Kerknieuws. Predikbeurten. fMarwjjs. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Leestafel. zijn krachten en gaven besteed tot welzijn der gemeente. Zooveel als in zijn vermo gen was heeft hij steeds de belangen der gemeente behartigd. Zijne nagedachte nis zal dan ook in de gemeente in dank bare herinnering worden gehouden. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den Minister van Waterstaat^ als antwoord op het in Juni door het gemeentebestuur aan hem ge licht verzoek om niet over te gaan tot opheffing van het hulppostkantoor ter plaatse. De Minister deelde echter mede, dat hij besloten had tot opheffing over te gaan in verband met de aanmerkelijke bezuiniging en omdat bij vestiging van een station voor den postdienst het onge rief voor het publiek niet groot is. Naar aanleiding van dit schrijven vraagt dhr. Boon wat het verschil zal worden in openstellingsuren, waarop de voorzitter mededeelt, dat het kantoor thans 5V2 uur per dag officieel is geopend en het sta tion slechts IV2 uur per dag open zal zijn. Dhr. Simonse betreurt deze mede- deeling. Hij wil gaarne medewerken tot bezuiniging, maar dan moet het eene be zuiniging wezen, die de moeite loont. Is hij goed ingelicht dan wordt door de op heffing van het kantoor slechts f 200 a f 300 per jaar bezuinigd en dat bedrag vindt hij niet van dien aard, dat het den achteruitgang, die we tegemoet gaan, wet tigt. Het gemeentebestuur doet alles wat in zijn vermogen is om de gemeente te doen vooruitgaan, zie b.v. de straat verlichting, de wellicht spoedig te wach ten electrificatie. Onze gemeente gaat hard vooruit, er is een snelle uitbreiding, geen plattelandsgemeente waar zooveel wordt bijgebouwd. We bezitten een mooi en goed ingericht postkantoor. Het platteland wordt hier weer de dupe van de bezuini ging. Aangezien we toch ook briefport en belasting moeten betalen protesteert hij, dat wordt afgenomen het weinige wat het platteland heeft. Ook wil hij opkomen als zoude het ongerief niet zoo groot zijn. Niet alleen de geringe openstelling, maai de bestelling is thans in handen van personeel, geheel op de hoogte met alle plaatselijke toestanden en liet is onmoge lijk, dat dit wordt verkregen bij Middel- bUrgsch personeel. Hij stelt dan ook een motie voor, waarin de Raad deze bezwa ren kenbaar maakt en B. en W. uit- noodigt al het mogelijke te doen om het kantoor te behouden of in elk geval te trachten uitstel te krijgen tot gebleken is, welken invloed de uitbreiding der ge meente op het verkeer zal hebben. Z. h. s. wordt deze motie aangenomen. Het voor stel van B. en W. om art. 7 der ver ordening op de Vee- en Vleeschkeurings- wet zoodanig te wijzigen, dat daar dui delijk uit blijkt, dat geen herkeuringsloon zal worden geheven van gemeenten van den eigen lering en ook niet van gemeen ten in Walcheren wordt aangenomen. Vrijdagmiddag had op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaits van den heer J. Marinissen, oud-burge meester dier gemeente. Het stoffelijk over schot werd naar de groeve gedragen door de kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, drie raadsleden en den gemeenteveld wachter. Aan het graf voerde allereerst het woord de burgemeester, de heer L. Mei se, die den overledene herdacht als oud-hoofd der gemeente. Van 1888 tot 1912 heeft hij steeds met ijver en toe wijding de belangen der gemeente behar tigd. Ook als vriend en raadgever bracht hij hem nog een laatste groet. Daarna sprak Ds J. H. van 'tHoff, predikant der Ned. Herv. Gemeente, die den overledene schetste als een goed voorbeeld in het kerkelijk leven; tevens memoreerde hij wat de overledene gedaan heeft als kerk voogd. De heer G. J. Nrjland, oud-secre