Ingezonden Stukken. leden jaar van de Kolfbaan een buiten zaal is gemaakt; maar nog belangrijk groo- ter dan toen. Bet comité heeft na ern stige overweging besloten te voldoen aan den aandrang van verschillende exposan ten en van vele bezoekers om ook nu weer Oud-Middelburg te doen opbouwen, waar mede reeds een aanvang is gemaakt. Het verschil met verleden jaar zal echter zijn, dat voor een bezoek van het oude Markt plein niet opnieuw entrée zal moeten wor den betaald. Toch zal ook nu weer voor de noodige attracties worden zorg ge dragen. En wat nu de inzendingen betreft. Reeds zijn geheel uitverkocht de plaatsen in de grcote zaal met het tooneel en de rook kamer, terwijl ook in de kleine zaal reeds heel wat ruimte is verhuurd, evenals in de buitenzaal en de ^veranda's. Ook meer dere der huisjes op Ouud-Middelburg zijn reeds weer, ten deele door dezelfde fir ma's van verleden jaar, in beslag genomen voer de dagen der tentoonstelling, die ge opend wordt op Dinsdag 27 Mei en ge opend zal blijven tot en met 5 Juni met uitzondering van Zondag 1 Juni. Wij kregen inzage van de inschrijvings biljetten en konden daaruit zien, dat zeer groote firma's flinke standen huuurden en dat er groote verscheidenheid van ar tikelen zal worden geëxposeerd. Café in Nieu w-G o e s. In het in den Goesschen gemeenteraad aan de orde komende verzoek om in een onzer woonwijken een verlofsinrichting te doen verrijzen, meenen wij aanleiding te vin den, op het nu volgende de aandacht te moeten vestigen. Spangen behoort tot de wijken, die door den Rotterdamschen gemeenteraad «drooggelegd" zijn; er mogen geen ver gunningen verleend worden. In deze wijk zijn door B. en W. 7 ver loven verleend, en wellicht zouden er meer vgjgen, als gevolg van de groote leemte in de Drankwet, die wel do ver gunningen vrij sterk beperkt, doch de verloven geheel vrij laat. De Rotterdam- sche drankbestrijders, van oordeel, dat de „drooglegging" op deze wijze voor een groot deel te niet werd gedaan, be sloten een proefstemming te doen hou den onder de bewoners. Zij togen aan het werk, huis aan huis een krant bezor gend, waarin de zaak werd uiteen gezet, met aanbevelingen o. a. van Suze Groene- <Vveg en ds James, met de noodige stem biljetten voor alle meerderjarigen, die in de week, daarop volgend, ingevuld, weer werden opgehaald. Van de 6000 uitge reikte stembiljetten zijn er. 4311 terug gekomen met als resultaat 413 blanco, 73 van onwaarde, zoodat in totaal uit gebracht zijn 3825 geldige stemmen. Van deze waren 380 of 9,9 pet. voor on bepaalde toelating (dus nog geen 10 pet), 744 of 19i/2 pet. voor beperkte toelating, 2701 of 70,6 pet. tegen de toelating. Hiermede zal voor hét gemeentebestuur in den uitslag dezer stemming stellig oen aanwijzing liggen, dat de bevolking der nieuwe wijken op verlofinrichtingen niet Zoo bijster gecharmeerd is, en wij ver trouwen, dat een verzoek om de leemte der D.W. in den hoven aangegeven zin aan te vullen in dezen uitslag-een krach- tigen steun zal vinden. Wij willen hier nog aan toevoegen, dat wij bovenstaande ontleenen aan „de Blauwe Vaan", het orgaan der socialis tische drankbestrijders en «lat de beide Goessche soc.