Pit lie ProTiBcle. Kerknieuws. LOOP DER BEVOLKING. is flan bet drukken. Dhr Buis maant de fin. comm. aan tot zuinigheid met de vellen papier. Daar staan beweringen in, die geen bal waard zijn. Dat is zonde van het papier. (DhrFlink: „datpapier betaalt dhr v. Bommel v. Vloten"). De voorz. zegt nogmaals toe, dat de cyclostile, waar maar eenigszins mogelijk, zal worden gebruikt. Er wordt op de se cretarie niet gesmeten met geld. Er wordt naar gestreefd, de zaken zoo zuinig en goed mogelijk te doen. Dhr 'Labrijn is overtuigd, dat het nog zuiniger kan. Dhr Crucq maakt de opmerking, dat de stukken van dhr De Roo in de hladen eigenlijk van dhr Labrijn zijn. Deze laat ste ontkent dit ten sterkste. Dhr v. Melle geeft dhr Crucq in overweging zijn perso naliteiten voor zich te houden. Dieze soort opmerkingeïi zijn beneden alle fatsoen. Het Voorstel der fin. com. om den post schrijfbehoeften met f 400 te verminde ren wordt verworpen met 10 tegen 3 st. (vóór de leden der fin. com.). Ook wordt verworpen een voorstel dier com. om druk- en bindwerk met f600 te verlagen. Het voorstel-v. Poelgeest om de tbeide posten met f 1 te verminderen (om den eïsch der bezuiniging vast te leggen) wordt aangenomen met 76 st. (tegen de wethouders, Flink, de Looff en de beide socialisten). Telefoonkosten.. De fin. com. stelt voor, de aansluiting met den opzichter der reiniging en den gemeente-secretaris te doen vervallen. Dhr. v.. d. Bout zegt, dat deze aanslui tingen op verzoek van het publiek zijn aangebracht. Dhr. Labrijn vestigt er de aandacht op, dat de tijd veranderd is en dat ook hier bezuinigd moet worden. Dat gebeurt bij de rijksdiensten ook. Het voorstel der fin. com. wordt verwor pen met 11 tegen 2 st. (vóór de h,eeren Labrijn en v. Vloten). Politie. Ook hierover liad de fin. com. eenige opmerkingen met overzichten van andere gemeenten. De voorz. wil vooral wijzen op de dienstregeling, wanneer het aantal agenten aanmerkelijk werd verminderd. Dan zou het politie-loeziclit - niet behoorlijk zijn. Dhr. Labrijn acht dit een van de hoofd stukken, waarop het meest kan worden bezuinigd. In zoovele andere gemeenten kan met minder agenten worden volstaan. Als voorbeeld van onnoodige surveillance noemt spr. het toezicht houden bij de scholen. Dat heeft spr. in geen enkele andere plaats gezien. Dhr. v. d. Bout zegt, dat in 1916 door den Raad het verzoek is gedaan het po litiecorps uit te breiden. Dat was nog vóór deuitbreiding van Goes. Spr. wijst op Middelburg, dat pl.m. 19000 inwoners heeft. Goes heeft 15 politie-beambten, Middelburg heeft er 33, dus de verhou ding is zoo ongeveer gelijk. Dhr. Labrijn vindt de vergelijking mei Middelburg niet gelukkig. Men moet niet naar grootere plaatsen zien, maar naar soortgelijke. De voorz. zou de verantwoording niet op zich kunnen nemen, wanneer er 8 agenten zijn. Spr. zou 'door afvloeiing tot 12 willen gaan, maar niet verder. Dhr. Goedbloed zegt: Goes geeft tc veel uit aan politie. Dat is met geen rede neering weg te doen. Dat blijkt wel uit vergelijking b.v. met Terneuzen, waar veel meer delicten zijn dan hier. Neuzen is wat de misdadigheid betreft, veel erger dan Goes. I§ Goes nu toch werkelijk een plaats, die een commissaris noodig heeft. Spr. stelt voor, dat namens den Raad een verzoek gericht wordt te bevoegder plaatse, dat het Goes vergund wordt zon der commissaris te doen en 'dan verder te gaan in de richting van afvloeiing, j door den voorz. aangewezen. De