Buitenland. Uit de Premie. burg na de bebouwing ran Bagfla- haf en Singel, komen er nog 58 woningen te kart; waarbij eer idan zekfear nogi ko nen, die binnen enkele jaren zullen moe ten worden afgekeurd. Er zullen maat regelen moeten woorden bedacht. Dlir Cornelisse bepleit evenals vromer, de instelling van het instituut schoolarts, dat achterbleef, ondanks een zeer gun- «tigj rapport, waarvan de motieven volgens apr nog sterker gelden. Spr stelt een mo tie voor, waarin de raad zich uitspreekt voor het aanstellen van een schoolarts. Dhr Cornelisse meent, dat er van af schaffing van steunregeling geen sprake lean zijn. Die voorz. zegt, dat, als er werkelijk woningen te kort zijn, er zeker voor stellen zullen komen; men moet eerst nog nagaan, of al die cijfers juist zijn, naar de meening van de gezondheidscommissie. Dhr Onderdjjk meent, dat de opvatting over bewoonbaarheid zeer verschilt. De voorz. meent, dat de woningheurs niet systematisch alle woningen heeft doen onderzoeken. Dhr Vertregt onderschrijft dit als lid der gezondheidscommissie ook. Dhr Onderdijk zegt ,dat- het eenig waar schijnlijke is, dat bij gemeentewerken geen gebruik is gemaakt van de officieele sta ten van de gezondheidscommissie. De voorz. zegt, dat men dus het best het nader onderzoek zal afwachten om een conclusie te hebben over den wo ningnood te Middelburg. Mevrouw Boddaert meent, dat er tal van posten zijn, waarop bezuinigd zou kunnen worden. Zij meent, dat er aller minst zuinig wordt omgesprongen met kantoorbehoeften. Wordt daarover wel ge noeg controle gehouden? Zijn de licht punten wel zoo economisch mogelijk aan gebracht? Wordt er niet te hard gestookt? Die voorz. zegt, dat er steeds zoo wei nig mogelijk kachels worden aangemaakt. Overal in de gemeentegebouwen wordt cokes gestookt. Papier wordt bij onder- handsche aanbesteding gegund, spr zegt toe, dat er zoo zuinig mogelijk mee zal worden omgesprongen. Betreffende telefoonaansluitingen werd ook toegezegd, die zoo voordeelig moge lijk te doen zijn, maar wegnemen bij per soneel aan de stadsschuur durfde men niet. Dhr. Hondius acht zich geroepen nu dhr. Cornelisse in algemeene beschou wingen is getreden het volgende op te merken: Wanneer dhr. Cornelisse be weert, dat de "uitslag van de gemeente raadsverkiezing bewezen heeft, dat de IMiddelburgsche bevolking zich steeds meer in soc.-dem. richting beweegt, wijst hij er op, dat voorbijgezien wordt, dat door dhr. Jeronimius 385 stemmen wer den behaald, die echter buiten berekening bleven evenals de 175 stemmen op den candidaat van de Staatkundig Gerefor meerden. Was dit niet het geval geweest, dan zou de S.D.A.P. een zetel minder in den Raad hebben bezet. Spreker wijst voorts op de wijze waarop de S.D.A.P. de rechtsche partij heeft bestreden, b.v. door van sommige raadsleden te vertellen, dat ze last hadden van slaapziekte tijdens de raadszittingen en dergelijke beschuldi gingen, die hij van hoogstaande menschen niet begrijpen kan, al wil hij de S.-D. raadsleden daarvoor niet verantwoorde lijk stellen. Dhr. Cornelisse heeft de be schuldiging, dat de S.D.A.P. veel beloven en weinig geven weerlegd door aan to toonen hoeveel voor de arbeiders in do laatste jaren is verricht, maar spreker vraagt hoe 't mogelijk is deze zegeningen alleen toe te schrijven aan de S.D.A.P. terwijl deze nog geen meerderheid in den Raad heeft gehad. Alle partijen hebben daaraan medegewerkt, niet 't minst de antirevolutionairen, maar de partij van spreker verstaat onder 'tvolk niet alleen de arbeiders, maar alle ingezetenen. ,Spr vraagt, of de sociale nooden niet noigi veel hooger zouden zijn, indien eens alle steun