aRTïXJ Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Semengd Nieuws. Laatste Berichten. RITMEESTER 8 c. PETITOS 8 c. REGALIA 10 c PENDANT 12 c. Fjbrikante Cl9'' v. SCN U PPEN Nagekomen Advertentiën, IANQIILAD SIGAREN. Jltapr.MMUHUtl VUNtNDAAl hand der liefde tot deze hulpbehoeven den uit te strekken. Dioar het houden van een bazar kunnen meer menschen bereikt worden dan bij een rondgang door de gemeente. Vervolgens spirak hij de hoop uit, dat dit liefdewerk iets mcgo bijdragen tot leniging in den zoo nij penden nood en vertrouwt dan ook dal liet succes de verwachting zal overtreffen Tot het dames-comité richt spr. nog eenige waardeerende woorden en dank! de dames voor al de moeite en inspanning die zij zich hebben getroost en in zoo derheid mevr. Geil, presidente van ge noemd comité, die zulk een stuk liefde werk aan den dag heeft gelegd, dal daarvoor een extra dankbetuiging niel misplaatst is. Tot dhr. Dirankers, consul van Druitschland licht spr. eenige waar deerende Woorden voor diens tegenwoor digheid. Dhr. Dronkers, het woord ver krijgende, verheugde zich bij de ope ning dezer bazar tegenwoordig te zijn en bracht dan ook hartelijk dank als vertegenwoordiger van het Diuitsche rijk en ook aan het meergenoemd comité voor het genomen initiatief, tot het hel pen lenigen v in den steeds stijgenden nood. Biie nood schetst spr als o-oggetuige onder het ontredderde volk en haalt een p-aar voorbeelden aa.n, dat ook door de intellectueelen bittere ellende wordt ge leden. Wemeldinge toont steeds voor phi- lantropie een warm kloppend hart te be zitten. Het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche steuncomité voor de Ween- ache 'kinderen te Weenen, heeft hem zelï bij zijn bezoek aan die stad bij monde van haar penningmeesteresse, mevrouw Marij de Bordes ondervraagd na.ar den Burgemeester en de bevolking van We meldinge voor de groote offers, welke zij toen voor deze hulpbehoevenden heeft ge troost. Hij verwacht dan ook wederom veel goeds van deze onderneming en wenscht verder de gemeente eri het plaat selijk -bestuur veel goeds toe. Eöt de verwachting niet is beschaamd geworden, blijkt wel uit het feit, dat niet minder aan bruto-ontvangsten is ontvangen dan plm. f 1950, en dat na aftrek van alle onkosten een zuiver bedrag van plm. f 1600 aan het Prov, Comité zal kunnen worden afgedragen. Die vaas, die door den ex- keizer werd ten geschenke gegeven, werd aan Jac. Schipper Jz. voor f 65 toegewezen. Met ingang van 1 Februari 1924 is benoemd tot sluismeester met standplaats Punnerend, dhr J. van Klink, hulpsluis- meester alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn (toez.): J. J. C. Karres te Oosthenv. Bedankt voor Zevenhuizen door Th. J. H. Steenbeek te Leidschendamvoor IJzen- ioorn door N. C. Bakker te Benschop; voor Enter door F. van Asch te Den Ham. Geref. Kerken. Tweetal te Schiedam P. C. de Bruijn te Oudewater en H. Hummelen te Bedum Hem te Apeldoorn J. Visscher te Hijlaard en J. de Waard te Bunschoten. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Den Haag A. Hilbers te Enschedé en G. .Wisse te Arnhem. Hersteld Ev. Luth. Gem. Beroepen te Enkhuizen K. H. P. C. Gram berg te Gorinchem. Op Vrederust. Velen zonden ook weer dit jaar hun bijdrage voor het Kerst feest op Vrederust, maar slechts enkelen hun ner waren in de gelegenheid deze feest viering bij te wonen, terwijl toch ook weer mag worden verondersteld, dat alle gevers er wel belang in stellen. Wjlt ge er iets van vernemen? Ja? Welnu, verzei' mij dan in uwe gedachten daarheen, 't Is Donderdagmiddag vier