V» 74 Donderdag 567 December 48e Jaargang PU ROL EERSTE BLAOT Buitenland. Binnenland. 9it nummer bestaat uit twee bladen A Drukkers-Exploitanten 'ÜOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfö.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 oi. Bij abonnement belangrijke korting. Ji>cv*«AV«»r.rw.r< Pijnlijk getuigenis. Zijn de persberichten juist, dan zou Hhans in derde instantie een oplossing van de Kabinetscrisis worden beproefd en aan de rechterzijde opdracht zijn ver strekt tot formatie van een nieuw Mi nisterie. Hoeveel vaags en onduidelijks in deze mededeelingen moge liggen bij het eerste vernemen, de berichten, op de nieuwe opdracht betrekking hebbende, zouden wel grondige verandering moeten ondergaan, wilden zij wijziging brengen in ons oor deel dat men hier met een constitutioneel novum en unicum te maken heeft. We kunnen dan ook niet zeggen, dat ,de thans gekozen wijze van handelen on zen bijval heeft. Dit is echter wel zeker, dat alle mid delen om- langs gebruikelijken weg tot een behoorlijke oplossing te geraken moe ten hebben gefaald, alvorens HareMa jesteit deze richting insloeg. Zonneklaar wordt nu aangetoond, dat de mannen van 26 October den regee- ringswagen zoo muurvast in het moeras hebben gewerkt, dat gewone middelen om hem weer op den weg te brengen niet' meer baten. Voor luidruchtig misbaar en gemaakte verontwaardiging in de linksche pers, als of de zaken nu op liun kop worden gezet, is allerminst plaats. De hand in eigen boezem, hee- t e n En wanneer ge dat doet, zult ge niet anders dan moeien toestemmen, dat de laatste opdracht van Hare Majesteit tot Kabinetsformatie een allerpijnlijkst getui genis aflegt omtrent de roekeloosheid en liet politieke spel van hen, die door de verwerping der Vlootwet oorzaak werden van den thans zoo hachelijken toe stand. 1) 1) Bovenstaande werd door ons na het opmaken van ons Bijvoegsel ontvan gen. Red. Kerstmis bij den ex-kroonprins te Oehls. "Voor het eerst sedert den oorlog .heb ben de Hohenzollerns hun Kerstfeest ge vierd in den familiekring, met den kroon prins, die uit de ballingschap is terug gekeerd, in hun midden. Het feest had plaats in de zalen van het kasteel to -Oehls. Alle broeders van den kroonprins ■waren aanwezig. Er werd een speciale plechtige kerkdienst gehouden in de ka pel van het kasteel, welke geheel ver sierd was onder leiding van den kroon prins zelf. De kroonprinses had als een goede huisvrouw met eigen handen de „feestcake" gebakken, een traditie, die iedere Hohenzollern-prinses in acht neemt. Deze groote „cake" is gemaakt volgens de eeuwenoude Hohenzollern-recepten, en ieder, die tijdens het Kerstfeest vertoeft in 'i huis der Hohenzollerns, moet van deze cake mee-proeven. De kroonprinses had evenzoo persoonlijk de schotels met appelen, noten en chocolade bereid voor lederen persoon in het huis. "De- kroonprins had een groot aantal Kerstinkoopen gedaan bij de winkelier^ van Oehls, niet alleen voor zijn familie, doch ook voor de bedienden en de nood lijdende families met groote gezinnen in Oehls. Hij had den burgemeester van het stadje verzocht hem ©en complete lijst van deze families te overhandigen. Alle kinderen van den kroonprins hielpen mee om het Kerstfeest, dat zij voor het eerst sedert dgn oorlog met hun vader vier den, zoo prettig mogelijk te maken. De aardbevingen in Zuid-Amerika. Om vijf uur Zondagochtend is een aardschok waargenomen, die vooral in het oostelijke Cordilliera-gebied veel scha de -heeft aangericht. De dorpen Cachala en Gacheta zijn gedeeltelijk vernield; er zijn verscheiden dooden. Te Bogota zelf is eenige schade aangericht. Een minder hevige schok heeft om 1 uur dien middag plaats gehad. Volgens een te New-York ontvangen telegram uit Bogota heeft de aardbeving daar een groote paniek veroorzaakt. In Bogota zelf zijn geen dooden te betreuren en is de schade niet belangrijk, maar Gacliala, 45 rnijlen ten westen van Bogota, is zoo goed als geheel vernield. Het aantal doo den is ook