Leestafel. Rechtszaken. Laml- en Tuinbouw. I IriefwisssllBi IQosp Tsri toopitpj laÉesMDpteE Telegrammen Gemeenteraad van Goes. een paard naar buiten zijn gedreven, zeer vermoedelijk met de bedoeling, ze den boomgaard in te laten loopen en de be woners uit de hoeve te lokken- Dit laatste is gelukt. Maar de vrouw, die bij het naai- buiten loopen een hooischelf pas seerde, zag daarachter een man staan, gekleed in een gele, althans lichte jas, ■welke persoon daarop snel is verdwenen. De politie van Culemborg komt een woord van lof toe voor de energieke wijze, waarop zij de zaak heeft aangepakt. Zoo werd terstond een politiehond ontboden. De politiehond gaf aanvankelijk hoop. Men gaf hem lucht en hij liep den boomgaard in om met een grooten omweg weer op den Achterweg uit te komen. Dit spoor zal wel niet foutief zijn, daar het niet waarschijnlijk is, dat de daders van de' wegzijde hun operaties begonnen zijn. Daarna volgde de hand den weg; op waarts naar den Lekdijk, daalde af en liep snuffelend de 'ark binnen van een z.g.n. „parlevinker", dat is iemand, die levensmiddelen aan de schippers, die op den Lek varen, verkoopt. De man, een Fries van geboorte, was niet thuis. Men spoorde hem op en bracht hem naar de hóeve om een confrontatie tot stand te brengen. Hij ontkende en was in staat, een allibi te bewijzen. Met dat al is het wel degelijk moge lijk, dat de, daders in z'n ark zijn geweest. Er zijn nog meer sporen, die er op- wij zen, dat ze onder den Lekdijk zijn ge weest, en vermoedelijk met 'n bootje zijn weggevaren. Op deze sporen is ook de gedachte gebaseerd, dat de daders een rijwiel in hun bezit hadden en dat ze in de ark op liet veer of op een ander vaartuig gewacht hebben. Ontsporing. Gistermorgen is de goederentrein van Tefborg naar Zeddam te Etten uit de rails geloopen. De machine gleed dwars over den gladden met sneeuw bodekten weg, en kwam aan de overzijde in de sloot terecht. De eerste goederen wagen kwam op ïïet midden van den grintweg, terwijl de tweede wagen derail leerde, maar overeind bleef. DeLe'idsche k n o e i e r ij e n. Het vermoeden, dat de arrestatie van den expediteur en aannemer v. T. te Den Haag, leiden zou tot de eindelijke ont warring van' 't kluwen van bedrog en knoeierij bij den bouw van het nieuwe Leidscbe Academisch Ziekenhuis ge pleegd, schijnt bewaarheid te zullen wor den. Naar wij vernemen heeft v. T., die in de jaren, waarin hij voor den bouw materialen vervoerde, in goeden doen is gekomen, circa een ton aangeboden, als men hem met rust liet. Nu hij eenmaal in handen der justitie is, verwacht dien, dat hij ook zijn vele medeplichtigen, zoo ais de menschen aan wie hij de materia len, bestemd voor den bouw, tegen la gen prijs in handen speelde, en de leve ranciers en opzichters, die voor een deel van den buit de malversaties door de vingers zagen, aan de justitie bekend zal maken. De opzichter de G., die tegelijk met hem in hechtenis werd genomen en later weder op vrije voeten werd gesteld is nu op zijn aanwijzing ook reeds weder aangehouden evenals v. D. alhier. De ge arresteerden waren reeds twee jaar gele den eervol ontslagen. De één was hij het Rijk werkzaam als architect; de ander was afdeelingschef. Uit het door de justitie ingestelde onderzoek moet geble ken zijn, dat zij ook betrokken zijn bij de malversaties. In totaal zijn nu zeven per sonen, verdacht van knoeierijen, bij den ziekenhuisbouw in hechtenis genomen. Het aantal