voorz. zegt, dat bij afschaffing van 1 een commissariaat een inspecteur van politie zou moeten worden benoemd. i Dhr Goedbloed hecht ook aan 't schema van den commissaris weinig. Men kan j zulk een lijst wel zóó maken, dat men 24 agenten noodig heeft. Dhr. v. Poelgeest heeft ook den indruk, dat wij hier veel te veel agenten hebben. iWe staan hier voor raadselen. Is er iemand, die telefonische aansluiting noodig heeft, dan is het wel de oom. van politie. En toch is hij niet aangesloten! Daarom moe ten er zeker 2 agenten 's nachts in het bureau zitten, om den commissaris te waarschuwen als het noodig is. De dienst is niet practisch, niet doelmatig ingericht. Bij aankomst van el- ken trein staat een agent. Is dat strikt noodig? Bij de scholen is ook een agent niet noodig. Nu kunnen de onderwijzer^ hun gemak houden. Misschien zijn er nog wei 100 andere dergelijke voorbeel den aan te wijzen. Spr. zou liever agen- ligd, omdat de commissaris hulp-officier van Justitie is. Dhr. Goedbloed trekt zijn voorstel in, omdat het geen bezuiniging brengt. Dhr. Labrijn wijzigt het voorstel der fin. com. en stelt voor het aantal agenten direct op 12 te brengen. De voorz. blijft vóór afvloeiing. Het voorstel-Labrijn (12 agenten, dus vermindering met 2) wordt verworpen met 8 tegen 5 st. (Vóór dhrn v. Vloten, Goedbloed, Labrijn, v. Poelgeest, Eek- hardt.) Alzoo is besloten tot afvloeiing tot 12 man, wat de voorz. ojf1 een vraag van dhr. Goedbloed bevestigt. Burgerwacht. De heer Crucq wil uit bezuiniging deze subsidie schrappen. De burgerwacht is een gewone schietvereeniging. (Dhr. de Looff interrumpeert: ook op de politie is bezuinigd, dus hier ook.) De heer Vienings is principieel voor de bur gerwacht, maar meent, dat deze zich bedruipen kan. De voorzitter herinnert er aan, dat de subsidie reeds van f 300 is gebracht op f 150. Ook het Rijk heeft de subsidie verminderd. Het voorstel-Crucq tot intrekking der subsidie wordt verworpen met 9 tegen 4 st. (vóór dhrn Buis, Crucq, de Looff, v. ^Poelgeest). Het voorstel-Vienings, om 'f 100 in- plaats van f 150 te geven, wordt aan genomen met 12 tegen 1 st. (tegen dhr. v. Poelgeest). (Dhrn Crucq en Buis zijn 't oneens, of laatstgenoemde vóór of te gen zal stemmen. Tenslotte adviseert Crucq Buis vóór te stemmen, wal ge beurt.) Ope'nbare werken. Dhr Crucq stelt voor een gemeente- straatmaker aan te stellen. Spr. zou dit goedkooper achten. Een beslissing wordt hierover niet genomen. Dhr Vienings dringt aan op weer plaatsen der banken in het plantsoen Westwal.' De stoepen zijn er nu wel, maar de banken zijn ver dwenen. O n d e r w ij s: Dhr. Crucq zou het vervolgonderwijs weer willen instellen. De voorz. en weth. v. d. Bout antwoorden, dat de vorige Raad een besluit tot afschaffing heeft genomen en dat Ged. Staten hierop nog geen besluit hebben genomen. Dhr. Vie nings zegt, dat het vervolgonderwijs zijn eigen dood is gestorven. Kosten van plaats el ijk school toezicht. B. en "W. stellen f 100 presentiegeld- voor. De Rn. com. stelt vermindering tot f 25 voor. De heeren Vienings en v. d. Bout stellen voor eerst de betrokken com missie te booren. Dhr. v. Vloten zegt, dat het overschot ieder jaar op de spaarbank wordt uit gezet. Daarvoor behoeft het gemeentegeld toch niet te worden gebruikt. Het voorstel der fin. com. wordt aan genomen 4Viet 7 tegen 6 st. Dhr. Crucq zou een post voor St. Nico- laasfeestjes, schoolreisjes, etc. willen uit trekken, groot f 500, voor alle scholen. De