ÖE ZEEUW TWEEDE BLAD. Bramlantf. LEVENSLEED. 1 9 2 3 f FEUILLETON. Gemeenteraad van Goes. VAN ZATERDAG 29 DEC. 1923. No. 76 In 't nu bijna afgeloopen jaar ontvie len aan hun arbeid onder meer de vol gende personen. In de provincie: het lid van Gedeputeerde Staten P. Mer- ckens, oud-wethouder van Vlissingen; de leden of oud-leden van gemeentera den: J. de Kam tei lOostkapelle, C. v. Dnm me (weth.) te Baarland, v. ld. Velde (weth.) te Borssele, Daniëlse (oud-weth.) te O. en W.iSouturg, Janssen (oud-lid) te Goes, L. K. v. d. Harst, oud-lid, te Middel burg, Polderman en B'. Schiper, oud le den te Ierseke, Quist, oud-lid te Tholén, Gunst, cud-weth., te Oud-Vossemeer, Ri:- seeuw, oud-weth. te Oostburg, S. Wisse, oud-lid te Kapelle, Jacoifcze, Taait en Mer- ckens, oud-leden te Vlissingen, Reinhout, weth. te .Rilland-Bath, Verbeek, oud-weth. te Hcedekenskerke, M. van Oosten, oud- weth. en president-kerkvoogd te Weinel- dinge, Marinisse, oud-lid, oud-burgemees ter te St. Laurens. Andere titularissen: Jan Minderhoud Lz. president-kerkvoogd te Wiestkapelle, Van der Crab, griffier bij het kantongerecht te Gces. Van Vessem, gemeente secretaris van Axel, de Jonge, gemeente-veldwach ter te Hcedekenskerke, Leo de Leeuw, secr.-penningmeester- van het. Vischbe- stuur te Bergen op Zo-om, Vroeger te- W'e- meldinge, Van der Kreke, beëè'digd klerh ter griffie van de Arr. Rechtb. te Zie- rikzee; 'Gilde, hoofd der Rijksleerschool, te Middelburg; De Pagter, oud-hoofd der o. 1. s. te Oostkapelle; Neteson, oud- burgemeester van I.Tzendijke; de Korte, oud-hoofd een-er o. 1. s. te Yerseke; Kostense, dijkgraaf, te Kruiningen; Mus- keijn, gep. luit.-kol. der infanterie, com mandant der Vlissingsch-e Burgerwacht, te Vlissingen; Van Waes, burgemeester van Westdorp-e; Brandt, rustend hoofd der' school te Zonnemaire; dr Verlieij- den, arts; mej. A. S. Beugel, oud-onder wijzeres, beiden te Middelburg; in ons vaderland: het lid der Tweede Kamer: Moer el; en de oud-leden Beckers, Friesen, Schim v. d. Loeff, v. d. Zwaag, No-lting, Cre mer (Oud-minister van koloniën, oud gezant te Washington, ond-lid der Eerste Kamer), Van Harinxma thoe Sloioten, Bi- chon van IJselmoinde; v. Vollenhoven en Van der Sleyden (oud-minister van wa terstaat) -de professoren en oud-hoogleer,aren Van de Sand-e Bakhuij's-en, Van der Waals, Storm, Verschaffeit, Struycken, Kalft, Heddingius, Van Wageningen, Frantzen, Nierm-eijer. de predikante» en emeriti-predikanten Ned. Herv. Kerk: Troste, Ivoilkmejer, Pi- kaar, Schuuring, De Klerk, Vcnker, Hel dring, .1. G. Steenbeek, Kroes-e, v. dj Flier, Roman, Metz, Van Essen, Raze- boom, Dronkers, Aris, Groeneweg, v. d. Craats, Germs, Colenbrander, Wefers Bet- link, v. d. Scheer, Muller Massis, Riedel, Wensinck, Koaijinan (hulpprediker te Duisburg), Lütge, H. Visch, P'ierson, Doornveld, v. d. Muelen, Brutel de la Rivière, Nolfte, Van der Meer van Kuf- feler, Bleijienberg, J. Steenbeek, Linden hom (laatst directeur der samenwerkende zondihgscorporaties), -Kuylman; dr Ger- retsen (hofprediker), H. G. Tansbeek, Cladder, Van D-o-aru, L. E. A. W-esterbeek van Eerten, Guldenarm. Geref. Kerken: J. Joffers, C. W. de Vries (b-eiden nog in heit oude jaar over leden); J. Breukelaar, Kerkhof, Wijere, Delfos, Bruin, Allaart, de Groot, E. Ploos van Am-stel; ter Meulen, Kruijswijk, K. G. M. Westerbeek van Eerten, Koopmans. Ev. Luth. Kerk: W. ,T. Manssen, J. C. Manssen. Hersteld Ev. Luthersche Gemeenten: Snijder. Vrije Chr. Evangelische Gemeenten: Lochgers. Doopsgezinde Gemeenten: Scherpen- huysen; Van der Linden. Remonstrantsche BroederschapBis schop Boele. 