arrestaties zal zeer waarschijn lijk hiertoe beperkt blijven. (Tel-) Oude gebruiken te Ootmar- s u in. Te Ootmarsum, het oude pittoreske, Overijselsche stadje worden op enkele feestdagen des jaars nog verschillende oude gebruiken in alle eere gehouden. Hoewel daar ter plaatse sinds enkele jaren de nachtwacht is afgeschaft, neemt hij op Oudejaarsavond toch nog zijn func tie waar om, zooals het heet, het oude jaar „weg te schieten". Klokslag twaalf zet de nachtwacht het» hieronder ver meld lied in. Een groote menigte men schen is dan op de heen, vooral als het weer wat mee wil werken. De stoet trekt van het Marktplein door verschillende straten van het stadje en houdt op vele punten halt, o.a. bij de pastorie, bij het huis van den burgemeester, bij het post kantoor, bij het Sint Radbodusgesticht, op het Kerkplein, enz. enz. Als het eevsto Uur van het nieuwe jaar om is, gaat een ieder voldaan huiswaarts. Het lied, dat door jong en oud wordt meegezongen, Ihidt als volgt Komt, burgers, komt nu allen terstond Het Nieuwjaar is ingetreden Ik wensch u op deez' vasten grond Veel heil, geluk en zegen Het oude jaar dat is verdwenen Het nieuwe zijn wij ingetreden. Verheugt u burgers in uw lot Wilt Hem, den Heere prijzen Knielt neder voor den grooten God Wilt Hem alio eer bewijzen De nachtwacht wenscht u met elkaar Veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Ik wensch aan ieder stadgenoot Veel heil, geluk en zegen En ook aan elk zijn daaglijksch brood Hem van den Heer gegeven En dat wensch ik in dezen stond Elk -burger toe .met hart en mond. Brug defect. Gisteravond is de hmg over den ouden IJss.el, bij Doetin- chem, defect geraakt. Nadat de brug was opgehaald voor 'tdoorlaten van een schip, braken bij het weer neerlaten vaii het Wok de beide benedenassen en kwam het losse brugdeel in geheel scheeven ea half-geopenden stand te hangen. Alle communicatie met de overzijde is ver broken. Voetgangers, ook reizigers der stoomtram ZutphenEmmerich, worden met een roeiboot overgezet. Het laat zich aanzien, dat de herstelling eenige dagen zal vorderen. Valschgeld. In Limburg worden nog voortdurend valsche guldens in om loop gebracht. De geldstukken zijn ge makkelijk te herkennen aan hun slechte afwerking en klank en loodkleur. Het randschrift is slechts gebrekkig nagemaakt of ontbreekt. Aanvankelijk werden ze vooral in de omgeving van Sittard uit gegeven, daarna in de mijnstreek en thans te Venlo. (Tel.) Onze kol en voorziening. De aanvoér van steenkolen naar ons land neemt wederom toe. De laatste dagen zijn honderden wagons gepasseerd. Te Elten staan nog eenige beladen treinen gereed om naar Nederland te worden verzon den. (Tel.) Te Brussel is men tusschen de Wet en Justus Lipsiusstraten aangevangen met het bouwen van een reusachtig 12 étages hoog gebouw, het „Recidence-Palace", dat ruimte zal bieden voor 180 luxueuse appartementen, ieder bestaande uit een hall, eetkamer, groot en klein salon, slaapkamers, toilet- en bad kamers, kouken, dienstboden-slaap- en badka mers, enz. Het geheele complex zal 47.000 vierk. meter beslaan en binnen twee jaar klaar zijn. In het gebouw komt ook nog een post-, telegraaf- en telefoonkantoor, een res taurant, een club, een feestzaal, een zwem bassin en een garage voor 100 auto's. Op het dak, van waar men een prachtig gezicht zal hebben op de geheele Brusselsche agglo meratie, zal een „roof garden" worden aan gelegd, waar, in de warme maanden, ook