m 73 Maandag SB4 December W 38c Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Bit lie Provincie. I PUROL Dit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux'. Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie 110. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 MM—tWO Stukken voor den Gemeenteraad van Goes Wijziging verordening op de Straten. Bij besluit van den raad van 29 Aug.. 1923 werden gewijzigd de bepalingen der Verordening ,o'p de Straten, Stegen, enz. welke betrekking hebben opi het hand haven der orde opi het Stationsplein, ten gerieve van de Directie her Neder- landsche Spoorwegen, wélke standplaat- plaatsen wenschte te verhuren aan de verschillende omnibusdiensten. Gedep1. Staten hebben tegen dit besluit, bezwaa;' gemaakt, aanvoerende, dat hiermede de handhaving der orde zon worden opge dragen aan de Directie der Nederlandsche ■Spoorwegen in plaats van aan de politie. Ook met een gewijzigde redactie, door de spoorwegdirectie ontworpen, kan het col lege zich niet vereenigen. Mitsdien stellen IJ. en Wi. voor bovengemeld besluit in te trekken. Stemdistricten. De gemeente is momenteel verdeeld in vier stemdistricten.' Door den aanbouw van woningen in de stemdistricten III en IV, waarin de bouwplannen I en II ge legen zijn, zullen deze districten in het vervolg belangrijk meer kiezers bevatten, zoadat wijziging van de grenzlen der ver schillende stemdistricten niet kan. uitblij ven. Bovendien is een verdeeling dor ge meente in vier districten niet; te hand haven, daar het voorschrift van art. 31 der Kieswet, dat een stemdistriet in den regel niet meer dan duizend kiezers zal bevatten, niet meer kan worden nage leefd. Op grond van hei boivenstaande»hebben B. en W. gemeend de gemeente anders te moeten verdoelen. Als stemlokaal voor het rijfde stemdistriet hebben zij zich gedacht de groette vergaderzaal van bet Schuttershof. Slnbsidieermgl De vereen, van Nederlandsche Ge meenten verzoekt olm een jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas ten hehoevc van het Fonds voor de Normalisatie in Nederland te verleenen. Met Normalisatie wordt bedoeld het vaststellen van vaste modellen voor verschillende benoodigd- heden, zooals gresbuizen, hulpstukken, betonbuiaen, trottoirbanden, putdeksels en -roostere, enz. enz., waardoor ojpi den duur een belangrijke besparing kan wor den verkregen opi de productiekosten en derhalve op den kostprijs, zoodat het ver leenen van steun aan dit streven in sterke mate bezuiniging op1 de uitgaven der openbare besturen in de hand werkt. Evenwel is een subsidie van 'f 3 per 1000 zielen wat. hoog en kan, gezien de bijdragen van andere gemeenten voor Goes worden volstaan met f10 pfer jaar, meénen B. en W. Café-restaurant in Nieuw-Goes. fipotr den heer J. H. Jacobs te Kloetinge is te koop gevraagd een stuk bouwterrein, gelegen op- den hoek van de Wilhelmina- stfraat en de Voorstad. Het is de bedoeling van aanvrager, aldaar te bouwen een café-restaurant. Ingevolge het bepaalde bij' art. 4 sub d der Algem. Voorwaarden voor den verkoop van Bouwterrein der Gemeente Goes, welke met Rijksvqorschot zijn aangekocht, mag een gebouw, voor andere doeleinden bestemd dan tolt Wo ning, slechts worden opgericht na voor gaande bijzondere toestemming van den raad, gehoord de Gezondheidscommissie, onder door den Raad te stellen voorwaar den. De inrichting, zooials aanvrager die lieeit ontworpen, voldoet aan eischen, welke uit een schoonheidsoogpunt mogen worden gesteld en zal ongetwijfeld bij dragen tot