Gemengd Nienws. Telegrammen. Rechtszaken. Leestafel. Dit de Pers. 1 Nagekomen Advertentiën. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. '©ener gemeente is, is het zijn moreele: plicht zich. allereerst op te aragen aan.' Hem, in Wiens Naam en op Wiens gezag en bij Wiens gratie de Overheid regeert. Onze Beere Jezus Christus zeide tot Pilatusgij zoüdt geen macht over mij hebben, indien het u van boven iiiet gegeven ware. Hij zelve erkende daarmede, dat alle macht van God is, hetwelk de Apostel Paulus herhaalt o.a. in Rom. 13:1. Of de heer N. al vraiagt of God belang stelt in 't gebed en of dit machinaal ge schiedt of niet, dit doet aan de zaak niets af. Juist wanneer dit formulier gebed wordt voorgelezen en er zitten leden, die met ernst en biddend op zien dit gebed volgen en zelf mede- bidden in oprechtheid des harten, dan zal daar zeker zegen op rusten, want waar twee of drie in mijnen Naam vergaderd zijn, ben ik in hun mid den, spreekt de Heer. Of het een vertooning zal zijn Iaat ik voor reke ning van den heer N. Ik noem hef meer vertooning en geveinsdheid, zoo als ik' in 1911 schreef, dat men zich christelijk voordoet door zich in ker kelijke zaken te doen vertegenwoordi gen in den raad zich te ontpoppen als Democraat. Dit is 'God willen die nen en den Mammon. Ik' heb toen geschreven: „Iaat uw „christelijk" varen, want dat is klatergoud, of- scheen 't velen menschen echt schijnt". Dit klatergoud is de oorzaak geweest van deze rechtsch fractie in den raad. De uitspraak' der kiezers heeft bewezen, dat men niet van holle frasen gediend is. Men wil ook in Wolfaartsdij'k waarheid. Ook de houding van weth. V. (chr.- hisÜ begrip ifc niet. Hij als chr.- hist. man heeft een moreelen plicht te vervullen door de chr. partijen te stepnen, ook omdat hij belijdt en on derschrijft de statuten der Chr.-Hist. Unie. Dat hij God te hoog en te hei lig vindt om in openb. vergaderingên, Zijn Naam te gebruiken, is op zijn minst een zich schamen voor zijn Chr. be lijdenis. Alle vergaderingen van ons, ook! met debat, worden met gebed geopend, ofschoon er dan ook .van andere partijen vertegenwoordigd zijn. Laat de heer N. met mij de sloppen en stegen ingaan van de groote stad, waar de stadszending werkt, waar wordt gebeden, gesproken en gezon gen, midden onder de ruwe menig ten, daar wordt, wel degelijk' een zegen weggedragen. Het'is een openbare ver gadering in de buitenlucht. Daartoe heer N. is 'God niet te hoog of te heilig. Kerstfeest is er getuige van toen Hij juist is gekomen in het vleesch 'voor de geveinsden, voor de p ar tijdrij ver s, voor de zondaren. Is het bij den heer V. somtijds menschenvrees, weet dan, wie zich Mijner zal schamen voor de menschen, diens zal ik' Mij ook schamen voor Mijnen Vader. Niet deze partij wat en gene p'artij wat, maar po sitief principieel uw partij verdedigen, dat is eisen, ook van ae Chr.-Hist. partij, waar u toe behoort. Wanneer u in 't college van B. en W. zuiver positief partij had gekozen, had de voorsteller met bij den raad behoe ven aan te kloppen. Daarom heeren van den Vrijheidsbond, ik hoop, dat de Bechtsche Raadsfractie moge too- nen in daden, dat zii de belangen van de gemeente blijven behartigen, hunne beginselen getrouw en toch democra tisch als het voor velen nöodig mocht zijn; alles toetsende ,a,an het christe lijk beginsel. Dan zal ook van hun re geering zegen uitgaan. Dankend"voor de plaiatsing. Uw dw. dr, J. F. VAN WEL. 