13). __Mevrouw Murray kwam heel dikwijls kijken, maar haar bezoeken waren heel kort, en hoewel zij altijd vriendelijk en v-ol zorg voor haar was, kon Edna toch een onwillekeurige vrees niet voor haar terugdringen, zoodat zij in haar bijzijn altijd iets gedwongens had. Hagar was al even stilzwijgend als haar meesteres, en toen het meisje eens enkele vragen stelde bleef zij toch volmaakt onkundig omtrent de huishouding, en zij had nog niemand anders gezien dan mevrouw Murray, Ha gar en de dokter. Zij werd goed voorzien van lectuur, de dokter bracht telkens weer boeken voor haar mee uit de bibliotheek, en zoo trachtte de zieke zich te amusee ren gedurende die lange, trage zomer dagen. Eens op een middag in de maand Juni vroeg Edna Hagar haar stoel eens voor het open raam te willen plaatsen, waar zij het uitzicht had op het grasveld. Hier zat zij1 «met een boek op haar schoot naar buiten te staren, waar de mooie, blauwe lucht, naar de wuivende iepentakken, en dé pralende vederdos van een Himalaya fazant, die in dezen gouden zonneschijn, Vrije Gereformeerde Gemeenten: J. J. Otte. Andere bekende personen: Van Ebben- horst Tengb-ergen, ontvanger der belas tingen; W. Ii. de Beaufort, Nederl. gezant te Athene; Van der Ley, oud-leeraar aan/ 't gymnasium te Middelburg; Leempoel, oud-hoofd der o. 1. s. te Wolphaartsdijk; Duymaer van Twist, oud-Zendeling-arts te Modjo-Warno; C- Bruggeman, hoofd der Chr. school te Berkel; Loopuit, leider der sociaal-democraten, te Amsterdam; Baeza, pud-g-emeentesecretaris van Amsterdam; Reedcker, gezagvoerder der S--M. „Zee land"; Knaap, directeur van het post- en telegraafkantoor to Loosduinen; Van Vleu ten, oud-resident te Bantam; Tilanus en de Visser, leden van gedeputeerde staten van Gelderland; Vlieger, secretaris van „Schuttevaer", te Amsterdam; Gratama, vice-president van den Hoogen Baad; Schuurbeque Boeije, oud-rechter; Breitner, kunstschilder; Louis Couperus, letter kundige; Joh. de Liefde, uitgever; Bos wijk, districts-schoolopziener; Klerk, leeraar H. B. S. te Dordrecht, leider eener reisclubb, welke omkwam te Saint Sau- v-eur in Frankrijk; Ruben, leeraar li. B. S. te Amsterdam, vermoord in een trein tus schen Schüttorf en Salzb-ergen in Duitscli- land; Lyesen, hoofd der Chr. school, eerst te Yerseke, daarna te Spijkenisse; mej. I. Kooistra, oud-directrice der Rijkskweek school voor onderwijzeressen te Apel doorn, vroeger te Middelburg; J. J. B. Fanoy, gep. kapitein O.-I. L., te Welte vreden; K. A. de Booij, hoofd eener Chr. Iloll. Chineesche school te Poerworedjo; Taco de Beer, letterkundige; mr W. Dicke, oud-lid v. d. Raad der gem. Goes, te 's-Gravenhage; Minderaa, leeraar aan het geref. gymnasium te Amsterdam; Ivoorn- stra, oud-huisvader in militaire tehuizen, propagandist, enz.; Frans Netscher, let terkundige; Marcellus Emants, id.; P. S. van Dorp, rustend hoofd eener Chr. school te Amsterdam; dr ,T. W. Gunning, Zen- dingsdir-ector; J. II. Gunning, ingenieur; dr A. van S-elms; Van Panhuys, Nederl. gezant te BernNuyens, oud-gouverneur van Curasao; de Hoop Scheffer, direc teur der NederLandsche Bank; Stieltjes, oud-voorz. van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten; Moojen, assistent resident van Bouthain (Zuid Celebes); dr J. Gewin, dirigeerendgeneesheer van de Ned. Herv. Diaconessen-inrichting aan den Overtoom te Amsterdam. In het buitenland: De Freycinet, Del- cassé, Bibot, oud-ministers