3\ o 81 Zaterdag 5 Januari 1914 38e Jaargang KW1LITEITS SIGA1E! EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Bank voor Zeeland 1924 Ongeëvenaarde 6-12 cent. J. J. LAGAAY, v' Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Óit nummer bestaat uit twee bladen Die arme Bulgaren. Volgens een Reuter-bericht uit Sofi'i. zullen de lookers in Bulgarije zich voort aan alleen met sigaretten tevreden moeten stellen, daar pijpen en sigaren verboden zijn. Deze maatregel der Bulgaarsche re geering staat in verband met de talrijke overtredingen van de bepalingen betref fende den tabaksbouw. Hierdoor zijn de inkomsten van den staat aanmerkelijk te- ruggeloopen. De fabricatie en verkoop van pijptabak en van sigaren is daarom van 1 Januari af verboden. Bulgarije zal door dezen maatregel wel het eenige land zijn, waar alleen sigaretten worden gerookt. Emigratie uit Zweden, Ongeveer 30.000 personen zijn in 1923 uit Zweden geëmigreerd, zijnde bet groot ste aantal sedert 1903, toen ongeveei' 40.000 personen naar andere landen ver- buisden, tegen 22.000 en 28.000 in 1909 en 1910. In de jaren 1918, 1919 en 1920 overtrof bel aantal personen dat zich in Zweden vestigde, dat van hen die ver trokken. In 1913 bedroeg het aantal im migranten 8400 en da.t der emigranten 20.000. De bevolking van Zweden nam in 1923 met ongeveer 33.000 personen toe •en bedroeg aan het einde van bet jaar ■■ongeveer 6.011.000. Het booge water. Het water in de zijrivieren yan de Seine begint te dalen, zoodat men te Parijs hoopt, dat daar van avond de hoogste waterstand, 7 nieter 10 c-M., bereikt zal zijn en bet, water daarna zal zakken. Dit is echter alleen maar mogelijk wanneer er geen nieuwe regens den toestand ko men verergeren. De naaste omtrek van Parijs heeft het hard te verantwoorden gehad. Daar moes ten verscheiden bewoners elders worden -ondergebracht. Anderen zitten door het water van de buitenwereld afgesloten. Post- en leeftocht-bezorging geschiedt er met de roeiboot. Ook moeten smalle brug gen de straat vervangen. De Seine zelf voert niet zoo veel goederen mee als in 1910. Wel staan fanatieke visschers in grooten getale in het troebele water 'te hengelen. Een merkwaardig schouwspel is het verdronken plantsoen van den Vert galant, waar bet water tot aan het glas van de lantarens staal. Als logge gevaar ten dreigen de golven de schelpen op straat te beuren. Vooi'loopig schijnt de schade nog in te perken. De indrukwekkende aanblik van den razenden stroom met de woeste kol ken en versnellingen trekt drommen kijkers. De Gentsche textielnijverheid. De textielnijverheid te Gent maa'kl een periode van bijzonderen bloei door. Tal van ondernemingen zijn reeds voor maan denlang van bestellingen voorzien en wei geren voorloopig zelfs nog nieuwe con tracten af te sluiten. Het zijn vooral de vlasbewerkers, die goede zaken ma ken; de katoenspinners hebben iets 'ge leden onder den val in 'den prijs van het Amerikaansche katoen, doch ook zij hebben nog steeds volop werk. In ver band met bet dalen van den Belgischen franc neemt de binnenlandscbe markt wel is waar niet meer zooveel a)f als vroeger, maar de bestellingen uit het buitenland voornamelijk Nederland, Skandinavië, de Balkanstaten en Zuid- ArriCirika zijn des te belangrijker gewor den. Sneeuwstormen en overstroomingen. Ete koudegolf van omtrent 18 graden vc-rst in de morgenuren houdt te Berlijn aan- en de berichten, die uit de omgeving van die stad binnenkomen, stellen bet einde er van niet in 't zicht. Vooral uit Kopen hagen komt slecht nieuws, men vreest een spoedig dichtvriezen van de Oostzee, met al het nadeel voor de scheepvaart, dat reeds daaraan verbonden is. Aan de kust zitten reeds meerdere kleine schepen in het ijs vast. In de haven van Kopen hagen kunnen ijsbrekers slechts met de grootste moeite eenige ruimte voor vracht schepen