daar gering, er zijn n.l. slechts Iwee slachtoffers, maar duizenden zijn dakloos geworden. Venizelos terug. Vénizelos heeft na lang beraad beslo ten gehoor te geven aan den tot hem gedanen oproep van generaal Danglis en kolonel Piastiras te Athene om naar Griekenland terug te keeren. Hij zal tijde lijk daar terug komen ten einde mede te werken aan de regeling van den toestand, maar hij zal niet weer op het politiek tooneel verschijnen. Hij hoopt Zaterdag te Marseille scheep te gaan. Hij heeft ver zocht, dat hem geen enkele bijzondere ontvangst bereid worde. Korte berichten. Het assisenhof van het Seine-de- partement heeft Germaine Berton, de moordenares van Marrus Plateau, secre taris-generaal v.an de lique des cameldts du roi, vrijgesproken. Te Ferghan in Rusland beeft men, radiumhoudende moi lder gevonden en te vens in de omgeving van de plaats spa ren ontdekt van een totnogtoe onbekend soort metaal. De politie te Boedapest heeft de twee mannen aangehouden, die indertijd een bomaanslag 'beproefd hebben tegen het kamerlid Rnssay en den journalist Mip'los. Stefan Svettez, een Hohgaarsche communist, is tot 2,5 jaar 'tuchthuis ver oordeeld wegens deelneming aan een via Weenen van Moskoiu uit opgestookte com munistische beweging. Zeven van zijn medeplichtigen hebben gevangenisstraffen va!n 2 tot 8 maanden gekregen. De economische toestand in het Roergebied is sinds eenige dagen weer zeer opvallend verbeterd. De levensmid delen stro-oimen rijkelijk toe en de paij'zen gaan aanmerkelijk omlaag. De uitbreidingswerken van de haven van Antwerpen, te Austruweel, 'zijn we gens het gure. winterweder, tot in het voorjaar, vermoedelijk tot 1 Maart, stop1- gez-et. Te Wcymertz, bij Malmedy, is door tot dusver onbekend gebleven personen sabotage gepleegd op den spoorweg naar Elsenborn. Kort voor .het- vertrek van een trein met Belgische militairen stelde men vast, dat niet ver van het station, de rails over een lengte van verscheidene meters waren losgeschroefd. "In" 1922 en de eerste 8 maanden van dit jaar zijn, volgens opgaven van het bureau voor de statistiek, te Ber lijn 10?» menschen den hongerdood ge storven. Het bureau voiegt er bij! dat het getal verhongerden waarschijnlijk veel greater is dan officieel kan worden vast gesteld en het bedenkelijke is dat het ge stadig toeneemt. Zoo zijn van April tot October van dit jaar 40 menschen van honger gestorven, 14 mannen en 26 vrouwen. Tengevolge van de groote hoeveel heid drijfijs op de Elbe moesten alle Elbe- scheepvaartmaatschappijen het bedrijf stopzetten. De bond van transpiortarbeiders in Engeland heeft tegen 1 Februari de loon- ove-reenkomst voor de bootwerkers opge zegd. Onderhandelingen zullen thans wor den begonnen voor een loonsverhooging van 2 shilling daags met een evenredige verhooging voor stukloon. Uit Uskuh wordt gemeld: Een om streeks 60 man sterke bende heeft een aanval gedaan op- het dorp Oelarse en eenige woningen in brand gestoken. De aanvallers werden doioir de gendarmerie en de inwoners verdreven. Bij het gevecht werden vele boeren gedood. De verlie zen der aanvallers zijn onbekend. Poincaré heeft Maandagmiddag' den Duitsehen zaakgelastigde te Parijs ontvan gen. In dit onderhoud werden de bespre kingen, die Zaterdag 'begonnen waren, voortgezet. Ter gelegenheid van de Kerst dagen heeft er weer een groote uit-, tocht uit Londen plaats gegrepen naar het Zuiden en het vasteland. Op de spoorwegen was het drukker dan ooit. Vooral voor de Riviera bestond groo te belangstelling. De Belgische socialisten hebben, een land hou wcongres gehouden. Zij' eischen een wet, welke den landar beiders een loon verzekert, dat met dat in fabrieken en handelsinrichtin gen gelijk staat. In de Sorbonne te Parijs heeft de viering plaats gelrad van de ont dekking van het radium door Pierre Curie en mevrouw Curie, nu 25 jaai geleden. De president der Republiek was aanwezig. De minister van on derwijs deed officiéél aan mevrouw Curie mededeeling van de jaarlijksche toelage