Oil de Provincie. Kerknieuws. Gemend Itaws. Wö meenen ons te herinneren, dat hier over reeds eerder in den raad is ge sproken en dat toen voor dit idéé sym pathie werd uitgesproken. Red.) „De Tampon" gaf deze week een Kerstnummerhet is de nommers 1 tot 3 van genoemd orgaan voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor de gra fische vakken te Utrecht. Dit nommer bevat velerlei in verband met de Tentoon stelling 1423, 1823, 1923; en vele illustra- ties en platen, de laatste ook in kleuren, welke doen zien, hoe ver de drukkunst op dit gebied 't in Holland reeds bracht. Paa rd enk: euringen. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten'in het voorjaar 1924 zullen wor den gehouden op: 29 Januari te Katten- dijke; 30 Januari te Hulst; 31 Januari te Axel; 1 Februari te Oosiburg, alleen voor hengsten type trekpaard. Opheffing Gezondheids commissies. „Het Volk" vernam, dat 'er plannen bestaan de gezondheidscom missies te Middelburg, Vlissingen en Veerc op te heffen, en een commissie voor geheel Walcheren en N.-Beveland in te stellen. Bezuiniging moet ook hiervan de reden zijn. Doordat een der paarden een lan taarn omschopte, ontstond Zondagavond te Schoondijke (gehucht Steenhoven) brand bij den landbouwer Uijtderwilligen. De schuur werd geheel in de asch gelegd, waarbij 16 beesten, w.ol 6 paarden, om kwamen. 2 paarden en enkele veulens werden gered. (M. Ct.) Eersten Kerstdag is mevrouw de wed. Gudde-Van Tichelhoven, te Zierik- zee, 102 jaar geworden. Wij ontvingen de nommers 1 en 2 van het Jeugd- en Sportblad „De Dui- venbode", welk blad door de Kon. Druk kerij Floralia te Assen is samengesteld en gedrukt in opdracht van de Kon. Zeep fabrieken „De Duif" v/h Chr. Pleines to Den Dolder. De redactie is toevertrouwd aan eerste krachten Uit de redactie van „Avicultura" en „De. Postduif", terwijl de hoofdredacteur van eerstgenoemd blad te vens de illustratie verzorgt. In een Woord vooraf van de Directie van „De Duif" wordt het doel van het blad als onderdeel van de grootsche plan- men van do duivensport toegelicht. De onderneming geniet den steun van tal van autoriteiten, o.a. den minister van oorlog, den directeur-generaal van den landbouw. Het abonnement wordt gratis verstrekt tegen bons en plaatjes, die zich in do verschillende Pleines'-Artikelen bevinden. (Zie o.a. Pleines' Mededeelingen.) Middelburg. Gedurende de Kerstdagen hield de M. T. V. in de Rijschool 'een tentoonstelling van konijnen, kippen, wa tervogels en postduiven, waarop vele die ren waren ingezonden en aan welke ten toonstelling tot gisteravond door 1100 be talende personen een bezoek word ge- bracht. Ook de Commissaris der Konin gin, de burgemeester en de voorzitter der Z. L. M. gaven blijk van hunne belangstelling. In de sociëteit „St. Joris" hield do kanariekweekersvereeniging „Onze Zan gers" een onderlinge tentoonstelling mei zangwedstrijd. Aan de 250ste bezoekster van deze tentoonstelling, mej. Hubregtse, werd een kanarie aangeboden. De politie heeft Dinsdag een scherpe controle gehouden in verband met do bioscopeverordening en verschillende jeugdige personen, die niet onder behoor lijk geleide waren, uit die inrichtingen Verwijderd. Goes. Door den aankoop van het ruime pand van den heer Jos. Stieger door do Ziekenverpleging „St. Joanna" wordt deze Vereeniging in staat gesteld aan haar hui dige inrichting' eene •belangrijke uitbrei ding te geven en zal zij, als wij goed zijn ingelicht, het huis in de Lombardstraat omscheppen tot een klein ziekenhuis met eene geheel naar de eischen des tijds in gerichte operatiezaal. Dan zullen voortaan patiënten, dio door een plotseling optre dend lijden voor het feit staan eener