open houden. Te.. Liibeck ziet het er even slecht uit. Br zijn daar gisteren maar twee schepen binnen kunnen komen. Om het centrum der stad eenigszins be gaanbaar te maken, heeft men in Berlijn op Kerstdag 210.000 goudmarlc uitgegeven In de buitenwijken ligt de sneeuw echter nog zoóals zij gevallen is en als straks de dooi invalt, zullen de voetgangers hier zware dagen hebben. Tusschen de Oost zee en de Karpathen is al het land rustig aan het ondersneeuwen. De Zeeuw Ook uit Praag worden geweldige sneeuw stormen in de Sudeten gemeld, alwaar de temperatuur tot 32 graden gedaald is. Het spoorwegverkeer raakt door dit alles geheel uil zijn voegen en de sneltreinen komen met urenlange, vertraging te Ber lijn binnen. Het verkeer op vele zijlijnen staat zelfs geheel stil. Erger is het nog in Polen gesteld. In het station van W&rchau is gedurende de laatste' 24 uur geen enkele trein binnen 'kunnen komen. Een zelfde ruwt wordt uit Kattowitz gemeld. Korte berichten. Die onderhandelingen, inzake de st i king in de Berlijnsche metaal-industrie hebben tot geen resultaat geleid. In de omgeving van Osnabrück is eveneens in dezelfde industrie een conflict ontstaan, waarbij 10.000 arbeiders zijn ontslagen. - Sedert den eersten aardschok zijn nog 15 schokken .gevoeld van afwisselende sterkte in het gebied van Pesaro. In de streken van Mondolfo, Marotta, en San Castangois ernstige schade aangericht; eenige personen werden gewond. Tengevolge van den hevigen sneeuw val en de koude zijn in Zuid-Slavië groote troepen wolven pit de bergen naar de vlakte afgedaald. In een plaatsje is een naar huis keerende vrouw door wolven verscheurd. Bij een ontploffing Donderdagavond in de mijln Rhosamnan in het hekken van Swansea zijn zes mijnwerkers ge dooid. Hun lij-ken zijn onherkenbaar ver minkt. Later is nog een mijnwerker, 'die zwaar gekwetst was, overleden. - De bevolking van Noord-It-alië, die onlangs zoozeer door een aardbeving ge leden beeft, is thans weer geteisterd door hevige sneeuwstormen. Verschillende hui zen, die reeds wrak stonden, zijn onder den druk van de sneeuwlaag ingestort en er komen herichten van tal van dooden en gewonden. - Venizelos is te Athene aangekomen. Hij heeft verklaard, dat hij trachten zal het land uit de huidige moeilijkheden te redden, doch niet van plan is lang te blijven. "Die hervatting van het bedrijf in het Roergebied heeft in de laatste (lagen geen noemenswaardigen voortgang ge maakt. Op het ooigenblik' werkt de nijver heid slechts met Vs van haar normale capaciteit; de mijnen leveren 40 a 50 pet van hun normale opbrengst, de ijzer fabrieken nog geen 20 pet, Verscheidene hoogovens en ijzerfabrieken hebben slechts een gering deel van hun personeel weer aangenomen.. Zeer ongunstig is ook de toestand van het kleinbedrijf, dat in hoofdzaak benoodigdheden voor mijnbouw vervaardigt. („N. R. C.") Naar men uit Zaritsin verneemt, is het ijls op de 'Welga tengevolge van den dooi plotseling driftig geworden. De aan legsteigers voor de stad zijn vernield en tal van schepen, die aan den oever ingevroren lagen, zijn meegesleurd. O.dk zijn groote voorraden boomstam-men en balken weggedreven. Die schade is zeer -groot. Ostend-e krijgt een nieuwen vuur toren. Hij zal 61 M. hoog zijn en onge veer een millioen frank kasten, en van het typle zijn van de vuurtorens aan den mond van de Girande. Doordat de aanvoer de laatste dagen aanmerkelijk is toegenomen, zijn de vleeschp'rijzen te Berlijn nog verder ge daald. Ér zijn groote voorraden 'bevro ren vleesch uit Amerika naar Dnitschland onderweg. Uit Munchen werd gisteren gemeld, dat meer dan 100 personen zich zullen hebben te verantwoorden naar aanleiding van de rol, die zij bij den staatsgreep van iHitler hebben gespeeld. Die' processen zullen vermoedelijk niet te Munchen plaats vinden. Te Pichelsdorf bij Spandau