75 Vrijdag ZH liecember lü$ $8p JaargaBg Buitenland. Binnenland. A v mm Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 TOENEMENDE ONTBINDING. De Sociaal-Democratische Arbeiders partij zag gedurende geruimen tijd een aantal barer vooraanstaanden bezig met een onderzoek naar bedrijf sdcmocratie (medezeggenschap van den loontrekken- den) en gemeenschapsinvloed (medezeg genschap van verbruikers en van Staats organen). Dezer dagen verscheen een uitgebreid rapport hierover. Het rapport constateert onder meer, dat de arbeider in menig bedrijf eenige zeg genschap ten aanzien van de arbeids voorwaarden heeft gekregen, doch dat overigens het leven van de onderneming, langs hem heengaat. Hij weet niet of de zaak goed gaat of slecht, hoort dienaan gaande hoogstens geruchtentot hij op zekeren dag wegens slechte uitkómsten van hot bedrijf „op de keien" komt te staan, wanneer b-.v. slapte van bet bedrijf of geldelijke onmacht tot stopzetten dwingt. Daarom is de gedachte opgekomen en gevoed, dat ook zijn lasthebbers, zijn, in de vakorganisatie aan bet hoofd staan de, vertegenwoordigers, misschien ter voorkoming van zulke rampen, een woordje mee zouden kunnen spreken. Wij willen hieronder zien in hoeverre thans bet aantal arbeiders bij de vakbe weging georganiseerd, aan bel slinken is. Op 1 Januari 1917- bedroeg bet aan tal georganiseerden in de vakbeweging in ons land 224.223, waaronder 75.361 in do Christelijke organisaties en de rest in roode en halfroode bonden. Om de cijfers te vinden van fföór dien datum zouNinen, me en en wij, een opzet telijk onderzoek moeten instellen; ze doen er voor ons beloog bovendien minder toe. Op 1 Jan. 1919 was' het getal aange slotenen geklommen tot 370.727, October 1922 was bet cijfer 489.135, waarvan in de Christelijke bonden 176.832 en de rest in kringen georganiseerd als boven aan gegeven. Blijkens de voorloopige Opgaven was bet totaalcijfer in Juli 1923: 41.7.818, een teruggang alzoo van 71.317. De Christe lijke rakbeweging, die October 1.922 nog 193.832 leden telde, zag dit ledental tc- rugloopen tot in Juli 1923: 164.949, dus verminderen met 28.883 leden. Telde bet Christelijk Nationaal Vakver bond October 1922 nog 65.392 leden, een jaar later, October 1923, was dit geslon ken tot 54.938, Nagenoeg 36.000 leden in de eerst r zes maanden van 1923 hebben zich van de vakbeweging afgescheiden, In de zes eerste maanden van dit jaar liep de Chris telijke vakbeweging van 62.521. leden te rug op56.163; de Roomselie van 122.673 leden op 1.08.786 blijkens de voorloopige cijfers. De kennisname .van deze cijfers zal mogelijk sommigen een oorzaak van blijd schap zijn. Dat zijn de menschen, die alle organisatie schuwen, althans zeggen te schuwen, want in wezen blijken zij meermalen op organisatie gestéld. Als 'tl maar met hun belangen strookt. Al leen organisaties van arbeiders staan bij ben niet gunstig bekend. Waarom weten ze meestal zelf niet. De meesten dezer menschen meenen, dat deze vakbonden een groot kwaad zijn; aan deze vakbon den wordt het groote kwaad, de oorzaak der malaise in de wereld, in ons land toegeschreven. Immers deze vakbonden' zijn* altijd bezig gebleven met te strijden vooi' hooger loon, korter arbeidsdag en beterearbeidsvoorwaarden. Daarvan zeg gen niets te moeten hebben. De tegen standers van de vakbonden wijzen ook wol op de middeleeuwen. Aan de hand van de ervaringen en steu nende op den grondslag van het Chris tendom is het niet zoo heel moeilijk de bezwaren als bovenbedoeld te weerleggen. Wij stellen ons voor, binnenkort op dit punt terug te komen. Waarom het nu gaat is de schrikwek kende teruggang der vakorganisaties in beleekenis, doordat het ledental zoo snel terugloopt. De oorzaken van dat terugloopen be spreken wij mogelijk nader. Thans is het om het feit te doen. Het feit van dit te rugloopen is de weerspiegeling van dé ontbinding, welke in de uiterste maat- scliappijdeelen aan het doorgisten is. Wij vestigen nu niet de" aandacht in dit verband, dat steeds kleiner wordt