uur. Zoo juist heeft het kerkklokje reeds geklept. We moeten dus een beetje aanstappen. We laten dan ook, als we ons van uit het administratiegebouw kerkwaarts begeven, de centrale keuken waar thans nog groote bedrijvigheid heersoht, want in een reuzenketel van 600 liter inhoud is men bezig de chocolade te bereiden. we laten de keuken ditmaal in figuurlijken en letterlijken zin links liggen. Aan onze rechter hand werpen we toch nog even een blik op de sparreboomen, die daar zoo mooi prijken in hun echten winterdosch, de horizontale tak ken een weinig, deemoedig, omlaag gebogen onder den sneeuwlast, dien zij torsen. Wat is het stil in de natuur, en wat is het mooi rondom ons alles zoo met het witte «neeuwkleed rijkelijk overdekt! Uit enkele paviljoenen dringen echter kreten van onrustige patiënten tot ons door, die ons aan de werkelijkheid herinneren, dat wij ons in een inrichting van geesteskranken bevinden. Groepsgewijze komen langs de paden, in de sneeuw gebaand, de rustige patiënten onder geleide van het verplegingspersoneel van alle zijden ook ter kerk. Zie, het electrisch licht twee groote lampen vóór de kerk brandt reedsen ook daarbinnen is het reeds ontstoken. Bij het binnentreden der 'kerk klinken ons de zachte tonen van het nieuwe orgel reeds tegen. De kerk is al flink bezet; doch hier achteraan, is nog wel plaats voor 011S. Wc kunnen dan metéén alles rustig overzien. Wat voldoet de electrische verlichting toch best, en wat zijn de lichtkronen flink en degelijk in overeenstemming met het gebouw. Het middenschip lijkt geheel gevuld met patiënten, en toch zeggen de helderwitte schor ten der verpleegsters die wij er overal tus- schendoor zien blinken, dat er op alles vol doende toezicht is. Van het platform is de ballustrade ten deele weggenomen, en daar staat nu links op den hoek, de groote kerstspar, door tal Van elec trische lampjes helder verlicht, en met al de bekende versieringen rijkelijk gestoffeerd. De zusters die voor deze versiering zorgden hebben er wel eer van. Achter den kerstboom zilten de leden van de zangvereeniging. Ds van der Vlugt heeft de leiding en opent het feest. Programma's zijn overal rond gedeeld, en wij zingen samen het kerstlied: Heerlijk klonk het lied der Eng'len In het veld van Efrata, enz. Dan krijgt de zangvereeniging (gemengd koor) gelegenheid eenige nummers te doeii hooren, Een dankbaar applaus valt ze hiervoor ten deel. Vervolgens wordt door |)s van der Vlugt de kerstgeschiedenis nog eens weer in het kort verteld, dat mag natuurlijk op een avond als deze niet achterwege blijven. Nog eens weer zang, en dan de lang verbeide pauze. Vlugge voeten en rappe handen \yeren zich om alle aanwezigen te tracteeren op choco lademelk en koek. Daarvan wordt gretig gebruik gemaakt dat is te begrijpen. Toch valt ons op de groote orde, die hier blijft heerschen. Er zijn wel eens feestavonden in de gewone samenleving waar de pauze ru moeriger is! Laten we thans maar eens even rondloopen, den kerstboom eens van nabü bewonderen, en een praatje maken met enkele patiënten, dat wordt ons wel toegestaan. We merken echter al spoedig dat we toch niet met iedereen een gesprek zouden kun nen voeren. Zie daar nu eens naar dien patiënt, en die daar, hoe zij genieten van hun kopje choco lade. Thuis, in de burgerlijke maatschappij, konden ze wellicht volop van dat alles profi- teeren. Nu kan dat niet meer. Bedenk, ei- zijn méér dan (500 patiënten te verzorgen, dat zou te durabel worden. Heb meeelij met ze, enhebben wij, als wij thuis Kerst feest vierden in eigen familiekring, onzen