taris der gemeente, dankte voor de ge sproken woorden, sprak zeer waardeerend over wat de overledene steeds voor hem is geweest, in wien hij een trouw vriend verloren heeft. De heer C. Davidse dankte namens de familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Domburg. Alhier is van Zondag op Ma'an dagnacht j.l. in de oonsistarïekomer der (Herv. kerk ingebroken. Door het inslaan van een ruit heeft men zich toeganig verschaft. Ben gesloten kast werd open gebroken, de geldbussen en oollectezak- ken nagezien, doch daar in het (gebouw dei- consistorie geen geld aanwezig was, werd niets ontvreemd. Ook in de kerk werd een bezoek gebracht. De aan den ingang Igeplaatste bussen heeft men getracht te openen, doch dit is niet gelukt. Na een onderzoek is door de politie aangehouden L. R„ wonende alhier, die na bekentenis voorgeleid werd voor den officier van justitie te Middelburg. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering werd dhr W1. Kesteloo Jz. herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur. Aa.n mej. C. Aarnoutse werd pp haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school. Verder werd een wijziging aangebracht in de verordening op het financieel be heer van het Woningbedrijf. Naar aan leiding daarvan vraagt dhr Die Visser, of het niet mogelijk zou zijn door tot verlaging der huurprijzen over te gaan meerdere huizen te verhuren. De voorz. antwoordt daarop, dat hetzelfde voorstel in de vergadering van B. en W. door dhr ran Sluys is ter sprake gebracht; de meerderheid betwijfelde echter, of dit de gewenschte uitkomst zou geven. B. en W. zullen in een volgende vergadering daar over nader advies uitbrengen. Daarna •word de regeling van het onderwijs na 'den leerplichtigen leeftijd besproken. B. en Wi. meenen, dat, wanneer zich een 10- tal kinderen aanmelden, waarvoor 40 ent schoolgeld per week wordt betaald, voor 8 lesuren, het mogelijk zal zijn, zonder al te groote offers voor de gemeentekas het onderwijs te geven. Dhr De Visser meent, dat aan dergelijk onderwijs geen behoefte bestaat, dhr Francke vindt de kosten te hoog. B. en W'. worden ge machtigd een oproeping voor leerlingen te doen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten, onderwijs te doen geven wan neer zich tenminste tien kinderen aange ven. Aan B. en W. wordt- een crediet van f 30 verleeund voor het aanschaffen van enkele leermiddelen voor aanschouwelijk onderwijs op de O. L. school. Dhr Francke vroeg verbetering van de Schuitvtotstraat dhr Almekinders van den Westweg en de toegang tot de begraafplaats. B. en WL zullen voor extra onderhoud zorg dragen. Oostkapelle. Gistermiddag is onder veel belangstelling het stoffelijk overschot be graven van wijlen dhr. A. de Visser. Slechts na één dag ongesteldheid werd de man, die steeds in velerlei opzicht werkzaam was in het leven, plotseling door den dood weggerukt. Aan de groeve sprak eerst Ds Douma, die den over ledene herdacht als een man die bereid was om te sterven, maar die ook zijp roeping in het leven steeds zoo had waar genomen, dat hij klaar was als de dood kwam. Terwijl spr. nog met hern bad, nam de dood hem weg. In hem valt weg een man die veel deed voor Kerk en School. Moge God de weduwe genadig zijn. Na mens het bestuur "der Chr. School sprak de voorz. J. de Voogd Wz., die den overledene herdacht als een zeer accuraat man. Bijna 18 jaren heeft hij de vereen, als secretaris met ijver gediend. Men zal hem missen, maar God nam hem weg. Het hoofd der Chr. school, dhr. Laansma, sprak enkele woorden namens personeel en leerlingen. Veel deed de Visser voor de school, want hij deed het om Christus wil. Dhr. A. de Visser van Grijpskerke sprak