in Frankrijk; Harrison, publicist; Kardinaal Prisco, aartsbisschop van Napels; Von Röntgen, uitvinder der X-stralen; Mayer, Duitsch gezant te Parijs; Von Muller, de comman dant van de „Emden", het bekende Duit- sch-e kaapschip; Gompers, voorman der Amerikaansche arbeidersbewegingSarah Bernhardt, tooneelspoelster; Jan de Vos, oud-burgemeester van Antwerpen; Lynch, chef van het republikeinsche leger in Ter- land; Lord Carnarvon, Lord Carter, ont dekkers van Toet-Ankil-Amen's graf; Z-en- dings-director E. Fries te Barmen; Pierre Loti (Julien Vind), Fransch romanschrij ver; Stambo-elinski, minister-president van Bulgarije, hij -een vervolging doodgescho ten; Kato, oud-ministerpresident in China; Daskalof en Chenadieff, oud-ministers in Bulgarije, vermoord, -eerstgenoemde te Praag; Prins Horoko Kanin, broeder van den Keizer van Japan (omgekomen bij de aardbeving van 1 Sept.); John Morley, oud-minister in Engeland; Miss Florence -Montgomery, schrijfster, o. a. van „Ver keerd begrepen", 80 jaar, overleden te Londen; Bonar Law, minister in Enge land; Dr Rudolf Haven stein, president der D-uitsche Rijksbank; Virginie Loveling, Vlaamsche dichteres en schrijfster. Vorstelijke en regeeringspersonenCon st,antijn, ex-Koning van Griekenland; Mi- lena, ex-Koningin van Montenegro; 'Prins Kit-a van Japan, zwager van den Mikado, omgekomen op een studiereis bij een auto- mobielongeluk in Frankrijk; ex-Groother- togin Louise van Baden, dochter van Kei zer Wilhelm I, en moeder der Koningin van Zweden, 84 jaar; ex-Groothertog Wilhelm Ernst van Saksen Weimar; Her tog Paul Frederik Wilhelm van Mecklen burg; Helena, prinses Christiaan v. Dene marken, dochter van Koningin Victoria van Engeland; Prinses Marie zu Erbach- Schönberg, geb. Prinses von Battenberg; Harding, president der Ver. Staten van Noord-Amerika. den gloeienden schijn op de besneeuwde toppen der bergen van zijn geboorteland,, geheel vergeten scheen te zijn. Zo-o met de elleboog op de vensterbank geleuhd liet Edna haar hoofd in de hand rusten en na enkele oogenblikken kwamen zoete herinneringen in haar -op. Maar ook droe ve, want het duurde niet lang, of een trék van smart werd op haar lief gelaat zicht baar, en zoo nu en dan vulden zich haar oogen met tranen, waarvan ma-ar een heel enkele op haar schoot neer druppelde. Ha gar had haar in een nieuw wit mousselinen jurk gekleed met geplisseerde strook jes langs de hals en mouwen; en tusschen die wazige strookjes kwam het mooie, jonge gezichtje, met zijn teere trekken en zacht goudglanzende vlechten, als een bekoorlijke pastelteekening uit. waar de negervrouw maar no-oiit genoeg naar kon kijken. Met haar werkmand in de hand stond zij het bevallige figuurtje aan te staren, en een warme, liefdevolle gloed spreidde zich over heel die zwarte ge laatstrekken uit. Diaarop nam zij- een vast besluit en 'haar hoofd schuddend, mom pelde zij: i „Ik wil ditmaal mijn zin hebben; zij moet hier blijven"; en zij ging de kamer uit, -de deur achter zich sluitend. Edna scheen haar weggaan niet op te merken, met haar gedachten was zij bezig tusschen de I De waarde der vakbeweging. Met 't jaar 1789 sluit voor Europa een belangwekkende periode om te worden opgevolgd door een van ongekende be- teekenis. Den 17den Juni 1791 werden in Frank rijk de gilden opgeheven. In naam van de vrijheid! „De burgers van een stand of beroep, de ondernemers, zij die open winkel houden, de arbeiders, de gezel len van een of ander vak, kunnen wan neer ze zich tesamen