het getal dergenen, die elkander in de vak beweging tot geldelijken en geestelijken steun wilden en konden zijn. Het. ontbindende karakter van den te ruggang van het ledental in de vakbewe ging ligt in de slooping van de banden die velen tesamen hond. Uit de_ groote schare worden bij toeneming duizenden opgelost zij komen voortaan alleen te staan. Genieten geen steun meer van ka meraden en lot- en vakgenooten. Zijn in taoeilijke tijden aan zichzelf en veelal daarmee aan de wanhoop overgelaten. *DeZeeuw Totdat er plotseling in zulk een groote schare van menschen, die aan den lijve zoo ongemeen zwaar en ernstig den ne- dergaug der samenleving ontwaren, een deining ontstaat naar één leider, die de kreten van haat en wraak verstaat en de massa weet te bewegen Lot de bevredi ging van het leedgevoel, dat zoo lang neerdrukte. De anarchie is ,dan daar. IVIen meene niét dat het terugloopen van de in de vakbeweging georganiseer den blijk geeft van tevredenheid en be rusting. Nauwgezette waarneming der feiten, er varing en meeleven brengen tot de slot som, .dat- juist de uittocht uit de organi saties oorzaak is van diepen onvrede erf voert -tot ontzettende ellende. 8 Beide berispelijk. Het onderstaande zegt „De Houten Pomp" Een dominee ergens in ons vaderland waar riool er minder toe! beeft de vriendelijkheid gehad in een Zondagoch- tendpreek te spreken over ,,den goddc- loozen meester Pon." ZWEerw. bedoelde daarmede het hoofd der openbare school te zijner plaatse. Ecu collecte aanbeve lend, zei hij volgens eigen getuigenis voor de rechtbank: „Wij collecteeren niet voor den goddeloozen meesier Pon, maar voor de school met den Bijbel." a, er is veel castelijk mal in het leven. Zélfs in groven, onbeschaafde» vorm. En ook wel op den kansel! Maar wat ik nu nog erger vinddat een antirevolutionair advocaat, te goeder en weidscher naam en faam bekend staan de, dezen prediker des Woords in zijn ambtelijk misbruik voor den rechter ver dedigt met een armzalige uitvlucht als deze: „Deze predikant preekt iederen Zondag uit den Bijbel en ook uit den Brief aan de Romeinen, waarin geschreven staat: Gij zijl allen goddeloozen." Vrage: Wat zou mr X zeggen, als do minee nu 'volgende w.eek Zondag eens preekte over „mijn goddeloozen advo caat"? Met evenveel recht bijv. zou ZWEerw. de armencollecte kunnen aan bevelen in dezen vormWij collecfceeren niet voor mijn goddeloozen advocaat, maar voor onze arme broeders en zusters. „De Houten Pomp" beeft gelijk. Beiden: de dienkar des Woords en zijn advocaat gingen feil. Een goed advocaat brengt van alles naar voren om recht te zoeken ook voor clen grootsten misdadiger, maar „alles" heeft zijn grens. Huitvering wekkende Kerstlectuur. De Redactie van „De Groene Amster dammer" achtte den Kersttijd blijkbaar éen geschikte gelegenheid van reclame voor haar bekend weekblad. Vandaar dat zij' een handig boekje rond stuurde, bevattende portretten en artikelen van redactieleden en schrijvers, opdat men zich een denkbeeld zou kunnen vormen omtrent den inhoud van deze periodiek', die zich mag verbeugen in bet bezit van een uitgebreiden staf medewerkers van naam. Hiertegen kan moeilijk bezwaar worden gemaakt. Dit. moet echter wél geschieden, wan neer in die artikelen onze heiligste goe deren worden aangerand en met onzen dierbaren Heiland wordt gespot. En inderdaad is dat 'het -geval. De bekende Charivarius hekelt de dwa ze wijze van doen bij velen die meenen, dat zij door een doods-advertentie in groot formaat een laagte hulde be wijzen aan den overledene en diens naam daardoor nog luister bijzetten. Dit is ech ter ijdel, en de dood is voor allen de zelfde, niets kan bij het sterven mees baten. Deze d o or-en-door Christelijke gedachte, van welker ernst de Schrift ons telkens weer doordringt, wordt dan echter door den auteur op de volgende godslasterlijke wijze in beeld gebracht: De Dood 't is zonde da'k het zeg Is eiglijk een proleet. Die „Magere Hein" eenvoudigweg Niet „Henri maigre" beet. Wat. baat u 't chicste