God wel gedankt, dat wij niet geesteskrank zijn? .Waarom niet wij Kijk daar dien armen jongen eens. Ook lichamelijk zoo achterlijk, wat 'n stumperd. Zjjn rechterhand lijkt verlamd, toch schijnt het de lieveling te zijn van de zusters van paviljoen 9; de hoofdzuster zorgt voor hem met moederlijke teederheid. Doch stil de eerste pauze is afgeloopen naar onze plaats. Het woord wordt ge geven aan Ds Donner, den voorzitter der vereeniging, die natuurlijk mede aanwezig is, evenals de doktoren, huismeester, huismees teres, enz. Ds Donner zal eens een mooi verhaal vertellen,. Nu, dat is zijn Eerw. wel toevertrouwd. Allen luisteren, ook wij, met aandacht. Wat is het stil in de kerk. Een enkele patiënt geeft blijken van instemming met het gesprokene. Daarna weer pauze, en weer dezelfde tractatie. De directeur van het muziekgezelschap is ondertusschen, bijna onopgemerkt binnenge komen, en nu krijgen wij na deze pauze een muziekuitvoering. Ook het muziek laat niet na op sommige patiënten in te werken, dat is duidelijk zichtbaar; en zoo verloopt dan verder deze avond met muziek en zang, tot, als het programma is afgewerkt, Ds v. d. Vlugt deze weer sluiten mag met dank aan God. W ij keeren weer huiswaarts. Z ij moeten blijven. Maar het was toch zeker voor de patiënten weer een blijden dag, waar lang van te voren op was gehoopt en waarover nog lang zal worden nagesproken ook. Het bestuur dankt dan ook allen recht hartelijk die hebben meegewerkt aan het welslagen van dezen avond. Met name mag liier zeker wel worden genoemd de heer Bedet uit Goes, die zooveel hiervoor deed. En gij allen, die hieraan iets bijgedragen hebt, smaak voor uzelven de voldoening dat ge weer hebt meegeholpen om aan velen wier leven toch zoo somber, zoo in-donker is, althans eens één helderen avond te bereiden. J. A. D. 's-GRAVENPOLDER. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk is gekozen in plaats van J. Lokerse die bedankt had dhr A. Geelhoed met 18 stemmen. A. de Graag verkreeg 7, J. de Jonge 3, J. Verboom 2 en P. Harthoorn en P. Cuveljé ieder één stem. De toestand van ds G. v. d. Giessen te Rotterdam is hoogst zorgelijk. Het einde wordt ieder oogenblik verwacht. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Zjerikzee is benoemd dhr. A. Mol, thans te Gameren, vroeger te Kapelle. E xamen s akte L. O. De Minister van Onderwijs heeft de gemeentelijke en bijzondere kweekscholen aangewezen, als bevoegd aan haar leerlingen,11 die het on derwijs 'tot het einde hebben gevolgd, op grond van het met gunstig gevolg afleg gen van een mondeling en schriftelijk schoolexamen eenmaal 's jaars de akte van bekwaamheid uit te reiken, bedoeld in artikel 77, onder a, der wet van '17 Augustus 1878 (Staatsblad no 127), en wel voor de jaren 1924 tot en met 1927. Dit zijn o.a. Hoofdinspectie I; Bergen op Zoom, van Hasselstraat; Woensdrecht, Hoogerheide Molenhaan D 48; Doetinchem (Groen van Prinstererkweekschool); Nijmegen, „op j den Klokkenberg". Hoofdinspectie IIDordrecht, Blauw- j poortpleinGorinchem, Ai'kelstr.'s Gra- j venhage, Galvanistr, (Chr. Kweekschool) j J.ciden, Stille Rijn 2—3; Middelburg, HeerenarachtBotterdam, Haringvliet (Geref. kweekschool); Rotterdam, Tnin- derstr. (Chr. kweekschool). Voor het tijdvak van 1 Jan. 1924 tot 1 Jan. 1925 is weder benoemd aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen de heer A. K. Zweede, aldaar. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm ds Homburg, nm geen dienst, av. ds Steinz, Maandagav. en DinSdagvm ds Homburg. Wdlhelminadorp, vm ds do Vries, nm ds Homburg, Maandagav. ds de Vries. 