No 80 Vrijdag* 4 Januari S9M 38e Jaargang* Dit is Prmiiids. Menial! Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel. Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg1. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. -\i»nr.vw.r*ivaiov v ■ivuni>jh ïw.iv .-•* kT Ufo ttfJU I xmibaf aWMW. lHjfMiKViKOiORM' n.' MMttMmfc fUMwmnKMUCiaciMMfliwM *avwwKatorrnriMtti*--^ MACHTELOOS CHRISTENDOM? Toenadering eischt Gods Woord en dezer tijden nood. Toen Da Costa dit woord sprak, had hij meer bepaald op het oog' de verschillende richtingen- En in dien zin heeft het ook thans zijn beteekenis nog niet verloren. Is toenadering ook niet noodig tusscben de verschillende Volksgroepen en standen? Wordt het niet tijd, dat ook in het maatschappelijk leven de strijdbijl wordt, weggeworpen en dat er gegrepen wordt naar ploeg en houweel en hamer om •samen te bouwen inplaats van te ver storen. We zijn met dankbaarheid mag het geconstateerd eenigermate gevorderd de laatste jaren. Onze Christelijke arbeiders en die met hen op één lijn staan, hebben zich los gemaakt althans voor een groot deel, uit de doodelijke omarming van. de par tijen die den klassenstrijd prediken en het evangelie van den haat, overal ver breiden. En in de kringen der Christelijke pa troons is men gaan inzien, dat zij zich niet minder dan de arbeiders hadden te organiseeren onder eigen banier en naar eigen beginsel,, al betreuren wij het, dat men hiervan in onze provincie nog zop weinig doordrongen is. Men heeft begrepen, dat. de liberale theorieën op maatschappelijk gebied niet vereenigbaar zijn met de Christelijke be lijdenis cn dat ook aan die theorieën het revolutionaire beginsel van den klassen strijd ten grondslag ligt. We zijn gevorderd. Er is althans een basis waarop kan •worden voortgearbeid. Maar we zijn er nog niet. Wie dat mocht wanen propageere maar eens, niet op papier maar in de practijk, de idee van .samenwerking tusschen pa troons- en arbeidersorganisaties, om zoo te komen tot betere verhoudingen. Met een ietwat meewarigen glimlach en een bedenkelijk schouderophalen wor den dergelijke gedachten aangehoord. Men vindt dat toch wel wat naïef- Een schoone illusie, ongetwijfeld, maar toch een illusie, die nooit werkelijkheid zal worden. Dat is nu wel aardig voor de studeer kamer, maar niet voor liet bruisende en stuwende leven, waar het altijd gist en woelt en waar de strijd nooit rust. Wie het leven eenigermate van nabij kent. weet dat, terwijl het beginsel van den klassenstrijd vaak officieel de voor deur wordt uitgelaten, men het aan de achterzijde heel stilletjes weer binnenlaat. Zoodat het niet officieel, neen zeker niet, maar dan toch officieus wordt erkend -en beleefd. Volgt, hieruit nu, dat we dus moeten spreken van een machteloos Christen- dom? Zoo schijnt het wel heel vaak. Toen Jezus verheerlijkt werd op den berg, toen stonden daar aan den voet de discipelen, met in hun midden een wan hopige vader met zijn zieke kind, dat bovendien nog door den duivel beze ten was. De Heere Jezus had den discipelen macht gegeven om de duivelen uit te werpen. En toch, zij stellen den armen man te leur. „Ik heb hem zoo klaagt hij Jezus zijn nood tot uwe discipelen gebracht èn zij hebben hem niet kunnen genezen". Daar stonden de discipelen in hun on macht, tot een spot voor de wereld. Als machtelooze Christenen. „Zij hebben niet gekund". Het ging den discipelen als den Chris tenen in onze dagen. Het maatschappelijk lichaam is ziek tot in den wortel. Dank zij mede den verschrikkelijken wereldoorlog is de wereld geworden een tooneel van honger en ellende en lijden. Wie zich niet vergaapt aan den schijn, maar wié de moeite doet te kijken achter de schermen, die zal zien een nood en el lende, waarvan hij/ terugschrikt. En nu is dat in vele opzichten ellendige mensclidom bovendien nog geestelijk ziek: Booze geesten zonder tal scheuren cn teisteren de menschheid en doen alles om de ellende te vervolmaken. De beschaving heeft haar bewonderaars teleurgesteld. De