voorz. zegt, dat dit tot dusverre aan het particulier initiatief werd overgelaten. Het voorstel-Crucq wordt verworpen met 11 tegen 2 st. (de beide S. D. A. P.'ers). Subsidiën openbare middelen van vervoer. Dhr. Crucq stelt voor, gezien de auto- busconcurrentie, dezen post te schrap pen. Het betreft hier den post Goes-^ Wolfaartsdijksche veer (f 150). Dhr. Vienings ziet ook niet in, waarom Krijger gesubsidieerd moet worden en andere diensten niet. Het voorstel-Crucq wordt aangenomen met alg. st. Spoorwegsubsidie. Dhr. Labrijn vraagt, of de gemeente hier nog andere verplichtingen heeft dan subsidie te verleenen. Dhr. v. d. Bout antwoordt ontkennend. Er is zelfs dooi de Spoorweg-Mij gezegd: als er te veel woningen in Goes komen, maak u dan niet ongerust, want wij hebben er wel 50 of 60 noodig. Vreemdelingenverkeer. Dhr. Crucq stelt voor, dezen subsidie post van f200 op f 100 te brengen. Wordt verworpen met 10 tegen 3 st. (vóór dhrn Flink, Ruis en Crucq). Nu volgen de ontvangsten. Leges en rechten van den bur- gerlijken stand. Dhr. Labrijn zegt, dat het voorgekomen is, dat een blad de opgaven van den Burgerlijken Stand niet kon krijgen van den ambtenaar ter secretarie, omdat dit blad zich ongunstig over de secretarie had uitgelaten. Spr. wil van alle kranten van gemeentewege een vergoeding vra gen voor de opgaven van den Burger lijken Stand. Het gaat toch niet aan, dal een ambtenaar deze opgaven verkoopt aan de bladen. De voorz! zegt, dat bedoeld persoon »irn ■-•!.. m i •>J;'WA! .k .tc-iiu a-. •b O n--v5.fi* t.;'f tri-V ïfnS W .V' 1 Januari 1923 Geboren Gevestigd —SE "55 Overleden Vertrokken 1 Januari -rr*4 1924 GEMEENTE M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. a M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal 2836 2832 5668 73 74 147 117 113 230 22 22 44 HO 158 307 2856 2839 5695 Zonneuiaire 482 481 963 7 5 12 25 41 66 11 6 17 27 36 63 476 485 961 Noordgouwe 437 469 936 6 7 18 .8 58 96 2 5 7 27 49 76 452 484 936 Ouwerkerk 362 402 764 61 65 366 394 760 Scherpenisse 717 698 1415 15 15 30 22 24 46 1 10 11 23 28 51 730 699 1429 ten op wachtgeld willen stellen dan af- niet als ambtenaar gehandeld heeft, maar vloeiing toepassen, omdat dan de klee-.i als correspondent van dit blad. De voorz- ding wordt bespaard Dhr. Vienings gelooft ook, dat het po litiecorps voor Goes wel iets te sterk is. Maar men moet voorzichtig zijn, niet te veel te ontwapenen. In 1916 is uit de burgerij gevraagd om 6 agenten voor dag-, 6 1 voor nachtdienst en 2 hoofd agenten. Laat de zuinigheid de wijsheid nu niet bedriegen. Goes is een eigen aardige plaats. Is er geen politie-toezicht, dan is nïét'é voor de jeugd veilig. Ook de stationscontrole heeft menigmaal er toe geleid, dat individuen werden aan gehouden. Spr. is wel voor een geleide lijke afvloeiing tot 12, of 11 man. Dhr. Lab fijn ziet in de afschaffing van den commissaris geen financieel voor deel, omdat een inspecteur toch niet met minder dan f3000 kan worden gesalari eerd. Dhr. v. d. Bout zegt, dat een vroegeb verzoek tot afschaffing niet is ingewil zegt toe, dat B. en W. deze zaak zullen overwegen en de leges-verordening zullen j wijzigen, j Gasbedrijf. Dhr. v. Poelgeest zegt, dat in de ver ordening op dit bedrijf is vastgelegd, dal de begrooting niet meer in den Raad zou komen. En nu komen Gedep. Staten wèèi een dergelijke begrooting vragen. Zoo'n begrooting is volgens spr. klinkklare onzin en heeft geon waarde. Niemand weet