van de zijde der kerk wegviel en wijst op wethouder Wibaut, die zelf verklaard heeft, dat door armenzorg zal moeten geschieden wat tot dusver door de gemeentelijke werkloozenfondsen wordt verricht. Te weinig wordt gelet op de belangen van de kleine middenstanders, die thans zulke moeilijke tijden doormaken zij mogen in de drukkende belastingen mee betalen aan den onderstand voor werk- loozen, terwijl voor hen geen hulp is te bekomen, zoolang ze nog eenig bezit heb ben; eerst moet dit alles te gelde ge maakt worden. Maar dit staat gelijk of men een werkloos werkman dwong zijn gereed schap te verkoop-en alvorens hem hulp te rerleenen. Dhr Cornelisse heeft beweerd, dat in den gemeenteraad alleen materieele belangen ter sprake komen, maar spr be twist dit; telkens blijkt het tegengestelde Als heden de subsidie voor kindervoeding aan de orde komt en spr daartegen zal moeten stemmen, geschiedt dit niet, om dat hij tegen voeding van arme school gaande kinderen is hij weet te goed, dat het verkeerd is om de hoofden der kinderen vol te proppen met allerlei ken nis, waarvan de waarde voor het volgend leven volstrekt niet vast "staat en de toaag leeg laat, maar hij keurt het af, dat de natuurlijke beschermers van 't kind daar bij worden uitgeschakeld. 'tKind ook 't kind van arme ouders moet 't voelen, dat 't zijn ouders zijn, die hem voedsel en kleeding verschaffen. Tenslotte wijst spr op de noodzakelijk heid om bezuiniging aan te brengen, om de zware lasten eenigszins te verlichten, doch kan dit niet, dan voert men vele kleine middenstanders tot pauperisme, die men straks wederom ondersteunen moet. Mevr. Wieijl zegt, dat de V.D. partij liefst wil wachten, tot de verschillende hoofdstukken aan de orde komen. School artsen komen op het programma voor maar moeten beschouwd worden in ver band met andere zaken. Ook de V. D. wil de .geestelijke belangen Bfehandelen, maar het is de kwestie, hoe men die opvat. Aan, de S.D.A.P. zegt spr., dat men dikwijls zal kunnen samen gaan, maar de V.D'. wil niet uitsluitend de belangen der arbei ders behartigen. Dhr Den Hollander wees er o.a. op, dat de S.Di.A.P. verleden jaar bij monde van dhr Cornelisse zeide, zich nooit te zullen vereenigen met werktijdverlenging en 4 weken geleden deed men het wel. De S.D.A.P. moet zichzelf niet altijd plui men in den staart steken. Anderen doen heusch ook wel wat, men zie maar eens naar weth. De Veer. Op verzoek van den voorz. matigt spr zich, om de bespreking niet te lang te laten duren. Dthr Mes meent, dat de loonen onaan geroerd moeten blijven, desnoods kan de arbeidstijd verlengd worden. Spr dringt op vermindering der belasting aan en vraagt maatregelen te nemen tegen de autobussen. Die voorz. zegt, dat een nieuwe veror dening in voorbereiding is. Dhr. Boasson zegt, dat als dhr. Corne lisse spreekt over weinige medewerking van de V.-D., men moet denken aan de verschillende opvatting over het woord democratie. Spr. dringt er op aan nu ein delijk het grondbedrijf in te stellen. De voorzitter zegt, dat dit een zeer moeilijke zaak is. Dhr. Paul bespreekt speciaal de gasfa briek en vraagt of het vervoer van steen kolen wel economisch geschiedt, of er ge noeg naar lekken in de straatleidinig wordt omgezien. Inzake de waterleiding wijst spr. op lagere prijzen in andere gemeen ten. Spr. herhaalt zijn wensch een com missie voor de bedrijven in te stellen, zoo als die bijna overal elders ook is. Zulk eeu oommissie vormt den schakel tus- schen bedrijven en raad. Spr. stelt een motie voor om B. en W. uit te noodigen met het voorstel zulk een commissie in te stellen in den Raad te komen. Dhr. Cornelisse repliceert, en wijst er daarbij op, dat er ook in de antirev. krin gen meermalen verschil is tusschen meer of minder democratisch aangelegde perso nen. Spr. betoogt nogmaals het aanstellen van een schoolarts. Wat betreft de werk tijdverlenging, dit moest worden toege staan uit practische overweging^ om loons verlaging te voorkomen. Spr. meent, dat ook in den boezem van de V.