bevinden geen voorzitter of secretaris of penningmeester benoemen, geen register houden, geen besluiten nemen of tesamen raadplegen noch reglementen maken over hun ver meende gemeenschappelijke belangen". Dat moet den tegenstanders van vak organisatie wel aanstaan! Dat b-eskiit van 17 Juni 1791 werd genomen vrijwel aan 't begin van de Fransche revolutie. In revolutietijd. Door revolutionaire leiders. Wat georganiseerd was werd ontbonden op bevel en onge organiseerd gelaten. Zoo stonden voortaan d-e menschenlos van en los naast -elkaar. Een schoone tijcl voor het Ik. Een tijd om het Ik van den mensch te ontplooien. Het gildewezen, de band tusschen pa troons en arbeiders had de eeuwen door zegen gebracht, bond allen saam en leidde tot den meest natuurlijken vooruitgang in het handhaven van den samenhang. Er-was regel en regeling. Voortaan, in naam van de vrijheid, zonder regeling: En zonder regeling tot ellende. De bevolking toenemend in (om daarbij te blijven) geheel West-Europa. Steeds imeer mensQhen op eenzelfde stuk' gronds. Dat vroeg gaandeweg meer over leg, meer regeling, met vraag naar regel maat, en orde. De toepassing van den stoom als be weegkracht in de eerste helft der vorige eeuw riep het fabriekswezen in leven en daardoor werd de gansche arbeiders- wereld, ja de geheele samenleving, van gedaante veranderd. Toen moesten de vakorganisaties van zelf w-eer ontstaan. Van het heillooze der Fransche revolutiebeginselen was men gaandeweg meer overtuigd en men had ze dan ook officieel geleidelijk losgelaten. Tal van groote nieuwe bedrijven kwa men snel op. Spoorwegen, Post en Tele grafie, Mijnwezen, Havenarbeid, ,Gas- fabricage. De vakorganisaties welke ontstonden zijn organisaties van arbeiders. De vakorganisatie bedoelt verwarring in het bedrijfsleven te voorkomen. Zij wil in .vaste banen leiden den gang van het bedrijf; zij wil over cn weer vastleggen' de positie van den patroon ten opzichte van den arbeider en die van den arbeider jegens den patroon. i Vrucht van vakorganisatie kan ook zijn verminderde onzekerheid van positie voor den werkman, het werkmansgezin en daar mede -de mogelijkheid van groo-teren bloei en meerdere welvaart in het arbeiders gezin. Niets drukt zoozeer gezins- en fa milieleven als onzekerheid van bestaan met al hare kwade kansen. Maar ook was menige vakvar-e-enigin-g voor den vreemdeling, den man van hui ten-, welke zich in de stad vestigde en te werk stelde, een veilig baken. Meermalen zijn in de kringen der vakv-eree-niging op Christelijk terrein helpende handen ter redding met goed gevolg uitgestoken. Tal rijke werklieden zijn erdoor bewaard ge bleven onwetend aan te landen in een hun schadelijke omgeving. Maar ook lette, aanvankelijk meer dan thans nog noodig is, de vakvereeni-ging op de bescherming- van den werkman. puinhoopen van vroeger dagen, wel dui zend herinneringen opgravend uit haar dierbare bergachtige geboorteplek. Nu eens vertoei-de zij in de kastanjebosehjes ■dan weer zag zij een vonkenregen spatten van het aambeeld of stond haai' voor den geest, hoe een oude man begraven werd in een eenvoudige, ongeverfde houten kist op de begraafplaats, ver van het dorp. Hevfg verschrikte zij, toen na eenigen tijd mevrouw .Murray vriendelijk haar hand op haar schouder legde en zeide: „Kipd, waar zit je zoo- -over te denken?" V-oor een oogenblik kpn zij haar stem niet beheerschen, die ontzaglijk beefde; met kracht nog een laa-tste pcighig wagend antwoordde zij' -o-p zachten toon: „Over