No 84 Woensdag- 9 Januari 19H4 38e Jaargang LEV ÉN SLEED. Buitenland. Binnenland. A FEUK-LETOM. A Hoest Keelpjjn Heeschheid Drukkers-Exploitanten 809TESHBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf005 Prijs der Advertentiëu: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Ruys blijft. Het antwoord door H. M. de Koningin aan de leden van lret in aftreding zijnde kabinet gezonden was 't moet aan de liberale pers worden toegegeven een ongewoon antwoord. Wij beoordeelen ech ter dit antwoord .niet. Straks toch treedt de verantwoordelijke minister weer naar voren, achter wiens grondwettelijk schild de onschendbare Kroon schuil gaat; en dan zal ook dit terecht komen. De na druk zal dan tegelijk vallen op het ge vaarlijk spel door de tien dissidenten gespeeld, door in de kaart te spelen van de oppositie. Aan deze laatste kwam vol komen het recht toe om zich te verzetten tegen een wet, die zij achtte tegen 's Lands belang: docli de andere tegenstanders hadden alvorens tegen te stemmen, zich behooren uit te spreken omtrent hunne sedert 1922 veranderde inzichten, opdat zelf de schijn van verraad verre w.are gebleven. Dan zal tevens uitkomen of ook 't ka binet fouten heeft gemaakt voor, en de partijen hangende de crisis. Hetgeen gebeurd is, heeft de Koningin een paar zeer moeilijke maanden bezorgd, maanden van zorg en spanning; het Land nog verder doen afschuiven naar het moeras der politieke en oeconomische malaise; en het Kabinet niet weinig be moeilijkt in zijn pogen om de tekorten op het Staatsbudget te dekken. De naaste toekomst zal leeren of het Bezuinigingsplan van den minister van financiën, hetzij hij zelve het indient, hetzij een ander het van hem overneemt, zij '1: ook al met aanvaardbare wijzigingen, ■nog in behandeling zal kunnen komen. Er kan nog heel wat gebeuren. Men w/chte biddende de komende dingen af. Politiek en godsdienst. Het bezwaar, het altijd weer zwaar der wegende bezwaar bij de vrijzin nigheid tegen de politiek der recht se ho partijen wasdat men godsdienst en politiek dooreen mengde. Godsdienst, immers was zaak van de binnenkamer en had met inzichten op staatkundig terrein niets of nie mendal uitstaande. Wie opkwam voor de waarde der religie ook voor het staatkundige Ie? ven 'wist zich naar het hoofd geslin gerd: „Bederf met uw bijbelteksten ons staatsrecht niet". Van wie in zoo forse,he termen op kwam voor een absolute scheiding tusschen politiek en godsdienst, viel spoedigeverandering moeilijk te wachten. Van wie daarbij kon wijzen op een verleden, dat bij alle practijk den gods dienst getrouwelijk buitensloot,kon breken met dat verleden niet zoo ge makkelijk verwacht. Zeker, bij voorkomende gelegenhe den was de witte das een gewild at tribuut, waarmee in verkiezingstijd ongedachte voordeelen te behalen vielen. Evenwel,. dit alles w,a,s slechts klein werk, geschiedde enkel uit nood. Thans vtalt een feit van w ij d e r strekking te vermelden. Aan den vooravond toch van de aigemeene vergadering der Vrijzinnig- Democratische Partij werd een wip dingsstond gehouden, waarvoor ruime belangstelling bestond. oi. A.-»,.' .\iv uw KHmnsB&si**'nmutittsmM 20). Zij gaf geen antwoord, en verlangend oim ©en einde aan deze ontmoeting te maken, ging zij een paar stappen vooruit om het geschiedenisboek op te rapen, dat nog op het gras lag. „Wat is dat voor boek?" Zij reikte het hem over, en het viel •toevallig open bij een plaat „de moord op Becket". Een donker schaamrood vloog over zijn gelaat, toen hij er naar keek,, en snel verder bladerend, zeide hij: „Een vooruitbedachte boosaardigheid! Of 't werk van den duivel!" Op een korten afstand stond, jachtjes grazend, zijn lievelingspaard, wiens prach tig gewelfde kop en eigenaardige muis- kleurige huid, onmiskenbaar zijn afkomst verried van de snelloopende horden, die door de Kirghisesleppen zwerven, 't was een die zijn ras eer aandeed. Toen mijnheer Murray zich naar zijn paard wendde, ging Edna naar het huis, wel rreezend, dat hij haar achterhalen zou; maar geen enkele hoefslag trof haar oor, en toen zij omkeek, terwijl zij de laan dwars overstak om het