van 40.000 frank, waartoe liet' Fransch parlement besloten heeft. In het Zuid-Oosten van Frankrijk is veel sneeuw gevallen. Een socialistische coöperatie te Hamburg had den Senaat verzocht het verbod van nachtarbeid in bakke rijen op te heffen. De Senaat vroeg de Kamer van Koophandel om'advies, welke er op wees, dat het bedrijf in de groote bakkerijen heel wat óeco- nomischer ingericht, zou kunnen wor den als er voile 24 uur mocht worden gewerkt. Bij invoering van een drie- ploegenstelse! zoii het personeel dan één week van de drie nachtarbeid moetén verrichten. In Beieren is het verbod reeds opgeheven. Er is een samenzwering ont dekt, die ten doel had morgen een revolutionaire communistische bewe ging te ontketenen in Spanje en Por tugal. Er zijn verscheidene personen gearresteerd* te Madrid en in de pro vincie. Tal van papieren zijn in beslag genomen. Te Rome h'eerscht een ongewoon strenge vorst. De openbare fonteinen zijn zelfs bevroren. Het conflict in de textiel- -i n d u s t r i e. Naar de „Tel." verneemt, is opi'uit- noodiging van den burgemeester van Hen gelo (O.) en burgemeesters van andere gemeenten, betrokken bij de uitsluiting in de textielindustrie, len gemeentehuize van Beng-elo een bespreking gehouden met vertegenwoordigers der arbeidersor ganisaties, ter overweging van een. voor stel, dat -eventueel zou kunnen leiden' tot opheffing van het conflict. Die werkgevers waren oeile ter conferentie uitgenoodigd. De burgemeesters der verschillende ge meenten hebben een voorstel aanhangig gemaakt, dat o.a. neerkomt op' het toe slaan van een aantal overwerk uren van 124 pier jaar. Er Zou minstens een half jaar 48 uur per week gewerkt moeten worden. Voorgesteld wordt voorts de loonsverlaging terug te brengen van '10 op 5 pet. en drie vacantiedagen per jaar mei behoud van loon in te voeren. Op de basis van deze voorstellen zou den de besprekingen ingeleid worden. Die Ned Spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt, laten de Nederlandsche Spoorwegen niet minder dan 450 nieuwe open kolenwagens, ieder van 20 ton inhoud, aanmaken. Daarvan worden er in Duitschland 100 en in Nederland 350 gemaakt. De loonsverlaging voor het Spoorwegpersoneel. Naar wij' vernemen, heeft de Minister van Waterstaat zij'n goedkeuring gehecht aan de voorloop'ige korting van 10 pro cent op1 de loonen van het spoorweg personeel, ingaande 1 Januari a.s. Allerlei. Die directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij' na 27 dezer een een nieuw model bankbiljet van f 100 in omloop zal brengen. „De Ned." meldt, dat ds Stigter, een der voornaamste leden van de Herv. (Gef.) Staatspartij en medewerker arm „Staat en Kerk", bedankt heeft als lid dier partij en zich weder bij de C'hr.- Historsiche Unie heeft aangesloten. Naar men aan het „Vad." mededeelt bestaat de mogelijkheid, dat het Eerste Kamerlid prof. dr J. R. Slatemaker de Bruine prof. Aalberse opvolgt als minister van Arbeid. Het blad kon van dit bericht echter nog geen bevestiging krij gen. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes i Werkverschaffing". Hoewel B. en W,. gegromde hoop had den, dat niet, zoo(als in den vorigen win ter werk aan werkloazen zou behoeven te worden verschaft, daar zij' destijds van bevoegde zijde vernamen, dat reeds in November de aanbesteding zou plaats hebben van de spoorwegen te Goes, zul len, nu dit toch niet is geschied, maar hoogstwaarschijnlijk eerst einde Januari 1924 zal plaats hebben, in verhand met de werkloosheid toch maatregelen moe ten worden genomen, te meer waar in Januari vooral in de 'bouwvakken toene ming der werkloosheid wordt verwacht en met de spoorwegen op' zijn vroegst half Februari zal kunnen worden aan gevangen Evenals in den vorigen winter en ge deeltelijk tot voortzetting van de toen uitgevoerde werken hebben B. en W. gemeend uitsluitend hun aandacht te moeten bepalen oip productieve werk verschaffing. Als zoodanig hebben zij met cle daartoe ingestelde Commissie uit den raad besproken het