-dem. Raadsleden in de vo- rige vergadering blijkbaar een andere mee ning waren toegedaan. Zij bleken niet tegen een dergelijke verlofsinrichting te zijn. Ze loopen dus straks de kans, als ze bij hun meening blijven, op hun plicht te worden gewezen door hun partij- genooten. Hetzelfde overkwam indertijd de heeren de Die en Blaas, toen deze tegen een tapverbod stemden! Werkverschaffing. Het Be stuur van den *Ned. Chr. Landarb. Bond had een conferentie met B. en W. van Oud-Vossemeer om de mogelijkheid te bespreken van gemeentelijke werkver schaffing. In deze gemeente heerscht elk jaar nog al een groote en langdurige werkloosheid onder de arbeiders, zoodat hulp van de gemeente, nadat men uit getrokken is, niet kan uitblijven. Gewe zen werd dan ook op de verplichting; die het gemeentebestuur heeft om de be hulpzame hand te bieden. Ook B. en W. stemden dit toe, doch voelden de groote moeilijkheid in dezen om werk, dat voor uitvoering in aanmerking kwam, te vinden. Resultaat van deze conferentie was, dat B en W. zullen overwegen een voorstel, om een vergadering samen te roepan van de besturen der polders, waterschappen en van de werkgevers, om met dezen een bespreking te hebben om te komen tot uitvoering van werken die onder hun ge bied ressorteeren, desnoods met steun van de gemeente. Voorts is ook over weging toegezegd, mocht het niet geluk ken vwerk te vinden, een steunregeling toe te passen. Een onderzoek zal nog ingesteld wor den of er misschien arbeiders kunnen geplaatst worden bij de grondwerken die -uitgevoerd worden bij de vergrooting van de haven van Antwerpen. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dgjt er bij dit werk in België maar zeer weinig grondwerkers kunnen ge plaatst worden. Er werken thans een 30- tal uit Bergon-op-Zoom, waarmede men groote moeilijkheden heeft gehad, omre den men zelf voor huisvesting moet zor gen, wat eindelijk voor dezen is gelukt. Bovendien moet er een toeslag gegeven worden op de loonen van minstens f6 per week. Dit aantal zou in 't voorjaar misschien uitgebreid kunnen worden tot hoogstens 200, welke dan weer over alle gemeenten procentsgewijze verdeeld moe ten worden, die aangesloten zijn. bjj de Districts-Arbeidsbeurs te Bergen op Zoom. Dat zou voor Oud-Vossemeer be- teekenen misschien plaatsing van een 10- tal arbeidskrachten in 't voorjaar, waar voor dan ook nog voor huisvesting aldaar moet gezorgd worden. Hier ligt (lus de uitkomst niet voor deze gemeente. Het polderbestuur van Walcheren deelt mede, dat de hooge waterstand op het eiland het niet toelaat zooals andere jaren, de sluizen in het belang van de schaatsenrijders te sluiten, maar dat deze juist thans moeten worden opengezet. Aan de telefoniste C. Lefevre te Vlis- singen is met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. Middelburg. De buurtcommissie voor de Lange en Korte Burg heeft er zich niet bij neergelegd, dat de door haar aan gekochte lantaarn, onverlicht boven de gewone lantaarn zou blijven hangen en kreeg enkele dagen geleden bericht, dat, bij wijze van proef, de jubileumlantaarn zou worden verlicht. Gisteren is de ver lichting aangebracht en o.i. voldoet zij vrijwel aan de verwachtingen der comm. Ee wapens op de glazen zijn nu ook des avonds te onderscheiden, terwijl de ver lichting van de straat er niet noemens waardig onder lijdt. Men vraagt zich dan ook nogmaals af, waarom van 3e zijde der autoriteiten" de ze zaak is tegengewerkt. Goes. Gemeentebelasting voor 1924. De financieele commissie geeft aan het slot van haar rapport betreffende de gemeente-begrooting voor 1924 een staat, vermeldende den druk der gemeentelijke belasting naar het inkomen alhier. Bij beschouwing der daarin vermelde cijfers is aan B. p>n W. alsnog gebleken, dal de commissie eenige vergissingen heeft begaan en zij meenen, dat dat ver schil tusschen de door de commissie