alles wat ik verloren heb, en wat ik zal gaan doen in de toekomst". „Zou je ig'raag heel je leven op een fabriek werken?" „Neen, mevrouw, alleen maar zoolang tot ik de middelen verdiend zal hebben voor mijn eigen studie. Dan zou ik later les kunnen geven". „Op die wij-ze zou je geen geschikte op voeding kunnen krijgen, en bo-vendien ge loof ik ook niet, -dat de fabriek, waarvan je sprak, een aangename plaats voor je zou zij-n. Ik jreb er eens naar geïnformeerd terwijl .je hier was". „Ik weet heel goed, dat het niet aan- Er werd gelet op misstanden en daartegen opgetreden. Gok voor de patroons kan het be hoeft gelukkig niet meer voor allen be toog de vakbeweging een zegenrijke zijn. Zware concurrentie brengt hem zoo ge makkelijk op den weg om zeer ongunstige arbeidsvoorwaarden te willen, doch de arbeiders kunnen in hunne vereeniging een hechten steun zien en hebben de oogmerken van den patroon te verijdelen. De mogelijkheid bestaat mede door vak organisatie, dat de arbeider, die soms alleen al te schuchter den patroon tegen- treedt, dit in vereeniging fierder doet. En hoe meer patroon en werkman of hunne vertegenwoordigers open en rond de be drijfsbelangen bespreken, do arbeidsvoor waarden pogen te regelen, het loon nauw gezet overwegen, hoe minder groot het gevaar is voor stakingen en al de ellende, welke daarvan hel: directe en indirecte gevolg is. Deze en andere zijden laten zien ook voor onze plattelandbewoners de waarde in 't algemeen der vakbeweging. Licht valt te vatten, dat' van zuiver Christelijk standpunt bezien, in verband met het revolutionaire karakter van oen deel der vakbeweging, nog talrijke gronden voor de waarde der vakbeweging zijn aan te geven. - Oorzaken der Fransche Revolutie. Behalve wat in jaren voorafging aan deze uitbarsting, leert de historie ver staan, dat er verschillende oorzaken aan te geven zijn, die meer kort voor het uitbreken der Revolutie de ellende ver haastten. Daar was de industrie, welke wegens vele belemmeringen niet met de buiten- landsche kon concurreeren. Gevolg: be drijven stilgelegd en arbeiders broode loos. Toen als nu. Vervolgens de hooge landpacht, de zware lasten voor land en stadsbevolking. Dat de grens der be lastingheffing is bereikt, wordt thans al gemeen toegegeven. Een overvloed van gegadigden voor den beschikbaren land en tuinbouwgfond is gunstig voor hoogo koop- en pachlprijzen. Was het bedrag der hypotheken bv. op landelijke eigen dommen (veelal is de financieel niet- sterke degene die hypotheek behoeft) in 1915 ruim veertig millioen (f40.089.694) 'in 1921 was dit cijfer geklommen tof luim honderd twee en vijftig millioen gulden (f 152.046.186). Klom bet cijfer dei faillissementen in de maanden 'Januari tot en met October 1922 tot 2712, in diezelfde maanden over 1923 werd do hoogte bereikt van 3452. Wel worden de verhoudingen lusschen invoer en uitvoer niet ongunstiger, het invoersaldo is nog altijd groot, veel te groot. Het aantal op gelegde zeeschepen is, al valt een daling waai' 'te nemen, groot. Vele bedrijfstakken tobben met groote moeilijkheden. Toen als nu. Het peil van ingetogenheid en beta- «nelijidieid daalde in de dag-en, aan de Fransche Revolutie voorafgaande, bij alle standen. Ook toen critiek van misleidende betweters. En thans ontwaart men, al neemt de geestelijke verwarring eer af dan toe, allerwege minder hoffelijkheid, meer ruwheid van zeden en taal; groeiend is nog steeds de zucht naar leeg ver maak en onnut genoegen; niet meer in zijn 'hart zegt