dron gen gisterenavond 15 gemaskerde bandie ten in een margarïnefabriek binnen. Met revolvers .pistolen, handgranaten bedreig den zij de weinige kantoorbedienden, die nog aanwezig waren. Zij sneden alle tele- foonleïdingen door, en verklaarden „in naam van de revolutie" te zijn gekomen om een huiszoeking te houden. Alle aan wezigen moesten met het gezicht naar den muur gaan staan. Vervolgens pakten de dieven al het aanwezige geld, ruim 10.009 goudmark, in zakken, die zij zelf hadden meegebracht en verdwenen per auto. Die politie, die terstond verwittigd werd, is er nog niet in geslaagd, het spoor der daders te vinden. Volgens het hoofdkwartier der op standelingen te Vera Cruz zijn thans alle Mexikaansche petroleumstreken in handen van de opstandelingen. - Naar de „N. R. G." verneemt, kunnen de benoemingen van de heeren Vo-n Hoetzsch tot Duitsch .ambassadeur te Pa rijs en Von Keiler tot Duitsch gezant te Brussel worden Verwacht, Dis heer Von Hoetzsch is thans zaakgelastigde te Parijs terwijl de heer Von Keiler thans gezant te Belgrado is. Die Belgische regeering heeft zich met deze benoeming bereids accoord verklaard. Bezorgen van waren op Zon d a g. lil den Haag is in werking getreden de volgende verordening: Te beginnen met Zondag a.s. zullen op Zondagen geen melk, banketbakkerswaren of bloemen meer aan huis mogen wor den bezorgd. Voor het bezorgen van melk' aan ziekenhuizen, bakkerijen, hotels, restaurants en dergelijke in richtingen kan ontheffing van 'de ver bodsbepaling worden verleend door B. en weveneens ten behoeve van neringdoenden, die gedurende denge- heelen sabbath hun bedrijf gesloten houden. GOES Een g e «3 begin is liet halve werk. Wendt U tot ons om inlichtingen tot het openen eener Cheque- en giro-rekening even eenvoudig en gemakkelijk als de Postcheque- en girodienst. Vraagt verder inlichtingen omtrent: Rekening-Courant (ook in Belg. en Fransche francs enz Deposito (tot 5 °/0 'sjaars.) Spaarbank (renteverg 4 08 °/0.) Incaesi (op binnen- en buitenl.) Effecten - Coupons Prolongatie, ene. Correspondentschappen lerseke: G. D van Oosten, Lepelstr., Tel. 28; 'sHeerenhoekJ. A darijs, Molendijk, T§1. 4. Bouw Nederiandsch mail schip in Frankrijk. Een nieuw, groot stoomschip zal ditmaal voor rekening der Mij Ne derland in Frankrijk gebouwd worden. Naar aan het Hbld. wordt gemeld was de Fransche aanbieding f 1.300.000 lager dan die van de Ne- derl. Scheepsbouwmaatschappij, welke in de laatste 18 jaar alle schepen voor de maatschappij Nederland heeft gebouwd. De gehuwd e ambtenares. Onderstaande „Open brief' is door den 'heer D. Hans gericht aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond „In verschillende vergaderingen en conferenties, waar geprotesteerd wordt tegen het. voorgenomen ontslag van gehuwde ambtenaressen treden liberalen op, die het doen voorkomen, alsof de Vrijheidsbond zich tegen zulk een maatregel heeft uitgesproken. Mij is, als lid van den Bond, v'an een dergelijke uitspraak niets bekend. Het punt van ons program, waarin gesproken wordt van de economi sche gelijkstelling van man en vrouw, kan hier, naar mijn stellige meening, niet van toepassing worden verklaard. Het zij mii vergund, openlijk uit te spreken, „dat ik van den bewusten maatregel (onder de restrictie van uitzondering voor kostwinnerschap! een overtuigd voorstander ben". Tal van goede liberalen, mannen en vrou wen, ook uit de ambtenaarswereld, deelen deze overtuiging met mij. Zij achten het ontslag van de gehuwde ambtenares, met toekenning van wachtgeld en onder bovengenoemde voorwaarde, alleszins gerechtvaar digd. In deze omstandigheden geef ik u, dames en heeren, ernstig het denkbeeld in overweging, door mid del van een referendum, een uitspraak van de leden van den Vrijheidsbond uit te lokken. Het gaat toon niet aan, dat omtrent dit belangrijke punt de