ge: geven cijfers en de werkelijke wel vin zoodanig belang is, dat zij er de aandacht van den Raad op behooren te vestigen. Volgens de commissie betaalt een be lastingplichtige met twee kinderen van een jaarlijksch inkomen van f 10.000 we gens gemeentebelasting f732.96; dit moet zijn f 688.80. Van een inkomen van f15.000 moet door een in dezelfde om standigheden verkeerend persoon wor den betaald f 1240.80 en niet f2013.30. Van een inkomen van f 20.000 wordt be taald f 1792.80 en niet f 3117.60. Dat ove rigens de druk van de gemeentelijke in komstenbelasting alhier over 1923-'24 over het algemeen niet veel verschilt van die van den lioofdelijken omslag over 1914, bewijst het volgende staatje: Zuiver Betaalde belasting door een inkomen belastingplichtige met twee kinderen. 1914 1923-'24 f 1000 f 19.89 f 7.20 - 2000 - 60.77 - 53.40 - 3000 - 104.09 - 100.20 - 4000 - 15260 - 150.72 - 5000 - 212.— - 212.52 - 600Ö - 281.22 - 286.32 -10000 - 571.70 - 688.80 -15000 - 9.25.95 -1240.80 •-20000 -1280.20 -1792.80 (Wij beschikken momenteel niet over de cijfers, maar vermoeden, dat toch de totale opbrengst der gemeentelijke be lasting in 1914 veel geringer was dan ze in 1924 zal zijn, m. a. w. dat de bur gerij in haar geheel veel meer belasting moet betalen dan 10 jaar geleden. Red. Z.) Vlissingen. Voor een 14-tal dagen wist een schippersknecht te Rotterdam val- schelijk op den naam van zijn vader van een ingezetene aldaar f 200 los te krijgen. Toen het bedrog uitkwam, werd de po litie in den arm genomen. Deze vroeg de aanhouding van den schippersknecht te Rotterdam. De politie heeft aan dit verzoek voldaan. Op 75 cent na had hij het wederrechtelijk verkregen geld geheel verboemeld. Na beëindiging zijner zaak zal hij aan de justitie te Middelburg wor den overgeleverd. (VI. C.) Naar de VI. Crt. verneemt, is er op het bureau van gemeentewerken niet in gebroken, doch werd daar een som geld vermist. Ook op een der bureaux ter secretarie werd geld vermist. De politie heeft de zaak in handen, doch weigert daarover inlichtingen te verstrekken. Wemeldinge. Over het jaar 1923, werd op de 2 weegbruggen, in exploitatie bij de Maatschappij weegbrug „De bonzijbrug" alhier gewogen resp. op brug I en II de volgende artikelen: 87.202 en 1.182.734 K.G. aardappelen; 25.126 en 37.868 K G. hooi en stroo; 375.092 en 1.474.135 K.G. 'j diversen; 788.084 en 2.990.971 K.G. sui- kerbuiten; op brug II: 2.491.125 K.G. j pulp en 4 en 15 stuks vee. lerseke. Bij den bakker van der Have is van de binnenplaats naast de bakkerij een rijwiel ontheemd. D'ader(s) onbekend. De politie heeft de zaak in handen. Kapelle. Op de in het veilingsgebouw ge houden eïndles van den verpakkingscursus alhier, werden de hoogste punten bij het verpakken van fruit behaald door de hee ren: A. de Puit en J. Hermes, beiden met 90 punten. Aan de heeren J. Burger Bz. P. v. d, Kreeke, A. de Jager en J. La- vooy werd een diploma met lof uitgereikt. 16 heeren ontvingen een diploma met vrucht, één kon wegens te laag punten- cijfer geen diploma gegeven worden. Als juryleden traden op de Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland dhr v. d. Plassche, Jobs Oele en L. Willeboer. Ook het be stuur van de veilingsvereen. was bij deze gelegenheid tegenwoordig. Dioor dhr Jac. j Glerum waren 50 kisten goudreïnetten be schikbaar gesteld voor verpakking. De Jury lette le op vastheid van verpakking, 2e, stijl der verpakking, 3e, ronding en hoogte, 4e, regelmaat en totaal aanzien en 5e, op tijd. Colljnsplaat. De