de dwaas: er is geen "God, doch van de daken wordt verkondigd, dat men beslist breekt met alle open baringsgeloof- Voor Den Absolute geen plaats. Het Relatieve doet opgeld. Een nieuwe moraal! Breuke met der vaderen traditie. Toen als nu. De groote staats schuld in 1789 in Frankrijk fr 4000.000.000, b-egrooting fr 500.000.000. Tekort een be drag van fr 140.000.000. Thans is de staatsschuld per 1 Jan. 1923 groot fl 2745.187.000, de begrooting (voor '24) fl 589.600.000 en het tekort fl 140.000.000. Toen als nu. Geldverspilling b ij ti e t R ij k. Hoe vreemd en ondanks de be- zuinigingsinspectie met leveranties aan Het rijk nog heden ten dage wordt omgesprongen leert o.a. het volgende. In een kleine garnizoensplaats in Zuid-Holland, w,aar een militair be drijf is gevestigd moesten steenko len besteld worden en wel de niet geringe order van 1000 ton, d.i. circa ge na am zal zijn, maar ik ben wel verplicht op een c-f andere manier te werken, en ik weet niet, wat ik anders zou kunnen doen. Ik heb nu geen geld om te gaan studeeren en ik ben toch vast besloten, ■dat studiegeld te verdienen". Mevrouw Murray liet haar o-ogen voor eenigen tijd peinzend op het fluweelen grasveld rusten; daarna legde zij haar hand op het hoofd van het meisje en zeide: „Kind, zou je je toekomst en je op voeding aan mij durven toevertrouwen? Ik bedoel niet, dat ik je zal onderrichten o, neen maar ik zal je een 'grondige -opleiding laten geven, zo-odat, a-ls je vol wassen bent. je -door lesgeven in je eigen onderhoud zult kunnen voorzien. Ik heb geen dochter ik verloor haar door den dood,, toen zij nog een kind was; maar ik zou het niet hebben kunnen verdragen, dat zij' naar de fabriek zou gaan, en daar jij mij aan mijn eigen kind herinnert, wil ik niet toestaan, dat jij er naar toe 'glaat. Ik zal voor je opvoeding "zorgen zal zorgen, dat je alles krijgt, wat je noodig hebt, als je genegen bent otm je door mij1 te laten leiden en raden. Versta mij goed, ik neem je 'niet als kind aan; ook 2p(l ik je niet bepaald beschouwen als een lid van de familie; maar ik zal een goede j vriendin en beschermster voor je zijn tot je achttiende jaar en je in staat zult zijn 100 wagons. Ingevolge een aanschrij ving van het departement van Oor log moest de garnizoenscommandant dit opknappen en deze opende een inschrijving in een plaatselijk blad, doch' zonder succes. Toen ging hij enkele firma's aanschrijven en kreeg een aanbod van 500 ton kolen voor f 17.25 uit een der groote steden. Op advies van het betrokken departe ment moest hij de order gunnen aan een klein plaatselijk zaakje, dat de kolen leverde voor f 19.50 de ton. Dus een schadepost voor het rijk van f1200! Het mooiste was, dat hel plaatselijke handelaartje voor de or der terecht moest komen bij de fir ma, die de aanbieding van f 17.25 had gedaan! In een groote provincieplaats in Zuid-Holland kreeg een rijksinstelling van het departement van Onderwijs de mededeeling, dat zij de benoodig- de cokes voortaan van de Staatsmij nen in Limburg moest betrekken. Vroeger had zij het steeds met En- gelsche gietcokes gedaan van f28.5Q de ton, nu kreeg zij die van de Staats mijnen voor f 39. Een schadepost v,an liefst circa f 10.000. Men kon er niets aan doen, men moest zich houden aan de cir culaire van het departement. Nog een staaltje van bezuiniging. In Gelderland moest de garnizoens commandant van een plaats 4000 muu cokes bestellen. Een inschrij ving werd geopend; de aanbiedingen waren te hoog in vergelijking met de prijzen in andere plaatsen. Toen werd een tweede inschrijving geopend, wa-arbij de prijzen intusschen waren opgeiobpen. Met een en ander was echter zooveel tijd verstreken, dat de leverantie direct moest geschieden tegen een hoogeren prijs. Resultaat een nadeeltje van circa f500. Al deze gevallen bewijzen, d-at, ondanks den roep v-an bezuiniging, de geldverspilling kalm haar gang gaat. (Tel.) (Vervolg.) 