voor niet-bewoners van het Residence-Palace, ge legenheid zal bestaan tot avondmalen. Met de pitvoering is belast de Zwitsersche architect Michel Polak. De Belgische politie te Antwerpen heeft aangehouden den fokker van pluimgedierte v. B., vroeger te Woensel, verdacht van dief stal van juweelen en andere edelsteenen, ter waarde van ongeveer 20.000 francs. Bandieten gearre steer d. T)ie Fransche politie heeft wederom enkele ban dieten kunnen arresteeren, die reeds eem- geïi tijd het Zuiden van Frankrijk' onveilig maakten. De politie was een der mannen op het spoor. De man ontsnapte met den trein, doch kon bijtijds te Bedarieux, waar hij den trein wilde verlaten, worden aan gehouden. Men vernam van hem, dat zijn medeplichtigen in een hotel te Bedarieux woonden. Een flinke politiemacht omsin gelde het hotel, terwijl detectiven de ka mers doorzochten. Twee bandieten lagen te bed met een revolver op een tafeltje naast zich. Teen de politie de deur open de, greep een der inbrekers naar het wapen, doch de detectiven waren hem te gauw af. Beide mannen konden, hoewel na een hevig handgemeen, gearresteerd worden. Op weg naar het politiebureau wist een van hen te ontsnappen en sprong in de rivier Orb- en zwom er over, terwijl de politie op hem 'vuurde. Boeren, die dooi de schoten waren opmerkzaam gemaakt, kwamen met hooivorken toegesneld en overmeesterden den zwemmer. Een nieuw soort bouwmate riaal. D'e Zweedsche ingenieur G. P. Breummer, heeft dezer dagen een nieuw soort bouwmateriaal uitgevonden. Het zijn z.g. „bonaplaten", die alle vereischte hoe danigheden voor muur- en dakbedekking bezitten. Deze platen bestaan uit geperst papier en klei, welke grondstoffen mejT sulphaat vermengd zijn. Deze uitvinding beteekent een belangrijke bezuiniging op de bouwmaterialen. De koeten van den hui zenbouw zullen door aanwending van de vbonaplaten belangrijk verminderd warden. Vervolgens is het nieuwe materiaal, even als beton, vuurvast en kan door onge schoolde werklieden worden behandeld. Bo vendien is -^de stof stabiel van volume en zoo goed als onbreekbaar. Thans reeds wordt tot het vervaardigen van den nieu wen bouwstof te Ulvsunda, nabij Stock holm, een fabriek gebouwd. Canadees vermoord. Naar de Chicago-Tribune" uit Sydney verneemt is een Canadees, genaamd George Penrose in Nederlandsch Nieuw-Guinea door inboor lingen vermoord. Penrose vergezelde twee Engelschen op een jacht-expeditie naar de bronnen va nde Digoiel-rivier, ruim G00 K.M. landinwaarts (dicht bij de grens van het Nederlandsch gebied). Hij werd door de wilden verrast, terwijl zijn gezel len afwezig waren, en was door zeven spe- j ren getroffen, voor hij zijn revolver kon trekken. Papoea-dragers, die bij hét ge zelschap behoorden, brachten hem naar een veilige plaats, waar de Engelschen hem later vonden. Hij mompelde nogen kele woorden voor hij stierf. Ondertusschen hadden de wilden drie Papoea's gedood en het kamp geplunderd. Daarop maakten zij een groot houtvuur, braadden hun slachtoffers en aten ze op vlak bij de schuilplaats der Engelschen. De Neder- landsche regeering heeft een expeditie uit gezonden om de moordenaars te straffen. Kostbare documenten ver- brand: Het stadhuis van het dorp Palos de la Frontera in Spanje, welks haven Columbus op 3 Augustus 1492 in de „San ta Maria" uitzeilde, is geheel in de asch gelegd. Men vermoedt, dat- sommige locale autoriteiten hierin de hand hebben gehad uit vrees voor