Maandag gehouden vol tallige raadszitting werd door den voorz. met de gebruikelijke Nieuwjaarstoespraak geopend. Van Géd. Staten was ingekomen het besluit, waarbij de jaarwedde der wet houders is bepaald op 135 gld., alzoo f25 minder dan in de begrooting is uitgetrok ken. Aan dr Welters werd wegens vertrek uit deze gemeente, eervol ontslag verleend als gemeentegeneesheer. Die instructie voor den gemeentegeneesheer werd op enkelè punten aangevuld, en vervolgens met alg. st. tot gemeentegeneesheer benoemd dhr L. P. Maas, arts te Kortgene. Daar de goedkeuring der gemeentefcegrooting 1924 door Ged. Staten afhankelijk werd gesteld van enkele daarin aan te brengen wijzigin gen van ondergeschikt .belang, werd op voorstel van B. en Wi. besloten aan dat verzoek te voldoen. Door J. Douw was een adres aan den Raad gericht, waarin werd verzocht te willen medewerken, dat aan zijn zoon, voor verleende hulp bij de gedeeltelijke vernieuwing van het buiten- net van het electrisch bedrijf, een billijke belooning wordt uitgekeerd. B. «en W. stelden voor die belooning te bepalen op f 25. Dhr De Regt vraagt, of dat bedrag voldoende is. gelet op het tijdsverloop in het adres genoemd, dat de hulp verleend werd, terwijl dhr. Potappel er zijn afkeu ring over uitspreekt, dat het College niet reeds uit eigen beweging heeft voorge steld een billijke belboning te geven. Na dat wethouder Ridder nog eenige nadere toelichting had verstrekt, werd op voor stel van dhr Haringman besloten aan adres sant voor de verleende hulp f 40 toe te kennen. Bij de rondvraag dringt dhr Flipse er bij het college op aan, om in samen werking met de Kerkvoogdij er toe te komen, dat langs de aan particulieren verkochte gedeelten der gedempte Kerk- gracht, een in de kom der gemeente pas sende afheining wordt geplaatst en vraagt tevens, of de thans in aanbouw zijnde auto garage in de aangegeven rooilijn staat. De voorz. zegt, dat voor dien bouw geen vergdnning is gevraagd en een rooilijn ter plaatse niet is aangegeven, 'doch het College met de gemaakte opmerkingen rekening zal hóuden. Dhr Verburg ver zoekt de modderpoel achter de kerk te verharden met grind, waarop weth. Rid der te kennen geeft, dat op het moment geen grind beschikbaar is. Oostkiapelle. Maandagavond kwamen de leden van het Varkensfonds in algemeene vergadering bijeen. D'e voorz., A. Abra hamse, wenschte, dat 1924 voor de leden van „Helpt elkander" een gunstig jaar mocht zijn. De secr. gaf zijn jaarverslag- kort weer, de vereen, telt 75 leden. Ee Penn. heeft in 1923 veel moeten uitbe talen, voor door ziekte geslachte en deerde varkens, evenwel is er nog eei| bedrag van ,f 465,76 in kas. Besloten is, dat voortaan elk lid verplicht is al zijn var kens schriftelijk aan' te geven bij den secr. met vermelding van den inkoop prijs. De secr. en de penn. zullen voort aan voor hun arbeid betaald worden, f 15 voor den secr. en f 10 voor den penn. De aftr. bestuursleden L. de Voogd en J. Kooman werden herkozen, J. Geldof Jz. wenschte niet meer in aanmerking te ko men. In zijn plaats is gekozen J. Roelse. Tholen. De -windrichting der laatste da gen dreef het ijs der Schelde in de Een dracht, zoodat daar veel drijfijs kwam. De veerpont moest Zondagavond uit de vaart genomen worden. Blijft de wind de zelfde en houdt de vorst aan, dan zal ook de overvaart per roeiboot veel belem mering krijgen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Axel door G. P. A. Ruysch van Dugteren, em.