bloemenpark Blijde kentering. Wie weet; hoe moeilijk het is al te wijken van een langen tijd gevolg de gedragslijn, zal niet al te boos aardig grijpen tiaar den spiegel van het verleden, ten einde dien voor te houden aan hem, die tot inkeer kwam. Zeker zal dit thans niet het geval zijn, nu men van Vrijzinnig-Democra tische zijde brak met het leerstuk van politiek godsdienstexclusivisme. In stee van te spreken van een loochening van het beginsel is er reden om gewag te maken van een blijde kentering. Dat, wie godsdienst stempelen tot privaatzaak daarmede den grondslag leggen voor het meest platte materi alisme in de politiek, hebben socia lisme en communisme onweerlegbaar aangetoond. Alleen zoodanige politiek werkt ver heffend op een volk, die zich gedra gen weel door hooger beginsel, die ook in het staatkundige Gods ordon nantiën'als leidende kracht aanvaardt. Dat nu de Vrijzinnig-Democratie, op grond van haarkoersverandering, de bijzondere godsopenbaring in haar volle beteekenis zou erkennen op het gebied van staat en maatschappij, wil len we geenszins beweren. Wij wijzen slechts met vreugde op het thans nog simpele feit, dat men de behoéfte gevoelt om alvorens in de partij tot politieke besprekingen over tegaan, als leden dier partij te vragen om licht van omhoog. In dat opzicht mag hier zeker ge sproken van een blijde kentering. De strenge vorst. Te Londen is het gisterenmiddag verschrikkelijk koud geweest. Uit de mees te districten in Engeland komen trou wens berichten omtrent harder vriezen. Zelfs in W,est-Ierland, een der warmste streken van de BÉitscha eilanden, heerschte gisteren een temperatuur, welke 10 gr. lager was, dan die der voorgaande dagen. Toch verwachten de weer-profeten aldaar spoedig zachter weer met regen of sneeuw Volgens hen heelt de anti-cycloon de kou de nu in Scandinavische richting gedreven. In Zwitserland wordt de forsche koude volgens de „Times" als een uitkomst be schouwd, daar men hoopt, dat door het vriezen een einde zal komen aan de sneeuw stortingen. In dfe beneden-Alpen ligt hei alpengras zooi dik ondergesneeuwd, dat de gemzen geen voedSel meer kunnen vin den. Een groot aantal dezer dieren sterft van honger, terwijl andere in de dalen voedsel komen zoeken. Het schieten op gemzen is verboden. Die vossen, die eveneens van den honger naar de dalen komen de holen, waai de marmotten den winter doorbrengen, zijn dichtgesneeuwd richten groote ver woestingen aan onder het pluimvee. De politieke toestand in Griekenland. Omtrent de onmiddellijke politieke voor uitzichten in Griekenland wordt gemeld, dat het leger zoo goed als geheel voor een republiek is. Ook de stad Athene eri omgeving, zoomede de Grieksche Eilan den zijn tegen het koningschap. Boven dien staan de vluchtelingen uit Klein-Azië op hun zijde en hebben de republikeinen naar men vermoedt, ook steun van de binnen te gaan, zag zij paard en berijder nog staan, waar zij hen achtergelaten had, en verwonderde zich erover, dat mijn heer Murray daar zoo stil bleef staan, zijn arm om den nek van zijn paard ge slagen, en zijn hoofd neergezonken op' zijn hand. Over al het gebeurde nadenkend, voel de zij haar afkeer voor hem nog vermeer deren, en zij werd er zich duidelijk van bew-ust, dat zij niet onder 't zelfde dak zouden kunnen leven, zonder voortdurend in conflict te geraken, wat haar dan wel zou dwiugen de tallooze voordeelen, die zij in dit huis voortdurend genoot, vaar wel te moeten zeggen. De eenige straal van hoop, die door haar brein schoot, was, toen zij zich zijn toespeling herin nerde, dat hij de Zuidzee-eilanden wilde bezoeken, en de mogelijkheid dan bestond, dat hij verscheidene jaren afwezig zou zijn. Onwillekeurig strekte haar haat te lgen den eigenaar zich ook uit tot alles Wat hem behoorde, en zoozeer als zij zich verheugd had bij de vondst van- haar Dante, evenzoo begeerde zij het nu den eigenaar zoo spoedig mogelijk ter hand te stellen. Ook begreep zij, dat zijn aldoordringend oog onmiddellijk het kleine deeltje als 't zijne herkennen zou, als zij het soms hier of daar liet liggen.f De twijfel aan haar eerlijkheid, dien