onmiddellijke operatie, niet meer naar Middelburg of Vlissingen behoeven te wor den vervoerd iets wat niet zelden met levensgevaar [gepaard gaat doch aanstonds hier geholpen kunnen worden. (N. Z. Crt.) Voor een zeer talrijk publiek wel even talrijk als én meer aandachtig dan bij de zomeravondconcerten gaf „Ho sanna" Dinsdagmiddag een concert van gewijde en kerst-muziek. Het mooie weer lokte tol luisteren uit en er ging inder daad 'van dit concert wijding uit. Het Goesehe publiek houdt zich zeer zeker voor een volgende gelegenheid aanbevo len in de bereidwilligheid van ons kra nige korps. Vlissingen. In een der Kerstnachten is ingebroken in het filiaal der melkfabriek „Walcheren". Er was geen geld aanwezig. H-answeerl. De douane-beambten heb ben Zaterdagochtend aangehouden de hoogaarts „ZZ 15", schipper De Bilde, thuisbohoorende te Zierikzee, wegens frauduleuzen invoer van ruim 100 liter gedistilleerd, uit België. Wolphaartsdijk. Eersten Kerstavond gaf het Chr. Gom. Koor „Psalm en Lied" alhier hare tweede jaarlijksche uitvoering in de Gereformeerde Kerk onder leiding van haar directeur, dhr. S. J. Tamminga. De eere-voorzitler Ds A. P. Lanting opende het samenzijn, liet zingen Ps. 98 vs. 2 en ging voor in gebed. Na een kort welkomstwoord gaf hij de leiding aan den directeur over. Deze liet eerst zingen het „Gebed" van F. Handel, dat zeer plechtig en gevoelvol werd gezongen. Vervolgens weerklonk het opgewelde „Bondslied", daarna „Jesaja 9 vs. 5", „O, waar ik eens kind was" van F. Abt en het „Zweedsch Kerstlied" vielen ook bijzonder in den smaak. Een uitne mend geslaagd slotstuk was het „Eere zij God" van F. Silcher. De eere-voorzittcr sprak èen slotwoord. Hij sloot met dank zegging, nadat men gezamenlijk gezongen had Ps. 1-50 vs. 1. lerseke. Was reeds een jaar geleden overgegaan tot stichting van een school- vereeniging, gisteren is in een vergadering van die vereeniging officieel besloten over te gaan tot bouw van een school voor de Kerk der Ger. Gemeente. Voorzitter dier scImoI vereeniging is Ds G. II. Kersten. De bouw der school zal zoo spoedig mogelijk aanbesteed worden, te bouwen op een boomgaard aan de Kerk- hoekstraat achter de Kerk der Geref. Ge meente. De houw zal geheel bekostigd worden door eigen middelen, dus niet met rijks- of gemeentesteun. Indien we nu Juni 1924 schrijven, zul len we in onze gemeente van 4000 zielen 5 scholen hebben, 3 Christelijke (1 Her vormde, 1 vo-or Gerof. lager onderwijs, 1 van de Geref. Gemeente), benevens 2 openbare. De verzending van oesters laat, ge- 'zicn den tijd van 'tjaar, wel wat te wenschen over, en 't is dan ook dat ei zoo weinig consumptieoesters zijn, vooral groote, dat men niet moer klaagt. Bo vendien is de prijs zeer mooi en zal deze de geringe verzending vergoeden. Wat zaaioesters betreft over 't algemeen valt dit niet mede, wel is de groei verbazend, maar het aantal valt tegen. Nu wordt voor partijen in den vrijen handel reeds 70 cents geboden en 't is te voorzien, dat de prijs in 't voorjaar hooger zal zijn. De vraag naar 't buitenland, Engeland en vnl. Frankrijk, is goed en minder loyale con currentie, evenals verleden jaar, buitenge sloten, zal 't zakendoen wel beheerseht worden door twee factoren: 't is eene hand die alles heeft en aanbiedt (do Cokzo) en de geringe voorraad, on de, wegens zijn aligeheele verkoop van con sumptie-oesters, minder tot verkoopen ge- neigden bezitter. Al was het alleen hier voor dan is het bestaan van Cokzo reeds genoeg gerechtvaardigd. Oostkapelle. Hier is opgericht een Chris telijke Reciteervereeniging. Zij zal om de veertien dagen vergaderen. De naam der vereeniging is „Bilderdijk". Nieuw- en SI