-pred. te Lei derdorp. (De vader van ds Ruysch van Dugteren was eveneens van 1888 tot 1890 predikant te Axel.) Geref. Kerken. Beroepen te Westergeest J. Lugtiglieid i te Uithuizermeeden; te Joure J. Voer man te Warns. Bedankt voor Ooltgensplaat door W. H. Bouwman te Lopik. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Bunschoten door S. v. d. Molen te Zierikzee. Dr J. H. Gunning Jr. Dr .J. II. Gunning J.Hz. te Serooskerke wijdt in Pniël eenige woorden aan zijn vader, wiens trekken hij aldus teekent: Allereerst denk ik dan aan de helder heid van zijn oordeel. Hij had een instinc- j tief gevoel voor de waarheid. Vaak drukte j hij dal gevoel onbeholpen uit; hij kon j soms geweldig omslachtig zijn en in zijn wensch toch vooral niet te kwetsen, en het zoo beleefd mogelijk te zeggen als hij iemand tegenspreken moest, werd hij vaak benauwend onbegrijpelijk. Maar of hij zuiver gevoelde wat er scheef en ver- keerd in het door hem afgekeurde was! j Niet zonder een onmiskenbaren bij smaak van humor kon hij het dwaze, het on- j gerijmde, het verkeerde van menige stel- i ling accenlueeren, doch altijd met groote urbaniteit en met een liefde, die voor niets zóó bevreesd was als den tegen stander te wonden. Maar als hij eenmaal de leugen, de onwaarachtigheid vlak vóór zich zag, kon hij wel eens vlijm scherpt wezen. Maar zijn doorgaande stemming was toch: diepe smart over de beseffeloosheid en de oppervlakkigheid der menigte, de smart van een priesterlijk denkend en mede-gevoelend herder. Hij leefde met zijn zijd in zulke wijde horizonten, en ach, hóe beperkt en hoe klein was de blik der lieden, in wier midden hij meestal verkeeren moest! Het Koninkrijk Gods, de Toekomst des Heeren, de majesteit des Drieeenigen Gods dat waren de mid delpunten van zijn denken en bidden, en ach, dan kwamen ze hem dag aan dag met collecte-lijsten, met recommandaties bij een begrafenis- of sigarenfabriek- directeur, met confessioneele of ethische tobberijen aan boord! De éénheid dei- Kerk, het Lichaam van Christus, was zijp voortdurende aanbiddende overpeinzing, maar zijn"twistende kerkeraadsleden, zijn partijzuchtige gemeentedogmatisten brach ten hem telkens van zijn Montblanc in de atmosfeer van gootwater en moeras lucht. Wal was toch het geheim van den vrede, dien deze man altijd met zich me debracht? Ik weet dat zelf nog heel goed uit eigen herinnering, en ik heb bet hon derd malen door anderen hooren be vestigen „waar uw vader binnentrad, daar rees terstond de toon van het ge sprek, daar konden laster en kleinzielig heid het niet uithouden." Ik weet geen andere verklaring dan de alles beheer- schende macht van zijn geloof. Welspre kend was hij maar hoogst zelden, de zinnen liepen vaak niet vlot, hij worstelde menigmaal zichtbaar met zijn gedachten en toch boeide hij onmiddellijk en blijvend. Men voelde instinctmatig: die man wandelt met God en hij bewijst ons de werkelijkheid der hoögere wereld. Hij had vele, warme vrienden, maar zij ble ven toch allen min of meer op een eer biedigen afstand van hem. Zij voelden in hem de nabijheid Gods. En toch, hoe was hij overtuigd van eigen onwaardigheid en onreinheid! Hoe kon hij de gemeenschappelijke schuld en verdoemelijkheid voor God uitspreken, zóó dat men met zekerheid gevoelde dat hij zich den grootste der zondaren achtte; en toch nooit was er iets gemaakts, iets gezocht-dierbaars, iets overdrevens in zijn verootmoediging. Het was alles zoo echt, en juist, flat hield zoovelen op een af stand van hen: want zijn niet de meeste christenen mom-dragers? Zijn geloof