zij Grieken in Amerika en elders woonachtig die met geld kunnen helpen. De houding der Luitenlandsehe mogendheden is on zeker, doch vermoedelijk zal geen.hunnei een hand voor d'e dynastie uitsteken. Hoogstens zullen onkelen hunner dreigen met interventie, als de partijstrijd aan leiding- zou geven tot ongeregeldheden, doch als de afzetting langs constitutionee- len weg gaat, valt 'n rustverstoring nauwe lijks te verwachten. Het referendum ovei den regeeringsvorm zal vermoedelijk pas einde Maart plaats hebben. Dut wordt be treurd, aangezien dit lange uitstel de ge legenheid opent op allerhande intrigues en pogingen tot staatsgrepen van beide zijden, vooral nu als nieuw element in den strijd een derde oplossing aan de hand wordt gedaan, n.l. een monarchie met een ander vorstenhuis. Het spoorwegongeluk te Hennuyères. De rechtbank te Brussel heeft de eischen om schadeloosstelling van de gezinnen van de Fransche postbeambten, die omgeko men of gewond zijn bij het spoorweg ongeluk van den sneltrein Amsterdam - Parijs bij 'Hennuyères, nu ongeveer twee jaar geleden, van de hand gewezen, op grond, dat het ongeluk te wijten is aan kwaadwilligheid, zoodat er force majeure bestaat en de Belgische staat niet aan sprakelijk gesteld kan worden. Hierbij zij opgemerkt, dat de justitie er niet in ge slaagd is degenen, die het ongeluk ver oorzaakt hebben, op te sporen, al beschik te zij over tal va,n aanwijzingen. De brand te Londen. Die Eugelsche bladen brengen kolommen- lange verhalen over den groeten brand, welke te Londen gewoed heeft. We ont- leenen er enkele bijzonderheden aan: De vlammen bereikten op een gegeven «ogen blik een hoogte van 200 voet boven het Soutlï-West-India Deck. In een pakhuis ^ontstaan, had het vuur in een minimum van tijd de naburige bergplaatsen aan getast. In een deel van het gebouw, waar de brand was uitgebroken, was 1500 ton rubber opgeslagen. Door het branden van dit licht ontvlambaar miateriaal werd de lucht boven Onst-Londen roetzwart. Ten gevolge van de groote hitte werden de muren van het pand roodgloeiend. In de naburige woonhuizen werd de atmosfeer zooi benauwend ,dat het gevaarlijk scheen er langer te verblijven _en de brandweer ze deed ontruimen. Die toeschouwers van den brand moesten op groeten afstand ge houden worden. Het schouwspel geleek op een uitbarsting van een Vulkaan. Groote hoeveelheden zwarte olie,, waarin gloeiende vonken, schenen opwaarts gespoten te worden. Benauwende dampen stegen op, toen na de rubber ook een loodvoiorraad dooi1 de hitte werd tot smelten gebracht-, en verder door het vuur werd aangetast. Toen men den brand eindelijk gebluscht had, was er, gelijk bekend, een schade veroorzaakt van naar schatting f 1.200000 Korte berichten. De maatregelen, die de Duitsche regeering' tegen de verregaande genot zucht denkt te nemen, zullen in hoofd zaak Diuitschers treffen, die in internatio nale badplaatsen als Wiesbaden, Baden Baden, enz., goede sier slaan op een wijze, die in een schril contrast staat met den nood van het E'uitsche volk. Uit Coblenz wordt gemeld, dat min stens 10 divisies en 2 regimenten naar Frankrijk zullen terugkeeren. Later zal nog een tweede divisie volgen. De Roer- bezetting wordt met 4 divisies verminderd. hem had hooren uitspreken tegenover zijn moeder, werkte nog wrokkend in 't geheu gen van 't meisje na; en al enkele dagen had zij zich zenuwachtig gemaakt, dat het boekje in haar bezit ontdekt zou worden. Zij wilde het nu nog dezen zelf den avond aan hem geven, hoewel de ontmoeting in het park volstrekt niet haar vrees Qm hem over dit punt aan te spre ken, had verminderd. HOOFDSTUK VI. Een "daad van herstel. De nauwe, gewelfde gang, die naar de vertrekken van mijnheer Murray leidde, was heel somber, geen lichtstraal kon er binnenvallen en toen Edna de rotonde naderde, viel haar door de half open deur een straal licht tegenföet. Verlegen be trad zij den drempel en bleef aan den in gang op den met tegels ingelegden vloer staan, die glommen in het heldere licht, dat van de bronzen muurlampen uit stroomde, die op regelmatigen afstand van elkaar in een