-D. partij wel verschil van opvatting zal zijn oven de beteekenis van het woord „demo cratie". Dhr. Streefkerk brengt hulde aan de sa menstellers der begrooting. Dhr. Onderdijk meent, dat de raad en zeker de S.D.A.P. ook in den druk geko men nietarb-eiders zouden willen helpen, dat is plicht van de gemeenschap. Spr. heeft verleden jaar zich niet met klem tegen werktijdverlenigjng verzet. Waar mevr. Weijl deed uitkomen, dat de com missie voor den geneeskundigen dienst ook onderzoekt de materie van den schoolarts, meent spr. dat dit rapport moet worden afgewacht. Dhr. Den Hollander vraagt nog naar de oorzaak van het des avonds te 11 uur plotseling wijzigen van den druk van het gas. Dhr. De Veer (die iatusschen ter ver gadering was gekomen) wijst er dhr. Mes op, dat het niet zoo makkelijk gaat belas ting te verminderen. Uit het batig slot moet o.a. nog het herstel der singels, voor een deel worden betaald. De op centen op de personeele belasting zijn niet hoog (50) gezien andere gemeenten. Als de H.O. vermindert zullen ook de opcen ten op de vermogensbelasting moeten en kunnen verminderen. Wat betreft 'n afzon- derlijke boekhouding van 't grondbedrijf spreker is daarvoor thans niet te vinden. Maatregelen tot economischer vervoer der kolen worden overwogen. Spr. zet uiteen de moeilijkheden om tot een voor Mid delburg gunstig contract met de centrale ammoniaklabriek te geraken. Besprekingen leidden tot overeenstemming, 'dat men de ammoniak zal verdampen en conoentree- ren, wat het voordeeligst zal uitkomen. Een desbetreffend voorstel komt bij den raad binnenkort in. Het werk aan de fabriek zelf maakte, dat naar lekken zoeken en dergelijk werk, achterwege moest blijven. Een commissie heeft het bezwaar, dat de voorbereidingen langer duren. Inzake kindervoeding zegt spreker, dat hij dit beschouwt als voorziening in een noodtoestand en er daarom meermalen voorstemde. Dhr. Cornelisse trok zijn motie inzake schoolartsen voorloopig in. Dhr. Paul handhaaft zijn voorstel in zake de commissie voor de bedrijven. Dhr. Boasson, die van dhr. De Veer het verwijt had gehoord te lang de boeken over de kwestie van het grondbedrijf on der zich te hebben gehouden, toont nu aan, dat hij maanden heeft gewacht op de gelegenheid met den ontvanger de zaak te bespreken, deze was echter te veel met ander werk bezet. Dhr. De Veer zegt nog, dat het vermin deren van den gasdruk te 11 uur veroor zaakt wordt door het uitgaan der auto matische lantaarns. Mevrouw Weijl zal tegen een commissie van bijstand stemmen, omdat zij eens wil afwachten hoe het met de leiding zal gaan. De motie-Paul wordt verworpen met 9 tegen 7 stemmen. Met de S.D.A.P. stem men voor mevr. Do "Graaf en dtir. Boas son. De electriciteitsmeters. In de middagvergadering werd het eerst het des morgens aangehouden voorstel, om af te wijzen het verzoek tot verlaging van den huurprijs der electriciteitsmeters, behandeld. Het werd bestreden door dhr. Paul, die o.a. meent, dat het onderhond der meters niet veel beteekent; hij bere kent aan de hand van verschillende cij fers, dat de prijs kan verminderd wor den en stelt voor den prijs 25 pet. te verlagen. Dhr. Vertregt zegt, dat volgens de meer derheid van financiën 40 cent billijk is Dhr. De Veer bestrijdt de becijfering