leiding wordt overgelaten aan het be stuur van de vrouwengroep. Eerst wanneer omtrent deze zaak een duidelijke beslissing is gevallen, hebben woordvoerders recht zich op het standpunt, van den Vrijheidsbond ie beroepen. Maar zulk een beslissing kon voor den tegenstander van het ontslag wel eens een onaangename verrassing beteekenen". Mi n i s t e r Col ij n m et veil o f. Naar wij vernemen is de Minister van Financiën, de heer Colijn, voor nemens in de le helft van de volgénde week voor ongeveer een maand zich naar het buitenland te begeven voor het doorbrengen van een verloftijd. D e H a a g s c ih e B u r g e m e e s t, e r. Het valt voor een burgemeester van een gemeente met een gemengde be volking niet altijd mee, om de alge: meene achting weg te dragen. Maar de Haagsche Burgemeester is toch blijkbaar aardig op weg, om, zoowel de partijgenooten als politieke tegen-' standers uit de gunst te komen. Al thans hel Vaderland een Vrijheids- bondscb orgaan - schreef laatst èen kras artikel over den lieer Parijn, waarin het zelfs heette, dat de bur gemeester zich als bijzonder onhandig had Jeeren kennen. Zijn houding bij de jongste begroo- tings- en werkloosheidsdebatlen droeg blijkbaar de goedkeuring van niet één partij weg. Tegen den communist de Visser en den wethouder van onder wijs trad hij toen o.a;. eigenaardig op. Maar ook andere raadsleden Wer den aJIeronhebbelijfcst door hem be jegend, vertelt „Het Volk". Vooral de lieer Guit en het nieuwe roomscih- katholieke raadslid Mooymau weten daarvan mee te praten. Laatstgenoem de, die nog niet zoo precies weet •wat hij als raadslid doen en laten moet, liep, toen de burgemeester een onjuistheid debiteerde, naar hem toe om hem met de stukken te over tuigen. Waarop Zijn Edelachtbare, onder het snauwen van: „Hinder me alsjeblieft niet!" de aangeboden stuk ken midden in de raadszaal slinger de waar de heer Moovman ze Van den grond kon oprapen. De oorlogswinstbelasting. Het einde van het jaar 1923 bracht tevens 'het einde der Oorlogswinst belasting. Het Hbld. geeft het volgen de overzicht van haar opbrengst 191 6f 40.640 1917 -167.877.253 1918 -164.291.807 1919 -163.622.050 1920 -168.043.971 192 1- 82.413.414 1922 - 31.541.482 1923 - 14.314.996 Totaal f792.155.843 Dit is veel ten veel meer dan de stoutste optimisten bij de instelling der O. W.-belasting zich droomden. In 1916 sprak men van een vermoe delijke opbrengst van 40 a 50 mil lioen, het is 16 maal zooveel gewor den. De oorlogswinsten, die in ons land behaald zijn, moeten dan ook1 ontzag lijk geweest zijn, als men bedenkt, dat het heffingspercentage 30 was. Er is dus zeker een oorlogswinst ge haald van 2Va milliard gulden. En hoeveel zou er nog niet aan den greep Van den fiscus zijn ontsnapt! Aan den anderen k'ant moet er op- ge wezen worden, dat door den achter stand in de belasting-administratie de betaling moest geschieden in een tijd, dat de winst al weer grootendeels of geheel was opgeknabbeld door de malaise. Chr. Zeeliedenbond. Woensdag en Donderdag werd te Scheveningen de jaarvergadering van den Chr. Zeeliedenbond gehouden. De vergadering, die door afgevaardigden van 19 afdeelingen werd bijgewoond, werd op de gebruikelijke wijze met psalmgezang en gebed geopend, waar na de voorzitter, de beer K. Vink, 'n openingswoord sprak'. De totale con tributie werd vastgesteld op- betzelfde bedrag als dit jaar, maximaal 75 ets. per week. Een voorstel-Arnemuiden, om tot verlaging te komen voor bui tengewone leden, werd aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen: K. Vink, J. van der Steen en F. Pronk te Schevenin gen; Joh. Th. v. Veelen te Pernis; K. Haasnoot te Katwijk en J. Hop te Bunschoten. De eerste werd tevens met alge- meene stemmen herbenoemd tot re dacteur van het orgaan „De Banier", Ghr.