's-Hage, 4 Jan. 1924. Geachte Redactie, Mogen wij een kleine plaatsruimte in uw blad vragen voor onderstaande letteren Met volle instemming lazen wij het ingezonden stuk van dhr A. de 'Roo en behoeft deze uiteenzetting geen nadere toelichting. Men kan hieruit zien, dat dhr d. R. een terzake kundig man is. Het was echter niet onze bedoeling bezuiniging aan te geven op verschil lende punten, daar wij hiervoor niet genoeg georiënteerd zijn. Maa,r toch, ieder weet, dat in dezen tijd bezui nigd moet worden. Wij waren daar om ten zeerste verbaasd over het prae-advies van B. en W. Deze hee ren schijnen zich op een standpunt te stellenlaat de Goessenaren maar betalen. Zelfs de wil om te bezuini- I gen schijnt te ontbreken want. ue burgerij heeft eenige jaren gele- oen (althans volgens B. en W.) goe- de winsten gemaakt. Buitengewoon I heeft het ons getroffen, hoe B. en W. I ieder punt, als het ware speciaal, hebben van de hand gewezen. Wij be- j doelen hier van de bezuiniging als door de financiëele commissie voor gesteld. De belasting is thans in Goes zoo hoog, dat menige zaak, welke niet speciaal in Goes gevestigd moet zijn, zal hebben te overwegen of wel- licht een verplaatsing zoodanige be- zuiniging zal geven, als dat in dezen tijd wensohelijk is. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, verblijven wij met 'de meeste hoogachting, Firma A. S. J. DEKKER, j Goes, 8 Januari 1924. Ongelukken. Zaterdag is te As sen de werkman bij den reinigingsdienst H. door de gladheid gevallen en onder den vuilniswagen geraakt. Met een ernstige hoofdwond is hij naar het- ziekenhuis ge bracht, War hij spoedig is overleden. De politie heeft Zondag uit den Kra- lingschen Plas het lijk opgehaald van het andere jongetje, dat sinds Maandag uit de ouderlijke woning te Rotterdam werd vermist. Toen de heer L., rijwielhan delaar te Allernaar een zwaar geladen vrachtauto wilde passeeren, slipte het ach terwiel van zijn fiets, met het gevolg, dat hij onder de auto geraakte en ernstig verwond werd. De auto moest opgelicht worden om het slachtoffer er onder uit te halen. Diens borstkas werd .gedeelte lijk ingedrukt, twee ribben waren gebroken terwijl vrij ernstige bloedstortingen ge constateerd werden. Zondagmiddag fiets te te Enschedé een 23-jarig meisje op den Hengeloschen weg. Zij slipte door de gladheid van den weg en viel. Ongelukki gerwijs juist, toen een auto passeerde, waardoor zij gegrepen werd. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. Zaterdag middag reed de zoon van dhr G. uit Amers foort op de rivier de Eem. Eenige kin deren hadden hem nauwelijks opmerkzaam- gemaakt, dat het ijs te zwak was, of hij verdween in de diepte. Het lijk heeft men opgehaald. Zijn broer moest dit schouw spel aan zien. Gistermiddag heeft men in de rivier de Eem nog een lijk opge haald. De man was met het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Te Zegveld is een 4.-jarig kind door het ijs gezakt en ver dronken. Onder Prinsenhage is een 'jon gen van zijn fiets gevallen en enkele mi nuten later overleden. Die slager, die Donderdag te Tilburg bij het slachten van een rund door het vallen van het schietaparaat door een schot getroffen werd en een kogel in het onderlijf kreeg, is aan de gevolgen overleden. Brand inde L o n d e n s c h e ha- Ven. In de Lo-ndensche haven woedt op 't coigenblik een brand, zooals men in vele jaren niet heeft gezien. Tweehon derd brandweerlieden zijn met vele spuiten bezig, het- vuur te bestrijden. Die vuurzee strekt zich uit over een lengte van bijna 500 M. en een groot aantal woonhuizen moest reeds worden ontruimd. De brand begon in een groot pakhuis, waarin rubber, thee en andere brandbare artikelen waren geborgen. De brandweer met 70 spuiten moest er zich hoofdzake lijk toe bepalen het overslaan der vlammen op de aangrenzende houtwerpen, oliepak huizen en andere bergplaatsen te beletten. Die gesmolten rubber stroomt uit het bran dende pakhuis. In de nauwe straten stroom de een rivier van vuil bluschwater. Er zijn geen slachtoffers. D-e schade is nog niet bekend maar zeer groot. Di ij k d o o- r b r a a k. Tengevolge van den grooten druk, door het stijgen van Jiet kanaalwater veroorzaakt, is de dijk langs het