verfraaiing van dit stadsge deelte. Slechts hebben B. en Wi. gemeend ■dat gewaakt moet worden tegen de aan wezigheid van automatische muziekin- menten en het geven van muziek e.d. Mitsdien stellen B. en 'Wj. voor de ver- eischte toestemming' te verleerfen, ander voorwaarden evenwel dat in of nabij! de inrichting nimmer automatische muziek instrumenten aanwezig mogen zijn en aldaar nimmer muziek mag worden ge geven. Spoorwegaanleg' op Zuid-Bevel and. ©oor de directie der N.V. Spoorweg-Mij. Zuid-Beveland" wordt verzocht om haar alsnog af te staan een stukje Watergang, groot ongeveer 8 A. 40 c.A., staande ten name van de Ambachtsheerlijkheid van Goes. R. en Wl stellen voor le gemeld perceel watergang voorzooveel noodig aan den openbaren dienst te onttrekken; 2e het aan bovengemelde Maatschappij' te verknopen tegen den prijs van f100 pei H.A. zijnde in casu f8.40. Zondagsdienst Sas personeel. Door den Sasmeester en den Sasknecht is B. en W. verzocht het daarheen te lei den. dat hun elk om de 14 dagen een II 'IIIIHMIB I«III1I- IMMHMl nTVf"1' vrije Zondag zij gewaarborgd. Die billijk heid van dil verzoek erkennende, hebben B. en YY. niettemin gemeend te moeten nagaan, of de Zoiridagswerkzaamheden werkelijk van dien aard zijn, dat het sas op' <lie dagen niet door één persoon kan worden bediend. Een opgaaf óver 1923 toont aan dat het getal schepen, hetwelk op Zondag liet sas passeert, gemiddeld 5.73 bedraagt, het geen in verband met het voortdurende heen en weer loopen, wanneer de sluizen door één persoon bediend worden, te veel is. B. en W-. geven mitsdien in overweging beschikbaar te stellen een bedrag van f3 por Zondag tot bestrijding der kosten van hulp!. Wijziging veemarkt regeling. Den laatsten tijd bereiken B. en W. 'klachten betreffende het drijven en leiden van vee door de gemeente. Dit geschiedt gemeenlijk in tamelijk groote troepen door slechts enkele personen, met o.m. dit gevolg, dat plantsoenen worden ver trapt, aanplantingen beschadigd, enz. Deze klachten, welke volkomen juist ble ken, besprekende met vertegenwoordigers van den Zeeuwschen Bond van Veehan delaren, werd B. en. W. in overweging gegeven, een bepaling in 'hel leven te roepen, gelijk onlangs te Middelburg' is vastgeslclrl, vodi,•schrijvende voor het. ge leiden vah vee één persoon voor elke drie stuks. Bij' deze bespreking werd tevens de wensch te kennen gegeven, dat de genen, die gewoon zijin vee ter markt te brengen, in de gelegenheid zullen worden gesteld, om tegen eenige vergoeding af daar een vaste standplaats in te nemen. In verband met een en 'ander hebben B. en W. een viertal wijzigingsverordeningen ontworpen. Begrooting 'Burgerlijk Armbe stuur voor 1924. B. en W. stellen vopr goed te keuren de begroeting van het Burg. Armbestuur V0|0|r het dienstjaar 1924, sluitend in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 112.584.80. Benoeming Gein.-Geneesheer. Op 31 December a.s. loopt af de aan stelling voor drie jaar van den gemeente geneesheer, den heer H. Snoek. B, en YV. dragen den heer Snoek' ter herbe noeming voor een nieuwe driejaarlijlksche periode voor. Bij hoest of verkoudheid, heeschheid of keelpijn zijn Thermo-Tablet- ten bet meest aan te bevelen, Doozen' 4.00 Tabl- 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apolh. en drogisten. Museumdief3la! te Petersburg. De Tsjeka van Petersburg heeft een inval gedaan in de woning van Abraham Keiler, assisfeDt-curator van het Hermi tage-Museum. De geheime sovjetpolitie vond in Keller's woning 1535 kunstscha- ten. Toen