navolgende plan, dat in de li ieroncler genoemde volgorde naar gelang van de behoefte aan werkver schaffing zou kunnen worden uitgevoerd en wel 1. Rooien van hoornen.. Kosten f109; 2. het afbreken van de vroegere dood- graverswo-ning aan den Begraafplaats weg, waartoe reeds werd besloten in 1919. Kosten f300; '3. het afbreken van cle schuur, in gebruik bij Gunst, staande in bouwplan I, kosten f200; 4. het dempen van de sloot aan het begin van den Westsingel, onder voorbehoud, dat de eigenaars der aldaar staande woningen de bruggen opruimen, kosten f1150;,5. het dempen en rioleeren van de sloot langs de Schipperswegeling, kosten f800; 6. voortzetting verbetering Westsingel (vanaf den nieuwen verkeersweg tot aan den 's Heer Hendrikskinderendijlk), kos ten i 1.350; 7. het oplzuiveren en recht- maken der vestkanten van beide vesten, uittrekken riet, baggeren langs de kan ten, kosten f500; 8. aphooging van het plantsoen langs den nieuwen weg West- wal, kosten f450 9. het opknappen van cle z.g. „Speelplaats" en den dijk langs de Bocht van Guinea, kasten f 2200 10. het maken van betonplaten voior de havenboioirden ter vervanging van oude steen-glooiingen bij, het Sas evenals vorig jaar, kosten f2000; 11. het gedeel telijk dempen van den z.g. „Biestermans- put" aan den Oosts ing-el met afval puin en grond van het terrein der gemeente reiniging, kosten f'1500. Voorts ..is bij B. en W. ingekomen een verzoek van bewoners van den Heer- nisseweg om over te gaan tot bestrating van dit stadsgedeelte en tot verbetering van cle rioleering aldaar. De kosten van algeheele bestrating worden door den directeur van Gemeentewerken geraamd op1 f 5500 en die van verbetering der rioleering op f670. B. en W. meenen evenwel, dat cle kosten van gèheele be strating te hoog zijin en dat voldoende ver betering wordt aangebracht door het leg gen van een verhoogd trottoir met een goede ^oot daarlangs, waarvan de kosten worden geraamd op' f 450, zoodat dan de kosten der verbetering zotuden zijn f1120; derhalve zouden de totaalkosten van alle werken bedragen f 11670. Naar raming zou het bovenstaande plan werk bieden voor ongeveer 10 we ken. Evenals het vorig jaar zquden B. en W. het loon van hen, die te werk worden gesteld, willen bepalen pp f0.27 per uur, overeenkomende met seen week loon van plm. f 12.Zjij merken hierbij' nog op; dat het in de bedoeling ligt in de eerste en zooi mogelijk eenige plaats in dienst te nemen menschen,. die gewoon zijn het geheele jaar te wer ken, m.a.w. menschen, die werkelijk werk loos zijn. De financieole commissie is met B. en W. van oordeel, dat werkverschaffing noodzakelijk moet worden geacht. Zij w-enscht er op te wijzen, dat zij het van groot belang acht in ieder geval, waarbij -een werklooze in dienst van cle gemeente genomen wordt, ernstig te over wegen of de betrokken persoon daartoe in aanmerking dient te komen. Verschil lende ambachten brengen uit den aard der zaak mede een werkloosheid geduren de ©enigen tijd van het jaar. In vele gevallen is een dergelijk werk man wel zoodanig 'bezoldigd, dat hij in slaat moet worden geacht voor den tijd dat hij geen werk heeft, voldoende over te leggen om zonder dén steun, dien 'de gemeente door werkverschaffing geeft, de zen tijd door te komen. Een te lichtvaar dig aannemen van zoodanige werklieden moet leiden tot, het kweeken van zorge loosheid, waartegen de financiëele com missie meent te moeten waarschuwen! De financiëele commissie juicht het voornemen van B. en W. toe, om „in de eerste en zoo mogelijk eenige plaats in dienst te nemen menschen, die gewoon zijn het geheele jaar te werken, m. a. w, menschen, die werkelijk werkloos zijn".; Zij zou aan dit voornemen uitbreiding willen geven, en stelt, aan den raad voor om zich nadrukkelijk uit te spreken dat Gesprongen Handen DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.Fabr. A.Mijnhardt Zeist menschen, die door lichamelijke gebreken, ongeschiktheid. of arbeidsschuwheid slechts een gedeelte van het