het boek van den inspec teur-officier, di edoor het directoire be noemd was om een onderzoek in te stellen naar fraude, die in de boeken der ge meente gepleegd zou zijn. Een officier van de civiele garde is uit Madrid ver trokken, teneinde ee nonderzoek in te stel len, en tegelijkertijd stappen te doen om de verschillende paieren, betrekking heb bende op de ontdekking van Amerika, en die neg in private handen zijn, bijeen te zamelen. Gevreesd wordt, dat belangrijke papieren uit het gemeente-archief ver brand zijn. Hot Jaareindnummer van T i m o- theus (uitg. La Rivière Voorhoe ve') is een "mooi nummer. Gelijk te verwachten wa,s. Een plaat „Als zij de ster zagen" uit Miatth. 2. De wij zen in den nacht van Jeruzalem naar Bethiehem trekkende, en de ster (weer) ziende: Een bijblad met tal van rubrieken, o.a. Briefwisseling van de Redactie. Honing. Medische Brie venbus. Een hoogst belangrijk 'arti kel van den hoofdredacteur „In be nauwdheid". En het artikel „Inflatie" (Nederland geen inflatie! Ook niet „een beetje"), en het feuilleton „De bouwmeester van den Dam". En het hoofdblad met de gewone lectuur door den hoofdredacteur in Medita tie en Indrukken verschaft, en in de bijdragen van Brouwer en Penning en mevrouw Van Hoogstraten Schoch, in verhand ook met "het Oude jaar. De mensch in vier gedaanten (teekeningen en bijschriften). En de leuke illustratie met bijschrift van A. Lukkien: „Een bakje troost" (in Zee land „een hakje leut"). Redactie eii uitgever zullen dank oogsten bij le zers en niet-lezers voor dit schoone Jaar-emdnummer. I simmmmaaKat x M irxaz. -VI.' graamMMMKMu m e DEN HAAG. V. D. De Chr.-Hist. Tweede Kamerfractie hield gisteren in verband met den politieken toestand een bijeen komst, waartoe ook uitgenoodigd waren de voorzitter van de C.-H. fractie in de Eerste Kamer en de Eerste Kamerleden, die lid zijn van het Hoofdbestuur der C. H. Unie. AMSTERDAM. V. D. In de heden ge houden buitengewone alg. vergadering van aandeelhouders der Ned. Bank is als di recteur gekozen dhr. J. F. de Beaufort- OLDENZAAL. V. D. De stoomtram» Oldenzaal-Losser is hedenmorgen in de sneeuw blijven steken. Alle pogingen om vooruit te komen waren vergeefsch. Een locomotief uit Oldenzaal nam de tram eindelijk op sleeptouw. LEMMER. V. D. Er is veel drijfijs in zee. Alle stoombootdiensten zijn gestaakt. LONDEN. V. D. Uit Mexico wordt ge meld, dat de opstand aldaar verflauwt. De opstandelingen zouden een vredes- délegatie naar Mexico-city gezonden heb ben. NEW-YORK. ,V. D. Uit Bogotha worden nieuwe aardbevingen in Columbia gemeld. Bijzonderheden ontbreken nog. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn veel menschenlevens te betreuren en is de schade grool. CHAMBERY. V. D. Negen personen die déél uitmaakten van een uit elf personen bestaand touristengezelschap, zijn bij Beaufort door een sneeuwlawine bedolven en omgekomen. Hedenmiddag vergaderde de Gemeente raad van Goes onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, die de vergade ring opende en het gebed las. Afwezig dhrn Goed bloed en Flink, de laatste met Kennisgeving. Mr Gcedbloed liet weten, dat hij wat later zal komen. Dhr Flink berichtte tevens, dat hij om strikt persoonlijke redenen geen herbenoeming wenscht als lid van de fin. commissie. 