wetenschap heeft geen baat ge bracht. Allerlei maatschappelijke stelsels heb ben gefaald. En nu ziet menigeen vol verwachting op naar het lang versmade Christendom of dat soms heil kan brengen en uit komst. Maar nu schijnt het vaak alsof ook het Christendom teleur zal stellen en of ook hier zal gelden: „Zij hebben hem niet. kunnen genezen". Zelfs slaan er de Christenen lichtelijk verbaasd, dat men van het Christendom zoo groote verwachtingen durft koes teren. Voelen we- den ernst van den toestand? Zijn we pjp,g bewust tot welke groote dingen we geroepen zijn? Dringt het tot ons door, dat de wereld op ons ziet en dat zij als de Christenen falen, neiging vertoont zich af te wenden van den Christus? Smalend wordt ook thans gesproken van een „machteloos Christendom". En toch, het Christendom is niet. mach teloos. Het bergt in zich een onuilputtelijken schat van vernieuwende en genezende krachten, ook voor de samenleving. Als de discipelen machteloos staan, en den smeekeling teleurstellen, dan komt de Heiland zelf. Schitterend openbaart Hij zijn godde lijke macht- Hij bestraft den boozen geest, .\verpt hem uit en maakt liet, kind gezond. Beschaamd en ontzet stonden de dis cipelen. Maar ze deden meer. Zij gingen tot Jezus en kwamen tot Hem met de vraag: Waarom hebben wij hem niet kunnen uitwerpen? Wij Christenen in onze dagen vertoo- nen veel overeenkomst met de ongeloo- vige discipelen. Maar als wij nu zoover komen dat we evenals zij, tot Jezus gaan en ootmoedig vragen, hoe het komt, dat wij machte loos staan, dan is al veel gewonnen. Dan zullen we vernederd worden. Dan zullen we van schaamte diep het schuldige hoofd buigen. Maar, dan zal hel: machtelooze Chris tendom niet langer machteloos zijn. Dan zal de wereld heven. En de naam des IJeeren zal worden ge prezen. Het GeVaar. Jan van Holland schrijft in het. Utrechtsch Weekblad: Het gevaar, dat met name onze christe lijke staatkundige partijen en economische organisaties betreft, is m.i. dit: dat hun christendom zich veruitwendigt, dat zij 't meer verwachten van' groote organisa torische betoogingen en daden naar bui ten, van christelijk gevoel dan van het christelijk inleven in de beginselen en daaruit leven. Daarom is 't nr.i. zoo inwendig'-jam- merlijk gesteld met de R.-K. Staatsparlrj. Die werpt zich vooral op uitwendige, massale eenheid naar buiten; op tactiek en organisatie; op schipperen en plooien. De massa leeft er niet geestelijk uit da beginselen; uit de H. Schrift drinken ze niet onmiddellijk het water des levens. Tegen dat gevaar moeten ook onze Protestantscbe, zelfs onze Calvinistische groepen, op hun hoede wezen. berijden. De passagiers moeten hier eenige honderden meters te' voet afleggen over planken bruggetjes. Sinds 1910, toen de overstrooming nog erger was, is het wa ter niet zoo hoog geweest. Kort» berichten. - Woensdagochtend is te Ancona een hevige golvende aardschok waargenomen, die i0 seconden duurde. Er is geen ver nieling van eenig belang aangericht. De schok werd aan de geheele kuststreek gevoeld en in het binnenland in alle plaatsen van de streek van Macerata. Volgens een bericht uit Konstan- tinopel heeft de Turksche overheid aan alle buitenlandsche scheepvaartmaat schappijen kennis gegeven, dat het laden cn lossen en in liet algemeen alle arbeid in verband met de scheepvaart alleen door Mahomedaansche arbeiders zal mo gen geschieden. De verarming en de achteruitgang van het 'handwerk in Duitschland blijkt o. a. uit de laatste statistiek uit Pomme- ren, waar hét aantal bedrijven van vijf- en-dertig duizend tot vier-en-twintig dui zend is teruggeloopen. Woensdagochtend is de naar Dusscl- dorp rijdende sneltrein even achter Mainz op een van Bingerbrück komenden boe- meltrein geloopen. Een wagen van den vollen boemeltrein 'werd uit het spoor geslingerd en viel om. Vele passagiers zijn gekwetst. - Het wrak van de Dixmude is gevon den ten Zuiden van San Marco, nadab eerst, al in dezelfde streek een benzine- reservoir gevonden was van het verloren