van dhr. Paul. Ook zegt hij, dat de bewoners van wijk W, die adresseerden, juist dure klanten voor het bedrijf zijn, en het dus niet erg is, dat er iets verdiend wordt op de meterhuur. Het voorstel-Paul wordt verworpen met 13 tegen 4 st. Begrootingen, Thans wordt eerst behandeld de be grooting van de gemeentereiniging. Dhr. Streefkerk brengt hulde aan de beide ambtenaren, die de begrooting in elkaar zetten. De voorzitter sloot zich hierbij aan en bracht onder instemming der leden bijzondere hulde aan dhr. De Hoogh. Door mevr. Boddaert en dhr. Den Hol lander werden vragen gesteld, waarvan de beantwoording luidde, dat de beer- stoffen wel minder zullen opleveren, maar daarentegen de meststoffen nog weer f 500 hooger kunnen worden geraamd, waar door het tekort op den dienst f500 min der wordt. De begrooting reinigingsdienst en die betreffende den vee- en vleeschkeurings- dienst worden aangenomen z. h. st. Bij de begrooting van de bedrijven be pleitte dhr. Streefkerk betere verlichting van het stationsplein, waarop bij de Ned. Spoorwegen zal worden aangedrongen. Bij de uitgaven voor steenkolen be pleit dhr. v. d. Weel het aanschaffen van vrachtauto's voor het vervoer van steenkolen en evengoed voor ander ver voer. De voorzitter zegt overweging toe. Dhr. Hondius waarschuwt tegen aanran ding van het belang der sleepers als het voordeel niet heel groot is. Hierop zal gelet worden. Dhr. Mes bepleit bezuiniging door ge lijk met het opnemen van de meters de gebruikers van stroom of gas direct te laten betalen. Do heeren Streefkerk en De Veer ontwikkelen bezwaren daartegen. Dhr Boasson vindt het drukwerk zeer hoog" in prijs. E'hr De Veer zegt, dat er veel drukwerk noodig is. Bij de begrooting bepleitte mevr. De De Graaf verplichtend stellen, dat de per- ceelen, gelegen aan een straat, waarin een buis der leiding loopt, moeten wor den aangesloten. Het bleek, dat men niet zeker weet, of zulk een bepaling toelaat baar is. Dhr De Veer is tegen dwang'in deze. De voorz. zegt ernstige overweging van B. en W'. toe. Dlhrn v. d. Weel en Paul maakten be zwaar tegen het hebben door den direc teur der bedrijven van een telefoon op zijn slaapkamer. Dhr De Veer weet niet of dit zoo is, maar hij' zou toch niet mee werken aan wegneming van dit toestel,, als de directeur het beslist noodig acht. Hiermede waren de bedrijven afgehandeld en goedgekeurd. Bij de gewone begrooting steld e dlu- Mes voor het presentiegeld voor leden van den raad af te schaffen, doch zijn voorstel werd door niemand onder steund. De heer v. d. Weel bepleitte vermenig vuldiging van de begrooting door den cyclostiel, omdat dit in Arnhem ook zulk een groote besparing bracht. De voor zitter zegt, dat het zetsel van de begroo- tling tegen een kleine huur blijft staan ein men eerst eens zien wil hoeveel hel daardoor volgend jaar kost. De heer Vertregt wees op den steeds stijgenden post van het onderhoud van het stadhuis. De heer Onderdijk wees eï op, dat men verschillende plaatsen op het stadhuis eens goed wil ter hand ne men. De heer Vertregt stelt voor den post met f 200 te verlagen en te brengen op f 600, wat wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Mevrouw Weijl wil 10 pet. verminde ren op den totalen post van f 2460. Do heer- Onderdijk waarschuwt daartegen. Het voorstel-Weijl om f 250 te schrap pen, werd aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. De heer Portheine wil bezuinigen op het aantal telefoontoestellen. De voorzit ter wil dit nagaan en meent, dat o. aj op het politiebureau wel met een toestel minder kan worden volstaan. De heer Mes vindt de jaarwedde van den inspecteur 2de klasse te