kanaal BruggeOstende doorgebroken Als gevolg hiervan is vermoedelijk ook de drinkwatervoorziening in het ongereed© geraakt. Staking van baanvegers. De baanvegers op de ijsbaan'der „Kweek school" te Groningen, h.ebben Zondag het bijltje er bij neergelegd. Zij vroegen om een uurloon van 85 cent, terwijl liet be stuur hun 70 cent wilde geven. Op gewone dagen verdienen zij 50 cent per uur. Post per vliegtuig naar Schiermonnikoog. Men meldt uit Schiermonnikoog: Was -ons eiland acht da-gen van post verstoken, omdat de post boot wegens het ijs den dienst had ge staakt, gistermorgen werd de post dooï twee vliegtuigen uit Helder hier gebracht. Het landen en opstijgen ging zeer viot. Actualisten. Een auto met vijf heeren, die als propagandisten op pad waren voor het secretariaat van den Cen- tralen Raad van het Verbond van Actua listen te 's Gravenhage, hield in den nacht van Zaterdag op Zondag stil op het stati onsplein te Amersfoort om ongeveer één uur 's nachts. Twee hunner stapten uit en begaven zich op verdachte wijze naiar den stationsmuur, waarop ze een hunner proclamaties wilden plakken. Daar er toe vallig politie op het stationsplein aan wezig was, kon het plakken niet door gaan. Die politie nam eenige proclamaties in beslag, en nadat de heeren beloofd had den niet te zullen plakken, konden ze doorrijden. Ze waren juist uit Huizen ge komen, waar wel geplakt mocht worden. - C.HWd.") Een temmèr door zijn dieren aangevallen. In een circus te Parijs heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen tijdens de voorstelling de leeuwendresseur de kooi, waar de bees ten zich bevonden, binnen ging, werd hij onverwacht door een der leeuwen over vallen. Met groote moeite konden de stal knechten door middel van gloeiende ijze ren tangen eindelijk het woedende dier verdrijven. Die ongelukkige temmer was echter reeds zoodanig verwond, dat hij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis werd overgebracht. Valsche munters. Over de ar restatie van Gabriël Rabbath, den Turk- schen valschen munter, die o.a. valsche Nederlandsche bankbiljetten van f 1000 had vervaardigd, meldt men uit W'eenen, aan de Bierlijnsche bladen, dat Rabbath een villa in de voorstad Tulmerbach-Pres- baum bewoonde. Zijn werkplaats was in de eerste plaats voor het vervaardigen van Nederlandsch geld ingericht. Te Eerlijn heeft Rabbath een groote bank voor enor- me bedragen opgelicht en ook in Luxem burg heeft hij slachtoffers gemaakt. Zijn voornaamste medeplichtige was een Rer- lijnsch ingenieur, Greter genaamd. Deze is, naar men weet, geruimen tijd geleden ge arresteerd. Rabbath werkte van toen af samen met een Berlijnsche vrouw, die thans eveneens in handen der politie is gevallen. Dieze vrouw wist het door Rab bath vervaardigde geld -op handige wijze in omloop te brengen. Een van haar zoons was lid van de communistische partij en zorgde voor de' noodige internationale be trekkingen. Deze zoon, die ook op de villa van Rabbath woonde, is eveneens gearresteerd. Poging tot brand stich ting. De brandweer te Amsterdam had Zaterdag avond last, begin van brand te blusschen in de Baan Brugstraat, De bewoner, een 27-jarig expeditieknecht, bleek een po ging gedaan te hebben brand te stichten. Het gezin leeft in onmin met elkaar. De Vrouw had met haar kind haar man ver laten. Deze verlangde echter, dat zij terug zou keeren of er zouden ernstige dingen gebeuren. De vrouw keerde echter niet terug en toen heeft Zaterdagavond de man enkele meubelstukken met petroleum be goten, het brandende fornuis omgegooid en het huis verlaten, nadat hij de buren gewaarschuwd had. Deze snelden toe, zet ten het fornuis recht en wierpen de meu helen naar buiten. Die man is door de politie in arrest gesteld. Die kunstenaar inden trein. Hij reist altijd in een' doorgaande wagen, heel vooraan, want daar