luchtschip. Op 70 of 80 van de 420 Berlijnsche fabrieken en werkplaatsen, waar georgani seerde metaalbewerkers arbeiden, werd gisteren gestaakt. In alle overige onder nemingen wordt het lijdelijk verzet toe gepast. Jn het .geheel nemen ongeveer 250.000 arbeiders aan de beweging deel. Op sommige plaatsen is het tot een begin van gewelddadigheden gekomen, maai' de politie is er tenslotte met weinig moeite in geslaagd de orde te herstellen en de fabrieken te beschermen. Gisternacht werd op 16 standbeelden van de Siegesallee te Berlijn in groote vuurroode letters het woord Volkhedrücker geschilderd. Daar de verf diep "in -de poreuse steen binnengedrongen is, zal het veel moeite kosten de betreffende vorsten van dezen blaam te zuiveren. liet socialistische syndicaat heeft in de Antwerp'sche haven de staking uit geroepen bij de ertslossers (600 man).) Dezen vroegen een loonsverhooging van 25 centiem per ton, de patroons wilden ten hoogste 10 centiem toestaan, van daar het conflict. Hoog water. Uit heel België meldt men •overstroo mingen. De Maas is in een groot deel van de provinciën Luik en Namen huiten haar oevers getreden, evenals de Sambre. Er is heel wat schade aangericht. Ook te Brugge en Zeebrugge staat veel water. Te Heyst hebben geniesoldaten de zee sluizen moeten laten springen om ern stige overstroomingen van het binnen water te voorkomen. Tengevolge van den velen regen, welke in de streek van Keulen is gevallen, vreest men voor een buitengewoon hoo- gen waterstand, daar de regen samen valt met een grooten was op de bijrivie ren tengevolge van den dooi. Zoowel de Moezel als de boven-Rijn zijn sterk ge zwollen. De Fransche rivier de Seine blijft ook nog .steeds wassen. Verschillende fabrie ken in den omtrek van Parijs hebben1 het werk gestaakt. Ook uit de provincies wordt hoog! water gemeld, vooral te Bordeaux, waar de toestand verontrustend is. De toestand in Parijs is op het oogenblik ongeveer als vier jaar geleden. De voortdurende regens zijn opgehouden, zoodat tegen Zondag het einde van den was van de rivier verwacht mag worden, wat wil zeg gen, dat het water vermoedelijk nog een halven meter zal stijgen. Behalve in de laaggelegen Parijsche wijken aan de ri vier hebben vooral de bewoners van de laag gelegen Seinedorpen te lijden van het water. Verscheidene wijnkelders staan vol water en hier en daar heeft ook de bevolking de huizen- moeten verlaten. De trams van Parijs naar Vitry, Alfortvilld en Bonneuil kunnen het baanvak tusschen de Toiltbiacbrug en de wallen niet meer ■KmSKWroRRSWtl «mMrw lf*J Doqr de koude worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Pwrol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. De Kabinetscrisis. Men meldt aan het Centrum uit par lementairen kring De jongste poging om alsnog naar een Kabinet der Rechterzijde te streven, is voornamelijk spaak geloopen door den onwil der Christelijk-Historischen. Be halve een formeel bezwaar, schijnt vooral hun weinige instemming met de bezuini gingsvoorstellen van Minister Colijn hier bij gegolden te hebben. Er is nu nog maar één mogelijkheid: een extra-parle mentair Zaken-kabinet, onder leiding van een man als Cort van der Linden. Kan ook dit niet geformeerd worden, dan zal er niets anders opzitten, dan dat 't Kabinet-Ruys de Beerenbrouck aan blijft. Maar dan is terstond, of althans bij 't eerstvolgend échec in de Tweede Kamer, ontbinding dezeT Kamer te wach ten. Het zou dus wel eens kunnen gebeu ren, dat we binnen kort voor algemeene verkiezingen komen te staan. Mr F. D. graaf Schimmel- penninck. f Naai' de N. R. C. meldt, is in den ouderdom van bijna 70 jaren overleden mr F. D. graaf Schimmelpenninck, kamer heer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. De over ledene heeft van 18931901 als vrij- anürevolutionair voor het district Amers foort zitting gehad in de Tweede Kamer- Bekend is de historische rol, die zijn paard bij de stemming op 30 Maart 1900 over de met 50 tegen 49 stemmen aan genomen Leerplichtwet van Borgesius heeft gespeeld, toen een val van het dier zijn berijder, van wien mocht worden aangenomen dat hij zou hebben tegenge stemd, verhinderde aanwezig te zijn. De heer Schimmelpenninck was van 1879 1883 adjunct-inspecteur en van 1883 1890 tweede secretaris bij de voormalige Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschap pij, van 18911900 burgemeester van Amersfoort, werd in 1900 lid van gede puteerde staten van Utrecht en daarna commissaris van die provincie. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. De overledene was achterkleinzoon van den bekenden raadpensionaris Rutger Jan en zoon van wijlen het Kamerlid Rutger Jan Schimmelpenninck. De k u n s t z ij d e f a b r i e k te Breda. Het blijkt, dat de oog-ongevallen aan deze fabriek nog niet tot Iifet verleden belmoren. De arbeider de B. werkt pas eenige weken op deze fabriek. Hij kwam Zaterdagavond om 11 uur op en moest des nachts 12.30 uur wegens een ern stige oogaandoening ophouden. .Zonder geleide werd hij naar huis gezonden! Des nachts om 3 uur werd hij op de Markt door de politie aangehouden, aangezien^ zijn manier van doen eënigszins zonder ling was. Op het bureau bleek, dat de man het in z'n hoofd had gekregen. Zoo wel een dokter als de ouders werden gewaarschuwd. Na een dag rust is de toestand weer heter geworden. Toen we den man Maandagmiddag spraken, ver klaarde hij zwaar in. zijn hoofd te zijn en een waas voor zijn oogen te hebben. De, hevige pijn op de oogen moet het hoofd van dit slachtoffer onklaar heb ben gemaakt. (Het Volk. Bezuiniging? In het Tijdschrift van de Vereeniging van Directeuren en Commiezen der P. en T. vermeldt het bestuur van deze ver eeniging, dat hij de post reeds zóó in tensief bezuinigd werd, dat verdere be zuiniging niet wel mogelijk is en dat de bezuiniging bij P. T. T. de. volle medewer king van de hoogere ambtenaren had. Betwijfeld wordt of ook bij andere takken van rijksdienst, de ambtenaren het Stre ven naar bezuiniging wel voldoende steunen. In dit verband signaleert de redactie het volgende: „De op wachtgeld gestelde ambtenaren moeten allereerst in aanmerking ge bracht voor andere rijksbetrekkingen, wanneer deze openvallen. Met het oog hierop is een in den Haag .zetelend Be middelingsbureau opgericht, dat eener- zijds opga\#e ontvangt van de op wacht geld gezonden ambtenaren, anderzijds yi kennis wordt gesteld met vacatures in 's Rijks dienst. En alzoo ontvingen korten tijd gele den Q. m. een 52-jarige post-conducteur en een 21-jarige schrijfster, beiden met wachtgeld, tegelijk met nog eenige rijks ambtenaren een oproeping om zich te presenteeren bij een Ontvanger der Di recte Belastingen in dezelfde provincie die een werkkracht behoefde. Zij spoor den een uur, hobbelden nog een half uur in een tram en aanvaardden on verwijld de terugreis na een onderhoud van ,5 minuten 'met den ontvanger, die hun mededeelde, dat zijn wenschen meer speciaal uitgingen naar een loopjongen!" Apotheken: A.s. Zondag zijn de vofgchde apotheken geopend: te Middelbutrg, die van v. d. Garde, en te Vlissingen, die van A. J. van Ockenburg. Wij ontvingen den bekenden alma nak voor 1924. Jaarboekje van de M. t. 'b. v. L. en V. in Zeeland; uitg. C. Wl Bihuij F. P.zn-met jaaroverzicht en leden lijst afzonderlijk. Geslaagd als Costumière de dames: J. Siegersv. d. Klooster, S. Biesma Bertijn, R. Subben, M. Verborg, S. Holle- brandse, O. Hendrikse, P. Lijspes, A. v. d. Made, J. Huibregtse, O. Looój, F- Chris - tiaans en P. Orté, allen leerlingen van de Modevakschool te Vlissingen. Alle leer lingen van genoemde school slaagden. G.oes. A.s. Woensdag des n.m. 2 uur Vergadert de raad ter behandeling van de punten: Ingekomen stukken. Voorstel tot verhuring van een der woningen, behoo- rende tot het gemeente-gasbedrijf; tot plaatsing van twee straatlantaarns in de Scheldestraat en een in de Picardstraat. Verzoek van dhr J. H. Jacobs om toestem ming tot het bouwen van een café-restau rant op den hoek van de Wilhelminastraat én de voorstad. Voorstel