b.v j hoe duur de kolen zullen zijn. Dhr. Labrijn is wel eenigszins inge licht over den post accountantscontrole, maar spr. vindt den post toch nog hoog. Welke arbeid wordt voor dit bedrag ge- l presteerd Weth. Stieger zegt, dat niet alleen de boeken worden onderzocht, maar het ge- heele bedrijf staat onder controle. Spr kan geen aantal uren noemen, dat ex aan de controle gewerkt wordtj maar ei wordt goed werk voor geleverd. Dhr. La brijn trekt, namens de fin. com., hel voorstel tot vermindering in. De post onvoorziene uitgaven wordl nu op f4179,33V2 gebracht. De begrooting wordt mei. alg. st. aangenomen en vast gesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 599.248,281/2- B. en W. ontvangen machtiging van den Raad om zuiver administratieve wij zigingen in de begrooting op verlangen van Gedep. Staten aan te brengen. De voorz. vraagt aan den heer Goed bloed, of hij zijn benoeming tot lid dei- fin. com. aanneemt. Dhr. Goedbloed acht het 't beste, om die benoeming niet aan te nemen, daar de herstemming in de laatste vergadering onwettig was. De voorz. stelt dan een nieuwe vrije stem ming aan de orde. De uitslag is: dhr. Crucq 6 st., dhr. Goedbloed 7 st. Dhr. Goedbloed alzoo gekozen, die zijn be noeming aanneemt. Rondvraag. Dihr v. Poelgeest vraagt aangaande zijn idéé omtrent toekomstige salarisverlaging, of hieromtrent nu spoe dig voorstellen van B. en W'. te wachten zijn. De voorz. zegt, dat B. en W: deze zaak zullen overwegen. Dhr Crucq geeft dan in overweging ..bij deze voorstellen de bijbaantjes van sommige ambtenaren te combineeren. Daarna sluiting. De vergaderingen had den geduurd van 2 tot half 6 en van half 8 tot half twaalf. Bij kon. besluit is benoemd tot hulpopzichter te Leiden II. J. Bastmeijer, thans ambtenaar voor bijzondere diensten bij de 1 andsgebouwen. Voorts is aan den bouwkundig ambtenaar 1ste klasse P. ]3a- rentsen, belast met den dienst in het clistriqt Middelburg, de persoonlijke titel verleend van districtsbouwkundige bij den Rijksgebouwendienst. Kapitein II. J. Hoogenboom, thans op non activiteit, wordt in werkelijken dienst hersteld bij het 13de reg. inf. te Maastricht. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het telegraaf-radicaal examen de j heer P. Ouwendijk, telegrafist le klasse te Goes. Prov. Stoombootdienst op de W! es ter-Schelde. Naar wij ver nemen is, mede in verband met door de Kamers van Koophandel te Middelburg en Terneuzen gedane verzoeken, door de directie ,van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wiester-Schelde bepaald, dat, 'onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de booten naar Rreskens zullen wachten uiterlijk als volgt: boot 11.12 tot 11.25, boot 2.- tot 2.20, boot 6.35 tot 7.25, Aangezien men 5 minuten moet rekenen om van den trein de booten te bereiken, zullen de treinen binnen moeten zijn uiter lijk resp. 11.20, 2.15, en 7.20 uur. Middelburg. De directie der posterijen en telegrafie tracht den laatsten tijd wel langs verschillende wegen het tekort op dezen staatsdienst zoor klein mogelijk te doen zijn. Zoo zien wij de muren in het postkantoor al meer en meer herschapen worden in reclameborden, de postwagen is ook al versierd met reclame, en nu is gisteren in het kantoor een automatisch weegtoestel geplaatst, waarop men voor vier centen, die in de gleuf moeten worden geworpen, zijn eigen gwicht can contro leeren. Wat volgt? Goes. Aan de telefoniste 2e kl. J. C. S. Hoogvliet (telegraafkantoor) is met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. Nieuwvliet. De openstelling van het met ingang van 16 .Januari a.s. alhier op te richten poststation is als volgt bepaald: Op werkdagen 7.458.45 en 10.4511.45 's morgens en van 4.154.45 's avonds. Op Zondagen van 9.25-*-9.40 's morgens voor het afhalen van niet aangeteekende correspondentie. Op feestdagen geen dienst Tholen. Meldden we eenige dagen gele den ,dat de veerpont uit de vaart moest worden genomen en slechts met roeiboot jes de verbinding kon worden onderhouden, welke verbinding door het drijfijs zeer be moeilijkt werd en dus Tholen ernstig met isolement werd bedreigd, gisteren kon de veerpont wederom in de vaart genomen worden, zoodat het verkeer geregeld kon worden onderhouden. Door een kleine ver andering van den wind vond ook de boot overtocht weinig belemmering van de ijs- schotsen. Alles gaat dus weer z'jn gewone gang en voor isolement heeft men dan ook gelukkig nog niet te vreezen. („Zoom") AxeL Dinsdagmiddag ongeveer 4 uur, is te Axel een 10-jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. De jongen was van de gewone baan afgeweken en reed op plaatsen, waar het water gewoonlijk door de vogels zoo lang mogelijk wordt opengehouden, tot hij wegzakte en voor de oogen van tal van schaatsenrijders verdronk. Het was wegens gebrek aan eenig hulpmiddel niet mogelijk om red ding te bieden, zonder dat men zelf zijn leven in de waagschaal stelde. (,,M. C.") Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Loon op Zand D'. Bax te Noorden. Aangenomen naar Sint Maartensbrug door A. N. v. d. Kreeke cand. te Zuid- wolde. Bedankt voor Diemen (toez.) door C M. Muteyn te Rijinsburg. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Kampen J. P. Meijering te Nieuwpoort. Dir Alb. C. Kruyt. Dr Alb. C. Kruyt, zendeling vanwege het Ned. Zen delinggenootschap, die tien maanden mei verlof in ons land vertoefde, hoopt 20 Jan. a.s. met zijn echtgenoo-te Dten Haag te verlaten, om to Marseille zich in te schepen en met de „Insulinde' 'zich naat zijn zendingsterrein ap1 Celebes (Posso) te begeven. Zendeling J. P. Eggink. De heer J. P. Eggink, zendeling vanwege het Java-Comité op Sumatra, hooft denkelijk Augustus of September met zijn familie met verlof hier te lande aan te komen, na het in gebruik nemen van een kerk gebouw op Jet zendingsterrein. Dat kloipt precies. Uit de „Zondagsbode", Chr. weekblad voor N.- Holland, knippen we den volgenden zin van den rechtzinnigen Ds D'. E. Boeke, Ned. Herv. Evangelisatiepredikant te Schagen „De orthodoxe predikanten, predi kanten, predikende de leer der Kerk, wenschen niet, dat de vrijzinnige woordvoerders, na hun eigen kerken te hebben leeggepireekt, ook hunne kerken zouden komen ontvolken!" Uit het „Algem. Weekblad voor Vrijzin- nig-Godsdienstigen" halen we aan den zin van den vrijzinnigen Dir J. L. Sneth- lage, lid der S. D. A. P. en predikant der Ned. Herv. Gemeente te Eenigenburg: „De kerkelijke belangstelling te Bur- gerbrug, zooals vrijwel overal in vrij zinnige Gemeenten in het noorden van Noord-Holland, is tot bij het vries punt gedaald." De beschuldiging van den rechtzinni gen predikant is, dat de moderne 'domi- née's hun eigen 'kerken hebben leegge- preekt. En de bekentenis van den vrij zinnigen predikant is, dat in vrijzinnige Gemeenten viijwcl overal de kerkelijko belangstelling tot bij het vriespunt gedaald is. De beschuldiging hebben we honderd malen gehoord. De