cirkelvorm geplaatst waren. De muren waren met Oostersche taferee- len beschilderd. Door het glazen koepel dak kon Edna duidelijk de flonkerende sterren aan den zomerhemel onderschei den. Voor welk doel deze kamer was be stemd of werd gebruikt, kon Edna niet begrijpen, en na een haastigen blik op De toestand op de arbeidsmarkt is in December in Zweden niet verbeterd maar was veel gunstiger dan in dezelfde maand van 1922. Het aantal sollicitanten voor honderd vacante betrekkingen verminderde van 207 in November tot 180 in December tegen 368 in December 1922. De onderhandelingen tusschen Roe menië en Sowjet-Rusland zijn plotseling afgebroken, nadat er reeds gedurende drie maanden besprekingen waren gevoerd. 1 De Noorsche regeering heeft sedert de hervatting van de handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland 80.000 ton Russisch graan ingevoerd. Van de koopsom heeft de Sowjet-republiek zes millioen kronen gereserveerd voor aankoop van Noorsche goederen. De Maas en de Seine zijn gisteren aanmerkelijk gevallen. De brand in de haven te Londen is eerst gistermiddag gebluscht. De schade gaat de 200.000 pond sterling te boven. Het rubberpakhuis waarin de brand ont stond, is geheel verwoest. Er is een rechtstreeksche telegrafi sche verbinding tot stand gekomen tus schen Londen en Chicago"de afstand be draagt. vierduizend mijl. Tengevolge van de strenge vorst zijn de aardappelen te Berlijn uiterst scliaarsch. De prijs stijgt voortdurend. Op de vleesch- markten zijn de prijzen tot dusver onver anderd gebleven. .Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. .Tegen: Doozen <000 ïabl. ÖOctl 200 t» Bij Apoth. en Drogisten. Phorm.Fabr. A.Mijnhardt Zeist De crisis. Wij vernemen, dat de heer Cort van der Linden gedacht heeft aan de moge lijkheid van een nationaal ministerie, welks voornaamste taak zoü hebben moe ten liggen in het herstel der staatsfinan ciën. In die richting ging zijn advies, Zaterdag aan de Koningin uitgebracht. Wij meenen te weten, dat het jongste, advies aan de Koningin van den heer de Savornin Lohman (die, hoewel dat niet naar buiten is gebleken, meermalen werd geraadpleegd) eveneens in die rich ting weep. Uit de weigering van het ont slag der zittinghebbénde ministers mo gen wij intusschen opmaken, dat die ge dachte niet uitvoerbaar bleek. In yerband met een beschouwing over de houding der Christ. Historischen tij dens de crisis in de A. R. .„Rotterdam mer", van de hand van (mr V. H.) R(ut- gers), die laat doorschemeren, dat de Chr. Hist, hun medewerking geweigerd hebben „op overwegingen "aan de keuze van personen ontleend", meenen wij wel te mogen mededeelen, dat dit doelt op het volgende: De Chr. Hist, hebben ver schillende malen (aan den heer Rutgers ëm aan den heer Colijn) doen weten, dat zij om uiteenloopende redenen, maar voor al na de verijdeling van een kabinet- Kooien (wat zij „de eenige mooie recht- sche oplossing" zouden hebben gevon den) door de Anti-revolutionnairen, een wederoptreden van den heer Colijn als minister op het oogenblik niet mogelijk achten. Het is van belang dit te vermel den, omdat er uit volgt, voor welke groote moeilijkheden voornamelijk de heer Colijn in de Kamer zou komen te staan. (Hb!d.) het ongewone meubilair geslagen te heb ben, ging zij de rotonde door en klopte aan. de deur van mijnheer Murray's ka mer. Het was er doodstil; maar de geur van een sigaar was haar een bewijs, dat de bewoner aanwezig was, en zij klopte nogmaals. „Kom binnen." „Het is niet mijn verlangen om bin nen te komen; ik heb alleen maar iets aan u te geven." „O, je wilt dus niet binnenkomen. Maar ik ben niet gewend de menschen halver wege tegemoet te gaan, dus zul je binnen moeten komen, als je mij iets te zeggen hebt. Ik ben niet door vuur omgeven, noch h'eb ik gloeiende hooivorken bij' me dus zul je hier binnen heel veilig zijn. Ik geef je mijn woord, dat hier geen de monen zijn opgesloten, die hem meevoe ren, die hier binnentreedt. Dius binnenkom men zeg ik, of weggaan!" Edna deed de deur open en trad met zichtbaren tegenzin binnen. Het was een groote ruime kamer. Aan het eind