komt geen con troleerend treinpersoneel; stapt altijd op 't nippertje in een volle coupé en maakt de reis Den HaagLeiden tien, vijftien malen op een dag. Steeds heen en weer. Listig verborgen, hangend onder zijn jas, zijn broodgevend instrument, in dit geval zijn viool. Angstig vertroeteld, als ware het een teer, vatbaar kind. Nauw (heeft de trfeSu biiidh in beweging gesteld of, hij haalt zorgvuldig zijn viool van onder de beschermende jas te voorschijn, streelt vaderlijk het kopje van zijn trouwen kameraad, beluistert tokkelend den klank der snaren. En zonder e-enig verzoek, zon der eenige waarschuwing, klinkt plots door de ratelende, schuddende coupé een droef geestige, sentimenteele melodie. Diaarna als om zijn somberen gemoedstoestand te verdrijven, speelt hij een bekende, vroolijke rag-time. En dat herhaalt zich dan in vijf zes coupé's. De reizigers grijpen reeds naar kleingeld, maar droefgeestig schudt hij het hoofd: nu niet, hij leeft nu voor zijn kunstStraks, als hij zijn program ma heeft afgewerkt, dan komt hij wel vragen, of zijn spel u heeft mogen beko ren. Geld-vragen doet hij nooit, hij is immers Kunstenaar? Maar wel houdt hij beleefd den hoed in de hand, als hij langs u komt. Ejn hij trekt hem niet weg, als 'ge, uw appreciatie in materie omzet tend, er een kleinigheid inwerpen wilb Ook een kunstenaar moet immers leven? En bij iedere gave schudt hij dmefgee; - tig het hoofd, zooals alleen hij dat kan doen en zegt: dank u zeer. Dian gaat hij in een eenzaam hoekje zitten en zijn oogst natellen. 1 Reeds verscheidene keeren trof ik hem in mijn coupé aan, schrijft Joseph Gom* pers in de, „Tel."; en geraakte een dezer dagen met hem in gesprek. Hij, steeds droefgeestig kopschuddend, klaagde over de slechte tijden, die hem dwongen, een dergelijk armzalig baantje ter hand te nemen, dat nauwelijks genoeg opleverde om van te leven, naar hij meende. En hij telde zijn „recette". Plotseling, in een opwelling van vertrouwen, zegt hij tot mij: een slechte reis vanmorgen, slechts drie gulden en zeven en dertig cent ontvangen Een slecht begin. En ik bereken zijn uurloon. De reis Den Haag—Leiden duurt circa twintig minuten gn hij legt dien weg tien a vijf tien malen per dag afEn ook ik peins- over zijn slechte tijden... Tot onze diepe droefheid overleed heden zacht en kalm onze gelnfde Echtgenoot, Vader, Behuwd en Groot vader, de heer JACOBUS DE JAGER, in den ouderdom van 81 jaar en 9 maanden. N.- en St. Joosland, S. DE JAGER-Vleugel Doornspijk, Ds G. DE JAGER S. M. DE JAGER—Stoof. N.- en St. Joosland, N. P. WISSE— De Jager. S. WISSE en Kinderen. N - en St. Joosland, 7 Jan. '24. Jan. 9 Vlissingen, huizen, Paap. 9 Wemeldinge, huis, schuurtje, Pilaar. 9 Middelburg, hakhout, Blaupot ten Cate. 10 Schore en Krabbendijke, nieuwe houtwaren, De Wilde en Heijboer. 10 Oud Sabbinge, huis, inboedel, Pilaar. 10 Middelburg, huis, tuin, bouwland, Blaupot ten Cate. 10 Middelburg, afbraak, Blaupot 'ten Cate. 10 Middelburg, huis, v. d. Harst. 11 Ierseke, huis, schilderswerkplaats, Kram. 11 Oostkapelle, kaphout, Blaupot ten Cate. 11 Ierseke, oestergerei, de Kok. 12 Domburg, afbraak, Blaüpot teu Cate. 12 Rilland en Waarde, nieuwe hout waren, De Wilde en Heijboer. IS Arnemuiden, huizen, v. d. Harsc 12 Souburg, huis, Struve. 15 Serooskerke, inboedel, Rosier en Vervaat. 16 Middelburg, inboedels, Notarishuis. 17 Krabbendijke, huizen met erf, werk plaats, Pilaar. 17 Princenhage, heidegronden, Esser. 17 Biezelinge, huis, Neervoort. 22 Oostkapelle .Duinbeek, Berkenbosch, Eikenoord, kaphout, enz., Blaupot ten Cate. 29 Oostkapelle Zeeduin, kaphout, enz. Blaupot ten Cate- Schore, jachthuis, Pilaar. Febr. 21 Driewegen, boereninspan, Neervoort. 27 Wissekerke, kap. inspan, Hioolen. 