van de hoeren P. O. Labrtjn, J. A. Flink, en J. M. van ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken, of gij zwakke nieren! hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeid heid en duizeligheid u doen vermoeden* dat gij een nierkwaal hebt, Jet dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote óf te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zande rig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan an dere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren, Pillen ver beteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rhéuma- tische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben dui- zende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. (32) Bommel van Vloten, om vanaf 1 Januari 1924 op het personeel der gemeente ver haal van pensioensbijdragen toe te passen tot een bedrag van 8V2 pet van den pen sioensgrondslag. Vaststelling van de ge- meentebegrooting voor 1924 met de bij- beho'orende bedrijfsbegrootingen. Wolfaartsdïjk. Donderdagmorgen, toen de eerste autobus, een Ford, uit Middel burg op het Wolfaartsdijksche Veer kwam, was de oprit naast het veerhuis nog zeer glad, zoodat de auto slipte en zeker ia de haven zou zijn terecht gekomen, als zij niet op een der balken van het z.g. plankier-was blijven hangen. Dadelijk werd. getelefoneerd naar Middelburg, vanwaar spoedig personen en materieel aanwezig waren en de auto weer op den beganen grond brachten. Zij bleek slechts weinig schade te hebben bekomen, en kon op eigen kracht naar Middelburg rijden. Pas sagiers zaten niet in de auto en de chauf feur was er tijdig uit kunnen komen. Oudelande. In de voltallige raadsverga dering van Donderdagmorgen werd na de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen over en weer door den voorzitter medegedeeld: dat van Ged. Staten een schrijven was ingekomen, dat de salarissen der wethou ders vanaf 1 September j.l. waren terug gebracht van f 50 op f 3-5. Hierbij merkt de voorz. op, dat dit in December ontvan gen besluit reeds dateert van 15 Juni, terwijl de begrooting voor 1924, waarop het oude salaris van f 50 voorkomt, dooir hetzelfde College 9 November is goedge keurd, Van veel standvastigheid getuigt dit niet. Dhr Goetheer wenscht Ged. Staten te wijzen op den uitzonderingstoestand in dezen voor beide titularissen en op de vele diensten, die door hen vopr de ge meente worden verricht, terwijl dhr Meu- lenberg van meening is, dat het College van Ged. Staten te veel macht heeft. Ben schrijven van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten met uitnoodiging tot toetreding als lid dier vereeniging werd aangehouden tot een volgende vergadering Eiaarna werden de gebruikelijke gratie- ficaties onder de politie-beambten uitge reikt en het ongebruikte gedeelte van de begraafplaats verhuurd. Tenslotte werd door den heer Van Win- gen nog de wenschelijkheid betoogd van een beter onderhoud van,vele graven op het kerkhof, vooral in den voorzomer laat dit nog wel wat te wenschen over. Ook in de eerstvolgende vergadering zal hierover een besluit worden genomen hoe in deze te handelen. Diaarna sluiting. Ellewoutsdijk. Als curiositeit deelen wij het volgende mede: W|ij ontvingen heden uit deze gemeente opgaaf van den Burger lijken Stand over December en van den loop der bevolking over 1923. Beide op gaven zijn ter secretarie gestempeld. Die eerste met Ellewou(d)sdijk, de laatste met Ellewou(t)sdijk. Als men het blijkbaar ter secretarie er niet over eens, hoe de juiste schrijfwijze van den plaatsnaam is, wie zal 't dan wél weten? Ritthem. De collecte voor de noodlijden den in Duitschland heeft f 188,20 opge bracht. Souburg. Gisterenmiddag kwamen te ge lijk aan een tram, een autobus en een bierwagen. Een jongen geraakte bekneld tusschen bus en wagen en werd door de bus over den vost gereden. Hij werd gelukkig slechts licht gewond. De politie stelt een onderzoek in, hoever hier van schuld sprake kan zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1