namens de Boerenleenbank, waar hij ook als secretaris veel voor heeft gedaan. Een broeder van den overledene dankte de sprekers voor de belangstelling. Colljnsplaat. Ten overstaan van den notaris H. M. Markusse te Kortgene werd Donderdag voor Mej. de Wed. P. de BruijineDe Regt te Go-es alhier publiek verkocht 32 perceelen bouwland, te weten A. In de gemeente lvats aan den Noord Langeweg: Perceel 1, groot 87.90 A., koo per dhr. D. Tazelaar voor f925 per Schouwsch gemet; perceel 2, groot 90.35 A., kooper dhr. C. Schrier voor f945 per Schouwsch geinel; perceel 3, groot 90.65 A., kooper dhr. M. v. d. VVoele Pz. voor f953 per Schouwsch gemet; perc. 4, groot 90.10 A., kooper dhr. M. Tazelaar Pz. voor f971 per Schouwsch gemet; perc. 5, groot 90.85 A., kooper dhr. M. v. d. Weele Pz. voor f975 per Schouwsch gemet; perc. 6, groot 91.25 A., kooper dhr. J. C. Nelisse voor f981 per Schouwsch gemet; perc. 7, groot 94.25 A., kooper dhr. M. Markusse Az. te Kats voor f 1000 per Schouwsch gemetperc. 8, groot 91.75 A., kooper dhr. J. C. Nelisse voor f 1011 per Schouwsch gemet; perc. 9, groot 91 A., kooper dhr. J. C. Nelisse voor f 1012 per Schouwsch gemetperc. 10, groot 92.60 A., kooper dhr. J. C. Nelisse voor f1009 per Schouwsch gemet; perc. 1130, groot 16.2240 'II.A., kooper dhr. Jaspert Ileijnsdijk voor f28860 de massa. B. In de gemeente Colijnsplaat, nabij den Groenenweg: Perc. 31 en 32, samen groot 1.2290 H.A., kooper dhr. J. de Bruijne te Brouwershaven voor f2600. De koopers, van wie hierboven de woonplaats niet is vermeld, wonen allen te Colijr.splaat (G. Ct.) Bergen op Zoom. Gisteren werd ten overstaan van den Ontvanger der Domei nen publiek voor afbraak verkocht het rijksliengstveulendepot. Kooper werd dhr. F. C. A. Hoorninck te Goes voor f3555. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Diemen c.a. (toez.): 0. M. Luteyn te Rijnsburg; te Gorinchem Pli. J. Vreugdenhil te Leerdam. Geiref. Kerken. Beroepen te Vreeswijk A. G. Wolf, te Loenen-Vreeland. Naar men ons van betrouwbare zijde meldt, denkt ds F. Zantinge, Geref. pred. te Hoorn, in 't begin van 1924 emeritaat aan te vragen. Ds Zantinge werd 24 Jan. 1886 te Makkum tot zijn dienstwerk inge leid. vertrok 6 Januari 1889 naar Nieu- wendam, om 16 April 1893 deze plaats voor Hoorn te verwisselen, welke gemeen te hij dus ruim 30 jaar gediend heeft. „Kerkorganisatie en het Ethisch Be ginsel", zoo heet 't geschrift van dr F. Wi. Korff (uitgave vanwege de studie commissie der Ethische vereeniging, le serie 110. 1) ter perse gelegd bij de Hol- landia-drukkerij te Baarn. De schrijver be handelt 't kerkbegrip van Rome en de Protestanten, veroordeeld de secten, keurt 't hebben van een belijdenis goed, doch alleen een historisch stuk, dat de kerk vrijwaart een debating-club te worden; en is geneigd tusschen E. V. en een modus vivendi het laatste te kiezen. Zondag 23 en 25 en 26 Dec. (Eerste en Tweede Kerstdag.) Ned. Herv. Kerk. Goes, Zondagvoorm. ds Steinz, nm. geen dienst, av. ds de Vries. Dinsdag vm, ds Homburg, av. ds de Vries. Woens dag vm. ds Steinz. Wilhehninadorp, Zondag vm. ds Hom burg, nm. ds Steigz. Dinsdag vm. ds Steinz, nm. ds Homburg. Woensdag geen dienst. Kruiningen, vm. ds Diederiks. Dinsdag, vm. ds Diederiks, nm. ds Waardenburg. Krabbendijke, vm. ds Dekker, nm. dhr. de Groot. Domburg, Dinsdag vm. ds Hak nm. geen dienst. Woensdag vm. ds. Ossewaarde. Geref. J£erk. Rilland-Bath, vm. en nm. ds Veldkamp van Anna Jacobapokler. Dinsdag vm. en nm. ds Toebes, em.