rustte geheel en al op de Schrift. Ik ken geen tweeden vaderland- schen theoloog, die zóó in zijn Bijbel thuis was en zóó uit zijn Bijbel leefde als deze man, die levenslang beschuldigd is den Bijbel te verminken, te verzwakken en te vervalschen. Bijbelsch te denken dat beteekende voor hem echter niet: de verbale inspiratie te verdedigen, of te schetteren tegen tekstcritiek of dergelijke goedkoope rechtzinnigheidsproefjes me-r te vertoonen, maar te rekenen met zijn God in alles. Zoo vaak ik aan mijn vader denk, denk ik aan hét woord van Elia: vden God voor wiens aangezicht ik sta." Daarom was hem iedere preek iets ont zaglijks, en hii. die alles van zijn kinderen verdragen kon, zoodat hij de diepzinnige vertoogen voor zijn „Blikken" schrijven kon terwijl wij met onvermijdelijk lawaai op zijn studeerkamer langs hem heen ravotten, bleef Zondags vóór de preek alléén en verlangde dan dat er in buis zoo min mogelijk gedruisch werd verno men. Vóór hij den kansel betrad, had hij met zijn God geworsteld, en hij, die weldra als een adelaar zijn hoorders mee zou nemen naar ongekende hoogten, had vooraf als een worm voor zijn Zender ter aarde gelegen. '(Slot volgt.) Voor 350 jaren. Op 28 Februari e.k. hoopt de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg in een bijzondere godsdienst oefening het feit te herdenken, dat voor 350 jaren waarschijnlijk op denzelfden datum na den overgang der stad aan den Prins van Oranje, voor het eerst een hervormde godsdienstoefening werd ge houden. Deze eerste godsdienstoefening de eerste in een daartoe door de stadsregeering afgestaan kerkgebouw had plaats in de St. Pieterskerk, ook wel de NoordMonster of Oude Kerk ge noemd. Deze en de eerstvolgende samen komsten werden geleid door de predikan ten van de reeds twee jaren vroeger ge vormde classis van Walcheren, waaronder Baselis en Gerobulus van Vlissingen en van Miggrode uit Veere met name worden genoemd. De overgang van Middelburg was spoe dig heinde en ver bekend, en het is geen wonder, dat velen, die eenige jaren te voren om des geloofs wille de stad hadden moeten verlaten, zich haastten, om naar hun oude woonplaats terug te keeren. Onder hen bevond zich ook Ge- lein Jansz. de Hoorne, „ordinaire mi nister der Kercke Christi te Middelburg van over 15 jaere." Waarschijnlijk reeds op Zondag 7 Maart trad hij weer voor de eerste maal op. Den volgenden dag kwam hij met zijn broeder Jan de Hoorne, MatthyS Janssen Goudsmit, Pieter Janse van Solt, en Lieven Jacobsz. van Stanck als voor- loopige kerkeraad in een der kapellen onder het orgel van de St. Pieterskerk bijeen. Op 16 Juli had de eerste open bare belijdenis des geloofs plaats; op 18 Juli werd het eerste avondmaal na het overgaan der stad door 350 lidmaten ge vierd. Korten tijd daarna had de ver kiezing van negen gewone ouderlingen plaats. De Middelburgsche Hervormde Gemeente was gevestigd. Met de reformatie begint een nieuw tijdperk in de geschiedenis, een tijdperk met een sterk uitgesproken eigen karak ter. Het toestaan der vrije uitoefening van den hervormden godsdienst in een streek of plaats beteekent voor die streek of plaats het aanbreken van een nieuwe cultuurperiode. Geweldig was de geestdrift, waarmee de predikers van liet nieuwe geloof heb ben getuigd. Geweldig ook het enthousi asme onder de breede scharen, die de Zuidelijke Nederlanden verlieten, om in ons land gelegenheid te vinden, God te dienen naar de behoeften van hun hart. Mie meenen mocht den groei van het calvinisme uit materieele