1. Ingekomen stukken. Het adres van dhr Bundeling betreffende café-muziek, wordt in handen van den burg. gesteld, als daar thuis behoorend. Het adres der autobus-exploitanten wordt in handen van B. en W. gesteld voor prae- advies. De 1rocrz. stelt voor, het adres der afd. Goes van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst, betreffende overleg voor pensioen-korling voor kennis geving aan te nemen, daar deze organi satie inmiddels is gehoord. Aldus besloten. 2. Voorstel tol intrekking der op 29 Augustus 1923 vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op de Stra ten, Stegen, enz. Dihr Labrijn vraagt, wie nu de orde zal handhaven op liet Stations plein. Die vcorz. antwoordt: de politie. Dhr Vienings wil bij het toekennen van staan plaatsen voor autobussen aldaar telken male loting toepassen, daar anders on billijkheden voorkomen en sommigen an ders altijd een ongunstige plaats hebben. Dit idee zal bij B. en Wi. worden over wogen. 3. Voorstel tot wijziging der verdee ling van de gemeente in stemdistricten. Dhr. v. Poelgeest vindt het Schuttershof een ongunstige plaats voor stembureau; De voorz. zegt, dat B. en W. daar geen andere en betere plaats hebben kunnen vinden. Het Voorstel wordt aangenomen. (Dhr. Goedbloed komt ter vergadering.) 4. Voorstel tol het toekennen van een jaarlijksch subsidie aan het Fonds vooi. de Normalisatie in Nederland. Dhr. Crucq acht een subsidie van f 10 wel' wat wei nig en stelt f20 voor. Dhr. v. Poelgeest deelt over die nor malisatie een en ander mee, als zijnde lid eener sub-commissie. Dat is niet iets nieuws, maar is al "heel oud. De eerste normalisator was eigenlijk Napoleon. Nu is er een oommissie in ons land, even als in zoo goed als alle andere landen, om te trachten in verschillende dingen eenheid te verkrijgen. Die eenheid is b.v. al gelukt voor den schroefdraad. Neder land kan, als neutrale mogendheid, in dit opzicht veel bereiken. Nu kost die nor malisatie veel geld, maar toch wordt zij, niet ondanks, maar juist dank zij de ma laise, doorgezet. Uit het voorstel van B. en W. concludeert spr., 'dat de gemeente Goes zich vóór de normalisatie verklaart. De onkosten hieraan verbonden zijn ech ter groot (in 1924 f 40.000) en daarom stelt spr. voor het gevraagde bedrag van f 25 te verleenen. Weth. v. d. Bout zegt, dat B. en W. niet achterstaan in sympathie voor dit plan. Maar de meeste gemeenten blij ven heneden het gevraagde bedrag. Dhr. Goedbloed erkent, clat normalisatie een nuttig dirrg is, maar men kan niet alle nuttige dingen steunen. Die steun ligt meer op den weg. van de producenten. Waar we vele subsidies verminderen, komt het volgens Spr. niet te pas weer een nieuwe subsidie te verleenen. Hij zal tegen elke subsidie stemmen. Het voorstel van den lieer v. Poelgeest f 25 subsidie) wordt verworpen met 9 tegen 3 st. (vóór dhrn v. Melle, v. Poel geest, De Looff). Ook het voorstel-Crucq (f20)' wordt verworpen met 7 tegen 5 st. (vóór dhrn Crucq, Buis, v. Melle, v. Poelgeest, De Looff). Het voorstel van B. en W. wordt' aangenomen mot 9 te gen 3 st. (tegen Eckhardt, Goedbloed en v. Poelgeest). Het verzoek van den heer Jacobs om grond te koppen voor een te bouwen café restaurant in Bouwplan wordt aange houden. 'Het voorstel van B. en W. betreffende de regeling van den Zondagsdienst van het Goesche Sas wordt verworpen met 5 tegen 7 stemmen. OpsöSiars Yeiioopingei ei Yer- pacMlBgeü Dec. 29 Kamperland, huis, bouwterrein, Mar- kusse. 29 Colijnsplaat en Kats, nieuw hout, Heijboer. Kamperland, de hulpkerk, enz., Mar- kusse. Jan. 4 Wolfaartsdijk, bouwland, Beth. 4 Gapinge, geiten, houtwaren, enz., Ro sier en Vervaat. 