Joosland. Maandag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering, waar het lid Goedhart met kennisgeving afwezig was. Het verzoek van de wed. J. Vorschiere om financieel© hulp tot het betalen van verplegingsko-Ten wegens een door haar ondergane operatie in het gasthuis te Middelburg wordt aan-, gehouden voor nader onderzoek. Aan den heer P. Minet werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzer, in gaande 1 Februari 1924. B'. en Wi. wer den gemachtigd tot oproeping van solli citanten voor die betrekking. Van de Wioningbouwvereeniging E. M. M. alhier was een verzoek ingekomen om een voor schot van f -6300 tot het bouwen van twee woningen %n het aankoopen van grond daarvoor. De bedoeling is hetzelfde type te bouwen als de reeds bestaande woningen omreden ,dat die vereeniging het onver antwoordelijk achtte, een kleiner type te bouwen, terwijl dan moeilijk kan gespro ken worden van een „behoorlijk wonen", ^let voorstel van B. en W. luidde, ge zien de nog heerschende woningnood, om aan het verzoek te voldoen, doch zonder tusschenkomst van het Rijk. Na breed voerige bespreking werd het voorstel met 5 tegen 1 stem aangenomen. Nelisse stem de tegen. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten, zal getracht worden, dat bedrag te' Ieenën tegen hoogstens SVa pet en in 30,jaar af te lossen. Op verzoek van Ged. Staten werd de begroeting van 1924 op verschillende punten gewijzigd. Voor de buitengewone steunregeling voor werk- loozen, moet nog, volgens ingekomen be richt van den dienst der werkloosheids verzekering te 's Gravenhage f 84,52 be taald worden over 1922. Dit bedrag moet nu betaald worden uit den dienst 1923. Ee regeering is door B. en Wl verzocht voor volgende jaren, het eindcijfer vroe ger vast te stellen in verband met de afsluiting van den dienst op 30 Juni. Als lid der Commissie van toezicht op het L. .O. werd gekozen het hoofd der school ,dhr A. v. Houte. De door de kring gemeente Middelburg voorgestelde nadere wijziging van art. 7 der Vee- en VÏeesch- keuringsdienst-verordening, werd op voor stel van B. en W;. goedgekeurd. Over het voorstel van B. en W'. om ook aan mej. J. Ml Happé, vroeger onderwijzeres alhier, een huwelijkscadeau van f 10 te geven en dan met die gewoonte te stopen uit een bezuinigingsooigpunt, staakten de stemmen. Drie leden wilden direct daarmee stoppen en drie leden wilden het nu nog verlee- nen. Dit voorstel werd dus aangehouden tot een volgende vergadering. Die voorz. deed verder mededeeling: dat zich mAar 6 leerlingen hebben aangegeven voor de ontwikkelingscursus, zoodat die niet doorgaat; dat de Regeering afwijzend heeft beslist op de reclame van K. Klap te Middelburg tegen zijn aanslag als forens dat de minister van Waterstaat niet aan den aannemer van de uit te voeren wer ken bij den Sloedam kan voorschrijven, dat hij oOk werklooze arbeiders uit deze gemeente in zijn dienst moet nemen en de jaarwedde der wethouders met 1 Sept. 1923 is bepaald op f 50; dus een be zuiniging van f 20 per jaar. Daarna rondvraag. Hierbij vraagt dhr Poppe of het niet gewenscht is, het ver voer van zand, steen, enz. te doen door de vrachtrijders, aan te besteden. Hij meent dat dit vcordeeliger zal zijn dan de thans gevolgde gewoonte om het om beurt te laten doen. Besloiteu wordt deze zaak te renvoyeeren naar B. en W., welke een volgende vergadering daaromtrent een rapport zullen uitbrengen. Verder deelt •genoemd lid mede, dat W'. Wisse geklaagd heeft over het vele water, dat van het schoolplein op zijn tuingrond locipt. Die voorz. zegt, dat R. en W. zich voorstellen hierin verbetering te brengen. Weth. Wattel vraagt, welk loon de raad wil betalen aan de losse werklieden, die gemeentewerk