-pred. Baarland, ,vm. en nm. leeskerk. Nieuwdorp vm. en nm. ds. Wijngaarden. Geref. Gemeente. Wemeldinge (lokaal Bierweg) vm., run. en avond leeskerk. Dinsdag 25 Dec. idem. Woensdag 26 Diec. geen dienst. Kwellende pijnen in kiezen, band-en en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tablelten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De uitgever G. J. A. Ttuys te Utrecht geeft in de serie „Vrouwenbeweging en Chris tendom" een vlugschrift uit: „De Methode- Montessori"; schrijfster is mevrouw Bijleveld Dake. De schrijfster is er in geslaagd deze methode meer bekend en dus ook bemind te maken; en deze methode uit de door God gestelde wetten te motiveeren. De ontplooiing van de krachten der zielstreeling van de behoefte naar werkoefening der zintuigen stilteles, voeding der neiging tot huishoude lijk werk; kortom alles wat wij onze kinderen, van dat ze kunnen loopen, uit zichzelf zien doen; dit alles komt in de Montessori-inrich- ling tot zijn recht. Hier is de oplossing van een belangrijk deel der meisjesopvoeding. Mogen vele ouders en opvoeders dit boek lezen. Het is Serie 2 no.'s 1, 2 en 3. Tot hoofd der Chr. school te Bergen op Zoom is benoemd dhr J. van Buuren te Zaandam. KOUDEKERKE. Gistermorgen nam het hoofd der Chr. school, de heer G. ten Brink, af scheid van de leerlingen. Vanwege het rijks- toezicht was aanwezig de schoolopziener de heer Brandsma. Van B. en Wi. en inspecteur was bericht gekomen van verhindering. Na de gehouden toespraken (waarvan later meer uitvoerig verslag) werden de kinderen ge- tracteerd. Bij Kon. besl. is het bedrag der Rijks bijdrage, welke aan gemeentelijke en bijzon dere normaallessen zal worden verleend voor elk van de door haar in den loop van 1924 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen per sonen, nadat dezen in den loop van 1926 of later de akte, bedoeld in artikel 77, ondei a, der Wet tot regeling van het lager onderwijs van 1878 zullen hebben verkregen, vastgesteld voor hen, die opgeleid zijn: a. gedurende ten minste twee jaren op f 200b. gedurende ten minste drie jaren, op f250; c. gedurende ten minste vier jaren, op f 300. Geslaagd te Rotterdam voor het exa men handelseconomie de heer H. B. van der Linden. Te 's-Gravenhage voor Wis kunde M. O. mej. J. P. van Houte te Rotter damen voor het stuurliedenexamen derde stuurman A. Penning, L. de Ruiter, M. A. de Niet, Wl P- J. v. d. Sluijs, D. Kuyt en G. J. ten Siethoff. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 December 1923. J. d. K., 26 ]L, monteur te Middel burg, gedetineerd aldaar, stond te recht ter zake dat hij in Sept. j.l. J. Verburg te Wisserik'erke heeft op gelicht voor eenige dagen kost en in woning, voorgevende, dat hij voor een Amsterdamsche firma, een nieuwen motor kwam plaatsen bij den mo lenaar Bak en dat zijne firma voor de betaling zou zorgen. Eenzelfde feit werd hem ten laste gelegd ge pleegd le Hulst ten nadeefe van E. Pluijm, terwijl hem tevens nog ver duistering van een motorrijwiel, dat hem geleend was om van Neuzen meer naar Walsoorden te rijden, en dat toebehoorde aan P. J. Pluijm, ten laste werd gelegd. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Mr v. d. Bend ver dedigde den beklaagde. Politierechter. Zitting van 21 December 1923. De volgende personen werden ge dagvaard: W. K., 28 jaar, landbou wer, Schoondiike, wegens mishande ling van I. A. Dhondt te Schoon- dijke op -16 Nov. 1923. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h.J. Pr., 52 oesterhandelaar, Ierseke, wegens mishandeling van Gr. Zuidweg te Ier seke op 27 October j.l. Eisch f20 of 20 d. h. Uitspraak f 10 boete of 10 d. h.Gr. ZL, 54 j., schipper Ierseke, wegens mishandeling van J. Prins te Ierseke op 27 October 1923. Eisch f 20 of 20 d. h. Uitspraak f 10 of 10 d. h-; Pi. S., 42 j., commission- nair en J. S., 45 jaar, landbouwer, heiden te Kapelle, wegens mishande ling te zamen en in vereeniging, van Maatje Mijnsbergen op 10 November j.l. te Kattendijkb. Eisch f20 of 20 d. h. ieder, uitspraak f10 of 10 d. h. ieder; J. S., 45 j., landbouwer te Ka pelle wegens mishandeling van A. Mijnsbergen op dezelfde plaats en tijd. Eisch f20 of 20 d. h.uitspraak f 10 of 10 d. h. J. v. Gr., 28 j., rijwiel handelaar, Middelburg, wegens smaadschrift, door middel van een advertentie in „De Faam" van 11 Juli 1923, tegen den rijwielhandelaar C. L. Jongepier te Middelburg. Eisch en uitspraak f25 of 25 d. n., met bevel tot openbaarmaking van het vonnis door aanplakking; A. J., 24 j., varensgezel, Bruinisse, wegens dief stal van twee zakken ieder met 50 K.G. steenkolen te Bruinisse op 12 November 1923. Eisch en uitspraak 1 maand gevang. E. S. v. Gr., 23 j., dienstbode te Assenede wegens mis handeling van Anna Nijskens op 31 October 1923 te Sas van Gent. Eisch en uitspraak f20 of 20 d. h.M. C. H., 28 j., arbeider, Sas van Gent, wegens diefstal van 6 schuimdoeken, toehehoorende aan -de N. Y. Stiifsel- fabriek Zelandia te Sas van Gent, op verschillende tijdstippen in den loop van 1923. Eisch f 25 of 25 d. h. Uitspraak f 15 of 15 d. h. Ongelukken. Te Kamerik is Don derdag M. W., uit Korteraar, terwijl hij bezig was met een heistelling, door een heipaal tegen het hoofd getroffen. Hij is aan de ge volgen overleden. Te Schiedam is de 59-jarige glazenwasscher II. uit Rotterdam, gevallen, doordat de ladder, waarop hij stond, onderuit gleed en wegschoot. De man is met enkele gekneusde ribben en inwendige kneu zingen naar het gemeentelijk ziekenhuis aldaar vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk. Te Honselersdijk is door onbekende oorzaak de wed. v. d. Ende in brand geraakt. Door buren werden de brandende ldeeren gedoofd. De vrouw bleek zeer ernstig verbrand over het geheele lichaam en gelaat, zoodat de dood na eenige uren intrad. De gehuwde arbeider K„ kwam Donderdagavond in de Staatsmijn „Emma" onder afvallend gesteente en was onmiddellijk dood. De getroffene laat een vrouw met eenige kinderen achter. Een in IJmuiden binnengekomen stoomtrawler rapporteert, dat de matroos de N. uit Scheve- ningen, vader van acht kinderen, door den storm overboord geslagen en verdronken is. -I11 den IJssel, onder de gemeente Goude rak is een 30-jarige schipper over boord ge vallen en verdronken. - f 1200 gestolen. Er is ingebroken bij de Ned. Bronwaterfabriek op de Amst. Veerkade te Den Haag. De daders zijn over een dak en door de lantaarn, waar ze een deel van uitgesneden hebben, binnengekomen, in bet magazijn waar ook het kantoor is. Daar hebben ze de brandkast, die van ouder wetsch model is met een breekijzer open gescheurd en er f 1200 uit meegenomen. Communistische propaganda op school. Het „Soer. H.bld." vernam, dat van de normaalschool te Madioen eenige leerlingen wegens hun communistische propa ganda verwijderd zullen worden. Het werd meer dan tijd, want deze elementen, welke den geest der school bedorven hebben, be gonnen steeds vrijmoediger hun ideeën te ver kondigen en onder jongere leerlingen te propageeren. Een merkwaardig staaltje vair hun mentaliteit is wel, dat op 31 Augustus, toen juist de beruchte bommenaffaire begonnen was, een roode vlag geheschen werd op het schoolerf. Wanneer de directeur der' school niet in de buurt is, kan men de leerlingen ook geregeld de Internationale hooren zingen. De Inlandsche onderwijzers van deze particu liere school een stichting van de beruchte Sarekat abang, stoken de kinderen op, zoodat deze school met recht een communistische instelling en een kweekschool voor de toe- komslige volksmisleiders kan genoemd worden. Deze onderwijzers zijn de feitelijke ver