bekentenis hebben we slechts zelden kunnen opvangen. Ditmaal kloppen de citaten precies. (Rotterdammer.) Een draadloos bericht uit Londen maakt melding van het overlijden van dr Wace, deken van Canterbury, op 87- jarigen ouderdom. Successiewet, Schenkingsrecht en Kerk. Mr Grosheide schrijft in „De Standaard" van 1 Oct. In de praktijk blijkt het mij bij herhaling', dat het niet-rechtsgeleerd publiek onkundig is van de scheiding die in de Successiewet wordt gemaakt tusschen het recht van schen king onder de levenden en het successie recht, dat wordt geheven van verkrijgingen door overlijden en ten onrechte van meening is, dat de vrijstellingen die gelden vpor het eerstgenoemd recht ook zouden gelden voor het laatstgenoemde. In het bijzonder is dit niet het geval met de algemeene vrijstelling voor schenkingen, die twee duizend gulden niet te boven gaan en voorts voor die aan rechts personen, welke hoofdzakelijk een algemeen maatschappelijk belang beoogen of als in stelling van weldadigheid werkzaam zijn. Ovei verkrijgingen door deze instellingen tengevolge van overlijden is successierecht verschuldigd, doch het percentage der heffing wordt mei 20 verminderd. In plaats van f 38 van da eerste f 100 der verkrijging, wordt dan f 18 betaald en zoo vervolgensook over do eerste tweeduizend gulden moet echter wor den betaald. Een schenldng onder de levenden aan evenbedoelde instellingen is dus voor den fiscus onvoordeeliger daar zij geheel vrij is Rechtspersoonlijkheid hebben de Diaconieën krachtens de Armenwet van 1912 door een voudige aanmelding bij de burgerlijke auto riteiten, doch deze is dan ook noodig. Twij felachtig lijkt het mij of men zeggen kan, dat de kerk een instelling is, die hoofd zakelijk een algemeen maatschappelijk belang beoogt. Intusschen pleegt ds fiscus de gren zen in het ajgemeen niet al te eng te trekken. Thans echter vesligt .mr G., naar aanleiding van een vonnis der rechtbank te Leeuwarden, op het gevaar, waaraan de Kerken blool staan, dat iemand, die liever het geld zeil heeft dan dat hij het de Kerk gunt, de ge- heele- schenking aanvalt. Ons Burgerlijk Wetboek bevat omtrent „ma kingen" in artikel 947 de bepaling, dat „ma kingen" bij uiterste wilsbeschikking ten be hoeve vanGodsdienstige stichtingen, Ker ken of armeninrichtingen geen gevolg hebben dan voor zooverre de Koning de macht zal hebben verleend om die aan te nemen. In gewoon Nederlandsch wil dit dus zeg gen, dat voor het aanvaarden van legaten en erfstellingen de Koninklijke goedkeuring moet worden verleend. Nu geeft ons Burgerlijk Wetboek bij da behandeling van het onderwerp „schenkingen" in artikel 1717 een voorschrift, dat zeei veel op het bovenstaande lijkt. Artikel 1717 luidt letterlijk: „Schenkingen aan openbare of godsdienstige gestichten ge daan, hebben geen gevolg dan voor zoo verre de Koning aan de bewindvoerders diei stichtingen de macht zal hebben verleend om die giften aan te nemen". De bepaling is dus in 'groote trekken ge lijk, onverschillig of de bevoordeeling ge schiedt bij testament en dus eerst werkl na den dood van den gever, dan wel bij schenking onder levenden, wanneer de gevtp zijn geschenk dus nog bij zijn leven effecl wil doen hebben. Een nauwkeurige vergelijking toont echtei dat in het eerste geval gesproken wordt van „godsdienstige gestichten, Kerken of armen inrichtingen en in het laatste geval alleen gesproken wordt van „godsdienstige ge stichten". Ben ik wel ingelicht, dan