-sociaal weekblad voor de kust plaatsen. Met algemeene stemmen werd' het voorstei van het hoofdbestuur aan genomen, om, gezien dte onderhande- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiea: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting. En Gros voor Zeeland: VLISSINGEN. lingen, die dit jaar gevoerd zijn met het C. N. V.-bestuur, verdér niet op aansluiting aan te sturen. Een voorstel der afdeeling Maas sluis om voor de berekening van den wachttijd voor de wcrkloozenkas niet de verdienste over 't laatste half jaar, maar 't la atste jaar te nemen, werd ver vangen door een besluit, om nogmaals bij den Minister van Arbeid aan te dringen op verhooging van den norm voor noodzakelijk levensonderhoud. Door -de afgevaardigden van de af deelingen aan de Zeeuwsche Stroo men werd gewezen op de groote schade, die de visscherij ondervindt door het schoonmaken der olietanks. W-a,ar een internationale regeling, die afdoende maatregelen neemt door b.v. een verbrandingsinrichtmg voor de onbruikbare olie te vorderen, wellicht lang' op zich zal laten wachten, zou voorloopig het voorbeeld, van België gevolgd kunnen worden om veront reiniging van het water langs dé'kust te verbieden. Gewezen werd ook op de houding van het gemeentebestuur van Vhssin- gen, dat wellicht ten onrechte iorensenbelasting heft van de Arne- muider visschers en de haven Lajat verwaiarloozen. Ook daar misère. Benige weken geleden bood de presi dent van de Weeskamer te Batavia eenige tijdelijke - betrekkingen per advertentie in de dagbladen aan, schrijft de redacteur aldaar van het Soer. Hbld. Hij had in den beginne van dit jaar belangrijke be zuinigingen ingevoerd, niet alleen nood zakelijk voor een vermindering der ad ministratiekosten, maar ook noodwendig als personeelszuivering. Op de sobere aanbieding van een tijde lijke betrekking voor den duur van twee maanden, op een maandelijks-ch salaris van honderd en twintig gulden, met eefT werktijd van zeven bur 's ochtends tot twee uur fs namiddags plus zoo noodig óvèrwefk'dren, (Me niet gehonoreerd wor den, kwamen honderd zestig sollicitaties binnen, onder welke er een van een ka pitein op wachtgeld. f De loonsverlaging bij de Spoor wegen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel is door de directie van de Neder landsche Spoorwegen uitgenoodigd tot een conferentie op Maandag 7 dezer, om na te gaan of eventueel op andere wijze dan door 10 pet. loonsverlaging bezuinigingen kunnen worden toegepast. Het hoofdbestuur zal volgens de Tel. op deze conferenlie een eigen program: van bezuinigingen overleggen, doch het zal geen enkele verplichting op zich ne men. Na afloop der conferentie zal het hoofdbestuur den datum van het buiten gewoon congres der Nederlandsche Ver eeniging vaststellen, waarop door de leden een uitspraak omtrent het resultaat van de conferentie zal worden gedaan. De Postcheque- en Girodienst. Het aan sommige schrijvers, die tijde lijk bij de directie van den postchèque- en girodienst werkzaam gesteld waren, aan gezegde ontslag wegens ongeschiktheid, zal, naar men aan de N. R. Ct. bericht, niet direct, uitgevoerd worden. Zij, die niet totaal ongeschikt zijn bevonden, zul len nog een kans krijgen om hun ge schiktheid voor genoemden dienst te be wijzen. Men neemt in aanmerkirtg, dat de beoordeelingen niet geheel juist zijn ge schied, als gevolg van de moeilijke om standigheden, waarin de postchèque- en girodienst ten tijde van de ontslagaanzeg ging verkeerde. Teek'enen van oplleving? Gistermiddag hield de burgemees ter vim Rotterdam in den gemeen teraad een Nieuwjaarsrede, waarin hij den financiëelen toestand der gemeen te uiteenzette en die met cijfers il lustreerde. Inderdaad, zoo zeide hij, met dé genoemde cijfers voor oogen, cijfers, die klemmender betoog leveren, dan woorden vermogen te doen, moeten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1