oorzaken te kunnen verklaren, die toont maar weinig van den geest dier groote tijden begrepen te hebben. Zonder het „heilige zich ge roepen weten" was het calvinisme nooit zulk een groote qultuurfactor geworden. Het is hier niet de plaats, in nadere bijzonderheden te treden omtrent de godsdienstige waarde van de reformatie; noch de plaats, uitvoerig haar beteeke- nis na te gaan voor onze moderne cul tuur. Maar één punt mag toch wel na drukkelijk naar voren gebracht. Da Costa heeft gezongen „van het nieuwe geloof, dat eiken dwang ten spijt, consientien heeft geschokt, consientien heeft bevrijd! Aan het woord reformatie is hel woord vrijheid verbonden. Deze vrijheid is beperkt geweest, zeer zeker. „Maar kon een godsdienstige tolerantie, die elk geloof als het hoogste goed ook van andersdenkenden leert eerbiedigen, verwacht worden vam hen, die nog met verbeten woede of bittere smart rouw droegen over tallooze landgenooten, naastbestaanden, beminde bloedverwan ten, zonder genade omgebracht?" Het heeft niet ontbroken aan daden van bit tere onverdraagzaamheid, maar noch de nieuwe regeering, noch de uit het bloed der martelaren geboren kerk, hebben het voornemen tot wedervergelding gekoes terd. Niemand werd gedwongen zijn ge loof te verzaken. Men kan de gebeurte nissen van toen niet meten met den maat staf van dezen tijd. In de dagen der reformatie zijn de kiemen gelegd voor een ontwikkeling van vrijheidsbegrippen, die de glorie van ons Nederlandsche volk hebben uitgemaakt. Met gevoelens van dankbaarheid en be wondering kunnen wij op 28 Februari herdenken, wat door een generatie van helden op het laatst der zestiende eeuw ook in onze naaste omgeving is tot stand gebra cht. De Middelburgsche Hervormde Ge meente heeft zeker behoord tot de be langrijkste van ons vaderland. Zij heeft onder haar voorgangers mannen geteld, die niet alleen door hun woord, maar vooral ook door hun geschriften, een ge-" weldigen invloed hebben uitgeoefend op de geestelijke ontwikkeling van ons volk. Wij herinneren hier slechts aan een Fran- ciscus Gomarus, aan een Herman Fauke- flus, aan een Willem Teellinck, aan een Bernardus Smytegelt. In een kleine tentoonstelling zullen hun belangrijkste geschriften worden bij eengebracht. Zij zullen een beeld geven van het geestelijk leven in onze stad ge durende ongeveer twee en een halve eeuw. Velen zullen bij die gelegenheid ook een blik slaan op het handschrift van den eersten dienaar der gemeente, Gelein Jansz. de Hoorne, zooals het ons in de oudste kerkeraadsnotulen is be waard. (M. C.) immir, jüMuwmjwiin—III wil 11 "hwm (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Met, zekere verbazing heb ik, ais altijd de gebeurtenissen volgende der gemeente Wolfaartsdijk, het raadsver- slag gelezen van 24 Dec. j.l. Daarin wordt, geschreven, dat Ged. Staten worden beïnvloed door derden, de raad wordt beïnvloed door derden, kortom alles wordt daar beheerscht door de groote „men". Nu wil i'k! niet ingaan op [het motief of een nieuw raadhuis noodig is of niet, dit is mij onbekend, wel zou ik huiveren om in dezen tijd daarvoor gelden te voteeren. Mijn bedoeling is echter om den heer N. (V.