waren twee prachtige wit-marmeren pilaren, die een zware, koperen roede droegen, waar van rood-zijden Perzische gordijnen op hingen in diepe plooien. De gordijnen wa ren nu half opengetrokken en. lieten in de aangrenzende kamer een fraai uitge sneden slaapkamer-ameublement zien. Voor Ei gen woningen voor arbeiders Daar herhaaldelijk gebleken is, dat de arbeiders gaarne een eigen -woning wil den laten bouwen, heeft de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken tc Eindhoven be sloten haar arbeiders in de gelegenheid te stellen, onder voordeelige voorwaar den, eigenaar te worden van een woning met daarbij behoorenden grond, waarbij zij tevens nog zullen profiteeren van de sinds 1 Januari niet meer te verkrijgen Rijksbouwpremie van f300. Zoowel in Woensel als in Tongelre zullen ongeveer 50 woningen gebouwd kunnen worden^ De prijs der woningen bedraagt ongeveer f 3000, waarvan dan nog de Rijkspremie afgaat, zoodat de eigenlijke koopprijs f 2700 bedraagt. Als eerste aflossing wordt door den kooper f 300 gestort, ter wijl de N. V. tot het resteerend bedrag van f 2400 een eerste hypotheek op het te bouwen huis en grond neemt, welke 4i/3 pet. rente per jaar zal vragen. Van deze hypotheek moet dan jaarlijks een tiende gedeelte worden afgelost, terwijl hoogere aflossing is toegestaan, zoodat de arbei ders dus na tien jaar de woning in vol len eigendom bezitten. D e O. W.-b e 1 a s t i n g nog niet dood Naar we in de „N. R. C." lezen zijn in de eerste dagen van Januari toch nog aanslagen in de Oorlogswinstbelasting verstuurd. Het betreft hier de vergoedin gen, door Engeland uitbetaald aan de Ned. reeders, wier schepen tijdens den oorlog in beslag waren genomen. Of het den dienst der belastingen zal gelukken de verschuldigde belastingen te innen, blijft een open vraag, immers er zullen verscheidenen onder de belangheb benden zijn, van wie het onmogelijk is thans de groote sommen, die ze schul dig zijn, los te krijgen. Daarnaast is het eveneens eenig'szins questieus of O. W.- belasting rechtmatig geheven wordt als op 31 December 12 uur 's nachts geen aanslag is uitgereikt. Kan de belasting ambtenaar er mee volstaan, dat de kohie ren op dat tijdstip waren vastgesteld en is hij gerechtigd het aanslagbiljet daarna te doen toekomen? Daarover zal men tot in hoogste rechtsinstantie doen be slissen. Het gedrang om een zetel. In verband met het streven van een groep Vrijheidsbonders om den heer L. de Groot, opvolger als lid van de Tweede Kamer van prof. mr A. C. Visser van IJzendoorn, te bewegen voor het lid maatschap te bedanken ten behoeve van den heer F. J. W. Drion, verneemt het Hbld., dat de heer De Groot er niet aan denkt aan dien aandrang gevolg te geven, maar zijn benoeming heeft aangenomen. De vakvereenigings- coritïibutie mag niet worden afgetrokken. Zaterdag 5 Januari hebben de inspec teurs der directe belastingen bericht ont vangen, dat de mededeeling van den mi nister, dat de vakvereenigingscontributie mag worden afgetrokken, op een vergis sen ooigenblik waren haar oogen verblind door het fel-glanzend licht, en zij' bedekte haa.r oogen met de hand; mijnheer Mur ray stond intusschen op van zijn fauteuil aan het raam en ging naar haar toe, ter wijl hij zijn sigaar neerlegde. „Kom hiér bij' het raam en ga zitten". Hij wees op de canapé, maar zij schudde- het hoofd, en zeide haastig: „Ik heb iets, mijnheer Murray, dat u toebehoort, mijnheer Murray, en ik ver moed, dat het voor u veel waarde heeft en daarom zou ik het graag weer veilig in uw bezit zien". Zonder haar oogen op te slaan, hield zij hem het boekdeeltje voor. „W:at is het?" Werktuiglijk nam hij het aan, maar hield zijn blik gevestigd op het gelaat van het jonge meisje, maar toen zij geen antwoord gaf, bekeek hij het en een straal van vreugde gleed over zijn donker, gebruind gelaat. „Is het mogelijk? Mijn Dunte! Mijn ver loren DanteHet kleinood, dat de geheele wereld met mij doorgereisd heeft in mijn za'k, en dat ik een jaar geleden ergens verloor in de bergen van Tennessee! Kind waar heb je het gevonden?" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1