verrichten op de wegen enz. dezen winter. Na breedvoerige gedachten- wisseling wordt met 5 tegen 1 stem be sloten f 2 per dag uit te betalen. Din- gemanse was voor f 1,75. Daarna sluiting. Door de landbouwvereeniging alhier werd tot bestuurslid gekozen dhr J. J. Mesu. Zulks in de vacature, ontstaan door het bedanken van dhr N. J. Nelisse. De aftredende bestuursleden M. I. Verhulst en J. Baas werden herkozen. De begroe ting voor 1924 wer'd vastgesteld in ont vangst óp f 197,50 en in uitgaaf op i'295, alzo® met een tekort van f 97,50. Verder werd nog besloten geen aanbesteding meer te houden voor levering van kunstmest, doch deze te betrekken van de coöpera tieve vereeniging te Middelburg. Door het- bestuur werd dhr J. J. Mesu als secretaris gekozen. Souburg. In de Maandagavond gehou- den vergadering van den gemeenteraad, waarin afwezig waren dhrn Kodde en Suurmond, neemt dhr Melis het woord. Hij dankt den voorzitter, dat hij1 sedert September voor het eerst voldoende ge- legenhéid krijgt om inlichtingen te vragen. In de eerste plaats vraagt hij, of het geen tijd is, Jat het reglement van orde wordt gewijzigd. Ieder punt van 'de agenda neemt een urn- in beslag. Dhr Jotose meent, dat dhr Melis moet zeggen, welke artikelen kunnen gewijzigd worden. Die langdurige vergaderingen liggen niet aan het reglement van orde, maar laan de breedsprakigheid der leden en aan de leiding. Dhrn Cijsouw en Holthuijsen ver klaren tegen de stemmen, omdat naar hun meening geen wijziging noodig- is. Het voorstel Melis wordt na lange be spreking met 5 tegen vier stemmen aan genomen. Voor dhrn Arendse, Melis, La Soe, Brouwer en Priester. Verder bespreekt dhr Melis art. 188 der Gemeentewet, dat handelt over schouwburgen, enz. en het politietoezicht daarover. Aangehouden tox de volgende zitting, daar de burgemeester afwezig is. In de derde plaats heeft hij het over de plaatsing van een afscheiding tusschen de Schoutstraat en perceel Roose. B'eze is niet, zooals dit door den Raad is goedgekeurd- In de vierde plaats wenscht spr een rapport te hooren over een gehouden vergadering te Middelburg- ven Van 't Hjoff-Verborst. In de vijfde plaats wenscht dhr Melis te weten, hoe veel vierk. M. in de aan te leggen straat ingang Kanaalstraat, ligt, of de eigenaars van den grond al afstand deden, of deze grond gratis wordt afgestaan, hoe dit met eigenaars van onbebouwde perceelen is, oif 'de bedragen voor straat en riolee- ring zijn gestort. In dé zesde plaats vraagt spr, of met het Dag. Bestuur van Vlissingen is gesproken over verplaatsing der Marine en S.S., of door gezamenlijke actie eenig succes zou te verwachten zijn. Eesloten wordt met deze zaak te wachten, tot de burgemeester aanwezig is. Tenslotte wenscht spr., dat het dagelijk'seh bestuur met een voorstel -komt tot verkoop van bouwgrond in de Cevaalstraat. In de vol gende zitting zal daarover worden ge sproken. Dhr La Soe wijst op het stukrijdeiv van den weg naast de bestrating te West- Souburg. Aan de politie zal kennis worden gegeven daarop te letten. Ook wordt vol gens spr. de bepaling van het stoppen van auto's aan de tramhalte niet gehand haafd. Die voorz. zegt, dat 'hij Zondagavond er op gelet heeft, of de politie op zijr. post was. Dhr Brouwer, het woord ver krijgende, heeft een reeks van vragen. Hij zou in de eerste plaats gaarne willen, dat de vergaderingen om 2 uur begonnen en niet om 3 uur. 2. Hij wenscht nadere inlichtingen over de Vlissingsche-Middel- fcurgsche rijweg. Heeft er reeds een ver gadering plaats gehad De secretaris deelt mede, dat een brief naar Ged. Staten is verzonden om over dien weg te klagen. Een inspecteur is toen geweest oim een onderzoek in te stellen. 