doodsbericht, O ijdle edelliên? Als eenmaal 't lijk in d' aarde ligt, Gieen worm, die 't zal ontzien. Ook heeft de ziel geen schreefje voor Daarginds in 't Beetre Land, Want Onze Lieve Heer, naar 'k hoor, Die leest geen enkele krant. Is het niet droevig, dat een man van talent als Dr G. Rolst Trenité op een dergelijke manier zijn gaven prostitueert? Terwijl geheel de Christenheid herdenkt, hoe Jezus in het. vleesch kwam om zon daren den vrede te brengen, strekt deze hemeltergende spot ertoe om den waren Kerstvrede te verstoren. Terwijl in vele harten liet „Eere zij God" opklinkt, wordt door deze dicht taal God op ile smartelijkste wijze ge hoond. Zeker kent ook de Christen liet vergankelijke van 'aardsch geluk en aard- sche schatten, weet ook hij, dat we bij den dood alles moeten achterlaten, doch daarboven weel hij met Psalm 49:6 te getuigen van de hemelsche blijdschap, die de kindéren Gods wacht: Men denkt niet meer aan hun verleden staat, Wijl al hun glans met hen in 't graf ver- §aat; Maar na den dood is 't leven mij bereid; God -neemt mij op in Zijne heerlijkheid. Vreest hem dan niet, die groote schatten heeft, ÏWrens machtig huis in eer en aanzien leeft Want hij zal niets in 't sterven met zich dragen; Zijn naam, zijn roem, 'I ligt al temeer geslagen. De Kerstdrukte in Duitschland. Uil verschillende eentra van Duitsch land wordt gemeld, dat de ontvangsten' der winkels op den zoogen. Gouden Zon dag de verwachtingen hebben overtroffen. Er was natuurlijk geen vergelijking moge lijk met de zakenbeweging van voor den oorlog, doch er is naar omstandigheden' druk gekocht. Men schrijft dit in hoofd zaak to.e aan het feit, dat er eindelijk weer geld met va.ste waarde in omloop is ge komen, waardoor men de toekomst ietwat minder duister inziet. Storm en sneeuw. Uit Seattle in Noord-Amerika wordt ge meld, dat vijf personen werden gedood en -een schade van 200.000 dollars werd aangericht door hevige stormen op het Noordelijk gedeelte van den Grooten Oce aan en in gedeelten van Washington en Britsch Columbia. Twee schepen werden wrak geslagen en twee andere verkeeren in nood. Uit vele steden wordt schade, gemeld. Op verschillende punten bereikte de wind een snelheid van acht mijlen. Op 'den Eersten Kerstdag heeft het in verschillende deelen van Duitschland lie vig gesneeuwd, met stormachtigen wind. Dientengevolge was het treinverkeer bijna overal vertraagd. Uit het Reuzengebergte komen berichten, volgens welke verschei dene treinen zijn ingesneeuwd. Het tele graaf- en telefoonverkeer was eveneens vrijwel overal geheel of gedeeltelijk ge stoord. Doordat de avond van den eer sten Kerstdag een sterk dalende tempera tuur had gebracht, in Berlijn zelfs tot 15 graden onder nul, was het den twee den dag overal heerlijk winterweer, waar van ski-loopers, liefhebbers van slee rijden en schaatsenrijders tijdens de feest dagen hebben geprofiteerd. Zware sneeuwstormen hebben in Schotland vele wegen onbegaanbaar ge maakt. De bergen zijn alle met sneeuw bedekt en de schapen zijn naar beschutte plaatsen gebracht. In Denemarken heeft gedurende cle Kerstdagen een hevjge sneeuwstorm ge woed, waardoor over het geheele land het spoorwegverkeer veel vertraging onder vond. Op tal van plaatsen werd de sneeuw door den wind vele meters hoQg opge hoopt. Aan de Westkust strandden ver scheidene schepen. Tengevolge van den lievigen sneeuw val is het spoorwegverkeer tusschen Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk en den Balkan over Arlberg en Tirol ge stremd. Uit verschillende landen komen „sneeuwberichten". Te Weenen on omge ving heeft het verscheidene dagen lang zjwaar igesneéuwd, met h-et gevolg, dat toen daar de „witste" Kerstmis beleefd heeft, die ooit werd opgeteekend. Ver scheidene locaal- en eenige express-trei nen z'ijn in de gmgeving in de sneeuw blijven steken. In Italië beersoht een waar winterweer. Het is er buitengewoon koud en overal ziet men sneeuw liggen. Uit Flor.ence wordlt gemeld, dat èr overvloedig sneeuw is gevallen op de Morello