laag en vraagt of die betrekking noodig is. De voorzitter zegt tusschentijds niet één salaris te willen verhoogen, dan moet de inspecteur maar solliciteeren. Hij zal met den nieuwen commissaris overleg plagen of de betrekking moet blijven gehandhaafd. De heer den Hollander vraagt of er niets te doen is om het aantal brand weerlieden te verminderen. De voorz. zegt, dat door aanschaffing van twee handmotorspuiten het aantal brandweermannen met de helft kan wor den verminderd. Dhr Vertregt stelt voor de post van brand en onweerswachten te verlagfen van f 225 op f 100, hetgeen wordt aangenomen. Mevr. Boddaert vraagt, of de huurcom- missie niet kan worden opgeheven. Mevr. Weijl zegt, dat er in 1 jaar nog 157 zaken behandeld zijn. Als het werk ver mindert, houdt de huurcommissie auto matisch op te werken. Spr ontraadt daarom thans opheffing. Bij de verdere besprekingen meende dhr Vertregt, dat als de Fokkerfabriek weg gaat, er geen tekort meer zal zijn aan woningen; hö stelt voor de beurs met 1 Juli op te heffen. Dhr Den Hollander vindt de kosten der beurs voor het weinige dat zij presteert te hoog. Dhr "Onderdijk verdedigt het belang der beurs uitvoerig. Dihr De Veer stelt voor, de post met f 1800 te verminderen op de salarissen, die dan op de posten, betreffende arbeids beurs en werkloosheidsverzorging komen. Dit wordt aangenomen. Het voorstel-Ver- tregt wordt verworpen met 9 tegen 8 st. De post heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren werd afs- nog verhoogd tot f 1.0000. Bij den post bestrating verdedigt de heer Cornelisse met de commissie voor 'de financiën om te verhoogen tot f30.000. De heer Streef kerk wil f 28.000. De heeren Paul eö Portheine achten den toestand der be strating van dien aard, dat zij f30.000 aanbevelen. De heer Hondius mist de Volderijlaagte op de straten die verbeterd moeten worden. De heer den 'Hollander wil het deel van de Noordstraat langs het stadhuis anders bestraten, opdat af sluiting met een boom niet meer noodig zal zijn. Dhr. Boasson zegt, dat vroeger besloten is de bestrating-langzaam te her stellen. De heer Onderdijk zegt, dat als men aan alle wenschen zou voldoen, dit wel f60.000 zou kosten. De Volderijlaagte zal vermoedelijk spoedig een beurt krijgem De voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne f 30.000 willen hebben. Dit wordt aan genomen met 13 tegen 4 stemmen. Bij den post wandelplaatsen en plant soenen wees de heer v. d. Weel er op, dat men bij den voormaligen Theetuin een benedenpad zou kunnen aanloggen, oih de t.b.c.-inrichting rustiger te doen liggen. De heer Vertregt acht den post wat hoog. De heer Onderdijk zet uiteen, dat er veel werkloon in zit en men niet kan verminderen zonder schade te doen aan de beplanting. Alleen de verlengde ar beidstijd kan iets ten goede komen. De heer Vertregt zegt, dat dit reeds f550 zou besparen. Dhr. Onderdijk neemt over verminde ring van f 550, dhr. Vertregt wil f 1466 verminderen. Dit laatste wordt aangeno men. Bij den post „eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd" bepleit dhr. Boasson nogmaals een afzonderlijk grondbedrijf. De voorzitter zegt ernstige overweging: van B. en W. toe. Mevr. Boddaert bracht het idee van verzekering der werklieden teg;en ziekte naar voren. Dhr. Onderdijk achtte eigen risico beter. Bij den post schoolgelden deelde de voorzitter mede, dat er voorstellen te ver wachten zijn tol reorganisatie van het onderwijs. Bij den post kindervoeding willen de heeren Vertregt en Hondius geacht wor den te hebben toegestemd. B. en W. zegden toe te overwegen op een vraag van dhr. v. d. Weel ver- Imindering van den toegangsprijs