's-Heer Arendskerke, Maandagav. 5.30 u. de Voogd, Dinsdagvm ds de Voogd. Biezelinge, vm dhr De Grool, nm ds Klomp. Maandagav. Dinsdagvm geen dienst. Kruiningen, vm ds Waardenburg, nm gee nd. Maandagav. 6 u. ds Diederiks. Rilland-Bath, vm dhr J. Reijnhout, zendeling- leeraar. nm 2 u. ds Visser. Maandagav. half zes ds Visser. Oud Geref. Kerk. Colijnsplaat, Donderdagav. 6.30 u. ds Francke uit Amsterdam. VERBETERING. In het artikel van dr Gunning in ons no van Vrijdag: „De komende heilsstaat", le regel van 't aangehaalde vers van Henriette Holst, staat: Ik zie 't beloofde „bent", dit moet zijn: het beloofde „1 a n d". Ongelukken. Te Sauwerd is een alleenwonende bejaarde weduwe, die was uit gegaan om boodschappen te lialen, na eenigo dagen vermist te zijn, dood in een greppel gevonden, diclil bij hare woning, bijna geheel onder de sneeuw bedolven. Te Woensel is de landbouwer S. uit Son door een vracht auto aangereden en aan de gevolgen over leden. Te Nijmegen is de 50-jarige L. zoodanig van een trap gevallen, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Te Hilversum zijn (wee auto's met elkaar in botsing ge komen. Een der inzittende dames, uit Nigte vegt, kreeg ernstige wonden aan gelaat en handen; zij is overgebracht naar de 11. -K. ziekenverpleging. De beide chauffeurs hebben tegelijkertijd signalen gegeven en hebben el kaar niet gehoord. De heer K., lading- meester te Assen, is tengevolge van de glad heid onder een automobiel geraakt. Hij werd zoo ernstig' gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De 14-jarige v. d. S. is op een schuit uit Culemborg, terwijl deze een brug in Den Haag .passeerde, met het hoofd bekneld geraakt tusschen het brugdek en .het ijzeren hek om den stuurstoel. De jongen werd naar liet ziekenhuis gebracht en is daar overleden. De Staatsmijn Emma te Hoens- broek heeft weer een slachtoffer geëischt. De arbeider IC, wonende te Treebeek, ge raakte onder neerstortend gesteente met zoo danig gevolg, dat de man spoedig overleed. Fraude hjj.de politie. Op het hoofdbureau vau politie te Rotterdam is een geval van fraude ontdekt. Het betreft de ver duistering van gelden, welke bestemd waren voor de voeding van op het bureau vertoe vende arrestanten. De fraude heeft op de af- deeling Vreemdelingendienst plaats gevonden en is dezer dagen ontdekt door den hoofd inspecteur, die dezen dienst onder zijn beheer heeft. Er zouden een viertal agenten bij be trokken zijn, alsmede een hoofdagent. In to taal is er in de laatste jaren ongeveer twee duizend gulden verduisterd. De malversaties zy'n aam het licht gekomen, doordat in de laatste weken verschillende grootere bedragen werden vermist. De betrokkenen zijn in hun betrekking geschorst. Inbraken. Tijdens afwezigheid der bewoners is ingebroken in het huis van een industrieel te Arnhem. Na terugkomst consta teerde de eigenaar dat een bedrag van plm. f 700 was ontvreemd. Te Hilversum is ingebroken in het kantoor van Gebroeders Dinkelman, brandstoffenhandel. Uit een geld kistje is een bedrag van bijna f200 ont vreemd. Eenige zakjes niet geld werden on aangeroerd gelaten. Jeugdige dievegge. In den avond van den eersten Kerstdag bemerkte een schip per te Sneek bij zijn thuiskomst, dat aan zijn schip een ongewenscht, bezoek was ge bracht. Medegenomen was een geldkistje, in houdende f 264 benevens verschillende pa pieren van waarde. Het door de politie in gestelde onderzoek leidde tot de arrestatie van een 15-jarig meisje, dat spoedig be kende het geldkistje te hebben ontvreemd. Zij had dit opengebroken, het