en de naburige Appenijnen. Tot hun groote verbazing za gen de inwoners van Palermo bij' hun ontwaken de omliggende heuvels met sneeuw bedekt, een allerzeldzaamste ge beurtenis. In de nabijheid van Napels heeft de sneeuw de wolven uit hun schuilplaatsen in de bergen gejaagd en naar de vlakten gedreven. Op de Fransche Alpen ligt een sneeuw laag, als sinds vele jaren daar niet ge vallen is. Tusschen do dorpen Beaufort en Roselend, nabij Chambéry, heeft een lawine een berghut, door elf personen bewoond, als een kaartenhuisje wegge jaagd. Negen personen werden bedolven. Nabij Chamonix ligt de sneeuw vijf voet hoog. Een vermist luchtschip. Gisteren namen wij een telegram op, waaruit jilijken zou, dat het Fransche luchtschip Dixmude is vergaan. Volgens nadere berichten wordt het verloren ge raken van dit luchtschip, voorheen Duitschlancfs grootste zeppelin, met 54 officieren, en manschappen aan boord, in de Middellandsche Zee of in de woestijn van Noord-Afrika, lo Parijs als een vast staand feit beschouwd. Omtrent het lot van de bemanning is niets bekend; dit is door een geheimzinnigen sluier omgeven. Er zijn echter geen positieve berichten bntvangen van liet. luchtschip jzelf, dat verleden week Dinsdag het aerodroom te Toulon verliet. Zeker is, dat het omstreeks verleden Zaterdag met hevigen wind te kampen heeft gehad en bovendien de voorraad stookolie snel verminderde. De laatste boodschap, die de Dixmude afzond, meldde, dat het in zee is neergekomen, doch men meent te weten, dat de com mandant a tout prix getracht zal hebben den vasten grond van Afrika te bereiken, daar op die wijze nog kans bestond de levens der zich aan boord bevindende menschen, waaronder een 14-ta.l officie ren, 'te redden. De voedsel- en water voorraden reikten tot Woensdag. Volgens een telegram uit Bizerta ver moedt men, dat liet in het woestijnachtigo binnenland gedaald is. Af'deelingen rui terij trachten bet. vermiste luchtschip op te sporen. Nieuwe aardschokken te Tokio. Via New-York wordt uit Tokio gemeld, dat daar weer hevige aardschokken zijn waargenomen, die een paniek onder do bevolking veroorzaakt hebben. De bewo ners namen de vlucht en bleven uren lang buiten de stad. Zij keerden eerst terug, toen de seismologische dienst ge ruststellende mededeelingen verspreidde» Volgens sommige berichten zou de aan gerichte schade van zeer weinig beteeke nis zijn, volgens andere zouden honder den noodwoningen, door de bevolking op getrokken., vernield zijn. Uit Palestina. De correspondent van de Msb. t.e Je ruzalem schrijft Nog steeds wacht Judea op den zoo noodigen regen. Verleden, jaar viel er in plaats van de noodige 65 c.M. slechts 35 c.M. Christenen, joden, mohammedanen, alles bidt. om regen. De nood is groot. Te Jeruzalem staan in onafzienbare rijen den geheelen. dag wouwen en meisjes' aan cle publieke waterkranen; een „ten- neke" water wordt verkocht voor 2 pias ter (pl. m. 25 ct.). In Jeruzalem zoowel als in de omliggende plaatsen komen veel gevallen van typhus voor. Kort» berichten. Uit Londen wordt gemeld, dat daar een Hollandsche vrouw onder observatie is geplaatst, die verdacht wordt een broche van platina en diamanten, teé waarde van 14.000 p. st, ingeslikt te hebben. De broche is van een Paxijscb ju welier gestolen. De vrouw ontkent alle schuld. In de buurt van het plaatsje Wayne in den staat Nebraska heeft een niet alledaagsche brand gewoed. Op de hoeve van zekeren George Mc Easchen vloog een schuur in brand door de hitte vari een meteoorsteen, die in witgloeienden toestand uit de lucht was gekomen. Hon derden lieden hadden den feilen glans van den meteoor gezien, en zelfs .het in slaan van den steen in de schuur kunnen waarnemen. -Op den .eersten Kerstdag hebben dieven 120.000 goudmark uit de nood- gelddrukkerij van de Duitsche spoorwegen ontvreemd. Een verordening van de Duitsche rijksregeering verleent aan de bondsstaten en gemeenten 'het recht een bijzondere belasting op het bebouwde grondbezit te heffen. (Mfelf 1 Januari zullen in