-B.) even te wijzen op verkeerde uitdrukkingen aan het adres der Chr. partijen, aangaande het aangenomen voorstel om de raads vergaderingen të openen met gebed. Hij heeft meermalen gezegd, dat in den raad. partijverhoudingen zijn ont staan, waar het vroeger vrede was. Mag ik hem even in herinnering bren gen het raadsverslag van 11 Septem ber 1.911, waar de Chr. voorzitter vaai 't Burgerlijk Armbestuur, die 20 ja ren lang de gemeente diende, door de toenmaals liberale partij aan den dijk werd gezet met 5 van de 7 stem men, omdat deze altijd positief voor z'n beginsel opkwam op alle terrein des levens. .Is de heer N. vergeten, dat al wat Christelijk heette, toen werd genegeerd? Was dit toen geen partijstrijd of partij trekken van de onmacht der tegenpartij? Nu de verhoudingen echter omgekeerd zijn moet de heer N. het zich, ook laten welgevallen, dat de Chr. partijen den toon aangeven. I11 1911 werd de Chr. partij niet geteld, nu heeft het libe ralisme afgedaan. Nu komt de Chr. partij ook met eischen en wil in den raad het ambts gebed, waarvoor menig positief chris ten zal danken. De heer N. haa.lt teksten aan hoe men niet moet bid den. Om zich daarmede te verdedigen is al heel zwak, omdat er net zoo veel teksten zijn hoe men w e I moet bidden. Of is' het om uit te laten komen, dat onze partijen geveinsden en drijvers zijn? Dan stel ik daar tegenover, dat wij als christenen ons licht hebben te laten schijnen en niet verbergen onder een korenmaat. Wij erkennen de Overheid als Gods die nares en waar de raad de Overheid 1 eener gemeente plicht zich aller< Hem, in Wiens gezag en bij Wh regeert. Onze zekle tot Pilatus over mij hebbe boven niet geg' erkende, daarmet God is, hetwell herhaalt o.a. ir heer N. al vraiaj in 't, gebed en schiedt of niet, niets af. Juist v gebed wordt vo< .5 leden, die met zien dit gebed bidden in oprecl zal daar zeker waar twee of vergaderd zijn. den, spreekt d< vertooning zal z ning van den meer vertooning als ik in 1911 christelijk voord kelijke zaken te gen in den raa als Democraat. I nen en den M; geschreven„h varen, want d scheen 't velei schijnt". Dit klat geweest van dez den raad. De heeft bewezen, d frasen gediend Wolfaartsdijk ws Ook de houdir hist.) begrip il hist, man heeft te vervullen doo steijnen, ook om dersehrijft de st Unie. Dat hij Go lig vindt om in Zijn Naam te gebr een zich schame lijdenis. Alle vei ook met debat, geopend, ofschoi andere partijen Laat de heer N. en stegen ingaan waar de stadsz wordt gebeden, gen, 1 midden one ten, daar wordt v weggedragen. Het gadering in de heer N. is God heilig. Kerstfeest toen Hij puist vleesch voor v oor de pari de zondaren. V. somtijds mensc wie zich Mijner de menschen. di schamen voor Mij' partij wat en gene sitief principieel v dat is eisoh, ooi partij, waar u to u in 't college ve positief partij ha voorsteller niet 1 ven aan te klopt van den Vrijheid; de Rechtschè Ra: nen in daden, dat de gemeente blijve beginselen getróu\ tisch als het voor zijn; alles toetsen lijk beginsel. Dan geering zegen uit Dankend voor s-Hage, 4 Jan. Geachte Redacli Mogen wij een in uw blad vragen letteren Met volle insten ingezonden stuk v en behoeft deze nadere toelichting zien, dat dhr d. R. man is. Het was echter bezuiniging aan te lende punten, daa, genoeg georiënteer ieder weet, dat ir nigd moet worden om ten zeerste prae-advies van B ren schijnen zich te stellenlaat de betalen. Zelfs de gen schijnt te ont «e burgerij heeft den (althans volge de winsten gema heeft het ons getrc ieder punt, als h hebben van de han doelen hier van door jle financiëel gesteld. De belastir zoo hoog, dat mi niet speciaal in Gc zijn, zal hebben te licht een verplaats zuiniging zal geven tijd wenschelij'k is. U, Mijnheer de E voor de plaatsruin *net ,/ie meeste hc Firma Goes, 8 Januari

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 6