5. Voorstel om- aan den heer J. H Jacobs toestemming te verleenen tot hel bouwen van een café-restaurant op den hoek van de Wilhelminastraat en de Voor- stad in Bouwplan I. Bij dit voorstel is nog ingeksonien het reeds vermelde adres van enkele buurtbewoners om het ver zoek van den heer Jacobs af te wijzen. Dhr. Blanker schrijft nog, dat hem vier jaar geleden geweigerd is een vergun ning- of verlofzaak te vestigen in Bouw plan I. Hij handhaaft nu, gezien het voor- stel van B. en W., zijn verzoek. Dhr. Crucq heeft bewoners der buurt gesproken, die teg'en het café geen be zwaar hebben. Ook is Spr. niet tegen het geven van muziek iu het te ves tigen café. Verder dringt Spr. aan op een uniforme regeling voor het geven van vergunning voor dansmuziek enz. Dhr. v. Poelgeest vraagt naar de rooi lijn bij het te bouwen perceel. Hier is niet gerekend met ue eischen van het verkeer. Het gebouw zou zoo ver moge lijk naar achteren gedrongen moeten wor den. Het zou daar een levensgevaarlijke hoek worden. De voorz. antwoordt, dat hierover reeds een schrijven is ingekomen van de Kon. Ned. Automobielclub. Het is de be doeling van B. en W. zooveel mogelijk rekening te houden met de eischen van het verkeer. Dhr. v. Poelgeest zegt, dat de ontwerper van het plan daarmede toch absoluut -geen rekening heeft ge houden. Dhr. Buis verschilt van m-eening met dhr. v. Poelgeest. Beter is een speeltuin achter het café dan voren. Dhr. v. Poel geest bestrijdt dit betoog. Dhr. GoedbJoed herinnert aan de adres sen hierbij behoorend. In het eerste adres is gewezen- op het feit, dat er nu een principieele wijziging komt in het bouw plan der gemeente. Spr. herinnert zich nog duidelijk, dat er verleden jaar op gewezen is: bederft daar het bouwplan niet. Ditzelfde argument geldt nog. Is het nu noodig, dat daar komt een café- restaurant? Er zijn café's in de buurt genoeg. Maar bovendien, denke men zich om voor jezelf te zorgen. Je kunt in mijn huis wonen en het beschouwen als je te huis, tenminste voor het oogenblik. Wat zeg je wel van dat plan? Is het niet veel beter en prettiger dan dat dwaze plan" van jou om je studie te verdienen in een dufle werkplaats op een fabriek?" „O, mevrouw Murray! Ik vind 't heel liefderijk en gloed van u, maa,r ik heb er niet het minste recht op geen recht om zulk een uitgave van u te verlangen en dergelijke zorgen op uwe schouders te leggen. Ik ben „Stil, mijn kind. Je hebt dat recht, wat een arme altijd heeft op de goedertieren heid van den rijke. En wat de uitgave betreft, -dat beteekent voor mij' niets, en ik hoop en verwacht ook niet, dat je mij eenige moeite veroorzaken zult; misschien zou je zelfs voor mij een hulp Kunnen rijn." „Dank u, o, ik dank u, mevrouw. Ik ben u zeer veel verplicht. Ik kan werke lijk niet zeggen, hoe dankbaar ik u ben; maar ik zal trachten dat te bewijzen, als u mij hier wilt laten blijven op één voor waarde, dat, wanneer ik in staat zal zijn u terug te geven, wat mijn opvoeding en kleeding gekost heeft, ik u dat dan mag ter hand stellen". jv' lrlü (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5