Duitschland vermoedelijk weer de huurprijzen van 1 Augustus 1914 mogen worden gevorderd. Uit een officieuse mededeeling te Berlijn blijkt, dat de salarissen van dq ambtenaren thans wederom op tijd zul len worden uitbetaald. De regeering te Munchen heeft in verband - met den nood der tijden alle gemaskerde bals en carnavalsfeesten ver boden. Maritz, de leider van dén Zuidafri- tvianschen opstand in 1914, die uit Lau- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting* Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids wijsheid. Oude menschen zijn verstandig dooi' de harde ondervinding, en zij zeggen „Wees opgewekt, maar ga niet laaf naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefe ning en de noodige rust." Zoovelen ver- waarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg' te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewe gen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde per sonen van rugpijn, verminderen den aan leg yoor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het ge zicht, het geheugen en het gehoor tegpn te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. (29) venzo-Marqnes naar Pretoria was ver trokken, is gearresteerd, toen hij ^tc En- gèlsch-Portugeesche grens overtrok. Naar uit Rome wordt gemeld, is daar op tweeden Kerstdag door onbeken den een aanslag gepleegd op den kamer afgevaardigde en vroegeren minister Amendola. De ex-minister werd door de individuen overvallen en zoodanig afge ranseld, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De politie zoekt ijverig naar de daders, die in de eerste verwar ring na de misdaad konden ontvluchten. Grootvorst Nicolaas, neef van den overleden tsaar, zou volgens een bericht uit Parijs in 't geheim tot tsaar aller Russen gekroond zijn ten huize van zijn neef, grootvorst Boris. In welke stad dit zou geschied zijn, meldt het bericht niet. Men spreekt van St. Cloud. Het luchtvaartverkeer Berlijn-Londen zal ook gedurende de wintermaanden worden voortgezet. De dienst gaat even wel niet meer over HamburgBremen, doch direct over JHannoverAmsterdam. De reis BerlijnLoirden duurt ongeveer zeven uur. Eerste Kamer. De Eerste Kamer Heeft, gisteren eenige uren besteed aan de behan deling van de vraag of het noodig is, dat de werking van de wet tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk'met eenige maand'en wordt verlengd. Verschillende link'sche leden be schouwden het wetsontwerp als een geheel nieuw vraagstuk1, waarbij zij gelegenheid hadden hun sympathie voor vrijhandel of protectie nog eens te luchten. De heer v. d. Bergh, die namens den Vrijheid sbond sprak, vreesde van het Schoenwetje represaillemaatrege len van het buitenland. Prof. van Emb'den (V. D.) legde het zwaarte punt van zijn bestrijding in het feit, dat niet de'Regeering met dit wets voorstel is gekomen, waaruit hij' con cludeerde, dat de Regeering de ver lenging van het. Scnoenwetje niet noodig von'd. Dhr Wibaul kwam nog vertellen, dat de sociaal-democraten principiëei voor Nederland de protectie afwijzen, alsof sommigen hunner indertijd bij de sigaren-kwestie niet v|au een ander gevoelen hadden blijk' gegeven. Verdedigers had het wetsontwerp intusschen genoeg. Behalve de voor steller, voerden als voorstanders met minder dan 5 Katholieken en 1 anti revolutionair het woord. Dat had toch wei een beetje zuiniger gekund1. Om kwart over vijf kwam eindelijk de- stemming waarbij zich 22 senatoren vóór en 17 tegen de verlenging van het Schoenwetje verklaarden. Met de linkerzijde stemden tegen de Katho lieke heer Arntz en de christelijk'-his- tonsche heer v. d. Hoeven. Gerei. Jongelingsbon'd. Naar de Rolt. Verneemt, is de heer P. van Nes Czn, te Bodegraven, schoolopziener bij hét L. O. in dé inspectie 'Gouda, 'benoemd tot direc teur van den Bond van J. V. op Geref. grondslag. De heer Van Nes is lid van het" moderamen van ge noemden Bond. Hij heeft omtrent de aanvaarding der benoeming nog geen beslissing genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1