tot de oudheidskamer. Bij de post Openbare Leeszaal zal dhr Hondius voor stemmen, maar hoopt, dat zijn bekende wenschen vervuld zullen wor den. Dhr Den Hollander bepleit het Mid- delburgsch Muziekkorps te verplichten op den jaardag der Koningin minstens één openbare muziekuitvoering te geven. De voorz. zegde dit toe. Inzake de bioscopen zal de politie nog eens met klem er op worden gewezen om de verordening te handhaven. Een voor ste l-Vertregt, dè post drukwerk van de werkloosheidsbestrijding met f 100 te ver minderen, werd verworpen. Dihr Vertregt stelde voor, de subsidie aan vreemdelingenverkeer van f 450 te rug te brengen naar f 300', zooals vroe ger. Het voorstel-Vertregt wordt verwor pen met 10 tegen 7 stemmen. Die post H.O. werd nu vastgesteld op f 490.000 (verleden jaar f 510,000) en de post onvoorzien op f 32.085,20. Ver volgens werd de begrooting van den ka- pitaaldienst behandeld, die geen aanleiding tot opmerkingen gaf. Die voorz. bracht dank voor de aange name wijze, waarop de begroeting in korten tijd is behandeld en sloot hij de ver gadering en wenscht hij de leden een prettigen Kerstdag en een goed uitejpde van 1923. Dhr Boasson bracht als oudste lid in jaren dank aan den voorz. voor zijn leiding en wenschte hem onder applaus der leden wederkeerig aangename feest dagen toe. De vrouw onder den Islam. t Een reiziger, die onlangs door het zuiden van Kanaan toog en met zijn gids, een gewezen politie-officier, zat te 'keuvelen bij Hebron, onder den overoud en eikenboom, die nog naar Abraham is genoemd, al kan natuur lijk niemand zekerheid geven, dat die nu „Abraham's eik" is geweest, kwam onder anderen het gesprek ook op de positie der vrouw, zoo onder de Christenen als onder den Islam. De gids verhaalde ter illustratie iets uit zijn practijk bij de politie. Hij woonde naast 'een Arabier. Een aangenaam mensoh ia den omgang, met goede manieren, van aanzien lijke afkomst en zeer gezien bij zijn volk en daarbuiten. Hij 'had een lieve, jonge vrouw, van wie hij veel hield. Maar, zoo ver haalde de gids: Op een avond, toen ik thuis kwam hoorde ik een vreese- lijk gegil bij de buren. Ik snelde er heen, maar vond de deur gesloten. Ik trapte deze in en zag de jonge vrouw naakt op den grond liggen. Over haar stond haar echtgenoot, dio haar met een zweep onbarmhartig afranselde. Haar rug was bedekt met gapende wonden. Ifc greep de zweep, scheidde hem van zijn ongelukkige vrouw, gaf hem eendracht slagen, dat hij er voor ziin leven genoeg aan had en bracht hem naar het po litiebureau. Daar bleek, dat de vrouw; op straat even haar sluier had1 opge licht en andere mannen haar gezien hadden. Hiervoor moest zij op der gelijke wijze boeten. Al laat men nu ten volle gelden, dat zij daarmee tegen de Oostersche zede 'gezondigd had, dan nog, hoe duidelijk blijkt het niet uit al zulke voorbeelden, dat Christus alleen de ware vrijmaking der vrouw heeft ge bracht. Het Christendom eert in de vrouw- den mensch. Zij is met den man medeërfgenaam van Christus! („De Wachter' Korte berichten. De berichten omtrent de span ning aa,n de Afgaansche grenzen olij ven zeer onrustbarend. De Britsch- Indische regeering heeft zich! genood zaakt gezien een vrij aanzienlijke troe penmacht in de nabijheid dier grens samen te trekken, óm een eventu- eelen aanval der Afganen af te slaan. Alle Europeesche vrouwen hebben Kaboel verlaten en vermoedelijk zul len ook de mannen spoedig bevel krijgen zich te verwijderen. Te lngelheim in de Rijngouw is het tot een hevige botsing tus schen de bevolking en separatisten, die inwoners zouden hebben mishan deld, gekomen. De menigte bestorm de het raadhuis doch