een gebied van 650 mijlen van Dublin tot Biaritz. Zes visschers uit Lavendre zijn omgeko- Vele schepen zijn gezonken. ïluizen zijn overstroomd. PARIJS. Het „Journal" meldt uit Mainz, dat drie onbekende individuen in een restaurant te Spiesz revolverschoten heb ben gelost op Ileintz, den president der regeering van PfaLtz. Heintz werd doode- lijk gewond. De daders wisten te vluchten. MAINZ. V.D. Twee treinen zijn met elkander in botsing gekomen. Er zijn 8 gewonden. Jan. tl Ierseke, huis, schilderswerkplaats, Kram. 11 Oostkapelle, kaphout, Blaupot ten Cate. 11 Ierseke, oestergerei, de Kok. 12 Domburg, afbraak, Blaupot ten Cate. 12 Rilland en Waarde, nieuwe hout waren, De Wijde en Hedjboer. IS Arnemuiden, huizen, v. d. Harst. 12 Souburg, huis, Struve. 15 Serooskerke, inboedel, Rosier en Vervaat. 16 Middelburg, inboedels, Notarishuis. 16 Nieuwdorp, biels, de Kok. 17 Krabbendijke, huizen met erf, werk plaats, Pilaar. 17 Princenhage, heidegronden, Esser. 17 Biezelinge, huis, Neervoort. 22 Oostkapelle Duinbeek, Berkenbosch, Eikenoord, kaphout, enz., Blaupot ten Cate. 23 Biezelinge, huis, schuurtje, Kram. 23 Souburg, hofje, moesgrond, bouw land, Blaupot ten Cate. 25 Souburg, beestiaal, landbouwgerei, Blaupot ten Cate. 29 Oostkapelle Zeeduin, kaphout, enz. Blaupot ten Cate. 30 's-Gravenpolder, twee huizen, bak kerij, Neervoort. Amsterdam, 10 Jan. '23. Berlijn 6OV26p Londen 11.383/411.3914 Parijs 13—13.02 Brussel 11.4511.50 New-York 2.655/ig2.657/u Weenen 37j/437% Stemmen des Tijds van deze maand bevat een geleerde verhandeling van prof. van Gelderen ever Elamietische goden en koningen. Aan het eind van zijn studie wijst de schrijver op het verband tusschen den ondergang van Elam, en later Babel, Assyrië, enz. en den bloei van Salomo's rijk als afschaduwing van dat van onzen Heere Jezus Christus, en de bedoelingen Gods met Israël, namelijk, om het groot te maken. Br Böhl geeft een reisverslag over het Protestantisme in Hongarije en Roemenië, en Zevenburgen, welk land slechts in politieken zin bij Roemenië be hoort, doch in zijn hart Hongaarsch is gebleven. De schrijver hangt een droef tooneel op van de groote verdeeldheid op kerkelijk-gcdsdienstig gebied in deze lan den. Van den overigen inhoud is het Staat kundig overzicht van Baarbé, als steeds, het belangrijkst, wegens diens kijk op het Russische raadsel. Uitgever is G. J. A. Ruys te Utrecht. Is er oorzaak? De positie van de Staatkundig Gereformeerde Partij naast en tegenover de Anti Revolu tionaire, door J. Hollander, pari. redacteur van „De Standaard". Dit vlugschrift, onder het motto: „Eendracht maakt macht, tweedracht breekt kracht", geschreven door een po litiek man als de parlementaire redacteur van „De Standaard", met zijn nationalen naam, verdient door alle Anti Revolutio nairen gelezen en verspreid te worden. De schrijver beantwoordt ontkennend de vraag, of de A. R. partij haar verleden en haar program zoo ontrouw is gewor den, dat er voor den trouwen antiver. oor zaak van uittreden is; en hii staaft zjjn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3