27 en 28 Baarland, kap. boereninspan, Pilaar. DEN RAAG. V. D. Naar aanleiding van vragen, van verschillende zijden gesteld, omtrent het al dan niet aanblijven van enkele ministers, meenen wij te kunnen mededeelen, dat het Kabinet zijn werk zaamheden zal blijven voortzetten in de samenstelling, zooals die was op het tijd stip waarop de ministers ontheffing uit hun ambt verzochten. APELDOORN. V. D. Gisteren had alhier een ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto, die met groote-vaart reed, sloeg door de gladheid van den weg om. De bestuur der, zekere O. uit Arnhem, geraakte er onder, brak .gijn halswervel en was op slag dood. LONDEN. V. D. Met betrekking tot ge ruchten omtrent een aanbieding van den Griekschen troon aan prins Arthur van Connaught, neef van den koning van En geland, verklaren verschillende Britsche bladen, dat. deze uitnoodiging niet zou worden aanvaard. LONDEN. De brand te Poplar aan de Theems woedde hedenmorgen nog steeds. De schade wordt geraamd op 100.000 pond sterling. MILAAN. De bladen melden uit Athene, dat Venizelos tijdens de zitting van de Nationale Vergadering ziek geworden is en lijdt aan -een ernstige hartkwaal. Hij moest naar zijn woning worden vervoerd. PARIJS. Naar hier vermeld wordt, zal koning Ferdinand van Bulgarije naar Sofia terugkeeren. ATHENE. Uit Smyrna wordt gemeld, dat een onbekende een poging gedaan heeft Mustapha Kemal Pascha, die in Smyrna vertoefde, te vermoorden, door met een handgranaat naar hem te wierpen. De president werd niet gewond, doch zijn echtgenoote werd wel door de ont ploffing gekwetst. Wisselkoersen. Amsterdam, 8 Januari, 2 uur. Berlijn, 0.58l/20.60 per biljoen Brussei 11.3511.45 Parijs 12.9013 Londen 11.3811.39 Dollar 2.651/4—2.653/4 Weenen 0.37—0.37y> Een werk" der duisternis, een verhaal voor meisjes, die alleen op reis gaan, door M. C. C. Rotterdam, D. v. Sijn. In den vorm van een verhaal uit het leven gegrepen, wordt hier nog eens weer door een vrouw een poging gewaagd om onze meisjes te waar schuwen tegen de bedriegerijen en verleidingen van vreemde vrouwen. Dit boekje, dat voor verspreiding slechts weinig gekt kost, mag wel ruim verspreid worden. Aanslag op een dokter. Dte i21!-jarige Dl L. uit Rotterdam, die te Tilburg was gelogeerd, en op '4 December j.l. een aanslag pleegde op dr Deelen in diens spreekkamer aldaar, stond gister morgen voor de Bredasche rechtbank te recht. Hf bekende. Die Officier van Jus titie e'isehte vier jaar gevangenisstraf we gens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld. Mr J. de Voort te Tilburg bepleitte wat aangaat de poging tot dief stal vrijspraak en voor het overige ont slag van rechtsvervolging. Goes, 8 Jan. 1924. 'Graanmarkt. Nieuwe Tarwe f 11.50f 12, Wintergerst f10, Zomer- gerst, goudgerst f 11—f 11.60, Haver f9f10, Kook-erwten f21f24.75, Kroon-erwten f 19f 24.50, Bruine Boonen f 12f 30, Maanzaad f 38 f40, Karwijzaad f62.50—f64. Aanvoer groot, stemming ka,lm. Aanvoer boter 240 pond. Fabrieks- boter 54 pond, verkocht h f 1.30. Boter per K.G. f2.40, middenprijs per V» K.G. fl.20, winkelprijs f 1.30. Eieren per 100 stuks f9, midden- prijs per 25 stuks f 2.25, winkelprijs 11 cent. Eendeieren 9, Poelje-eieren 7 ct„ beiden per stuk. MIDDELBURG. Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed: Zure Bellefleur -721, Goudteinet 929, Grauwzoet, 917, Reine d"Or 16, Campiagnezoet 18, Bezoeking 9— 15, Zoete' Èellefleur 6—15, Court-pen- du 6- 12, Kleiperen 1830, Gieser Wildeman 30, Uien 711, Peen 1,5 j —5, Spruiten 1843, Koolrapen 2,5 I 4, Rapen _1,53, Karoten 4,59 Witlof 3756 et., alles per K.G. Prei 612, Selderie 4,511, Rapen 5 6 ct.. alles pier bos. Bloemkool 3 15, Boerekooi 24, Roode kool 3,5 11, Savoye kool 1,58 ct., alles per sluk. Veldsla 50 ct. per mandje. De uitsluiting in Twenthe. De heer Joh. Wagelaar te Enschedé schrijft in „De Nederlander" „Wij zitten hier in Twente in een vreeselijken strijd. 