werd door de separatisten teruggedreven. Daarbij zijn 8 menschen gewond. Middelburg. Tijdens het ruwe weder van gisteren schijnt de eerste onweerslag, die te 4 "uur velen opschrikte, een tele foonpaal bonten getroffen te hebben, want geheel Walcheren was van het telefoon verkeer met de verdere wereld afgesloten. Hedenmiddag werd op de bovenvoor- zaal van de sociëteit de Vergenoeging^ alhier, door den burgemeester, dhr. P. Dumon Tak, de Iluisvlijttentoonstelling ge opend, die aldaar gehouden wordt door de afdeeling Middelburg van den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik, die zeker eer van haar werk heeft. Er is een keur van fraaie dameshand- werken, van houtsnijwerk in verschillende soorten, teekeningen en schilderijen, een groote collectie opgezette vogels, verschil lende schepen, een inzending van de ver eeniging voor school- en w-erktuinen, een nabootsing van de Middelburgsche schouwburg -gemaakt in 1858, een ver zameling Indische en andere wapens. Goes. Naar wij vernemen hoopt voor de afdeeling ter plaatse van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding op 24 Januari a.s. op te treden Ds P. Ch. van der Vliet uit Vlissingen met het onder werp: „Een internationale strijd". Nadere bijzonderheden zullen per advertentie worden bekend gemaakt. Ovezaind. Maandagnamiddag werd den heer I. Vermeulen, brigadier-majoor der Rijksveldwacht, die met 1 Januari a.s. den dienst met pensioen gaat verlaten, door de rijks- en gemeentepolitie 'uit zijn brigade een afscheidsbezoek gebracht. Bij monde van den heer Drever, brigadier- titulair, werd den scheidenden comman dant namens rijks- en gemeente-veldwach ters een woord van dank .toegesproken voor den humanen omgang met zijn on dergeschikten en de hoop uitgesproken, dat hij nog vele jaren van zijn rust mag genieten. Als blijk van erkentelijkheid werd hem hierbij een wandelstok, met zilver gemonteerd, aangeboden. (G. Crt.) Rllland-Bath. Hoe gevaarlijk de bocht aan 't eind van den derden weg bij Separa- tiedijk alhier is, bleef gisternacht ten on geveer 4 uur duidelijk. Een zware auto bus, lang 10 M. en wegende 4400 K.G., van dhr Hendriks uit Utrecht» welke wa gen tevens is ingericht voor woning, daar dhr H. handel drijft, is dooir het inzakken van den grond in de sloot ge stort. Door het omvallen van het fornuis raakte het gevaarte in brand en brandde totaal, uit. Een groote partij handelswa ren, een paar rijwielen, en het huisraad verbrandden mede. De chauffeur en de monteur konden met groote moeite worden gered. De aanhangwagen, welke inge richt is voor salon van den eigenaar-, kon door het kloeke optreden van de be woners uit de buurt warden behouden. Die plaats, waar het ongeluk gebeurde, is voor het tegenwoordige verkeer geheel ongeschikt. Dringende verbetering is dan ooik hard noodig. (Te laat ontvangen. Red.) Zaamslag. In de Dinsdu,g gehouden raadszitting werd overeenkomstig het rap port van den deskundige, dhr Hegge Zij nen, besloten de buurtschap Reuzenhoek aan te sluit aan 'telectr. net aan de kom der gemeente. Deze aansluiting betreft voor het oogenblik 21 perceelen, hetgeen de adviseur, ondanks er een net moet ge spannen worden van 1' 2000, met voordeel acht te Exploiteeren. Ondertusschen is ge bleken, dat er in meer buurtschappen in die omgeving geneigdheid tot aansluiting- bestaat. In verband daarmede zal nog warden' onderzocht, of uitvoering van een algemeen plan mogelijk is. Vervolgens werd de gemeentebegrooting vastgesteld Aangenomen werd een voorstel, om van de ambtenaren inplaats van SYs pet 8l/s pet pensioenpremie te verhalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6