vaardigers der bommen. Op deze school leeren de kinderen reeds jong de Internationale zin gen en geregeld hebben er z.g. schoolver gaderingen plaats, waarbij voor de jeugd ver handelingen worden gehouden over de Neder- landsche „onderdrukking" en verdereheilstaat- theorieën worden verkondigd. Een nacht vol ontzetting. Het bedienend personeel van den vuurtoren Ar men aan de Bretonsche kust van Frankrijk, tegenover het eiland Sein, heeft van Maandag op Dinsdag een benauwden nacht meegemaakt. Toen zij tegen den avond bezig waren de lichten op een der bovengalerijen te ontsteken, bemerkten zij, dat er rook opsteeg uit het benedengedeelte van den toren. Ze snelden den trap ai', doch zagen zich den uilgang door hoogoplaaiende vlammen versperd. Het bleek, dat de brand was ontstaan in de keuken, waarschijnlijk tengevolge van het ontploffen van de daar staande petroleumkachel. Do brand breidde zich snel uit en de mannen zaten in de bovenkamer van den toren als in een muizenval. In hun benauwdheid klom men zij ten slolte op het dak, hetgeen hun redding werd. Daar kwamen zij namelijk op het denkbeeld, zich langs den bliksemafleider naar beneden te laten zakken. Op vele plaat sen was de buitenmuur reeds gloeiend heet, doch zij slaagden er allen in op den beganen grond te komen. Ook daar was echter nog geen volkomen veiligheid. Want zij bevonden zich tusschen razende vlammen, die het ge heele brandbare gedeelte van den toren ver teerden en een niet minder razenden storm wind, die de golven hoog opzwiepte, welke hen ieder oogenblik dreigden mee te sleuren. Eerst den volgenden morgen kon een regee- ringsboot hen bereiken, na twee uur met vloed en stormwind geworsteld te hebben. Een schipbreuk. Een ontroerend verhaal over den ondergang van den Ameri kaanschen viermaster „Grace A. Pendleton" voor de Elbe-monding heeft een der geredde matrozen verteld, aldus de „Haagsche Crt." „Toen het schip van Altona naar' Rotter dam vertrok, was er geen reden tot bezorgd heid voor ons prachtig, zeewaardig schip, 's Avonds tusschen 10 en 11 uur, werden wij echter in stikdonker door een stoomboot aangevaren, welke koers vervolgde, zonder naar ons om te zien. Ons houten schip had zwarfl averij gekregen en het zonk snel, niettegen staande alle hens de pompen bedienden. De storm was tegen middernacht tot een orkaan aangewakkerd. Beide ankerkettingen moesten wij laten slippen, hot schip werd een prooi der golven, de motoren werkten niet meer. Do ballast sloeg naar- een kant over, wij kregen zwaar slagzij, terwijl enorme water massa's over het dek spoelden en alles ver woestten. Do kapitein stuurde de bemanning van 25 koppen naar boven in het want, doch de eene schipbreukeling na den ander werd door de zware brekers uit de touwen geslingerd, en verdronk voor onze oogen. Samen met den kapitein, zijn zoon en een Amerikaanschen ma troos zat ik boven in den vierden mast. Eerst verdween de kapitein in de golven, toen mijn Amerikaanschen kameraad. De zoon van den kapitein was door de kou en ont bering bewusteloos geworden, en hing leven loos in het want, nu eens onder, dan weer boven water. Het was mij met zeer vee) moeite gelukt mijn zeelaarzen uit te trekken, en daarmee begon ik noodseinen te geven. Ein delijk na twee dagen, werden wij opgepikt door de sleepboot „Hermes". Wij beiden zijn de eenig overgeblevenen, de rest van de bemanning bestaande uit Amerikanen, Engel- schen, Duitschers en Skandinaviërs, heeft een graf in de golven gevonden. Gestoorde godsdienstoefe ning. Terwijl Ds Zuidersma in een zaal aan de Willem Illstr. te Loosduinen een dienst leidde van de Chr. Gereform. werden door 'n aantal jongens van 17 tot 20 jaar met groote steenen