22.000 arbeiders zijn daar overgeleverd aan de wille keur van een paar werkgevers. De diepere oorzaak van dien strijd is be kend de heeren willen door loons- verlaging de arbeiders dwingen hun medewerking te verleenen tot werk tijdverlenging. Maai' nu de arbeids prestatie in de laatste jaren reeds tot het hoogste maximum is opgevoerd, kunnen wij daarin niet bewilligen. Wel hebben wij ons bereid verklaard tot tijdelijk' overwerk, doch dat is den heeren niet. genoeg. Zij willen zonder meer terugkeer tot de oude toestan den, dat isvolkomen vrijheid of ban deloosheid. Nu zitten wij midden in den strijd. Die strijd is verschrikke lijk, reeds thans wordt er veel armoe de en ellende geleden. Straks komt er een oogenblik, dat wij door honger gedwongen worden ons over te geven. Dan is de strijd ten einde, maar heeft dan het recht gezegevierd? Als we die vraag stellen is ze, meen ik, ook reeds beantwoord. Nu vraag ik', en dan richt ik mij allereerst tot ons hoofdbestuur, mogen in ons land, ons vrije Nederland, het klassieke land der vrijheid, zulke gewelddaden onge straft gepleegd worden? AI zijn wij dan maar arbeiders, hebben wij daar om ook niet recht op een behoorlijk bestaan? In de textielindustrie, waar in schatten verdiend worden, mogen daar de arbeiders geen behoorlijk loon verdienen? Wordt het niet hoog tijd om de vrijheid der heeren fabrikan ten aan handen te leggen? De arbeidersbevolking van Twente wil niet langer overgeleverd zijn aan de willekeur van hun werkgevers, en vraagt om recht, om bescherming. Laat er desnoods een studiecommissie naar Twente komen en daar eens een uitgebreid onderzoek instellen. Onzer zijds zullen wij die mannen gaarne alle mogelijke inlichtingen verstrek ken. Predikers der revolutie manen ons thans aan tot verzet, tot daden van geweld, maar Gode zij dank, onze arbeiders zijn daar te verstan dig voor. Nog zijn er groote scharen van arbeiders, die het wagen willen met, de oude, beproefde paden, die God ons in Zijn Woord heeft aange wezen. Nog heeft ook onze Chr. vak beweging goeddeels de leiding in han- den. Maar zal dat zoo blijven, dan moeten die mannen geholpen 'worden. Hier is dringend, maar heerlijk werlc voor onze Chr. politieke partijen. La ten zij zich spoedig opmaken om door wettelijke middelen een einde te mar ken aan die misstanden, als daar thans nog in de Twentsche groot-in dustrie heerschen." De redactie antwoordt o.m. het vol gende Het onderwerp, door den inzender behandeld, is een der moeilijkste en pijnlijkste van onzen tijd. Twente is thans het tooneel van veel ellende en geestelijk1© verwor ding. De vurigbegeerde uitkomst zien wij nog niet komen. Terecht wenschen wij allen vrijheid van arbeid voor ieder. Van heerendienst of arbeids- dwang wil niemand weten. De vrij heid, persoonlijk den arbeid neer te leggen of gezamenlijk het werk te staken, wil ieder arbeider behouden. Maar dan mag ook niemand willen bekorten de vrijheid van den onder nemer zijn fabriek te openen en te sluiten naar eigen goedvinden. Met overheidsdwang ware hier niets te bereiken, dan verergering van het kwaad'. Hier 'kunnen alleen zedelijke christelijke overwegingen gelden. En dan staat het voor ons vast, dat werk staking en uitsluiting machtsmidde len zijn, waarvan de Christen van nature een afkeer heeft. Arbeiden is een plicht, den menscb door God opgelegd; en er moeten al zeer ernstige redenen zijn die den Christen vrijheid geveii zijn arbeid, waaraan de maatschappij behoefte heeft en waarmede hij zijn gezin on derhoudt, neer te werpen. Maar evenzeer rust ojp den onder nemer, van Godswege de plicht de arbeidsgelegenheid, die noodig is voor de wereldproductie en waar honder derden hun bestaan in vinden, niet dan op zeer dringende gronden te sluiten. In hoeverre Jiier aan beide zijden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 7