geld er uit genomen en het kistje met den overigen inhoud te water gegooid, waaruit het later werd opgevischt. Zij is ter beschikking der justitie gesteld. Botsing. Op den weg van Marssum naar Leeuwarden zijn een vrachtauto en een personenauto tegen elkaar opgereden. Ze wer den zoo in elkaar gedrukt, dat ze als het ware één geheel vormden en de machine van den toerauto tot onder de bank van den bestuur der werd verschoven. Wonder boven wonder waren er geen doo den te betreuren. De chauffeur van de vracht auto liep ettelijke verwondingen op aan ge laat en handen, doch kon, na te zijn ver bonden, naar zijn familie gaan. Minder goed liep het af met' een der drie inzittenden van de personenauto, zekere v. d. W. uit Leeuwar den. Deze lag uren bewusteloos ten huize van een der omwonenden, doch des avonds was de toestand zoo verbeterd, dat de dokter vervoer naar huis kon toestaan. De chauf feur M. uit Arnhem, werd ernstig aan hoofd en beenen verwond, terwijl zekere v. d. V. (afkomstig uit Harlingen) eveneens verwon dingen opliep. Doordat de vrachtauto door den stoom van de naastrijdende stoomtram aan het oog onttrokken werd, hadden do chauffeurs elkander niet zien aankomen. Vrachtauto door den trein ge- gr epen. Gistermorgen stond te Delft een vrachtauto met aanhangwagen van de Olie- fabriek Calvé voor den overweg te wachten voor den trein die van Rotterdam kwam. Toen deze gepasseerd was en de afsl uithoornen omhoog gingen, reed de vrachtauto op en was juist de rails over toen de sneltrein naar RoLlerdam aankwam, den aanhangwagen greep en meesleurde. De werkman M., die op den wagen zat, geraakte onder den trein en werd vreeselijk verminkt er onder vandaan gehaald. Hij was toen reeds overleden. Het ongeluk is te wijten aan het te vroeg openen van de afsluitboomen door den overwegwacli- ter. -De bomaanslagen in I n d i Het onderzoek in deze zaak is van zulk een omvang, dat het vermoedelijk nog eenigen tijd duren zal, voordat het als beëindigd kan worden beschouwd. Hel onderzoek houdt, zich niet alleen bezig met de op diverse plaatsen gepleegde bomaanslagen, maar even zeer met de talrijke sabotage-gevallen, die gedurende den laatsten lijd hebben plaats gehad, zooals liet in brand steken van tabaks- loodsen en van woningen van Inlandsche ambtenaren, hel trachten door middel van een brandende lont brand te veroorzaken in de brievenbus van het postkantoor te Solo, het onklaar maken van een seinpaal der N.I.S. enz., enz. Hel schijnt, dat een georganiseerde bende de hand in al deze sabotage-gevallen heeft de opperste leider is bekend. Oplichter. Dezer dagen vervoeg de zich te Losser bij den bouwkundige V. een persoon, die verklaarde grond ge kocht te hebben in de nabijheid van het dorp, waar hij een woning wilde laten 'bouwen. Hij zou terug komen om de zaak met V. nader te bespreken. Nadat de persoon eenigen tijd weg was geweest, kwam hij terug en vroeg V. eenig geld ter leen, daar hij een fiets gekocht had en niet zooveel geld bij zich had. Het geld werd hem verstrekt. V. vertrouwde het zaakje later niet en deed aangifte bij de politie, die den betrokkene spoedïjg in een café wist aan te houden. Bij zijn verhoor bleek, dat hij alles verzonnen had om aan geld te komen en dat hij' tevens een val- schen naam had opgegeven. 'Het wo,s R. J. uit Winterswijk, die reeds meer van der gelijke zaakjes op zij'n kerfstok moet heb ben. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 29 Dec., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Meest zwakke Noordelijke tot Weste lijke, later wellicht verder krimpende wind, helder tot licht- of halfbewolkt, waar schijnlijk droog weer, in het Oosten licli^p tot matige vorst, in het Westen lichte vorst. Temperatuur om het vriespunt. Heden overleed onze ge achte Voorzitter en Medelid, de heer J. C. VAN DE WEERT. Door dit verscheiden ver liest onze Vereeniging een joviaal collega, bemind om zijn eerlijken oprechtkarakter, wiens nagedachtenis bij ons steeds in aangename herin nering zal blijven, Patroonsvereeniging „Oezamelijk Overleg en Samenwerking". Goes, 28 December 1923. Heden overleed mijn ge achte collega en vriend, de Heer J. C. VAN DE WEERT, met wien ik gedurende een aantal jaren op de meest aan gename wijze mocht samen werken. A. DE BRUIJNE, Aannemer. Goes, 28 Dec. 1923. 's-GRAVENBOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. 0p< een aanvrage van de vereeniging tot het geven van cftr. onderwijs óp Geref. grondslag, wordt besloten vuur en licht en leermiddelen te verschaffen voor een wïntercursus, doch geen fö per leerling gelijk gevraagd was. De cursus wordt gevolgd door 13 leerlingen. Op een verzoet van eenige bewoners van den Vleugeldifk wordt besloten deze zoo spoedig als de ge legenheid dit toelaat, te verharden, zoover deze bewoond is. Een verzoet v,an dhr De Graag, om subsidie voor zijn autodienst, wordt aangehouden tot meer inlichtingen zijn ingewon nen, omtrent enkele posten op zijn exploitatierekening. Ten slotte wordt* de nieuwe legger van wegen en voet paden aan den gemeenteraad aange boden. Bij de rondvraag informeert dhr Verhuist of ai een onderzoek is gedaan naar het beweerde te kort ontvangen voor vervolgonderwijs. Het blijkt, dat dit nog niet heeft plaats gehad. Dhr Lokerse wijst op een slechte plaats in den weg naar den Koedijk. Daarna sluiting. KRUININGEN. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad alhier. Afwezig dhr. Mar- kusse. Ingekomen isvan het bestuur der Bijz. school een verzoek om iu aan merking te komen voor de vastgestelde subsidie voor het aan 20 leerlingen te geven vervolgonderwijs; een mededeeling dat door B. en W. is overeengekomen tot het niet stichten van een nieuw P. en T.- kantoor; van dhr. P. v. Poelje te Hans- weert een verzoek tot herstel van een planken schutting, staande aan den straat weg aldaar op zijn erf; voorts van het bestuur der^ vereen, „het Groene Kruis" om, daar de gem. Schore meent niet in gelijke verhouding te moeten staan met deze gemeente, de reeds toegestane sub sidie voor f700 be willen verhoogen. Dhr. J. de Nooijer, concierge van het gemeente huis, verzoekt Yerliooging der belooning van de onderhouding van dit gebouw. Ten slotte dat van G.ed. Staten de nieuwe regeling is ingekomen omtrent de jaar wedde voor weth. van een gemeente als deze en vastgesteld is op f 230. Hierna komt aan de orde het acceptee ren van de Rijksbijdrage, groot f 18.000, voor de restauratie van den toren. De voorz. herinnert de leden er aan, dat liet reeds vele jaren geleden is dat men aan den toren iets heeft gedaan; hij men- schenheugenis is er nog maar 2 maal iets van belang aan geschied. Hoe in den zomer van 1919 hem in 't bijzonder door verschillende bouwkundigen op de noodige restauratie van den toren is ge wezen. Dat 22 Oct. 1919 door den Raad is besloten een rijkssubsidie daarvoor aan te vragen; hoe daaraan is voldaan, waarop dit vanwege het Ministerie is toe gestaan en dat nu 6 Juli 1923 een schrij ven van den Minister is ontvangen over liet verleenen van f 6000 als eerste ter mijn vjin de volle subsidie f 18.000. Ver der schetst spr. hoe de toren in 't jaar 1400 is gebouwd; hoe