de ruiten van het lokaal verbrijzeld, zoodat de predikant moest vluchten en er een groote verwarring in de zaal ontstond. Een brigadier der politie, die in burgerkleeding onder hel gehoor was, haalde spoedig een viertal agenten, en arresteerde de jongelui, die uit de catechisatie kwamen van den Ned. Herv. predikant Eenigen der belhamels hebben bekend mei steenen geworpen te hebben. (Tel.) De bordjes verhangen. De ge durende de laatste dagen ingetreden verbete ring van de Mark heeft een groote inkoop van waren in de Hollandsche grensgemeenten in Zuid-Limburg veroorzaakt. Dit feit word! door onze zakenmenschen, die hun magazijnen met waren gevuld hebben, met vreugde begroet. De Hollandsche douane-autoriteiten komen aarl den Duitschen nood zeer tegemoet door hel uitreiken van z.g. dagpassen. In de nabijheid der grens verrijzen nieuwe winkels en Hol landers in blauwe kielen venten al roepende haring, kaas enz. Zóó is het beeld van hel verkeer aan de grens geheel veranderd, wijl het vorig jaar de Hollanders in groote massa de inkoopen bij de Duitschers deden en vooral voor Kerstmis de üuitsche zaken bestormden. Natuurlijk hoort men helaas weer van smok kelaars, die verboden waren naar Duitschland invoeren. De gouden tijd voor den Duitschen zakenman, die aan Holland leverde en Hol landsche klandizie had, is voorloopig voorbij Tot ver in Zuid-Limburg gaan de Duitschers koopen. Nergens hoort men dat de Duitschers duurder moeten betalen dan de Hollanders, welke vroeger aardig over de grens door de Duilsche zakenlui, tot in de trams toe, ge knepen werden. Het nommer van Eet gisteren met dubbelen inhoud verschenen Chr. ge ïllustreerd weekillustratie „De Spie gel" (W. Kirchner, Amsterdam) is een Kerstnummer. Men leest er een mooi arfrkel van de bekende lieve schrijfster H. S. S. Kuyper bij de plaat „De blijdschap van het Kerst feest", reproductie van een schilde rij van Carlo Dolce. De schrijfster, Üie de schilderij te Rome zag, be schrijft den schilder en de schilderij. Nog andere reproducties volgen, van Murillo en Rubens over de Geboorte. Voorts photo van ds Goris, die deze week jubileert; het inwendige eenei' Montessori-school, eenige mooie win- tergekichteneen mooie photo Oud- Amsterdam (O. Z. Kolk); portret mei bijschrift van ds Westerbeek van Eer ten (vroeger te Serooskerke). Een aan grijpende schilderij van Krause: „El lende". Voorts een stukje Kerstmis- poëzie van Van Bruggen, en een mooi stukje Kerstmuziek: „De Kerstklok ken juichen!", getoonzet door G. S. van Krieken. Terecht wordt in dit nummer ge waarschuwd tegen de zoogenaamde neutrale Kerstnommers of andere nommers en hun somwijlen vijandi- gen inhoud. Een stukje over den straatprediker Baas wordt als voor beeld aangehaald, en terecht. Wij la zen 't dezer dagen ook met weerzin en waarscliuwen er bij deze nog eens tegen. Onze Chr. gezinnen hebben waarlijk' geen Leven, Wereldpost, en dergelijke noodig. Zij moeten Timo- theus, Spiegel en Schouwvenster heb ben, en daar hebben zij dan ook genoeg aan. Luther onze Huisvriend, door Paul Scheurlen. Bruinisse, J. v. d. Wal. Deze Hollandsche uitgave is een kostelijke verrijking der litteratuur over Luther. Het werk is nu com pleet, waarvoor den h'eer v. d. Wal dank toekomt, en den vertaler voor de vertaling, waardoor 'hij Scheurlen met vele Hollanders in aanraking ge bracht heeft, die dankbaar voor dit werk zijn. In de laatste aflevering, die nu verscheen, leeren we Luther verder in zijn gebedsleven kennen; hoe ook bij hem meermalen de rechte gebeds stemming ontbrak, maar hij zich weer geestelijk opwerkte door het „Onze Vader"; hoe hij voor zijn barbier een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2