de bolschewiki aan het bewind kwamen, werd Keiler aangesteld als con troleur van de ambtenaren, die de bol schewiki hadden aangehouden- Den le den van het personeel viel het na eenigen tijd op, dat de meest waardevolle stuk ken verdwenen. Zij werden wantrouwend en verscheidene professoren besloten nauwkeurig toezicht te houden. Als resul taat van hun bewakingsdienst hebben zij nu aan de agenten der Tsjeka medege deeld, dat zij Keiler verscheidene werken hebben zien wegvoeren. Keiler, een com munist, wacht nu een doodvonnis, we gens misbruik maken van vertrouwen. De- crisis in Beijeren. Er wordt in Beiersche nationalistische kringen hevig tegen von Kahr gekuipt. Deze zou daar even hard tegen intrigee- fen en iriet Ehrhardt het plan hebben een separatistische actie op touw te zetten. Als uitvloeisel daarvan wordt in de laatste dagen zeer scherp tegen de na- tionaal-socialisten opgetreden. Verschei dene hunner zijn gevangen genomen. Hit- Ier wordt strenger bewaakt dan ooit te voren en mag nog alleen zijn pleitbezor ger ontvangen. De villa van LudendorfJ is geheel door politie omringd, welke een ieder aanhoudt, die. den generaal een be zoek brengt. Zaterdag ontmoette de Völ- kische arbeidersleider Fahrenhorst, .die op weg was naar de villa, in den tuin een 'Schupo, welke hem een revolver voor hield en dreigde hem neer te schieten, zoo hij nog een stap verder deed. Luden- dorff, die het schouwspel van uit zijn venster gadesloeg, snelde naar beneden om tusschenbeide te komen, maar werd door een anderen politieagent binnen hef huis teruggeduwd. Door-den Kerstboom gered, Een uur na den mislukten aanslag op Noske, verklaarde deze aan journalisten: Mijn leven is gered door de Kerstmisvie ring;. Indien ik in mijn studeervertrek was geweest, toen de aanslag plaats had, zou ik op zijn minst ernstig zijn gewond. De bom is op de trap juist voor de deur van Noske's studeervertrek ontploft, doch toen de aanslag plaats had, nam Noske deel aan een Kerstfeest. Hij keerde na den aanslag in zijn woning terug. Do bom, die een groote hoeveelheid dynamiet bevatte, richtte groote schade aan. Men gelooft, /lat de boni geworpen is door communisten, die den sterken arm van Noske vreezen. De communisten hielden Vrijdag te Hannover groote demonstraties, die rus tig verliepen. Een drijvende wereldtentoonstelling. De idee, een wereldtentoonstelling te bouwen, houdt, een groot gedeelte van Kopenhagens bevolking bezig. Hét voor en tegen wordt druk besproken. Evenwel is niet zoozeer de idee als wel do uitvoe ring, de fantastische bouw, welke de.ge moederen beweegt. Prof. Rosen, de schep per van de gedachte, is van meenïng, dat voordeel moet getrokken worden uit de groole watervlakten, welke Kopenha gen omgeven. Hij wil een fjrijvende ten toonstelling in de meren uitbouwen. Men behoeft geen parken en stadsgedeelten! te ontsieren, men heeft geen. betonnen ondergrond, geen duur cement aan een dergelijk gebouw te verspillen. Korte berichten. De federale troepen in Mexico heb ben na een verwoed gevecht Cuebla ver overd. Generaal Castro, de commandant der rebellen, is gewond. De rebellen trek ken nu op Vera Cruz terug. De Paus heeft tot Poincaré het ver zoek gericht om ter gelegenheid van het Kerstfeest alle veroordeelden in verband met de Roerbezetting tc begenadigen en den uitgewezenen toe te staan naar hun woonplaats terug te koeren. Het verzoek der Turksche regeering om) een aantal aspirant-officieren voor hun opleiding naar Frankrijk te mogen zenden, is aldaar met groote voldoening vernomen, omdat hieruit blijkt., dat men in Turkije aan de Fransche richting de voorkeur geeft, terwijl men vroeger steeds Engelsclie of Duitsche officieren als in structeurs koos. Bovendien hoopt men, dat deze relatie goede gevolgen zal heb ben voor de Fransche wapenindustrie.'