4 Grijpskerke, bouwland, huizen, v. d. Harst. 8 Grijpskerke, timmermansinventaris, graanbak, kachel, v. d. Harst. 9 Vlissingen, huizen, Paap. 9 Wemeldinge, huis, schuurtje, Pilaar. 10 Oud Sabbinge, huis, inboedel, Pilaar. AaiiiisstedmpeH. Dec. 31 Vlissingen, drukwerk, leermiddelen, schoolbehoeften, enz. B. en W. Jan. 9 Middelburg, gebouw Provinciaal be stuur, onderhoud Rijks groote we gen op Walcheren, Sloedam en W. Z. Vlaanderen in 2 perc. gedurende 1924 '25. Raming per jaar 1ste perc. f2500; 2e perc. f5500; onderhoud Rijks groote wegen op Z.-Bevel., Tho- len, in den Hogerwaardpolder, enz. in 2 perc., gedurende '24. Raming le perc. 6602e perc. f4000. Zie voor beide Staatscrt. van 21 Nov. 1923. En onderhoud werken bij de Oude Hoeve, eiland Schouwen, ged. '24'25. Raming f 6200 per jaar. Zie Staatscrt. 7 Dec. '23. 2 Middelburg, 11 uur, gebouw Prov. best. M'burg: onderh. bodemdiepte buitenhaven, kan. Walcheren, Vlissin gen en Veere, stadshaven Veere, Koopmanshaven Vliss. en havenwer ken gedurende 1924. En vernieuwen enz. verf-, behang- en glaswerk ge houwen enz. kan. Z.-Bevel., ged. '24 en '25. Raming f8140. Voor beide zie St.crt. van 12 Nov. '23. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. der Jachtwet: H. M„ Aagtekerke tot f40 b. s. 40 d. h„ wild verbeurd verklaard; A. B„ Biggekerke tot f2 b. s. 1 w. t.W. K., Koudekerke tot f2 b. s. 2d. hi; overtr. Arbeids wet: J. Pb. G., J. de V.. beiden Vlis singen, ieder tot f0.50 b. s. 1 d. h. overtr. Boterwet: C. J. M., Aagte kerke, tot f5 b. s. 5 d. h.overtr. verord. op de winkelsluitingP. v. d. S., Vlissingen, tot f5 b. s. 5 d. h.; fietsen zonder licht: L. P., Domburg, Pi. C„ Souburg, L. M. L„ Serooskerke, ieder tot f3 b. s. 3 d. h'.overtr. Reglement op de wegen en voetna den: P. S„ J. S., beiden Biggekerke, ieder tot f2 b. s. 1 w. t.A. A., Koudekerke, tot f5 b. s. 5 d. b.de wegen in verboden richting berijden: J. P., Vlissingen, tot fl b. s. ld. h. dronkenschap: B„ Veere, P. F. .de L„ zwervende, D. P. I., Rotterdam, allen tot f3 b. s. 3 d. h.A. van B„ Westkapel Ie F. C. L., Amsterdam, ieder tot f5 b. s. 5 d. lx'.H. B„ 'Vlissingen tot flö b. s. 15 d. h. Vervallen verklaard is het. gedaan verzet door K. C. v. d. V., Helmond tegen bet Vonnis van 17 Jan. '23, waarbij hij wegens 't verwekken van nachtrumoer is veroordeeld tot f5 b. s. 5 d. h. I Ontslagen van rechtsvervolging zijn J. D., Vlisisngen, overtr. Leerplicht wet: M. W. hvr. v. A. C„ Vlissingen, overtr. Arbeidswet. Vrijgesproken is P. C., Middelburg, overtr. Tramwegreglement. Rechtbank te Middelburg. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg zijn overgebracht C. M„ 24 jaar en J. v. C„ 30 jaar, arbeiders te Hoofdplaat, ter zake van diefstal met braak, gepleegd te Hoofd plaat in den nacht van 30 op 31 October j.l„ waarvoor tegen ben ge vangenneming was bevolen. De moord in de b oscb jes van Poot. De Haagsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak betreffende den moordaanslag in de Bosch]es van Poot te 's-Gravehhage. De 37-jarige K. L. werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van 7 maanden prev. hechtenis. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding jagen zonder acte en vergunningD. S„ Borssele, A. J„ Hoedekenskerke. ieder 2 maai f5 b. s. 2 m,aja[I 5 d. h. zonder vergunning loopen over be zaaiden grond: J. A„ Nieuwdorp, f5 b. s. 5 d. h„ A. P. v. d. H„ Oss f 10 h. s. 10 d. h.wielen van wagen niet van klei en modder zuiveren: A. v. d. D„ Kruiningen f 2 b. s. 2 d. h'. D. Waarde, vrijgesproken; na slui tingsuur bezoekers aanwezig hebben: L. D. B„ Goes f5 b. s. 5 d. h.geld inzamelen langs de buizen zonder vergunning: A. A. F„ Goes fl b. s. 1 d. h.niet voldoen aan een bevel van een bevoegd ambtenaar: P. T., lerseke, onderzoek in deze zaak wordt hervat; overtreding IJkwet: I. B„ Goes, W. B„ Kapelle, P. H„ Oude- Iande, A. T„ 's-Heer Arendskerke, J. S., Kapelle, G. T„ Goes, fl b. s. 1 d. h.W. de B„ Middelburg, 2 maal f lb. s. 2 maal 1 d. li., B. B., Wol- fertsdijk, R. W„ Goes, fl b. s. 1 d. h'., P. T„ Goes, 3 maai fl b. s. 3 maal 1 d. h.C. P. V., Krabben- dijke 10 maal f 1 b. s. 10 maal 1 d. h.met motor rijden zonder num mer en letterP. T„ lerseke, vrij gesproken. 's Avonds fietsen zonder licht: A. L., 's-H. Arendskerke idem; dronken schap J. Slerseke f 5 b. s. 5 d. h.le berh. Z. B„ Schore f 10 b. s. 10 d. b.vrijgesproken, beklaagd overtreding leerplichtwet: J. C„ Krui ningen. Bespuiting met carboiineum. De aandacht van belanghebbenden zij er wederom op gevestigd, dat een be spuiting met carboiineum de werkzaami- ste en meest aanbevelenswaardige be strijding is van alle insecten, die op het bout onzer vrucht- en andere boomen overwinteren. In hel bijzonder geldt dit voor: bladluizen op pruim, appel, sneeuw bal; schild- en dopluizen op perzik, druif, appel: spint op kruisbessen; spruitvrefer op roode en zwarte bessen; roode worm aan frambozen; wanlsen op appel, roode aalbes, en meer andere. In alle gevallen, waarin gedurende het vorige seizoen (leze insecten aanwezig waren, is een bespui ting zeer gewenscht. Behalve de genoemde insecten kunnen ook enkele schimmelziekten met carbo iineum bestreden worden, nl. Honilia- ziekte bij de pruim en verder mossen en algen (groen beslag) op oudere boomen. De meest geschikte tijd voor de be spuiting is: voor de perzik in de kas) van nu tot het midden van Januari: per zik buiten tot begin Februari; druif in kassen van nu tot. in Februari; appel, peer, pruim, sneeuwbal e. d. van nu tot in Maart. Voor perzik moet de emulsie niet sterker genomen worden dan 5; in alle andere gevallen gebruike men' een emulsie ter sterkte van ongeveer 71/2 pet. Nadere inlichtingen over deze bespuitin gen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wape ningen en door de op verschillende plaat sen werkzame ambtenaren van dezen dienst in Een lezer. Lees het nommer van onze Briefwisseling gisteren. Red. Middelburg. Door den hoofdingenieur- directeur va,n den Rijkswaterstaat werd heden aanbesteedde verbetering jvan den Rijks grooten weg der eerste klasse no. 3 op Walcheren, behoorende tot de wer ken tot verbetering van de Rijkswegen in Zeeland. Raming f 18.140. Inschrijvers de heeren: L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke, f21.600; 0. v. *d. Klippe, Oosterland, f20.450; P. J. de Boni-graaf, Wemêldinge, f 20.400; W. Wandel, Nieiuwerker, f20.274; J. ,1. Jansen, Middelburg, f19.800; H. Gelzen, Roosendaal, f19.800; P. de Voogd, Veere, f 19.490; F. Duin- houwer, Goes, f18.780; I. Lagasse, Kou dekerke, f 18.640; H. Geldof Jr., Seroos- kerke, f18.605; P. Dekker, Veere, f18.589; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f 17.970; M. Jansen, Veere, f 16.144. 's-H. Rendrikskintferen. Bij de gehouden verpachting van bouw- en weiland van het Groot-Armbestuur

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3