jaar werken, niet in aanmerking komen om als werk- loozen in dienst vftn de gemeente tq komen. De commissie meent, dat door conse quente doorvoering van dit beginsel het aantal werkloozen, dat in dienst geno- meD moet worden, geringer kan zijn dan in vorige jaren. De commissie juicht het eveneens toe, dat B. en W. van oordeel zijn, uitsluitend de aandacht te moeten bepalen op pro ductieve werkverschaffing. Zij meent ech ter, dat de keuze der voorgestelde werken in dit verband niet in alle opzichten ge lukkig is. De commissie is van oordeel dat dè voorgestelde werkverschaffing een ver mindering van de zorgen van het Burg. Armbestuur medebrengt. Waar nu de financieel© positie van het Burg. Arm bestuur rooskleuriger is dan die van de gemeente, zou zij, het billijk achten, dftt in de kosten van de werkverschaffing voor een gedeelte door het'Burg. Armbe stuur werd bijlgedragen. Bovenstaande overwegingen hebben haar er toe geleid am voor te stellen: la. dat uitgevoerd worden de werken genoemd in het voorstel van Burgemees ter en Wethouders sub 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, en de verbetering van den Heernisseweg. Ter toelichting diene, dat de commis sie dus voorstelt te laten vervallen: a. het sub. 2 genoemde werk, omdat de bedoelde woning niet zoo slecht wordt geacht als eenige andere nog bewoonde en toch reeds onbewoonbaar verkla'arde woningen hier ter stede; b. het sub 9 genoemde Werk, omdat (le post aan arbeidsloonen zoo gering is tegenover de totale kosten van het werk; c. het sub 11 genoemde werk, omdat dit werk niet als productief kan worden aangemerkt. 2o. De door de financieele commis sie gehandhaafde werken zouden in to taal 'kosten f7670, waaronder een. bedrag aan arbeidsloonen van f4200. De financieele commissie stelt voor aan het Burg. Armbestuur te verzoeken in de genoemde kosten aan arbeidsloo nen de helft, of een bedrag van f2100 bij te dragen. De commissie mist in het voorstel van Burgemeester en Wethouders een vobrstel omtrent de wij'ze waaropi de mid delen voor deze uitgaven moeten worden gevonden. Waar met deze uitgaven slechts voor een 'klein gedeelte iets Wordt verkre gen, dat van blijvende Waarde moet wor den geacht, meent de commissie te moeten adviseeren deze uitgaven niet te bestrijden door het sluiten van een lee ning, maar dat aOjj ten laste jno-eten komen van het dienstjaar waarin zij worden gedaan. Ingekomen stukken. Berichten van goedkeuring van diverse Raadsbeslui ten door Ged. Staten. Dankzegging van den agent van politie Zandee voor grati ficatie. Verzoek van de bM. Goes Van den B,ond van Werklieden in Overheidsdienst om overleg inzake de pensioen-korting. Verzoek van L. Dl Botudelmg, eigenaar van café „Nationale", oth toestemming tot het geven van pianomuziek van 10 u. (muziek tot 11 uur gegeven mag worden., Zondagen van 122, 46 en 811 uur, daar in het „Schuttershof" ook op Zondag muziek to- 11 uur gegeven mag worden. Een verzoek van diverse autobus-exploi tanten, om hun bussen langs het markt terrein te mogen plaatsen, gedurende ze kere tijden, b.v. met een 'maximum van een half uur. Dies Dinsdags van 10 u. v. m. tot 4 u.n.m. zou 10 iminuten voldoende zijn. Een adres van enkele bewoners van per- ceelen in het oostelijk gedeelte van Bouw plan I, om geen bouwgrond te verkoopen aldaar 'aan dhr Jacobs voor een te bouwen café-restaurant. Adressanten wijzen er op, dat teil vorige jare door B. en W|. is ver klaard, dat Bouwplan I een woonwijk moest blijven, wat ook toen aan enkele koopers van bouwgrond heette verzekerd te zijn. Toen is dan ook geweigerd bouwgrond te verkoopen v-oor autogarages. Indien dit motief gegrond was, geldt het nu toch zeker ook "in het onderhavige geval. (•Ook nog om een andere reden hopen wij, -dat de Raad dit voorstel van B. en \yi. dat inderdaad niet Vian consekwentie getuigt zal verwerpen. In vele ste den worden uit de nieuwe wijken cafes geweerd. Zou dat in Goes niet kunnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1