hij in 1623 is af gebrand en in 1629 weer is hersteld. En zal thans de Raad de rijkssubsidie op de gestelde vborwaarden, bij hem bekend, aanvaarden of niet. De voorz. zelf stelt voor deze te aanvaarden, want we'l zal de toren zoo nog enkele jaren 'kunnen blijven staan, maar dan zal men er zeker met een niet minder hooge som afkomen. Weth. Kostense zegt, dat hij in be ginsel tegen de restauratie was, maar na nadere informaties en goeden uitleg van den ontboden deskundige is hij' van Ineening veranderd, en zal daarom zijn stem er voor geven. Dhr. Visser zegt, dat ook hij overtuigd is van de restau ratie, hij meent dan ook de rijkssubsidie te moeten accepteeren. Vooral kan hij zijn stem geven met het oog op de werk verschaffing en geeft daarom in overwe ging alleen werklieden uit deze gemeente te nemen. Dhr. Francooijs deelt de mee ning van de voorgaande sprekers, verder gevoelt hij veel voor onzen ouden toren, en al is de som ook hoog, deze toch te doen restaureeren. Dhr. Kole vraagl of het Rijk absoluut niet meer geeft dan f 18000 indien de kosten soms eens hoo- ger kwamen, doch juist omdat liet een groote werkverschaffing is zal hij er zich niet tegen verzetten, maar vraagt nog ter inzage het plan en bestek van deze restau ratie, om te kunnen zien in hoeverre deze begrooting strekt. Dhr. Francooijs merkt op, dat hij, indien hij de overtuiging van dhr. Kole had, hij de subsidie niet zou aanvaarden. Dhr. Kole antwoordt, dat wanneer het moest de toren met een restauratie van f 10000 a f 12000 nog jaren zou kunnen blijven staan. Weth. Hotegem geeft in overweging de kosten beslist niet hooger dan f36000 te stellen. Dhr. 'Minnaar is ook na informatie tot de overtuiging gekomen, dat een restaura tie noodig is en zal daarom zijn stem ook niet onthouden. Dhr. v. d. Straaten merkt op, dat men, indien men wilde er wel met minder kosten af kon komen, maar is het dan juist de toren zooals deze moet zijn. Dhr. Elsman vraagt of dan de werkverschaffing beslist in deze ge meente zal blijven. De voorz. antwoordt, dat een bepaling in de voorwaarden bij de momentencomm. om de werklieden, zooveel dat mogelijk is, uit deze ge meente te nemen geen bezwaar zal zijn. zal zijn. Op de vraag van den heer Visser of de loonen volgens contracten uitbe taald zullen worden, antwoordt hij dat deze wel zullen geregeld worden naar de in deze gemeente geldende loonen. Op de vraag van dhr. Kole zegt hij; dat er op tegenvallen bij de begrooting is gerekend. Volgens zijn inzien is er geen bezwaar aan verbonden om beslist niet meer dan f18000 te kunnen bijdragen. Op steun van de provincie behoeft mea niet te rékenen, daar deze in de laatste ja ren daaromtrent de hand heeft teruggetrok ken. Of het Rijk zijn subsidie nog zal verhootgen is de vraag, mocht er nog een tekort zijn, dan kan de voorz. niet toezeggen of het rijk daarin zal toestaan. Op de vraag- van dhr Kole aangaande inzage van het plan en bestek antwoordt de voorz., dat de wet voorschrijft, dat al leen B. en W). daartoe gemachtigd zijn. Die voorz. stelt voor, de rijkssubsidie te aanvaarden onder voorwaarde, dat men geen grooter uitgave dan f 18000 kan toestaan en ten tweede, het vaststellen van het plan en 'bestek van 't werk' voor zichzelf te kunnen houden. Diaartoe wordt met alg. st. besloten, zoodat thans door den Raad dezer gemeente is besloten tot restaureeren van den toren. De voorz. zegt nog, dat toch nog aan Ged. Staten een subsidie zal aangevraagd worden, terwijl als eerste uitvoering van dit werk, het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2