3. Naast „Nieuwe Woningbouw" worden woningen gezet. Die rioleering laat daar te wenschen over. Het dag. bestuur hoort den architect er op te wijzen, dat bij den aanleg van- bui zen op de ligging gelet wordt. 4. Bestaat in de 'bouwverordening een artikel, dat op de oude rooilijn nieuwe woningen mo gen worden gezet? Dis voorz. zegt, wan neer nieuwe woningen gebouwd worden, den architect moet gezegd worden, er op toe te zien, dat op de rooilijn gebouwd wordt. 5. Op den ouden Middelburgschen weg is een woning gezet, waarbij de rooi lijn niet is gevolgd. 6. Is het Dag. bestuur er van overtuigd, dat er voldoende grond is om te begraven? 7. (Besloten is adhaesie te betuigen aan het voorstel van den Raad van St Laurens. Er is een vergade ring gehouden. Spr meent, dat niemand van het dag. bestuur er geweest is; hij spreekt daarover zijn leedwezen uit. Spr vraagt dhr Die Pagter inlichtingen over het werk in de Schoutstraat. Tenslotte krijgt dhr. De Priester 't woord. "Deze zegt: In de voorlaatste vergadering is een ver zoek ingediend tot het dempen van de sloot in het Tuindorp, hoe staat het met deze kwestie? Dhr Jotose zegt; wanneer tot demping van deze sloot wordt over gegaan, meet men toestemming hebben van den eigenaar. Dieze is er niet op ge steld. 2. Waarom zijn R. en W. niet ge komen met plannen omtrent kosten voor vergaderingen in de openbare school? In de volgende zitting zal er over gehandeld worden. 3. Die lantaarn tegenover het tramhuis gaf vroeger electrisch licht, doch brandt thans niet meer. Spr zou verlich ting gewenscht vinden. 4. Wat de werk- loozen betreft, wie roept de menschen tot het werk? Hij kent een gezin van 8 personen. Uit de ondersteuningskas heb ben deze menschen f 13 per \veek. Vader en zoon uit dat gezin zijn niet opgeroe- roepen voor werkverschaffing. Dit is ab surd. Dhr Die Pagter zegt, dat bedoelde menschen 14 Sept. 1923 hier zijn geves tigd. Dhr De Priester merkt cp, dat er geen bepaling is,- hoelang ze hier moeten wonen, om werk te krijgen. Dhr Brou wer stelt voor, de zaak tot de volgende vergadering aan te houden om dan een bepaling cp te nemen. Aan het einde der werkzaamheden gekomen zegt dhr Jotose dat het gebruik is, de laatste vergadering in 't aar met dankgebed te sluiten. Devrijz. hebben altijd getoond aan de wenschen hunner politieke tegenstanders tegemoet te willen komen, hij hoopt, dat ook de S..D.A.P.-fractie van haar plaatsen zal op staan, dan zal hij het dankgebed voor lezen. Na eenige bespreking staan allen op en leest de voorzitter het gebed voor. Philippine. Zaterdagmorgen stortte, plot seling een der gewelven van de in aan bouw zijnde R.-K. Kerk in. Drie arbeiders werden onder de vallende steenen bedol ven. Een hunner werd bewusteloos on der de steenen weggehaald, terwijl de anderen meer of minder waren verwond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beesd (toez.) A. J. Worm- goor te Alblasserdam; te Zuid Zijpe (Sint Maartensbrug) A. N. v. d. Kreeke, cand. te Zuidwoldej te Groot Ammers W. Zijlstra te Neerlangbroek. Bedankt voor Workum door A. J. Wormgoor te Alblasserdam; voor He- melum door H. Jellema te Sint Anna Pa rochie; voor Bleiswijk door W. Zijl stra te Neerlangbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Tholen J. II. Beumée te Sleeuwijk. Bedankt voor Hoogeveen door J. Ubels te Varsseveld. Geref. Gemeenten. Tweetal te Krabbendijke M. Hoffman be Ilijssen en B. van Neerbos te Ter- neuzen. Beroepen te Krabbendijke M. Hoffman Rijssten; te Goes M. Hoffman te Rijs- sen. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Leeuwarden door K. II. Wallien te Den Helder. Ds A. H. v. d. Kooi, sinds 29 Nov. 1891 predikant te Bergen op Zoom, heeft wegens gezondheidsredenen met 1 Maart a.s. emeritaat aangevraagd. Colijnsplaat. Tot notabele bij de Ned. Herv. Kerk is gekozen dhr. A. Schuit (we gens bedanken van den lieer "S. v. d. Peijl), tot ouderlingen zijn gekozen de hoeren P. J. Alebregtse en L. Pouwer. Herkozen als diaken P. de Smit en ge- kozlen dhr. J. C. Christiaanse. Kapalle. Herkozen tot ouderling in de Geref. kerk alhier dhr. Chr. Louise Jz.- (aftr.) en gekozen tot diaken in de plaats van dhr. Jb. Nijssen Cz. (aftr.) dhr. P. M. Keim. Kamperland. Tweeden Kerstdag had al hier in de Ger. kerk de verkiezing plaats voor ouderlingen en diakenen. De aftre dende broeders ouderlingen J. W. Lamain, P. de Feijter en P. Provoost wenschten voor een herbenoeming niet meer in aan merking te komen, terwijl er nog steeds een vacature open was wegéns het over lijden van dhr. C. Zwemer. In hun plaats werden gekozen de broeders -S. J. Klap, J. C. Kramer, P. Zwemer Cz. en E. de Smit; als diaken werd herkozen broeder Jakobus de Nooier en wegens uitbrei ding van het getal diakenen gekozen br. Jan de Looff. Br. E. de Smit bedankte. Heinkenszand. Bij de op 25 dezer ge houden stemming voor twee kerkeraads- leden hij de Geref. kerk wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Domi- nicus als ouderling en C. Karelse als diaken, werd laatstgenoemde als zoo danig herkozen, terwijl in de plaats van dhr. J. Dominicus werd gekozen dhr. C. Westveer, die evenwel voor de benoeming heeft bedankt. lerseke. Herkozen tot ouderlingen bij de Ger. Gemeente, Hendrik Baaij en Wil lem Meijaard; tot diakenen C. Hartoog en A. de Mol. Krabbendijke. Eersten Kerstdag werd tot ouderling in de Ger. kerk gekozen dhr. P. A. Schwartz, in plaats van den aftre denden ouderling C- Haverhoek en tot diaken dhr. J. Huissoon in plaats van den aftredenden diaken G. van Harn. Krabbendijke. Tweeden Kerstdag werd het nieuwe kerkgebouw in gebruik ge nomen. Tot kwart voor 6 konden de leden plaatsen kiezen. Om 10 min. voor 6 luidde de klok en mocht het belangstel lend publiek binnen stroomen. De kerk was dan ook geheel gevuld. Burg. en Weth. met den secr. der gemeente toon den .uilen hun belangstelling, terwijl de kerkeraden van Kruiningen, Rilland en Bergen op Zoom vertegenwoordigd waren. Voor aannemers, opzichter en werklieden waren plaatsen beschikbaar gehouden. De architect, dhr. Onvlee, overleed tijdens; den houw. Na het uitspreken van het votum zeide ds De Jonge, predikant van. de kerk„In den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes zij dit kerkgebouw aan den dienst des Hee ren gewijd". Gezongen werd eerst Ps. 68: 13 en 14. Na hot lezen van Haggaï 2:1 10 nam ds "De Jonge tot tekst: „In deze plaats zal ik vrede geven, spreekt de Heere der heirscharen", Haggaï 2:10b. (Deze tekst staat ook op een gedenksteen in het portaal hij den ingang.) Nadat spr. allen welkom had geheeten en had herinnerd aan den dood van dhr. Onvlee maar ook aan de vreugde, die het Kerstfeest biedt, ontwikkelde Z.E.W. den tekst Daarna richtte Z.E.W. zich eerst tot B. en W. en dankte hen voor hun komst en voor de hulp voor en bij den bouw steeds verleend. Dhr. Dekker, die eerst opzichter was en na het over lijden van dhr. Onvlee architect werd, oogstte dank voor zijn arbeid, die aller goedkeuring had. De aannemers Breker en Kok hadden volle oor van hun werk, ook van den bouw der pastorie Gebr. Kruijsse, die voor schilder- en glaswerk zorgden, hebben deugdelijk en bekwaam gewerkt. Metselaar Jacobusse, opperlie den en allen die meewerkten aan den bouw, verdienden allen dank. Na den afgev. dank te hebben gezegd voor hun komst, werd den landbouwers nog afzonderlijk dank gebracht, die al les (zand, bouwmaterialen, grond) in hon derdon wagenvrachten gratis hadden aan gevoerd. Ds De Jonge eindigde met den ivensch: Mogen we allen erlangen: In deze plaats zal ik vrede geven, spreekt de Heere der heirscliaren. Amén. Vervolgens sprak de vader van Ds De Jonge, de einé'ritus-pred, van de kerk van Dordrecht, nog enkple hartelijke en ern stige woorden en sprak, nadat Ps. 136:26 was gezongen, den zogen uit. Het orgel staat, hoog boven den preek stoel en de> kerk is door koperen gas kronen goed verlicht. iii'mh' ■■n'biimm iiiw ii niniH—i)ii iin«v» w vt.ntasanawka Ongelukken. Te Amsterdam is Maandagmorgen in een woning aan de De Ruyterkade de zoon van een be jaard echtpaar die daar met zijn ouders woonde, dood op1 zijn bed gevonden. Hij bleek aan gasverstikking overleden. Zaterdagavond zou een 43-jarig koopiman uit Schiedam op: het perron te Lei den in den reeds in beweging zijinden trein stappen. Terwijl hij het portier met de eene hand zou openen, stootte de koffer, welke hij in de andere hand droeg, tegen den wand van den waggon, waardoor de man viel en tusschen de /treeplank en het perron door den trein werd meegesleurd over een afstand van p'l.m 25 meter. Met ingedrukte borstkas werd de ongelukkige opgenomen. Hij is naar .het Academisch Ziekenhuis vol voerd. Zijn toestand is ernstig. De heer K. te Assen is dopir een auto over reden en gedood. In de Schie te Delft werd gistermorgen het lijk gevonden van P. de R, sini^s 15 November j.l. vermist. Te IJmuiden is aangekomen een stoomtreiler, met verlies van een der opvarenden. Op zee waren door een stortzee twee matrozen overboord gesla gen een van hen kon warden gered, maar de ander, S. uit Katwijk, is ver dronken. Brutale i 11 b r a a k. Te Tilburg is Maandagnacht bij de firma Hornstra, uurwerkmaker en juwelier, een 9 vier kante meter groote winkelruit ingedrukt. Diooir het vallen der scherven werden de eigenaar en buren gewekt. Men hoorde iemand hard weglooipen in de richting van het station. Bij onderzoek bleek, dat uit de etalagekast een klok en een barometer waren verdwenen, die men eenige -honderden meters verder terug vond. Overigens wordt niets vermist. - Een zomersche Kerstmis! De Veveenigde Staten hebben dit jaar een warme Kerstmis gehad. Reeds verschei dene dagen heerscht daar 'n record-tem peratuur en gemiddeld bedroeg deze 50 gr. Fahrenheit. In New-York wees de thermometer Zaterdag zelfs 60 gr. Fah renheit aan. In plaats van. zich te kun nen overgeven aan het wintervermaak eten de menschen aardbeien. Die velden staan vol bloesems! Uit Ohio' wordt ge meld, dat de krekeltjes het hoogste lied „zingen", en dat de viooltjes en andere bloemen de velden sieren. Het wordt een Kerstfeest, eenig in de geschiedenis,, zonder sneeuw, ijs of vorst. Uit verschillende provincies komen be richten van hoornen, die voor de tweede en derde maal in bloei staan. De aard beien zijn heerlijk en worden in massa's gegeten en de steenkolen blijven in het hok, toit wanhoop van de brandstoffen- handelaars. Sneeuwval. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heett te Dusseldorl een sterke sneeuwval een ernstige verkeersbelemmering veroorzaakt. In liet geheele industriegebied staat hel tramverkeer stil. Ook het spoor wegverkeer wordt door de sneeuw op de spoorlijnen, vooral in AVest-Duitschland, aan zienlijk belemmerd. Do treinen w,orden overal op de lijnen opgehouden, vooral de buurt spoorwegen in de. omgeving van den Eifel. Noodlottige bezorgdheid. Om zijn vrouw niet ongerust te maken, had een rijk industrieel uit een der voor steden van Berlijn die een anoniem schrij ven had ontvangen, waarin hij voor een op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2