! (Een mooi onderwerp voor de propa gandisten van de ontwapenings-idee!) Naai' aanleiding van de overwinning der Arbeiderspartij in Engeland meent de heele socialistische pers in België, dat bij de volgende Belgische verkiezingen een socialistische meerderheid in het l;md zal komen. Reeds nu wordt het strijdprogram bekend gemaakL: 1. kosteloos pensioen- 2. heffing op het kapitaal; 3. nationalisatie der mijnen; 4. oplossing der woningkwes tie en van het militair vraagstuk. Op 27 Januari zal te Brussel een nationale conferentie worden gehouden van Schepenen en burgemeesters van heel het land om den neteligen toestand der gemeente-financiën te bespreken. Te Hamburg is tegen een deelnemer aan de communistische relletjes, waarbij een politieagent werd gedood, de dood straf geëischt. Zaterdagmorgen lag geheel Engeland onder sneeuw en ijs. In 't Zuiden trad echter dooi in, zachter weer wordt voor speld. Uit de registratie van het testament van den onlangs gestorven president van de Canadian N'orthem Railway, William Mackenzie, is gebleken, dat hij tusschen de 10.000.000 en 15.000.000 dollar heeft nagelaten. Er zijn een zoon en zes doch ters, die ieder meer dan 1.000.000 dollai ontvangen. De vermaarde „Rufus-steen", een reuzenkei, die overeind was gezet_ op de plek waar in 1100 Koning William II (William Rufus) was gedood, is op een nog onverklaarbare manier omgevallen. De kei liad er gestaan sinds 1745; hij was in dat jaar opgericht door lord Delaware. (William Rufus was op de jacht door een pijlschot van zijn jachtgezel sir Wal ter Tyrell, doodelijk getroffen in het Nieuwe Woud, gelegen in het graafschap Hampshire.) Ter gelegenheid van het feit dat het Zaterdag 25 jaar geleden was dat de Beltgische {lichter Georges Rodehbach is overleden, is in het huis waar hij to Parijs heeft gewoond, een gedenkplaat aangebracht. iwuoesaraw 1 De 1 0 0 nr ege 1 i ng: van het spoorwegpersoneel. Een deputatie van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" en van den Prot. Christ. Bond van Spoorwegpersoneel had Donderdag, van een deputatie uit het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen Zater dag een onderhoud met den Minister van Waterstaat over het voorstel der Directie van de Ned. Spoorwegen om ingaande 1 Januari a.s. een inhouding van 10 pet. op alle loonen toe te passen. De R.-JK. Bond „St. Raphael", de Prot. Christelijke Bond, de Neutrale Bond zoo wel als de Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen hebben zich telegrafisch tot den Ministerraad ge wend om de beslissing over de loons verlaging van het spoorwegpersoneel op te schorten totdat kennis genomen is van de nader kenbaar te maken juridische bezwaren en verdere argiunenten der vak organisaties" tegen de loonsverlaging op dit tijdstip. Allerlei. De invoer van vee uil Nederland langs Esschen in België is ten gevolge van het heersc hen van mond-, en klauwzeer voorloopig verboden. Gees. In het programma van de uit voering; te geven door het muziekgezel schap op le Kerstdag] is abusiefelijfc ver meld Gezang; 221. Dit moet zijn Gezang 229: „Er is uit 's werelds„duistre wolken" enz. Op Vrijdag 4 Januari zal in liet Schuttershof een liefdadigheids-soiree worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor noodlijdend Rijnland. Een advertentie in dit nr. geeft nadere bijzonderheden, waarheen wij ook ver wijzen. B. en W. vragen machtiging, tot het doen van uitgaven voor productieve werkverschaffing tot een bedrag van f 11670 kosteé van de werken, en f 6900 arbeidslcxmen daarin begrepen. Vlissingen. Voorgedragen wordt voorde benoeming van een leeraar in de geschied en staatswetenschappen aan de Hoogere Handelsschool alhier, de heer A. Potje- wijd te 's-Gravenihage. lerseke. Raadsvergadering van Vrijdag. Afwezig dlrr. Hartoog. Ingekomen stukkenVolgens Ged. Sta ten zal het salaris der weth. voortaan bedragen f 230, dus een vermindering van f 70. Een verzoek van het hoofd der school om oen vergoeding voor in de jaren 19201921 gegeven lesuren in ta len tot een bedrag gelijk aan het school geld dier cursussen, wordt met algem. stemmen afgewezen. Een verzoek van dhr. C. I. S. Serlé en mej. F. vj, d. Vliet, onderwijzer en onderwijzeres aan de Ulo-school om een vaste aanstelling als zoodanig, wordt voor kennisgeving aangen. Aan M. Vermue (f 17.50) en Jan Mieras f 2.50) wordt ontheffing schoolgeld tot bovengenoemde bedragen verleend. Goedgekeurd met algem. stemmen de begrooting 1924 van den vleesclikeurings- dienst. De verordening invordering plaat selijke inkomstenbelasting wordt in over eenstemming gebracht met de algem. rijksverordening. De rekening-courant bij de Nationale Bankvereen. Wordt met 1 jaar verlengd. Een wijziging begroeting 1923 van 't burgerl. armbestuur en van de gemeente worden met algemeene stem men aangenomen. Idem een verordening voor do commissie voor 't lager onder was. Benoemingen: Leden Armbestuur: aan bevolen waren Chr. Si nice aftr., Jan Kra mer aftr., Joz. de Koeijer Jzn. Jr. Dl Commee Sr., herbenoemd de beide aftre denden. Gascommissie'de hoeren Scheels 9, Sipsma 10, de Koeijler 9, Ph. Bord 1 en G. Daane 1 stem. (Aftredenden herbe noemd.) Tot correspondent Arbeidsbemiddeling, wordt met algem. stemmen aangewezen C'. IV. v. Oeveren, le klerk ter secre tarie. Tot leden dér commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd: J. Ct 'v. Burght, P. Bustraan, M. J. Steketee, "W. Houders, Jan Bakker. Nu komt het interessante punt van dezen avondzal de openbareschool op den Dam worden opgeheven? In de voorgaande vergadering heeft Ph. Bom dit punt ter sprake gebracht en ge vraagd om een voorstel van B'. en W. inzake dit punt. B'. en W. stellen nu VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfi.OS Prijs der Advertentie*: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 el Bij abonnement belangrijke korting. jffli Ruwe en Schrale Hu id JBHH DOOS 30, 60, 90 Cent. LJgR* V V Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.l abr A.Miinlmrdt Zeist voor: School II op te heffen, direct na goedkeuring van dit besluit dotor Ged. Staten, dat zal zijn 1 April 1924. Naar aanleiding van dit stuk zijin verschillende adressen ingekomen, o. a. een van de Oudercoinmissie school II, waarin de wenschelijfcheid wordt uitgesplrqken deze school niet op te heffen, zulks met aan voering van verschillende gronden, waar van de voornaamste waren: slechter on derwijs en geen of heel weinig bezui niging. Dlit verzoek wqrdt gesteund door 44 oudei's of voogden van schoolgaande kinderen. Het tweede adres was van de vereeniging! tot bevordering vair open baar lager onderwijs, dat ook den wensch uitsprak dat de school zou blijven be slaan. Ook de oiudoroommissie van schoot I geeft den raad zijn volle sympathie te kennen met het het adres