wordt in da practijk ook nog al eens verzuimd de Ko Ijinklijke goedkeuring te vragen voor het aan vaarden van een schenking. Aan een Kerk in het Noorden van ons land, die een schenking had aanvaard zondei de goedkeuring te vragen, is dit duur ta staan gekomen. In 1920 was aalr die Kerk een z.g. schen king gedaan „van hand tot hand" (de tegen stelling is schenking bij notariëele acte), groo! f 4000 Van de.ze schenking is na het over lijden van de geefster door de erfgenamen vernietiging gevraagd en deze erfgenamen zijn door de rechtbank in het gelijk gesteld. De Kerk heeft zich zoo krachtig mogelijk verweerd, door te zeggen, dat „Kerken" niel vielen onder „godsdienstige gestichten". Z(j wees daarbij op de hierboven aangeduide tegenstelling in de woorden der wet bij „ma kingen" en bij „schenkingen". Zij beriep zich er op, dat die Koninklijke goedkeuring niet zou worden verlangd voor z.g. giften „van hand tot hand" en ten slotte ontleende zij haar verweer aan het feit, dai de Koninklijke machtiging jvas verleend, r.i) het dan ook na het overlijden van de schenkster. Het heeft de Kerk niet mogen baten; alle drie de verweermiddelen zijn ongegrond ver klaard. Wat hei derde verweer betreft, overweegt de rechtbank nog eens uitdrukkelijk, dal mach tiging vereischt wordt voor het „aannemen" der gift en dat dit bezwaarlijk anders kan worden verstaan dan in dien zin, dat de machtiging aan de aanneming moet vooral gaan. De rechtbank voegt hieraan toe, dat een rechtsgeldige aanneming niet meer mogelijk is, nadat de schenkster is overleden. De Kerk is derhalve veroordeeld tot terug betaling van het bedrag van f 4000. Blij kens ingewonnen inlichtingen is^ i» hef von nis berust. De Kerken doen dus buitengewoon verstan dig door zoowel bij legaten en bij erfstellingen als by schenkingen terstond de Koainklijke goedkeuring aan te vragen, Terneuzen. Maandag is alhier de Chr. Hervormde school geopend. Na IV2 jaar van strijd is met 1 Jan. de ge- jaar van strijd is met 1 Jan. de ge vraagde school in gebruik gegeven, wat mede een gevolg is van den steun der versterkte Chr.-Hist. Raads fractie. De strijd is nog wel niet be slist, maar goede hoop bestaat op een volledigen gunstigen uitslag. Toen de voorzitter ds A. Timmerman, des namiddags 1 uur zijn welkomstwoord voor deze feestelijke samenkomst uit sprak waren de twee feestelijk ver sierde lokalen reeds meer dan vol met belangstellenden. Daarna open de de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr Quarles van Ufford, de school officiéél. Vervolgens spraken nog verschillende autoriteiten: de Rijksinspecteur ds J. N. Pattist, -da inspecteur van het Chr. Volksonder wijs ds P. J. Steinz, waarna het be noemde hoodf der school zich richt te tot het bestuur, ouders en zijn personeel. Hiermede was de eigen lijke officiëele plechtigheid afgeloo- pen en bleven de bestuursleden, vele belangstellenden met hunne dames nog een uurlje gezellig tezamen. De heeren Vercouteren en Van Dijke spra ken nog een ernstig woord, gezongen werd Gez. 2:1, waarna ds Timmer man met dankgebed de samenkomst sloot. De gewone lessen zijn met 140 leer lingen aangevangen, terwijl meerdere leerlingen worden verwacht. Dr D. J. Hissink, directeur der 3de afdeeling van het Rijksl indbouw- proefstation te Groningen, is_ door de staathuishoi dkundige fac.iteit vaa de Ludwig Maximilan Universiteit te Munchen benoemd tot doctor hono-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2