van de ouder commissie van school II. ©e voorz. va* den raad merkt opi dat het voorstel va* B. en W. niet met algem. stemmen is genomen, m.a.w. wethouder Boni was er tegen. Weth. Bom was eerste spreker. Hij bestrijdt de gronden van Ph. Bom'» motieven voor opheffing, bespreekt de Wording der apenbare scholen. Is 't billijk' de 'kinderen van den D|am naar 1. dorp te laten komen, een bestaande toestand te veranderen Moeten wij 'voor de staats kas zorgen? toch neen? Als we nagaa* wat de Haagsche raad doet met de split sing van 12-klassige scholen in 6 klassige, m.a.w. ook een onderwijskracht va* 's Rijks kas hebben. Ook den heer YVirt* haalde de heer J. L. Bom aan om to bewijzen dat het onderwijs van kleine scholen beter is dan dat van groote. Ook de heer Scheele bespreekt het adres va* Bom. Ilij acht vereeniging der beide scho len ontwrichting van het openbaar onder - wijls en verslechtering van dat. Is het on derwijs op den Dam slecht? Immers neen. Uitvoerig gaat spr. de verschillende com binaties der klassen van beide schole* na, alleen en vereenigd. Schede raadt aan de zaak te late* zooals die is en alleen de onderwijzer» die we te veel hebben, ontslag te ver leenen. Is de inspectie van 't onderwas, geraadpleegd? ©ie is toch ter zake kun dig. De heer Sipsma staat stil bij punt 13 van 't convoicatieblijet. B. en W. stelles voor opheffing. Punt 13 spreekt van sa menvoeging van beide scholen. Dan ziet spr. geen bezuiniging. Immers de ouder* of voogden van schoolgaande kindepe* op den Dam kunnen toch zeker ook ee* schooi stichten en dan is 't schade voor de gemeentekas. Ph. Bom aan 't woerd komende, ver dedigt zijn voorstel. Eerstens uit finan cieel oogpunt, en tevens beter onderwijs. Financieel schat spr het voordeel: trac- :tementen (3 onderwijskrachten: 3 maai f 2900 is 8700), minder licht f 400, o*- derhoud enz. te samen f 10.000. 'Hij' vindt het juist onverantwoordelijk om de schole» apart te houden; bezuiniging is een eisch, zeker van dezen tijd. Is de afstand voor de kinderen te ver? Immers neen. Juist frissche lucht happen, ook bestudeerisg van de combinatie der klassen zal aan wijzen, dat het onderwijs zelf in gehalto zal vooruitgaan. Bovendien toont Ph. Bom de eerste sprekers aan, dat in geen.ge val Zijn voorstel, al wordt het aange nomen, de school voor Geref. Lager on derwijs er voordeel van zal hebben integendeel, die zal er financieel sohad» van hebben. Uitvoerig gaat hij een en an der na. 1 Dhr Scheele vindt juist geen enkele on derwijsman, die zegt, dat vereeniging voor het onderwijs nadeelig is. Uitvoerig gaa* de heeren J. L. Bom en Ph. Bom e* Scheele verder op deze zaak in. P. da K oeijer voelt niet veel voor opheffing! van de Domsche school. Z.i. worden da Dam bewoners te veel gedupeerd. De voor zitter gaat uitvoerig de geheele kwestif» na, het verre loopen vindt z.i. geen be zwaar. dat is vroeger ook elders ge schied. De finaneieele argumentatie va* weth. Bom is ook niet zuiver, alleen f 600 zal uitgewonnen worden aan gewone on kosten. In stemming, gebracht, wordt het voorstel van B. en W[. verworpen met 7 tegen 3 voor; tegen j&ipsma, De Koeijer, E'aane, Mol, Scheele, Ilubregtse en J. A. Bom; voor J. .Sinké, L. van Es en Ph. Bom. B. en W. stellen voor om over te gaan tot ontslagverleening van leerkrachten bijl het Lager onderwijs, In dit geval' dhru I. van Dijk en Serlee; met alg. stemmen aangenomen. Het dagetijkseh bestuur stelt voor om. voor het vervolgonderwijs beschikbaar te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1